ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nieuwjaars-advertentien Beate weet, wat ze wil Ho 10.008 WOENSDAG 27 DECEMBER 1939 79® Jaargang a 60 cent Binnenland Feuilleton Buitenland L. V. J. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST, f dank aan oud-minister romme. een gelukkige kerstdag DE PAUS OVER DE GSONDSLAGEN VAN INTERNATIONALEN VREDE. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 3073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 -Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. HIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. voor het Nieuwjaarsnummer dat Maandag- morgen 1 Januari in plaats van Maandag- avond zal verschijnen en in de kom dezer ge- meente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen of gedichten grooter dan 20 regels, zal 60 cents meer worden gerekend voor elke 20 regels of ge- deelte daarvan. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Zaterdagmorgen 30 December 10 uur Terneuzen, 22 Dec. 1939. Firma P. J. VAN DE SANDE. KERSTMIS TEN PALEIZE. Maandagmiddag is over de beide Neder- landsche zenders ,een uitzending verzorgd van de Kerstfeestviering van de Koninklijke Familie in het Paleis aan het Noordeinde te Den Haag, welke uitzending in de eerste plaats was bedoeld voor de gemobiliseerden op de verschillende posten in den lande en op zee. Deze Kerstviering was treffend in hare een- youdige menschelijkheid en huiselijkheid en zal ongetwijfeld bij de talrijke luisteraars diepe ontroering hebben verwekt. Men kon zioh een beeld vormen van dat echt huiselijk tafreel in het koninklijk Paleis: de grootmoe- der, de kinderen en de beide kleinkinderen bij den Kerstboom. Door mededeeling van Prins Bernhard ver- naxnen wij, dat de familie om den Kersttooom, waarvan de lichtjes waren ontstoken, ver- zameld was, en dat hij eerst zou voorlezen het Kersthoofdstuk uit den Bijbel, het verhaal van de gelboorte van Christus (Lucas 2 120). De Prins deed dit in goed Nederlandsch en met lofwaardige voordracht. Tijdens detze voorlezing kon men de blijd- schap en bewondering van Prinses Beatrix over den kerstboom hooren, want deze kon zich, als elk ander kind van dien leeftijd moei- lijfc trjdens de voorlezing stil houden, doch gaf voortdurend uiting aan haar bewondering door te laten hooren: ,,0, wat een mooie Kerst boom, Ireen, wat een fijne Kerstboom". Ook kon men Prinses Ireen beluisteren, want men hoorde ook af en toe zwakke kindergeluidjes. Die geluiden deden aan de voorlezing geen afbreuk, zij versterkten integendeel den in- druk van het geheel. Na de voorlezing van den Prins zou zooals hij had aangekondigd, zijn vrouw een toe- spraak houden. Prinses Juliana hield een eenvoudige Kerst- toespraak, waarin Zij/ wees op de iboodschap van het Licht, toenmaals gebracht in een rus- telooze wereld en van bijzondere beteekenis voor de verscheurde menschheid van thans. Deze Kerstviering werd besloten met het zingen van twee verzen van het Kerstlied ..Stille nacht, Heilige nacht". Geheel Nederland heeft met zijn Vorsten- huis het Kerstfeest kunnen herdenken. Te Velp is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en voorzitter van den R. K. Alge- meenen boeren- en tuindersbond. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst was op 23 April 1870 geboren. Hij werd opgeleid voor candidaat-notaris, doch gevoelde zich meer aangetrokken tot de agrarische belan- gen dan tot het notariaat en had daartoe op zijn landgoed te Twollo, gemeente Voorst, vol- Door OTFRID VON HAN STEIN. Vertaald door Angelica van Hest. 27) (Slot.) Toen zette Beate het geheele plan nog- maals uiteen. „Goed, in principe ben ik dus bereid, aan de zaak mee te doen. Ook het kapitaal zou wel te krijgen zijn. Maar de voorwaarden zijn te hoog." „Het spijt mij, maar ,:Wij tweederde, u een derde." ,,Het spijt me zeer, maar dan hebben ver- dere onderhandelingen geen zin meer." „Als ik wegga jDan zal er vandaag of morgen wel een ander komen." „U wilt de zakelijke leiding behouden?" „Ja." ,,Jk weet in het geheel niet of u zoo iets k-unt volbrengen ,,Ik neem aan, dat u dat wel beoordeelen isult aan de wijze, waarop ik het plan in elkaar heto gezet". „Uw salaris is te hoog." ,Ik vind het juist genoeg." .jMaakt u betere voorwaarden voor ons. Ik wil meedoen, maar zoo gaat het niet." -Det spijt mij, mijnheer de directeur! Ik was graag met u in zee gegaan, vooral ook «mdat uw firma miji warm was aanbevolen door den heer Dombusch." Het gesprek bleef wel een uur traineeren. op gelegenheid. Geruimen tijd was hij lid van de Provincial en Gedep. Staten van Gelder- land en in 1922 werd hij tot lid van de Tweede Kamer gekozen, hetgeen hij bleef tot 1937, om in September van laatstgenoemd jaar over te gaan naar de Eerste Kamer. Hij behoorde tot de R. K. Staatspartij. Baron van Voorst tot Voorst was verder baljuw-president van de balije Nederland der j souvereine en militaire orde van Malta, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en Officier in de orde van Oranje-Nassau. Het R. K. werklieden verbond zond het volgende telegram aan prof. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van iSociale Zaken. >Dij gelegenheid van de aanneming van het kinderbijslag-ontwerp door de Eerste Kamer, danken wij u alsnog voor het initiatief en feliciteeren wij u met dit belangrijke princi pieele succes". 1 DE NEDERLANBSCHE IN- EN UITVOER. Het Deutsche Nachrichten Bureau haalt uit het Algemeen Handelsblad vergelijkende ge- gevens aan over den Nederlandschen in- en uitvoer, waaruit volgens het Handelsblad zou blijken, dat de Nederlandsche uitvoer nog geenszins opgeleefd is. Naar aanleiding daarvan schrijft het D.N.B. „Deze getallen toonen aan dat degenen die inderdaad door de Engelsche oorlogvoering ter zee worden getroffen de neutrale staten zijn. Van het begin van den oorlog af hebben de Engelschen den strijd ter zee met alle mid- delen gevoerd en zich bij het opbrengen en onderzoeken van neutrale schepen aan talrijke inbreuken op het volkenrecht schuldig ge- maakt die neerkomen op de /praktijken der zeerooverij. Nadat Engeland moest inzien dat het zijn blokkadeketen om Duitschland niet kon sluiten, liet het met echte Engelsche ver- nielzucht geen middel onbeproefd om het oeconomische leven der neutrale staten te verwoesten, hetwelk vooral door de export- blokkade groote schade lijdt. Het voorbeeld van Nederland toont aan, welk een omvang dit vernielingswerk reeds heeft aangenomen". BELGISCH MINISTER KOMT O. EN O. BESTUDEEREN. De Minister zonder Portefeuille, Henri de Man, president van het Elisabeth-werk voor den vrijen tijd van de Belgische soldaten; zal zich Donderdag a.s. naar Den Haag begeven, waar hij de leiders van de Nederlandsche°orga- nisatie O. en O. ontmoeten zal. De Belgische minister wil blijkbaar van nabij het Neder landsche O. en O.-initiatief bestudeeren. HANDEL SBETREKKINGEN MET BELGIe. Voor de leden van de Nederlandsche Maat- schappij voor Nijverheid en Handel, departe- ment 's-Gravenhage, heeft de heer J. B. Vink, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Belgie en Luxemburg een rede gehouden over: „Onze handelsbetrek- kingen met Belgie". Het is onbetwistbaar, zei spr., dat ondanks den oorlog of misschien wel juist om den oor log, voor het onderling ruilverkeer tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie, zeer gunstige perspectie- ven bestaan, nog gesterkt door de uitstekende betrekkingen, die zich ontwikkeld hebben als gevolg van het wederkeerig vorstelijk bezoek. Mien kan zeggen, dat de voornaamste oor- logvoerende landen zoowel voor Nederland als voor Belgie 30 a 40 pet, van den totalen invoer en van den totalen uitvoer uitmaken. Wat hiervan door den oorlogstoestand ver- loren zal gaan, dient door een intensiveering van het verkeer tusschen Nederland en Bel gie voor een flink deel te worden gecompen- seerd. Het lijkt spr. voor het bedrijfsleven in beide landen uiterst belangrijk na te gaan in hoe- verre een herorienteering mogelijk is. Egon zat op heette kolen,- was ervan over- tuigd, dat de directeur ieder oogenblik zou dpapringen en de onderhandelingen afbreken. Eindelijk richtte hij zich op. „Is dat werkelijk uw laatste woord?" vroeg hp aan Beate. „Mijn allerlaatste woord." „Dan voor den drommel zullen we het contract maar opmaken." ,/Een oogenblik, dan haal ik even de schrijf- machine." Beate zat voor de kleine machine en tikte het contract; ook nu vertrok ze geen spier van haar gelaat. ,,Wat beteekent dat? U noemt bier ook de aanstelling van mijnheer Dombusch en u be- paalt zijn salaris?" ,,Ik moet de zekerheid hebben, dat mij een technische leider terzijde staat, die verstand heeft van zijn vak." „Weet u dat zoo precies?" „Ja." ,^En u vraagt tweeduizend Chileensche pesos voorschot voor hem?" ,,Ik denk, dat mijnheer Dombusch ze noodig heeft." ,,U vraagt tenminste zelf geen voorschot." „Ik krijg de tweeduizend drie honderd peso temg, die ik betaald heb voor de corfcessie die nu door de firma wordt overgenomen." ,,U hebt blijkbaar vermogen. Waarom doet u het zaakje niet alleen?" De heer Kirkhovel had onderteekend en school Beate het contract toe. ■•Omdat de tweehonderd Chileensche pesos, die ik nog bezit, daarvoor niet geheel toerei- kend zouden zijn geweest." Kirkhovel lachte. „Met dat beetje geld achter u durf u zoo op te treden? Hadt u mij laten gaan?" Ook Beate was vergenoegd. ,yU zoudt niet zijn weggegaan. U zoudt immers niet uit Buenos Aires naar Santiago gekomen zijn, als u niet vast besloten was ge weest. U z£u trouwens heel onverstandig heb- De Nederlandsche uitvoer naar Belgie zonk in van 35 millioem op 18 millioen gulden en wijst dus een verlies aan van 50 pet. Eener- zijds dus 50 pet. meer Belgische invoer in Nederland en anderzijds 50 pet. minder Neder landsche invoer in Belgie. Zeer opvallend is dus de buitengewoon sterke toeneming van den invoer uit Belgie in Nederland en "de enorme terugval van den uitvoer uit Nederland naar Belgie. De belangrijke inzinking is ongetwijfeld voor een groot deel het gevolg van het groot aantal uitvoerverboden, waarop sleehts met de grootste moeite en met enorm tijdverlies dis- pensatie verkregen wordt. In het vervolg van zijn rede hield de heer Vink een pleidooi voor economische samen- werking tusschen Nederland en de Belgisch- Luxemburgsche Economische Unie. EXTRA FIETSBELASTING IN N.-BRABANT EINDELIJK OPGEHEVEN. De lange lijdensgeschiedenis naar de af- schaffing van het weggeld voor de fiets in Noord-Brabant heeft nu eindelijk definitief haar beslag gekregen. Jaren lang is deze weggeldkwestie op het program van vele vertegenwoordigers in de Provinciale Staten een onderwerp van debat geweest. Commissies zijn benoemd, rapporten zijn uitgebracht en de conclusie was, dat het meerendeel van het college in deze belasting een onbillijkheid zag. Thans hebben de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant definitief tot afschaffing besloten. Hiermee gaat dus gepaard de afschaffing van de weggeldkaart. Deze belastingopheffing, welke vooral voor de landbouwende bevolking en voor den arbei- dersstand een uitkomst beteekent, treedt met ingang van 1 Mei 1940 in werking. Het weg geld voor de fiets in Noord-Brabant bracht rond f 450.000 per jaar op, meldt de Bossche correspondent van het R. Nwbl. De verminderde opbrengst zal o.m. worden gecompenseerd door het aantal opcenten op de rrjksbelastingen met drie te verhoogen. ANTHONY FOKKER. f Uit New York wordt gemeld: Op 49jarigen leeftijd is Zaterdagmorgen om half negen plaatselrjke tijd (circa 14 uur Amst. tijd) overleden de bekende Nederland sche vliegtuigbouwer Anthony Herman Ge rard Fokker, in de kliniek waarin hij sedert eenige weken is verpleegd. Fokker, die een groot gedeelte van het jaar in de Vet". Staten doorbracht, heeft te New York enkele weken geleden een neus- operatie ondergaan, waarna een infectie op- trad. Daaribij deed zich een zeer ernstige com plicate voor, die reeds verscheidene dagen voor zijn leven deed vreezen. Hij had reeds eenige dagen geleden het be- wustzijn veirloren en is Zaterdag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, kalm en zacht overleden. Reuter meldt nader, dat het stoffelijk over- schot van den overledene in Nederland be- graven zal worden. GERECHTELIJKE BRIEVEN DOOR DE POST BEZORGD. Met ingang van 1 Februari a.s. zal het uit- reiken van gerechtelijke brieven in strafzaken (thans deurwaardersexploiten e.d.) in den regel geschieden door middel van den post- dienst in plaats van door deurwaarders en dienaren der open/bare macht. De gerechtelijke brieven worden als gewoon gesloten schrijven aan de adreszijde voorzien van het opschrift „gerechtelijk schrijven", ,,port betaald" verzonden. Bij elken brief zal zich, ter teekening door geadresseerde een acte van uitreiking bevinden. De eerste maal, dat een gerechtelijke brief in de bestelling is opgenomen, mag deze uit- sluitend aan den geadresseerde zelf worden uitgereikt. Is de geadresseerde een volgende ben gedaan, als u zich de verdienste had laten ontschieten." .,We zullen het contract notarieel laten vastleggen." ,.Dat zal zeker noodig zijn." Kirkhovel stond op. ,,Ik weet niet of wg.,er goed aan hebben gedaan, deze zaak aan te pakken, maar u bent in ieder geval de rechte persoon om er wat van te maken." Beate knikte. ..Daanvan ben ik ook overtuigd." Ze wendde zich tot Egon: „U gaiat toch mee, waarde directeur?" ,.Hoe ibedoelt u: directeur?" Zij haalde wanhopig de schouders op. ,,Nu weet die man nog niet eens, dat hij sinds vijf minuten onze technische directeur is! Geef hem maar het bedongen voorschot, dan zal hij het wel begrijpen?" Hoe vroolijker Beate met den directeur om- sprong, des te verlegener werd Egon. Eindelijk stapten ze in de auto en gingen naar den notaris. HOOFDSTUK XXV. Den volgenden dag stond, tot groote ver- bazing van de vaste klanten Beate niet meer bij den ijswagen. Frau Kleinwachter verkocht de wafels alleen. Er werd rusteloos gewerkt. In een van de hoofdstraten, in de Rue de 18 Septembro stond toevallig een leegstaand huis met ge- schikte achtergebouwen. De heer Kirkhovel had een bankrekening geopend en bleef voor- Ioopig zelf ook nog. iSpoedig was een kan- toor ingericht. Beate zat achter de schrijf- tafel en commandeerde. MeubelmakerSy schilders, behangers kwa- men; in den tuin werd een werkplaats inge richt; alles werd onder de oogen van de ,,cheffin" gemaakt. Schilders ontwierpen een groot uitbangbord; een geweldige ijsbeer, onder Egons leiding voorzien ivan electrisch licht, met daaronder het opschrift: maal weder niet aanwezig, dan geschiedt uit reiking, voor zoover het stuk geen aanwij- zing draagt, dat deze alleen persoonlijk mag geschieden, aan een volwassen huisgenoot. Aan hen, die in hotels, pensions, ziekenhuizen, kloosters, kostscholen, kazernes enz. verblijf houden, worden deze stukken alleen persoon lijk uitgereikt. DUITSCH STUKGOED WORDT OPGEHOUDEN TE ROTTERDAM. De hoeveelheden Duitsche stukgoederen, die te Rotterdam worden opgehouden en waar- schijnlijk zullen worden teruggezonden, omdat scheepvaartmaatschappijen hebben geweigera ze ter vervoer naar zee, aan te nemen wegens het ontbreken van papieren, die aantoonen, dat zij voor 27 November zijn betaald, zijn, naar het Handelsblad meldt, vrij groot. Wat massagoed betreft is de zaak anders. Het overgroote deel der aanvoeren uit Duitschland stond reeds lang stil. Een uit- zondering vormen de Duitsche kolen naar Italie, waarvan het vervoer ook nu nog niet is gestaakt. Zelfs nu worden te Rotterdam nog Rijnschepen gevraagd om naar de Ruhr te varen, om daar kolen voor Italie te gaan halen. Volgens degenen die daarbij betrokken zijn mag verwacht worden, dat dit vervoer ook verder zal blijven doorgaan. STIJGENDE OPBRENGSTEN DER P. T. T. In de maand October hebben de opbrengsten der Posterijen. Telegrafie en Telefonie bedra- gen 7.928.068 hetgeen 660.304 meer is dan in dezelfde maanden in 1938. Dit jaar was de totaalopbrengst van Jan. tot en met October 65.532.487. Dit is f 4.467.827 meer dan in de overeenkomstige periode in het jaar 1938. EEN VREEMD KERSTFEEST. In plaats van huiselijk bij den Kerstboom moesten de bewoners van Helsinki, daartoe gedwongen door een Russische luchtaanval van s morgens 10 uur tot des namiddags 3 uur in schuilkelders doorbrengen en woedde er aan de Finsche fronten een verbitterde strijd. Door Z. H. den Paus werd tot de mensch heid een vredesboodschap gericht, terwijl de hoofden der Westersche strijdende partijen zich met boodschappen tot hun strijdkrach- ten te zee en te land hebben gericht, waarin bewondering werd uitgesproken voor de man- nen die te land, op zee en in de lucht hun plicht doen. 'Hitler bracht de Kerstmis aan het West- front door. Zijn plaatsvervanger, Rudolf Hess, hield een Kerstrede op een torpedojager, waar, zooals hij zeide, de Kerstboom niet ont- brak. Hess schetste vervolgens de kracht van het Duitsche leger en de vloot, van den Westwall. Het Duitsche volk voelt, dat God het een man heeft gestuurd, opdat het onrecht, hetwelk het eens is aangedaan, gewroken worde, zijn vrij-heid worde verzekerd en opdat er einde lijk vrede kome in deze gekwelde wereld. De iboodschap, die Paus Pius tot de wereld richtte, was er een, waarin de klank van den vrede overheerscht. Hij ontwikkelde een vre- desprogramma, vijf punten omvattend, en waarsehuwde de leiders van de volken, niet a priori het voeren van onderhandelingen van de hand te wijzen. Dank bracht de Paus aan president Roosevelt voor het benoemen van ambassadeur Myron G. Taylor. Onvervaard veroordeelde hij den brutalen aanval van de &ovjet-Unie op het kleine, werkzame en moe- dige Finland. De Fransche premier Daladier hield een Kerstrede, waarin hij het feest van dit jaar voor de Franschen een feest van hoop en ver- trouwen noemde. Bijzondere aandacht wijdde consumptie ijsfa- ,,ChileenschDuitsche briek." De machines werden telegrafisch besteld. De heer Kirkhovel holde van de eene offi- cieele persoonlijkheid naar de andere om de inklaring te bespoedigen. Koperen ketels kwamen; op de binnen- plaats werd een oven gebouwd om wafels te bakken; tot deze klaar was, werd eenvoudig een bakkerij gepacht. Onder Beate's verstandige leiding, die iedere tegenspraak ontwapende met een glimlachje, werd er koortsachtig gewerkt. Een maand verliep. Dagelijks werkten Egon en Beate naast elkaar en toch hadden ze nog bijna geen enkel persoonlijk woord met elkaar gesproken, Vluchtig sleehts, en zoo beknopt mogelijk, vertelden ,ze elkander hun ervarin- gen. Overigens waren ze sleehts mijnheer Egon Dornbusch en juffrouw Beate Serenus voor elkaar. Reusachtige advertenties in alle couranten, aanplakbiljetten op alle hoeken. Een heele schaar jongens droeg gr-oote borden door de straten. De ijsbeeg! De ijsbeer komt naar Santiago!" En toen gingen op een middag de deuren van het nieuwe bedrijf open. Vijftig keurige, grappig geschilderde kleine ijswagentjes, alle precies zooals het eerste, kwamen in een lange riji naar buiten. Bij ieder wagentje liep een meisje; alien waren in hetzelfde lichtrose zomerjaponnetje gekleed. Vijftig jongens in matrozenpakjes duwden de wagens, die zich over heel Santiago verspreidden, terwijl een groote rose auto van straat tot straat reed en steeds nieuw its aanvoerde. De eerste avond! Met gloeiende wangen had Beate afgerekend; ze zaten nu met elkan der in de patio van een hotel. De heer Kirk hovel wreef zich in de handen. ,,Dat wordt een goed zaakje!" .En of!" hij aan het lot van de Elzassers, die door het oorlogsgeweld van huis en haard verdreven werden en hij zegde hun toe, dat, zoo hun woningen door den strijd vernield zouden wor den, Frankrijk ze weder zal doen opbouwen, mooter dan te voren. Daladier verzekerde den soldaten, dat Frankrijk niet het initig- tief zal nemen om nieuw leed te voegen bij de smart, die deze oorlog reeds met zicil mede brengt. Doch voor iederen slag, dien men ons geeft, zullen wij een slag teruggeven, zoo zei hij. Ten slotte waarsehuwde de premier in zijn rede nog tegen de gevaarlijke illusie, te meenen, dat het nationaal-socialistische Duitschland op wankelen staat. was het voor 6 Engelsche vrouwen en een kind, die, na 15 weken te hebben doorge- bracht in een concentratiekamp in Duitsch land, j.l. Zaterdagavond aan het station te Oldenzaal in Nederland bij den Kerstboom arriveerden. Zij zijn langs diplomatieken weg in de gelegenheid gesteld naar Engeland terug te keeren en werden uitgewisseld voor even- yeel personen van Duitsche nationaliteit, die in Engeland vertoefden. De dames waren over hun gedwongen verblijf in het concen tratiekamp, de omstandigheden in aanmer- king genomen, niet ontevreden. Zij staken echter niet onder stoelen of banken, dat zij het bericht over hunne in vrijheidstelling met de grootste vreugde hadden vemomen. TROUWLUSTIGE TOMMIES. Zaterdag is het te Londen bijzonder druk geweest in de Londensche bureaux waar huwelijken worden gesloten. Honderden sol daten van het Britsche expeditieleger zijn dien dag in het huwelijk getreden. De aan- kondigingen waren de geheele week binnen- gestroomd en er waren den geheelen dag 5 trouwkamers in gebruik. Er waren bureaux waar men van 's morgens 8 uur tot 't avonds 6 uur ononderbroken bezig was. DOODSTRAF VOOR TE DURE SIGARETTEN. De bijzondere rechtbank te Koningsbergen heeft, volgens ITnited Press, den 44-jarigen Friedrich Rein ter dood veroordeeld wegens het veranderen van goedkoope sigaretten. zoodat zij op een duurder merk leken. Rein verkocht de sigaretten met groote winst aan de soldaten. De Paus heeft Zondagmorgen de leden van het college van kardinalen en de in Rome aanwezige prelaten ontvangen, die hem hun kerstwenschen kwamen aanbieden. De Paus hield, meldt de N. R. Crt., een toe- spraak, waarin hij sprak over het conflict in Europa en over de mogelijke gevolgen daar van op sociaal en economisch gebied. Voorts herinnerde hij in het bijzonder aan de vergeef- sche pogingen van het Vaticaan om den oor log te voorkomen en verzocht hij de regee- ringen de voorwaarden te preciseeren, waar op zij bereid zouden zijn vrede te sluiten, doch een vrede, welke eervol is voor alle volkeren. Nader meldt Havas uit Vaticaanstad, dat de Paus in zijn rede de politiek van geweld veroordeeld heeft en meer in het bijzonder den aanval van Rusland op Finland. Hij heeft de grondslagen aangegeven waarop de vrede zou moeten worden opgebouwd. Wij zijn getuigen geweest, zoo sprak Pius XII, van een reeks van handelingen, welke onveieenigbaar zijn, zoowel met de voor- schriften van het positieve internationale recht, als met de beginselen van het natuur- recht en de meest elementaire gevoelens van menschelijkheid, handelingen die aantoonen. waartoe het rechtsgevoel door zuiver totaii- taire overwegingen gekomen is. Daartoe be- hoort de weloverwogen aanval op een klein Hij zag Beate aan. Juffrouw Serenus, als ik niet getrouwd was en een oude kerel ik zou u direct nemen." Beate glimlachte raadselachtig. ,,Ik zou u niet kunnen trouwen." Jammer; dan moest u toch eigenlijk maar met mijnheer Dornbusch trouwen." Egon werd eerst verlegen; toen zag hij Beate strak aan. ,Jk zal nooit van mijn leven nog eens trou wen." Dat ,,nog eens" hoorde Kirkhovel niet, want Beate zei, terwijl zij Egon eveneens aanzag met een overmoedig lachje: "Dat zou ook absoluut onmogelijk zijn, dat ik met mijnheer Dornbusch trouwde." Kirkhovel vroeg verbaasd: Waarom onmo-gelijk?" „Ik ben namelijk al vier maanden met mijn heer Dornbusch getrouwd. Wij hebben het beiden echter volkomen vergeten, daar het zoo maar terloops gebeurde bij onze landing in Buenos Aires." „Om dat te begrijpen ben ik te dom!" Voor de laatste maal vertelde Beate de ge- schiedenis van haar huwelijk. "Een dolle geschiedenis! Maar wacht eens. jonge dame, nu heb ik u gevangen! Het heele contract is ongeldig! U hebt ondertee kend met Beate Serenus, dus met een val- schen naam." ,,Dat hindert niet, mijn man heeft mee onderteekend." ,,U bent het meest verbijsterende persoontje dat ik ooit ontmoet heb." ,'Dat hindert niet als we samen maar zaken kunnen doen!" In ieder geval npraken Beate en Egon in de toekomst niet meer over scheiden en Beate Serenus was nu eenmaal een meisje. dat wist wat ize wilde!" EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1