WIE PRIJS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERU, NOORDSTRAAT 79 WEK UW LEVER-GAL OP Gemengde Berichten LOOP DER BEVOLKING. ting waarover ook gesproken wordt mogelijk zou zijn, dan zou er een monopolie- positie van dit bedrijf ontstaan. Hoewel er nog eenige vragen overblijven, heeft sjxr. den indruk, dat Ged. Staten er ern- stig naar streven om ervan te maken wat ervan te maken is. Hij zal dan ook voor bet v-oorstel stemmen. Met nadruk wjjst spr. echter nogmaals op de noodzaak om te zorgen, dat er een zeer deskundige leiding blijft. De beer STEMERDING acht de bepleite scheiding te berusten op goede gronden, Het is vanzelfsprekend, dat de samenwerking tus- schen Provincie en Ned. Indiscbe Gas Mij niet ideaal kan worden. Daarvoor is de doelstel- iing te verscbillend. Tocb is het wellicht wat veel gevergd om dit voorsted zonder meer aan te nemen. Maar er blijven ook na de schitterende verdedi- ging door den heer Van Bommel van Vloten bezwaren. In de eerste plaats zou de lei ding van de Ned. Ind. Gas Mij die door Ged. Staten zelf technisch en commercieel prima genoemd wordt, opzjj worden gezet. Een tweede bezwaar is de koopprijs van 90 Waar komt die 90 vandaan? Zij zijn 't resultaat van geheime on- derhandelingen tusschen Ged. Staten en de Ned. Indiscbe Gas Mij. Natuurlijk tnacht de laatste haar aandeelen zoo duur mogelijk te verkoopen. Maar bij koop en verkoop dient men in het oog te houden de reeele waarde, bet te verwachten rendement en voor sur. is er geen bewijs, dat biermee rekening is ge- bouden. „De boekwaarde benadert de reeele waarde", zegt het voorstel. Dus zegt spr. zij is in ieder geval te hoog. De beer VAN BOMMEL VAN VLOTEN protesteert door hoofdschudden hiertegen. De beer S. zou haast geneigd zijn de gebruikte crjfers gefflatteerd te noemen en vraagt zich af of 90 de grens niet overschrijdt. Spr. gelooft niet aan deze 90 niemand doet dit, zelfs Ged. Staten, wat spr. staaft met een z:n uit de verdediging door Ged. Staten, luidend: „Het is zeer wel mogelijk, dat een grooter afschrijving noodig zal zijn dan 10 Hier- uit blijkt, vindt de heer Stemerding, dat Ged. Staten zelf de 90 niet reeel achten. Een eventueele samenwerking zou volgens spr. het „zwakke" gas in het nadeel stellen tegenover de ,,sterke" electriciteit. Een ver- der bezwaar is, dat bij dit voorstel geen reke ning is gehouden met de oorlogsomstandig- heden en met bet gevaar t.a.v. een onver- hoopten luchtaanval. Ook mist spr. een accountantsonderzoek. Het is heel goed mogelijk, dat het voorstel van Ged. Staten volkomen verantwoord is, maar spr. acht het niet juist, dat alleen op bet gezag van de pres.-commissaris van de Zegam, die tevens lid is van Ged. Staten een uitspraak wordt verlangd. van Prov. Staten. Spr. stelt namens zijn fractie voor een com- missie te benoemen uit de Staten, bijgestaan door eenige deskundigen, om een onderzoek in te stellen naar de innerlijke waarde van het voorgelegde voorstel. De heer ONDERDIJK acht de voorlichting der Statenleden niet juist. Afgezien van het financieel aspect, zou spr. toch tegen dit voorstel zijn. Het zou een strop zijn voor de Provincie van drie ton. Maar deize f 300.000 zouden moeten drukken on het bedrijf. Zij zouden op de balans moe ten staan. De heer Van Bommel van Vloten heeft zelf toegegeven, dat 80 de werkelijke waarde der aandeelen zou benaderen. Dit schijnt dus wel reeeler te zijn dan 90 al gelooft spr. niet, dat er Statenleden zijn, die de aandeelen voor dit bedrag zouden willen overnemen. Spr. vraagt of er voldoende garantie is voor •de pensioenen en de weduwen. Ook wijst de heer Onderdijk erop, dat de leden van 't staf- personeel in een voordeeliger positie zijn dan de arbeiders, die hebben meegewerkt aan do tot standkoming van de procedure, ook al hebben beide gi-oepen dezelfde pensioenaan- spraken. Spr. kan in zekeren zin eenige argumenten van Ged. Staten onderschrijven. Spr. wijst erop, dat toch de heer Kodde (St. Ger.) zich bier verklaard heeft voor over- heidsexploitatie. Toch kan deze niet verdacht worden van socialistische motie van (hilari- teit). Spr. acht het waarschijnlijk, dat ook de heer Kodde gevoeld heeft, dat de Staten eigenlijk heel weinig om niet te zeggen niets te zeggen hebben in de Zegam. Ook vreest spr., dat de heer Van Bommel van Vloten bjj aanneming van het voorstel zou meenen, dat hij in het geheel geen verant- woording schuldig was aan Prov. Staten. De huidige houding van den pres-commit saris gaat reeds zegt spr. in deze richting. Spr. ziet gevaar, dat de Zegam de arbeiders langer in dienst zou houden dan tot 65 jaar. Zijn Ged. Staten niet zeer optimistisch ten rupzichte van de eventueele samenwerking met de gemeente Middelburg? Waarom is Mid- delburg niet gepolst voordat deze kwestie in de Staten kwam? De heer VIENINGS is bang, dat men door de fooomen wel eens het bosch niet meer ziet. Het doel is de zeggenschap in de Zegam ge heel aan de Provincie te trekken, en zoo wtjder armslag te krijgen. Het verschil tusscnen 80 en 90 acht spr. het gaat om 32.000 niet van over- ■wegend belang. Spr. is voor het voorstel van Ged. Staten. In het voorstel om een commis- sie van onderzoek te benoemen, ziet spr. eenigszins een uiting van wantrouwen tegen over Ged. Staten, die toch al hun best zullen doen om de Provincie te dienen. Spr. is geen voorstander van overhe'ds- exploitatie, doch toch vereen'gt hij zich met de zienswijze van Ged. Staten, al g.eldt het bier een onzuiver overheidsbedrijf, dat spr. vergelijkt met een corset, waarvan de veters zijn uitgetrokken. De heer Vienings gelooft, dat er nog een groot terrein voor de Zegam kan liggen, als deze vlug is. Dit geldt natuurlijk voor nor- male tijden. De heer LOCREFEER waarin een zoo belangrijk moet worden, wel wat snel. af of er bij de aanneming geen nieuwe moeilijkheden zullen zijn. Noch de financieele transacties, noch de bedrijfstoestand op het oogenblik hebben spr's instemming met het oog op overname. In de proeve van reorganisatiebalans zit, zegt spr., een groote inconsequence. Spr. Mijft staan op de berekening, dat 80 de reeele waarde der aandeelen aangeeft. De Provincie heeft zich in een zwakke positie geplaatst door aanbiedster te worden. Spr. is absoluut van meening, dat het in consequent is de fabriek en aanleg op balans- waarde over te nemen. Een deskundige waar- debepaling in een taxatierapport is noodig, afzonderlijk van fabriek en aanleg. Wat de perspeetieven van het bedrijf be- treft, meent spr., dat het bedrijf niet rendes- rend is. De afschrijvingen zijn goed geweest maar niet zeer goed. Men berekent een winst van 27.000 door de afschrijvingen met f 20.000 te drukken en op de directie 10.000 te bezuinigen. Het bedrijf moet nog bewijzen, dat het ren- deerend is. Het moet spr. nog bewezen worden, dat het oogenblik voor overname juist ge'kozen is. Als Ged. Staten van centralisatie en onder- handelingeji met Middelburg, zulke goede resultaten verwachten, waarom durven zij dan niet met een exploitatierekening te komen, waarin deze verwachtingen verwerkt zijn, zoodat de winst-berekening meer aan- vaardbaar zou zijn? Spr. zou ervoor zijn, dat de huidige directie het bedrijf verder in handen hield en het saneerde. De heer VAN MAZIJK is het in groote lijnen eens met den heer Stemerding. Spr. durft het haast niet te zeggen, maar bij zijn berekening over de waarde der aandeelen is hij gekomen tot een bedrag van... 68% De gasprijs is in de laatste jaren gedaald. Dit moge prettig zijn voor de afnemers, voor de Zegam heeft het geen hoogere winst ten- gevolge gehad. Spr. betwijfelt evenals de heer Adriaanse of de afkoop der diirectie wel een blijvende bezuiniging zou zijn. De heer VAN MAZIJK bespreekt daarop eenige posten in details en vraagt zich af of hij te pessimistisch is als hij oordeelt, dat er geen winsten zullen worden gemaakt, om niet te zeggen, dat er verliezen zullen worden geleden. Als er goede afschrijvingen komen, waar- voor dan alle winst" zou worden gabruikt, zou spr. deze periode willen stellen op 7 jaar. (Hilariteit: ,,De 7 magere jaren"). ,,Ja zegt spr. 7 magere jaren, maar ik kan geen vette beloven". #A.anneming van het voorstel zou een zwaren last leggen op de Provincie. Kapitaalsreorga- nisatie zou dan ook absoluut noodzakelijk zijn. Met de grootere afschrijvingen komt de heer Van Mazijk tot een waarde der aandee len van 40 Is naar de meening van Ged. Staten het te brengen offer niet te groot? vraagt spr. Ware niet een regeling te treffen, dat de Ned. Ind. Gas Mij de aandeelen der Provincie ovemeemt voor 90 Wat zou de N.I.G.M. daarover zeggen? De heer KODDE is het niet juist met de manier waarop deze zaak is voorbereid. Het doel van de Provincie met deelname in de Zegam was: te voorkomen, dat een ge meente een overwegende positie zou krijgen ten opzichte van andere gemeenten, door haar gaSbedrijf. Er is veel gesproken over waarde en cijfers. Spr. gelooft, dat met een beetje goeden wil nog wel een tweede balans naast de eerste gelegd kan worden. Zeker zal in de eerste jaren geen dividend kunnen worden uitgekeerd. •Spr. ziet echter de toekomst van het bedrijf nog niet zoo pessimistisch in. De heer KODDE heeft van medezeggings- schap der Staten in de Zegam nooit veel ge- merkt en gelooft dat dit bij de voorgestelde N.V. nog kleiner zou worden. Verder zal men - door een andere over- heidscolleges medezitting te geven de positie der Provincie weer zwakker maken. Spr. gelooft dat het on juist is om twee leden der Prov. Staten te benoemen tot com- missarissen. Zooiets heeft spr. nergens kun nen vinden. Immers, op de huishouding der Provincie hebben Ged. Staten het toezicht. Er is nu kans om te komen tot een goed overheidsbedrijf. Spr. gelooft, dat de voor gestelde bedrijfsvorm niet de juiste is. De heer BOOGERT zegt, dat er financieele. technische en politieke bezwaren zijn. Spr. heeft den indruk gekregen, dat de motiveering van den financieelen kant der voorstellen tamelijk gefundeerd is. In de technische zijde heeft spr. niet zoo veel vertrouwen. Het is overdreven te zeggen, dat het gas ten doode opgeschreven is. Maar het feit is niet te ontkennen, dat de sympathie van het publiek, voorail van de jongeren, steeds meer uitgaat naar de electriciteit. Men zegt, dat uitbreiding der Zegam in geen geval de P.Z. E.M. mag schaden. Maar dit is voor spr. tegenstrijdig. Als men werkelijk een strenge afbakening maakt tusschen de beide energie- distrrlbuties, dan konden de directies wel eens indommelen. Toch zou spr. zich wel kunnen vereeniigen met het voorstel, daar Ged. Staten in den heer Van Bommel van Vloten een des- kundig beoordeelaar hebben van alle mogelijk rijzende vragen. Sor. is echter van meening, dat een over heidsbedrijf alleen dan mag worden gesticht als in het andere geval als het niet tot stand kwam de belangen van het algemeen zouden worden geschaad. Het lijkt spr., dat deze noodizaak er thans niet is. Daarom acht de heer Boogert het 't best, dat de toestand blijft, zooals hij thans is, zoo dat hij tegen het voorstel zal stemmen. Na de rede van den heer Boogert het is dan 1 uur sluit de Voorzitter de vergade- ring, welke om half drie zou worden heropend. Zitting van Woensdag. Vervolg de ZEGAM-kwestie. acht het tempo, besluit genomen Spr. vraagt zich van dit voorstel De heeren Onderdijk en Vienings, die aan- vankelijk aanhouding hadden voorgesteld, trokken dit voorstel in, dat toen door den heer Stemerding opnieuw werd ingediend. Het werd verwonpen met 30 tegen 7 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten is daarop aan- genomen met 26 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de heeren De Looff, De Feijter, De Looze, Stemerding, Van der Feltz, Van Duin, Dekker, Lockefeer, Bootsgezel, De Pauw en Geelhoedt. Stoombootdiensten. Bij de behandeling der begrooting voor 1940 kwamen ter sprake de stoombootdiensten op de Wester-Schelde. De heer DE PAUW meende, dat het reizen in gezelschap goedkooper moet worden. Spr. meent, dat Ged. Staten in zake het mijnen- gevaar geen vaste lijn hebben getrokken. Eerst hebben de avonddiensten stil gestaan en dit had moeten doorgaan voor de lijn Bres- kensVlissingen. Mien kan West-Vlaanderen toch nog over O. Zeeuwsch-Vlaanderen feereiken. Is het mogelijk met defensie te overleggen, die twee schepen requireerde, waardoor er nu geen reserve-booten zijn? In de diensttijden van het varend personeel moet verbetering worden gebracht en spreker stelt daarom voor gedurende een vaartuig per week een vrijen dag te doen rouleeren en spr. doet een voorstel in dien geest, voor het personeel van de lijn VlissingenBreskens. De dienst op de lijn TerneuzenHoedekens- kerke moet des Zondags meer vaarten krr'gen. Spr. zou gaame zien, dat een tijdelijke direc- teur werd benoemd, nu de heer De Jonge ge- mobiliseerd is. De heer AiDRIAA NSE kwam in actie voor de lijn VlissingenTerneuzen en achtte deze verbinding van groote beteekenis. Volgens hem zou beter de lijn TerneuzenHoedekens- kerke kunnen verdwijnen. Eerstgenoemde legt toch ook te Borssele aan? De heer VIENINGS pleitte voor verlaging van tarief voor gezelschappen beneden 100 personen. De heer DEKKER staat venbaasd over de combinatie der functies van den directeur, die marine-officier is en tevens zijn burgerfunctie waarneemt. Spr. meent, dat de veren Rijks- veren moeten worden, met tarieven die per K.M. gelrjk zijn aan die van den trein. De heer MBS was het met den heer Dekker eens in zake Rijksveren, maar in Den Haag meent men, dat Ged. Staten hier niet genoeg propaganda voor maken. Zeker heeft de pro vincie ook belang bij deze veren, maar dit geldt ook bij de bestaande Rijksveren. Het geraken tot kosteloos vervoer, kan geregeld aan bereikt worden. Ged. Staten moeten niet bang zijn, hun invloed te verliezen. Ged. Sta ten zullen goed doen, in de volgende zitting hierover nader hun zienswijze te vermelden. De heer VAN 't HOFF drong aan, op spoe- dige voorstellen van Ged. Staten in zake den dienst VlissingenTerneuzen, die steed9 te- korten oplevert, die de provincie te dragen heeft. Spr. vraagt, of bij opheffing van den dienst Vlissingen—Terneuzen het vrijkomend personeel niet naar den dienst Vlissingen Breskens kan overgaan. Dan voelt spreker veel voor de motie-De Pauw. De heer VAN DER FELTZ wil ook lagere tarieven en ophefing van den dienst Vlissingen Terneuzen. Dan komt een boot vrij en spre ker dringt op een afgerond voorstel aan. De heer DE LOOZE komt op tegen het idee-Adriaanse tot opheffing van den dienst TerneuzenHoedekenskerke, die spr. juist van groot belang acht. Spr. wil juist op die lijn in den zomer 's morgens vroeg en des avonds laat meer diensten. Spr. is ook huive- rig voor de gevolgde mijnentaktiek. Vele menschen durven des avonds niet varen. Be- manning en militairen worden er echter toe verplicht. Spr. vroeg, of het wel economisch is, op de lijn VlissingenBreskens de dien sten te laten uitvoeren. Ook spr. acht de j diensttijden op dit veer te lang en het aantal vrije Zondagen te gering. f De heer GEELHOEDT houdt een pleidooi i voor het behoud van de lijn TerneuzenVlis singen, die door zeer velen gebruikt wordt. De heer OIJW EH A;' JD is ook voor vrije veren en vroeg of Ged. Staten bezwaar heb ben als het Rijksveren worden en of de eer ste Lord der Admiraliteit bezwaar maakt tegen verlies van de vloot. De heer KODDE is ook voor vrije Rijks veren en wil een duidelijk rapport ter zake. Misschien kan dan met 2 diensten volstaan worden. Ook deze spr. bespreekt het mijnengevaar en bepleit daa.ma meer Zondagsrust, en daar om opheffing, of althans inkrimping van de Zondagsdiensten. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN (Ged. Staten) beantwoordt de sprekers. Wat het mijnengevaar betreft, zegt spr., dat Ged. Staten van het begin af de groote verantwoordelijkheid hebben gevoeld van dit groote gevaar. Zij hebben direct geruststellen- de verzekeringen gekregen van de militaire autoriteiten. Van deze zijde is gezegd, dat er geen gevaar bestond. Ged. Staten hebben groote waardeering voor het bootpersoneel. Maar over de mijnen kan het niet oordeelen. Dat kunnen alleen de militaire autoriteiten. Zoodra de drijvende mijnen gevaar zouden opleveren, zou de Commandant in Zeeland Ged. Staten waarschuwen. In November na- mjen de mijnen echter in aantal toe. Tal van geruchten deden de ronde. Maar het advies (bleef: de booten kunnen blijven varen. Doch op 2 December kwam bericht binnen, dat er afwijkende mijnen waren waargenomen. Daarom werden er enkele bootdiensten stop- gezet in de avonduren. Dit duurde tot Vrij dag d.a.v. Toen bleek, dat Ged. Staten misschien te voorzichtig waren geweest. Een langdurige conferentie had plaats met den Commandant Zeeland en den chef van den mijnendienst. Toen is afgesproken, dat de commandant zou waarschuwen, zoodra er ook maar eenig ge vaar zou kunnen ontstaan. Tevens zou hij een advies geven of naar zijn meening de diensten kunnen worden gecontinueerd. Ged. Staten hebben dan te beslissen. Men kan Ged. Staten geen verwijt maken. Zij zijn verantwoordelijk voor de veiligheid van schepen en opvarenden en ook voor de verbindingen die moeten worden uitgeoefend. Spr. komt dan tot de personeelskwestie Niet het geheele jaar door is de diensttijd zoo lang als is voorgesteld. De booten varen zes weken en liggen dan drie weken binnen. Tijdens deze drie weken heeft het personeel normale vrije Zondagen. De motie-de Pauw (<56n vrije dag per week op de lijn VlissingenBreskens voor 1940) is niet aanvaardbaar. De fin. consekwenties zijn niet te zien en men moet niet iets dergelijks aan personeel van ddn lijn toestaan. Al deze kwesties zullen worden verwerkt in het rap- port, dat Ged. Staten in de zomerzitting zul- len indienen. I Wat de dienst VlissingenTerneuzen be treft, herinnert spr. er aan, dat Ged. Staten dezen dienst in 1934 wilden opheffen, maar de Prov. Staten beslisten anders. Ged. Sta ten voelen steeds meer voor de opheffing. De gedachte deze opheffing te doen samenvallen met het in gebruik nemen der nieuwe boot lokt spr. aan. De kwestie zal in de a.s. zomer zitting in een rapport worden behandeld. Over den datum van ingang der opheffing is nog niets te zeggen. Ged. Staten hebben tot dusver nog geen krachtige stoot gegeven aan het wijzigen der veren op de Wester-Schelde in rijksveren. Dan raken we alle zeggenschap kwijt en dan blijven misschien alleen over Vlissingen1 Breskens en KruiningenPerkpolder, wat voor het interprovinciaal verkeer niet ge- wenscht zou zijn. Beide genoemde veren zou den dan zeker kosteloos dienen te zijn. Deze kwestie zullen Ged. Staten echter aandachtig bestudeeren. Door het requireeren van twee schepen zijn we gedupeerd. Of het gelukken zal deze terug te krijgen, betwijfelt spr. (Er is geen reserve aanwezig voor de lijnen i VlissingenTerneuzen en TerneuzenHoede kenskerke. Ged. Staten hebben hieraan ech ter steeds aandaeht geschonken. Er is een regeling getroffen, volgens welke de directeur van de Wester-Scheldedienst in functie kan blijven, ook al is hij gemobili- seerd. Ged. Staten hebben nog geen aandaeht kun nen schenken aan de tarieven voor het vee- vervoer. Misschien kan dit tegelijk met an dere punten geschieden. De goedkoope gezelschapskaacten, die er vmeger waren, zijn destijds vsrdisconteerd in die laatste tariefsverlagingen. Ged. Staten willen dit punt wel aanhangig maken bij den minister, maar of het resultaat zal hebben is niet zeker. Voor schoolreisjes is een regeling. Volgens spreker is er in de gewijzigde om- standigheden wel een aanleiding te vinden in wijziging der tarieven voor auto's en passa- giers. Spr. is bereid dit met den minister te bespreken. De heer DE PAUW berhaalt, dat het boot personeel in de zes weken vaartijd te zwaar is belast. Het heeft dan ook recht op een vrijen dag per week. De financieele conse kwenties mogen niet den doorslag geven. Spr. vraagt naar het rapport van de commis- sie-BaUwens inzake de bootdiensten. De heer VAN ROMMEL VAN VLOTEN ontraadt aanneming der motie-de Pauw. De geheele materie komt in de zomerzitting aan de orde. De heer VAN DER WART meent, dat het rapport der commissie-Bauwens weinig waardevols bevat, wat de heer VIENINGS be strijdt. Op verzoek van den heer De Lange stelt de heer De Pauw zijn motie in handen van Ged. Staten. De begrooting wordt aangenomen, evenzoo ook de begrooting voor den Ooster-Schelde- dienst. Wegenfonds. Bij de (begrooting voor het Wegenfonds merkte de heer HAMELINK op, dat de we; AnnapolderZaamslag Veer op 15 Aug. werd opengesteld. Maar men kan er nog niet op rijden. Wordt de boetebepaling in zoo'n geval niet toegepast? Het bedrag, dat voor weg- verbetering wordt uitgetrokken, acht spr. te gering. We moeten deze verbetering met kracht aanvatten. De heer DIELEMAN (Ged. Staten) zegde toe, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de vertraging bij den weg Annapolder- Zaamslag Veer. Zoo noodig zal boete worden toegepast. Ook deze begrooting wordt aangenomen. Vergadering van Donderdag. Algemeene beschouwingen. In de voortgezette vergadering werd een begin gemaak met de algemeene beschouwin gen over de begrooting voor 1940. Dr. STAVERMAN oefende critiek op de samenstelling van het college van Ged. Staten. Spr. betreurde het dat wederom geen rekening is gehouden met de S.D.A.P. en de Vrijzinnig-Democraten. De heer ONDERDIJK was het even- min eens met de samenstelling van het col lege. Spr. zei vervolgens niet te kunnen sym- pathiseeren met het principe van het provin- ciaal bestuur, dat de zorg voor werkloosheids- bestrijding niet tot de taak der provincie be- hoort. Z.i. laat ook de welvaartspolitiek in Zeeland te wenschen over. Er ligt in deze provincie zooveel werk op uitvoering te wach- ten, dat we in de eerste 50 jaar geen werk- loosheid behoeven te kennen. Spr. diende een motie in, waarin Ged. Staten werden uitge- noodigd middelen te treffen om het welvaarts- peil der plattelandsbevolking te verhoogen en zoo noodig ter bereiking van dit doel een com- missie van advies in te stellen. Over de gezondheidszorg ten plattelande maakte spr. zich ongerust. Mr. baron v. d. FELTZ kon zich geheel ver- eenigen met het finantieele beleid van Ged. Staten. Spr. kon het voomemen van Ged. Sta ten, om geen nieuwe lasten aan te halen toe- juichen. Met dit voomemen is volgens spr. niet in overeenstemming een grootere uitgave voor t.b.c.-bestrijding. Spr. drong er op asm, dat Ged. Staten bij het voorleggen van voorstellen voortaan meer inlichtingen zullen verschaffen. Over de kwes tie der samenstelling van Ged. Staten zei spr. dat de c.-h. fractie aanvankelijk haar verzet tegen de samenstelling van een college op breedere basis had opgegeven. De rechter partijen hebbai toen getracht zoo'n breedere basis te vormen, doch dit bleek niet mogelijk, omdat enkele partijen principieele bezwaren hadden. De heer KODDE achtte het gewenscht te trachten voor de welvaartspolitiek meer bij- stand van het Rijk te krijgen. Spr. drong aan op afschaffing van het drukken der notulen; op samenstelling der algemeene afdeelingsver- slagen door de statenleden; en op belasting- verlaging zoodra zulks mogelijk is. Dat de St. Geref. weigerden hun medewerking te verleenen aan de samenstelling van een college van Ged. Staten op breedere basis sproot voort uit hun onwil om met de R.K. samen te gaan. Mr. ADRIAANSE gaf in overweging het algemeen verslag ter wille van de bezuiniging te bekorten, en meer bovengrondsche electri- citeitsnetten door ondergrondsche te vervan- gen. De heer BOOGERD zei over de samenstel ling van het college van Ged. Staten, dat de liberalen hun bemiddeling hebben verleend om tot breedere basis te geraken, en om een lid van de s.-d-tfractie in het college te brengen. Toen bleek, dat dit idee niet te verwezenlijken was, hebben de vrijizinnig-democraten den liberalen in een openbare vergadering ver- weten, dat zij door de rechtsche fracties op sleeptouw waren genomen. Spr. betreurde deze hopding der vrijzinnig-democraten, die hij als onjuist kenschetste. Het feit, dat de liberale fractie de gelegenheid te baat heeft genomen den heer van Bommel van Vloten voor het college van Ged. Staten te behouden, is zeker geen bewijs van de opvattimg der vrijzinnig-democraten, dat de liberalen het be lang der partij hebben gesteld boven het be lang der provincie. De conclusie van den heer Onderdijk, dat de gezondheidszorg in Zeeland te wenschen over- laat, kon spr. niet onderschrijven. Het aantal leden van ziekenfondsen is hier wel'swaar percentagewise lager dan elders, doch dit zegt ten aanzien van de gezondheidszorg niets. De heer VIENINGS zei, dat zijn fractie niet heeft willen meewerken om een s.-d.- statenlid in het college van Ged. Staten te brengen, omdat men in R.K. kringen er nog niet van overtuigd is, dat de ommezwaai der S.D.A.P. van blijvenden duur zal zijn. Spr. vroeg hoe het staat met den bouw van de Noord-Bevelandsche brug. De heer VAN 't HOFF ontkende dat de samenstelling van het college van Ged. Sta ten het resultaat zou zijn van onwil zijner fractie. Spr. achtte een uitgave van f 42.000 voor aankoop van den weg HulstWalsoor- den van het rijk in verband met de tijdsom- standigheden niet gerechtvaardigd. Spr. adviseecde dit bedrag te reserveeren. Met de poging de belastingverlaging van het vorige jaar weer ongedaan te maken, kon spr. zich niet vereenigen. Mel betrekking tot de P.Z.E.M. merkte spr. op, dat deze instal ling meer kan doen voor verlaging der tarie ven. en dat zij te hooge afschrijvingen ver- richt. De heer DE LANGE verzocht Ged. Staten nog meer aandaeht te schenken aan cultuur- technische werken. Het antwoord van Ged. Staten. Het lid van Ged. Staten, Mr. STIEGER, de sprekers beantwoordend, zei, dat de werkloo- zenzorg, en de gezondheidszorg de voile be- langstelling van het college hebben. Ged. Staten zijn bereid de motie-Onderdijk over te nemen. Door de commissie voor de werkver- ruiming zijn in 1940 aanvragen tot werkcib- jecten ingediend tot een bedrag aan werk- loonen van rond f 200.000. De Zeeuwsche Grondverbetering-Mij. is nog niet wettelfjk goedgekeurd, doch vocirloopig wordt haar taak behartigd door de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij in samenwerking met de Ned. Heide- Maatschappij. Ged. Staten doen al het moge- lijke om de werkverschaffing te bevorderen. maar de financien der provincie staan niet toe daarvoor financieele hulp te verleenen. Naar versobering van het jaarverslag zal het volgend jaar worden gestreefd. Voor in- trekking der belastingverlaging achtrte spr. thans nog geen gronden aanwezig. Naar aan leiding van de vraag inzake de tot stand koming van de Noord-Bevelandsche brug deelde spr. mee, dat de aanbesteding weldra tegemoet kan worden gezien. Dat de P.Z.EM. elk jaar veel afschrijft. houdt verband met een achterstand van 240.000, dip nog moet worden ingehaald. Replieben. Bij de replieken zei de heer OUWEHAND dat het bij de samenstelling van Ged. Staten zijn fractie vooral heeft gegriefd, dat de libe ralen voor het buitengewoon lidmaatschap op een a.r. hebben gestemd, terwijl het aftredend lid een vriizinnig-democraat was. De heer BOOGERD antwoordde dat dit een concessie was aan de A.-R. partij, die een zetel in het college had afgestaan. Na de algemeene beschouwingen werden de voorstellen tot verhooging van het subsidie tot bestrijding der tuberculose en tot het ver leenen van extra-subsidie aan de commissie voor de hygiene van het kind in Zeeland aan genomen. Bij de airtikelsgewrjze behandeling der be grooting stelde de heer BOSSELAAR voor uit de landbouworganisaties in Zeeland een commissie te benoemen en haar op te dragen te onderzoeken op welke wijze de baten uit het landbouwfonds het best kunnen worden besteed. De motie werd voor advies in handen van Ged. Staten gesteld. De heer DE LANGE stelde voor de 5 pet. korting op de salarissen van Ged. Staten te doen vervallen. Dit vocrstel werd z.h.s. aangenomen. De artikelsgewijze behandeling van de be grooting gaf verder geen aanleiding meer tot opmerkingen van beteekenis en werd de be grooting met algemeene stemmen er waren toen nog 26 leden aangenomen. flog werd z.h.s. aangenomen het voorstel tot het wijzigen van het ambtenarenregle- ment en het arbeidsovereenkomstenbesluit in verband met verplichting voor de provinciale ambtenaren en werklieden om deel te nemen aan de luchtbeschermingsoefeningen en even- tueel aan den luchtibeschermingsdienst. De VOORZITTER bood tenslotte de leden ziin beste wenschen aan voor het komende Kerstfeest. Moge het voor de leden en hun gezinnen en de geheele provincie, voor heel het land, voce- heel de menschheid een geluk- kig Kerstfeest zijn. Dat kan. U_n gelukkig Kerstfeest is mogeliik, een betere toekomst wacht als de mensch weer opziet naar God, als de wereld terugkeert van haar verdwazing. Spr. heeft daarin een vast geloof. Hiema sloot de Commissaris der Koningin in Haar naam deze tweede zitting der Staten. SiVS VAN GENT. In de week van 10 tot en met 16 December faeeft zich in deze gemeente gevestigd: S. P. Beerens en gezin, kommies dir. bel., van Terneuzen. Vertrokken M. T. Klaassen, kommies dir. bel., naar Clinge. J. E. zur Kleinsmiede, chemiker, naar Die- penveen. en u zuit 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. i „ieode''e!J da§ moet uw lever een liter lever-gal in uw Isvor Tj" v o,e,en' Wanneer deze stroom van onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, Uw voe,t 1 opgeblazen, u ralkrverstopb Si1?aam.'f vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeernudde'en zijn slechts lapmidde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen Ztde"e^ le,ver-fal te doen vloeien eTS fitl ","e iQgeiieeI an£er mensch voelen. Onschade- 5 ^lg- zacht- onovertroffen om de iever- gai te doen vioeien. drogUten^O.?!. Levei"Pilletjes b« apothekere en (Ingez. Med.) DE STRANDING VAN DE „VEGA". Donderdagnacbt is op de Westergronden ten Noorden van Terschelling het Zweedscbe s.s. ,,Vega", geladen met hout, afkomstig uit Stockholm gestrand. I nden vroegen ochtend is de motorreddingboot Brandaris van Ter schelling uitgevaren en om half twaalf in de haven teruggekomen. De kapitein meldde dat men het schip on- bemand heeft aangetroffen. Het schip is ern- stig beschadigd en heeft vermoedelijk in hooge zee een aanvaring gehad, waama de beman- ning in eigen booten het schip heeft verlaten. Het schip meet 1073 ton en is in 1912 te Stockholm gebouwd. Nader is gebleken, dat het Zweedsche s.s. ,,Vega"' alvorens op die Westergronden te zijn gestrand, op een mijn is geloopen. Dit is reeds Woensdagavond om zes uur geheurd. Het schip werd daarbij van voren getroffen. Onmiddellijk begaven de zeventien leden der bemanning zich in de sloepen, waarna zij werden opgepikt door de „Venern" een ander Zweedsch stoomschip, dat op enkele honder- den meters achter de „Vega" voer. De ,Vega" bleef op zijn lading, welke uit hout bestond, drijven eh strandde later op den avond in de Westergronden. De „Venern" is Donderdag om half zes met zeventien schiobreukelingeo van de ..Vev-a" te IJmuiden aangekomen. Drie der opvarenden hadden zware en drie andere lichte verwon- dingen opgeloopen. J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3