Tsndarts FUN VAN DRAAT Vulpenhouders VOERMAN-de PAUW r Ja moeder, nu is ieder verzadigd boor! Boterhamworst Rosbief Fa E. A. IJsebaert. Telephoon 22.12 gesloten. Landbouwberichten Laatsie Berichten Burgerlijke Stand G. SIVlELTj Arts, Haasl it Uitslag van de Veriotlng Het Heerenhuis M. DE BRAAL PRACTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN KANDELSSGKOOL MERCURIUS, M Kleedingvraagstuk derDuitscheEva Onze Paarden. DE PUBLIC ATI E VAN REGEERINGSMAATREGELEN VOOK DEN LANDBOUW. WEERBERICHT. LOOP DER BKVOLKING. SCHEEPVAARTBEWEGING. JANNA VERBERKMOES, Zaterdag 30 December GEEIV spreekuur. voortaan wekelijks aanwezig VAN OVERBEEKE. l1/2 onsooor 12 cent 3 pond Bladreuzel ft. 1,27 Zaterdag hebben wij weer gebraden Firma P. J. van de Sande Zaterdagavond 30 December voor slechts 35 cent Slagerij JAC. JANSEN, Terneuzensch Reisbureau OPLOSSING PRIJSVRAAG VOOR HET KIND Kinderzegel ;^ordeelonraad; Paschen; trambaan; Krimpen; iedereen; nader; draven ezelin regenton zondaar; egaalgebruiken Evert; loodzwaar; Steenwijk. KOOPT KINDERZEGELS Na zoo'n maal fijne JVlazon Havermout. Havermout en havermout is twee Moeder. Daar heb je ook aardig wat soorten in. Mazon Havermout is het neusje van de zalm. Rijk aan vitaminen. Prijs per pondspak 2,2l\2 cent uitsluitend in de snelkokende soort. Probeert U ze eens? Ja zoodra U het pak geopend hebt kunt U al zien dat ze mooier en blanker is Echt een betere kwaliteit. Vraagt U ze daarom uw winkelier. naar Bakkerij keerdc in deus poppenwoingske ginnen spel- kenknop. Dat was veul verschil mee 'n goed jaar gelejen omtrent, als ik hier was om te vertellen van den Eeker z'n ongeluk mee "t peerd! Nou begreep ik ook iets meer van oxtzen Eeker eigens. Van z'n ordelijkheid, z'nen ambintie, z'n begaafdheid ook, want dat was me nou duidelijk: dieen Hoppenbrouwers was ook 'nen tiep, waarin veul meer school dian. ge op 't eerste gezicht zoo denken zou. Veural als ge 'm gekend had, lijk ik! ,JZeg, Hop", vroeg ik, als m'n gedachten zoo wild waren: „lot me nou oew Kerststalleke 'ns zien. Mee de eigens-gesnejen beeldekes!" „Dalijk, dalijk, eerst moeder-de-vrouw heu- ren koffie 'ns proefen, Dre", zee-t-ie. Hoffelijk was ie ook al en nog wel jegens z'n eigen vrouw. 'k Heb heele ,,heeren" gekend, die op dat punt..., afijn! Den Hop! Den woon- wagelbaas! ,,En nog al'tij tevrejen over onzen Sjaak?" vroeg ie vaderlijk. „Bestig, Hop, bestig! Witte gij, dat ie in 't voorjaar z'n examen zal maken veur „Examen.Onzen SjaakHij kan amper lezen! Hijehvroeger. afyn" zuchte den Hop. En mee ontevrejen oogen keek ie bij. z'n eigen binnen. ,,'t Was ook zoo erg moeilijk veur me", zuchtte-n-ie starend naar 't vuurend van z'nin vorstenlan- der. Maar daar was z'n vrouw mee 'nen bak koffie en 'nen koek, die ze den Hop veurzette, onderwijl ze 'm streek deur zijnen zwarten kruUenkop. „Da's veurbij Rinus". Den Hop knikte, turend naar den vloer. „Ja," zee Dre III toen, die nog weinig be- weerd had, want hij is nog nie zoo bar op den Hop gesteld: ,,Ja, den Eeker is komende jaar „meneer Hoppenbrouwers denonderwij- zer!" Ongeloovig keek den Hop mij aan. Ik knikte lachend. Ongelooviger nog keek ie toen naar Drd in. Die knikte mee 'n gezicht dat zeg- gen. wou: wiedes! Dan keek den Hop naar zijnen zeun en den Eeker zee toen bescheien: ,as ik tenminste slaag, ee?" Toen geloofde den Hop 't. 'n Bietje dwaas en zwrjgend zag ie naar den Eeker, naar z'nen Sjaak. En 't kleine zuske, dat om den Eeker z'nen nek hong, kraffelde nog wat dichter teugen 'r grooten broer op, bedekte 'm mee heur kleine lijfke en zee: „nie doen, pappa". Dan stond den Hop van zijnen stoel, gong naar dat kleine heldinneke van 'm, nam 't van den Eeker af, op den erm, kuste 't dingske en lee 'n hand op den Sjaak zijnen schouwer. Den Hop z'n oogen wierden rood. Den Eeker wist mee z'n eigen nie goed raad. Had geren deur den bojem van den wagel gezakt, geloof ik. En dus zee-t-ie- maar: ,,'t is heelegaar nie moeilijk, vader". Waarmee ie 't nog „erger" mokte. De ver- legen kleur gloeide deur den Eeker z'n sproe- ten henen. Z'n rosse stekelhaar piekte over- esid. En vader en zeun keken malkaar aan, of ze na tien lange jaren veur 't eerst weer teugen over malkander stonden: bewogen, nuuwsgierig en zwijgend in duuzend gedach ten. Toen sprak den Eeker. En hij zee: „vader, lot den baas nouw oew stalleke 'ns zien". Twee tranen Irj,k knikkers glipten over den Hop z'nen kop. En hij zee: „ja, m'nen jon- gen". Dat had ie nog nooit teugen den Eeker ge- zeed: „mijnen jongen". 't Manneke beefde, Slikte. Dee het hoofd omlaag. En 't kleine zuske, op vaders erm, trommelde mee heur vuisteke op den Hop z'n oogen en riep woeiend: „niedoen niedoen, gij doet onzen Sjaak pijn!" Onder veul gelach wierd den kleine op den Vloer gezet, die onmiddellijk weer in den Eeker zijnen zak kroop om 't „af te kussen" zee ze. Toen kwam 't Stalleke, mee de eigen ge- snejen beeldekes op tafel. En ik weet nie wie trotscher was: den Hop op zijnen geleerden zeun, of den Eeker op zijnen bekwamen vader! Maar 'n schoon Kerstuur was 't, zekers. Wat waren die beeldekes mee niks dan 'n zak- mes, schoon gesnejen! lEIn wat was moeder Hoppenbrouwers in 't weergaren van deus rijke uur in haar blinkend woonwageltje. ,jDaar heb ik gin spijt van 'g'had," fluisterde Twii in de donkere sjees op onzen thuisrij. Wat liep 't perdje, 't rook den stall Wat ■eong- onze koetsier! En den Eeker...? Hij trweeg, in kroppend geluk, den heelen weg! Vol. Veel groeten van Trui, Dre III, den Eeker, ■mm al3 altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. Har.ekjjns jurken, bijgehaalde kousen en scheeve hakken. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Berlijn, December 1939. O, beklagenswaardige Duitsche Eva, het 1 ajjn wel groote offers die de oorlog van u vergt. Eergisteren zag ik u loopen, een Vlot koedje op uw geblondeerde en volgens de laat- 3te mode opgemaakte haren, een eenvoudig Ibantmanteltje om uw sportieve gestalte ge- wakkeld; maar de kousen om uw gracieuse, Iwenen waren gestopt met een garen waarvan cte tint in het geheel niet paste bij uw been- bekleedsel en uw hakken, o foei, waren sdheef. En gisteren zag ik u weer, ietwat Itehtzinnig gezeten aan een bar, achter een slechte cocktail en u aangenaam onderhou- dend met een knappen vlieger-officier. O Eva, gij gaaft u alle moeite om dezen held van de 20ste eeuw in uw netten te 'vangen en in uw vroolijke arglistigheid toondet gij u zeker niet de mindere van uw Parijsche of Londensche zusters. Maar aan uw houding was het duidelijk te zien, gij gevoeldet u in uw strijdmiddelen gehandicapt. Want al ge- lukte het u ook uw kousen met ladders en de scheeve hakken van uw overigens coquette schoentjes onder de barclub te verbergen, J met uw japonnetje, gemaakt uit 2 oude jur- ken Van versehillende stof, niet onverdienste- lijk inderdaad, maar toch klaarblijkelijk geenszins voldoend aan de wenschen, die u in uw op mode verzot hoofdje koestert, liet zich dat niet klaarspelen. Ondanks scheeve hakjes en een har.ekijns toiletje i Toch geloof ik, dat u ondanks uw scheeve hakjes, uw bijgehaalde kousen en uw harle- kijnstoiletje, uw verovering gemaakt hebt. En ik gun ze u van harte, want gij zijt een dap- pere vrouw, die oVerdag zonder morren het werk verricht, dat anders gedaan wordt door de mannen, die thans aan het front strijden. Ik zag u en uw zusters in functie als stations- chef of tramconducteur. Ik zag u, en uw zus ters bezig op kantoren en in fabrieken. Ik heb er mij van kunnen overtuigen,*dat gij uw werk met niet minder nauwgezetheid ver- j richt dan het sterke geslacht. 's Avonds heb ik u zien worstelen met het probleem hoe uit de u en den uwen ter beschikking gestelde levensmiddelen, die wel is waar voldoende zijn om den mensch naar behooren te Voeden, maar arm aan variatie, een smakelijk maal te bereiden. Gij hebt u daarbij vindingrijk ge- toond, al hebt gij mij de vleeschpotten van thuis geenszins kunnen doen verge ten. En daarna, o Eva, kwam voor u het moei- lijkste oogenblik van den dag; ook gij hebt na vele uren van ijverig werken recht op een wednigje amusement, en in u is genoeg vitali- teit om van dit recht ook gebruik te maken. Wat moet Eva aantrekken Achter de met zwarte gordijnen afge- schermde ruiten van Berlijn lokt de zoete muziek van den Hongaar, die doet vergeten, dat het bruine vocht, dat de kellner u voorzet, met koffie slechts weinig anders gemeen heeft dan den naam. De lokkende tonen weerklonken van de ten dans noodende jazz- band, die zeer goed is zoolang hij zich houdt aan de Duitsche melodietjes, maar die zich liever niet moet vergrijpen aan Amerikaan- sche en Engelsche schlagers, daar de Duit sche musicus voor het rhythme daarvan nu eenmaal weinig begrip heeft. Maar wat, Eva zult gij aantrekken? Sinds het uitbreken van den oorlog, sinds drie lange maanden, hebt gij uw garderobe niet of slechts voor een klein deel kunnen vernieuwen en aanvullen. Wildet gij iets nieuws hebben, dan moest daarvoor een ,,Bezugsschein" aangevraagd worden, een tijdroovende ondememing; en meestal krijgt gij nog nul op het request ook. Waart gij in het bezit van slechts twee paar kousen, dan werd u het derde paar geweigerd en een mantel en twee jurken achtte men voor u een voldoend uitgebreide garderobe. Thans hebt gij uw ,,Reischkleiderkarte" uw rijkskleeder- kaart, ontvangen, waarop gij kunt koopen, wat gij wilt. Maar het totaal uwer aankoo- pen, waarvoor een zeker aantal punten bere- kend wordt, mag de honderd punten per jaar niet te boven gaan. Theoretische kousen Sleohts voor kousen is een uitzondering gemaakt. Gij moogt per jaar niet meer dan 6 paar kousen koopen en dit dan nog slechts in theorie, want voor de eerste vier paren wordt een puntental van vier per paar berekend, voor het vijfde en het zesde acht punten per paar; en zooveel punten zal geen enkele vrouw aan haar kousen kunnen spen- deeren, want voor een jurk worden 30 tot 40 punten berekend, voor een onderjurk 15, voor een stelletje ondergoed 20 tot 24, voor een pyama 25, voor een regenmantel 25 tot 35, voor een meter wollen stof 14 tot 18, voor 100 gram garen 7, enz., enz. Zooals men ziet; met 100 punten kan men geen bokkesprongen maken, ja, men kan zelfs zeggen, dat zij ab- soluut onvoldoende zijn om de jaarlijksche behoeftq van het individu aan behoorlijke klee- ren te dekken. Dat weten natuurlijk ook de organisatoren van deze distributie zeer goed, maar zij zijn bij de verdeeling van het stand- punt uitgegaan, dat op het oogenblik waarop de distributie in werking trad, iedereen over een zekeren vooraad kleeren beschikte, met behulp waarvan men het wel een jaar lang zou kunnen uitzingen en dat men dan aan het einde van 1940 wel weer eens verder zou kunnen zien. tage onderhevig is? Voor een nieuw pak wor den hem 60 punten berekend, zoodat hij nog slechts 40 punten per jaar voor zakdoeken, sokken, ondergoed enz. ter beschikking heeft; en voor deze artikelen wordt hem een aan- zienlijk hooger aantal punten in berekening gebracht dan aan de vrouw, omdat men te- gemoet meende te moeten komen aan den wensch van het zwakke geslacht naar wat meer variatie. Een overhemd b.v. kost 20 punten. Koopt een man derhalve per jaar den costuum en twee overhemden, wat toch zeker geen overdaad mag heeten, dan blijft hem voor het aankoopen van verdere noodzake- lijke artikelen geen enkel punt meer over. De arbeider is er in dit opzicht beter aan toe, omdat hij zijn werkkleeding op een bijzonder distributiebiljet, buiten de gewone kleeren- kaart om, kan koopen. Maar vrouw of man, arbeider of kantoorbediende, de garderobe van elken Duitscher zal aan het einde van het het distributiejaar een vrij troosteloozen aan- blik bieden. De Duitsche vrouw brengt blijmoedig haar offers, Ook dat is een offer, hetwelk men aan den oorlog moet brengen, want vezelstoffen zijn voor den strijd even noodig als kanonnen en granaten. En als men b.v. voor iedere Duit sche vrouw eens zeven inplaats van zes paar kousen per jaar beschikbaar stelde, zou daar voor anderhalf millioen kilogram kunstzijde aan de op het oogenblik veel noodzakelijker verwerking voor militaire doeleinden onttrok- ken worden. Doch welk echt Duitsch vodlen- de vrouw zou zich hierover durven beklagen? Zij draagt haar deel met een glimlach en een opgewekt humeur, omdat zij weet dat haar offers ten goede komen aan de vaders, echt- genooten, breeders en verloofden aan het front. De offers, die zij brengt, versterken het uithoudingsvermogen van het geheele Duitsche volk. Zij draagt het hare bij tot de bevordering van de goede zaak in de rots- vaste overtuiging, dat zij daarbij medewerkt aan de uiteindelijke overwinning van Duitsch- land. i Adam is er nog slechter aan toe dan Eva. In het algemeen is het standpunt natuurlijk juist te noemen; maar op elken regel bestaan uitzonderingen en daarbij denken wij nog meer aan den man dan aan de vrouw, die met een beetje handigheid inderdaad wel in staat is 'van een ouden hoed een nieuwen te ma ken, of twee gedragen jurken tot een geheel nieuwe creatie om te tooveren. Wat echter moet de kleine kantoorbediende beginnen, die meestal slechts in het bezit is van twee cos- tuums, een voor zijn vrijen tijd en een voor het bureau, dat aan een betrekkelijk snelle slij- (Mobilisatieschets uit het dagboek van een soldaat.) Wie denkt aan onze paarden, die overal in j het land gemobiliseerd zijn? Misschien alleen de eigenaars, die in September hun lievelingsdieren ten dienste van de noodzaak moes'ten afstaan? Onze paarden! Uit velen werden de mooisten en besten gekozen. De deskundigen, onze wachtmeester met zijn bokkenmannen, liepen met arendsblikken rond over het vorderingsterrein om him keuze tijdig aan hun commandant te kunnen voor- leggen. De ,,toegevoegd" noteerde op z'n bloknote nummers en kleur en bleef op een tjphoorlijken afstand. Onze keuzemannen waren mannetjesputters. Reeds vroeg dwarrelden zij als vlinders van de eene hoek naar de andere van het veld. Tot ze gevonden hadden, wat hun goeddacht. Ze posteerden zich ieder bij het span, wat ze ,,dachten" te krijgen. Het herinnerde mij aan den tijd, toen wij nog klein waren, en bij een paard gingen staan van den draaimolen op het kermisterrein van ons dorp, lang voordat het zeil omhoog ging. En het moet gezegd, we ontvingen prachtdieren. Een mensch z'n lust is een mensch z'n leven. Onze lust zijn nu ,,onze vossen". Ze zijn de trots van alien, die er dicht bij betrokken zijn. Een mitrailleur is een onmisbaar wapen. Als wij geen paarden meer zouden hebben, was dat een groote zorg minder, maar een groote leegte te meer. Het is de zorg en trots van onzen com mandant. 'Het is de zorg van den bu.rgerman, die wegens de al heerschende kou, de stal heeft opgezocht om daar de aardappelen te schillen en de groenten schoon te maken. Uien pellen doet hij niet in de buurt van onze vrienden, uit angst dat de oogen gaan tranen en ze daardoor onrustig zullen worden. De laatste gang van den S.M.A. is des avonds rond 12 uur, als hij zijn administra- tieve beslommeringen heeft afgedaan, en de sergeant toegevpegd hem heeft verteld, dat hij om z'n nach'trust ^noet denken, want dat 't elke morgen weer vroeg dag is, naar de stal. Hij mist de nachtzoen van een lieve echtge- noote en de vaderlijke blik op een lieve baby. De ruil is een klopje op de flank van ,,Kleintje Pils" en een dankbaar snuiven als nachtgroet van ,,Jans", die in blijde verwach- ting is. Men moet onze spannen voor den fourage- wagen gezien hebben, galoppeerende met in de wind wapperende manen, alsof ze weten, dat ze hun vrienden, de soldaten, in de verdere posten van dampende maaltijden of heerlijke*warme koffie gaan voorzien. Men moet op een onverwacht oogenblik de stal zijn binnengegaan. De koppen gaan dan omhoog. De ooren worden gespitst. Vrien- delijke, vragende oogen kijken ons aan. In gewone tijden is een paard voor de meesten een eenvoudig trekdier. Voor ons, die overal gelegerd zijn, zijn het vrienden geworden. Als des nachts eenig verdacht rumoer ge- hoord wordt, is het geen zeldzaamfieid, dat den Van onze ,,bokkerijders" in nachtgewaad de hooge trap van den zolder boven de paar den komt afrennen, als een wit spook in zoo'n donkere koude nacht de stal opzoekt om te zien, wat er aan 't handje is. Hun slaap is even ,,lcs" als van een moe der, die weet dat haar kleine last van tandjes heeft. Ib ben nu reeds meermalen thuis geweest en met de Kerstdagen „ergens in Nederland", waar m'n plicht roept. Wij zijn daar, om als het moet ons vaderland te verdedigem We zijn daar alien als vrienden, waaronder ook onze trouwe, goedjge viervoeters Jumbo, Kleintje Pils, Jans, Ceasar e.a. gerekend worden. DLNDERT. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp betreffende het tijdstip van publicatie van beslissin- gen metbetrekkin.g tot den landbouw heeft de Minister van Oeconomische Zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat op Zaterdag 18 November een verhooging van den ovememingsprijs van lijn- zaad bekend is gemaakt, waarvan het gevolg kan zijn geweest, dat zij, die een courant lezen, welke uitsluitend een avondeditie heeft, eerst op den daar- opvolgenden Maandagavond van deze beslissingen hebben kennis genomen. Hoewel bij publicatie van beslissingen de moge- lijkheid niet is te vermijden, dat een aantal der uelanghebbenden tengevolge van de versehillende tijdstippen, waarop nieuwstijdingen haar bestem- ming bereiken, van de openbaarmaking later kennis neemt, is de Minister bereid, te bevorderen, dat bekendmaking van belangrijke beslissingen met be- trekking tot den landbouw in den vervolge zooveel mogelijk op een zoodanig tijdstip geschiedt, dat ver- melding daarvan in alle dagbladen tegelijkertijd mag worden verwacht. Een voorbehoud moet even- •wel worden gemaakt voor de gevallen, waarin de omstandigheden vereischen, dat tot publicaties op een ander tijdstip wordt overgegaan. Eveneens zul len, zooals ook thans reeds geschiedt, berichten, die daarvoor in aanmerking komen, per radio worden omgeroepen. DE LANDBOUW POLITIEK IN BUITSCHLAND De Rijkslandbouwconsulent te Berlijn geeft in Economische Voorlichting een beschouwing over tovenvermeld onderwerp. Wij ontleenen het navoigende aan genoemd artikel De teelt van oliezaden wordt in Duitschland zoo veel mogelijk uitgebreid. Men is er in geslaagd de beteelde oppervlakte kool- en raapzaad van 5000 ha in 1932 tot 62.000 ha in 1938 op te voeren. In 1939 kan met een verdere uitbreiding van vermoedelijk 50 worden gerekend. Teneinde de vraag te kunnen beantwoorden, op kosten van welke vruchten de teelt van oliehoudende planten moet worden uitgebreid., dient er op te wor den gewezen, dat de landbouw ook gedurende den oorlog zich dezelfde eischen met betrekking tot het productieprogramma voor oogen dient te houden als die, welke de laatste jaren in Duitschland hebben gegolden. Deze eischen zijn de volgende: 1. Grootere oogsten over de geheele lijn. 2. Uitbreiding, althans handhaving van den tegenwoordigen omvang der hakvruchtenteelt. 3. Vergrooting van de zelf geteelde voedermid- clelenproductie (tusschenteeH, ensilage, lucerne, mais enz). 4. Uitbreiding van de teelt van oliehoudende zaden. 5. Uitbreiding van de teelt van vezelplanten ter bereiking van de noodzakelijke zelfvoorziening. 6. Uitbreiding van de groententeelt. 7. Gezonde en productieve veestapel, welks om vang in juiste verhouding moet staan tot de binnen- landsche voedermiddelenproductie. 8. Zooveel fnogelijke uitbreiding en stabiliseering van het zuivelwezen als een der belangrijkste bin- nenlandsche bronnen voor de vetvoorziening. 9. Bevordering der kleindierteelt, fruitteelt, plan- tenteelt, teelt van zoete lupinen enz. Het streven moet er op gericht zijn, de productie niet door verschuiving der beteelde oppervlakten, doph door het bereiken van zoo hoog mogelijke op- brengsten voeder te vergrooten. Onverminderd dezen algemeen geldenden eisch dient bij oliezaden, vezelplanten en groenten (koude grondgewassen toch naar vergrooting der beteelde oppervlakte te worden gestreefd en mag er onder geen omstandig heden sprake zijn van een inkrimping der beteelde oppervlakte bij hakvruchten, haver, wintergerst en mais. De hakvruchten zijn van het grootste belang, omdat ze per oppervlakte-eenheid de grootste hoe- veelheid voedingswaarden opleveren. De verbouw van haver is ook met het oog op het leger van het grootste belang. De tegenwoordige omvang der wintergerst- en maisteelt is noodig, omdat deze vruchten o.m. van overwegend belang zijn voor de varkensmesterij. De uitbreiding van de teelt van oliehoudende zaden en vezelplanten en van groenten kan derhalve alleen nog geschieden ten koste van de zomergranen en gemengde faden. Ook kan desnoods nog eenigs- zins op de voor broodgraan bestemde oppervlakte worden besnoeid. De groenten moeten dienen ter nivelleering van het verminderde vleesch- en vet- gebruik. Verder wordt opgemerkt, dat het niet aankomt op de reserves, doch in de eerste plaats op de pro ductie. Ook Nederland, werkt, gelijk elk land, op ver hooging van datgene wat elk land zelf het meest noodig heeft. Dat zal voor ieder land weer ver- schillen. Wat de preductieverhooging betreft, zal de kunstmestvoorziening wel een belangrijk woordje mede spreken. Verwachting van hedenavond tot morgen- avond 19 uur: Voor de kuststrook lichte vorst tot om het vriespunt, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige sneeuw, matige, tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind. Voor het binnenland: Plaatselijk. strenge, overigens matige tot lichte vorst; tijdelijk helder, geen neerslag van beteekenis; matige wind uit Zuidelijke richtingem. i I ONTWERP ONTEIGENINGSWET VERWORPEN. Dfi^v7 HAAG. De Eerste Kamer heeft het ontwerp betreffende nader wijziging onteige- ningswet verworpen. DE „EDELVALK" TE; USSABON. DEN HAAG. Het K.L.M.-vliegtuig ,,Edel- valk'" is vanochtend te Lissabon geland. ONDER EEN AUTO GEVALLEN. HARMELcEN. Vanmiddag is de 58-jarige landbouwer W. alhier met zijn fiets geslipt en onder een wiel van een juist passeerenden auto terecht gekomen. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. DE „STATENDAM" NIET VERTROKItEN. ROTTERDAM. Het vertrek van de ,^Sta- tendam" van de Holland-Amerika I4jn, dat aanvankelijk in den afgeloopen nacht zou zijn geschiedt, is in verband met versehillende om- j standigheden uitgesteld. Het schip zal ver- moedelijk half Januari vertrekken. SCHIP AAN DEN GROND GEVAREIN. MAASSLUIS. Vanochtend tegen 7 uur is f tijdens mist tusschen Vlaardingen en Maas- j sluis het Italiaansche stoomschip ,,Pampano", metende 6232 reg. ton, afkomstig uit Napels, aan den grond gevaren. SLAGSCHIP GETORPEDEERD. LONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat een Duitschen onderzeeer een Engelsch slagschip met een torpedo heeft aangevallen, Eenige schade werd aangericht. Drie per- sonen werden gedood. HET FRAN SOI E LEGEiRBERICHT. PARUS. Het Fransche legerbericht van de ochtend van 29 December luidt: Niets bijzonders te melden. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLUN. Het opperbevel van de Duitsche j weermacht deelt mede, dat een uitsche onder- zeeer ten West.en van Schotland een Engelsch slagschip tot zinken heeft gebracht, en voorts dat de dag aan het geheele front rustig ver- liep. NACHTELIJK BOMBARDEMENT. HELSINKI. In den afgeloopen nacht heeft Helsinki het eerste nachtelijke bombardement ondergaan. Op de buitenwrjken der stad werden twee bommen geworpen. DE VIJFLING OVERLEDEN. HAVANA. De vijfling, welks geboorte gisteren werd gemeld, is even na de geboorte overleden. SAS VAN GENT. In de week van 17 tot en met 23 Dec. heb ben zich in deze gemeente gevestigd: E. M. Scheffer, dienstbode van Zaamslag. M. G. Nelen en gezin, zonder beroep van Zelzate. Vertrekken: M. C. Haverhals, dienstbode, naar Zelzate. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 23 Dec. Arthur Dfisirf Baart, oud 24 j. en Julia Angelina Cuyle, oud 24 j. Geboorten. 19 Dec. Robert, z. van Kamiei Bruggeman en van Alice Leonie Neyt. Overlijden. 17 Dec. Johannes Augustus Christinus Martens, oud 74 j., echtg. van Maria Rozalia Verdegem. AangekomenDUNCANON, 478; JULIA, 557; AL, 1104; ORLOCK HEAD, 1563. Vertrekken: ALEXANDRE ANDRE; THEA 274; CRICHTOUN, 1125; SINT ANN ALAND 2248; MARTS MAERSK, 1894. Heden overleed tot onze diepe droefheid plotseling onze geliefde Vrouw en Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Echtgenoote van Dingnus de Pooter, in den ouderdom van bijna57jaar. Namens de Familie, DINGNUS DE POOTER, Kinderen en Kleinkinderen. Axel, 28 December 1939. Voorloopig 2, 3, 4 en 5 Januari a.s. indien U nog een prachtige 12-bladige kunstkalender in Uw bezit wilt hebben. Slechts bij 2 flesch OUD'S WIJNEN, vanaf 90 ct p. flesch, bij der Konijnen- en Pluimveevereeni- ging „EENSGEZINDHEID" te Hoek. 1302 1547 123 1624 891 651 1637 1972 498 1348 210 1363 241 323 1700 1416 1170 612 188 404 1689 1153 414 136 718 902 144! 1827 1543 303 616 1772 1266 Prijzen af te halen voor 15 Jan. 1940 bij D. W. F. KAIJSER. Langestraat 86, Hoek. HET BESTUUR. Notaris FANOY te Axel is voornemens op DONDERDAG 4 JANUARI 1940, nam. 3 uur, in het Hotel „De Appel" bij de Wed. De Regt te Zaamslag, ten verzoeke van de Erven Mej. Wed. H. BARKER, publiek te verkoopen: met aanbehooren, erf en tuin, te Zaamslag, Temeuzenschestraat, kad. seetie F no. 2714, groot 3 aren 35 c.A. Instelpremie 1 Terstond bij de betaling te aan- vaarden. Betalen: uiterlijk 3 Febr. 1940. Voor bezichtiging zicG te vervoegen bij den heer D. Riemens, Plein West A 3, Zaamslag. om 9 uur Daar velen nog teleurgesteld moesten worden, hebben wij deze week Vrijdag en Zaterdag nogmaals 5 ONS MOOIE RUNDERKRIPPEN Beleefd aanbevelend, Zandstraat 5 - Terneuzen 3-25-7-S Telefoon GOEDKOOPE reis per spoor naar ROTTERDAM op Dinsdag 9 Jan. '40. Prijs retour 3,— (plus boot), V. Ter neuzen boot 6.45; Rotterdam 's avonds 6.55 of vroeger, naar keuze. In den trein gereserveerde plaatsen. Deze reis gaat door. Inschrijving sluit op Zaterdag avond 6 Jan. Opgaven Terneuzen Tramstr. 20 (Tel. 2275) en Wiihelmina- plantsoen 21; Axel: Kerkstr. 4 Hoek: Langestr. 7Hulst: Gentschestr. 110 (Tel. 28); Philippine: Eiland D 32; Sas van Gent: Schulpenpad 4; Sluiskil: Kanaalweg 60 (Tel. 40); Zaamslag; Noordstr. 40. Voor UW APPELBOLLEN APPELFLAPPEN STRAATSTEENTJES ARNHEMSCHE MEISJES KRAKELINGEN ZOUT en ZOET 12 cent per ons WORSTEBROODJES 6 cent per stuk Mooie NIEUWJAARSTAARTJES vanaf 40 cent en ook weer heerlijke VETBOLLEN a 3 cent per stuk Vlooswijkstraat No. 67 Beleefd aanbevelend. binnen een jaar te behalen met onzen bekenden prima, goedkoopen, schriftelijken cursus. Meer dan 1200 onzer cursisten slaagden reeds, waarbij tientalien, die slechts L. O. hadden geno- ten. Ook uitstekende cursussen voor Nederl., Duitsche, Engelsche Handels- correspondentie en Stenografie. Vraag direct prosp., proefles en lijst van ge- slaagden aan Postbus 1, A R IN HEM. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3