Landbouwberichten Gemengde Berichten Sport ZAAMSLAG. CLINGE. kloosterzande. HOOFDPLAAT VLISSIN GEN. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. Gevonden voorwerp. (gij <jen gemeente-veldwachter te Zaamslag is als gevonden gedeponeerd een portemonnaie met inhoud. Rechthebbende vervoege zich aldaar. Onderwys. Het aantal leerlingen van de R. K. bijzon dere school St. Bemardus alhier nam in de eerste jaren herniate toe, dat in 1928 een zevende lokaal moest worden bijgebouwd. Op 1 Januari 1933 waren er zelfs 8 verplicbte leerkrachten. Dat aantal is nu echter, en zulks met ingang van 1 Januari j.l., geslonken tot 5. Wei een zeer sterke vermindering! Wat e®n verschil! Hoezeer onze grensstreek en dus ook onze gemeente op Belgie is aangewezen is dezer dagen weer eens overduidelijk gebleken, toen de grenzen weer openstonden en men met een bewijs van Nederlanderschap vrij den Belgi- schen bodem kon betreden. Hadden de Zon- dagen voordat de grens weer openstond, de caftihouders alhier over het bezoek niet te kilagen, met de Kerstdagen en de Nieuwjaars- dagen was het tegenovergestelde het geval. Geheele bussen volbeladen met reizigers, luxe auto's en alles wat rijden kon, verdween in de richting Belgie; er waren zelfs dagen, dat men geen luxe auto kon bemachtigen ondanks het groot aantal, dat toch ook in onze gemeente aanwezig is. Docih nu de grenzen weer her- metisch gesloten zjjn en men niet anders wordt toegelaten dan met een behoorlijk pas- poort, nu hebben de cafehouders niet te kla- gen; maar de autobus en luxe wagens staan op stal en behoeven zoo goed als geen dienst te doen. Bovengenoemde reizen gold wel het meest jolyt en plezier, doch ook voor dokter en if was de trek naar Belgie bijzonder groot; dit laatste viel vooral op aan de bus van de Z.V.TJVT., toen die naar Sint Niklaas reed: ze had onze gemeente nog niet verlaten of een tweede bus moest eraan te pas komen; en ook deze was geheel volgeladen, voordat ze de grens bereikte. Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Gestoorde vreugde. Vrijdagmiddag vermaakte een groot aantal ktnderen zich op de Spuiboezem met schaat- senrjjden en sleetje rijden. De beurtschipper W C. kwam van de reis thuis en verstoorde de vreugde. Daar hrj in den Spuiboezem een vischfuik had liggen waarin zich een paar palingen bevonden hakte hij een groot byt in het ijs, waardoor de jjsbaan grootendeels onder water kwam te staan. De man zou zich hier- op naar huis begeven, maar werd vooraleer te vertrekken aangezegd een flink waarschu- wingsteeken bij de bijt te plaatsen. Gedurende dttt werk werden hem van de zijde van het publiek minder aangename woorden aan zijn adres gericht. (Vliss. Crt.) Zaterdag 20 Januari zal op de marinewerf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Sehelde" te Vlissingen de duikboot O 22 te water worden gelaten. De doopplechtigheid ml worden verricht door mevrouw Van Pap- pelendam-De Wit, echtgenoote van den hoofd- ■afflcier van den marinestoomvaartdienst van Fappelendam. De O 22 behoort tot de serie van 7 duik- booten van een nieuw type, die in opdracht van de Koninklijke marine worden gebouwd. De eerste boot van dit type verliet de werf van „De Schelde" op 21 October j.l. Een droeve plechtigheid. ■Dinsdagmiddag trok een droeve stoet door "VHssdngens straten. Een aantal deputaties van loodsschippers, loodsen zoowel van het Nederlandsche als van het Belgisch loods- wezen, en van het lager loodspersoneel heeft het stoffelyk overschot van wijlen den heer S. Groot, in leven rivierloods, vroeger ook te Temeuzen, en voorzitter van de societeit van het Nederlandsch Loodswezen ten grave ge- dragen. Terwijl een aantal collega's van den over ledene de met de vlag van de societeit bedekte l$kkist uit het sterfhuis aan den Vrtjdomweg droegen, stond de stoet langs den weg ge- sehaard. Talrijke bloemstukken en kransen getuigden van de waardeering en achting die de heer Groot genoot, sehrijft de Vliss. Crt. De lykauto werd voorafgegaan door een aantal loodsen met enkele kransen terwijl een viertal collega's den auto flankeerde. Hier- achter schreed de lange stoet met voorop de met rouwfloers behangen vlag. Op de begraafplaats bevonden zich onder hen die den overledene de laatste eer bewezen o.m. de directeur van het Loodswezen te Vlis singen kapitein ter zee A. C. van de Sande Laooste en de commissaris de heer G. Bakker. Aan de groeve werd o.m. gesproken door den heer A. C. v. d. Sande.Lacoste, kapitein ter zee, directeur van het Loodswezen, die den overledene kenschetste als een man van voor- beeldige en nauwgezette plichtsopvatting an daardoor een sieraad was voor het loodsen- corps. Dat ook ztjn collega's hem hoog acht- ten, bleek wel Meruit, dat men hem de ver- zorging van allerlei groepsbelangen toever- trouwde. Een lange rij sprekers volgde nog en ook uit het publiek maakten vele van de gelegen- heid gebruik den ontslapene een laatsten groet te brengen. De heer M. P. Harte, zwager van den heer Groot, dankte voor de laatste eer aan den overledene bewezen, inzonderheid het bestuur en personeel van het loodswezen, terwijl hij hierin ook betrok de militairen, die by dit droevig verscheiden behulpzaam waren ge weest. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 9 Januari 1940. S. W. d. R., oud 18 j., arbeider te Terneuzen, wegens diefstal van balen wolafval ten na- deele van G. L. Sehockaert. Eisch S 20 boete of 10 dagen hechtenis en 1 m. gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 jaar. TTitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis en 1 m. gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 j. M. M. H., oud 19 j., zonder beroep, wonende te Sluis, wegens oplichting en wel wegens het feit, dat zij op 18 Nov. '39 te Middelburg met het oogmerk om zich wederrechtelyk te be- voordeelen, door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtsels, en wel door opzettelyk listiglijk, valschelijk en bedriegelijk tot J. van Graafeiland te zeggen: dat zij voor een familiekwestie verschillende Pastoors moest bezoeken; dat zij met Pastoor Voorham te Middelburg had gesproken over de betaling van de reiskosten en deze had ge- asegd dat de Pastoor te Sluis de autokosten aou betalen; dat de Pastoor had gezegd dat zij de familiekwestie niet op 1 dag kon regelen indien zij gebruik maakte van bus of tram en dat zij daarom maar een taxi moest nemen om zoo spoedig mogelyk by haar grootmoeder te Heinkenszand te zijn, die gebrekkig en blind was en niet alleen gelaten kon worden; dat zij denzelfden dag uit Sluis zou terug- komen en by haar reis naar Heinkenszand te Middelburg zou verblijven en dan hem (van Graafeiland) de verschuldigde autokosten zou betalen, voornoemde van Graafeiland heeft bewogen haar per auto van Middelburg naar Vlissingen te brengen. Eisch en uitspraak 2 maanden gevangenis straf, voorw. proeftijd 3 jaar en onder toe- zichtstelling der R.K. reclasseerings-vereeni ging. SMOKiKELAAR UIT ZAAMSLAG VOOR HET GERECHTSHOF. ,,We mogen de autoriteiten, die dezen ver dachte hebben vervolgd, dankbaar zijn, zoo constateerde de Rijksadvocaat, die tegen H. d. F. uit Zaamslag een maand gevangenisstraf eischte, gelijk ook de Rechtbank te Middel burg had opgelegd. En de President van het Gerechtshof te Den Haag had ook al niet veel goeds over ver- dachte gehoord, en uit het rapport concludeer- de hij: ,,U staat niet zoo heel gunstig bekend, en uw vader heeft veel verdriet van al die dingen". De verdachte behoorde tot het glide van de smokkelaars, maar uit het strafregister bleek, dat hy ook andere delicten heeft be- gaan. Hij stond Zaterdag in hooger beroep terecht wegens het smokkelen van sigarettenpapier, meldt de Middelb. Crt. Verdachte ontkende ook nu iets van het sigarettenpapier af te we ten. Wel had hij dit in Belgie vervoerd, doch vlak bij de gren3 waren de personen uit den auto gestapt, en die hadden de pakken meegenomen. Als getuigen werden gehoord de Belgische en Nederlandsche douane-ambtenaren, waarna de Rijksadvocaat concludeerde tot bevestiging van het vonnis, er op wijzend dat verdachte slecht bekend staat. De verdediger pleitte vrijspraak. Vonnis 17 Januari. De faillissementen van: Eduard Markusse en Anton Jacobus Markusse, beiden landbou- wer te Hontenisse, Groenendijk, zijn geeindigd door het verbindend worden der uitdeelings- lijst. Curator Mr. W. K. H. Dieleman, advo- caat te Middelburg. DE BESTRIJDING VAN HET MILTVUUR ONDER HET VEE. Het A.N.P. meldt: Bij het onderzoek naar de oorzaak van de sterke uittreiding van het miltvuur onder het vee, is men tot de conclusie gekomen, dat de verwerking van niet ontlijmd beendermeel in mengvoeders gevaar kan opleveren voor miltvuur. Gebleken is, dat in de mineralenmengsels, bereid door de Utrechtsche krachtvoederfabriek De Ade- laar in de Bilt, beendermeel in plaats van ontlijmd beendermeel voorkomt. In verband daarmede is op last van den inspec- teur voor de volksgezondheid te Amersfoort, dr. Sj. Douma, in deze fabriek een onderzoek ingesteld, waarbij een party mineralenmengsels in beslag werd genomen en voor onderzoek naar den veeartsenij- kundigen dienst werd opgezonden. Dit onderzoek heeft ertoe geleid, dat de regee- ringscommissaris voor den akkerbouw en de vee- houderij bij besluit van 5 Januari j.l. heeft bepaald, dat aan erkende distribuanten van mineralenmeng sels en mengvoeders tot nader order niet wordt toegestaan van genoemde krachtvoederfabriek mi- neralenmengsel te betrekken. In de fabriek De Adelaar is in afwijking van de door de overheid vastgestelde mengvoorschriften beendermeel gebruikt in plaats van ontlijmd been dermeel. Mineralen op zichzelf kunnen nooit gevaar voor miltvuur opleveren. Dit geldt ook voor ont lijmd beendermeel, dat zoo hoog verhit wordt, dat alle spoven gedood zijn. Ook andere mineralen kun nen geen sporen bevatten. Anders staat het evenwel met beendermeel, dus niet-ontlijmd beendermeel. De door de overheid tegen De Adelaar genomen maatregelen, het intrekken van de vergunning tot het afleveren van mineralenmengsels en mengvoe- der, is gescMed, omdat de fabt-ikant in strijd met de voorschriften heeft gehandeld. In de circulaire, welke de regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij aan de dis tribuanten heeft gezonden, wijst de regeeringscom missaris nog op het volgende: Daar slechts mineralenmengsels, samengesteld overeenkomstig de voorschriften van het rijks- bureau mogen worden verwerkt, dient u de sinds 27 November 1939 van genoemde fabriek betrok- ken mineralenmengsels alsmede het mengvoeder, waarin die mineralenmengsels zijn verwerkt, af te zonderen en ter beschikking van de regeeriig te houden. Voorts dient u, in geval u uw mineralen mengsels, afkomstig van De Adelaar na 27 Nov. 1939 hebt doorverkocht, de koopers daarvan met het bovenstaande in kennis te stellen, onder de me- dedeeling, dat de daarin u opgelegde verplichtingen ook voor hen gelden. Den distribuanten wordt in deze circulaire tevens verzocht een schTiftelijke opgave van bovenbedoelde koopers benevens de verkochte hoeveelheden ten spoedigste te verstrekken aan het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, afdeeling vee- voederdistriibutie, Lange Voorhout 10, 's Graven- hage. De plaatselijke politie in De Bilt heeft opdracht gekregen oontrole uit te oefenen op de fabriek, op- dat geen mineralenmengsels deze fabriek meet- ver laten. Een verklaring van de directie van de krachtvoederfabriek De Adelaar. Het AjN.P. meldt verder: In verband met het bericht over de bestrijding van het miltvuur onder het vee en het in de kracht voederfabriek De Adelaar in De Bilt ingestelde onderzoek, deelt de directie van deze fabriek het volgende mede: Dat het gebruik van niet-ontlijmd beendermeel de oorzaak zou zyn van de sterke verbreiding van miltvuur, is tot heden ontfewezen gebleven. De directie was het onbekend, dat zij beender meel in plaats van ontlijmd beendermeel heeft ver werkt. Zy wijst erop, dat de regeeringsinstantie (voedselvoorziening oorlog) in haar circulaire van 21 December j.l. (negende aanvulling der instructie voor het fabriceeren van mengvoeder) zelf beender meel voor veevoeder gescMkt acht. Van inbeslagneming van een partij beendermeel en van politietoezicht is haar niets bekend. voor steun in byzondere gevallen. 'De wedstrijd Nederland—Luxemburg zal op 31 Maart a.s. in het stadion van Feyenoord te Rotterdam gespeeld worden. De wed strijd Nederland—Belgie werd een week ver- vroegd vastgesteld op 21 April as. en de ont- moeting LuxemburgNederland is thans be paald op 12 Mei 1940. De aan Noorwegen toegezegde retumwed- strijd zal in Mei of begin Juni 1940 worden gespeeld onder voorbehoud van het recht om daarvan op korten termijn af te zien, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Eh zullen voorts geen interland- of semi- interlandwedstrijden worden gespeeld tegen vertegenWoordigende elftallen van bonden uit in oorlog zynde landen. VORST TERUGGEK.EERD MET GLADDE WEGEN. BELANGRIJRE K.N.V.B.-BESLUITEN. Het bestuur van den KjN.V.B. heeft dezer dagen in Den Haag vergaderd en toen eenige belangrijke besluiten genomen. De netto- recette van den jubileumwedstrijd tegen de Belgen, pl.m. f 10.500, zal voor de helft wor den ge'stort in het alg. steuncomite 1939 en de andere helft gaat naar het K.N.V.B.-fonds De vorst is Maandag in heel ons land terug gekeerd en daar de wegen nat waren van den regen werd Nederland den groote dansvloer. De dooi was er Zondag niet in geslaagd zich over heel jNederland uit te breiden, want in Groningen vroor het Maandagmorgen nog 7 graden Celsius en in den loop van den dag werd de uit het zuidwesten opgekomen war- me lucht langzaam maar zeker weer terug- gedreven. Terwijl het te Amsterdam Maan- dagmiddag alweer vroor, heerschte er te Rot terdam en zuidelijker gelegen gebieden nog dooi. Het regende er zelfs nog, regen, die ijsel werd en de wegen spiegelglad maakte, waar- van tal van aut'b-ongelukken het gevolg wa ren, gelukkig zonder menschenlevens te kos- ten. Maar het verkeer werd wel ontwricht. Tal van busdiensten o.a. moesten worden ge- staakt. Dat begon Maandagmiddag in het Noorden met den dienst van de ATO over den Afsluitdijk en Maandagavond ontstonden de verkeersmoeilijkheden in het zuideiyk deel van ons land. De ijzel was een merkwaardig verschrjnsel, sehrijft het R. Nbl. Meestal ontstaat rjzel doordat regendruppels op de aarde vallen, terwijl deze nog vrieskou bevat. Maar Maan dag was dat niet het geval, want dan zouden Maandagmorgen de straten niet nat kunnen zijn geweest. De vrieskou was er al uit. De ijzel van Maandag ontstond als volgt: Door den dooi van de laatste dagen bevatte de lucht veel waterdamp. Door de afkoeling tengevolge van den inval van koude lucht, ging het regenen, omdat koude lucht minder water kan bevatten dan warme. In hun val door de vrieslucht koelden de druppels af tot beneden het vriespunt, zoodat zij in jjs ver- anderden zoodra zij ergens op neersloegen. En omdat de temperatuur beneden het vriespunt was bleef het ijs ook liggen. Het geheele land had een spiegelglad wegdek, waarop de auto- banden en de zolen der voetgangers weinig greep meer vonden. Alle verkeer ondervond stagnatie. Daar De Bilt tegen gladde wegen had gewaarschuwd, waren de weggebruikers uitermate voorzich- tig, zoodat er tot dusver geen ongelukken met emstigen afloop zijn gemeld. De meeste gevallen beperkten zich tot slippartijen met materieele schade. De trams zorgden voor een fantastisch lichteffect door de vonken, Welke van beijzelde draden spatten. als de beugels er krakend langs schuurden. Niet alleen op de buitenwegen, ook in de steden maakte het verkeer de wonderlykste capriolen. Voetgangers dansten grillige figu- ren, welke meestal met een zit op de straat eindigden. Oude sokken hielpen slechts tot zij versleten waren en dankbaar werd gebruik gemaakt van de trottoirs, waarop burgers hun aschla hadden geleegd. Men zocht bij voorkeur de meest verontreinigde straten... In de rijk van bruggen voorziene plaatsen, zooals Amsterdam en Delft, hielden de voet gangers zich krampachtig aan de leuningen vast, tot de gemeentelijke dlensten met kwis- tige hand Zand hadden gestrooid. De auto's van de geneeskundige diensten hadden het druk en zij konden slechts langzaam de tal rijke meldingen bereiken. Weldra waren tal van fietsers en voetgangers, die het even- wicht hadden verloren, met gehroken armen of beenen opgenomen. Overigens bepaalde de meeste gevallen zich tot kleine verwondingen. Langs de groote verkeerswegen stonden kort na het optreden van den ijzel vele auto's stil, daar in de eerste plaats de bestuurders geen uitzicht meer hadden, omdat de voorruit met een ondoorzichtige yslaag werd bedekt, waartegen de ruitenverwarmers den ongelij- ken strijd moesten opgeven. Anderen hadden hun wagen onvrijwillig aan den kant en zelfs hier en daar in een bermsloot gedeponeerd. Groote ongelukken zijn niet voorgekomen; in de meeste gevallen liepen de onvermijdelijke aanrijdingen met materieele schade af. De autobusdiensten in het geheele land konden hun dienstregeling niet volgen. Som- mige ondememers durfden het risico niet aan- vaarden en zetten den dienst geheel stop. Te Haarlem slipte een vraohtauto, zeilde tegen een autobus, deed een lantaampaal af- knappen en kwam tenslotte tegen den gevel van een bloemenwinkel tot stilstand. De pui bezweek, zoodat de auto halverwege den win- kel binnenreed. De bruggen werden onneem- bare hindernissen en talrijke achteruitglijden- de auto's kwamen tegen haar volgelingen tot staan. Op zeker oogenblik stonden er bij een brug negen auto's als een compacte, inge- aeukte massa bij elkaar. Op den Muiderstraatweg te Weesp stond een militaire eolonne langs den weg. Een wachtmeester gaf een dame, die volgens hem te snel reed, een teeken tot langzamer rijden. De dame remde te sterk, waardoor de auto slipte en tegen een van de militaire wagens botste. De auto gleed door tot in de berm sloot, waarvan het ijs nog sterk genoeg was om de auto te kunnen dragen. Door de aanrijding waren de paarden van den militairen wagen schichtig geworden en op hoi geslagen. Het gespan rende het Wees- per Zandpad op, waar eveneens een eolonne stond. Een van de wagens werd dwars over den weg gezet, zoodat het hollend gespan kon worden opgevangen. Te Anna 'Paulowna gebeurden bij de brug over het Balgzand kort na elkaar twee onge lukken. De eene auto reed tegen een verkeers- bord, ramde een hek en reed tenslotte van den berm. De inzittende bleef ongedeerd. Efen dame uit Wieringen remde by de brug doch haar auto gleed het trottoir op en bot ste tegen een muurtje. De dame raakte be- kneld tusschen het stuur en haar zitplaats en liep een hoofdwond, een gebroken been en eenige gebroken ribben op. Voorts werden tientallen aanrijdingen ge meld vooral van de drukke hoofdwegen zoo als de Leidscheweg tusschen Den Haag en Wiassenaar en den weg van Rotterdam naar Den Haag.. De tijdelijke bocht bij Ypenburg, die er met haar klinkerbestrating betrouw- baar uitzag, is voor velen een struikelblok ge worden. Een groote vrachtauto uit Katwrjk botste tegen een ibenzine-tankauto, welke van den weg in den berm werd geschoven. Bij Delft ontstond een aanryding, waarbij ten slotte zeven auto's waren betrokken. Zes konden spoedig doorrijden; de zevende had het onderspit gedolven Treinstagnalie. Hoewel het personeel der Ned. Spoorwegen onmiddellijk een aanvang maakte met het ontdooien van de wissels, waren geringe stag- naties in den treinenloop niet te vermrjden. Op sommige stations ontstond eenige groo- tere drukte dan gewoonlijk, doch de vertra- gingen beperkten zich tot enkele minuten. De Spoorwegen hebben van den ijzel thans blijkbaar niet zoo'n grooten last ondervonden als in den winter van 1927, toen de stroom- draden der electrische treinen zoo dik met ijs waren bedekt, dat de beugels den stroom niet konden afnemen. EEN SOLDAAT WAAGT ZICH OP GLAD IJS. 'Er is dezer dagen op Loosdrecht een sol- daat geweest, die zonder te weten wie hij voor had, Prinses Juliana gevraagd heeft een baantje met hem te rijden. De vriendelijke uitnoodiging werd even vriendelijk afgesla- gen. (VI. Crt.) KOLENDAMP VERGIFTIGIN G. Dinsdagnacht heeft zich te JNieuwersluis bij een echtpaar een geval van kolendampvergif- tiging voorgedaan. Kunstmatige ademhaling heeft alleen bij den man succes gehad. Toen Dinsdagochtend omstreeks zeven uur de beide knechts van den smid H. M. de Rooy bij den winkel kwamen om hun dagta,ak aan te vangen, kwamen zij tot de ontdekking, dat hun patroon nog niet in den winkel aanwezig was. Zij vonden dit wel zeer vreemd, doch dachten, dat de Rooy zich had verslapen. De jongens klopten tegen het raam. Dit had evenwel niet het gewenschte resultaat. Een van hen schoof Merop een raam open en klom naar binnen. Via ide huiskamer begaf hij zich naar de bovenverdieping, waar het echtpaar sliep. Het kloppen op de slaapkamerdeur bleef eveneens zonder succes. De jongen durfde niet naar binnen te gaan en stelde zich terstond in verbinding met de militaire politie, die onmiddellijk naar de wo- ning ging, waar kolendamp werd waarge- nomen. De politie opende de slaapkamerdeur en vond het echtpaar bewusteloos op bed. In- middels was ook geneeskundige hulp ingeroe- pen. Anderhalf uur paste men kunstmatige ademhaling toe, hetgeen bij den man succes had. Zijn echtgenoote heeft men niet meer kunnen redden. Het slachtoffer was 39 jaar oud- j Uit het onderzoek is gebleken, dat zich In de op de benedenverdieping staande kachel kolendamp had on^vikkeld. De toestand van de Rooy is redelrjk. ERNSTSG VERKEERSONGELUK OtP NIEUW EN SNELVERKEERSWEG. Zondag heeft op den nieuwen snelverkeers- weg Den HaagUtrecht op het pas geopende gedeelte tusschen Bodegraven en Woerden het eerste emstige ongeluk plaats gehad. Terwijl de zandauto, welke bezig was met strooien van zand op het gladde wegdek, ge- parkeerd stond, reed in voile vaart een motorrijder met duopassagier uit Sehiebroek en komende uit de richting Utrecht er boven op. Van de drie personen, welke achter by den auto stonden, konden er twee zich in veilig- heid stellen door terzijde te springen, doch de derde persoon, de katonnier Domburg te Waarder kon niet meer weg komen en werd aangereden en tegen den auto geduwd. De man leed hevige pijnen en is per passeeren- den auto naar het R.K. Ziekenhuis te Woer den vervoerd. Hij had behalve vleeschwon- den emstige inwendige kneuzingen opge- loopen. De motorrijder had lichte kwetsuren opge- loopen, terwijl de duopassagier er zonder kleerscheuren was afgekomen. Het motor- rijwiel werd beschadigd. Vermoedelijk heeft de motorrijder door zijn zeer groote snelheid den auto te laat opgemerkt, niettegenstaande deze twee roode lichten voerde. terwijl de mist en de gladde weg Mer eveneens wel parten in gehad zullen hebben. DE FRAUDE TE VELSEN. In verband met de arrestatie van den gemeente-ontvanger J. J. W. te Velsen weet het ..Handelsblad" nog mede te deelen, lat gebleken is, dat de ontvanger gedurende onge- veer zeven jaar de rente van inschrijvingen der gemeente op het grootboek van Neder landsche Werkelijke Schuld heeft ge'ind en voor persoonlijk gebruik heeft aangevend. Het to tale bedrag kan ten hoogste 3000 zijn. zoodat de schade niet bijzonder groot is, maar daar de aangehoudene ook nog het penning- meesterschap van eenige instellingen be- kleedde, is het mogelijk, dat ook nog op ander terrein fraude zal worden geconstateerd. De ontvanger is voorloopig in arrest gesteld in het potytiebureau te Velsen. De justitie heeft het onderzoek van de be- scheiden van den ontvanger in handen geno men. De controle van de gemeentefinancien geschiedt door den Verificatiedienst, maar de rente van het Grootboek ging door de handen van den ontvanger, die gewoon was zelf dit bedrag te innen. Hij bleek het daama voor eigen rekening te besteden, een bedrag dat ongeveer f 300 tot f 400 per jaar bedroeg. Elk jaar wist de ontvanger voor de verificatie een maatregel te treffen, waardoor zijn knoeierij niet werd ontdekt. Nu er personeel ter secre- tarie en ook van de verificatie-afdeeling is gemobiliseerd, was hy waarschijnlijk wat roe- keloos en heeft hy de voorzichtigheid uit het oog verloren. De aangehoudene is voorzitter van de Broederschap van OntvangerS. GERAFFINEERDE FIETSENDIEVEGGE. Van ,,Pa" een nieuwe fiets gekregen. Het achttienjarige woonwagenmeisje, dat door de Oosterbeeksche politie is gearresteerd als verdacht van diefstal van een groot aantal damesrijwielen in dezen omtrek, blijkt haar operaties over een veel grooter terrein te hebben uitgestrekt, dan aanvankelijk vermoed kon worden. Na haar eerste bekentenis tegenover de politie te Oosterbeek, waardoor de ontvreem- ding van eenige damesrijwielen in de gemeen te Renkum tot klaarheid kwam, heeft zy thans ook toegegeven zich aan diefstal van damesfietsen in Arnhem en Nymegen te heb ben schuldig gemaakt, zoo meldt de „Tel Dit was het resultaat van de verhooren, welke zij bij de politie in deze plaatsen had te ondergaan. Intusschen zullen in de komende dagen vermoedelijk nog heel wat meer dief- stallen opgehelderd worden, daar uit bijna alle deelen van het land politioneele belangstelling voor deze arrestante betoond wordt. Zij schijnt in verscheidene provincies aan het werk geweest te zijn, waartoe zy uitenuu d veel van huis was. Haar ouders, die dan niet wisten waar zy vertoefde, verzochten reeds menigmaal haar opsporing. De rijwielhandelaren, o.a. in Renkum en De Bilt, waar zij de gestolen fietsen verkocht, hadden geen enkel vermoeden, dat de rijwielen van misdrijf afkomstig waren. Het meisje gaf meestal voor, de dochter van een inwoner der plaats, waar zij zich bevond, te zjjn en vertelde dan, dat zij van „pa" een nieuwe fiets gekregen had. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. SCHIERMONNIKOOG EN AM ELAND UIT HUN ISOLEMENT VERLOST. De Xema van de K.L.M., die Dinsdagmorgen om kwart over elf met Parmentier als gezag- voerder, van Schiphol was vertrokken om Schiermonnikoog en Ameland uit hun isole- ment te verlossen, is nog voor vieren des mid- dags in de hoofdstedelijke luchthaven terug- gekeerd. Parmentier was uiterst tevreden over de landingsmcgelijkheid op de beide wadden- eilanden; in den zomer laat deze zeer te wen- schen over door het vele drijfzand, waarop het landen voor een vldegtuig niet mogelyk is. Thans echter leverde een landing niet de minste moeilijkheden op. Te Eelde, waar het toestel omstreeks twaalf uur landde, kwamen een verpleegster en de echtgenoot van een zieke vrouw uit Ameland aan boord. Kort na een uur steeg de Xema op met in totaal 300 kg vracht en pakketpost. Het toestel bereikte twintig minuten later Schiermonnikoog, waar het op het Zuid-wes- telyke gedeelte landde. Na korten tijd ver- trok het om enkele minuten na tweeen Ame land te bereiken. De machine keerde met de post van vier dagen van beide eilanden naar Eelde terug, van welk vliegveld om kwart over drie de terugreis werd aanvaard. ndien de vorst blyft aanhouden, is de moge- lijkheid niet uitgesloten, dat Donderdag wederom een vliegtuig van de K.L.M. naar de beide waddeneilanden zal vertrekken. AMELAND EN SCHIERMONNIKOOG GEISOLEERD. De postboot Lauwerszee, die Zaterdag met vijftien passagiers en de post van Vrijdag op weg van Holwerd naar Nes in het ijs was vastgeloopen, doch Zondag Nes wist te berei ken, kon Maandag door den lagen water- stand en den ijsgang de Wadden niet bevaren. Ameland zit derhalve sedert enkele dagen zonder post. Aangezien de vorst thans met krachtigen wind gepaard gaat, zal het met de verbinding over zee voorloopig wel gedaan zijn. Vooral voor de militaire verlofgangers en de zeelieden is deze toestand hoogst on- prettig. De eilandbewoners hebben hun hoop thans gevestigd op de K.L.M., die de Amelan- ders uit hun isolement zou kunnen verlossen. In verband met den ijstoestand heeft de „Brakzand" den veerdienst Oostmahom— ScMermonnikoog gestaakt, zoodat ook dit eiland ge'isoleerd is. BOTSING te amersfoort. Te Amersfoort is Maandagavond een mili taire personenauto op den Leusderweg tegen tie autobus uit Doom gebotst. Van dfe tal rijke passagiers in de autobus was niemand gewond, doch de bestuurder van den militai ren auto, de dienstplichtige soldaat G. W., die met het oog op de gladheid, wel wat te snel reed, werd vrij emstig aan het gelaat gewond, terwijl zjjn passagier, de soldaat F. de J., met het hoofd door de voorruit ging en ook emstig ge,wond werd. Nadat Dr. Schu- ling van het hospitaal eerste hulp had ver- leend, werden beide slachtoffers naar het militair hospitaal vervoerd. De auto's moes ten weggesleept worden. Gemeentelijke en militaire politie stelt een onderzoek in. REDDINGSFOGINGEN OUGEGEVEN. Dinsdag zijn onvermoeid reddingsploegen uitgetrokken om te zoeken naar den vermis- ten 28-jarigen inwoner van Nijkerk, den heer A. J. Mol, die Zondag per schaats was ver trokken om een tocht naar Amsterdam te maken en van wien men sindsdien niets meer gehoord heeft. Het geheele ijsvlak is afgezocht en ook de gemeenten op den oever van het Usselmeer zijn gewaarschuWd. Men heeft Mol echter nog niet gevonden, zoodat de mogelijkheid, dat hij nog in leven is, uitgesloten wordt ge- acfit. Er zullen dan ook geen nieuwe opspo- ringen worden ondemomen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ PAEIJS. Zeven soldaten, die met verlof gingen zijn om het leven gekomen, negentien zjjn ge wond, by een spoorwegongeluk, dat Zaterdag by Orly, zes mijl van Parijs is gebeurd. De publicatie van dit bericht, aldus Reuter, is uitgesteld, daar de familieleden van de slachtoffers eerst op de hoogte moesten wor den gebracht. GARAGE UITGEBRAND. Maandagavond is tengevolge van kortslui- ting brand ontstaan in de garage van Du Pau te Uithoom. De brandweer had zeer veel moeite, langs de gladde wegen den brand te bereiken. Zjj kon niet verhinderen, dat de garage en de herstelplaats uitbrandden. Zes wagens wer den door het vuur vemield. SNELTREIN ONTSPOORD. De sneltrein, die om 9.02 uit Nijmegen naar 's-Hertogenbosch vertrekt, is Dinsdagochtend tusschen Oss en Berghem ontspoord. De trein had nog niet veel snelheid, zoodat sledhts de iocomotief uit de rails liep. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De reizi gers zijn per extra-trein van Oss naar hun bestemming vervoerd. JONGEMAN VERDRONKEN. I>insdagochtend is, nabij de Oude Havenbrug te Vlaardingen, het lijk opgehaald van den 21-jarigen arbeider J. Poot, wonende aldaar. De jongeman werd sedert Maandagavond ver- mist. Daar men een ongeluk vreesde, is men met de hulp van een politiehond gaan zoeken. Het spoor leidde naar de Delftsche sluizen, waar men begon te dreggen. Eenige honder- den meters verder van deze plaats heeft men het lijk van den jongeman gevonden. ROTSING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondagmiddag omstreeks 12 uur is tenge volge van de gladheid van het wegdek een vrachtauto, met requisieten van het toonee.- gezelschap „De Jonge Spelers", tusschen Rau- werd en Deersum tegen een boom gereden. In de cabine waren behalve de chauffeur, drie leden van het gezelschap gezeten, Een van hen, de heer J. Seves, werd t»tj de botsing zoo emstig gewond, dat hij in het Diaconessenhuis te Leeuwarden, waarheen hy was vervoerd, eenigen tijd na aankomst is overleden. De eha'.iffeur van Es en de assistent K. Roi werden licht gewond, ze konden, na in, het Diaconessenhuis behandeld te zijn, het zieken huis weer verlaten. De vierde inzntende kwam er zonder letsel af. De auto reed met een kalm gmgetje op den klinkerweg toen he„ voertuig slipte en tegen een boom botste, ,,De Jonge Spelers" hadden Znterdagavond een uitvoering te Sneek gegeven en zouden Zondagavond te Leeuwarden een voo-steil ng voor fabrieksarbeiders geven. Deze uitvoering kon evenwel in verband met dit ongeluk niet doorgaan. PLOTS FRINGE STERFUEV ALL EN IN HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Dinsdagochtend zijn op het Centraaje=+"- tion te Amsterdam met een uur ti d.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3