I VOR OL |W WMERSCHE KWALEN? Mijnhardtjes cWckka witte toadea Predikbeurten Gemengde Benehten Dam- en Schaakrubriek Feuilleton- vertellingen Burgerlijke Stand DAMMEN. D00S 2OCT. TUBE 40 EN 60 CT. BRABANTSCHE BRIEVEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. gen tot Klaas Bos, en wel omstreeks midden Februari 1939; dat Cebubera er achter was gekomen, dat aan hem (Klaas Bos) een radiotoestel was verkocht zonder dat hij lid was of door Cebu bera was erkend; dat de firma R. S. Stokvis te Rotterdam voor die overtreding 135 boete aan Cebubera moest betaien; dat bij controle gebleken was, dat de broeder van Klaas Bos geen lid was of door Cebubera was erkend; dat hij nu aan Klaas Bos verzocht die boete te betaien (die werd door Klaas Bos geweigerd) en vervol- gens omstreeks 23 Februari 1939 dat hij nu (K.) persoonlijk die 135 boete moest betaien of anders de keien opging; dat als hij (K.) het radiotoestel eens een dag of 14 mee mocht nemen het wel in orde zou kunnen komen; dat ho het dan naar Rotterdam zou sturen en dat dan Cebubera zou kunnen komen zien, dat die koop zoogenaamd te niet is gedaan en dat het toestel teruggehaald is, zoodat dan waar- schynlijk de boete niet zou worden toegepast; dat h{j (Klaas Bos) enkel het ongemak zou hebben van een paar weken zonder radio toestel te zitten maar dat hij (verdachte) wanneer hy het radiotoestel meekreeg de zaaa voor elkaar zou kunnen maken maar anders niet zou weten hoe ho er zich uit zou moeten redden; en door hem verder opzettelijk listiglyk en bedriegelyk te verzoeken een briefje van den navolgenden inhbud: Biervliet, 18 October 1939. Mynheer, Hierby bestel ik op naam van myn broer Bos van Heineoord een radiotoestel type K.Y 175 voor de prijs van 103,Ge- noemde broer is lid van Cebubera. Mocht het u blijken, dat dit niet het geval is, dan zal ik genoemd toestel direct te uwer beschikking stellen. Hocgachtend K. Bos; te schrijven en te onderteekenen en dit hem (verdachte) mee te geven, Klaas Bos heeft bewogen een radio toestel aan hem verdachte af te geven; althans dat ho, terwijl hij in het Arrondisse- ment Middelburg woonplaats had in 1939 op zettelijk een radiotoestel dat hij op vorenom- schreven wijze verkregen had en aldus althans anders dan door misdrijf onder zich had en welk radiotoestel toebehoorde aan Klaas Bos, althans aan een ander dan verdachte, weder- rechtelyk zich heeft toegeeigend. Eisch 1 maand voorwaardelijk met proeftijd 2 jaar betaling schadevergoeding van 77,25 v66r 1 April 1940. ZONDAG 7 JANUARI 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, voorb. H. Av.; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. SLUISKIL. 9.30 u., de heer J. H. Renting; 2 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader. AXED. 9.30 u., Ds. Van Oevecen, bev. ambts- dragers; 2 u., leesdienst. HOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams, bev. kerke- raadsleden; 2 u., Ds. E. Raams, voorb. H. Av. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. Korevaar, bev. ambts- dragers; 2 u., Ds. Korevaar. KDOOSTERZANDE. Geen opgave ontvangen. SAS VAN GENT. 9.30 u., leesdienst. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Van Oeveren, van Axel. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN9.30 u., Ds. G. W. van Houte, bev. ambtsdragecs2.30 u., Ds. G. W. van 'Houte. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. F. Pylman. AXEL. 9.30 u., Ds. Tiemen, van Aardenburg, bev. ambtsdragers2 u., Ds. Tiemen. ZAAMSLAG. 9 u: en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Geredormeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. fcederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEJN. 9.15 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. noomsch-Katholieke Kerk. TErtlMEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H Diensten; 2.30 u., Lof. INVLIEGER COPPERS VERONGELUKT. Op een afgelegen weiland in den Kiesheid- polder, even ten Zuiden van Rotterdam in de gemeente Pernis, is Donderdagmiddag om 10 minuten voor vier een nieuwe Koolhoven-ver- kenner van het type F.K. 56, die nog niet door de militaire autoriteiten was overgenomen, door tot nu toe onbekende oorzaak van groote 601. Een vrij onregelmatige partij uit de wed- strijd om het kampioenschap van Zeeuws- Vlaanderen 1930. (Schoondyke, Maart 1930.) Wit: J. Luteyn. t Zwart: J. P. G. 1. 3227 1823 2. 3832 Dit openingsspel is niet bepaald gebruike- lijk. Juister ware 3430 of 3429. 2. 17—21 3. 3126 1218 4. 26X17 11X31 5. 37X26 7—11 6. 41—37 1—7 7. 4641 7—12 8. 4338 12—17 9. 49—43 8—12 10. 34—29 23X34 11. 40X29 20—24 Ter ontwikkeling van de lang-e vleugel. 12. 29X20 15X24 13. 4546 19—23 14. 32—28 23X32 15. 37X28 14—19 16. 41—37 10—14 17. 40—34 2—8 18. 34—30 5—10 19. 50—45 10—15 20. 45—40? 14—20!! Zeer sterk gespeeld. Belet 3025 wegens 1823 met winst. Zwart staat practisch al gevMonnen. De manier, waarop hij zijn voor- deel uitbuit, verdient meer dan geworie aan- dacht. 21. 40—34 20—25! 22. 4741 9—14 23. 37—32 4—9 24. 41—37 18—23!! Een fijne zet. Zw. dreigt nu dam te nemen door 23—29; 25X34; 17—22 en 19X50. Wit ziet het gevaar wel, maar komt door zyn sechte stand in steeds grotere moeilyk- heden. hoogte naar beneden gestort. De piloot, de 34-jar:ge invlieger der Koolhoven-fabrieken, de res. le luit. Th. Coppers, trachtte zich nog met zijn parachute te redden, doch de afstand tot den grond was reeds te klein, zoodat het valscherm zich niet meer opende. Met een slag kwam het toestel op de hard bevroren aarde terecht, waar het zich met den neus diep inboorde. Op slechts enkele meters afstand vond men onder het valscherm het lichaam van den piloot, dat zoodanig verminkt was, dat hij op slag dood moet zijn geweest. De om het leven gekomen invlieger, die in- dertijd bekendheid verwierf als de piloot, die de bom op de „Zeven Provincien" wierp, was sedert enkele jaren in dienst van de N.V. Koolhoven, voor welke fabriek hij bijna dage- lijks de lucht in ging om nieuwe toestellen en luchtdoop te geven en aan een proef te onderwerpen. Bij het afkondigen van de mobi- lisatie was de heer Coppers, wien na het voor- val met de ,,Zeven Provincien" op zijn verzoek eervol ontslag uit den actieven militairen dienst was verleend, als reserve-eerste-luite- nant onnieuw onder de wapenen geroepen. Men stelde hem echter in de gelegenheid zijn werk voor Koolhoven voor te zetten, mede met het oog op de belangrijkheld van zijn functie voor het invliegen van nieuwe machines voor de Nederlandsohe luchtmacht. Het toestel, waarmede het ongeluk ge- schiedde, had reeds verschillende proefvluch- ten gemaakt, doch, zooals dat altijd het geval Is, waren er nog verschillende kleinigheden, die beproefd moesten worden. Omstreeks half vier was Coppers met zijn machine de lucht in gegaan en na enkele rondjes en duik- vluchten te hebben gemaakt, bevond hij zich omstreeks kwart voor vier op groote hoogte boven Pemis. Een melkknechtje uit een boerderij aan den Tijkenweg heeft, hetgeen toen volgde, zien gebeuren. De jongen vertelde aan een corres pondent van de „Tel." dat hij het zware ge- brom van den motor had gehoord en omhoog kijkende, zag, dat de machine zich in moeilijk- heden moest bevinden. Er knapte iets van het toestel af en het leek, alsof er hoog in de ijle blauwe lucht, draden van de machine losraak- ten. ,,Ik zag de losgeraakte onderdeelen in de zon schitteren en op hetzelfde oogenblik begon het toestel met den neus naar beneden in snelle kronkelingen te vallen. Het ging alles heel gauw en eer ik goed begreep wat er ge- beurde, kwam de machine met een geweldigen smak op het land, vlak voor mij neer. Den piloot zag ik tijdens den val uit het toestel springen, maar de parachute ging niet meer open en hij kwam naast zijn machine terecht," aldus vertelde ons de iongen. Op het vliegveld Waalhaven had men de machine eveneens zien neerstorten en onmid- dellijk nam men maatregelen om het stoffelijk overae>iot van den piloot met een inmiddels ontboden ambulance-auto van den geneeskun- digen dienst naar een van de Rotterdamsche ziekenhuizen over te brengen. Op de plaats van het ongeluk was van de F.K. 56 niet veel meer te zien dan een hoop splinters, wrak- hout, verbcoen metalen kabels en stukken blauw geschilderd aluminium en triplex. De machine heeft zich met den motor diep in het hard bevroren, bruine akkerland geboord, waarop nog een dunne laag sneeuw ligt. Het eenige herkenbare onderdeel is het roode staartvlak, dat boven den wrakhoop om- hoop steekt. Op twee meter naast den kuil lag nog de parachute, waarvan de witte ziiden koorden bii de wrakstukken lagenOp het vliegveld Waalhaven veroorzaakte de droeve tijding diepe verslagenheid, zoowel bii de directie en het personeel van de N.V. Kool hoven als bij de beambten van de K.L.M. en de militairen. DE „STATENDAM" WORDT OPGELEGD. De directie van de Holland-Amerika Lijn heeft thans besloten het stoomschip ,,Staten- dam", dat oorspronkelijk op 23 December naar New York zou vertrekken, doch waarvan de vertrekdatum tot midden Januari verschoven was, in het geheel niet meer te laten varen, doch te Rotterdam op te leggen. Omtrent de redenen, welke tot dit besluit hebben geleid, kan worden oogemerkt, dat de ,,Statendam" met zijn 28.000 ton op 66n na het grootste schip van de Holland-Amerika- Lijn en van de Nederlandsche koopvaardijvloot is. In dezen trjd is het moeilijk voor de groote scheoen van de maatschappii vol emplooi te vinden, terwijl men deze kostbare schepen ook liever niet aan niet strikt noodzakelijke risi- co's blootstelt. Ook houdt een en ander ver- band met de hooge verzekeringspremies en met den vrij sterken teruggang in het oassa- giersvervoer van Europa naar Amerika en omgekeerd. GROOTE BRAND TE AMSTERDAM. Een brand als dien, welke Donderdagavond het magazijn der firma Vroom en Dreesmann 25. 28—22 gedw. 17X28 26. 33X22 11—17 27. 22XH 6X17! Zwart heeft zijn tegenstander totaal over- speeld. Er dreigt 2429 gevolgd door 2328 met gemakkelijke winst. Wit had hier geen verdediging tegen. 28. 38—33 Het spel is uit. Zw. kan nu eenvoudig win- nen door 2329; 25 X34 en 19X50. Hij haalt echter een veel fraaiec combinatie uit de stand, waardoor het witte spel volkomen vemietigd wordt. Zie diagram. Stand na de 28e zet van wit. ZWART 1 16 26 3b 46 WIT 47 48 49 50 Er volgde nu in de party 28. 29. 33X24 30. 24X15 31. 15X24 32. 32X14 Wit gaf op. 24—29 15—20 14—20 23—28 9X47 aan de Haarlemmerstraat, hoek Prinsen- gracht, voor een deel in asch legde, heeft Am sterdam sinds geruimen tyd niet beleefd. Een schijnbaar onbeduidend vuurtje, dat vermoe- delijk door kortsluiting of door een defect in de verwarming onder 66n der etalagekasten aan de zijde van de Korte Prinsengracht was ontstaan en met een emmer water geblusoht had kunnen worden, wanneer men er snel by was geweest, breidde zich binnen een kwartier tijds uit tot een enormen brand, die de ge- lijkstraatsche verdieping van het groote pand in vuur en vlam zette. Via het plafond sloeg het vuur over naar de eerste verdieping en vernielde ook daar alles wat maar brandbaar was. Voorts werd nog een woning op de eerste etage van per- ceel Haarlemmerstraat 151 aangetast en even eens grootendeels verwoest. De vlammen, die op een gegeven oogenblik zoowel aan de zijde van de Haarlemmerstraat als aan den kant van de Korte Prinsengracht met groote felheid naar buiten sloegen en z66veel hitte verspreidden, dat verscheidene ruiten van de tegenover het perceel gelegen winkels sprongen, werden door de brandweer ingesloten. Met drie motorspuiten, waaraan twaalf slangen gekoppeld waren en die op drie verschillende punten stonden opgesteld, werd het vuur van drie kanten aangepakt. Nog scheen het aanvankelyk alsof de stort- vloed van water niet voldoende was om de vlammenzee tot bedaren te brengen. De vlam men sloegen meters ver uit de 6talages, waar van de ruiten spoedig na het uitbreken van de brand waren gesprongen. Aan weerskan- ten van het perceel joeg het vuur naar de hoo- ger gelegen 6talages. Rook, vlammen en een onheilspellende vpnkenregen vervulden de Haarlemmerstraat en honderden menschen stroomden toe om het fantastische schouw- spel op dezen kouden winteravond gade te slaan. De directeur der firma V. D., de heer Vroom, en de bedrijfsleider, de heer Mook, waren van het begin af bij den brand aan- wezig. De heer Vroom zeide aan de ,,Tel.": ,,Ik denk dat de brand door kortsluiting is ontstaan; ik weet niet wat anders de oor zaak kan zijn." Boven zijn de magazijnen, waarvan drie op de eerste verdieping blijkbaar ook zijn vernield. De bedrijfsleider vertelde ons, dat er groote voorraden in huis waren. ,,Het is een waren- huis, waarin wij van alles verkoopen. Er wer- ken hier zestig menschen. Het is mij onbegrij- pelijk wat de oorzaak kan zijn. Kortsluiting? Maar alles wordt steeds gecontroleerd wan neer wy des avonds het gebouw verlaten en dat is ook nu gebeurd". Intusschen laaide het vuur nog steeds hoog op. De bewoners van de aangrenzende per- ceelen waren reeds lang uit hun huizen ge- vlucht; een zieke vrouw, die te bed lag, trot- seerde de koude en rende de straat op, waar buren haar de noodige hulp verleenden. Na vijf kwartier van hard werken slaagde de brandweer er in de vlammenzee te bedwingen. Te kwart over negen werd het sein .brand meester" aan de centrale seinzaal doorge- geven. Toen was het verdere blusschingswerk nog slechts een kwestie van tijd. Het vuur week gestadig voor het water en weldra kon men de brandweer gelukwenschen met haar succes. De schade die toen was aangericht, beloopt vele duizenden. met Ulyenhout, 4 Januari 1940. Amico, 'Nen blok van over de 360 vraag- teekens stikt brutaal zijnen buik vcoruit uit 't kalenderschild 1940, daar naast m'n stAertklok. Elk pampierke, mee 'n zwarte werk- dagennommer, mee 't rooie feestdagen- nommer is vandaag nog 'n geheimzinnig teeken, waarnaar we mee onzekere oogen staren, zooals we dat ook wel doen midden in de bosschen, als den donker ons ovecvalt. Want daar in 't zwarte bosch, mee de onzichtbare wegeltjes en dre- ven, de droge, diepe greppels, den ongelijken boschbojem mee z'n wortelknoesten, de fel- Zwac-t: 13, 14, 19, 20, 24. Dam op 46. Wit: 17, 25, 30, 35, 40. Dam op 1. Zwart aan zet maakte in deze stand remise door 2429 (wit 1X34); 1318 (34X1); 1924)(30X10); 46X5 (25X14) en 5X6. Heel mooi gezien! Ter oplossing twee etndspelen en 'een probleem. De uitwer- kingen geven we later (in rubriek 603 of 604). No. 1. Eindspel uit de partij. Zwart: 1 schijf op 45 en 1 dam op 2. Wit: 2 schijven op 12 en 36, benevans twee dammen op 49 en p0. Zwart was aan Zet en speelde 235. Wit 127 en zwart 35-1-2. Hoe won wit nu gefor- ceerd No. 2. Eindspel van Zwart: twee schijven op 23 en 38. Wit: 2 schijven op 24 en 36. Dam op 48. Witspeelt en wipt. Een bedriegelijk eindspelletje. No. 3. 'Probleem van C. K. Kaan, Koudekerke. ZWART I 2 In hetzelfde kampioenstoumooi (1930) kwam het in de partij tussen de heren J. Luteijn t (wit) en J. Kaan Dz. (zwart) tot het volgende eindspel. 16 26 36 46 uitstekende armdikke takken in den dikken donker, want daar in 't zwarte bosch, waar den donker wemelt lijk stuivend roet, daar staren we mee holle, onzekere oogen in't Niks van gevaarlijke dreiging, die rond ons is lijk den greep van 'n heimelijk ondier, van 'n helsch gedrocht. i En struikelend, tastend, starend mee blinde, bolle oogen vechten we ons, mee den moed van den angst, deur die zwarte onzekerheid waar elken pas gewaagd mot worden. Ge- wddgd! Gerisceerd, in de hoop eenen keer, al is 't per ongeluk, in de veilige dreef te ge- raken. Zoo staren we naar den Nuuwjaarsblok en hopen, dat een van die honderden pampier- kes den datum van den Vrede beteekenen zal. Waarmee we weer geraken op 'nen veiliger weg, dien we kennen en vertrouwen. 'Nen weg, waarop n i e iederen stap dien we zet ten, eenen van onzekerheid is, die ons kan laten trappen in ongeluk en dieperen ramp- spoed. 'Nen blok van over de 360 vraagteekens stikt brutaal zijnen buik vooruit uit 't kalen derschild 1940, daarnaast m'n ste£rtklok, die elk kalenderblaaike verkrumelt in de ruim acht keer tienduuzend gruzeltjes van secon- den. En ik staar naar dieen heimelijken blok...! W|at verbergt ie veur mij, veur m'n huis, veur m'n durp, m'n land, veur de weareld En de klok tikt de seconden deur de stilte van m'n huizeke. De Nocrdenwind stuift deur 't don- kere bosch hierachter. En, onzeker op m'nen ouwen dag, staar ik 't nuuwe jaar in, waar de dagen om me henen staan als 't zwarte spookbosch waarin 'n heimelijk ondier rond- waart, speurend naar menschenprooi. Ik heb veul hooren spreken de leste tijen. Veul gelezen ook. En ik heb hoo ren beweren, dat 't deus Menschdom aan de Naastenliefde hapert. Ik geloofde 't. En ik heb hooren beweren, dat er zooveul Naastenliefde beoefend wordt. En men gaf veurbeelden, heel vdul voccbeelden. 't Stond onomstootelijk vast: daar wordt v'eul Naas tenliefde beoefend, want meer dan de helft onzer (Naasten bestaat uit de verpiichte en vrjjwillige gaven opgebrocht en geofferd deur de kleinere helft van 't Menschdom. Ik ge loofde 't. En ik heb hooren beweren, dat deus Mensch dom, gebukt gaat onder zijnen hoovaardij. Ik geloofde 't. Maar teugen dieen goedkoopen hoovaardij, zoo kinderlijk in z'n wezen, staat den duu- zendjarigen Eenvoud van wezenlijk grooten en ,,volwassenen", die in vergetelheid de wea reld torsen, lijk de onzichtbare, ijzeren balken de kathedralen schragen! Ik gelddf dat! Want deus ,,Samenleving" is zoo miserabel kleinzielig, dat de wezenlijk grooten den toe- gezwaaiden roem en glorie nie van noode hebben, ja uit den weg gaan! Ik heb veul gelezen en hooren spreken de leste tijen. En alle geleerdhedens losten de moeilijkheden van deuze weareld op, in 66n handomkeeren. In tien minuten met muzikaal cadrement. In twintig mi nuten met den vuist op tafel. In 'n half uur met 'n klein voorbehoud" (dat was dan de vccmietiging van 't een of ander volk...!). In vijf en veertig minuten met £6n restrictie: na „de" overwinning! Ik heb hooren beweren, dat het onrecht de weareld beheerscht en ik mdest 't wel geloo- ven, teugen m'n hart in! Maar ik heb 66k hooren beweren, al van m'n vierde jaar af, aan den schoot van m'n Moe- der, dat God almachtig is en oneindig goed. En ik heb dat nou Zestig jaren geloofd, want Moeder, die wijze, goeie Vrouw, ze zou haar kindeke nie bedriegen toch Zoo tast ik deur 't donkere spookbosch 1940, waar elk mijnen stap, 'nen pas in de duistere onzekerheid. Zoo tast ik blindelings vort, mee bevende handen van boom tot boom, van val na val, van stap na stap. En den don- keren sturm slaat 'n zwiepende hout strie- mend over m'n zielement, dat weerloos is in deus zwarte vijandigheid rondom-me. Bol- oogend staar ik teugen den wemelenden don ker van deus endelooze woud, dat deur den donker zoo onendig lijkt. Boloogend staar ik teugen den blok van over de 360 vraagteekens en den blok stikt brutaal zijnen buik naar voren uit 't kalenderschild 1940, daar naast m'n steertklok, die ieder kalenderpampierke vergruzelt in ruim 80 duuzend seconden...! 't Bosch is in den donker endeloos, ja... Zalig Nuuwjaar gaai 'k wenschen, want deus is mijnen eersten brief in 1940. Wat kan ik anders toewenschen, dan wa'k m'n eigen toewensch? Dat is: da'k deus ko- mende jaar den weg weer vinden mag, waar van we allemaal zoo hopeloos versukkeld zijn. Den weg van waarheid en van goeien trouw. Den weg van goeien wil en Vrede! Dat we geraken mogen uit 't onheilspellen de bosch, waar de sturmen van de Leugen De redactie van de schaakrubriek wenscht al haar lezers een voorspoedig 1940! De tweekamp EuweKeres. De stand van den match tusschen den oud- wereldkampioen Euwe en den Letschen kam- pioen Keres, is op het oogenblik 44, zoodat de spanning er wel goed in is gekomen. Wij geven hier het verloop van een partij Wit: M. Euwe. Zwart: P. Keres 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8—c6 3. Rflb5 a7a6 4. Rb5—a4 Pg8f6 5. 9—0 d7—d6 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Keres is een voorstander van de gesloten verdediging, terwijl Euwe in de tweede partij de open verdediging 5. Pe4: speelde. 6. Tfl—el Rc8d7 De Kecskemet-variant, waarin Zwart de zet b7b5 nalaat. 7. 8. 9. 10. c2c3 d2d4 Pbld2 c3Xd4 Rf8e7 0—0 e5Xd4 Pc6b4 Zwart verkrijgt hierdoor het raadsheeren- paar, maar Wit heeft het pionnencentrum. 11. Ra4b3 Wit mag kiezen, of hij Ra4 zal ruilen op Pd3 toelaten. Hij kiest het laatste en Zwart besluit, dat Pd3 Te3 Pel: Tel: alleen maar een werkloos wit stuk ruilt en den toren op een open lijn plaatst. 11c7c5 12. Pd2fl Rd7b5 Dreigt Rd3 met winst van e4. Wit dekt dezen dus. 13. Pfl—g3 d6d5 14. e4e5 Dit is wel het beste, maar de mogelijkheden (a3 of Pf5 of dc5: zijn talrijk. 14Pf6e4 Zwart staat niet beter dan Wit en daarom zijn de aanvalsvetten van he'" on<remo':voerd. Nu volgt een afwikkeling in Wits voordeel. woeien. Zoo'n Nuuwjaar wensch ik jou, wensch ik m'n eigen, wensch ik de heele weareld. Vrede! Vrede met God! Vrede met onze evennaasten. De Vrede over de weareld komt dan van- elgens. Neee, amico, ik doei de sprekers nie na, los de moeilijkhedens „efkens" in een epistel nie op. Ik bedoel te zeggen: den oorlog te heb ben zien vortkomen uit den onvrede met God, uit den onvrede met onze evennaasten. Dat hebben we eigens kunnen zien, mee eigen oogen! Elken mensch was 'nen vijand veur den anderen mensch! Was...?? Maar ge- nogt. Ik meen dus te wdten, dat den Vrede zal motten vortkomen uit de teugenstelllngen van die, waaruit de Rampzaligheid van de weareld ontsproot. Rampzalige weareld, ja, waarin op Eersten Kerstdag, wijd van huis zwalkende zeelui, efkes verpoozend aan 'n sober Kerstmaal, den bojem onder 't schip voelden breken deur onweerstaanbaar mocrdtuig, gehanteerd deur ,,den" vijand, om dan m6t 't poover scheeps- kerstboomke, teer versierd deur eeltige man- nenknuisten, te verdrinken als ratten midden in den barren oceaan. Rampzalige weareld, ja, waarin tientallen stejen en durpen in den brand geschoten wierden, hoog uit den tinteldenKerst- nacht, die daar gewulfd stond over, 't Land in den Poolcirkel. ,,De kinders zijn er mee den Kerst al veur overgekomen," zee Trui teugen me: „dus... eh....... dus, we doen toch weltoch wel 'n bietje aan „We doen vdul aan Ouwejaar, wefke!" riep ik. ..Negenendertig hee z'n eigen z66 ge- dragen, dat we 'm 'n groot kruis nageven Mee muziek kan ie opmarcheeren!" En Trui, die goeie, ze lachte mee 'nen bevenden mond, 'n traan in d'oogen. Ze knikte en zweeg. Zweeg...! 't Is 'n goei ding, deus tflen te kunnen en te meugen zwijgen. En Trui nam deus goeie ding. En zweeg. Maar ze trok aan den arbeid. Aan den zurg. Om hew bloeien goed te doen, den lesten avond van 't jaar En ze ververschte nog 'ns de k&Sra- kes van 't Stalleke en den spar. Want 't is zo6: de kinders en 't mansvolk beginnen, dikkels iets, bouwen 't Stalleke, versieren den huis, maar de Vrouw volbrengt. de zaken. Trui stikt, tot 't ende, steeds nuuwe keerskes aan, als d'anderen Kerstmis alweer gaan vergeten...f Zoo vierden we weer, alien te saam, ge kbnt 't van me Ouwejaar. Zoo gongen we weer, mee malkaar, 't Nuuwe in. Mee wat leut, mee 'n hartig brokske en slokske, mee 'n spelleke in huiselijk-, dn goei geluk. Maar 'k heb veul „standjes" g'had van Dr6 m, m'nen maat bij 't spel, want ik was er slecht bij mee m'n gedachten. 'k Had t oog op ons Stalleke, daar gunder In den hoek. ''k Had 't gedacht bij 't gepreek en ge- spreek van de leste dagen. 'k Had de din- gen in m'nen moeien kop, hierboven neerge- schreven. Maar 't wierd 1940. Den Tijd staat nie stil. Veur niks, bij niks, om niks. De steert klok tikt, tikt elken dag 't nommer van dieSc kalenderblok in ruim tachtigduuaend krumels van seconden...!! ®n zoo,4 amico, temidden van m'n aller- allernaasten, daar bij Trui en ons kinders. kleinkinders en den Eeker, vol van gedach ten die m'n hoofd zwaar maken; z66, by den lesten gloei van 't Kerstelicht wensch ik jou en oew lezers en lezereskes, ook namena Trui en de gansch bezette, ronde tafel van harte 'n Zalig Nuuwjaar! Vol. DRS, verdrijven ze veilig en vlug. 1 2 stuks 50ct. (Ingez. Med.) SAS VAN GENT. Overlijden. 25 Dec. Maria Louisa Grootaert, oud 63 j., echtg. van Dominicus Eduardus Pielaet. SAS VAN GENT. In de week van 24 tot en met 31 December hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. D. Baart, handelsreiziger, van Zelzate. 'H. J. Boutens en gezin, koopman, van Sluls Vertrokken J. F. Maas en gezin. koopman, naar Oost- burg. 15. Pg3Xe4 d5Xe4 16. Tel X e4 Rb5—d3 17. Te4e3 c5c4 Nu kan Ra4 wegens b7—b5 niet. Keres hoopt door de bedreiging van Rb3 iets te win- nen; die bedreiging hangt echter af van de verbinding van Rd3 en Pb4. die in de lucht hangt. 18. a2a3 c4Xb3 Of Pd5. 19. Tel, en cb3: wordt beantwoord met Dd3: 19. a3Xb4 Rd3c4 20. Pf3d2 Rc4d5 Dd4: zou na Te4 een stuk verliezen. 21. Pd2 X b3 Re7Xb4 De afwikkelmg leldde tot winst van 66n pion door Wit. In beginsel is de partij nu gewonnen. 22. Te3g3 f7—f6 Er dreigde Rh6, waarop nu Tf7 kan volgen 23. Rclf4 Kg8h8 24. Pb3cl Rb4e7 25. Ddl—g4 g7g6 26. e5Xf6 Re7Xf6 27. Rf4e5 Ta8c8 28. Peld3 Tc8c4 29. h2h4 Dd8b6 Dreigt Re5: en Td4: 30. Taldl Tc4c2 Wit kan d4 en b2 juist nog gedekt houderi, maar ook f2 kan onder omstandigheden onder druk komen. Wit past nu de juiste taktiek toe: door aanval Zwart de gelegenheid ont- nemen een tegenaanval te beginnen. Het positioneel voordeel is belangryker dan hbt materieele voordeel van een pion. 31. h4—h5 Rf6Xe5 32. d4Xe5 Rd5—e6 33. Dg4g5 Re6f5 34. h5Xg6 Rf5Xg6 35. Dg5—h6 Tf8—g8 36. Tdl—d2 Tc2xd2 37. Dh6Xd2 Tg8—d8 38. Dd2h6 Db6c6 39. Pd3f4 Dc6elf Zwart kan g6 niet meer goed dekken. 40. Kglh2 Kh8g8 Er dreigde Pg6:f met damewinst. Nu kan Pg6: niet, maar de stelling is toch al rijp. 41. Tg3Xg6f h7Xg6 42. Dh6Xg6f Zwart geeft op, want hjj verliest een toren door Kf8 Pe6|, of Kh8 Df6f.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2