ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN KLOOSTERBALSEM IN DIPLOMATIEKEN DIENST. rs WINTERvoeten No. 10.012 VRIJDAG 5 JANUARI 1940 80e Jaargang Feuilleton TWEEDE BLAD Binnenland AAA A ft ONZE HANDELSBESPREKINGEN MET ENGELAND. a?os AKKER'S NEUZENSCHE COURANT DE RADIO-REDE VAN MINISTER DE GEER. Zooals in ons varig nummer reeds is gemeld en in beknopten vecm werd weergegeven, heeft onze Minister-President Jhr. Mr. D. J. de'Geer, Woensdagmiddag voor alle Neder landsche senders een Nieuwjaacstoespraak gehorden. Hieronder laten wij den volledigen tekst der rede ,volgen: Waarde luisteraafs in Nederland en in ie overzeesche gebiedsdeelen, Laat mi) beginnen met U nam en g de Re- geering veel goeds tee te wenschen in het rlieuwe jaai'. Zoowel voor uw persoon als voor uw gezin en werk; en zoowel in stoffelijk als in geestelijk opzicht. Bovenal in het laatste. Want zonder geestelijken horizon brengt stof- feltjk welvaren geen blijvende bevrediging. De jaarwisseling bestormt ons ditmaal meer dan ooit met vragen, waarop wij gaarne een antwoord zouden bebben, doch het niet ont- vangen. Zal de duisternis, die over de wereld gevallen is, zich verdichten en straks ondraag- llfk worden? Wij rekenen met de mogelijk- heden daarvan. Maar tegelijk klemmen wij ons vast aan ieder symptoom dat van betere dingen spreekt en houden brandende de hoop op een nabyzijnde redding. Wij weten, dai. vele millioenen in alle landen hunkeren naar bet oogenblik, waarop de naties, die God in deze wereld tezamen gebracht heeft en die nu in bitteren strfld gewikkeld zijn, elkaar weer zullen begrijpen en vertrouwen. Zij alien strijden voor een betere toekomst en verwachten die van een voorspoedige oor- logvoering. Gezien de lessen der ervaring, moet gevreesd worden, dat die verwachting niet in vervullimr zal gaan. De oorlog Is een zichzelf voort- telend kwaad. Hij laat nines achter, ook in de gezindheid der menschen, die geen vrucht- baren bodem vormen voor het opbloeien van ©en waarachtigen vrede. Een vrede, als a'le belligerenten oprechteltjk en vurig nastreven, kan niet een kind zijn van den oorlog, maar slechts de vrucht van goeden wil en begrijpend overleg. Laat ons hopen, dat, voordat het te laat is, dit zal worden ingezien. Wanneer de volken, die thans in oorlog zijn, morgen zouden aankondigen: Wij hebben elkander nu eenigen tijd goed in de oogen gezien, vol haat en vijandschap, maar toch ook met het sluimerend besef van 66n te zijn in het verlangen naar een welvarend en vreed- zaam Europa, een Europa, dat de groote mo- gelijkheden, die God ons in dezen tijd biedt, wil benutten tot verbetering der levensvoor- waarden van alien. L>aat ons nu, v66r dat lets oriherstelbaars gebeurd Is, ons aan de conferentietafel zetten, met het vaste besluit dat wij elkaar moeten vinden, dan zou een zucht van verlichting over de geheele wereld opgaan, dan zouden de dooden, die reeds te betreuren zijn, niet vengeefs zijn gevallen, en dan zou er een veel groote re kans bestaan op een duurzamen vrede dan wanneer straks een zieltogende overwinnaar, bloedend uit duizend won-den, zijn zoogenaamden „vrede" aan den overwonnene oplegt. Als het intredende jaar ons binnenkort dat oogenblik van bevrijding brengt, dan zal 1940 bet begin kunnen worden van een vemieuwd Europa. Wat in bet tegenovergestelde geval zou ge- beuren, kan ons niet anders dan met zeer sambere gedachten vervullen. Stel U voor twee sterke worstelaars, die op een smal pad aan den rand van een afgrond elkaar omklemd houden, in de volstrekte ver- zekerdheid bij elk van beiden, dat het geluk- ken zal den ander naar beneden te werpen. Voor den objectieven toeschouwer staat het vast, niet alleen, dat elk van beiden 50 pet. kans loopt zich te vergissen, maar ook dat de grootste van alle kansen is. dat be'den zich vergissen en gemeenschappelrjk het lot zullen ondergaan, hetwelk de 66n aan den ander had toegedacht. Roman van JOHANN D. DE5GREEF. (Nadruk verboden. >r»0 4) Vervolg. In 1901, op een en twintigjarigen leeftyd dus, wist hij van den aartsbisschop van Can terbury een aanstelling los te krijgen tot vi- caris van de Engelsche episcopale kerk. Na korten tijd vol-deed dit ambt hem niet meer en liet hij het in den steek. Terstond daarop Het hij zich naturaliseeren als Engelschman en nam naast zijn eigen naam, ook dien van Lincoln aan. Als Engelschman ging hij naar Belgid, kwam daar toevallig in kennis met 'n chocoladefabrikant, die zich voor het socia- lisme interesseerde en verzamelde in diens dienst studiemateriaal voor het schrijven van een socialistisch werk. Daarginds, in de Belgische yzer- en staal- mdustrie, waar hij zijn gegevens verzamelde, kwamen zrjn schurkachtige talenten aan het ttcht. In korten tijd wist hij zich in te dringen bij de industrieele kopstukken, maakte zich meester van ieders geheimen en elk schan- daal, intrigeerde er lustig op los, en wist er ook financieel voordeel van te plukken. Zoo kwam hij in goeden doen en op zekeren dag een zwarte dag voor Engeland, naar later bleek keerde hij voorgoed naar Londen berug. Spoe-dig liet hij zich candidaat stellen voor het Lagerhuis en dank zy zijn welspre- kendheid, gelukte het hem inderdaad een zetel te b^machtigen. Zijn liefdadigheid ver- zekerde Jiem bovendien een vooraanstaande plaats in d^ Engelsche society en weldra had hij zich vale vrienden verworv-en. Toen begon echter zijn aangeb-oren lirhtzinnigheid hem parten te spelen. Hij stortte zich in de we- Aldus zie ik het beeld van wat dreigt, indien de huidige oorlog met de thans be3chikbare vemielingsmiddelen tot het bittere einde wordt voortgezet. Het is daarom verheugend, dat versch'llen- de stemmen, zoowel uit Europa als uit Ame- rika, opgaan die tot bezinning roepen. Wij mogen onderstellen, dat die stemmen ook in de belligerente landen niet zonder weerklank blijven. al moet men d&ar, om een indruk van zwakte te vermijden, zich er voor hoeden hier- van ontijdig te doen blijken. Ook in die lan den moet wel het besef levendig zijn, dat het beter is, onder erkenning van de wederzijds sinds 1918 begane fouten, de handen ineen te slaan, dan een algemeene uitputting en ver- arming te riskeeren, die ons werelddeel tot een speelbal zouden maken van duistere mach- ten, welke de beschaving van geen enkel land onaangetast zouden laten. Wat ens land aangaat, wij mogen met dank- baarheid gedenken, dat het tot dusver voor de oorlogsramp bewaard is gebleven en dat het van de omringende belligerente mogendheden de verzekering heeft ontvangen, dat ook ver- der onze neutraliteit zal worden ontzien, in- dien wij haar zelf zullen handhaven. Dat om- trent dit laatste alle twijfel uitgesloten is, daarvoor staat de onwrikbare wil van regee- ring en volk bong. Zwaar drukken nlettemin ook op ons de gevolgen van den oorlog. Er wordt s-to'felijk geleden en geestelijk door ve'en een harde strijd doorgemaakt, Een vriendelijken groet moge Ik hier brengen aan onze gemob'liseer- den en hun gezinnen. Het offer, dat zij bren gen, kan ons helpen, de zooveel lichtere lasten, die ons vaak zoo moeilijk te dragen schrjnen met blijmoedigheid te aanvaarden. De algemeene houding, die aan ons neutrale volk te midden van de heerschende onzeker- heden past, is in twee woorden samen te vat- ten: waak'aamheid en vertrouwen. Wij moeten, zoowel economisch als politiek, van dag tot dag op alle eventualiteiten voor- bereid zijn, maar tegelijk een kaimen en op- gewekten geest bewaren. Een tegenstelling bestaat hiertusschen niet. De zelfde Schrift, die ons maant: „Weest in geen ding bezor~d" en de vraag stelt: ,,Wie uwer ksn met hezo-gd te zijn 66n el tot zijn lengte toedoen?" leert ons 66k, „voorzichtiglijk te wandelen, niet als onwiizen maar als wijzen, den tijd ultkoopen- de, dewijl de dagen boos zijn". Wij willen paraat en rustig zijn. Zorgend en niet bezorgd. Als in Jozefs dagen het koren opleggend voor den kwaden dag, maar tegelijk gehoorzamend bet woord: ,,Zijt niet bezorgd voor den dag van morgen". Onze weermacht verstevigend, maar in het dieep besef, dat niet aan „de paarden en wagenen" ook niet in hun modemen vorm bet laatste woord is. De bedrijvigheid van een Martha willen wij paren aan de stille over- gave van een Maria. Deze paraatheid en gemoedsrust zijn z66 weinig antipoden, dat zij integendee! elkan der stutten. De ervaring immers leert, dat wie in bange uren tot de zwaarste taak geroe- pen is, het gemakkelijkst zijn evenwicbt pleegt te bewaren. Indien een schip in nood is, zijn het niet de kapitein en het scheepsvolk gespannen op het reddingswerk die het meest vatbaar zijn voor een paniekstemming. In den nood van deze dagen hebben wij alien een taak van redding. In kleinen of in groo- ten kring. Tcgenover eigen omgeving of te°-enover het volksgeheel. Wie zich het ijve- rigst daaraan wijdt, zal het minst gevaar loosen ziin kalmte te verliezen. Ik wensch u alien toe, den zegen hiervan te ervaren. De beste weg daartoe is. u te stellen onder de hoede van onzen Hemelschen Vader. die op wondere wijze beproevingen tot zegeningen maakt en Die hetzij het dan oorlog is of vrede ook in dit jaar bereid is ons zrjn vrede te schenken, die, naar het Paulini- sche woord, alle verstand te boven gaat. ONTWERP TOT WIJZIGING DER WET OP DE PERSONEELE BELASTING. Bii de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend tot wrjziging en aanvulling van de I wet op de personeele belasting. j In het ih<retrokken ontwero van wet, hou- dende heffing van een Nationale inkomsten- en winstbelasting en wijz'ging van enkele be- lastingwetten zoo 1-ezen wii in de memor'e van toelichttng kwamen twee bepalingen voor, welke technische verbeterinTen van de wet on de pemoneele belasting 1896 beoogden. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake het genoemde wetsontwerp wer- den ten aanzien van deze bepalingen geen opmerkingen gemaakt. De Ministers achten het wenschelijk, in het onderhaviee wetsontwerp oonieuw een voor- stel tot het aanbrengen van de genoemde ver- beteringen te doen. De eerste verbetering beooet de huurwaar- de schattins-en te vergemakkelijken en de uitkomst van die scbattin°-en juister te maken Indien ook de huurprrs van een gedeelteliik vr"''0-egteld >-ehoi<w (wa'arin bijv. een berg- ■plaats voor bedrUf aauwezig isl kan worden gpbe'ia'd als leidraad b'i de scbatting van de hui'rwaarde van het helaste gedeeite, zal de uitkomgt van de schattinc voor den be'ast'ng- schuldiee ook heeThnelijker zijn dan thans no^al eens het peval is. Over de tweede vooreesteide benaling mer- ken de Ministers op, dat de reductie we'ke genoten wordt door vele bewoners van ambts- woningen, in een aantal gevallen veel te ver •raat, n.l. indien de belastingplichtige meer dan 66n ambt bekleedt, doch slechts in 66n hoedanigheid een ambtswoning aangewezen beeft gekregen, en voorts ingeval de woning door en aantal ambtsbekleeders, die 65n gezin vormen, gezamenlgk wordt bewoond. Onder meer bii onderwijzers en- bij onderwijzeressen komt dit laatste voor. HET INCIDENT AAN DE NEDERLANDSOH-DTTITSCHE GRENS TE VENLO. Naar United Press vemeemt, hesft de am- bassade der Vereenrnde Staten te Berlijn op verzoek van de Britscbe regeering ge- informeerd naar de verblijfplaats van de twee lugez. Aled. reld van het vermaak, den roes en het spel en toen het jaar 1914 aanbrak, was hij vol- komen geruineerd. Met het uitbreken van den oorlog openden zich echter nieuwe en nog schitterende kan sen voor dien aartsintrigant. Hy bood zich i aan als spion en werd door de Admiraliteit naar Europa g-ezonden. Hier spionneerde hij voor Engeland, doch waarschynlyk ook voor de Centralen. Doch omdat hij zich voor het Londensch Centraal Bureau, waarvan de spionnage uitging, zeer verdienstelyk wist te maken, koesterde niemand argwaan. Zoo groot was zelfs het vertrouwen in hem, dat de Admiraliteit hem een 'blik gunde achter de schermen waar hy kans zag zich meester be maken van tal van oompromitteerende ge heimen van hooggeplaatste personen. Ongelukkig genoeg heerschten er in dien tijd in sommige regeeringsgebouwen en bij de Admiraliteit corruptieve toestanden. Tre- bitsch-Lincoln kwam ze spoedig op het spoor en ondernam een grootsch opgezette chan- tagepoging. Maar zijn hooggeplaatste tegen- standers waren sterker dan hij en het eind i van dit lied was, dat hij naar Canada werd verbannen. Trebitsch-Lincoln was er echter geen man voor, zich weg te laten werken. Hij had zijn tegenstanders wraak gezworen en dezen be- merkten spoedig, dat hy emst was. In Juli 1915 deed hy een fellen uitval naar zijn vy- anden. "Hij schreef een reeks artikelen in de New York Herald", die uiterst pijnlijk wa ren voor Engeland; hij onthulde alle gehei men van het Centraal Bureau en beschuldig- de tal van hooggeplaatste personen van on- eerlijkheid. De uitwerking van die compro- mitteerende artikelen was een geweldlg suc- ces voor Trebitsch-Llncoln; de Admiraliteit zag zich gedwongen, een aantal hooge officie- ren en ambtenaren te ontslaan, waaronder zelfs vier admiraals. Dit succes maakbs Trebitsch-Lincoln over- moedig. Hij waapde het, onder een valschen naam naar Engeland terug te keeren, om zijn chantagepogingen voort te zetten, maar hij werd herkend en gearresteerd. Men besohul- digde hem van diefotal. snionna^e. ehantafe en nog een heel dozyn andere mlsdrijven meer maar op een goeden dag zag hy kans te ont- vluchten. Het gelukte hem zelfs In Nederland te komen en in 1919 dook. hy in Duitschland. op" Sir Buddock staakte zijn driftigen loop. Hy schonk Gordon, die oplettend geluisterd had, nog eens in en nam zelf ook een glas sherry. Daarop vervolgde hij het avontuurlijk relaas. „In Duitschland trad Trebitsch-Lincoln nog brutaler op, dan ooit te voren, Hy ontpopte zich als een geboren dlpiomaat en ging ge- niaal-handig te werk. Hetj.Duitsche rijk wan- kelde op den rand van deh afgrond. De mark bezat nog slechts fiotieve waarde, de honger waarde rond en de- politieke hartstochten dreigden het geweldige rijk tot-' bloedige flar- den te verscheuren. Trebitsch-Lincoln kwam en wedde niet op 66n paard, doeh op cille paar den tegelijk. Hij zocht een wit voetje te krij gen bij Ludendorf, door hem fantastische leu- gens op te disschen omtrent Engelands plan- nen. met Duitschland. Hij trad in verbinding met Kapp, die met putschplannen rondliep en wien hij Engelands geheimen steun beloofde. Hij confereerde met Burchrucker, wien hy wapenen en munitie wilde verkoopen voor een communistischen opstand en met den be- kenden Lutwitz, die voor -zijn grootsche poli tieke plannen steun hoopte te krijgen van Frankrijk en wien hij een introductie ver- schafte voor eenige vooraanstaande Fransche politici. En onder al die bedrijven door spion neerde en intrigeerde hij den hemel aan de aarde vast en verried zyn vrienden en zyn vijanden. Allen met wie hy in verbinding stdnd ver-' trouwden en wantrouwden hem. Niemand durfde hem af te stooten, maar de Dultsche regeering hield hem scherp in het oog. Kapp liet hem bewaken, de communisten slopen als zijn schaduwen achter hem aan en onze -eigen agenten deden eveneens. Het einde kwam pas toen de putsch van Kapp mislukte. Trebitsch- Lincoln werd smadelijk ontmaskerd en zocht zijn hell in een overhaaste vlucht. Kort daarop verscheen hij weer in China. Hier woedde de burgeroorlog. Sun Yat Sen troonde in Re king en in zijn omgeving vond Trebits-h-Lincoln een nieuwen vriend, den Rus Borodin, 'n intrigant die aan hem ge- Britsche officieren, kapitein Payne Best en maf-cor Stevens, die op 9 November aan de Nederlandsch-Duitsche grens nabij Venlo door gewapende Duitschers werden overmeesterd. De kwestie van het verkrijgen van hun vrij- lating zou evenwel aan de Nederlandsche re- geering worden overgelaten meldt de Tel. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen met Engeland, betrek- king hebbende op het handelsverkeer In de tegenwoordige omstandigheden, zullen binnen kort worden hervat. De delegatie is samengesteld uit de volgen- de leden: Jhr. Mr. E. F. M. J. Michiels van Verduy- nen, Hr. Ms. gezant en buitengewoon gevol- machtigd minister, voorzitter; A. Th. Lamping, directeur van de handels- accoorden, plaatsvervangend voorzitter: G. H. C. Hart, hoofd van de 8ste afdeellng departement van kolonien. Verder zijn aan de delegatie toegevoegd: j Dr. J. L. F. van Essen, referendaris aan het departement van Economlsche Zaken; Drs. J. Ph. Nikkels, hoofdeommies aan het departement van kolonien; Jhr. Mr. M. A. Beelaerts van Blokland, werkzaam aan het departement van Econo- mische Zaken. Op 3 Januari 1940 heeft de delegatie zich naar Londen begeven. DISTRIBLiTEKAARTEN VOOR MELJTAIREN DIE ACHTERBLIJVEN VAN VERLOF. Bliikens een mededeeling van den Minister van Economlsche Zaken kunnen militairen, die niet in eigen voeding voorzien, zich, indien zij wegens ziekte en dergeiijke gevallen ach- terblijven van verlof na afloop van iedere week, dat zulks voortduurt nfi het beeindigen van het tijdsbestek gedurende hetwelk verlof is verleend wenden tot den commandant van hun legeronderdeel met het verzoek hun een verlofdistributiekaart, ge'dig voor zeven dagen, te doen toekomen. Te-ren in'evering van deze kaart wordt op een distribut'ekan- toor rantsoenboekje 1 verstrekt, hetgeen bon- nen bevat ter verkrijging van in distributie gebrachte goederen, in een hoeveelheid be- noodigd voor 66n week. DE GB1LDINZAMELING VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. De geldinzameling, uitgaande van de FinschNederl. vereeniging in samenwerking met het Nederlandsche Roode Kruis, ten be- hoeve van het Finsche Roode Kruis, heefc thans een totaal bedrag van 100.000 bereikt. De geldinzameling wordt met kracbt voort gezet. Binnen enkele dagen zal onder auspicien van de FinschNederlandsche vereeniging e°n geschrift verschijnen, getiteld: Finland's lot. VELDPREDIKERS. Bij Kon. besluit is ingetrokken de benoe- mins- van Ds. H. L. G. Ouwerkerk, predikant te Purmerend, tot reserve-veldprediker voor den tiid van oorlog bij het leger te velde en is aan Dr. W. J. Manger op zrjn verzoek eervol ontslag verleend als reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. HET BEZOEK VAN MINISTER STEENBERGHE AAN BRUSSEL Over het tegenbezoek, dat Minister Steen- berghe en de directeur van de Handelsaccoor- den de heer A. Th. Lamping op het einde van het jaar hebben gebracht aan den Belgischen minister van Economische Zaken, den heer Sap, meldt de „Metropole" te Antwerpen nog de volgende bijzonderheden waagd was. Zij sloten een broederverbona en vingen een waanzinnig spel aan. Trebitsch- Lincoln verkwanselde of trachtte het al- thans te doen China aan Japan en Boro din deed 't zelfde, maar aan Engeland. Daar- enboven werkten zij voor Sovjet-Rusland en verkochten tevens aan de elkaar bekampende partijen een overvloed van oude wapens uit den wereldoorlog. Op zekeren dag doorzag men echter dit lucratieve spelletje. Sun Yat Sen trapte Borodin zijn huis uit. Engeland verzocht de uitlevering van Trebitsch-Lin coln eri de Sovjets stuurden een paar heeren met een revolver op hem af. Maar Trebitsch- Lincoln had het gevaar reeds gepeild en was Tlveer met de Noorderzon vertrokken. Toen dook hij in Afghanistan op, waar Aman Oelah in moeilijkheden zat met de be- volking. Trebitsch-Lincoln keek de kat eens uit den boom en trad opnieuw op den voor- grond. Maar nu was Downing Street er vlugger toy. Om ©en arrestatie te ontgaan moest hij opnieuw in allerijl zijn biezen pak- ken. En toen was er een einde gemaakt aan zijn openbaar optreden. Hij werd vervolgd van land tot land en had nergens rust meer. Maar Trebitsch-Lincoln wist raad. -Hij week naar ThibeL uit en stelde zich onder bescher- ming van den Dalai-Lama en werd Thibe- taansch onderdaan. En spoedig daarop trok hij zich terug in een Boeddhistisch klooster en liet zich tot monnik wijden. In die nieuwe metamorphose ondernam hij vorig jaar met een paar volgelingen een reis naar Amerika en zette een ,,bekeeringsactie" op touw. Maar de lucht beviel hem daar toch niet en brutaal deed hij een poging, om in Ierland binnen te komen, De Valera was echter even- min gesteld op de aanwezigheid van dezen kameleon-achtige intrigant en liet hem niet toe. Toen begaf Trebitsch-Lincoln zich met zijn volgelingen naar Luzem. En als men de wereldpers gelooven wil is hij daar op het oogenblik bezig een Boeddhistische klooster- •gemeenschap te stichten Hoe spoedlger D er Kloosterbalsem op doet, hoe beter! winterteenen, winterhielen, wintei handen ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwtjnt de jeuk. Doe er ook 's-morg;ns Kloosterbalsem op en verras- send snel zult Ge er vanaf zijn, zelfs als Uw winterteenen al zijn open gegaan. Onovertroffen als huidgenezend midd-1 bii gesprongen handen, kloven, schrale huid Per pot van 25 - ram f 0.62ip, pot van 50 Gram f 1.04 (Ingez. Med.) Het Engelsche Departement van Bui- tenlan-dsche Zaken is gevestigd in Downing Street in Londen en wordt ponulair met den naam van die straat aange-duid. Aan het dejeuner ten huize van minister Sap blijken o.m. de eerste minister Pierlot, de Minister van Buitenlandscbe Zaken Spaak, graaf Capelle, particulier seeretaris van Koning Leopold, de oud-mlnisters De Schrij- ver en De Smet, verder de wethouder voor de haven van Antwerpen, Delwaide, de rappor teur voor de begrooting van Economische Zaken Eyskens, en de pas tot secretaris-gene- raal van zijn departement door minister Sap benoemde baron Snoy. Deze laatste had in den loop varf den ochtend reeds een lang on- derhoud met den heer Lamping gehad, welk onderboud na het noenmaal werd voortgezet, thans ook met de heeren Pierlot, Spaak en Steenberghe. Volgens de Metro pole" werden deze be- sprekingen gekenmerkt door een geest van groot wederzijdsch vertrouwen. Ook afgezien van de oorlogsomstand'gheden is het zeker, dat intiemere en innigere relaties tusschen beide landen wenschelijk worden geacbt. Het is ook duidelijk. dat, door de intemationale gebeurtenissen, het wederzijdsche belang de twee landen ertoe brengt een economische politiek te voeren, welke ben in staat stelt elkaar te helpen. ..Onder de kwesties, die werden behandeld tijdens deze gesprekken behooren zeker ook d;e der zeevrachten en die van de bevoor- rading. Ik verneem dat door de twee regee- ringen voor een rij van producten de wensch wordt gekoesterd elkaar wederztjdsch de vrij- heid van approviandeering te garandeeren. Men verzekert mij ook, dat 't onderhoud eveneens heeft geloopen over de mogelrjkheid voOr Belgie en Nederland elkaar een bevoor- recht regiem toe te kennen voor zekere pro ducten waarvan de uitvoer uit bevoorradings- oogpunt is verboden. Daartoe zal worden be- studeerd in hoeverre de intemationale ver- plichtirgen een buitengewoon regiem, dat on- derlmge hulp mogeliik maakt, toelaten. ,,De Belgische ministers betoonden zich ver- rukt over dit contact met hun Nederlandsche colega's en over den geest van begrip, die aar, beide kanten aan den dag werd gelegd om tot oplossing te geraken van de kwesties, die voor de economie van beide landen van belang zijn." Sir Buddock was eindelijk aan het elnd van zyn relaas. Gordon had hem verbluft aange- hoord. Zyn gedachten stonden erby stil, zoo veel avontuur en laagheid liet zich niet zoo spoedig venyprken. Trebitsch-Llncolns levens- loop tarts^ <de meest vruchtbare fantasie. Zijn gesehieetenis was ontstellend, schier on- gelooflyk i ,,Dit Is een zakelijk overzicht van de reeks misdaden, waaraan Trebitsch-Lincoln zich heeft schuldig gemaakt jegens Engeland en de wereld", besloot de onderstaatssecretaris plotseling. ,,Het maakt geenszins aanspraak op volledigheid, maar het is welletjes zoo. We zijn ov-ertuigd dat de schurk hevig belust is, J opnieuw ©en rol te spelen achter de schermen van de intemationale politiek. Als die rol zich tenminste tegen Engeland keert, want hij haat ons. En we zijn tevens overtuigd. dat hrj voortdurend zijn voelhorens uit- gestoken houdt. De mannetjes die ons Cen traal Bureau tydens de conferentle van de laatste weken in de omgeving van de Admi raliteit heeft gesignaleerd, behooren alien tot Trebitsch-Linc-olns vroegere staf. W,aes dus uiterst voorzichtig, Trevelyan. U kent nu uw tegenstander en laat dus alles na, wat uw zending in gevaar zou kunnen brengen. Want het zou een geweldige triomf zijn voor dien schurk, als hij Engeland in het gelaat kan slaan, door onze vriendschapuelijke betrek- kingen met Japan afbreuk te doen. „U kunt erop rekenen, dat ik de uiterste zorg in acht zal nemen bij de ovsrbrenging van het document sir", beloofde Gordon. Dat verwachtte ik ook, Trevelyan", zei sir Buddock emstig. ,,Ik ken uw plichtgevoel en daarom is onze keus op u gevallen voor deze missie. Apropos kent u sir Arthur Fleming- ton?" Gordon knikte. ,,Hij is een vriend van me van het Eton College, sir", antwoordde hrj glimlachend. ,,Zoo; welnu, we zullen hem belasten met de officieele zending naar Tokio. Hij kan er z«n sro-en mee verdienen. L-oopt het verkeerd dan is er nog niets verloren, want hii neemt onbelangrijke stukken mee, die wij anders per postzak zouden hebben ver'onden?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5