QRIEP n Mijnhardtje Buitenland De oorlog in Europa. Winterhanden PUROL Wmtervoeten Doos cent Winterteenen Bij Apoth. en Drogist. Alle oorlogvoerenden weten, dat het ons emst is met onze zelfstandigheidspolitiek, welke tegen niemand gericht is, die ons niet belaagt, en Duitschland zoowel als Engeland heeft, bij bet uitbreken van den oorlog, de verzkering gegeven, onze grenzen te zullen eerbiedigen, zoolang de tegenpartij dit ook zou doen. Waar Nederland aan geen enkele zijde eenige sebending van ons grondgebied, van onze zelfstandigheid, zou toelaten, vertrouwt onze regeering, naar zij berhaaldelijk beeft vastgesteld, dat geen der oorlogvoeienden er ook aan denkt, ons recbtstreeks te bedreigen. Docb juist onze zelfstandigheidspolitiek legt de regeering, in verband met Nederlands ligging, de verplicbting op, steeds, onder alle omstandigbeden en naar alle zijden, paraat te zijn. De verdere ontwikkelingen der inter- nationale gebeurtenissen zSuden immers zelfs voor een neutraal land, wanneer bet tusscben de oorlogvoerenden gelegen is zoo- als ons land, moeilijkheden kunnen medebren- gen en daarom moet een regeering, welke bet, zooals de Nederlandsche, emst is met de bandbaving van de nationale zelfstandigbeid, te alien tijde op alle verwikkelingen voor- bereid zijn. Dit is de reden en dit geldt voor nu en alle verdere maatregelen. Het opschorten van verloven enz. beteekent niet, dat er acuut gevaar voor ons land zou bestaan, dat er sprake zou zijn van eenige rechtstreeksche bedreiging. De tbans genomen maatregelen gaan min der ver dan die, welke in November j.l. zijn genomen, toen immers o.m. alle verloven zijn ingetrokken. Voor werkelijke ongerustheid bestaat dus geen aanleiding. Deze maatregelen staan natuurlijk gebeel los van de door het Duitsche legerbericht be- weerde overvlieging van Duitsch grondge bied nabij Nordhorn door een Nederlandsch militair vliegtuig op 13 dezer. Het hierom- trent terstond ingestelde onderzoek beeft, naar officieel wordt medegedeeld, onom- stootelijk de onjuistheid van de Duitsche beschuldiging doen blijken. In Amsterdam was het bericht, dat de be- wegingsvrijheid van de militairen beperkt werd, 's morgens door de radio bekend ge- worden. Verschillende militairen gingen op politiebureaux nadere inlichtingen inwinnen. Een gevolg van den maatregel was, dat velen van schaatsenrijtochten moesten afzien, in- dien deze zich tot buiten garnizoen of kan- tonnement uitstrekten. Een aantal ma f rozen en mariniers, die onder leiding van eon offi- cier Zondagochtend naar Leiden wild en ver- trekken, om vandaar een tocht te maken werden op het Centraal Station nog tegen- gehouden. MUJTAIKE VERLOVEN IN BELGIe INGETROKKEN. Belga meldt uit Brussel Het ministerie van nationale defensie deelt mee: Alle mibtairen, van alle eenheden van bet leger, die met verlof zijn, moeten zich onmid- dellijk bij bun eenheden voegen. BELGIE VERSTERKT ZIJN LEGER. Algemeen Ijootdkwartier ingesteld. Het Belgische Telegraafageutschap meldt: „De Belgische militaire auloriteiten hebben besloten over te gaan tot de pha$&jder ver- sterking van het leger. Zondagmcyjgen vroeg zijn de desbetreffende affiches aan de muren van de steden aangeplakt". In een telegram aan de gemeentelijke auto- riteiten wordt nader verklaard, dat bet bier de „phase D" betreft. Phase D beteekent bet onder de wapenen roepen van een aantal reservisten binnen het kader van net progres- sieve mobilisatieplan van het leger. Een aan tal mibtairen, die bij phase D waren inge- deeld, werd reeds eerder opgeroepen. In den loop van den avond, aldus Belga, zijn twee treinen met personen uit geeva- cueerde grensplaatsen het Noorderstation van Brussel gepasseerd. Onder de personen, die deze plaatsen moesten ontruimen, bevinden zich o.a. verpleegden van bepaalde zieken- huizen in deze gebieden. In bet blauwe affiche, dat de Belgen Zon- dagmorgen op de muren zagen versebijnen, wordt bekend gemaakt, dat Zondag 14 Janu- ari als de eerste dag van de nieuwe phase beschouwd wordt. De militairen met verlof moeten zich onmiddellijk op de snelste wijze naar de bun aangewezen post begeven. De reserve-officieren zijn verplicht, onmiddellijk hun dienstboekje te raadplegen, en de bepa- lingen op te volgen, die daarin staan aan- gegeven. Geen enkel voorwendsel, dat men niet van het decreet op de hoogte zou zijn, wordt aanvaard. Abe officieren of suoal- teme militairen in uniform mcgen van heden af zonder eenige formaliteit gratis van de spoorwegen gebruik maken. De regeering, zoo wordt in de affiche gezegd, rekent op de vaderlandsliefde en den goeden wil' van alle militairen die zijn opgeroepen, opdat de orde op de stations en in de plaatsen, door welke zij beentrekken, niet verstoord worde. Orde- verstoorders zullen onmiddellijk gearresteerd worden." Wat niet juist is. Het Belgiscbe Telegraafagentschap beeft naar aanleiding van dezen maatregel het vol- gende communique gepublieeerd: ,,Men be- hoort de geruchten, die bij gelegenheid van de jongste veiligheidsmaatregelen in omloop gebracht worden, te wantrouwen. Deze maat regelen kenmerken zich voomamelijk door den overgang naar de versterking van het leger in de vierde phase phase D - en door bepaalde voorschriften van waakzaam- heid in de legereenbeden. Er is een algemeen hoofdkwartier ingesteld, hetgeen de automa- tiscbe consequentie is van den overgang naar phase D. Het is evenwel niet juist, dat men de aige- meene mobilisatie zou hebben afgekondigd het is niet juist, dat men voor een bepaald gebied den alarmtoestand zou hebben afge kondigd, het is niet juist dat men nieuwe besluiten zou hebben genomen betreffende de evacuatie van bevolkte plaatsen en van fa- brieken. De maatregelen, die op het oogen- blik worden uitgevoerd, o.a. wat de voor- raden van bepaalde fabrieken betreft, wer den reeds verscheidene maanden geleden op- gesteld en afgekondigd. Alleen enkele hon- derden personen, die in de grensstreken wo- nen, zijn naar het binnenland overgebracht. „De maatregelen, in deze dagen genomen, toonen aan, dat de regeering niet de waak- zaamheid veronachtzaamt. Voor het Bel gische publiek wordt geen enkele gebeurtenis verborgen gehouden; de onafhankelijkheid van de bronnen van berichtgeving, alsmede de vrijheid, die de pers geniet, dienen de pu- blieke opinie kalmte in te boezemen. Weder- om zullen in Belgie en in het buitenland alarmeerende berichten verspreid worden. Zelfs heeft men Zondagmiddag in Engeland gepubliceert, zoo gaat het communique voort, dat Duitsche troepen de Belgische grens overschreden zouden hebben. Dergelijke enormiteiten behooren geen indruk te maken op de Belgen, die de fantasie kunnen ontdek- ken in hetgeen in hec buitenlana gscnreven of verspre.d wordt. Belgie blijft kalm, maar met het geweer aan den voet." (Crt.) NEDERLAND EN BELGIE VVILLEN PARAAT ZIJN. In diplomatieke kringen te Londen ver- neemt Heuter, dat men daar, ondanks de Bglgische en Nederlandsche voorzorgsmaat- regelen, van meening is, dat er geen spe- ciale reden is een invasie van een van beide lan den te verwachten. Het lijkt waarschijn lijk, dat Belgie en Nederland in'icbtingen ontvangen heoben, die hen deden aannemen, dat er nog mogelijkerwijze moeilijkbeden op komst waren. In deze omstandigbeden wilden zij begrijpelijkerwijze onmiddellijk maatrege len tretten om hun veiligheid te verzekeren en niets aan het toeval over te laten. Hun actie wil dus met noodzakelijkerwijze zeggen, dat hun positie verslechterd was, snelle ver- anderingen zijn echter altjjd mogelijk. Beide landen zijn aan hetzelfde gevaar onderhevig, in hoeverre zij echter met elkander in over- leg handelen, is niet bekend. In dit verband wordt er aan herinnerd, fiat de Belgische minister van buitenlandsche zaken onlangs den nadruk gevestigd heeft op het groote belang, dat de onafhankelijkheid van Neder land heeft voor Belgie. BRITSCHE VERLOVEN IN FRANKRIJK INGERTROKKEN. Het Britscbe ministerie van oorlog maakt bekend, dat de verloven in het Britsche expeditie-leger tijdelijk zijn ingetrokken. Twee stuks 1 0 ct. - Twaall stuks 50 cl. (Ingez. Med.-i OORLOGSDOELEINDEN. In ons avondblad van Vrijdag hebben wjj, schrijft de N. R. Crt., melding gemaakt van de opmerking uit officieele Berlijnsche krin gen, dat Chamberlain zich voor zijn bewering, dat leden van de Duitsche regeering thans niet aarzelen te verklaren, dat ,zij het Engel- sche imperium willen afbreken, niet kan be- roepen op eenige uitlating van menschen, die verantwoordelijk zijn voor de Duitsche bui tenlandsche politiek. In de formuleering van de Duitsche oorlogsdoeleinden, zoo wordt ver- der gezegd, is de vernietiging of het uit elkaar slaan van het Britsche ryk niet genoemd. Naar aanleiding hiervan hebben wij nog eens ons Avondblad van Donderdag 16 No vember opgeslagen, waarin onze correspon dent te Berlijn schreef over den vorm van het Duitsche antwoord op het aanbod van goede diensten van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. Wij lezen daarin: Naar aanleiding van de uitlatingen over den vorm, waarin het antwoord van den Fiihrer op het aanbod van de souvereinen van Neder land en Belgie is overgebracht, heeft de Wil- helmstrasse heden een verduidelijking van dat antwoord gegeven. Men verklaarde, dat alle pogingen, die Duitschland voor den vrede tot dusver had gedaan, resp. welke het land ver- richt teneinde nader de oorlogsdoeleinden, dat dus zeggen de vredesvoorwaarden te formulee- ren, een slechte ontvangst hadden gehad. Of zij werden beschouwd als een sabotage van den vrede, of zij werden opgevat als een be- wijs van zwakte. Deze periode, waarin ge- zocht werd naar een formuleering van de oor- logs- of vredesdoeleinden, welke eventueel tot een toenadering zouden kunnen voeren, be- dchouwt men in Duitschland thans als geheel afgesloten. Duitschland is thans besloten om den oor log door te zetten tot aan de vernietiging van de Engelsche heerschappij. Ten slotte werd nog gezegd, dat over de voorwaarden pas zal worden gesproken na de algeheele overwinning en niet meer daarvoor. Aan deze verklaring van de Wilhelmstrasse waren reeds geruimen tijd uitlatingen in de Duitsche pers vooraf gegaan. Reeds op 14 October had onze Berlijnsche correspondent gewag gemaakt van officieuze uitlatingen naar aanleiding van den oeconomischen oor log, waarin gezegd werd: ,,Nu men ons het leven moeilijk maakt, zijn wij niet meer be- reid het Britsche imperium te ontzien, ja zelfs het te tolereeren". De aangehaalde uitspraken mogen niet uit officieelen mond zijn gekomen, zij kwamen van een plaats, waar zij niet geuit hadden kunnen worden, zonder stilzwijgende instem- ming van de leiders van de Duitsche politiek. Thans worden zij, even officieus genegeerd, doordat men er op wijst, dat zoomin Hitler als Von Rfbbentrop ooit gesproken heeft van het Britsche imperium, laat staan van een uit elkaar slaan daarvan. Men legt nu weer den nadruk op den eisch, dat Engeland zich niet zal mengen in zuiver continentale vraagstuk- ken. Aangehaald wordt Hitler's rede in den Burgerbraukeller, waarin hij zeide, dat de landen zich moeten beperken tot hun invloeds- sferen, wat voor Engeland zou willen zeggen tot de belangen van zijn imperium, en op de uitlating van Von Ribbentrop, dat de Duitsche oorlogsdoeleinden neerkomen op veiligstelling van het leven en de toekomst van het Duit sche volk in zijn natuurlijke levensruimte, die aan de Duitsche volksgenooten een redelijken levensstandaard verzekert en hun cultureele ontwikkeling mogelijk maakt. Er is den laatsten tijd nog al eens gespro ken over een nieuw zoogenaamd vredes- offensief, waarop dan van Duitschen kant. beweerd placht te worden, dat een dergelijk offensief niet van Duitschland uitging. De verklaringen, welke wij gisteren hebben weergegeven, behoeven hiermee niet in tegen- spraak te zijn, dat wil zeggen, zij behoeven niet te wijzen op een vredesoffensief, dat van Duitsche zijde zou uitgaan, Het is echter wel mogelijk, dat men van Duitschen kant van andere zijde pogingen tot bemiddeling ver- wacht, en dat men goed vindt, die pogingen I tegemoet te komen, door te herinneren aan de officieel gestelde Duitsche oorlogsdoeleinden, welke alleen maar officieus verscherpt waren en welker verscherping men nu weer zou laten varen, waarschijnlijk omdat men er geen pro- pagandistisch heil meer van verwacht. Wij hebben den laatsten tijd herhaaldelijk gelegenheid gehad er op te wijzen, dat de oorlog nog altijd in een beginstadium verkeert en dat de groote vemielingen aan menschen- levens en goederen welke men bij het uitbre ken verwacht had, tot dusver achterwege zijn gebleven. Ook hebben wij er op gewezen, dat het optreden van Rusland tegen Finland en over het algemeen de versterking van Rus- lands positie in de Oostzee, den Duitschen machthebbers niet aangenaam kan zijn. Uit de Duitsche waarsehuwingen aan de Scandi- navische landen is gebleken, dat men van Duitschen kant terecht of ten onrechte laten wij daar vrees voor uitbreiding van het conflict naar het Noorden. Bovendien is uit den Russisehen veldtocht gebleken, dat het leger van de Sowjetunie in militair opzicht aan aanvalskracht tekort schiet, terwijl de Finsche veldtocht bovendien de oeconomische voordeelen, welke Duitschland van zijn vriend- schappelijke betrekkingen met Rusland ver wacht had, illusoir maakt. Al deze factoren zouden het aannemelijk kunnen maken, dat Duitschland bereid zou zijn vrede te sluiten, wanneer het zulks op redelijke voorwaarden doen kon. Het specu- leert daarbij waarschijnlijk ook op het feit, dat de oorlog in Engeland en Frankrijk, al wordt hij door de groote menigte als onver- mijdelijk aanvaard, niet wezenlijk populair is, en dat de aandrang tot bijlegging van het conflict in neutrale landen, ondanks het uit- blijven van bemiddelingspogingen, groot is. Door de aandacht te vestigen op de Duit sche vredesdoeleinden, die in Duitsche ocgen stellig zeer gematigd zijn, moedigt men onge- twijfeld dien aandrang aan. Nadeel behoeft men er niet van te verwachten. Wanneer men van Franschen en Engelschen kant niet bereid is in dergelijke gematigd geachte voorwaar den te treden, kan men daar voor de binnen- landsche propaganda weer gebruik van maken om het volk voor oogen te stellen, dat het den tegenstanders inderdaad te doen is om ver nietiging van het Duitsche rijk terwijl men zelf dergeljjke booze plannen niet koestert. Het zal interessant zijn waar te nemen of, en zoo ja, hoe men van geallieerde zijde op deze jongste Duitsohe uitlatingen zal rea- geeren. EEN SNELLE DUIKVLUCHT. Een vlieger van de Britsche luchtmacht heeft met zijn Spitfire jachtvliegtuig bij een onvrijwillige duikvlucht een snelheid van 650 mijl per uur bereikt. Hij was tot een hoogte van ruim 23.000 voet (ruim 70000 meter) ge- stegen toen hij tijdelijk het bewustzijn ver- loor door gebrek aan zuurstof. Het volgende wat hij bemerkte was, dat zijn toestel een zeer snelle duikvlucht maakte. Hij slaagde er in zijn vliegtuig uit de duikvlucht te krij- gen en bemerkte dat hij een snelheid van 400 mijl per uur (640 km) bereikte. Deskundigen verklaren, dat het toestel in de duikvlucht een snelheid van meer dan 650 mijl per uur (ruim 1000 km) heeft behaald. DE GEALLIEERDE BLOKKADE. De resutaten der blokkade zijn. Fransche vloot-week van 31 December tot 7 Januari 6 schepen aangehouden, 12.000 ton goederen in beslag genomen. Sedert den aanvfmg van den oorlog: 233 schepen aangehouden, 439.000 ton goederen in beslag genomen. Engeland week van 31 December tot 7 Januari 10.200 ton blokken lood, 400 ton levensmidde- len, 800 ton niet uit metalen bestaande pro- ducten, 140 ton olien en vetten, 100 ton mineralen en metalen. Sedert den aanvang van den oorlog: in beslag genomen 544.000 ton. DUITSCH BOMVLIEGTUIG IN ZUISJ-JUTLAND GELAND. Een Duitsch bomvliegtuig heeft Donder- dagavond een noodlanding gemaakt op een terrein bij Skaerbeak (Zuid-Jutland)De vier inzittenden hebben het vliegtuig in brand gq- stoken. Het had geen bommen bij zich. Toen de inzittenden zagen, dat zij op vreemd grond gebied waren gedaald, waarschuwden zjj de toeschouwers achteruit te gaan en schoten zij met de pistolen op de benzinetanks. AAN DUIKBOOT ONTSNAPT, MAAR OP ROTS GELOOPEN. Het Grieksche s.s. Tonis Chandris, groot 3161 ton, is ontsnapt aan een Duitsche duik- boot door gedurende vijf minuten in zigzag- koers te varen. In de dichte duisternis liep het schip echter op een verborgen klip voor de Noord-Schotsche kust. De uit 21 koppen be- staanfie bemanning is in veiligheid. Het schip is echter niet meer te redden. ENGELAND ZOU ZWEDEN GARANTIES HEBBEN AANGEBODEN. In gewoonlijk goed ingelichte Scandinavi- sche kringen te Londen wordt verklaard, dat Groot-Brittannie kort na Nieuwjaar zou heb ben aangeboden Zwedens neutraliteit te ga- randeeren. Zweden zou dit aanbod echter van de hand hebben gewezen, omdat het vreesde, dat Duitschland een dergelijke garantie als voor wendsel voor een anti-Zweedsche actie zou gebruiken. Te Stockholm meent men, aldus een Uni ted -Press-bericht, dat Engeland bij een aan- val op Zweden zich aan de zijde van laatst- genoemd land zou scharen; ook zonder eenige voorafgaande formeele belofte. DE IERSCHE TERRORISTEN. Een schildwacht te Belfast heeft, volgens Reuter, vier mannen verrast in het kabelhuis bij Donaghadee, in het graafschap Down. De mannen namen de vlucht. Later bleek, dat de prikkeldraadomheining rond het kabelhuis was vernield. Men veronderstelt, dat de mannen hebben willen trachten de onderzeesche telegraaf- kabel tusschen Noord-Ierland en Schotland te vemielen. DE HOLDING VAN ESTLAND. Het Estlandsche s.s. Vega is in de Oostzee door de Sovjets aangehouden en naar Bal- tischport opgebracht. Den laatsten tijd zijn verscheidene Estlandsche visschersbooten door de Sovjets tot zinken gebracht en de Estlandsche visschers aarzelen daarom met uit te varen. Sinds den oorlog in Finland zou het wantrouwen der Sovjets ten aanzien van Estland sterk zijn toegenomen. Moskou zou versterkingen gezonden hebben naar de Est landsche grens en de Russische troepen in Estland bevinden zich voortdurend in alarm toestand. OPVA RENDENhVAN GRAF SPEE TE MONTEVIDEO WORDEN GEINTERNEERD Naar de United Press uit betrouwbare bron verneemt, heeft de regeering van Uruguay besloten de opvarenden van het vestzakslag- schip Admiral Graf Spee", die zich nog te Montevideo be\^jqden, te interneeren. Deze Duitsche zeelieden werden aan wal gezet voordat de Graf Spee de haven van Montevi deo verliet en in de la 'Plata tot zinken werd gebracht. GEEN GAS GEBRUIKT BIJ BESCHIETING VAN GRAF SPEE. Men zal zich herinneren. dat, na den zee- slag op 13 December j.l. tusschen de Admiral Graf Spee en eenige Engelsche kruisers, de Britsche legatie had verzocht een officieel onderzoek in te stellen naar aanleiding van de bewering van dr. Walter Meerhof, die dien- aangaande een verklaring teekende, dat bij enkele Duitsche matrozen verwondingen wa ren geconstateerd, die waren veroorzaakt door gas. Dit onderzoek heeft plaats gehad en het resultaat is geweest, dat volgens deskundige verklaringen geen enkele gewonde teekenen van gasvergiftiging droeg. DE KOUDE OP DEN BALKAN. Havas meldt uit Belgrado: Onder den in- vloed van een uit Zuid-Rusland afkomstige koudegolf blijft de temperatuur in Joego- Slavie dalen. Sneeuwstormen belemmeren het treinverkeer en verscheidene treinen zijn in- gesneeuwd. Gendarmerie en militairen trach ten den reizigers te hulp te komen, doch op verscheidene plaatsen konden zij er niet in slagen een weg door de sneeuw vrij te ma ken. Of en hoeveel slachtoffers er zijn, was nog niet bekend. De koude, welke op de Roemeensche vlakte heerscht, heeft zich uitgebreid in de richting van Bessarabie, waar men temperaturen van '36 graden onder nul heeft gemeten. Het ijs op de Donau wordt steeds dikker en op som- mige plaatsen is de dikte reeds meer dan 35 centimeters. Te Boedapest (Hongarije) heerscht gebrek aan kolen. Door de groote koude is de aan- voer van steenkolen gestoord. In verschei dene huizen functionneert de centrale verwar- ming niet meer. Bij Debreczem zijn twee men schen doodgevroren. DUITSCHLAND'S STANDPUNT ON'GEWIJZIGD De Berlijnsche correspondent van d'e N. R. Crt. telefoneerde Zaterdagavond De Daily Express heeft beweerd, dat Duitschland in het Finsch-Russiscbe conflict een poging tot bemiddeling heeft gedaan of zou willen doen. Men toont zich hier zeer verbaasd dat dit bericht, ofschoon het van Berlijn uit dadelijk is tegengesproken, door zooveel andere buitenlandsche bladen is over- genomen en men vult hier de Duitsche tegen- spraak aan met een heele reeks verklaringen. Men is hier, zoo verneemt men, in het Finsch-Russisch conflict niet van meening veranderd en men ziet ook niet wat daartoe aanleiding had kunnen geven. Te Berlijn blijft men van opinie dat het conflict had kunnen worden vermeden indien Finland niet het oor had geleend aan al te ijverige raadgevers, in het bijzonder aan Engeland. Waar is, dat Duitschland in tegenstelling tot Engeland den oorlog beperkt wenscht te houden, maar bij den tegenwoordigen staat van het bedoelde conflict is een Duitsch initiatief volkomen uitgesloten. In verband met deze en dergelijke uitlatin gen van ingelichte zijde trekt het artikel in de Lokalanzeiger de aandacht, waarin staat, dat Rusland Finland in zijn sfeer van recht- streekschen invloed betrekken wil en betrek- ken moet, omdat het z.g. Stalinkanaal niet steeds ijsvrij is en de Moermanskspoorweg niet genoeg kan presteeren. Rusland wil, zoo heet het tegen het eind van .dit artikel, van Moermansk uit door strijd een aandeel aan de wereldscheepvaart verkrijgen. „De grootste altijd ijsvrije baai ligt, zoo luidt het dan vrijmoedig verder, ,,aan de an dere zijde van de Russische grens. De Varan- ger fjord. Aan vier baaien van de Varanger fjord waait de Finsche vlag." (De Varanger fjord is gelijk bekend Noorsch gebied.) Duitschland gunt Rusland zijn aandeel aan den wereldhandel, zoo heet het dan tot slot. Duitschland wenscht alleen dat zoo spoedig mogelijk de vlaggen van alle naties weder in vreedzame concurrentie over de wereldzeeen waaien. Wie Duitschand zijn sfeer van in vloed (Lebensraum) gunt en er toe bijdraagt dat de zeeen weder vrij worden, is Duitsch- land's vriend. DUIZEND CHINEESCHE VISSCHERS VERDRONKEN. Volgens Chineesche berichten heeft een Ja- pansche oorlogsschip in de buurt van Swatau naar schatting zeventig Chineesche visschers- vaartuigen tot zinken gebracht. Er zouden meer dan duizend personen ver- dronken zijn, terwijl de schade millioenen Joean zou bedragen. RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN AAN HET WOORD. We hebben al meer aangehaald uit de ge- sprekken, die de correspondent van Paris Soir aan het Noordelijk front in Finland met Rus sische krijgsgevangenen gehad heeft. In ge- zelschap van een Zweed, die Russisch sprak, buiten tegenwoordigheid var* een enkelen soldaat, heeft hij nu drie fabrieksarbeiders uit Leningrad ondervraagd. De schranderste ver- telde Van 8 September af waren we gemobili- seerd, toen we hoorden zeggen, dat Engeland Moermansk ging aanvallen en wij het gingen bestrijden. Daarna deed het gerucht van den strijd tegen IPolen de ronde en eindelijk van den oorlog in Finland. We schenen dus tus schen drie oorlogen te kiezen te hebben. Ze hebben ons naar Finland gestuurd onder voorgeven, dat we het van het. kapitalisme gingen bevrijden. Het voedsel was slecht, het brood bevroren. Soep kregen we bijna nooit. Toen op ons front de sneeuw heel hoog kwam, begon de ravitailleering te ontbreken. Onze schoenen waren lek en de commissaris, wien ik mijn klacht voordroeg, wimpelde ze af met de woorden: loop dan blootvoets. En de man, evenals zijn twee kameraden, huisvader, eindigde: ,,Ik ben evenmin als mijn lotgenooten van de partij. In onze regimenten zijn nauwelijks andere communisten dan de commissarissen en hun verklikkers. Maar ge- loof niet, dat er een ommekeer aanstaande is. Alle gesprekken worden afgeluisterd. Je kunt zelfs je broer niet vertrouwen en je vraagt je af, of je kameraad van je loopgraaf een spion of een vriend is. DE MISLUKTE STAATSGREEP IN ECUADOR. Over .den mislukten staatsgreep in Ecuador meldt 'Havas nog nader, dat Volasco Ibarra, de verslagen candidaat voor het president- schap, gepoogd heeft een staatsgreep te on- dernemen, >geholpen door een aantal socialis- ten en afdeelingen van de luchtmacht van Ecuador. Een twintigtal socialistische leiders te Quito en Guayaquil is gearresteerd. Ook Vo lasco Ibarra zelf is gevangen genomen en aan boord van het oorlogsschip „Eloy Alfara" gebracht. De troepen van het garnizoen van Gyaya- quil hebben zich verzet tegen de poging tot opstand. Zij openden het vuur op de samen- zweerders en zes personen werden gedood en veertien gewond. De arbeiders hebben een al- gemeene staking te Guayaquil afgekondigd. Bij de relletjes die zich in de straten van Quito afspeelden, heeft de politie van traan- gas gebruik moeten maken. Tijdens de de- monstraties werden talrijke arrestaties ver- richt. Velen zijn gewond. Te Guayoquil is een persoon tijdens de straatgevechten gedood, terwijl 12 menschen werden gewond. Een bataillon is Guayoquil binnengerukt ter versterking van het aldaar liggende gar nizoen. Een vervolging is tegen de leiders van den opstand ingesteld en het gerucht doet de ronde, dat Ibarra, de revolutionnaire candi daat voor den presidentszetel, aangeboden heeft vrijwillig in ballingschap te gaan. Troepen bewaken de waterwerken van de stad om te voorkomen, dat de rebellen pro- beeren den watertoevoer af te snijden. De huizen van verscheiden politieke figuren te Guavoquil en te Quito zijn vernield. Arroyo del Rio, de legitimistische candidaat voor den presidentszetel, heeft verklaard, dat hij zijn ambt niet zal aanvaarden voor de constitutioneele installatie in September a.s. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DE DUITSCHE BOCHT. Reuter meldt uit Londen, dat gedurende de omvangrijke Britsche patrouillevlucht, die Donderdagnacht is gehouden boven de Duit sche Bocht, een eskader bommenwerpers boven de baai, waaraan Rantum ligt, heeft gevlogen. Van de Britsche vliegtuigen uit nam men een rij lichten waar, die stellig als baken voor Duitsche mijnen leggende toestel- len dienst deden. Rantum ligt op het eiland Sylt. De baai is bekend als basis voor Duit sche watervliegtuigen. De Britsche bommenwerpers wierpen zea bommen uit, waarop de lichten onmiddellyk werden gedooft. Het luchtdoelgeschut kwam in actie en tegelijkertijd schoten zoeklichten hun stralenbundels omhoog. Een der Britsche bommenwerpers werd een oogenblik in een net van lichtbundels vastge- houden, maar het toestel slaagde er ten slotte in het duster weer op te zoeken. Alle vliegtuigen keerden behouden naar hun basis terug. Voorts vlogen in denzelfden nacht Britsche vliegtuigen over Hamburg en Bremen, Frank fort en het Ruhrgebied. Zij keerden met waardevolle inlichtingen terug. (Ingez. Med.) ENGELSCHE VLIEGERS BOVEN OOSTENRIJK EN BOHEMEN. Het Engelsche ministerie van Luchtvaart deelde Zaterdag mede, dat Engelsche vlieg tuigen een geslaa-gde verkenningsvlucht heb ben gemaakt boven Oostenrijk, Bohemen en Noord-West Duitschland. Ook werd in dien nacht boven Helgoland een patrouillevlucht gemaakt, zoomede boven het oostelijk deel van Duitschland. Alle vlieg tuigen Iteerden veilig naar hun bases terug ENGELSCHE TRAWLER OP EEN MIJN GELOOPEN. De Engelsche trawler „Lucida" afkomstig uit Hull, is Zaterdag op een mijn geloopen, waarbij de geheele bemanning 14 koppen tellende, om het leven is gekomen. Een oog- getuige van deze scheepsramp verklaarde: De ,,Lucida" sell een in stukken uiteen te barsten en verdween in weinige seconden. Niemand zag kans, zich te redden. De schipper van de Engelsche treiler ,,Fla- via'' heeft medegedeeld, dat hij door een Duitsch vliegtuig is aangevallen, dat tot 20 meter boven zijn schip was gedaald. Het vliegtuig wierp drie bommen en loste twee mitrailleursalvo's, zonder evenwel het schip emstig te treffen. Door de laatste bom werd een waterhoos veroorzaakt, welke de machinekamer half onder water zette enenkele pjjpen deed barsten. DUITSCH VLIEGTUIG VOOR DE SCHOTSCHE KUST NEERGESCHOTEN. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat 'n vijandelijk vliegtuig Zater- dagmorgen is neergeschoten voor de zuid- oost-kust van Schotland. RUSSISCHE VERSTERKINGEN VOOR PETSAMO EN SALLA. ..Morgenposten" meldt, dat de Russen hun troepen hebben teruggetrokken uit Lunihamari, de haven van Petsamo en dat de Russische schepen de haven verlaten; er blijft slechts een schip achter. De Russen uit Randalaksja, trachten versterkingen aan te voeren naar het front van Petsamo, maar de Finnen gelooven dat dit onmogelijk zal zyn daar zjj den voomaamsten weg van Salmi- jarvi naar de grens hebben vernield. Het Deensche middagblad B.T. meldt via Stockholm uit Finland, dat er Russische ver sterkingen zijn aangekomen aan het front van Salla. Een deel er van wordt aangevoerd met groote transportvliegtuigen. Volgens dit be richt hebben de Russen den Moermansk spoorweg thans hersteld en worden daarlangs voorraden en troepen voor Salla gezonden. De dooi belemmert thans het optreden der Finsche skitroepen aan dit front, zoo meldt de ,,Nationaltidende" nog. Er zouden daar twee Russische divisies staan. Ook bij Petsamo is het zaohtere weer den Russen gunstig. AANVAL VAN DERTIG RUSSISCHE VLIEGTUIGEN OP DE FINSCHE STAD TURKU. Dertig Russische vliegtuigen hebben Vry- dag een aanval op de Finsche stad Turku ge daan. Een aantal burgers is omgekomen. Ook te Lahti zijn bommen geworpen. De zender daar is beschadigd en zal gedurende drie of vier dagen niet functioneeren. De Finscne uit- zendingen zullen echter niet gestaakt worden en in het bijzonder de kortegolfzendingen on- dervinden geen hinder. RUSSEN POGEN FINSCHE METHODEN TOE TE PASSEN. De corr. van U. P. te Rovaniemi meldt, dat de Russen volgens berichten van het front van Salla daar probeeren de Finsche methoden van oorlogvoeren toe te passen. Men heeft :be- trekkelijk groote Russische eenheden op ski's gezien en ook voor den eersten keer het ge bruik van „sneeuwjassen" opgemerkt. De Russische sneeuwjassen hebben echter het nadeel dat zrj het hoofd niet bedekken, en het dus voor de Finnen betrekkeljjk gemak- kelijk maken de nadering van Russische pa trouilles op te merken. De ski's welke de Russen thann bij Salla en op andere noordelijke punten gebruiken zijn van betere kwaliteit dan in het begin van den oorlog. De riemen z(jn gemaakt van leder met metalen sluiting. Zooals dez; over het algemeen gebruikt worden in niet-Scandina- vische landen. Bij het Kiantameer bevonden zich onder den oor'.ogsbuit van de Finnen duizenden leerboe- ken voor het skien. Men geeft toe, dat men in enkele gevallen Russen heeft gezien die even goed skiden als de Finnen zelf. Deze mannen, zoo verklaren de Finnen zijn Rus sische Kareliers, die nu in het roode leger dienst doen. Het feit dat het roode leger niet beter voor de wintercampagne voorbereid was, wordt door Finsche waamemers als bewijs be schouwd dat Stalin had verwacht, dat de oor log voorbij zou zijn voor de eigenlijke winter begon. Tot voor zeer kort werd zelfs geen sneeuwcamouflage toegepast. Te Raate zag de correspondent de eerste Russische pantser- wagens welke wit geschilderd waren. Anti- tankgeschut hetwelk door de Finnen in den zelfden sector buitgemaakt werd, was van wit-katoenen bedekkingen voorzien. Maar zoowel tanks als pantserwagens welke hy bij Raate zag waren blijkbaar als escorte voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2