keurcoilectie PUNTEN en BLOEMEN Geld beschikbaar Z. C. ECKHARDT Gemengde Berichten Predikbeurten Sport reuilleton- vertellingen TERNEUZEN, 29 DECEMBER 1939. AXEL. op HUIZEN en LANDERIJEN F AILLISSEMENTEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. en Summa is de vijand gedurende den dag- op vier punten tot den aanval overgegaan. Twee andere aanvallen, gesteund door tanks, wer- den tusschen Salla en Muolaa-jarvi ondemo- men. Alle aanvallen zrjn afgeslagen. OPTREDEN VAN 1>E FINNEN TEGEN BE SPOORLIJN NAAE MOERMANSK. Hoewel het Russische legerbericht reeds twee dagen meldt, dat aan de fronten niets van beteekenis voorvalt, zijn, schrijft de N. R. Crt., de vijandelijkheden in Finland ondanks het uitblijven van sipectaculaire successen aan den eenen of anderen kant wel degelijk van belang. Zoowel in het uiterste Noorden, als in het Noordoosten en Oosten zijn de Russen na de bedroevende resultaten van de vorige week bezig nieuwe posities in te nemen en nieuwe troepenconcentraties tot stand te brengen om op mogelijk korten termijn een nieuwen aanval te beginnen. Daarbij blijkt, dat de Finnen, die thans de Russen moeten verhinderen deze nieuwe posities te bouwen, toch wel in aanzienlijke mate te kampen hebben met hun numerieke zwakte. Voor de expedities die uit de ver- schillende Finsehe bases uitgezonden kunnen worden, zijn telkens slechts geringe en ver- moedelijk te geringe aantallen manschappen beschikbaar, omdat de hoofdmacht geconcen- treerd moet blijven voor het opvangen van een volgenden slag en het is te betwijfelen of deze kleine expedities, hoe kundig de soldaten indi- vidueel ook zijn en hoe hoog de snelheid van optreden ook kan worden opgevoerd, inder- daad het tot standkomen van een nieuw offen- sief kunnen verhinderen of zelfs vertragen. Wel worden in het uiterste Noorden inten- sieve pogingen in het werk gesteld om dit te bereiken, doch in dit geval werkt de af- stand in het nadeel van de verdedigers. Zoo- dat te verwachten valt dat wanneer de Russen opnieuw hun concentratie voldoende kraeht hebben gegeven, opnieuw verscheidene offen- sieven zullen volgen, die ook bij een uitblijven van een doorslaand succes de macht van de Finsehe verdedigers weer zal verzwakken. Tot hoeveel optimisme men zich door kranig op treden van de Finnen mag laten verleiden, de werkelijkheid is, dat de Russen zich de slagen kunnen veroorloven en dat de verdedigers numeriek te zwak zijn, om dat ook te kunnen. De Finsehe regeering heeft inderdaad haast bij het ontvangen van hulp. Dat de vermetelheid van het Finsehe opper- commando intusschen niet versaagt mag blij- ken uit het optreden tegen de spoorlijn die Moermansk moet voorzien. In hoeverre dit doeltreffend kan zijn staat te bezien, de bij- zonderheden die daaromtrent bekend worden zijn schaarsch en onnauwkeurig, wat intus schen niet wegneemt, dat deze operatie hoe dan ook, er een is die het diepste respect kan afdwingen. Havas meldt uit Helsinki: De geruchten, volgens welke te Moermansk ongeregeldheden zouden zrjn uitgebroken, schijnen bevestigd te worden. Zij zouden hoofdzakelijk een gevolg zijn van de ontevre- denheid, die gewekt is door het uitblijven van levensmiddelen. Finsehe ski-afdeelingen zijn er nl. in ge- slaagd den spoorweg naar Moermansk te be reiken en hem in die mate te beschadigen, dat het vervoer bemoeilijkt wordt. DUITSCHE EIJST VAN DE VERLIEZEN TER ZEE. Het Duitsche (Nieuwsbureau meldt: Van officieele zijde is een statistiek van de verliezen der koopvaardijv'loten van het be gin der vijandelijkheden tot 20 December ge- publiceerd. Volgens deze statistiek staat het, op grond van bevestigde berichten, vast, dat 134 Brit- sche schepen, tezamen metende 526.160 b.r.t., 12 Fransche schepen, metende 64.759 b.r.t. eri 78 neutrale schepen, metende 258.209 b.r.t., in totaal dus 224 schepen, metende 849.137 b.r.t., verloren zijn gegaan. Met groote waarschijnlijkheid kunnen ver- der verloren geacht worden 14 Engelsche schepen met een tonnage van 46.425 b.r.t., 4 Fransche, metende 17.233 b.r.t., 20 neutrale schepen met een tonnage van 47.240 b.r.t. en 17 onbekende schepen, metende 79.600 b.r.t., in totaal 55 schepen, metende 180.498 b.r.t. De verliezen van de vijandelijke en neu trale koopvaardrjvloten bedragen derhalve 279 schepen met een tonnage van 1.029.635 b.r.t. Op grond van de van officieele Engel- sche zijde toegegeven tactiek van verzwijgen, moet rekening worden gehouden met de mo- gelijkheid, dat de verliezen aanzienlijk groo- ter zijn. Daarentegen zijn in dezelfde periode in totaal 18 Duitsche schepen, metende 128.689. b.r.t. tot zinken gebracht. Slechts een daar- van is door den vijand in den grond geboord. De andere konden tijdig door de eigen be- manning tot zinken gebracht worden, alvo- rens zij in handen van den tegenstander vie- len. Aan de statistiek is een lijst van de vijan delijke en neutrale schepen, welker verlies be vestigd is, toegevoegd. Men wijst er op, dat. de Britsche minister van marine onlangs ver- klaard heeft, dat geen melding gemaakt wordt van het verlies van schepen, wanneer men dat voor den tegenstander geheim wil houden. Daarmede, aldus zegt men, is ook de Britsche statistiek der verliezen voldoende gekenmerkt. De Duitsche statistiek houdt geen rekening met berichten, die het verlies van schepen mogelijk doen schijnen, zonder nadere motieven aan te geven. 31ocmenmagazi;n Wall Vlooswijkstr. 27 ■- Tel. 2092 - Terneuzen heeft ook voor de Jaarwisseling een Verder aardig gevulde Mandjes, Bakjes en Potjes, in alle prijzen. (Ingez. Med.) KERFSTFEEST. Ddnsdagnamiddag was door de afdeeling Terneuzen van de R. K. Vrouwenbond een KeTStfeest voor de kinderen .georganiseerd in het Patronaatsgebouw. Vele kinderen en ook vele ouders woonden 't feest bij. Er werd een aardige kinderfilm vertoond en alle kinde ren werden onthaald op lekkers, terwijl ook heel aardige boeken werden rondgedeeld. ONDERSCHEIDING. Bij Koninkl. besluit van 20 December is de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in zilver toegekend aan den heer J. P. de Vos, in dienst bij den heer H. van Cantfort, alhier. BEVORDERD. Bij Kon. Besluit van 22 Dec. is met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot reserve le luitenant van het 14e Regiment Infanterie, de heer G. van der Straaten alhier. MET PENSIOEN. Naar wij vernemen heeft de heer Van Wel, hoofd der R. K. Jongenssehool en R. K. Ulo met ingang van 1 Maart e.k. ontslag aange- i vraagd uit zijn betrekking wegens het berei- ken van den pensioengerechtigden leeftijd. UITVOERIN G. Door de meisjes van 't Meisjespatronaac werd Woensdagavond in het patronaat een uitvoering gegeven. De zaal was gelieel vol. Er werden enkele leuke stukjes voorgedragen en gezongen, terwijl als hoofdstuk werd ge- speeld „De kapel in 't bosch". De meisjes, die de verschillende rollen onder leiding der Eerw. Zusters hadden ingestu- deerd, kweten zich bizonder goed van haar taak. COOP. LANDBOUWVEREENIGING „ZEEUWSC3H-VLAANDEREN'G.A. Onder voorzitterschap van den heer F. Dek kerDekker hield de Coop. Landbouwvereeni- ging „Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. op Vrijdag 22 Dec. jl. haar lOe jaarlijksehe algemeene vergadering in hotel „De Arend", alhier. De secretaris-penningmeester, de heer J. J. de RegtDekker, gaf een beknopt overzicht vanaf de oprichting der vereeniging tot heden, waarin de belangrijkste feiten uit het 10-jarig bestaan naar voren werden gebracht. Uit zijn verslag over het afgeloopen boekjaar bleek o.m., dat het aantal leden wederom was ge- stegen en wel van 97 tot 119; ook de omzet was belangrijk toegenomen en steeg van 3.354.172 Kg. tot 4.268.189 Kg. De Commissie van Toezicht adviseerde bij monde van den heer P. Dieleman Pzn. tot goedkeuring van de overgelegde rekening en verantwoording. Het voorstel van het bestuur in zake ver- goeding aan den voorzitter en secretaris- penningmeester over 1938/39 werd met alge meene stemmen aangenomen. De balans en winst- en verliesrekening werd hierna besproken en nadat eenige vra- gen waren beantwoord, met algemeene stem- men goedgekeurd. Besloten werd het voor- deelig saldo over het afgeloopen boekjaar over te brengen naar het reservefonds, waardoor dit fonds stijgt tot 6000. Den zaakvoerders G. Weijns en Jac. de Feij- ter werd dank gezegd voor het vele werk door hen in het belang der vereeniging verricht. terwijl voorts een woord van dank gebracht werd aan het Administratiekantoor Heijge- j laar Leroux voor het nauwkeurig bijhouden der boekhouding en het uitvoerig finantieel verslag. De heeren F. DekkerDekker en Abr. de Krakerde Feijter werden als bestuursleden herkozen en in de plaats van den heer P. Die leman Pzn., die niet herkiesbaar was, tot lid van de Commissie van Toezicht benoemd de heer Iz. de Feijterde Mul. Het voorstel van het bestuur tot wijziging der statuten werd met algemeene stemmen aangenomen. Overeenkomstig het bestuursvoorstel werd besloten tot het aangaan van een geldleening bij de Coop. Boerenleenbank te Terneuzen. Na nog eenige bespreking betreffende de wijze van aflevering der kunstmeststoffen, werd de vergadering besloten met een gezel- ligen gemeenschappelijken maaltijd. HET CENTRUM heeft voor het afsluiten van 1939 en het begin van 1940 een varieerend programma samen- gesteld met een in kleuren opgenomen fantas- tische avonturenfilm, waarbij men zoo nu en dan bij het volgen van de sensationeele ge- beurtenissen zichzelf eens in de hand moet knijpen om te realiseeren dat men zelf niet in de greep der wildemis is doch in die der cine- matografie, en een zeer boeiende en ontroe- rende speelfilm. Als eerste film wordt vertoond De Godin van de Jungle. Op het altaar van den Krokodil-god staat Tura, terwijl de voodoo-trommels het wilde, angst-aanjagende rhythme van de jungle uit- beuken. Tura, oogverblindend schoone hooge- priesteres van een hypnotisch ceremonieel, zoo vreemd, zoo barbaarsch, dat geen blanke ooit het vreeselijke geheim van deze ritus van den haat heeft kunnen openbaren. Aan haar voeten, hulpeloos, geklemd in een ijzeren greep van tot razemij gedreven kannibalen, ligt de jonge vlieger, die haar het zoete vergif van de liefde der blanken heeft ingegeven. Sinister, dreigend, staat daar de heerschzuch- tige vorst der wildemis, Kuasa, die het nood- lottige commando geeft. Zal zij. gehoorza- men? Zal zij den man, die haar liefheeft, veroordeelen tot een afgrijselijken dood in de krokodillen-poel Of is haar liefde sterk genoeg om de ziedende toom van een geheel volk te weerstaan? Wat een verhaal, dit drama van een myste- rieuze vrouw in de Maleische wildemis en van den jongen vlieger-officier, die haar jungle- koninkrijk binnendringt als een meteoor, neer- stortend uit de tropische hemel! U zult ge- roerd worden door hun eerste liefde, beleden bij het ruischen van de passaat-wind door de palmen, onder een tropische maan, en Uw adem voelen stokken bij de gevaren, die U geschilderd worden in gloeiende, opwindende kleurenpracht. Vol emotioneele kracht is de jungle-typhoon... de verbazingwekkende op- marsch van het krokodillen-legioende groote aardbevingscenes vol primitief geweld in de grootste, spannendste avonturen film ooit vertoond! Na de pauze komt de ontroerende creatie van de filmster Elisabeth Bergner in Gestolen Leven. Deze film is vervaardigd naar de gelijk- namige roman van K. J. Benes en voor een groot gedeelte opgenomen in Chamonix en omgeving waardoor men zal genieten van de schitterende natuur van het hooggebergte. De tweelingzusters Martina en Sylvina, dochters van een Engelsch diplomaat, logee- ren in Zwitserland en daar zij sprekend op elkaar gelijken worden zij door de medegasten telkens verwisseld. Alleen de karakters der zusters zijn geheel verschillend, de een is oppervlakkig en levenslustig, de ander, Mar tina, is stil en teruggetrokken. Martina maakt tijdens een bergtocht kennis met een jonge bergbeklimmer en deze gevoelt zich tot haar aangetrokken. Kort daarop ontmoet hij Sylvina, die hij, voor Martina houdt, en als hij juist bij haar vader zijn opwachting maakt om de hand van Sylvina te vragen, komt Mar tina binnen en bemerkt hij zijn vergissing. Als gentleman houdt hij zich aan zijn gegeven woord en Martina trekt zich bescheiden terug. Dan begint de levenstragedie waarbij, Martina de opofferende liefde vertolkt, hoewel zij steeds van haar schoonbroer Alan bleef hou den. Tijdens zijn afwezigheid voor een expedi- tie in Tibet komt Sylvina om het leven en besluit Martina de plaats van haar zuster in te nemen om haar schoonbroer het teed te be- sparen. Haar vader, hoewel blind geworden, bemerkt dit bedrog en waarschuwt haar, dat zij het onmcgelijke wil doen. Hoewel Alan deze verwisseling niet be merkt, is het tot een verwijdering gekomen en in haar leed bekent Martina haar geheim. Teleurgesteld gaat Martina naar het hotel terug terwijl Alan moet deelnemen aan een galadiner te zijner eer gehouden. Midden onder het banket verlaat hij de zaal om Mar tina vergiffenis te vragen voor zijn harde woorden daar hij ontdekt heeft welk een grootsche liefde in haar daad schuilt. Hij vindt in het hotel een afscheidsbrief van Mar tina en gaat naar de Acropolis om zich in de eenzaamheid over te geven aan zijn smart. Daar vindt hij Martina terug en komt de her- eeniging met haar die hij als gentleman had opgeofferd om zijn eens gegeven woord ge- stand te doen. MEISJE VERMIST. Te Maasbracht wordt sedert Zondag de 23- jarige dochter van de schippersfamilie B. ver- mist. Om 5 uur was het meisje voor het doen van boodschappen aan wal gegaan; het werd sedert dien niet meer gezien. De boodschap- tasch werd aan den oever der Maas gevonden, zoodat vermoedt wordt, dat zij ten gevolge van de gladheid is uitgegleden en te water geraakt is. De monding van het Julianaka- naal en de Maas ter plaatse werden zorgvul- dig afgedregd, doch tot heden zonder resul- taat. EANDBOUWER GEDOOD. Donderdagmiddag is te Staphorst de 63- jarige landbouwer T. v. d. Veen, terwijl hij op zijn flets reed, bekneld geraakt tusschen een lantaarnpaal en een hem achterop rijdende auto, die door de gladheid van den weg slipte. De man was vrijwel op slag dood. AUTOMATENHAL DOOR HET VUUR VERNIETIGD. Donderdagavond even half 10 is te Bever- wijk een felle uitslaande brand uitgebroken in de automatenhal van den heer K. Nagel aan de Breestraat 81. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het voormalige winkelhuis in minder dan geen tijd in een vuurzee was her- schapen en groot gevaar opleverde voor de twee belendende slagerijen. De brandweer bestreed en brand met vijf stralen en wist het gevaar voor ,uitbreidin>g spoedig af te wenden. De automatiek is totaal uitgebrand. De oorzaak was Donderdagavond laat nog niet bekend. BRAND TE ZWOLLE. In den vroegen morgen heeft Donderdag een kleine doch hevige brand gewoed in de School- straat te Zwolle. Een bloembollenschuur, waarin een groote hoeveelheid gladiolusbollen was opgeslagen, is door een petroleumtoestel, dat voor verwarming gebezigd werd, in brand geraakt. Het vuur liet zich ernstig aanzien, omdat de schuur zich bevond tusschen een groot aantal woningen, maar door snel en krachtig ingrijpen heeft de brandweer voor- komen, dat het vuur zich uitbreidde. De seha- de is aanzienlijk. ADMINISTRATIEKANTOOR Axelschestraat 38a - Tel. 2441 - Terneuzen (Ingez. Med.) ZONDAG 31 DECEMBER 1939. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader; 6.30 u., Dr. L. J. Caze- mier. SLUISiKfT9.30 u., Dr. L. C. Cazemier; 6.30 u., de heer J. H. Renting. AXEfLi. Geen opgaaf ontvangen. HOEK. 9.30 u., leesdienst; 5.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u. en 5 u., Ds. Korevaar. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 9.30 U., Ds. E. Raams, van 'Hoek. PHILIPPINE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u., cand. E. Pijlman, van Woer- den; 2 u., Ds. F. Pijlman. AXEL. 9.30 u. en 2 u., cand. De Ruiter. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u, Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAM1SLAG. 9 u. en 5 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemecnte. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEjN. 9.15 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. iiOomsch-Katholieke Kerk. TErUNEUZiEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 1 JANU.ARI 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Dr. L. J. Cazemier, bev. kerkeraadsleden. HOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams. AXEL. Geen opgaaf ontvangen. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. Korevaar. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u., Ds. F. Pijlman, bev. ambtsdr. AXEL. 9.30 u., cand. De Ruiter. ZAAMSLAG. 9 u„ Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., leesdienst. VOETRAL. Het bestuur van de K. N. V. B. heeft alle voor Zondag a.s. vastgestelde voetbalwedstrij- den voor de competitie afgelast. Het faillissement van de nalatenschap van Hendrik Johannes Weijkman, gewoond heb- bende te Breskens, is geeindigd door het ver- bindend worden der uitdeelingslijst. Surator: Mr. van Deinse, advocaat te Middelburg. Het faillissement van Jannis Abraham van de Sande, garagehouder en smid, wonende te IJzendijke, Landpoortsitraat 399, is geeindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijjst. Curator: Mr. P. Groenewegen advocaat te Oostburg. Het faillissement van A. Murk, vroeger win- kelier en wonende te Terneuzen, thans mari- nier en wonende te Vlissingen, is geeindigd door homologatie van het accoord groot 100 aan preferente en 20 aan concurrente cre- diteuren. Curator: Mr. H. L. van Zanten advocaat te Vlissingen. Ulvenhout, 28 December 1939 Ami co, Gelijk beloofd en af- gesproken, we zijn dan tweeden Kerst- dag naar den woon- wagel van de Hop- penbrouwersen gere- jen, d'ouwelui van den Eeker, om't Stal- leke, dat den Eeker z'n vader eigens ge- mokt had, te gaan zien. En nie alleen datte; ge verstaat! Zoo tusschen licht en donker stapten wij in de sjees: Trui en ik, den Eeker en Dre IH, die op den bok zat. Veur Trui is 't altij 'n onderneming om 'ns Van huis te gaan. Mee duuzend draden van groote en kleine plichten zit ze gebonden aan 'r gedoeike. Dus..., al die dradekens mot ze losknoopen, stuk veur stuk; en n6u, mee de kinders thuis en de kleinkinders nou had Trui nog duuzend draden extra los te peuteren. ,,Wieske, as de kinders 'ns snoepen willen..., 't staat allegaar op de tweede en derde plank in de kast v66r! Als de keerskes op zijn, maar 't zal wel nie, 'k heb overal nuuwe ge- plotst en ik kom gaauw verom" (Trui praat en denkt altij tegelijk), „as de keerskes op- gehrand zijn, daar liggen de nuuwe pakken, horre! Dre, jongen, ge wit waar Vaders sigaren staan, ee En gij, Marijn, gij voeiert de beesten dus wel evenkes af veur den nacht Ge laat 't vuur dan maar uitgaan, horre en de ketels zette maar vuil weg in 't stalleke, zoolank. Zijn er nog kolen genogt Oem, ja. Of... Eeker, haal nog 'ns bak vol. Hou 't veural lekker werm, Wieske. Dre, - teugen mij,„veur den duuzendsten keer: klee-d- oew eigen nou aan, anders mot ik dalijk weer op jou wochten en hoe later weg, hoe later thuis. Altijd tijds genogt, den diee! Truike" (Dr6 HI z'n zuske) ,,de illestraties liggen op de beddeplank, hoor, meske; ge mot da ver- tessel 'ns lezen van ,,Hij, die terugkwam", ik heb er tranen van in m'n oogen g'had on der 't lezen! Dre, schiet nou op. Zit ie me waarempel nog mee z'n klompen aan. Is den kleinen Dre inspannen? Lot ie denken aan de lanteerns, 't is vroeg donker. Er liggen er ke^rsen onder den ibok? Want ge meugt teugesworrig oew gerij nie onverlicht laten wochten, witte wel! Aan twee keersen in de de lampen hebben we dus te weinig. Bart," (Dre IH z'n broerke) „blijf nou mee oew vin- gers van 't stalleke af, borre! Oew broer en den Eeker hebben er zoo huilie best op ge- daan, rinneeweer 't nou nie! Ja, Blek, braaf hondje, borre! Neee, hij mag nie mee, maar de Ivrouw komt gauw verom. Dre, wel nou zit ie daar nog net eender as 'n half uur gelejen. Hier die pijp! Zoo! En ga-d-oew eigen nou kleejen, Sjandoedel! Houde gij 't water aan den kook, Wies? Veur de koffie- tafel, as we thuiskomen. En wittewa? Zet de schaal mee worstenbrood om 'n uur of vijf achter op de plattebuis, dan is ie lekker werm, as ik thuiskom. En draai de brooikes zoo nou en dan 'ns om, Wieske. En gij, Dr£, as ik straks thuiskom..." ,,Ja, Moeder, ge heht 't a'maal over thuis komen, maar ga nou eerst 'ns efkes w6g, mensch! Wij zullen 't wel rooien, die paar uren!" En dan eindelijk, amico, na 'n uur van or ders, goeien raad en 'r eigen-losweken, dan is mijnen Toeteloeris tenostenbije gereed. En staat ze, mee 'n kleur van opwinding, ge- spoord en geleersd, al mee den klink van de deur in de hand, nog haar leste orders en goeie zurgen ten beste te geven. Welneee, ik word daar nie lastig om! Lie- Ver zoo'n vrouw, wie 't huis en de hloeien zoo ter harte gaan, dan zoo een die alles aan 'r laars lapt! die alleen om 'r eigen denkt. 't Was kil wirke. 'Nen peersen doom wolkte over de verlaten velden, die daar stille te vemevelen lagen in den dikken rust van deuzen derden Zondag. Diciit schoof Trui teugen me aan, hier binnen in de donkere sjees. ,,Koud, wefke?" Meteen gaf Dre III, onze koetsier, den Eeker, de reisdekens aan over zijnen schou- wer, zeggende: ,,leg die 'ns olver de knieen van oepoe". Trui liet 'r eigen lekker onderstoppen, 't sjeeske ratelde gezellig mee z'n hooge wie- len over den stillen steenweg en dan zee Trui: ,,we hebben toch maar beste spullekes, ee, Dre! Toe, neem nou ook iets van die deken, we kunnen er makkelijk mee z'n gebeien onder!" Trui begost op rust te komen; plazier te krijgen in ons tochtje. ,,Och", zee ze veur d'r eigen: ,,'t is thuis hij Wieske in goeie han den, die paar uur." ,,Reken maar van yes", riep onze koetsier, wien niks ontging. En efkens klakte-n-ie mee z'n tong, spulde mee't zwipke over Bles zijnen rug en harder ratelden de wielen over de keien. Zachtjes en plazierig zat den Eeker, diep in zijnen jas, te gichelen om 't Ivlotte gangske, waaonee den Dre ons voerde naar 't ander end van de stad heelegaar. ,,Naar oewen zin, Eeker?" ,,Jabaas 't Kwam er zoo royaal uit, dat Trui, onder de deken me efkes aanstootte mee den knie. Dan knipte ze 'n oogske naar me en toonde rap-efkes 'n igroote doos; die dus al in de sjees had gestaan, want ik had Trui ze nie zien dragen. ,,Vol worstenbrood", vezelde zij; ,,heb ik den Fielp nog gaauw efkes laten bakken". Ik had trouwens ook iets meegenomen, waarvan Trui niks wist. En als ik zoo 'ns goed naar den Eeker, daar veur ons, zag, dan was ie.zoo breed in zijnen jas, da 'k wel be- grijpen moest dat ook hij onder den jas „Kerstmanneke" spulde! Als we Ulvenhout uit waren, op de Markt van t Ginneken waren aangekomen, dan zee Dre IH: ,,'k zal toch elven motten stoppen, menschen. <Om de lanteerns aan te steken. D'n duster valt z66 rap...!" „Ga-d-oewen gank, jonk!" En onderwijl als we stilstonden op 't ver laten dorpspleintje, waar omhenen hier en daar zwak ros licht scheen over de gordijn- tjes van caferamen, wat feller licht °uit de Kerstdtalage van den fotograaf, vielen vier gonzende klokkeslagen uit den ouwen toren, daar in den hoek Van de dorpsmarkt, hard tusschen de donkerende geveltjes rondomme. Bles sleepte 'n bietje ongedulidg mee zijn ijzers al ratelend over de keien. En deus ge- luid, dat van de klok daar hoog in de donke- ren roren, dat van de hoeven van Bles toen, deed den mensch de besloten stilte Van deus pleintje in den winterschemer nog dieper on- aergaan. ,Stil hier", zee den Eeker toen „Op oew eksteroogen zullen ze hier nie trappen", spotte Trui. ,,Kerstmis", zee ik: ,,dan is 't in zoo'n soort stededurpkes altij veul stil." Toen ibrandden den Dre z'n lanteerns. Nog donkerder wierd 't nou binnen de sjees. Trui schurkte nog wat dieper weg onder de reisdekens, zee dan: „toch altij gezelllge dagen, ee, mee al ons kinders om de tafel." En ik kost nie nalaten haar zoo 'ns efkes op den knie te kloppen. En Trui's zwarten oogs- kes keken zoo fel opzij, da 'k ze in den don ker blinken zag. Veurover gebogen, de handen in de zakken, zat den Eeker strak over den weg te turen; z'n oogen toomden mee, met Dre IH. De wegels waren stil. En als we aan de stad kwamen toomde onze voerman den Bles rechtsaf en de sjees rolde langs de glad- geasfalteerde singels van Breda. Feilloos was den haakschen bocht genomen, zonder vermindering Ivan vaart. Bin Trui zee: „toch altij 'n puik gerij gewist, dat sjiske. Gin slijt is er nog aan". „Das waar, Trui, 't wageltje loopt als op kogels, maar vergit nie, vrouw: 'n best peerd 6n... 'nen prima koetsier op den bok!" Toen stak Dr£ IH bij wijze van saluut z'n zwipke in de hoogte, streelde dan mee den top daarvan in Bles z'n manen, mompelde „iets" teugen z'n perdje (die twee hebben samen 'nen geheimen code!) en sneller nog rolde de sjees over den gladden stillen weg die hier en daar te blinken lag onder 't licht van de straatlanteerns. Fel hong 't maantje al te gloren aan den kouwen vrieshemel. Zwart stond 't stille water, daar ibeneden in den singel, te glanzen, in verticale blinkings. 't Leste end gong gesmeerd en als we ook de stad uit waren, dan zee den Eeker, zoo 'ns omkijkend over den kraag van zijnen jas: „nou zijn we 'r gauw, horre!" Hij begost z'n eigen gastheer te voelen, 't manneke, nou we dich- ter bij den woonwagel kwamen. Na enkele bochten, deur naauwere wegels, weinig ver- licht en veul eenzaam hier aan den rand van de stad, naderden wij 't woonwagelpark, dat daar lag in 'nen geur van bedorven eerpel- water en onder den schemer van lampelicht, dat deur de kleine raamkes van de wagels drong. Ook rook't naar den walm uit de zin ken schouwpepkes, die uit 't dak van de wagels stoken. Harmonicamuziek zeurde ge- dempt over 't wagelplein, zoo grilig verlicht en mee de kruisende schaduws op den harden, kouwen grond. Dpn Dre stalde Blesi en de sjees teugen den kant van 't houten noodkerkske, die buiten den wind lag. Gooide zurgvuldig 'n deken over den beest, zette Bles vast aan 'n stutsel van 't kerkske, zeggende: „en ga nou nie mee de kerk aan den haal, Bleske. Want dan mot ik ze veur Nuuwjaar nog verom brengen!" 't Is 'nen tiep! Den Eeker stond al boven aan 't trapke ran den wagel van z'n ouwers, dan kwam zjjn vader buiten mee 'nen solieden stallantaam, lichtte ons bij 't endje van de kerk naar z^jn woonst. D'n vent was veranderd, docht me. Den kop steuviger, gezonder; d'oogen raster. Z'n houding minder nonchalant. En zijn kiee- ren zaten beter aan z'n lijf. Lijk Trui 't later uitdrukte: 't was 'nen oogelijken tiep. „Dus guilie komt ons 'ns opzoeken", zee-t-ie vrindelijk: ,,nou komt maar rap naar binnen. 't is lekker werm gestookt in den wagel. De vrouwoh, daar is ze!" De struische moeder van den Eeker liet ons binnen. De wermte sloeg oe teugen. 't Salamanderke stond rood-gloeiend en den waterketel stond daar gezellig op te suizelen. Trui keek 'r oogen uit. Ze was nog nooit in 'nen woonwagel gewist. En't eerste dat ze zee was: ,,'k heb nooit kunnen denken dat 't zoo gezellig kost zijn in zoo 'nen wagel. Bin toen ze den gemakkelijken stoel kreeg, bezijen 't kacheltje, den Eeker moeders voetkussel aan- slepte, 't dink onder Trui's voeten friemelde, zeggende: „dat hee vader gemokt, mooi kus- sel ee?" toen voelde Trui 'r eigen wezenlijk thuis in deusoverwerme kamerke. Bin weer zee ze: „wa-d-is 't hier gezelhg! Dat was koren op den meulen van vrouw Hoppenbrou- wers! Die 'n bietje verlegen-trotsch 't pluimke stond op te snoepen. De kinders, drie buiten den Eeker, zaten in 'n hoekske, stil en bedeesd te zwijgen. Fier brocht den Hop z'n jonk naar veuren, stelde ze, om zoo te zeggen, veur. Bin wa 'k dalijk zag: 't jongste, 'n meiske van 'n jaar of zeuven, 'n knap troeleke, mee 'n paar sproetekes op 't lollig mopneuske („den familietrek) was veul gesteld op heuren oud- ste broer, den Eeker. Ze wurmde en frutselde net zoolank, tot ze bij 'm op de schoot zat. En toen... toen begost ze in zijn zakken te voelen. Als ik daar leutig naar te kijken zat, dan zee moeder: ,,ja, dat wit ze! Sjaak brengt altijd iets mee veur z'n zuske". ,,Knap kindje, moeder!" prees ik. ,,Jaha", zee den Hop fier: ,,'t trekt op z'n vader, ee!" Toen gong ie naar 'n kastje en haalde er 'n nog nuuw sdgarenbuiltje uit, waar uit ie als 'nen weldoende vorst presenteerde. „'k Hoop, dat ze naar oewen smaak zijn", zee-t-ie. En toen zag ik dat de sigaren van m'n eigen merk waren... Ha, dieen Eeker! 'n attent knulleke als er gin tweede loopt. ,,Ik kom maar niet uitgekeken op deus ge zellig hokske", pluimde Trui weer. „Ge hebt 'n pronte vrouw Hoppenbrouwers!" „Jaja", lachte-n-ie: ,,'k ben nie rijk, maar m'n wijf ruil ik mee ginnen millioennair!" Toen at ie ze op mee z'n oogen. Dat was hier dik in orde. Den sigarenrook kringelde al rap in wer- lende slierten om de blinkendkoperen olie- lamp, die temidden hong als 'n sierstuk van 't vertrekske. Veur de poppenraamkes hongen frjn-kanten gordijntjes als ze op 't Bagijnhof nie 'pronter kunnen hangen. Bin daar over- henen: overgordijntjes van 'nen meter Bra- bantschen bont, rood-wit geblokt. 't Hout- werk zat glanzend in den verf, grasgroenen lak verslerd mee rooie tierlantijnen. Er man-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2