ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. "AKKER'TJES No. 10.013 MAANDAG 8 JANUARI 1940 80e Jaargang Feuilleton Binnenland Rheumatische pi|nen EERSTE BLAD helpen direct TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firnia P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE A.DVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. OPENBARE BEKENDMAKING. De Burgemeester van TERNEUiZENover- wegende, dat in zijn gemeente op 16 en 17 .Jamiari a.s., des namiddags van 710 uur, een verduisteringsoefening zal worden ge'hou- den, waarvoor de bij de wet vereischte toe- stemming is verleend, gelet op arti. 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaan- vallen (wet van 23 April 1936 Staatsblad 302), stelt vast de volgende gedragsregels voor de burgerbevolkinj* 1. Gedurende de tijdvakken, genoemd in den aanvang van deze bekendmaking, zijn eigenaars, bewoners of gebruikers van wonin- gen en andere gebouwen, alsmede van schu- ren, verplicht zorg te dragen, dat het daar- binnen aanwezige llcht op geenerlei wijze naar buiten straalt, alsmede dat voorwerpen, welke aan den buitenkant van gebouwen zijn bevestigd of zich bevinden op de bij die ge bouwen behoorende open perceelen, geen licht uitstralen. 2. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd is het aan eigenaars, houders of be- stuurders van motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen (rijwielen, bakfietsen en hand- wagens daaronder begxepen) verboden zich daarmede te bevinden of deze te laten staan buiten gebouwen, tenzij de in- en uitwendige verlichting, ter beoordeeling van het politie- personeel, in voldoende mate is afgeschermd. Byaldien de bestuurder niet bekend is, is de eigenaar of houder aansprakelijk. 3. Onverminderd het bepaalde sub 2 is het verboden zich gedurende de tijdvakken onder 1 genoemd buiten een afgeschermde ruimte te bevinden in het bezit van een brandende lan- taarn, fakkel of ander lichtgevend voorwerp (tenzij met toestemming van den Burgemees ter), alsmede daar eenig vuur te ontsteken. 4. Het is verboden gedurende de tijdvak ken onder 1 genoemd op den openbaren weg met motorrijtuigen of andere rrj- en voertui- gep, dan wel fietsen, te rijden met een zoo- danige snelheid, dat zulks gevaar oplevert en met dien verstande, dat een maximum snel heid van 20 kilometer per uur niet mag wor den overschreden. 6. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd is het aan voetgangers verboden zich te bevinden op de voor het rijverkeer be- stemde gedeelten der wegen of straten. Waar geen voetpaden zijn, mag met niet meer dan twee personen naast elkaar worden geloopen, teTwijl te alien tijde in de richting van voort- bewegjng rechts van den weg moet worden gehouden. Oversteken van den rijweg dient, tenzij anders noodzakelijk is of speciale over- steekplaatsen zijn vastgesteld, te geschieden op de hoeken van kruispunten of zijwegen. 6. Het is verboden onnoodig lawaai te maken met uitzondering van het zoo kort mogelijk geven van waarsohuwingssignalen met motorrijtuigen en rijwielen, ter beoordee ling van het politiepersoneel. Voor de scheepvaart geldt het navolgende: 7. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd zijn de schippers of, bij ontstentenis van dezen, de eigenaars, bewoners of gebrui kers van vaartuigen verplicht er voor te zor- gen, dat het daarbinnen aanwezige licht op geenerlei wijze uitstraalt en dat geen lichten aan dek worden getoond, anders dan die voor varende schepen ondev 10 bedoeld. Deuren, welke verbinding geven naar bui ten of naar ruimten, welke niet naar buiten zjjn afgesloten, mogen geen licht doorlaten; zoonoodig moeten gordijnen worden aange- bracht, opdat geen licht naar buiten schijnt, wanneer de deur wordt geopend. Schippers van vaartuigen mogen geen sig- Roman van JOHANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden. I 5) Vervolg. „Ik geloof niet, dat u voor Flemington hoeft te vTeezen", merkte Gordon glimlachend op. ,,Xk heb hem altijd gekend als moedig, overleggend en voorzichtig. Wanneer wilde u hem laten vertrekken, sir?" „Ik heb u reeds gezegd, dat wij geen enkel rieico nemen", antwoordde Sir Buddock. ,,Als wij hem thans laten vertrekken, neemt hij weliswaar de spionnen achter zich mee, maar deze komen misschien binnen eenige uren tot de ontdekking, dat hij niets bijzonders bij zich heeft. Het gevolg zou zijn, dat zij terug keerden, om uit te zien naar belangrijker prooi. Daarom lijkt het mij geraden, hem een paar uren v66r u te laten vertrekken. Zoodra wij weten, wanneer mr. Trent in Marseille aangekomen is, zal ik hem zijn lastgeving uit- reiken. Hjj kan dan de nachtboot nemen naar Hoek van Holland en u den volgenden morgen de dagboot naar Vlissingen. Dan is 't gevaar, dat u iemand op uw hielen krijgt, tot een mi nimum gereduceerd. Sir Buddock had de zakelijke aangelegen- heden afgehandeld en sneed een luchtiger on- derwerp aan. Doch spoedig ging de gong voor het diner en kreeg Gordon eindelijk gelegen- heid de gastvrouw te gaan begroeten. De partij by Lady Hendon. De verjaardig bij lady Hendon werd precies een week na Gordons terugkeer gegeven. De Hendons behoorden tot de upper ten van de society en op hun menigvuldige feesten en gelegenheden verscheen gewoonlijk een zeer nalen geven, als gevolg waarvan verwarring zou kunnen ontstaan met aan den wal te geven seinen bij luchtalarm. 8. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd is het aan schippers van vaartuigen verboden te zeilen, tenzij hiertoe door het dis- trictshoofd vergunning is verleend. Het is aan schippers van vaartuigen ver boden een vaartuig voor stroom te laten drij- ven of in kanalen en havens in het vaar- water te laten liggen. 9. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd is het overige scheepvaartverkeer op andere waters dan die, genoemd in het derde lid, zoomede de vaart op vaarwaters in het derde lid genoemd in andere richting dan daarbij is aangegeven, verboden, tenzij hier- voor een bijzondere vergunning wordt ver leend door het districtshoofd, den Directeur van het Loodswezen te Vlissingen. De sche pen welke niet varen, meren of gaan buiten het vaarwater ten anker. Voor het navolgende vaarwater wordt de hierbij genoemde vaarregeling(en) vastge steld t Voor binnen vaartuigen is op het kanaal van Terneuzen een eenriehtingsverkeer ingesteld inlichtingen betreffende de vaart moeten worden ingewonnen bij den Havenmeester te Temeuzen. De vaart mag slechts door binnenvaartui- gen worden uitgeoefend, wanneer deze voor- zien zijn van een certificaat voor afgescherm de lichten. De belanghebbenden stellen zich voor het verkrijgen van de hierbedoelde certificaten rechtstreeks in verbinding met het bovenbe- doelde districtshoofd c.q. onderdistrictshoofd. 10. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd ia de schipper van een varend, door eigen mechanische kracht of door een opdu- wer voortbewogen binnenvaartuig, verplicht op dit vaartuig te doen voeren goed afge schermde boord- en heklichten (c.q. \stuur- licht bij sleepbooten). De schipper van een gesleept, gejaagd of geboomd binnenvaartuig is verplicht op dit vaartuig te doen voeren een goed afgeschermd rondschijnend wit licht. De schippers van een veerpont en een stoomvaartuig, dienst doende in overzetvee- ren, is verplicht de voor deze diensten voor- geschreven lichten goed afgeschermd te voe ren. De schipper van een vaartuig is verplicht er zorg voor te dragen, dat: met voorzichtigheid wordt genavigeerd; goed stuurboordswal wordt gehouden; goed uitkijk wordt gehouden. 11. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd mogen de schippers of, bij ontstente nis van dezen, de eigenaars, bewoners of ge bruikers van vaartuigen, indien hun vaartui gen buiten het vaarwater ten anker liggen of gemeerd zijn, geen enkel licht voeren. Liggen zij in een vaarwater ten anker, waar nachtvaart is, dan zijn zij des nachts verplicht het in de desbetreffende reglemen- ten voorgeschreven mistsein te doen geven, tenzij hiervan door bovenbedoeld districts hoofd ontheffing is verleend. 12. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd is het verboden zich in de open lucht te bevinden in het bezit van een brandende lantaarn, fakkel of ander lichtgevend voor werp, alsmede eenig vuur te ontsteken. 13. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd zijn de schippers van vaartuigen ver plicht zich te houden aan de aanwijzingen, welke door of namens den Inspecteur-Gene- raal voor de scheepvaart zijn of worden ge geven. exelusief gezelschap. De verjaarpartij maakte hierop echter een uitzondering. Alle rangen en standen van de society waren vertegen- woordigd, hoewel het Hoogerhuis, waarvan ook lord Hendon lid was, verreweg de meeste gasten had geleverd. Om de kans te ontgaan Margaretha onder vier oogen te ontmoeten verscheen Gordon, in gezelschap van zijn tante, opzettelijk wat laat. Zijn hart bonsde onrustig, toen hij de salons binnentrad. Hij zag tegen dit vorme- lijk weerzien op, maar tevens was hij vervuld van nieuwsgierigheid, hoe 't meisje zich tegenover hem gedragen zou. Lady Hendon was omringd door een hee- len kring gasten, Zij weken echter terstond uiteen, toen Gordon mot lady Allenby aan zijn arm naderde. De begroeting was hartelijk en lady Hendon knikte hem tevreden toe. ,,Je hebt je best gedaan. Gordon, je ziet er uitmuntend uit", sprak zij, met een blik op zijn gebronsd gelaat. „Als een Arabier, heb ik mij wijs laten ma ken, mylady", antwoordde Gordon vroolijk. ,,Als dit een bal-masque was geweest, had u me beslist in een boumous zien verschijnen." Zij spraken nog even over de reis en intus- schen drukte Gordon links en rechts haastig toegestoken handen. Toen keek hij rond om lord Hendon te feliciteeren. Hij vond hem in een hoekje met dr. Hennyon, een ouden vriend met wien hij druk discussieerde over zijn lievelingsthemade geheimzinnige verschrjn- selen, die de hedendaagsche wetenschap sa- menvat in het begrip ,,para-psychologie". Hoen Gordon naderde onderbraken zij het twistgesprek, doch slechts voor een oogen- blik. .Hallo, Gordon, ook weer op het tooneel verschenen?" ontving lord Hendon hem lachend. „Blij dat je terug bent, we hebben je vaak gemist." ,,Zeer vleiend, mylord", schertste Gordon. Hij feliciteerde hem met den verjaardag van zijn vrouw en na den dokter de hand te heb ben gedrukt, wierp hij een onderzoekenden blik door den salon, om te zien waar Marga- reth zich bevond. 14. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd geldt als algemeene maatregel, dat de verlichting van vaarwaters en havens wordt gedoofd, tenzij een speciale afgeschermde verlichting is ingesteld, welke vanuit de lucht niet kan worden waargenomen. De in deze vaarwaters yoorkomende scheep- vaarthindemissen als bruggen, sluizen, boch- ten, wrakken, ondiepten, moeten met richt- lampen worden aangegeven. De verlichting van alle andere vaarwaters wordt niet ontstoken. Van de aanwezige seinverlichting bij brug- gen en sluizen van vaarwaters, waarvan de verlichting afgeschermd kan worden ont stoken, kan worden getoond: a. als de sluis of brug gesloten is of als de sluis of brug open is, doch de in- of door- vaart niet vrij is, een rood afgeschermd licht, hetzij aan 6dn, hetzij aan elke zijde van de doorv'aartopening b. als de sluis of brug geopend moet wor den, doch de doorvaart nog niet vrij is, een afgeschermd groen licht aan de eene en een afgeschermd rood licht aan de andere zijde van de doorvaartopening; c. als de sluis of brug open, en de in- of doorvaart vrij is, een afgeschermd groen licht hetzij aan een, hetzij aan elke zijde van de doorvaartopening. Waar de seinverlichting niet voldoende de doorvaartopening aangeeft, zal een eerste dukdalf of het begin van het remmingswerk met een wit afgeschermd lichtje worden ge- markeerd. De nachtelijke seingeving bij sluizen, aan- gevende waterpeil, spui, getij enz. blijft ge doofd. De normale terreinverlichting bij bruggen, sluizen enz. wordt gedoofd. 15. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd mogen vaartuigen niet onnoodig stil- leggen, meren of ankeren nabij gevaar-aan- trekkende objecten, waarop luchtaanvallen kunnen worden verwacht, zooals verdedigings- werken, opslagplaatsen van lichtontvlambare stoffen, groote bedrijven, bruggen, sluizen, stuwen enz. 16. Gedurende de tijdvakken onder 1 ge noemd moet opeenhooping van vaartuigen worden vermeden. 17. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aanvaard voor schade, welke uit bovenver- melde voorschriften kan voortvloeien. 18. Bovenstaande bepalingen voor de scheepvaart ^elden niet voor het verkeer door de Westsluis op het kanaal TemeuzenGent. Opzettelijke overtreding of niet-nakoming van opgemelde voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste twee dui- zend gulden. Hij, aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden overtreden of niet nage- komen, wordt gestraft men gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De ambtenaren van rijks- en gemeente- politie, de hulp-politie daaronder begrepen, naar wier oordeel opzettelijke overtreding of niet-nakoming van deze voorschriften plaats vindt of plaats heeft gevonden, zijn bevoegd na aanmaning en op kosten van den over- treder de noodige maatregelen te treffen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval bevoegd, zo6 noodig te alien tijde een woning tegen den wil van den bewoner te betreden. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGBN. Terneuzen, 8 Januari 1940. Hij zag haar niet, doch wel ontdekte hij Arthur Flemington. Deze herkende hem en trad verrast op hem toe. „Ook hier, Trevelyan? Bij hemel en aarde, dat is al een tijd geleden, dat we afscheid namen aan 't Eton". ,A.cht jaar, hoe maak je 't?" vroeg Gordon hartelijk. ,iPuik; weet je dat ik aan Buitenlandsche Zaken 'ben?" Jk heb het gehoord, je bent koerier, met- waar? Bevalt het je iii die betrekking?" ,,Tot nu toe uitstekend, maar ik heb nog weinig te doen gehad. Een trip met depeches naar Rome en Berlijn, dat is alles. Maar nu wacht ik op depeches voor Tokio." ,,Zoo zie je nog eens wat van de wereld", glimlachte Gordon. ,.Het was altijd je ideaal te kunnen reizen en trekken, als ik mij wel herinner. Je weet zeker ook, dat ik vorig jaar ben benoemd tot tweede gezantschapssecreta- ris ,,Ja, dat veraam ik. Tot mijn verrassing, mag ik er wel bijvoegen. Ik heb je in Eton nooit hooren spreken over een diplomatieke loopbaan." „Och neen, toen dacht ik er ook nog niet aan. Maar het ambteloos leven beviel me toch ook niet en op raad van mijn tante verzocht ik zes jaar geleden, aan Buitenlandsche Za ken te worden geplaatst. Op het oogenblik ben ik ter beschikking, maar ik denk spoedig Madrid of Lissabon als standplaats te krij- gen." Zij spraken over Eton en gemeenschappe- lijke kennissen. En intusschen liet Gordon zijn blik langs de gasten gaan. Hij was erop voor- bereid Margaretha plotseling te zien verschij nen en toch schrok hij nog, toen hij haar zag binnentreden. Zij was alleen en merkte hem niet terstond op. Doch toen zij de gastvrouw had begroet en naar lord Hendon omkeek, kreeg zij hem plotseling in het oog. Gordon zag dat zij ontstelde. Gedurende een enkele seconde staarden zij elkander recht in de oogen. In den blik van het meisje lag een pijnlijke uitdrukking en haar fijnbesneden blank-en-rose gelaat werd doodsbleek. Doch BIJDRAGE VAN DE KONINGIN UIT HET SOPHIAFONDS. H. M. de Koningin heeft aan het Algemeen Steuncomite 1939 en aan de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van militairen een bijdrage geschonken uit de inkomsten van het Sophia-fonds, dat ter beschikking van de Koningin is gesteld door wijlen H. K. H. Groothertogin Sophia van Saxen-Weimar, Prinses der Nederlanden. PRINSELIJK PAAR REED NOG 'N UUR TE LOOSDRECHT. Ondanks den dooi kwam Zonda>gmiddag toch nog het Prinselijk Paar naar Loosdrecht om te schaatsen. Nadat ongeveer een uur op de plassen was gereden, werden de ijzers afge- bonden. Het ijs was toen zeer slecht gewor- den en op sommige gedeelten niet meer te be rijden. Ook Zaterdag hadden Prinses en Prins nog enkele uren op de plassen gereden. Zoowel Zaterdag als Zondag verschenen de Prins en de Prinses geheel onopgemerkt in Loosdrecht Thans werd de hofauto niet geparkeerd bij het Plashuis, doch op een stiller gedeelte. Zaterdag werd het Prinselijk Paar verwacht en toen stonden er 's middags nabij het Plas huis tientallen amateur-fotografen en zelfs tal van amateur-filmoperateurs opgesteld. Zrj kwamen echter bedrogen uit, want het Plas huis werd niet aangedaan. EEN MOOIE GIFT VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. Een Nederlander, die onbekend wenscht te blijven, heeft den secretaris van de Finsch- Nederlandsche vereeniging medegedeeld een gift van 10.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van het Finsche Roode Kruis. GRONDAANKOOPEN DOOR HET RIJK. Dezer dagen zijn eenige belangrijke aan- koopen van grond door het Rijk tot stand ge- bracht. Het Staatsboschbeheer is n.l. door het departement van Sociale Zaken in staat ge steld, een complex gronden op den Haarler- en Holterberg (de landgoederen Twilhaar en Helhuizen) ter gezamenlijke grootte van on geveer 540 ha in eigendom te verwerven ten behoeve van de werkverruiming. Voots is aangekocht het landgoed Wallen berg, ter grootte van ongeveer 230 ha, gelegen onder de gemeente Zeist en grenzende an de boschwachterij Austerlitz van het Staats boschbeheer. Het ligt in de bedoeling, deze bosschen, die behalve voor de houtproductie ook uit hoofde van natuurschoon en recreatie van veel beteekenis zijn, in werkverruiming te ver- beteren. Ten Zuid-Westen van Groesbeek verwierf het Staatsboschbeheer een terrein van onge veer 65 ha, genaamd De Bruuk, waarvan een gedeelte, dat uit natuurwetenschappelijk oog- punt beschouwd belangrijk is, in zijn tegen- woordigen staat zal worden bewaard. NATION A AI. FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden deelt mede, dat de ontvang- sten over December 1939 f 10.168,98 hebben bedragen, zijnde f 6636,95 uit periodieke bij- dragen en 3532,03 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak be- droegen 27.295,79. De plaatselijke commissies van samenwer- king brachten ten behoeve van dezelfde geval- len bijeen f 38.319,80, zoodat in die maand aan aanvragers verdeeld over 149 gemeenten, een bedrag van 65.615,59 kon worden uitgekeerd. plotseling werd het overtogen door een vurigen bios. Zij wendde in verwarring haar blik af en trad met onzekere passen, die Gordon deden vreezen dat zij neer zou vallen, op lord Hen don toe. Gordon hoorde haar stem. .Mylord, ik wensch u veel geluk met mylady's verjaar dag..." Wat zij er nog meer aan toevoegde, ver- stond hij niet. Haar stem had hem plotseling betooverd en een wilde horde lieve herinne- ringen voor hem opgeroepen. Hij verjoeg ze echter door aan het beschamend blauwtje te denken en haalde diep adem. Hij wilde niet toegeven aan sentimenteele gedachten. Het verleden Was dood en als het in zijn macht had gelegen, het tot nieuw leven te wekken, zou hij zoo noodig gekwetsten trots te hulp hebben geroepen, om de verleiding te weer- staan. Hij was een man en zij had hem ver- nederd als een onmondige jongen. En dat ver- gaf hij haar niet, nooit!"... ,.Miss Margareth Norman", hoorde hij Fle mington zeggen. ,,Ken je haar, Trevelyan?" Het deed Gordon genoegen, dat Fleming- ton onbekend was met hun geschiedenis. „Ik heb de eer. we hebben elkander reeds eerder ontmoet", zei hij vormlijk, terwijl hij het meisje de hand drukte. Zij stonden tegenover elkaar en blikten elkander vluchtig aan. Gordon zag het meisje een krampachtige poging doen om zichzelf meester te worden, doch de trillende klank in haar stem kon zij niet weren. ,,Hoe gaat het U, mylord? Heeft u een be- langwekkende reis gemaakt?" ,,Dank u, zij was zeer interessant", ant woordde Gordon koel. ,,En zij schijnt je goed bekomen te zijn ook", mengde Flemington zich lachend ertus- schen. ,,Je ziet bruin als een nikker'.. Na deze woorden trad er een pauze in, die pijnlijk dreigde te worden. Gordon zweeg op zettelijk en Margareth scheen niets te kun nen zeggen. Flemington staarde haar met een bijna devoten blik in het gelaat, doch zij veinsde dien niet op te merken. Het werd Gordon in een oogenblik duidelijk, dat Fle- "AKKERTJES" werken niet al leen pijnslillend maar ze ver- wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. (Ingez. Med.) Het gironummer van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden te 's-Gravenhage is: 272727. MILTVUURRESTRIJDJNG. Sedert midden December 1939 deden zich gevallen van miltvuur voor, in uitgebreider mate dan voorheen, in het bijzonder in de dis- tricten Zuid- en Noord-Holland en ajmgren- zende districten, nadien sporadische gevallen in andere provincien. De veeartsenijkundige dienst nam in de eerste plaats maatregelen om op de boerde- rijen, waar zich een of meer gevallen voor- deden, uitbreiding te voorkomen door preven- tieve serum-injecties hetgeen terstond guns- tige resultaten gaf. Intusschen werd onver- droten gezocht naar de bron der infectie; in aanmerking genomen het vrijwel gelijktijdig voorkomen in verschillende deelen van het land, werd dadelijk gedaoht aan voedsel- infectie. Verder nasporen bracht aan het licht, dat vrijwel alle gevallen terug te brengen waren naar eenzelfde bron, een leverancier van been- dermeel, dat verwerkt was onder de z.g. mengvoedsels. Getracht is verder onheil te voorkomen, door verbod van vervoer van mengvoedsels met dit beendermeel en/of bloedmeel uit deze bron, terwijl maatregelen van verder strek- kenden aard in voorbereiding zijn. Er bestaat een voortdurend contact ter zake tusschen den veeartsenijkundigen dienst en het bureau voor voedselvoorziening in oor- logstijd om in onderlinge samenwerking uit breiding te voorkomen. NEBERLANDSOHE ARBEIDERS IN HET DUITSOHE GRENSGEBIED WORDEN ONTSLAGEN. De directies der textielfabrieken te Gronau hebben van de Duitsche regeering een schrij- ven ontvangen, waarin wordt gezegd, dat alle Nederlandsche arbeiders, in het Duitsche grensgebied werkzaam, tegen 15 Januari a.s. moeten worden ontslagen. Er mogen naar de Msb. meldt geen uitzonderingen worden ge maakt, zoodat ook de vakbekwame textiel- arbeiders door dit besluit worden getroffen. Wel echter mag de wettelijke opzegtermijn van 14 dagen worden toegepast. VREEMDE VUEXJTUIGEN BOVEN ONS LAND. De regeeringspersdienst meldt: Tegen het middaguur zijn Vrijdag op zeer groote hoogte boven de provincie Utrecht enkele vreemde vliegtuigen gesignaleerd. Zij zijn van den grond af onder vuur ge nomen. Patrouilles vliegtuigen zijn opgeste- gen en hebben vastgesteld, dat de vreemde vliegtuigen zich inmiddels hadden verwijderd. Bij de beschieting is een huis aan de Julianalaan in Zeist door scherven van lucht- doelgranaten getroffen en beschadigd, meldt een correspondent van het R. Nbl. Een scherf drong door het dak, na eerst ver- scheidene pannen te hebben verwoest, boorde mington emstig verliefd was en dat het meisje ongevoelig bleef voor zijn adora'tie. Als een verlossing klonk plotseling de gong voor het diner. Gordon maakte een stijve bulging en ver- liet hen, om zijn tafeldame te gaan zoeken. Het was een knap, intelligent meisje uit de graafschap, doch zoo bedeesd, dat zij bijna uit- sluitend eenlettergrepige antwoorden gaf. Gor don gaf zijn beleefde pogingen om het ge- sprek gaande te houden spoedig op. Hij ver- veelde zich doodelijk aan tafel en telkens dwaalde zijn blik naar Flemington, die naast Margareth zat. Deze was even stil als Gor don's gezellin en blikte verstrooid voor zich uit. Het scheen Flemington wanhopig te ma ken, want hij zette een allerongelukkigst ge- zicht, dat onder andere omstandigheden zeker Gordons lachlust zou hebben opgewekt. Met een zucht van verlichting begroette hij het einde van den maaltijd. Hij voegde zich bij lord Hendon, die terstond weer aange- klampt werd door dr. Hennyon. ,,Om op ons dispuut van straks terug te komen, mylord..." Lord Hendon wendde zich kwasi wanhopig tot Gordon. Gordon, sta me bij, de dokter wil met alle geweld proselieten maken. Zeg jij je meening eens". ..Waarover mylord?" vroeg Gordon lachend. ,,We hadden het over de zoogenaamde ..stille kracht", kwam dr. Hennyon er iro- nisch tusschen. ,,Meer in het bijzonder over telekinese, het verplaatsen van stoffelrjke voorwerpen, zonder dat deze worden aange- raakt. Ik beweer, dat het verschijnsel op sug- gestie berust, maar mylord is van meening, dat die humbug echt is." ,,Dat is ook de meening van de weten schap", viel lord Hendon triomfantelijk uit. „De para-psychologie ontkent het bestaan van geheime krachten allang niet meer". „De para-psychologie staat nog in haar kinderschoenen", zei de dokter verachtelijk. „Wat weet die ervan? Zoolang niet proefon- dervindelijk bewezen is..." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1