Bewaar de zachtheid van Uw huid De oorlog in Europa. DE REGEERING KUUSINEN GE ARRESTEERD TERNEUZEN, 27 DECEMBER 1939. volk, arbeidzaam en vredelievend, onder het voorwendsel van een bedt-eiging welke nooit bestond en zelfs niet mogelijk was. De wreed- heden en het ongeoorloofd gebruik van ver- nielingsmiddelen, zelfs tegen non-combattan- ten en uitgewekenen, tegen vrouwen, grijs- aards en klnderen, de minachting voor de vrrjheid en voor het menschelijk leven, vor- men handelingen, die om den wraak des Hemels roepen. Vervolgens herinnerde de Paus aan de po- gingen van het Vaticaan tot ibehoud van den vrede en zette hij uiteen hoe die pogingen zijn mislukt door het onder de volkeren heer- schende wantrouwen. De vraagstukken waar- voor de volken stonden waren niet onoplos- baar, maar dat wantrouwen, voortspruitend uit een reeks bijzondere omstandigheden, verhinderde vertrouwen te stellen in even- tueele beloften en in den duur van levensvat- baarheid van mogelijke afspraken. De Paus zeide met schrik te denken aan de gevolgen van dezen oorlog, zoowel uit moreel en mate- rieel, als uit economisch en sociaal oogpunt. Dat zijn overwegingen, die de leiders tot na- denken moeten stemmen en hen ertoe moeten brengen, de uitwerking en doelstellingen van den oorlog te onderzoeken. Zij die verant- woordelijk zijn voor het lot der volkeren dien- den op het geschikte oogenblik de fundamen teele punten voor een rechtvaardigen en eer- vollen vrede te kunnen bepalen, en niet a priori onderiiandelingen te weigeren, indien de gelegenheid zich voordoet. De grondslagen waarop, naar de Paus uit- eenzette, een billijke intemationale vrede ge- grondvest kan worden zijn de volgende: 1. een fundamenteele eisch voor een bil- lijken en eervollen vrede is, het recht van leven en onafhankelijkheid te verzekeren aan alle landen. De wil tot leven van een volk mag nooit het doodvonnis beteekenen van een ander volk. Indien die rechtsgelijkheid in ge- vaar verkeert, moet deze hersteld worden, doch niet met geweld maar naar de regelen van gerechtigheid en wederkeerige eerlijk- heid. 2. Opdat zulk een orde van langen duur kan zijn, moeten de landen bevrijd worden van den druk van den wapeningswedloop en van het gevaar der materieele macht als ty- rannieke rechtschendster. Vredesvoorstellen, welke geen fundamenteele beteekenis zouden toekennen aan een ontwapening met weder zijdsche instemming, zouden vroeg of laat geen levensvatbaarheid blijken te bezitten. ■3. Bij de reorganisatie van het gemeen- schappelijke intemationale leven, dienen alle partijen zich rekenschap te geven van de leemten en gebreken van het verleden. De oprichting van juridische instellingen, ter waarborging van een getrouwe en loyale toe- passing der overeenkomsten, is van beslis- sende beteekenis voor de aanvaarding van een vredesverdrag en voor het vermijden van willekeurige en eenzijdige interpretaties der verdragsbepalingen. 4. Een punt dat heel bijzonder de aandacht verdient, indien men een Ibetere organisatie van Europa verlangt, betreft de nooden en billijke eischen der landen en volkeren, als- mede der ethnische minderheden, welke eischen langs vreedzamen weg dienen te wor den voldaan, en zoo noodig door middel van een wijze en rechtvaardige herziening der verdragen. 'Heel wat aansporingen tot ge weld zouden verdwijnen na de vestiging van een werkelijk evenwicht tusschen de volke ren en het herstel der grondslagen van weder- zijdsche vertrouwen. 5. Maar zelfs betere regelingen zullen on- volmaakt zijn en tot mislukking leiden, indien zij, die de volkeren regeeren, en indien de volkeren zelf, zich niet steeds meer laten doordringen van dien geest van verantwoor- delijkheid, welke het menschelijke bestaan regelt volgens de simpele en onwrikbare nor- men van Gods wetten, van dien dorst naar rechtvaardigheid, welke de moreele gerech tigheid tot grondslag heeft, van die univer- seele liefde, die een brug opwerpt voor hen, die niet het geluk hebben ons geloof te be- lijden. De Paus zeide de moeilijkheden tot het ver- krijgen van een billijken internationalen vrede niet voorbij te zien. Daarna deed hij mededee- ling van het besluit van Roosevelt, tot het zenden vtfn een persoonlijken afgezant naar het Vaticaan. Deze boodschap, aldus de Paus, is ons bijzonder aangenaam, want zij vormt een machtige bijdrage tot de totstandkoming van een billijken en blijvenden vrede en tot verlichting van het oorlogsleed. Wij betuigen president Roosevelt onze gelukwenschen en spreken hem onzen dank uit. Een boodschap van diepen zin. De correspondent der N. R. Crt. te Rome telefoneerde Maandagavond De Kerstboodschap van den Paus is wel- licht van grooter beteekenis dan verwacht werd. Wanneeir men de woorden van den Paus leest, krijgt men niet onmiddellijk den indruk van iets positiefs. Doch gaat men den dieperen zin van de rede na, dan is er wel de- gelijk een belofte in vervat. Niet zoozeer een belofte van een nieuw Pauselijk initiatief om tot herstel van den vrede te geraken, want de Paus geeft zelf te kennen, dat bij de heer- schende mentaliteit en ibij het nog onver- zwakt voortbestaande wederzijdsche wan trouwen stappen slechts tot mislukking zou den zijn gedoemd. Maar de groote belofte van de rede is deze, dat men in het Vaticaan met onverminderden ijver en ongeteld de teleur- stellingen, die men reeds ondervond, en die nog komen zullen, zal blijven doorwerken in het belang van den vrede en dat elke poging die gebaseerd is op redelijkheid en rechtvaar digheid, rekenen kan op de medewerking van het Vaticaan. Het is duidelijk, dat, zooals de Paus zegt, een rechtvaardige en eervolle vrede de levens- mogelijkheden en de onafhankelijkheid van alle naties moet waarborgen, onverschillig of deze klein of groot zijn en het is even duide lijk, dat de levenswil van een natie niet het doodsoordeel van een andere mag beteeke nen. In de praktijk zal dit eenzijdig worden geinterpreteerd. Men zal er in Duitschland een veroordeeling van Versailles in willen zien en te Londen en Parijs een veroordeeling van het Duitsche optreden ten aanzien van Tsjecho-Slowakije en Polen; het Vaticaansche standpunt is, dat Duitschland onrecht heeft begaan, maar dat te Versailles Duitschland ook onrecht ondergaan heeft. De tijden zijn nog niet rijp voor het hoogere inzicht en het is daarom dat de Paus met zooveel nadruk spreekt over het wederzijdsche wantrouwen en over de schending van verdragen en be loften, als de ware oorzaken van het huidige conflict. Wanneer de Paus zoo nauwkeurig om- schrijft, dat bij de wederopbouw van een in- ternationaal rechtsinstituut men rekening moet houden met de tot nu toe gemaakte fouten en dat men er vooral zorg voor moet dragen, dat bij het sluiten van den vrede een lichaam wordt geschapen, dat toezicht moet houden op de loyale uitvoering der aange- gane overeenkomsten en dat eventueel de herziening en verbetering van de vredesvoor- waarden kan doorzetten, dan is daarin wel gefundeerde critiek vervat op de achteloos- heid van den tegenwoordigen Volkenbond, maar ook op het feit, dat sommige voorwaar- den van de vrede van 1919 stilzwijgend onuit- gevoerd zijn gebleven, o.a. de als tegenwicht voor de aan Duitschland opgelegde ontwa pening beloofde progressieve ontwapening der geallieerden mogendheden. De rede is vol van dergelijke toespelingen op begane fouten en zonder ook maar een oogenblik van het algemeene af te dalen tot het concrete en daardoor zich bloot te geven aan critiek of wel gevoeligheden van eenige mogendheid te kwetsen, noodigt de Paus alien uit op dezen Kerstdag de hand in eigen boe- zem te steken en zoo mogelijk alsnog bij ge- meenschappelijk overleg Europa en de wereld te redden van wat de Paus noemt de mach- ten der wanorde en der vernietiging, die op de loer liggen om wanneer in de totaal verarmde wereld de mogelijkheid tot wederopbouw on- eindig moeilijker zullen zijn dan thans het ge- val is, zich te doen gelden in de hoop aan het christelijk Europa de laatste vernietigende slag te kunnen toebrengen. Een ernstige rede, die velen tot denken zal brengen. Daar de pogingen van den Paus ook elders gewaardeerd worden, zelfs door personen, die wat levenshouding betreft zeer ver van den Paus verwijderd zijn, bewijst wel de brief van president Roosevelt, en meer nog het feit, dat de Amerikaansche president, met een traditie brekende, een persoonlijken vertegenwoordi- ger benoemd heeft bij den Heiligen Stoel. AANVAL OP MUNITIEMAGAZMN TE DUBLIN. Zondagmorgen vroeg is een vermetele over- val gepleegd op het arsenaal in het Phoenix- park, te Dublin, een van de krachtigst ver- sterkte opslagplaatsen van munitie in Eire. De aanvallers overmeesterden de militairen, die de wacht hielden en maakten zich met vrachtauto's uit de voeten, waanbij zij een groote hoeveelheid wapens en munitie mede namen. Officieel is medegedeeld, dat de aanval op het arsenaal geschiedde om half negen. De toegang tot het arsenaal werd geforceerd door een man, die in militaire uniform was ge- kleed en die een pakje voor den commandee- renden officier bij zich had. Toen de poort ge- opend was, hield hij de schildwacht in be- dwang. Zijn medeplichtigen holden naar bin- nen en overmeesterden de wacht. Terwijl zich dit alles afspeelde, werden schoten gelost op een soldaat van de militaire politie bij de Islandbridge-kazeme, den meest nabijzijnden militairen post, ongeveer 800 m. van het arsenaal. Onmiddellijk hierna snelden soldaten naar het park en vier, met revolver gewapende, mannen werden gevangen genomen. De meeste aanvallers hadden zich evenwel uit de voeten weten te maken met een groote hoe veelheid kleine wapens en munitie. Een wach- ter, die alarm wilde slaan, werd door een schot buiten gevecht gesteld; de man is in kritieken toestand opgenomen in een zieken- huis te Dublin. Naar schatting bedroeg het aantal aanval lers tusschen de vijftig en honderd. Zij hadden zich in alle stilte op een eenzame plaats in het park verzameld en omsingelden op een afgesproken teeken het arsenaal. Geen van de verdedigingsmaatregelen van het arsenaal kon in werking worden gesteld, aangezien de wacht geen kans kreeg zich te verweren; zelfs kon men den schakelaar, welke de zoek- lichten aansteekt, niet omdraaien. Geconstateerd is, dat een ibewaker Zater- dagavond had bemerkt, dat de telefoonlijnen, welke naar het arsenaal leidden, waren door- gesneden. wanneer het weer koud en guur is met de huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30 ct. Havas meldt uit Stockholm, dat volgens niet bevestigde en niet te controleeren be- richten de met Moskou bevriende z.g. Fin- sche regeering van Otto Kuusinen door de Russen zou zijn gevangen genomen en dat Kuusinen zelfs zou gefusilleerd zijn. ENGELSCH VLIEGTUIG VERMIST. Reuter meldde Vrijdag, dat oorlogsschepen de Middellandsche Zee afzoehten naar een Britsch verkeersvliegtuig dat op weg van Egypte naar Engeland vermist is geraakt. Het had een bemanning van 5 koppen en 5 passagiers aan boord. Een later bericht uit Alexandria meldt, dat 6 inzittenden door een schip zijn gevonden en aan boord genomen en daarmede op weg was naar Malta. De Imperial Airways ontving echter bericht, dat een Britsch oorlogsschip 3 personen aan boord had genomen, terwijl vol gens een ander bericht het vliegtuig een nood- landing zou hebben moeten maken in de woestijn. Men tracht thans dit mysterie op te helderen. DE GNEISENAU NIET VERGAA'N. Van welingelichte zijde wordt, volgens het D.N.B. te Berlijn, het bericht van Havas vol gens hetwelk het Duitsche stoomschip Gnei- senau met repatrieerenden aan boord in de Oostzee of door een duikboot van onbekende nationaliteit of door een mijn tot zinken zou zijn gebracht, onjuist genoemd. De Gneisenau heeft haar Duitsche haven van bestemming ongehinderd bereikt en alle passagiers ontscheept. TOENEMEND AANTAL ZWEEDSOHE VRIJ WILLIGERS De correspondent van de Basler Nachrich- ten te Stockholm bericht, dat de organisatie van het Zweedsche vrijwilligerscorps voor Finland steeds grooter vormen aanneemt. De Zweden organiseeren het corps zonder de neu- traliteit te schenden. De mannen strijden onder Finsche vlag en dragen de Finsche uni- formen. Zij ontvangen hun wapens eerst op Finsch gebied. Volgens nog niet bevestigde berichten uit de sovjet-Unie zou de vroegere gezant te Hel sinki, Derevianski, gefusilleerd zijn, omdat hij onjuiste mededeelingen over Finland zou heb ben gedaan. DUITSCHE SCHEPEN ALLE NAAR DE TMUISHAVEN? Het schijnt, volgens een bericht uit Parijs, dat de Duitsche admiraliteit den Duitschen koopvaardijschepen, die een toevlucht hadden gezocht in neutrale havens opdracht heeft gegeven ten koste van alles naar het vader- land terug te keeren. Duitsche koopvaardij schepen in neutrale havens over de geheele wereld, zoo meldt Havas, maken zich gereed om uit te varen, of zijn reeds vertrokken. Men kan dus in de komende weken verwach- ten, dat een groot aantal Duitsche schepen zal worden aangehouden. Bij het uitjDreken van den oorlog bevonden zich meer dan vijfhonderd Duitsche schepen, met een totale tonnage van 1.8 millioen ton buiten de Duitsche wateren. Op 4 December hadden de geallieerden 27 Duitsche schepen aangehouden en op 20 December waren 23 Duitsche schepen door de bemanning tot zin ken gebracht, om niet in handen van den vijand te vallen. Hun totale tonnage bedroeg 139.000 ton. 0,PSTAND VAN IERSCHE GEVANGENEN. In de gevangenis te Londonderry in jNoord Ierland is op Kerstmorgen een opstand uit- gebroken onder zestig gevangenen die er voor den duur van den oorlog in verzekerde bewa ring waren genomen onder verdenking dat zij tot het Iersche republikeinsche leger behoor- den. In verband met het Kerstfeest hadden eenige bewakers vrijaf gekregen en de mui- ters hebben onder deze omstandigheden kans gezien drie ibewakers neer te slaan en in cel- len op te sluiten. Toen hebben zij zich in een der zalen die uitzicht geven op straat gebar- cadeerd en voor de open ramen republikein sche liederen gezongen, de menigte die na- tuurlijk spoedig in grooten getale opdaagde, toegesproken en ten slotte twee op nog onop- gehelderde wijze binnengesmokkelde republi keinsche vlaggen ontplooid. De aanwezige bewakers hebben een poos getracht de deur te rammeien, maar de ge vangenen hadden er alle meubelen voor ge- plaatst, die zij in het vertrek aantroffen, zoo- dat ten slotte de hfllp van de ibrandweer en de militaire politie werd ingeroepen. Eerst na ruim vijf uur heeft de brandweer de mui- ters van de ramen weggespot'en en een in- gang van de buitenzijde geforceerd. In de zaal en in de cellen in welke de drie bewakers waren opgesloten hebben de muiters alles kort en klein geslagen en een begin van brand gesticht, dat spoedig was gebluscht. De politie is dadelijk een uitgebreid onderzoek begonnen. De directeur en onder- directeur waren met Kerstverlof. PAUS PIUS XII NAAR HET QUIRINAAL. Stefani meldt uit Rome: In een officieele mededeeling wordt o.a. gezegd, dat paus Pius XII zich op 28 Decem ber, des morgens om 10 uur, naar het Quiri- naal zal begeven om een bezoek te brengen aan Victor Emmanuel III, koning van Italie en Albanie, keizer van Ethiopie en aan de koningin-keizerin. Pius XH zal bij die gelegenheid vergezeld zijn van een stoet van 65 personen, waaron- der verscheidene kardinalen en hoogwaardig- heidsbekleeders, de gouverneur van Vaticaan- stad en de apostolische nuntius, alsmede de kardinaal-deken en de kardinaal-staats- secretaris. Men gelooft dat de paus daarbij aan graaf Ciano de versierselen zal uitreiken van de Gouden Ridderspoor. De koning-keizer zal kardinaal-staatssecretaris Maglione de keten overhandigen van de Annunziata. Indien de weersomstandigheden het toe- laten, zal de paus in een open auto naar het Quirinaal rijden. Tijdens den rit zal de stoet de eerbewijzen ontvangen van de troepen, op- gesteld van Vaticaan-stad af tot aan het koninklijke paleis. Waarschijnlijk zal de paus, alvorens de audientie begint, neerknielen in de Paolijnsche kapel van het Quirinaal. Ook verwacht men, dat de paus, daartoe geroepen door de toe- juichingen van de menigte, op het balcon van het paleis zal verschijnen en, staande tus schen den koning en de koningin, het volk zijn zegen zal geven, een feit, dat geboek- staafd zal blijven in de geschiedenis der pau- sen en in die van het Romeinsche imperium. DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITS- ZONE. Reuter meldt uit Washington: De Vereenigde Staten en 20 andere Ame- kaansche republieken hebben een gemeen- schappelijke verklaring afgegeven betreffende de neutraliteit. De verklaring behelst een protest tegen het optreden van Engelsche, Fransche en Duitsche oorlogsschepen, onder welke de .Admiral Graf von Spee" in Ameri kaansche wateren. De verklaring deelt mede, dat onmiddellijk raadplegingen zullen aanvangen met het oog op versterking van de neutraliteitsregels van Amerika in zoodanigen zin, dat schepen van oorlogvoerenden verhinderd zal worden zich van brandstof te voorzien of herstellingen te verrichten in Amerikaansche havens, wan neer deze schepen oorlogsdaden verricht heb- richt hebben binnen de vastgestelde veilig- heidszone. Deze verklaring is tegelijkertijd in de hoofdsteden van 21 republieken gepu- bliceerd. DE BEMANNING VAN DE URSULA ONDERSOHEIDEN. Het Engelsche ministerie van marine deelt mede, dat Philips, de commandant van de duikboot Ursula, welke onlangs een Duitschen kruiser Ibij Helgoland heeft vernield, is onder- scheiden met het kruis van verdienste. Hij is met ingang van 22 December bovendien be- vorderd. Ook andere leden van de bemanning van de duikboot zijn onderscheiden en bevorderd. TWEE ZWEEDSCHE SCHEPEN VERGAAN Acht overlevenden van de Zweedsche stoom- schepen Mars en Carl Henckel zijn in Chris- tiaansund aan land gegaan. 28 opvarenden zijn omgekomen bij het vergaan van deze schepen. De overlevenden verklaarden, dat de Mars op een mijn was geloopen. De Carl Henckel was zoo snel gezonken, dat geen boo- ten meer konden worden uitgezet. Een Noorsch schip had een paar man gevonden, die zich aan een vlot vastklemden. DE ADMIRAL GRAF SPEE. Havas meldt uit Buenos-Aires: De legatieraad van de Duitsche ambassade heeft Cantillo, den Argentijnschen minister van buitenlandsche zaken, een nota van de Rijksregeering overhandigd, waarin de vrijla- ting verzocht wordt van de -geinterneerde officieren en manschappen van de Admiral Graf Spee, en waarin de redenen van dit ver- zoek worden uiteengezet. Cantillo zal de nota bestudeeren en binnen- kort beantwoorden. De Duitsche nota is niet in den vorm van een krachtig protest gesteld, doch zuiver een uiteenzetting van het Duitsche standpunt, Men meent te weten dat de Argentijnsche regeering zal betoogen, dat de door haar genomen maatregel in overeenstemming was met de orvereenkomst van Den Haag. Na zes dagen lang gebrand te heibben, stijgt er nu geen rook meer op uit het wraL van de Admiral Graf Spee. Men ziet thans slechts een vormlooze massa, waar een ge- vechtstoren uitsteekt. DE VERLIEZEN TER ZEE. De Engelsche admiraliteit geeft op, dat in de week van 17 tot en met 23 December ge zonken zijn tien Britsche schepen met een tonnage van 6581 ton en acht neutrale sche pen met een tonnage van 10.839 ton. Op de lijst der gezonken neutrale schepen komen voor de Deensche boot Bogo Jytte, de Zweedsche schepen Mars (1475 ton), Adolf Bratt en Carl Henckel en de Noorsche boot Rudolf. De Duitsche verliezen in de betreffende week bedroegen 32.565 ton, d.w.z. de tonnage van de tot zinken gebrachte Columbus. Reuter meldt uit Londen: Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat, toen het s.s. Scotia op 7 dezer werd ge- torpedeerd, het zelf eveneens beschadigde s.s. Hafnia trachtte de bemanning van de Scotia te redden. Terwijl zij, hiermede bezig was, werd de Hafnia in het Duitsch aangeroepen en kreeg het schip opdracht weg te stoomen en geen reddingspogingen in het werk te stellen, daar het anders zelf eveneens zou worden getor- pedeerd. Als gevolg hiervan hebben 21 man nen het leven verloren. De iScotia en de Harnia waren beide Deensche schepen. NIEUWE MIJNENVELDEN VOOR DE ENGELSCHE KUST. Reuter meldt uit Londen: De admiraliteit heeft Maandagavond een mededeeling uitgegeven, waarin gezegd wordt Duitschland heeft zich schuldig gemaakt aan het leggen, zonder waarschuwing, van auto- matisch verankerde mijnen in de Noordzee buiten de territoriale wateren buiten de En gelsche kust. Bijgevolg deelt de admiraliteit mede, dat het zijn voornemen is mijnen te leggen voor een betere bescherming van de schepen, die varen in de Noordzee buiten de Oostkust van Engeland en Schotland.. De mijnen zullen zonder verdere kennisgeving' gelegd worden binnen de hieronder aangege- ven gebieden. Vervolgens worden de gebieden, waarin de mijnen gelegd zullen worden, met lengte- en breedtegraad aangegeven DE F1NNEN NEMEN HET INITIATIEF. De Finnen hebben thans het initiatief over- genomen, meldt de correspondent van Havas uit Helsinki. Terwijl de zwaarbeproefde Rus- sische kolonnes in langzaam of sneller tempo blijven terugtrekken, gaan de Finnen overal tot den aanval over, ook bij de Mannerheim- linie. Zondag heibben zij bij Summa op de Karelische Landengte e'en aanval ingezet, dip de Russen dwong tot een tegenactie, waarbij zij hun verloren stellingen heroverden. In het uiterste Noorden blijven de Russen terug trekken op Petsa.mo, van dichtbij gevolgd door de Finsche voorhoede. De Russische lucht- macht heeft Zondag getracht steden, havens en wegen te bombardeeren, doch de resulta- ten zijn matig. De Finsche luchtafweer werkte doeltreffend. Veertien Sowjet-vliegtuigen zou den zijn neergeschoten. Intusschen blijven de Fransche en Engel sche bladen zich bezig houden met de nood- zakelijkheid van materieele hulp aan Finland. De Temps, het blad, dat zulk een hulp van den beginnen af met kracht heeft voorge- staan, besluit haar Bulletin du Jour van 24 December: Aangetoond is, dat de roode hor- den slechts een zeer betrekkelijke gevechts- waarde hebben, dat haar kader niet opgewas- sen is tegen zijn taak en dat het Russische opperbevel onder zijn opdracht blijft. Het is een leger voor den burgeroorlog, een leger waarvoor iedere buitenlandsche onderneming iets buitengewoon hachelijks is. Dit is een fei- telijke toestand, welke aan het geheel van de intemationale crisis een nieuw aanzien geeft, dat men niet uit het oog kan verliezen, wan neer men wil, dat het Duitsch-Russische samenspannen niet de resultaten zal opleve- ren, welke Berlijn en Moskou ervan ver- wachten voor hun politiek van overheersching in Europa. Er is hier in ieder opzicht een nieuw feit, die de meest ernstige aandacht eischt. In den oorlog gaat het erom zoowel op het politieke als op het strategisch gebied alle gelegenheden aan te grijpen, die zich voordoen. ZEER TIJDELIJKE IJSPRET. Er kan hier toch in het Zuiden van ons land maar zelden gebruik worden gemaakt van de ijspret.^ Zoodra de vorst zijn intrede doet, grijpt men in het Noorden al naar de schaats, doch hier kan men dat eerst veel later. Zoo geviel het, dat pas j.l. Zaterdag in de omge- ving op de onder geloopen landen kon wor den geschaatst, en dat ook het bestuur der ijsbaan de baan alfaier openstelde, terwijl door de politie het publiek van de vestinggracht werd geweerd, daar men het ijs niet betrouw- baar achtte. Op de ijsbaan was ook de verlichting in orde gebracht en menigeen verlustigde er zich op met de intredende vacantiedagen eens volop van de ijspret te kunnen genieten. Zaterdag werd er dan ook druk gebruik van gemaakt. Het weer sloeg echter weer even plotseling om en even vlug als de vorst gekomen was, verliet deze ons weer, en kregen we dooi met vochtigen mist, zoodat de schaatsen weer in 't vet konden worden gezet. 't Was voor de liefhebbers van de ijssport jammer. ONTSPAiNNINGSAVOND MILITAIREN. J.l. Vrijdagavond werd in het Concertge- bouw alhier een gezelligen avond gegeven voor de alhier in kantonnement liggende mili tairen en georganiseerd door een plaatselijke afdeeling van O. en O. De zaal was flink bezet met militairen en een aantal burgers, welke laatsten tegen een matige entree dezen avond konden bijwonen. Klokslag 8 uur verscheen de lste luitenant De Klerk op het podium voor het spreken van een kort openingswoord. Het programma werd vender geopend met een pittigen marscii van een orkest, onder leiding van den heer De' Bruijne, welke belangeloos medewerking ver- leende. In een non-stop tempo tot de pauze werden achtereenvolgens verschillende voordrachten ten beste gegeven, waarvan „De doofstomme muzikant voor den rechter", onze bijzondere aandacht trok door de wijze waarop ze voor het voetlicht werd gebracht. Na de pauze werd, onder leiding van den heer R. van Grembergen, opgevoerd het blij- spel ,,Arme rijken". Dit stukje bracht de lachspieren danig in beweging en werd over het geheel genomen goed opgevoerd. Tot slot volgde, om in de sfeer te blijven, nog een parodie op het militaire leven van onze jongens. Ook dit werd een succes voor de spelers. Nog een goed uur wachtte den opgekome- nen, om een dansje te wagen, welke muziek ook verzorgd werd door bovengenoemd orkest. Het middernachtelijk uur was juist ver- streken, toen de taptoe klonk en de soldaten naar hun kwartieren riep en tevens het einde van dezen avond aankondigde. KERSTVIERING NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL. Dinsdagmiddag Tweede Kerstdag, werd in de Ned. Herv. Kerk alhier, door ruim 400 kinderen van de Herv. Zondagsschool het Kerstfeest gevierd. Twee Kerstboomen die in de kerk waren opgesteld, gaven met haar electrische lampjes en kaarsen een stemmigen aaniblik. Plechtig klonken de liederen van het orgel. De Voorzitter Dr. Cazemier opende deze Kerstherdenking met het zing-en van Ps. 98 2, waarna hij voorging in gebed, om daarna een kort inleidend woord te spreken. Door de grootste kinderen van de klas uit de Kerkhoflaan werd een Kerstliturgie naar voren gebracht, waarin tevens was opgenomen de Kerstgeschiedenis, die door den heer J. L. Hamelink werd uiteengezet. Onder leiding van den heer Chr. Ollabek zongen de kinderen hiema met hun heldere stemmetjes de door hen geleerde Kerstliede- ren, die een aandachtig gehoor vonden. Ter afwisseling werd door den neer P. J. van Gelderen een Kerstvertelling verhaald. Tenslotte sprak Dr. Cazemier nog een slot- woord en werd het Kerstfeest met het zingen van Geiz. 96 1 en dankgebed gesloten. Bij den uitgang werd aan de kinderen een pakje met versnaperingen uitgereikt, terwijl bovendien de kinderen die de Zondagsschool gaan verlaten, een bijbeltje ter herinnering werd aangeboden. Zondag a.s. ontvangen alle kinderen van de Zondagsschool een iboek, naar verhouding van de gemaakte vorderingen. Het kerkgebouw was geheel gevuld met ouders en belangstellenden. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen: Dameshandschoen, M. van den Akker, Nieuwediepstraat 101. Eenig geld, J. de Bokx, Baandijk 35. Rozenkrans, C. J. Eekman, Kerkhoflaan 26. Vulpen, J. Meulenberg, Wiestkolkstraat 40. Baaltjes uien, A. de Ridder, Koedijk 44. Paar heerenhandschoenen, J. van Dronge- len, Piersenspolderstraat 9, Sluiskil. Twee heerenhandschoenen, J. Olijslager, Burg. Geillstraat 52. Kindertiandschoen, D. Durinck, Zandstr. 10. Dameshandschoen, C. Dieleman, Noord- straat 109. Dameshandschoenen, Jac. Hamelink, M, Eijkestraat 16. Boekje, Jac. de Doelder, Bange Kerkstr. 49. Huissleutel, Joh. Eckhardt, Nieuwstraat 24. Polshorloge, D. A. van Hecke, Leliestr. 6. Dop van benzinetank, P. Eckhardt, Nieuw straat 24. Kindermuts, J. de Vos, Steenkamplaan 75. Kinderhandschoen en een vlooienspel, D. Heijgelaar, Dijkstraat 33. Rijwielbelastingmerk, J. de Smidt, Steen kamplaan 17. Slot, L. van den Akker, Nieuwediepstr. 101. Twee handschoenen, P. Tollenaar, Axel- schestraat 123. Groene das, P. Mielen, Tiholensstraat 13. Autostep, Kinderhandschoen, Idem gebor- duurd, radiateur House, zakkam in 6tui, een dames- en een heerenhandschoen, bureau van politie. VERDUISTERINGSQEFEININGEN IN DE PROVINOIE ZEELAND. Er zullen tusschen 8 en 24 Januari a.s. in onze provincie verduisteringsoefeningen wor den gehouden. Voor de gemeenten Axel, Biervliet, Graauw en Langendam en Oostburg zijn daarvoor ge steld 8, 9 en 10 Januari. Voor de gemeenten Terneuzen en Schoon- dijke 15, 16 en 17 Januari. Voor de gemeenten 'Hoek en Hoofdplaat 18, 19 en 20 Januari. Voor de gemeenten Oostburg en Breskens 22, 23 en 24 Januari. De verduisteringsoefeningen zullen worden gehouden van des avonds 7 tot 10 uur, terwijl aan de burgemeesters der betrokken gemeen ten wordt overgelaten hoeveel avonden zal worden geoefend. ONDERSCfHEIDING. Namens Z.M. den Koning der Belgen wer den dezer dagen door het Belgisch consulaat te Terneuzen de versierselen met de gouden medaille der Kroonorde uitgereikt aan den heer Adr. de Putter, vlashandelaar te Zaam- slag. De benoemde ontving deze onderschei- ding voor zijn 40jarigen dienst als hoofdcon- troleur der Beetwortelsuikerfabriek te Moer- beke-Waes. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over, de week van 10 tot en met 16 December- in deze provincie be droeg: Roodvonk: Axel 3, Terneuzen 1, Ril- land-Baht 1, (het 3de geval); Vlissingen 1, Poliomyelitis: Poortvliet 2 (in een gezin). HET PLAN INZAKE DE SAME NVOEGIN G VAN POLDERS IN WEST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Zooals men zich zal herinneren, is er inder- tijd een commissie van Statenleden en des- kundigen benoemd, welke belast werd met het uitbrengen van een rapport aan dp Pro vincial Staten inzake de kwestie van de samenvoeging der polders in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar de Midd. Crt. verneemt, is deze com missie tot de conclusie gekomen, dat de samenvoeging gewenscht moet worden ge- acht. Over eenigen tijd zal het rapport vermoe- delijk in druk verschijnen. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In de Zaterdag gehouden vergadering wijd- de de Voorzitter, de heer J, A. van Rompu, eenige woorden aan den zongvollen tijd dien wij beleven. Niemand had 20 jaren geleden kunnen vermoeden, dat de Kamer alhier weei tijdens een Europeescher. oorlog zou moeten foijeenkomen. Al is ons land er niet recht- streeks in betrokken, zoo ondervinden wij toch in menig opzicht de gevolgen en het is te vreezen, dat die in de naaste toekomst steeds zwaarder zullen drukken. Hij sprak de hoop uit, dat het H. M. de Koningin en Hare raads- lieden moge gegeven zijn, in deze internatio- naal woelige tijden, het Nederlandsch schip van iStaat met vaste hand naar veilige ree te kunnen sturen. Hij wenschte voorts den heer G. F. P. van der Peijl geluk met de hem te beurt gevallen koninklijke onderscheiding, door zijn beno'e- ming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. mcmm MB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2