Predikbeurten Kerknieuws. Gemengde Berichten Laatste Berichten TERNEUZEN, 15 JANUARI 1940. DRENKELING VOND eeN REDDER GENOEG. SLUISKIL. HOEK. KLOOSTERZANDE. MIDDELBURG. KECHTSZAKEN. DE VOGF.LS EN DE STRENGE WINTER. ALLEENWONENDE OUDE DAME VEKBRAND. WEERBERICHT. vrachtwagen-eonvooien van het Russische Kemi en Oechte, de twee Russische bases, naar bet front, gebruikt. Op tamelijk non- chalante wijze had men ze witgeschilderd, als eeD soort bescherming tegen de Finsche luchtmacht. Ook uit Salla werd gemeld, dat de Russen rneer maatregelen ter bescherming van hun convooien hadden genomen. De weg van Kan- dlaksja naar het front is goed zoolang de grond bevroren is. De afstand van deze grootste Russische basis naar het front be- draagt slechts ongeveer 100 K.M. Men meldt dat de Russen aan beide zjjden van dezen weg duizenden boomen omgehakt hebben ten- einde zich tegen de Finsche patrouilles te be- schermen. Volgens Finsche mededeelingen zou dit soort werk voor het grootste gedeelte door Poolsche krijgsgevangenen gedaan wor- den, De geheeie weg van Kandalaksja naar het front wordt thans zwaar bewaakt. Onder zulke omstandigheden is het voor de Finsche patrouilles hoewel deze een voortdurende guerilla voeren, niet mogelijk de Russische bevoorrading van de troepen aan het front van Salla geheel af te snijden. Hoeveei vrachtwagens vemield en paarden ook ge Jood werden, gedurende den eersten tijd ztk len de Russische hulpbronnen van Kandalas la en de transportcapaciteit nauwelijks uit- geput raken. Behalve bewaking langs den weg worden ook vliegtuigen gebruikt om den weg van Kandalaksja tegen onverhoedsche aanvallen te beschermen. De Russen hebben een vliegveld aangelegd op een meer achter de linie bij Salla in de nabijheid van Kuola- jdrvi. De vliegtuigen van dit veld worden voomamelijk voor het bovengemelde doel ge bruikt. United Press meldt uit Helsinki dat het weer plotseling is omgeslagen en warmer is geworden. Vrijdagmorgen motregende het in de Finsche hoofdstad. De bombardementen van Donderdag waren de omvangrijkste sedert verscheidene weken, De meeste gedoode burgers waren vrouwen. Ook in den aether duurt de strijd tusschen Finland en Rusland voort, meldt Havas uit Helsinki. De uitzendingen van de nieuwsbe- richten door de Finsche zenders worden ge- regeld gestoord. Om tien uur Vrijdagavond, het tgdstip waarop de Finsche radiostations de mededeelingen in de Finsche en de Zweed- sche taal hadden moeten uitzenden, begon een Russisch station op dezelfde golflengte als het Finsche station Lahti met de uitzen- ding van een oproep aan het Finsche volk, die drie kwartier duurde. De bladen waarschuwen de bevolking zich niet om den tuin te laten leiden door de Rus sische propaganda-uitzendingen op de golf lengte van Lahti. terwijl deze zender wordt hersteld. De Finsche legatie te Londeij heeft mede- gedeeld, dat sedert het begin van den oorlog tot 9 Januari tengevolge van Russische lucht- aanvallen 234 personen gedood, 269 ernstig en 210 licht gewond zijn. Het Vrijdag uitgegeven Finsche communi que over den strijd tot des middags 12 uur luidde Te land: Met uitzopdering van optreden van patrouilles en artillerie waren het einde van den dag van 11 Januari en de morgen van 12 Januari rustig. Ter zee: Niets belangrijks te melden. De meeste Russische troepen, die op het oogenblik in Finland vechten, o.a. welke zich op de landengte van Karelie bevinden waren reeds voor het begin van den inval geconcen- treerd in het gebied van Leningrad en aan de grens. Sedertdien zijn dan ook weinig ver- sterkingen uit het binnenland naar dit gebied gebracht en zoodoende hebben de Sovjets tot op zekere hoogte de transportmoeilijkheden, welke zij ondervinden, weten te maskeeren. De verhalen van gevangenen over het aantal spoorwegongelukken in de Sovjet-Unie en de gegevens, welke men bezit over het Russische transportwezen in vredestijd, werpen echter eenig licht op den toestand. De laatste twee weken zijn tusschen Leningrad en de land engte van Karelie minstens tien spoorweg ongelukken gebeurd, ongerekend de minder belangrgke ongevallen. De hieruit voort- vloeiende vertragingen belemmeren de Rus sische transporten in hooge mate. De operaties aan het Finsche front en de eischen der levensmiddenvoorziening van het district Leningrad hebben zoodoende emstige gevolgen gehad voor het overige deel der Sov- jet-Unie. De Sovjets hebben naar het Noorden en Oentraal-Rusland groote hoeveelheden rol- lend materiaal moeten zenden, dat zij moesten onttrekken aan andere gebieden, die het zelf noodig hadden. Vandaar de vertraging van alle transporten in de Sovjet-Unie. Tenslotte ■bekommeren de Sovjets zich weinig om het onderhoud van het rollend materiaal, dat dik- wjjls in treurigen toestand verkeert. OE VERDUISTERINGSOEFEININGEN. Wrj herinneren er aan, dat morgen en over- morgen, Dinsdag 16 en Woensdag 17 Januari a.s., des avonds van 7 tot 10 uur alhier ver- duisteringsoefeningen zullen worden gehou- den en verwijzen voor de regelen daarvan naar de openbare bekendmaking, die vorige week in ons blad is gepubliceerd. Wjj wijzen op de verplichtingen die ieder heeft, om elke uitstraling van licht te voorkomenovertreding is strafbaar. Teneinde zooveel mogelijk aan te»passen aan de omstandigheden, zooals die in tijd van oorlog bestaan, zal het begin der oefeningen niet worden aangekondigd door geloei der slrenes, en zal evenmin het einde worden be- kend gemaakt door klokgelui, doch zal ge- woon op tijd worden begonnen. DE GLADHEID van den weg was oorzaak, dat gistermiddag nabij Jiet Zwaantje" een luxe auto slipte en de chauffeur niet kon voorkomen, dat de auto in het ongereede geraakte. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor, doch de auto moest door een kraan- wagen weer op den weg gebracht worden. HSGANG GP DE WESTERSCHELDE. De Eelgische sleepboot Marie", welke met drie andere booten een sleep bestaande uit de schepen Serpent", .Marie Louise" en ,/Japiosa" van Temeuzen naar Antwerpen foracht, kreeg tengevolge van de ijsgang een gat in den scheepswand. Aan boord van de ,;Marie" slaagde men er in het gat voor- Soopig te dichten, waarna de re is naar Ant werpen werd voortgezet. Uit Antwerpen meldt men asm de N. R. Crt., dat de scheepvaart meer en meer belem- merd wordt door het toenemende drijfijs. Eeven boeien zijn gedurende de laatste 24 uur van hun anker gestagen, wat de vaart op de Schelde zeer bemoeilijkt. CHR. REIS VEREENIGING „VOORWAARTS". Donderdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging in gebouw .Emmanuel haar jaar lijksche winteravond-bjjeenkomst, die zich dit jaar weer in toenemende belangstelling mocht verheugen. Ruim 120 personen waren aanwezig. tPrecies half acht werd het samenzijn door den Voorzitter, den heer C. Leunis, op de ge- bruikelijke wijze geopend. Na een kort wel- komstwoord werd met de afwerking van het rijk voorziene programma begonnen. Een uit de leden gevormd zangkoor zong onder lei- ding van den heer v. d. Peijl, eenige liederen. Verder vroegen verschillende tooneelstukjes de aandacht. Mevr. J. VerlindeMaandag, die dien dag juist haar 40en geboortedag mocht vieren, werd door den Voorzitter har- telijk toegesproken en namens de C. R. V. bloemen aangeboden. Een gezellige maaltijd met een goed menu deed niet weinig toe aan de gezellige en opgewekte sfeer, die tot het laatste ook nu weer het samenzijn kenmerkte. Het was reeds laat toen de samenkomst gesloten werd. Dank zij veler opoffering aan vrijen tijd, enz. werd het ook nu weer voor de reisvereeniging een geslaagden avond. Naar wij vememen overweegt het bestuur dezen avond voor niet-leden tegen een matig entrde te herhalen. Men raadplege daarvoor de advertenties van volgende nummers. JAARVERGADERIN1G VEREENIGING „ON DERLINGE SAMENWERKING". De vereeniging tot verzekering van var- kens „Onderlinge Samenwerking" te Driewe- gen, hield vorige week haar jaarlijksche alge- meene vergadering bij den heer T. Weijnq. Na een welkomstwoord door den voorzitter, den heer J. Zegers, werden de notulen der voorgaande vergadering onveranderd goed- gekeurd. Het ledental was gestegen tot 44. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn beheer en bleek, dat het afgeloopen jaar een batig saldo had opgeleverd van 3,66, waardoor het geldelijk bezit der ver eeniging was gestegen tot f 1000,25. Bij de verkiezing van de aftredende be- stuursleden werden de heeren J. Zegers en P. Rinkhoud met groote meerderheid van stem- men herkozen, die hunne herbenoeming aan- vaardden. Tot lid van de financieele commis- sie werd gekozen de heer J. de Kraker Jz., terwijl tot bode werd aangesteld de heer M. Kaijser. De contributie werd vastgesteld op 25 cent per maand voor elk verzekerd varken en de uitkeering bij sterfte op 60 cent per K.G. tot een gewicht van 25 K.G. en daarboven tot 50 cent per K.G. Na eenige besprekingen van huishoude- lijken aard werd de goed bezochte jaarver- gadering door den voorzitter gesloten. JWEDSTRIJDEN TE OTHENE. Onder ideale omstandigheden hield de ..IJsclub Othene" j.l. Zaterdag schaatswed- strjjden op de prachtige baan op de Kreek. Hoewel er een groote gezellige drukte heerschte op de Kreek en tallooze schaatsen- liefhebbers genoten van de ijssport, bleek het aantal deelneemsters en deelnemers aan de ijswedstrijden niet groot te zijn, hetgeen wellicht te wijten was aan het feit, dat ,,overal" gelegenheid was de ijssport te beoefenen. De uitslag van de gehouden wedstrijden was als volgt: Schoonrijden heeren (7 deelnemers). P. Riemens le prijs, Schieman 2e prijs, en Van der Poel 3e prjjs. iSchoonrijden dames (2 deelneemsters). Mevr. RiemensMiehl le prijs. Rijden met paren (3 paar deelnemers). de heer en mevr. P. RiemensMiehl le prijs en de heer D. Dekker en mej. J. Kramer, 2e prijs. 300 meter hindernissen (6 deelnemers). P. Keukelaar le prijs, militair Boersma 2e prijs en S. de Ridder 3e prijs. Hardrijden 1200 meter (9 deelnemers). P. Keukelaar le prijs, militair Boersma 2e prijs, Schieman 3e prijs en Boeye 4e prijs. Stoelenwedstrijd voor heeren (6 deel nemers). P. Riemens le prijs, Verpoorte 2e prijs, en L. Florusse 3e prijs. Stoelenwedstrijd voor dames (7 deel neemsters). Mej. Staal le prijs, mevr. RiemensMiehl 2e prijs, mej. L. Agema 3e prijs en mej. Stok- vis 4e prijs. AANVARING. Vanmorgen is ter hoogte van Hansweert het s.s. Orestes van de K.N.S.M. in aanvaring gekomen met het Noorsche motorschip Mos- frint. Het schip heeft lichte schade aan de voorsteven en is opgestoomd naar Vlissingen. DE PROVINCLALE BOOT KON KATSCHEVEER NIET BEREIKEN. Naar gemeld wordt, is de»boot van den Prov. Stoombootdienst op de Oosterschelde, welke Zaterdagmorgen tegen half elf uit Zie- rikzee naar Katscheveer was vertrokken, er niet in geslaagd laatstgenoemde plaats te bereiken. De boot kon zich geen weg banen door het vele jjs en is daarop teruggekeerd. ENGELSCH STOOMSOHIP, NA AANVARING, OP DE WESTERSCHELDE GEZONKEN. De mist is oorzaak geworden van een em stige aanvaring tusschen twee Engelsche schepen, waarvan er een zoodanig werd ge- troffen, dat het binnen de 5 minuten in de diepte is verdwenen. Gelukkig konden alle opvarenden worden gered, zij het met achter- lating van al hun hebben en houden. De aanvaring geschiedde in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Westerschelde bij de roode boei no. 6, ter hoogte van Borssele. Het circa 800 ton bruto groote Engelsche stoomscheepje Hullgate, dat op weg was van Engeland naar Antwerpen, werd te circa 3.30 uur midscheeps aan bakboordzijde aangeva- ren door het eveneens Engelsche stoomschip Moyle, welk schip op weg was van Gent naar Engeland. De Hullgate werd zoodanig ge- raakt, dat het water onmiddell^k binnen- stroomde. De bemanning, waarvan er eenigen ter kooi lagen, had ter nauwemood gelegen heid om op de Moyle over te springen. Een lid der bemanning geraakte te water, doch kon door een onmiddellijk uitgezette sloep van de Moyle, eveneens gered worden. De eerste stuurman, die op de brug stond, werd door den schok zoodanig neergesmakt, dat hij een arm brak. De Moyle zette koers naar Vlissingen, waar de schipbreukelingen, als- mede de loods, aan land werden gezet en in hotel Goes werden ongebracht. De Moyle had lichte schade bekomen aan den voorsteven en maakte water. Het schip bleef op de reede lig- gen voor onderzoek. SPROOKJESSPEL DER NATUUR, EN... SCHADE. De Schelde geeft thans wel schitterend schouwspel te zien door de geweldige massa's ijs die zoover het oog reikt zijn opgehoopt, schrijft men uit Yerseke aan de M. Crt. fVooral wanneer men op de Kijkuit loopt is het een fantastisch gezicht, en het is beslist de moeite waard om daar eens een kijkje te gaan nemen. Zelden ziet men zulk een schit terend natuurgezicht als dit werk van Thialf. Voor onze gemeente is het echter een droe- vig feit dat de vorst hier steeds zulke schade- lijke gevolgen met zich meebpengt. Velen zijn weer zonder werk geraakt en de oester- kweekers zien met leede oogen de verliezen aan, die worden geleden door het bevriezen der oesters. Voor Yerseke deugt de vorst niet, is een oud maar zeker met minder waar gezegde. Door de tegenwoordigheid van geest van den matroos der Kon. Marine, Van Doorn uit Axel, is een ongeluk voorkomen, dat anders ongetwijfeld noodlottige gevolgen kon hebben gehad, vertelt de Tel. Toen de schipper van een motorboot uit Vlissingen, die ter beschikking van de Kon. Marine aan den steiger van het Rijksmijnen- magazijn lag, na in Veere te hebben gepas- sagierd met zijn roeiboot den kanaalmond wilde oversteken, stapte hij, misleid door de duisternis, naast de boot en raakte te water. Op zijn hulpgeroep snelde de matroos Van Doorn toe en wist den man te grijpen, juist toen deze door de intense koude van het wa ter bewusteloos werd en begon te zinken. Van Doom slaagde er in den man in het roeibootje te hijschen. waama hij om hulp riep. Uit het vliegkamp verschenen weldra enkele onder- officieren van de wacht en eenige manschap- pen, en hier begint de historie een eenigszins vroolijke wending te krijgen, want toen deze redders met vallen en glijden eindelijk op het vlot, waaraan het bootje gemeerd lag, aange- komen waren en de drenkeling riepen, kwam de zware stem van het slachtoffer uit de duisternis beneden, die met een niet te her halen inleiding riep, dat er geen drenkeling was, maar dat hij een riem wilde hebben, om naar den overkant te rb'eien. Eenmaal uit het ijzige water in de boot beland, was de dren keling weer tot zijn positieven gekomen en trachtte nu zoo snel mogelijk zijn schip te be reiken om zich van droge kleeren te voorzien. HET GESPROKEN WOORD UIT DE OORLOGVOERENDE LANDEN MAG NIET MEER DOOR RADIO-DISTRIBUTIE- CENTRAI.ES worden uitgezonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de exploitanten van radiocentrales een omzendbrief gezonden betreffende het door- geven van de programma's van buitenland- sche radiozendstations aan de aangesloten luisteraars. De Minister deelt in dezen brief mede, dat het in verband met de tegenwoordige tijds- omstandigheden voor de exploitanten van radiocentrales verboden is, het gesproken woord van radiostations van oorlogvoerende staten in him programma's op te nemen. Een uitzondering wordt gemaakt voor redevoerin- gen van erkende staatshoofden en minister- presidenten. Opgemerkt dient te worden, dat in de aan exploitanten van radiocentrales verleende machtiging reeds de bepaling is opgenomen, dat zij aan de bij hen aangesloten luisteraars geen redevoeringen van politiek-prapagandis- tische strekking mogen doorgeven. Onder het thans uitgevaardigde verbod vallen uiteraard niet alleen causerieen en redevoeringen, maar ook nieuwsberichten. Den exploitanten van radiocentrales is tot nader opzegging vergunning verleend de pro gramma's door te geven van Amerikaansche korte-golf stations, voce zoover deze althans binnen de door de radio-centrales vastgestel- de uitzenduren (824 uur) vallen. Teiiens heeft de Minister van Binnenland sche Zaken bepaald, dat de microfoons, die in de meeste radiocentrales staan opgesteld en met behulp waarvan de aangesloten luis teraars kunnen worden toegesproken, uit de gebouwen, waarin de betreffende centrales zijn gevestigd, moeten worden verwijderd. Het betreft hier uit den aard der zaak een veiligheidsmaatregel, waardoor voorkomen wordt, dat ongecontroleerde berichten of toe- spraken worden gehouden. De installatie mag echter wel gebruikt worden, indien de micro- foon is opgesteld bij den burgemeester of bij het hoofd van den plaatselijken luchtbescher- mingsdienst. De mogelijkheid officieele, van plaatselijk belang zijnde berichten via de radio-centrales door te geven blijft dus be staan. Als variant op een gezegde geldt hier: De gelegenheid maakt den schaatsenrijder. Pas toch een jaar bestaat de ijsclub en de belang stelling voor het ijsvermaak is geweldig ge stagen. Ouders, die in jaren de gladde ijzers niet hadden ondergebonden, vertoonen zich op de baan. Onnoodig te zeggen, dat de jeugd dubbel haar best doet en goede vorderingen maakt. Zaterdag 1.1. had een estafette-wedstrijd plaats, waaraan 9 paren deelnamen. De uit slag van dien wedstrijd was als volgt: 1. S. J. Jansen en D. Verijzel; 2. W. Oostdijk en E. Snoek; 3. H. v. d. Geer en Chr. de Koeijer; 4. A. v. Esch en D. P. Voerman. Jaarvergadering „Steunt Elkander". Op de bovenzaal van den heer P. Huijssen werd Zaterdag j.l. de jaarlijksche vergadering gehouden van de vereeniging ..Steunt Elkan der", welke slechts matige belangstelling trok. Nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze cje vergadering had geopend, deed de secretaris voorlezing der notulen en van het jaarverslag. Uit dit laatste bleek, dat door verschillende oorzaken de uitgaven groote: waren geweest dan de inkomsten, die res- pec tievelijk hadden.bedragen .f 1300,63 en f 977,13, zoodat er een nadeelig saldo was van f 323,50. Eind 1938 was in kas J 3819,79. hetgeen thans is teruggeloopen tot f 3486,29 De heeren Ph. Meertens en Chr. Kortekr.ie werden met vrijwel algemeene s.emmen als wegers herkozen. De voorstellen van het bestuur om in ver band met dit minder gunstig jaar de contri butie door te blijver, betalen en de uitkeer.ng van 90 terug te brengen op 80 werden zonder stemming aangenomen. Hierop werd deze geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. Vogelwet 1936. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is, in de plaats van wijlen den heer P. J. Nijskens te Terhole, voor 1940 de heer Alf. de Nijs, alhier, aangewezen als land- bouwdeskundig adviseur voor de gemeente Hontenisse, in verband met de uitvoering van artikel 23 van het Vogelbesluit 1937. Installatie raadslid en verkiezing wethouder. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is de heer L. A. Bou- man (s.-d.) als raadslid geinstalleerd. De gemeenteraad koos den heer Paul (s.-d.) tot wethouder in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Onderdijk. Mr. J. Adriaanse maakt een vrjj emstigen val op het (js. Het lid der Prov. Staten, de heer Mr. J. Adriaanse, die ondanks zijn hoogen leeftijd aan verschillende sporten, w.o. schaatsen- rijden, blijft mede werken, is Vrijdagmiddag omstreeks 4 u.ur op den Noordsingel bij de Noordbrug te Middelburg komen te vallen. Hij bleef aanvankelijk bewusteloos liggen, terwijl hij uit twee wonden aan het hoofd bloedde. Op advies van arts Weijll, die spoe- dig ter plaatse kwam, is hij naar den wal gedragen en in de woning van Dr. van Maren Bentz van den Berg gebracht. Kort daarop kon de gewonde, die intusschen weer bij ken- nis was gekomen, naar het ziekenhuis wor den vervoerd. (VI. Crt.) DONDERDAG 18 JANUARI 1939. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 6.30 u., Ds. C. Kramp, van Kampen. Ds. W. L. HERMANIDES. A.s. Woensdag herdenkt Ds. W. L. Herma- nides, Ned. Herv. predikant te Hulst, den dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt aan- vaardde. De jubilaris werd in 1883 geboren en in 1914 candidaat in Zeeland om 17 Januari te Uitwijk (N.-Br.) het predikambt te aanvaar- den. Vandaar vertrok hij in 1918 naar Kleverskerke om 18 Januari 1920 in zijn tegenwoordige gemeente zijn intrede te doen. Ds. Hermanides is scriba van den ring Axel en praeses-quaestor van het classicaal be stuur van IJzendijke. Aangezien Ds. 'Hermanides van een onge- steldheid herstellende is, zal de viering van dit jubileum worden uitgesteld, daar de jubilaris alle emotie vermijden moet. De kantonrechter te Middelburg veroor- deelde K. G. te Axel, wegens een verkeers- overtreding tot 2 boete subs. 2 dagen hech- tenis. O'NEERLIJKE GEVAN GENBEYVA ARDER. Donderdag heeft terecht gestaan de 44- jarige gevangenbewaarder B. K. uit 's-Her- togenbosch. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Januari 1.1. te 's-Hertogenbosch een gouden tientje, eigendom van J. Pieters, had weggenomen. Hij bekende het hem ten laste gelegde feit: toen de man de gevangenis werd binnenge- bracht, moest verdachte hem fouilleeren. Hij had o.m. de portefeuille van P. uit zijn zak gehaald. Een gouden tientje, dat daarin zat, had hij in den zak gestoken en het later in ,de stad laten wisselen. De offlcier van justitie zeide het feit van emstigen aard te achten. Gezien het gun- stige rapport over verdachte wilde de officier aannemen, dat hij in een oogenblik van zwak- heid heeft gehandeld. Bij zijn eisch van een maand gevangenisstraf gaf hij te kennen, dat hij er zich ook mede kon vereenigen, als de rechtbank den man een voorwaardelijke straf zou opleggen. De rechtbank zal 25 Januari uitspraak doen. EIFSTEDENTOCHT UITGESTELD. De Elfstedentocht gaat ten gevolge van den plotseling ingevallen dooi niet door. Dit was de teleurstellende mededeeling, die na afloop der Zondagmorgen door het centraal bestuur der Friesche Elfstedenvereeniging ge houden besprekingen in Leeuwarden van mond tot mond ging. Den geheelen morgen reeds hadden, schrijft de Crt., de treinen honderden deelnemers uit alle richtingen aangebracht, die zich in groep- jes door Leeuwarden verspreidden. Onder hen bevond zich een groot aantal mi- litairen, voor wie de middaguitzending van het A.N.P. een dubbele teleurstelling betee- kende. Niet alleen kwam de Jobstijding over het uitstellen van den tocht tot een nader te bepalen datum, doch bovendien beriqhtte de regeeringspersdienst, dat alle periodieke ver- loven voorloopig worden ingetrokken, zoodat voor hen de kans, den begeerden tocht te ma- ken, voorloopig verkeken is. Grooter teleurstelling voor het geuniformde deel der Elfstedenrijders was dan ook moei- lijk denkbaar, te meer, daar zij vol hoop van hun verschillende standplaatsen waren ver trokken, omdat ten Zuiden van Zwolle de dooi nog lang niet zoo krachtig had doorge- werkt als in het land der elf steden. Mede met het oog op het geweldige aantal deelnemers, ruim 3400, achtte het centraal bestuur het laten doorgaan van den tocht niet verantwoord en streek de vlag. Men moet de Elfsteden-sfeer kennen, om te beseffen welk een indruk dit besluit teweeg- bracht. Het weer, dat zich zoolang buitenge- woon goed had gehouden was de Elfmeren- tocht door het Zuidwesten van Friesland Za terdag nog niet een groot succes speelden alien, evenals in December 1938, partem Voor de zooveelste maal werd op afdoende wijze de wisselvalligheid van ons klimaat gedemon- streerd. Doch welk een teleurstelling dit besluit vooral moest zijn voor den energieken voor zitter van het centraal bestuur, mr. M. E. Hepkema, behoeft geen nader betoog. Intus schen heeft het stranden in het gezicht van de haven hem niet ontmoedigd. Deze optimist heeft den moed nog niet verloren. De ijslaag over de watecen der geheeie Elfsteden-route is immers dik. Nu onze weerkundige medewerker van oor- deel is, dat de zoo plotseling ingevallen dooi vermoedelijk een intermezzo zal blijken te zijn en de vorst haar heerschappij zal her- nemen, blijft de hoop levendig, dat het ijs tegen dezen dooi bestand zal blijken. Ook de middagtreinen brachten nog vele deelnemers aan, die onkundig waren van het genomen besluit. De meesten hunner keerden per eerste gelegenheid terug, doch in de hoop zoo spoedig mogelijk te kunnen terugkomen. BRAND IN EEN KAZERtNE TE UTRECHT. Een hevige brand heeft Zaterdagochtend gewoed in eenige gebouwen, behoorende bij de van Seipesteinkazeme aan den Leidscheweg te Utrecht. Een houten cantinegebouw is ge heel aan het vuur ten offer gevallen. De brand sloeg over naar een magazijn, waarin kleeding en dekens werden bewaard, waar van de inhoud voor een belangrijk deel ver loren ging. Een munitiedepot, dat aan dit laatste gebouw grensde, heeft door het krach- tige ingrijpen van de Utrechtsche brandweer geen gevaar geloopen. De brand is omstreeks half zes ontdekt in de houten cantine, die aan de achterzijde van het terrein, aan den kant van de Mineurslaan, was opgericht. Overdag brandde hier een kachel en waarschijnlijk heeft vuur uit deze kachel den brand veroorzaakt. Het moet reeds geruimen tijd gesmeuld hebben toen een soldaat van de wacht opeens de vlammen zag uitslaan. De wachtcommandant waar- schuwde dadelijk een passeerenden agent van politic, die de brandweer alarmeerde. Toen deze met veel materiaal op het ter rein van den brand verscheen, stond de can- tine geheel in vlammen. Er was van het hou ten gebouw, dat wegens de vorst en het harde stoken natuurlijk kurkdroog was, niets meer te redden. Soldaten hadden nog iets van den inventaris naar buiten gedragen, doch dit bepaalde zich tot enkele kleinigheden. Binnen korten tijd was het gebouw tot den grond toe afgebrand en de brandweer kon zich slechts bepalen tot het blussehen van de brandende puinhoopen, die een flinke oppervlakte besloe- gen en nog geruimen tijd bleven nasmeulen. Een gangetje van ongeveer anderhalven meter breedte scheidde de cantine van een groot, steenen gebouw van vier verdiepingen, dat als magazijn voor legergoederen werd ge bruikt. Hierin lagen groote voorraden mili- taire kleeding en dekens opgeslagen, zoodat het een zeer brandbaren inhoud had. Door vonken van de brandende cantine is het vuur ook naar den zuidelijken vleugel van dit ge bouw overgeslagen, waaruit na korten tijd de vlammen door de gesprongen ruiten hoog oplaaiden. Hier breidde het vuur zich snel uit en spoedig stond het gebouw zoowel aan den voor- als aan den achterkant in brand. Dit gebouw sluit een zijde van het kazeme- terrein af, dat langs de Mineurslaan is gele- gen. De brandweer heeft hier onder leiding van haar commandant den heer E. Priester, het vuur van beide zijden flink aangepakt. Er waren twee motorspuiten en een ladder- wagen naar den brand gedirigeerd en in totaal werd uit veertien stralen water gegeven. Toch duurde het nog langen tijd voordat men het vuur, hetwelk in het brandbare materiaal bleef doorsmeulen, en telkens weer oplaaide, onder de knie had. Omstreeks zeven uur kon ipen zeggen, dat de brandweer het vuur meester was, doch de nablussching nam nog veel tijd in beslag. De inhoud van het magazijn heeft, voor zoover het niet door den brand is verwoest, veel schade geleden. Soldaten hebben nog met man en macht groote voorraden militaire bovenkleeding tijdig uit het magazijn kunnen verwijderen, zoodat de schade niet zoo groot was als anders het geval zou zijn geweest. Toch beloopt deze schade nog, afgezien van de totaal afgebrande cantine, eenige duizen den guldens. Het gebouw zelf is grootendeels gespaard gebleven. De Noordelijke vleugel, waar de brand niet gewoed heeft, grenst aan een munitiedepot. Er bestond aanvankelijk vrees, dat ook dit gevaar zou loopen, doch het vuur is tijdig gestuit. Uit Barneveld meldt men: Als bewijs dat vele groepen vogels het met de thans heerschende strenge koude zwaar te vecantwoorden hebben, kan dienen, dat op de Veluwe en vooral in den omtrek van Barneveld tal van dieren in bevroren of ver- kleumden toestand in de velden worden aan- getroffen. Ook strijken verschillende vogels, die in tee streken geheel onbekend zijn bij groote koppels op de landerijen neer. Zoo zagen eenige jagers op een stuk land plotseling een vlucht wilde ganzen, waaron- der zeldzame exemplaren, neerkomen. Ook op andere plaatsen hier in de buurt worden vogels, die in andere streken thuis hooren en blijkbaar voor de koude op de vlucht zijn gesignaleerd. Op de Bameveldsche markt was Donder- da^morgen groot aanbod van wilde ganzen in diverse soorten. Dezen dieren was de tocht naar het binnenland noodlottig geworden. Zij %vielen ten slachtoffer aan gelegenheidsjagers. RUITEN VAN VOORBIJRIJDEINDEN TREIN VERRRUZELD. Op de spoorbrug over de Lek te Culemborg heeft zich een ongeval voorgedaan, dat zeer goed is afgeloopen. Op de brug passeerden elkaar een goede- rentrein en een electrische peirsonentrein. Een deur van een leegen kolenwagen van den goederentrein, die was losgeraakt, slingerde tegen den personentrein, waardoor drie rui ten werden verbrijzeld, o.a. edn in een derde klasse-rijtuig. Niettegenstaande het feit, dat de ruit en de sponning geheel vemield waren en het glas door den geheelen wagen ver- spreid werd, deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Wel waren enkele passagiers door den schrik bevangen, doch zij bleken spoedig weer gekalmeerd. In een woning in de Kinkerstraat te Am sterdam is bij het aanmaken van een kachel met petroleum een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan een oude vrouw het slachtoffer is geworden. Op de beletage bewoonde de 62jarige M. Ort de achterkamer. Terwijl zij bezig was zich te kleeden, maakte zij de kachel aan. Daartoe gooide zij petroleum in de kachel en op het- zelfde oogenblik sloegen de vlammen door de onderste openstaande klep naar buiten. De rokken van de vrouw vlogen in brand. Waar schijnlijk heeft de ongelukkige nog eerst ge- poogd, zich de brandende kleeren van het lichaam te scheuren, voordat zij het portaal is ingeloopen, roepend om hulp. Toen de in het benedenhuis gevestigde winkelier haar hulpgeroep hoorde en hij zich zoo vlug mo gelijk toegang tot de beletage wist te ver- schaffen, bleek het reeds te laat. De oude vrouw was inmiddels aan de hevige brand- wonden bezweken. In de kamer is zoo goed als geen schade aangericht. Verwachting: Aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt met eenige regen, lichte dooi, meest matige Westelijke tot Noordwestelijke wind, later wisselende bewolking, plaatselijk sneeuwbuien, weer kans op vorst, toenemende en verder ruimende wind. DE VLUCHT VAN DE REIGER. DEN HAAG. Het vliegtuig van de K.L.M. de Reiger is vanmorgen uit Napels naar Jo hannesburg vertrokken. Te 6.10 uur verliet het vliegtuig vlot het vliegveld en daalde te 9.40 uur in Athene. Vandaar is de Reiger te 11.05 uur in Zuidelijke richting vertrokken voor de vlucht over de Middejlandsche Zee naar Cairo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3