,Mijnhard()es Geef Uw handen PUROL Buitenland De oorlog in Europa. zich een weg door den zolder en vemielde ten- slotte het plafond in een der kamers. De be- woners renden hevig verschrikt naar buiten, waar zij bijna werden getroffen door een an- dere scherf, die een diep gat in den grond sloeg. De militaire autoriteiten stelden een onder zoek naar de herkomst van deze granaat- scherven in. NEDERLANDS ZKUXTANDIGIIEID ONAANTASTBAAR De Regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tjjd worden in buitenland- sche persorganen tendentieuze berichten om- trent Nederland verspreid, in dier voege dat twjjfel wordt gewekt aan Nederlands vast- beslotenheid om zicb met alle kracbten waar- over bet land beschikt tegen elken buitenland- scben aanval te verweren. Naar aanleiding biervan zjj nogmaals ver- klaard, ter voorkoming van alle misrekening, en ter wegneming van verder misverstand, dat over Nederlands onaantastbaarheid niet te onderbandelen valt, en dat elke aanrander van bet Nederlandsche grondgebied den meest hardnekkigen weerstand der wapenen zal ont- moeten, van welke zijde de aanval ook moge komen. PRJJSVERSCHILLEN VLAS EN VLASPRODUCTEN. Van Maandag 8 Januari af zullen voor vlas en vlasproducten bij uitvoer de volgende prjjs- verschillen worden gebeven4 per 100 kg voor ander dan geroot stroovlas;8 per 100 kg voor geroot stroovlas; 6 per 100 kg voor onbewerkte lokken; 12 per 100 kg voor ge- zwingelde lokken; /21 per 100 kg voor snuit, waaronder begrepen hekensnuit; /39 per 100 kg voor gehekeld vlaslint; 21 per 100 kg voor ander dan gebekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur voor den uitvoer aan de Akkerbouwcentrale wordt oveigelegd een schriftelijke verklaring van een der be- sturen van door deze centrale aan te wijzen vereenigingen, dat bet betreffende vlaslint af- komstig is van vlas, hetwelk volgens de dauw- root-metbode is behandeld. Tenslotte zal 30 per 100 kg voor ander dan gebekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur niet een verklaring i.z. de dauwroot-metbode wordt overgelegd. Voor transacties naar het buitenland welke vodr 7 Januari tot stand zijn gekomen en waarvan de schriftelijke opgave voor of op 9 Januari in bet bezit der centrale is gelden de prjjsverschillen welke eenigen tijd geleden werden vastgesteld. (Alg. Hbl.) Tegen alle wlntersche kwalen Twee stuks 10 ct. Twaalf stuks 50 cl. (Ingez. Med.) EEN NIEUWE BELGISCHE REGEERING GEVOKMD. 'Pierlot heeft een nieuwe Belgische regee- ring gevormd, waarin hij zelf weer minister- president is terwijl de voorbchting bjj zijn kabinet wordt ingedeeld. De minister van propaganda, Wauters, maakt van het nieuwe kabinet geen deel uit, evenmin als de afge- treden ministers De Man, Marck. Deveze en Duesberg (zonder portefeuille, Verkeer, Bin- nenlandsche Zaken en Onderwijs), Spaak ■houdt Buitenlandsehe Zaken, Vanderpoorten gaat van Openbare Werken naar Binnenland- scbe Zaken, Delfosse van Ravitailleering, welk departement vervalt, naar Verkeer. Soudan verhuist van Justitie naar Onderwijs en Janson, die eerst minister zonder porte feuille was, komt aan het hoofd van het departement van Justitie. Verder zijn in het nieuwe kabinet de func- ties hetzelfde gebleven, zoodat Spaak aan Bijitenlandsdhe Zaken blijft, Gutt aan Finan- cien, generaal Denis aan Kolonien, Baltazar aan Arbeid en Jaspar aan Gezondheid. De socialistische senator Matagne krijgt de porte feuille van Openbare Wlerken. Pierlot heeft te kennen gegeven, dat er geen eigenlijke regeeringsverklaring zal wor den afgelegd. Waarscbijnlijk zal het nieuwe kabinet Maandag bijeenkomen. Belgie's nieuwe minister. De nieuwe Belgische minister, Matagne, senator voor Charleroi, is zestig jaar oud. Hij heeft sinds 1925 zitting in den Senaat, waar hij steeds in alle bescheidenheid een constructieve rol vervulde. Senator Matagne behaalde den titel van civiel ingenieur aan de universiteit te Luik. Hij doceert zelf aan de University du Travail te Charleroi, die speciaal ingenieurs opleidt. In het parlement diende hij een wetsvoorstel in ter bescherming van den titel van inge nieur. Reeds vier jaar na elkaar was hij in den Senaat rapporteur over de begrooting van Openbaar Onderwijs, waarbij hij telkens spe ciaal aandacht besteedde aan het teehnisch onderwijs. Zijn rapporten werden in politieke kringen steeds zeer gewaardeerd. HORE BELISHA EN MACMILLAN UIT DE BRITSCHE REGEERING. Vrijdagavond is op nummer 10 Downing- street een officieele verklaring van den vol- genden inhoud afgegeven: Hore Belisha, de minister van oorlog en Lord MacMillan, de minister van voorlich- ting, hebben ontslag aangevraagd, wat hun door den koning is verleend. De konirig heeft de volgende benoemingen goedgekeurd: minister van oorlog wordt Oli ver Stanley, minister van handel wordt sir Andrew Duncan en minister van voorlichting sir John Reith. De nieuwe minister van oorlog Oliver Stan ley moet thans het bed houden, daar hij griep heeft. Hore Belisha, die sinds 1937 minister van oorlog is geweest, was tevoren minister van verkeer. Stanley was sedert 1937 minister van handel. Zijn vader, lord Derby, heeft in de oorlogsjaren de portefeuille van oorlog bezet. Duncan is de bekende industrieel en direc- teur van de Bank van Engeland. Onlangs was hij voorzitter geworden van de commissie tot controle op de munitieleveringen. Reith is bekend als gewezen directeur- generaal van de B.B.C. Den laatsten tijd was hij voorzitter van de nationale groep voor burgerluchtvaart. Noch Duncan, noch Reith is lid van het parlement, doch men verwacht, dat spoedig in het Lagerhuis voor hen beiden zetels gevonden zullen kunnen worden. Het verluidt, dat aan Belisha de porte feuille van handel was aangeboden, doch dat hij deze niet heeft kunnen aanvaarden. Deze wrjzigingen voltooien een herbezetting van voorname posten in de regeering. Hier- mede is evenwel niet uitgesloten, dat later nog enkele kleine wijzigingen zullen worden aangebracht. In een schrijven aan Chamberlain zegt Hore Belisha, dat hij ook voortaan al wat in zijn vermogen ligt zal bijdragen, tot een zeer krachtige oorlogvoering totdat deze succes- rijk ten einde zal zijn gebracht. 'Het ver- heugt hem, dat er geen verschil van opvat- ting over de politiek bestaat tusschen hem en Chamberlain. In een schrijven aan Hore Belisha be- treurt de minister-president, dat Hore Belisha geen post kon aanvaarden bij de reeonstruc- tie der regeering door Chamberlain. De pre mier brengt hulde voor de belangrijke her- vormingen, door Hore Belisha op het minis- terie van oorlog aangebracht en voegt hier- aan toe: Het is voor mij een groote voldoening dat er nooit moeilijkheden zijn geweest tus schen ons over politiek en over de noodzake- lijkheid, den oorlog met de uiterste vastbe- radenheid voort te zetten tot een succesrijk einde. Naar aanleiding van het aftreden van Hore Belisha herinnert men eraan, dat in de laat- ste weken het gerucht heeft geloopen over de vraag, of het luchtleger van het Britsche ex- peditiecorps onafhankelijk moest blijven of dat het onder de controle van het ministerie van oorlog en het ministerie van luchtvaart zou moeten worden geplaatst. Deze vraag was een jaar geleden in het Lagerhuis ter sprake gekomen en toen werd het besluit genomen, dat de vloot de controle over haar eigen luchtwajlen zou krijgen. Hore Belisha had toen verklaard, dat niets van dien aard overwogen werd ten aanzien van leger en luchtmacht, tusschen welke een zeer innige samenwerking bestond. Het schijnt, dat on langs de controlerse weer naar voren is ge komen onder een scherper vorm, als gevolg van de ondervinding, welke men in de eerste maanden van den oorlog heeft opgedaan. Het luchtleger, aldus deed men opmerken, moet zich van zuiver militaire taken kwijten, welke essentieel zijn voor de oorlogvoering en zou daarom volledig deel moeten uitmaken van het leger, zooals het luchtwapen van de marine deel uitmaakt van de marine. Het aftreden van Hore Belisha is voor de Canadeezen als een volkomen verrassing ge komen. Hij werd beschouwd als een uitste- kend leider van het ministerie van oorlog, speciaal na de verjonging, welke hij den leger- staf heeft doen ondergaan. In Duitsche politieke kringen begroet men de eerste berichten over het aftreden van Hore Belisha, ten eerste daar het een aan- duiding is van een mogelijke oneenigheid in het vijandelijke kamp, ten tweede daar Belisha een Jood is. Dat dit aftreden een voorteeken van vredespogingen zou zijn, wordt door goedingelichte nazi's niet waarschijnlijk ge- acht, in verband met andere recente ontwik- kelingen, in het bijzonder de beweerde Brit sche bedoeling het terrein van den oorlog naar Scandinavie te verplaatsen. In officieele kringen weigerde men zoo als gewoonlijk commentaar te geven, tot men een officieel rapport ontvangen heeft. Men voeg- de er aan toe, dat men eerst den politieken achtergrond van het aftreden moest onder- zoeken. Men veronderstelt, dat Belisha en de leger- leiders elkaar niet onder vier oogen gezien hebben. Belisha's methodes en hervormingen op het departement van oorlog brachten hem reeds lang voor het uitbreken van den oorlog in conflict met de conservatieve legerleiders, die hem nooit vergaven, dat hij zonder op ouderdom te letten de ouderen eruit gooide en door jongeren verving. Belisha maakte dat Gort vele oudere offi- cieren passeerde en benoemde ook jongere of- ficieren in den legerraad. Hij probeerde het leger te democratiseeren en maakte bij het uitbreken van den oorlog den regel, dat offi- cieren uit de rangen gekozen zullen worden. Belisha had om zijn agressieve methodes ook vele politieke vijanden. Eind 1938 begonnen de jongere ministers onder leiding van Hud son een campagne om hem te verdringen. Deze campagne had geen succes. Belisha's positie werd echter algemeen als stevig be schouwd, in het bijzonder na het succesvolle transport van het Britsche expeditieleger naar Frankrijk. (R. Nbl.) DE TOEKOMSTIGE VREDES- VOORWAARDEN. In de rede, die de Britsche ambassadeur, lord Eothian, te Chicago heeft gehouden, zei hij ten aanzien van de toekomstige vredes- vocrwaarden o.m.: Het is thans duidelijk, dat in 1919 nie- mand van ons begreep, wat gedaan moest worden, wilde onze hoop in vervulling gaan. De idealen achter den Volkenbond kunnen slechts tot succes leiden, als alle leden demo- cratieen zijn. Het handvast van den Volken bond was te gestreng. Toch moet, wil eenige vorm van wereldorganisatie levensvatbaar zijn, Europa er op berekend zijn, dat het zijn eigen interne aangelegenheden regelt door het een of andere stelsel van federalisme. De grootste onzer fouten zijn van economi- schen aard. Wij hopen van harte, dat de naties zich er veel grondiger over zullen be- raden dan den laatsten keer, hoe de wereld, wanneer de oorlog ten einde is, economisch herbouwd kan worden. Engeland kan noch mag op eigen houtje de overheerschende rol vervullen, die het in de afgeloopen eeuw heeft vervuld. De rechten van de nieuwe zeevarende naties en de op- komst van het vliegwapen maken dit .onmo- gelijk en de macht ter zee zou in handen moe ten zijn van de democratieen en niet van 66n mogendheid. Wij gelooven, dat wij vechten voor het beginsel van voorkoming van aan- randing door bruut geweld van voorspoed en vrede. Wij denken niet, dat wij het monopolie hebben van deugdzaamheid of dat wij in het verleden niet emstige fouten hebben ge- maakt, doch wij zijn er zeker van, dat wij thans in ons recht staan." KANAALBOOT MET FRANSOH PATROUILLEVAARTUIG IN AANVARING. De Kanaaltooot ,,Prins Karel", die Zater- dagmorgen van Oostende naar Folkestone was vertrokken, is ter hoogte van Duinkerken in aanvaring gekomen met een Fransch patrouil- levaartuig. Het Fransche schip kreeg zware averij. De Kanaalboot is daarop in de haven van Oostende teruggekeerd. Een telegram van Havas meldt nog dat de ,,Prins Karel" dertig passagiers aan boord had. Over de toedracht van de zaak wordt mede- gedeeld, dat toen het schip de Fransche kust naderde een lichte mist over de zee hing. Bij aankomst van het schip op de reede van Eiuinkerken bleek daar het signaal te zijn ge- geven dat alle schepen in de haven moesten blijven; daarop maakte de Kanaalboot zich gereed om de reis te vervolgen en Duinker ken niet aan te doen. Plotseling dook uit de mist een Fransch patrouillevaartuig op, dat de Kanaalboot ramde. Het roer van de ,,Prins Karel" werd afgerukt, er schijnen verder nog eenige beschadigingen te zijn. Het patrouille vaartuig is zwaar beschadigd. HET KANAAE BRUSSEL-GHARLEROl. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. meldt: In verschillende kringen, welke belang heb ben bij een vrbetering van de verbinding te water tusschen Brussel en Charleroi, wordt een ontwerp bestudeerd, volgens hetwelk het kanaal Brussel-Charleroi voor binnenschepen tot 1350 ton bevaarbaar zal worden gemaakt. Tot 1933 bleef dit kanaal zonder veel be- teekenis voor de Belgische economie. Het kon slechts door soheepjes van 70 ton worden be- varen. Sedert dien heeft men het aanzienlijk verbreed en uitgediept, zoodat het thans door schepen van 300 ton kan worden gebruikt. Volgens het nieuwe ontwerp zou de breedte op 120 meter worden gebracht. De minimum- diepte zou 3.5 %ieter bedragen. Verder zijn dubbele schutsluizen van 55 op 7.5 meter op 85 op 11 meter ontwerpen. Tusschen Godar- ville en Ronguieres zou een geheel nieuw bed moeten worden gegraven. De promoters van dit plan verwachten, dat aldus een aanzienlijk deel van den invoer van erts, bestemd voor het bekken van Charleroi, per schip van Antwerpen uit naar de plaats van bestemming zou kunnen worden ver- voerd. Aan de rendeering van het nieuwe kanaal, dat zij Leopold III-kanaal wenschen te noemen, wordt door hen geenszins getwij- feld. Te Brussel zou deze waterweg uitmonden in het zeekanaal, dat, naar men weet, recht- streeks in verbinding staat met de Rupel en de Beneden-Schelde, OVERSTROOMINGEN IN PORTUGAL EN SHANJE. Meer dan 7500 personen zijn dakloos ge- raakt ten gevolge van een overstrooming van den Taag in Portugal, en groot gedeelte van het dal staat onder water. De ministers van openbare werken en landbouw hebben zich naar het bedreigde gebied begeven. Bij Monte Real is een goederentrein, welke van Porto op weg was naar Lissabon, ontspoord. De locomotief en negen wagens zijn uit de rails geloopen. Er zijn geen slachtoffers. Bij Santarem tusschen Setil en Muge is een spoordijk over een lengte van 200 meter inge- stort. Tal van personen, die door het water wer den geisoleerd, konden worden gered. Terwijl het weer in Zuid-Spanje goed is en het water van de Guadalquivir daalt, begin- nen de rivieren in Ciudad Real en Avila buiten de oevers te treden en de velden te over- stroomen. Te Madrid is de brug over de Man- zanares tusschen de universiteitswijk en de Casa del Campo, die tijdens den burgeroorlog door de troepen van Franco werd gebouwd, door het water vernield. Op eenige punten moest het treinverkeer over andere lrjnen ge- leid worden. Het water van de Ebro is in een dag 2.50 meter gewassen. De veerdiensten over de rivier zijn gestaakt en in allerijl worden maat- ergelen genomen om een overstrooming, welke katastrofaal zou zijn, te voorkomen. ZWEEDSCHE VRIJWILLIGERS. Een extratrein met vrijwilligers voor Fin land, afkomstig uit alle deelen van Zweden is Zaterdagavond uit Stockholm vertrokken. In het district Dalarne worden pogingen in het werk gesteld een skibataljon samen te stellen, bestaande uit geoefewde Zweedsche skiers. POLEN VAN EEN ZWEEDSCH SCHIP GEHAALD. Naar het D.NJ?. uit Berlijn meldt, is in de Oostzee het Zweedsche s.s. Konung Oskar, op weg van Riga naar Stockholm, door een Duitsch marinevaartuig aangehouden. Bij het onderzoek werd geconstateerd, dat zich 42 strijdbare Polen als passagier aan boord be- vonden, die via Zweden naar Engeland wilden reizen. Zij werden van boord gehaald en naar een Duitsche haven gebracht. Het Zweed sche schip werd voor verder onderzoek even- eens naar een Duitsche haven opgebracht. VERLIEZEN VOOR DF, RUSSISCHE LUCHTMACHT. Sinds den veldslag van Suomusalmi hebben zich geen groote militaire feiten meer voor- gedaan, meldt Havas uit Helsinki. De Rus- sen hebben een aantal plaatselijke acties ont- ketend tegen de versterkte linies op de Kare- lische landengte, doch tijdens de laatste 24 uur is de militaire bedrijvigheid van de Sow- jets in dit gebied sterk afgenomen. Wei bleef de zware Russische artillerie nu en dan Wi- borg bombardeeren, maar de aangerichte schade was van weinig beteekenis. Ook heb ben Russische artillerie en vliegtuigen de Fin- sche kustbatterjjen gebombardeerd op het schiereiland Koivisto en aan de oevers van het Ladogameer. In Oostelijk Karelie, in de streek ten noorden van het Ladogameer en in Lapland, bleven de krijgsverrichtingen der laatste dagen beperkt tot ontmoetingen tus schen Finsche patrouilles en verspreide groe- pen Russische so Ida ten, die van hun eenheden waren losgeraakt. Tijdens een luchtaanval op Utti, een stad ten Oosten van Kouvola en op ongeveer 100 km ten N.-O. van Helsinki, zijn volgens een semi-officieele Finsche bron acht van de negen roode vliegtuigen neergehaald. Dit is, zoo verklaart men, de meest opmerkelijke ge- beurtenis in den strijd in de lucht tijdens dezen oorlog. Een Finsche piloot haalde zes Rus sische machines neer. Vier Russische vlieg tuigen zijn neergehaald tijdens een aanval van gisteren op Voikka, een andere stad nabij Kouvola. Volgens een bericht uit Rovaniemi, het hoofdkwartier van het Noordelijke Finsche leger aan het in Helsinki verschijnende dag- blad Hifvudstadsbladet zijn skipatrouilles doorgedrongen tot Kandalask, de Russische vlootbasis aan de Witte Zee. De Russische legermacht aan het Finsche front wordt nu geraamd op vijf tot zeshonderd duizend man. Het grootste deel van deze troepen bevindt zich op de landengte van Karelie. Uit foto's, welke in de Finsche pers zijn gepubliceerd van buitgemaakte Russische tanks blijkt, op welke moeilijkheden de ge- motoriseerde Russische afdeelingen stuiten. De tanks zijn bijna geheel onder sneeuw bedolven. Niettegenstaande den oorlog blijven de Fin- nen de bosschen exploiteeren. Deze bosschen maken de voomaamste nationale rijkdom uit. De sneeuw maakt het thans mogelijk het hout te vervoeren en indien niet al het hout kan worden uitgevoerd, dan kan een deel als brandstof worden gebruikt, schr. de N. R. Crt. De minister voor de voorraden heeft in een toespraak de Finsche bevolking aangeraden even vastberaden stand te houden als de man- schappen aan het front. Hij voegde hieraan toe, dat de Finnen sober moeten leven. Men kan evenwel rustig zijn geld op de banken laten staan, want de financieele toestand van het land is gezond. Felle koude. De koude in Finland is op het oogenblik zeer fel. Vrijdag vroor het te Helsinki 20 tot 23 graden en Zaterdag is het kwik gedaald tot 27 graden onder vriespunt. Op de land engte van Karelie en aan de grens is de koude nog heviger. De bevoorrading'van het Rus sische leger wordt steeds moeilijker door het optreden van de Finsche skipatrouilles. Uit Stockholm wordt gemeld, dat Zaterdag, Driekoningen, anders een vrije dag, 100.000 arbeiders in Zweden hebben gewerkt en hun loon hebben afgestaan voor Finland. De opbrengst hiervan bedraagt ongeveer twee millioen kronen. DUIKBOOTAANVAL OP EElV ZWEEDSCH SCHIP. De kapitein van het Zweedsche s.s. „Fen- ris", dat in de Botnische golf door een duik- boot tot zinken is gebracht, heeft een rapport over het verlies van zijn schip ingediend. Een onderzeeer van onbekende nationaliteit, zoo zegt hij hierin, viel ons zonder waarschuwing aan. Ik liet mijn schip stoppen en in afwach- ting van de orders van de duikbSot liet ik mijn manner plaats nemen in de reddingbooten. Toen de duikboot op ons bleef vuren, begreep ik dat zij voornemens was ons tot zinken te brengen. Tijdens de reddingspogingen vielen verscheidene granaten in de nabjjheid van de sloepen. Alle leden der bemanning zij in vei- ligheid. Kort nadat de bemanning het schip had verlaten, werd dit door de duikboot tot zinken gebracht. Een nader bericht meldt, dat de duikboot van Russische nationaliteit was. Naar aanleiding van dezen aanval heeft het Zweedsche gezantschap te Moskou opdracht gekregen van de regeering der Sovjet-Unie een onmiddellijk onderzoek naar de reden van de aanwezigheid van Russische duikbooten in de Botnische Golf te vragen. ONVtfRWACHT HEFTIGE ACTIE IN HET WESTEN. De oorlogscorrespondent van de United Press aan het Westelijk front meldt, dat de Fransche artillerie Zaterdag over een front ter lengte van meer dan 200 K.M. het vuur heeft geopend, als vervolg op de hevige activi- teit der patrouilles, Zaterdag, waarbij in Nie- mandsland 2500 man betrokken waren. Met verdragend zwaar geschut en ook lichtere mobiele stukken werden de Duitsche dorpen, op twaalf a vijftien kilometer van de front- linies gelegen, bestookt. Ondertusschen vuur- den meer dan vijfhonderd 7.5 cm kanonnen salvo na salvo af op de vooruitgeschoven Duitsche posities. Zaterdag had men van door patrouilles gevangen genomen soldaten reeds vernomen, dat de Duitschers groove aantallen soldaten naar voren hadden gebracht. Daarom werd besloten een krachtige actie te onder- nemen tegen de geevacueerde dorpen, waar than^ soldaten zijn gehuisvest. Naar gemeld wordt is het vuur van de zware artillerie, dat den geheelen dag aan- hield, zeer doeltreffend geweest. Verscheidene dorpen werden plat geschoten, waardoor de Duitsche troepen naar de schuilplaatsen of in het open veld moesten vluchten. Van Duitsche zijde werd het vuur slechts met lichte batterijen beantwoord. Pas laat in den middag eindigde dit artillerieduel. Het is totnutoe nog niet hervat. Het hevigst is Zaterdag gevochten nabij den Drielandenhoek en wel in zoowel als ten Oos ten van het Moezeldal. Ook hier was de artil lerie in actie, maar daamaast voerden de Fransche infanteristen eenige goed geslaagde raids uit waarbij zes vooruitgeschoven vijan delijke posten verwoest werden. Een groot aantal Duitschers werd gedood, gewond of ge vangen genomen. In het Nied-dal en iets ten Westen daarvan werd druk gepatrouilleerd. Hier en ook in het Lauterdal drongen de Franschen de vooruit geschoven Duitsche linies binnen. De Duitsche patrouilles trachtten de ver sterkte vooruitgeschoven Fransche posten ten Noorden van Rohrbach en Bitche te versprei- den. Zij werden echter verdreven door het hevige automatisehe vuren. Het Fransche legercommando had als voorzorgsmaatrege! de vooruitgeschoven posten in alle sectoren versterkt. In de Vogezen hebben Alpen-Ski- en infan- terietroepen in de bosschen gepatrouilleerd en nuttige inlichtingen verkregen over de bewe- gingen der vijandelijke troepen. EEN ZEEGEVECHT VOOR DE NOORSOHE KUST? Volgens nog niet bevestigde berichten ma ken de bewoners van het Noorsche eiland Karmd, ten zuiden van Haugesund, melding van een zeegevecht. Waarschijnlijk zouden hierbij ten minste vijf oorlogsschepen zijn betrokken geweest. Men heeft ongeveer vdjftig schoten gehoord, terwijl een daarvan gepaard ging met het opstijgen van een rookkolom uit een der oorlogssche pen'. Volgens een bericht van Reuter, eveneens uit Oslo, heeft men Vrijdag om ongeveer 4 uur des middags gezien, dat vijf oorlogs schepen uit het Zuidwesten de Noorsche terri- toriale wateren bij Karmo naderden. Wat er precies gebeurde, heeft men niet met zekerheid kunnen waarnemen. Woensdag- nacht heeft men op dezelfde plek, vanwaar thans het geluid der schoten is gehoord ook kanongebulder vernomen. DE CHINEEZEN WEERSTAAN EEN JAPANSOHEN AANVAL. Een Japansche aanval op groote schaal op den spoorweg KantonHankou is afgeslagen, zoo zegt een telegram van het oorlogsterrein uit Kwantoeng, hetwelk is overgenomen in een officieel bericht van de Chineesche regee ring, dat Reuter Zaterdag te Londen had ont vangen. Op de persconferentie heeft de Chineesche militaire vertegenwoordiger medegedeeld, dat de Japanners, die bijna vier divisies in het veld hadden gebracht, ongeveer tienduizend man zouden hebben verloren op verschillende punten ten Zuiden van Zuid-Joengjoen onge veer 150 mijlen ten Noorden van Kanton. Een detachement van de Japansche keizerlijke gardedivisie, dat te Liangkow, op vijftig mijlen ten Zuiden van Joengjoen, achterhoede- gevechten leverde, werd in de pan gehakt. De Chineesche zegsman voegde er aan toe, dat de Chineesche troepen thans de Japansche hoofdcolonne achtervolgden in een gebied, dat nog verder ten Zuiden van Liangkow ligt. Japansche luchtaanvallen. Japansche watervliegtuigen hebben volgens Domei Donderdag een verrassenden aanval op groote schaal gedaan op Mengtse aan den Joennan-spoorweg in het Zuid-Oosten van de provincie Joennan en groote schade aange- richt op het vijandelijke vliegveld in de voor- stad van Mengtse. Deze mededeeling wera Vrijdagmiddag officieel uitgegeven door de persafdeeling van de Japansche vloot in de Chineesche wateren. Er werd aan toegevoegd dat vijf Chineesche jachtvliegtuigen den aan val wilden aanbinden, doch zij werden onmid dellijk door de Japanners verdreven, die niet alleen het vliegveld van Mengtse krachtig hebben gebombardeerd, doch ook spoorbrug- gen en den spoorweg hebben opgeblazen, zoo dat aanzienlijke schade is aangericht aan de vijandelijke transportroute in Zuid-Westelijk China. Bovendien werd medegedeeld, dat Japansche watervliegtuigen Donderdag actief zijn opge- treden in verscheidene deelen van Noord-. Centraal- en Zuid-China en een aantal ge- durfde luchtaanvallen hebben gedaan op steunpunten van de marine van de troepen, o.a. Siao Wan, Kiatsjwang, Siakang en andere plaatsen in den omtrek van Tsjing Tsji-tsjen in de provincie Sjantieng en verder in de provincies Anwei en Kwangsi, waar Jangt- soen ten O. van Nanning werd gebombardeerd. RUSSEN TREKKEN OVER HET IJS DER FINSCHE GOLF. 'De Russen doen thans pogingen via het ijs van de Finsche Golf troepen aan de Zuidkust van Finland aan land te zetten. Tot dusrer is hun dit niet gelukt, daar de kustbattergen van Koivisto, in samenwerking met de andere kustforten, de Russische bataljons op hun weg over het ijs teruggedreven hebben. De Finnen rekenen er echter op, dat de Russen hun pogingen zullen herhalen, niet alleen hier maar ook op andere punten van de Zuidkust. In het voordeel van de Russen is evenwel, dat het ijs steeds dikker wordt. waardoor de opmarsch gemakkelijker gaat, schrijft de Tel. Als belangwekkend detail wordt nog ge meld, dat de Russen het ijs tusschen het eiland Oesel en Estland als vliegtuigbasis ge- bruiken, daar de nieuwe bases op Oesel nog niet geheel gereed zijn. Het officieele Finsche legerbericht beves- tigt, in de passage over den strijd ter zee, dat de kustbatterijen troepencolonnes en batte rijen veldartillerie vemietigd hebben. Onoverzichtelijk blijkt de situatie aan het Karelische front. De Russen vervallen tel kens van een enorme activiteit hunner artil lerie in een volslagen rust, waardoor moeilijk te zeggen is, wat zij van plan zijn Van Finsche zijde neemt men aan, dat ge neraal Stem bezig is met een grondige her- ziening van het anvalsplan en dat daarom de huidige situaite overeenkomst vertoont met de stilte, die aan den storm voorafgaat. Nieuwe bedrijvigheid is waar te nemen bij Suojarvi, ten N.-O. van het Ladogameer, bij de Russische grens. De Russen hebben daar verscheiden felle aanvullen gedaan, die alle afgeslagen werden. Men vraagt zich af, of de gevechten in dit gebied een tweede Kianta- jarvi voor de Russen zullen worden. (Bij Kiantajarvi werd een Russische divisie in de pan gehakt.) Zoowel de Finnen als de Russen melden, dat zij een aantal vijandelijke vliegtuigen heb ben neergeschoten. Het Finsche legerbericht van 6 Januari zegt over den oorlog in de lucht. Op 5 Januari maakte de vijand vooral vluch ten boven Centraal en Noordelijk Finland. Volkrijke centra en steden werden gebombar deerd, waaronder Mikkele, alwaar, volgens tot dusver ontvangen inlichtingen, verscheiden burgers, o.a. vrouwen en kinderen, gedood zijn. Overigens was de door het luchtbombai- dement aangerichte schade betrekkelijk ge- ring. Onze luchtmacht voerde tal van verken- nings- en bombardementsvluchten uit. Onze gevechtsvliegtuigen en ons luchtdoelgeschut haalden op 5 Januari, volgens bevestigde be richten, acht vijandelijke vliegtuigen neer, terwijl, naar men gelooft, nog twee andere zijn neergekomen. De rest van het legerbericht luidt: Op de Karelische Landengte activiteit van de artillerie op 5 Januari, welke tot meer dan de gewone hevigheid toenam. Tusschen de Finsche Golf en de Muolanjarvi hebben betrekkelijk kleine vijandelijke detachementei; onze stellingen langs het dichtgevroren meer van Muolan aangevallen. Ook ondemamen zij een aanval op Kirvesmaki in den sector Taipale. In beide gevallen werden de aanval- len afgeslagen. Aan het Oostelijk front woedt de strijd bij Suomussalmi nog voort in de richting van Raate. Onze troepen vernielden twee tanks en bemachtigden een gevechtswagen. In de richting van Juntusranta viel een groote hoe- veelheid hospitaalvoorraden en verbandmidde- len van een veldhospitaal, welke de vijand had achtergelaten (in onze handen). Op den weg naar Jusranta liet den vijand elf tanks, twee kanonnen met voorwagens, dertig vracht- auto's en een. groote hoeveelheid munitie ach ter. In de andere sectoren was activiteit van de artillerie en van de patrouilles. Ter zee vielen onze kustforten vijandelijke aanvoercolonnes en batterijen veldartillerie. Het Russische legerbericht luidt: Op 6 Januari deed zich niets belangrijks voor aan het front. In de Oechta-sector bot- singen van patrouilles. Op de Karelische Landengte activiteit van verkenners eh ge- schutvuur. De Sovjet-luchtmacht heeft een aantal suc cesvolle overvallen ondemomen op vijandelijke reserves en militaire doelen. Tien vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald bij luchtgevech- ten. als zfl ruw en gesprongen zijn. Doos 30 ct. (Ingez. Med.) RUSSEN ZOEKEN ZWAKKE PLEK IN MANNERHEIM-LINIE. De Russen geven hun pogingen niet op, om op de Karelische landengte door de Finsche linies heen te breken en zoeken steeds weer nieuwe punten, in de hoop een zwakke plek te vinden, waar hun aanvallen misschien meer succes hebben. Zateirdag hebben zij hun krach- ten weer beproefd op het gebied tusschen Nuolaajarvi en de Taipale, waar het tot nu tos betrekkelijk kalm is geweest. Het doel van deze aanvallen in den meuwen sector is voorts, aldus Havas, het onschadelijk maken van de kustbatterijen van Koivisto, waarvan de Russen op het oogenblik nog der tig kilometer verwijderd zijn. Zooals bekend. belemmeren deze batterijen de Russische ope- raties ten zeerste, bijna dagelijks trachten de roode vliegtuigen Koivisto te bombardeeren, doch tot nu toe hebben zij daarbij niet veel succes gehad. Ook de steden Kuopio en Lathi zijn weer gebombardeerd, waarbij eenige huizen ver nield werden. In Abo, Viborg en verscheiden andere Finsche steden is luchtalarm gemaakt, doch bommen zijn niet neergekomen. Buiten Helsinki werden ontploffingen gahoord. die veroorzaakt waren door werkzaamheden voor de verdediging der stad. waarvoor men in den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2