m I Ruwe schrale huid PUROtl Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Buitenland TERNEUZEN, 22 DECEMBER 1939. PRO VIN CI A LE STATEN YAN ZEELAND. handen stellen van den burgemeester van Eg- mond aan Zee. De schadevergoeding is toe- gekend alleen aan de families van opvarenden van de treilers Nora IJm. 178, Ena Urn., M 65, Juno IJm. 285 en Lisa IJm. 207, van we.ke sehepen is vastgesteld, dat ze door een oor- logsoorzaak zijn te grond gegaan. Terwijl we dus alweer een nieuwen wereld- oorlcg beleven, roept deze schadevergoeding die meer dan 20 jaar na het vergaan van de sehepen thans wordt betaald, herinneringen op aan den vorigen oorlog, toen meer dan 100 Egmondsche visschers hun leven lieten door- dat hun schip op een mijn liep. Het visschers- monument op het duin bij de begraafplaats te Egmond aan Zee hcudt de herinnering aan deze helden der zee, die vielen ais slachtoffer van hun gevaarlijk beroep, levendig. Ongetwijfeld strekt het tot voldoening, dat, zij het ook na zoo langen tijd, aan de nabe-' staanden de noodige schadevergoeding ten voile wordt uitgekeerd. Velen hebben er nooit meer op gerekend. Bitter is dit echter wel voor de velen, die nooit eenige schadevengoeding hebben gekre- gen of zullen krijgen, omdat nooit kon worden vastgesteld door welke oorzaak het schip ver ging, waarop hun vader of hun zoon voer, van wie nooit meer eenig teeken werd vemomen. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met 0Qos30-60ct.BijApoth.en Drogisten MUNHARDT HMI Ingez. Med. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De vereeniging Nederlandsch Fabrikaat te 's-Gravenhage heeft na overleg met de Cen- trale Werkgeversorganisaties, de Midden- standsbonden en den Raad van het Grootwin- keibedrijf een instantie uit haar midden in het leven geroepen, een z.g. Coordinatiecommissie, welke zich beschikbaar houdt om 'partijen voor een bespreking bijeen te brengen, ten- einde meeningsverschillen en verkeerd begrip tusschen Nederlandsche industrie en handel te helpen oplossen, waar dit mogelijk en ge- wenscht is. Dit betreft niet alleen bemiddeling ten be- hoeve van groepen en organisaties, maar ook individueele ondememingen of personen, welke daaraan behoefte mochten gevoelen. AUTOBU&SENVERVOER FEESTDAGEN. Omtrent het passagiersvervoer met auto- bussen op de a.s. Kerstdagen en Oude- en Nieuwjaarsdag deelt de regeeringspersdienst mede zulks in verband met een onjuist dagbladhericht dat voor zoover in venband met de bijzondere tijdsomstandigheden de Nederlandsche spoorwegen of andere open- bare vervoerbehoefte kunnen voorzien, door het verleenen van toestemming voor onge- regeld vervoer krachtens de wet autovervoer ■personen desgevraagd de noodige verruiming aan vervoergelegenheid zal worden verschaft. BELEMMERINGEN VOOR ONZEN EIERENUITVOER NAAR ENGELAND? In een door de centrale commissie uit den eieren-exporthandel voor de bij het Ned. Eieren-controle-bureau aangesloten leden be- legde vergadering, heeft de heer ir. J. G. Tukker, directeur der Ned. centrale voor eieren en pluimvee, een beschouwing gehouden over den stand van onzen eieren-export. Na een gedocumenteerd overzicht te hebben gegeven van den ontwikkelingsgang van importeerend tot exporteerend land stond spr. uitvoerig stil bij den invloed, welke de oor- logstoestand tot dusver op onzen eierenuitvoer heeft uitgeoefend. Op dit ocgen'blik blijft de export zich nog op regelmatige wijze ontwikkelen. waarvan de weekcijfers een duidelijk beeld geven. Wel loopen er geruchten, dat de Britsche regeering bepaalde maatregelen in overweging neemt, welker draagwijdte voor ons land onbekend is! zoodat de eventueele invloed daarvan op onzen eierenexport een nog geheel onbekende factor vorrnt. In een aansluitende buitengewone verga dering van de centrale commissie, heeft deze besloten zich tot den Minister van Economi- sche Zaken te wenden, teneinde dezen te ver- zoeken. een met den eierenexport en de pluim- veehouderij on de hoogte zijnde regeerings- vertegenwoordigers naar Engeland te zenden, terziide gestaan door een vertegenwoordiger uit den particulieren en een uit den coopera- tieven eieirenexporthandel, teneinde zich om trent daar eventueel te nemen maatregelen zoo tijdig en volledig mogelijk te vergewissen en zoo noodig en mogelijk daar een invloed ten goede op te kunnen uitoefenen. DE DE OSSERVATORE ROMANO OVER NEDERLANDSCH—BELGISCHE BETREKKIN GEN. De correspondent der N. R. Crt. te Rome telefoneerde Woensdagavond: Het blad van het Vaticaan, de Osservatore Romano, wijdt hedenavond zijn politieke hoofdartikel aan de groeiende solidariteit tus schen Nederland en Belgie. Het artikel begint met uitvoerige citaten uit de verklaring van minister Spaak en uit de mededeeling van minister De Geer inzake het incident van Venlo. Door deze beide officieele verjtlaringen is naar de meening van het Pauselijke orgaan de toestand yan neutra- iiteit der beide betrokken landen op nog iet- wat nauwkeuriger wijze dan tevoren gepre- ciseerd. Het blad releveert dan hoe Belgie, als land dat zitting had in den Raad van den Volken bond, zeer posib'ef zijn stem heeft gegeven voor de aan Finland te verleenen hulo en voor de uitsluiting van Rusland uit den bond ■van Geneve. De neutraliteitsmolitiek behoeft geenszins passief te zijn, zooals ook blijkt uit ■het verslag. over de buitenlandsche politiek, dat voor het parlement te Brussel is uitge- bracht door Carton de Wiart. Het is. steeds volgens de Osservatore. dui- deliik. dat Belgie zich nog meer voor de neutraliteit van Nederland interesseert dan voor die van Finland. De betrekkingen tus schen beid-e landen zijn uit.erst delicaat. daar er geen verdrag van wederzijdsche bp stand bestaat. Dit neemt echter niet weg. dat tus schen Brussel en Den Haag een politiek van inniee vriendschap wordt gevoerd, d;e in de praktijk niet zooveel verschilt van een bond- genootschap. Het blad herinnert dan on een zeer sym- pathieke wijze aan de nobele gevoelens, die de vorsten en de reseermmn der b=ide landen ertoe bewogen hebben tot twee malen toe hun goede diensten aan te bieden om het den oor- logvoerenden landen mogelijk te maken hun geschillen bij te leggen en meent dat door het gemeenschapoelijk initiatief der 'beide souve- reinen de solidar.iteit van de beide staten op doeltreffende wijze werd onderstreeiot. In de Belsische pers wordt thans het vraa-g- stuk tot onderwerp van b°snreking gemaakt of een schending van de Nederlandsche neu traliteit de Belgische onafhankelijkheid in de- i.elfde mate zou bedreigen als een schsnduv der Belgische neutraliteit dit de Nederland^ sche onafhankelijkheid zou doen. De ervaring VanT,1f14^1918 zou bewii-en, dat een invasie xn Belgie kan plaats hebben, zonder dat de positie van Nederland wordt aangetast doch omgekeerd schijnt men in het algemeen aan te nemen, dat een vijandelijke daad van een der oorlogvoerenden partijen tegen Nederland onvermijdelijk ook voor Belgie gevoRen zou moeten hebben. s«voi0en zou De uitspraak van minister Spaak, dat het onvoorzichtig zou zijn thans reeds bekend te maken welke handing Belgie zou aannemen mgeva van een schending der Nederlandsche neutraliteit, doch dat een zoo ernstig .-mval m. ^f.en £eval de Belgische regeering onver- schillig zou kunnen laten, wordt door het aticaansohe orgaan bijzonder gelukkig in de formuleenng gevonden. En ook de verklaring vervat in het rapport van Carton de Wiart' waann gezegd wordt, dat niemand een der dne landen Nederland, Belgie en Luxemburg kan dwmgen tussehenbeide te komen in ~e- val een der dne zou worden aangevallen, doch dat ook niemand kan beletten, dat een derge- lijke aggressie door een tussehenbeide komen zou worden gevolgd, wordt door den schrijver van het artikel een glasheldere verklarin°- genoemd. 6 Ei bestaan voor de bedoelde neutrale lan en geen verplichtingen tot wederzijdschen bijstand, maar evenmin hebben zij zich tegen over derden venbonden zich van eventueele hulpverleemng aan elkander te zullen ont- houden. Zij behouden zich dus alle vrijheid van handelen voor, in een afcmosfeer van dien- gevoelige solidariteit, die zoowel op prakti- sche als op ideeele grondvesten rust. Uit de verklaring van Carton 'de Wiart blijkt verder, dat deze houding een zeker con tact tusschen de militaire autoriteiten der beide landen niet behoeft uit te sluiten. atuurlijk, zoo gaat de Osservatore voort is het voor de beide landen ook van het groot- ste belang samen te werken bij de verdedigin°- hunner economische interessen. Het is duide- hjk dat de voorstellen om te komen tot een bond van neutrale staten, zooals die in 1780 bp gelegenheid van den Amerikaanschen on- afhankelijikheidsoorlog tot stand kwam wei- mg aanhangers vindt. Die liga van neutralen werd ten slotte zelf niet veel anders dan een der oorlogvoerende partijen. Deze passage k6, artikel van het Pauselijk orgaan is van belang in verband met de recente Duit- kom ^andran® om een der,g"^ijke lig-a te Het blad wijst dan op de vele nadrukkelijke protesten, zoowel van Nederlandsche als van Belgische zijde te Londen, Parijs en Berlijn en citeert de uitspraak van Minister Kleffens voor de Staten-Generaal: „indien een neutrale staat na alle middelen te hebben uitgeput waarover hij beschikt, niet kan beletten dat een oorlogvoerende staat middelen toepast die het recht van dien oorlogvoerenden staat overschnjden, dan kan de andere oorlogvoe rende partijen aan dien toestand geenszins het recht ontleenen tot den neutralen staat die gedwongen is dien toestand te dulden, verwij- alS ZOU hi;' nalatiS" ziJn geweest bij het verdedig-en van zijn neutraliteit." ■Het artikel trekt zeer de aandacht, niet alleen in Vaticaanschen kring. Men moet wel fcedenken dat de Osservatore Romano een der meest gelezen bladen is, niet alleen te Rome maar m geheel Italie, een blad, dat vooral in mtellectueele kringen verspreid is en dat na- tuurhjk gelezen wordt door alle diplomatcn die te Rome gevestigd zijn. Wij moeten daar- om met vreugde begroeten dat de houding van Nederland en van Belgie ten aanzien van de tegenwoordige moeilijkheden in dit blad zoo uitvoerig en objectief en op zoo deskun- dige wijze werd uiteengezet. Dampo-verkoutUieids-balsem, Pot 50, Poos 30 ct Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppeR Flacon met druppelspuitje 60 ot DE COMMANDANT VAN DE GRAF SPEE M'AAKT EEN EINDE AAN ZIJN LEVEN. Kapitein Langsdorff. de commandant van de ,,Graf Spee" heeft Woensdag in zijn hotel te Buenos Aires zelfmoord gepleegd. De Duitsche ambassade te Beunos Aires heeft hieromtrent het volgende gepubliceerd „De commandant kruiser „Graf heeft communique van den glorierijken Spee", kapitein Langsdorff zijn leven opgeofferd voor het vader- land, door vrijwillig den dood in te gaan. Hij was van het begin af aan besloten het lot van zijn prachtige schip te deelen en slechts krachtige invloeden en de overweging van zijn verantwoordelijkheid voor een veilige ont- scheping van meer dan 1000 man bemanning, hebben hem ertoe gebracht de uitvoering van zijn voornemen uit te stellen, tot zijn plicht was vervuld en zijn superieuren geheel op de hoogte waren gebracht van den toestand. Nu zijn taak geeindigd was heeft hij gebogen voor het lot. Een dapper zeeman heeft een meuwe bladzijde geschreyen aan de glorie van de Duitsche vloot." Voor hij den dood zocht heeft kapitein Langsdorff, naar Reuter meldt, een brief aan den Duitschen ambassadeur te Buenos Aires geschreven, waarin hij zegt dat hij, toen hij opdracht kreeg om zijn schip tot zinken te brengen, het plan opvatte om nadat de be manning van boord was gegaan aan boord van zijn schip te sterven. Kapitein Dover, een van de Britsche koop- vaardijkapiteins, die zich aan boord van de „Graf Spee" bevonden, heeft verklaard dat kapitein Langsdorff na afloop van het ge- vecht gezegd heeft, dat hij zijn schip niet naar buiten zou sturen om het aan een zekere vernietiging prijs te geven. Ik ga niet de haven uit, ik wensch mijn schip en mijn man- nen niet noodeloos op te offaren. Hij voegde hieraan toe blij te zijn niet den dood van slechts edn Britschen non-combattant op zijn geweten te hebben. Dinsdagavond had men Langsdorff het laatst gezien. Hij sprak toen met 'de officie- ren van de ,,Graf Spee". Tegen de joumalis- ten zeide hijVandaag is er geen nieuws, maar morgen is er waarschijnlijk een groot foericht. Vroeger op den avond had Langs dorff met de bemanning gesproken, waarbij hij de laatste instructies gaf en klaarblijkelijk toespelingen maakte op zijn dood. Sprekende over de 36 leden van de bemanning, die in den strijd zijn gedood, zeide hij: Eenige dagen geleden was het jullie droeve plicht" de laat ste eer te bewijzen aan jullie doode kame- raden. Misschien zullen juilie in de toekomst nog eens hetzelfde moeten doen." Gisteren is Langsdorff met militaire begraven. eer MIDDELBAAR ONDERWIJS. Be heer Dr. H. Bruch, leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde, geschiedenis en staatsinrichting aan de Rijks 'Hoomre Bur- gerschool te Terneuzen, is benoemd tot lee raar aan de gemeente H.B.S. te Leeuwarden. DE 5 PCT. DUURTEBIJSLAG OP DEtN STEUN. De Minister van Sociale Zaken heeft een circulaire gericht tot de gemeentebesturen. waaraan het volgende is ontleend: Zooals u bekend is, overwoog de regeering, of er in verband met de prijsstijgingen van de laatste maanden, aanleiding was de kro nen, verdiend bij de werkverruiming en de steunuitkeeringen te verhoogen. Ik kan u thans mededeelen, dat de regeering heeft be sloten goed te keuren, dat aan alle onder- steunden en bij de werkverruiming geplaat- sten een duurtebijslag mag worden gegeven van 5 pet. der netto uitkeeringen met inbe- grip van den brandstoffenbijslag. Het bedrag der Kerstgave telt in deze niet mede, zoodat daarover geen extra bedrag mag worden be- rekend. Aangezien de duurtebijslag een percentage vormt van de netto uitkeeringen, moet het loon c.q. de steun eerst op de normale wijze worden berekend. Op het uitgerekende bedrag mag dan een bijslag van 5 pet. worden ge geven. Personen, die zonder tdekenning van den duurtebijslag niet voor opneming in de steunregeling of plaatsing bij de werkverrui ming in aanmerking kunnen komen, komen er ook thans niet voor in aanmerking. Ook over den extra bijslag, welke aan inwonende zoons mag worden verstrekt, kan een duurte- toeslag van 5 pet. worden verleend. Bij de vaststelling van het theoretische steunbedrag, aan de hand waarvan ingevolge de plaatsingsregeling de duur der tewerk- stelling wordt geregeld, mag geen rekening worden gehouden met den duurtebijslag. Van verschillende zijden is tot mij de vraag gericht hoe moet worden gehandeld met duurtebijslagen, welke in het vrije bedrijf worden verleend. Deze bijslagen moeten wor den beschouwd als loon. Bij de bergkening van de maximum steunuitkeering moet deze in het vrije bedrijf toegekende duurtebijslag der- halve worden opgesteld bij het geldende loon. Verder moet de normale aftrek, welke voor loon geldt, ook hier toepassing vinden. Bij het toekennen van den duurtebijslag van 5 pet. geldt deze restrictie, dat de uitgekeer- de loonen, c.q. steunbedragen, vermeerderd met 5 pet. in het algemeen niet mogen uit- gaan boven de loonen, welke door de foetrok- kenen in het vrije bedrijf kunnen worden ver diend. Zou zulks wel het geval zijn, dan moet het bedrag van den duurtebijslag dienover- eenkomstig worden verminderd, resp. in het geheel niet worden uitgekeerd. Ik vertrouw, dat de gemeentebesturen, voor wat betreft de werkverruiming, het noodige zullen doen, opdat zij die de leiding hebben bij werkobjecten, bij de wekelijksche loon- betalingen terzake voldoende zijn ingelicht. Als netto loon, waarover de 5 pet. bijslag mag worden verleend, dient te worden genomen het bedrag, vermeld in de kolom ,,Ioon per man" eventueel vermeerderd met kinderbij- slag, kolenbijslag, trainingsbijslag en procen- telijken bijslag en regenvergoeding. Echter moet worden afgetrokken, voordat de 5 pro- cent wordt berekend, de /0,50 korting welke wordt toegepast op niet-verzekerden. Ter voorkoming van misverstand zij er nog op gewezen, dat in de berekening van de 5 pet., andere, dan de reeds genoemde vergoedingen, niet mogen worden betrokken. Verder vestig ik er uwe aandacht op, dat de zgn. zelfstandigen, die bij de werkverrui ming zijn geplaatst en aan wie bij stopzetting van de werkverschaffing ingevolge vorst enz. een uitkeering wordt verstrekt, wegens loon- derving. van 80 pet. van het basis-uurloon bij een 48urige werkweek, op die uitkeering naar analogie van het voorafgaande eveneens 5 pet. bijslag mag worden uitgekeerd. Het bovenstaande heeft alleen betrekking op loonen, verdient in werken die met loon- subsidies uit het werkloosheidssubsidiefonds worden gefinancierd. Bovenstaande regeling geldt van 17 Dec. af tot 2 Maart 1940. Tenslotte wordt nog meegedeeld, dat inzake toekenning van een duurtebijslag aan onder- steunde kleine boeren en tuinbouwers een af- zonderlijk schrijven door u zal worden ont- vangen. LUXOR-THEATER. „Marie Antoinette". Dit is dus de jubileumfilm van de Metro Goldwyn Mayer en de criticus noteert, dat hij ongeveer twee en een half uur naar een film heeft gekeken, zonder zich bewust te zijn, dat deze trjdsduur dien van een doorsnee film met *een uur overschrijdt en met het ge- voel, dat hij er graag nog wat langer naar gekeken zou hebben. Verder dat dit een vorstelijke manier is een vijftienjarig bestaan te herdenken. Want .Marie Antoinette" is de geschiede nis van een jonge vrouwenziel en Axel Fer- sen heet de Zweedsche jongeman, die zeer hoog in de gunst stond van Marie Antoinette, die haar met onbezweken trouw diende en zijn leven in de waagschaal stelde om het hare en dat van de koninklijke familie te redden. De film behandelt de verhouding zooals ze vermoedelijk ook geweest is een diepe ge- negenheid, trouw en ridderlijke opoffering en veel ,,Scwarmerie" tegen een achtergrond van machtige en gevaarlijke politieke drei- gingen een maatschappij, die naar den af- grond zinkt slechte sociale toestanden, die overigens meer den opkomenden burger- stand een wapen in de handen geven het gepeupel aangevoerd door idealisten, heet- hoofden en intriganten maakt zich meester van de staatsinstellingen en zooals de Russi- sche revolutie een rooden grootvorst kende, zoo bewoog zich hier door de menigte en in de wetgevende vergadering de ,,fraaie" ge- stalte van Philippe Egalite. Een ibonte en boeiende film, die de verras- sende opstanding meebracht van de groote fiLmspeelster Norma 'Shearer, de vrouw met de toumure van een prinses en den glimlach van een engel. Zij speelt de grootste rol van een carriere die men afgesloten kon wanen. Het is fantastsich hoe deze vrouw de figuur van Marie Antoinette sueelt van de jaren in Schdn'orunn tot de guillotine, via het leven- dige hof van Versailles, een levensgang. De Lodewijk XVI is een trouvaille het is Robert Morley, die een volkomen gelijkenis toont met den Franschen koning, diens aar- zelingen en afkeerigheden van staatszaken. Tyrone Power is de jonge Fersen, ernstig en vastberaden. En ge kunt die gansche por- trettengalerij bestudeeren van de laatste jaren van het koningschap tot de revolutie ge herkent de figuren ook zonder de rol- v'erdeeling on te zoeken en het is een meester- merk, van sfeer, van spel, van fotografie en regie. „Het zit in de lucht". George Formby is een formidabele Engel- sche komiek en het is aan zijn regisseur te danken, dat hij goed „verkocht" wordt. Want het gansche verhaal begint eenigszins ver- traagd, om ten slotte te eindigen in een adem- benemenden climax. Ge moet u voorstellen, dat een heel volk op eenmaal bijzondere interesse verkregen heeft in luchtbescherming en alles wat daar- mede samenhangt. Zoo ook George Formby, die wellicht op het eerste gezicht niet in aan merking komt voor een heldhaftige opgave. Doch hij bezit iets wat appelleert aan iederen Engelschman en in dat opzicht onderscheidt hp zich in niets van den Hollander hij wil zijn kleine beetje bijdragen tot het algemeen. En nu ziet ge hem dan door een toeval be- landen in een vliegkamp en het nog grootere toeval wil, dat hij de piloot is van een nieuw legervliegtuig, dat geprobeerd moet worden. Daar verricht dan een piloot de meest hals- brekende toeren, ten aanschouwe van: laat ons zeggen den minister van Defensie Het is om iemand het hart in de keel te doen klop- pen. Nooit was er een betere ,,stuntvlieger" dan deze toevalspiloot. En ge hebt wellicht nooit hartelijker en met meer opluchting ge- lachen dan bij deze film, die een triofm is voor George Formby en voor de makers van een rolprent, die tegelijkertijd een propaganda is voor de luchtvloot en voor alle goede sterke harten, die gaame een volk weerbaar, zien. Die verduivelde waarheid. Er is geen oogenblik, dat ge niet geboeid zijt door handeling, dialoog en spel - de film kan zich een bezetting permitteeren, die op elk plan voortreffelijk is Irene Dunne is een geestige actrice en Cooper is altijd ver- makelijk en Bellamy weet zijn eigen charme zoo goed te parodieeren, zonder belacheliik te worden. Het is eenhuwelijkscomedie - de beide echtgenooten hebben ieder iets te verbergen, doch het is tamelijk onschuldig van aard. Maar de vertrouwenskwestie wordt gesteld en er is geen vertrouwen genoeg. Zij werpen zich ibeiden op een andere genegenheid, maar het is toch niet het ware en nu ziet ge een strijd tusschen mannelijke list en vrouwelijke sluwheicj het „prestige" doet echter beide echtgenooten voortdurend weer van elkander afdrijven. Er is een kleine ruwharige terrier, die het koppelteeken vormt van het geluk! doch door kleine misverstanden soms een ave- rechtsche werking heeft hij is een schat en ik zag geen filmhond van zoo natuurlijke geaardheid. Hij is minstens zoo geestig als de menschelijke spelers van deze goede humo- ristisehe film. CONCERT 4GEBOUW. „Hallo, Janine!" ..Hallo Janine" is een frissche, vlotte, char- mante film, vol amusante en geestige verwik- kelingen, die elkaar opvolgen in dwarrelende vaart, een film, pittig en bekoorlijk als de lieftallige Marika Rokk en innemend als de sympathieke Johan 'Heesters, een film, die geregisseerd zou kunnen zijn met die ondefi- nieerbare verkwikkende en parelende luchtig- heid van de Fransche en gemonteerd met'den durf, de onuitputtelijkheid en de onbegrensde mogelijkheden van de Amerikaansche studio's Een film, die u doet glimlachen, haar gan sche lengte door, dank zij het tempo en dank zij overdadige schittering van de aankleeding. De .Nederlandsche artist Johan Heesters is hier een knappe, jonge en rijke! graaf, die na edn nacht in Parijs doorgebracht te hebben, plotseling een arme, onbekende en talentvolle! componist is, terwijl de werkelijke pianist tegelijkertijd verandert in den pseudo-graaf, hetgeen voor vijf partijen een zeer winstgevende gril blijkt te zijn: voor den echten graaf, voor den echten pianist voor het aardige danseresje, voor den muziek- uitgever en voor den theaterdirecteur. Want de pseudo-graaf zorgt er voor, dat de naam van den echten graaf den gemakkelijk door aaellijke titels te be'invloeden muziekuitgever er toe brengt den pseudo-pianist te ontdekken en zijn werk te lanceeren, terwijl het arme danseresje hierdoor in kennis komt met den pseudo-pianist, prompt beslag weet te leggen op de zoo juist gereedgekomen revue van den echten pianist alsmede op 's mans hart het hart van den echten graaf in casu den pseudo-pianist waama ten slotte de theaterdirecteur de kans van zijn leven krijgt want de nieuwe revue trekt avond aan avond stampvolle zalen. En mocht het u duizelen, dan zal niets u beter kunnen verkwikken dan een bezoek aan deze charmante film. „De dans des doods". Tien tijgers in een kooi, bonken van spieren en lenig geweld, en er vodr, als contrast, een licht, teer dansend figuurtje van een danseres, een sensatie zooals slechts het ouderwetsche circus die geven kan. Om dezen dans des doods bouwt de film een net van verwikke- lingen, gevlochten door de levensdraden van scherpschietende schurken compleet met monocle en al clowns met een tragi-come- die in hun leven, meisjes met een groote iiefde en ballerina's met mooie jurken. En in dat alles raakt de toeschouwef eigenlijk zonder erg verstrikt, tot hij in ademlooze spanning toekijkt hoe het net zich sluit, hoe de film hem pakt. Het gebeurt zoo gaandeweg, via een schijnbaar onbenullig liefdesverhaaltje, via een sensatie in een tijgerkooi, z66 realis- tisch gefilmd als men het nog nooit op het filmdoek zag. De dans des doods heeft een enormen ach- ter^rond: al de schouwburgwerelden van alle Duitsche steden, al het varidtd dat elkaar ooit op een afwisselend en groot programma ont- moet, heel het aan avonturen rijke leven van cosmopolitische artisten. En door dat alles prachtige balletsc^nes, die op enkele punten uitgroeien tot de Holly- woodsche protserigheid van enorme draai- tooneelen met dozijnen balletmeisjes en even zoovele Eintanzer. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 10 tot en met 16 December kwamen in on-^c piv.vmcie 8 gevallen van bc- smetteliike ziekten voor, n.l. 6 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te Axel en 1 te Vlissin- gen, Terneuzen en Rilland-Bath (het 3e geval in e6n gezinVoorts kwamen 2 gevallen van poliomyelitis anterior acuta te Poortvliet tin e§n gezinvoor. Zitting van Dinsdag. De weg AxelSluisldl.. Nadat de VOORZITTER de gebruikelijke mededeelingen heeft gedaan, is aan de orde het verzoek van den gemeanteraad van Axel om den weg AxelSluiskil op het Prov'nc'aal wegenplan te plaatsen en er een rijwielpad bij aan te leggen. I Dit wordt in handen van Ged. Staten ge steld om advies. Steun aan oesterkweekers. In de openingsvergadering stelde de heer DBKKER een motie voor, waarin gevraagd werd of Ged. Staten kennis hebben gekregen van de groote ontevredenheid, welke heerscht onder een belangrijk deel der kleine oester kweekers te Ierseke, welke voor hun pannen- teelt geheel van de steunregeling zijn uitge- sloten en daardoor gebrek hebben aan het allernoodigste, zooals voedsel en brandstof en of Ged. Staten bereid zijn de belangen dezer nijvere volks'genooten bij de Hooge Ovarheid te bepleiten. Deze deeilen nu mede, dat de Minister van Economische Zaken bepaald heeft, dat de ongeveer 50 pannenleggers die uitgesloten waren, alsnog 1 per 100 door hun uitgezette pannen krijgen. Verder merken Ged. Staten op, daJt het oesteilbedrijf zeer riskant is en een sterke tegenstelling vormt met het be staan van een arbeider, die naast zijn weke- lijksch loon de zekerheid heeft van werkver schaffing en steun. De pannenboer loopt dus gevaar, dat hij na een jaar van hard werken en ontbering.- zijn hoop ziet venvliegen door slechten oogst of lage prijzen, een ervaring, die hij als arbeider niet geleerd heeft te dra gon. Bovendien is de arbeider gewend zijn inkomsten per week te besteden en valt het een panoesterkweeker nioeiiijk het bedrag, dat hij voor zijn pannenbroed ontvangt over een geheal jaar te verdeelen. Sommigen meenen, dat, nu de overheid begonnen is te steunen, deze ook verplieht is, daar mee voort te gaan, terwijl het zooals te begrijpen is, slechts het doel is geweest de werkloozen op dreef te helpen naar een eigen, zelfstandig bestaan. Nog kan worden opgemerkt, dat ware de oorlog niet tussehenbeide gekomen, de pan- nenboertjes door de genomen maatregelen op dreef waren geholpen. Mocht echter de oor log aanhouden, dan zal moeten blijfcen, of hun voortbestaan mogelijk is. Momenteel is daar- omtrent nog niets van te zeggen. Ged. iStaten meenen de vragen van den heer Dekker afdoende te hebben beantwoord en dat voor eenig optreden hunnerzijds thans geen aanleiding bestaat en zij voorstellen de mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Ben en ander werd voor kennisgeving aan- genomen. De ambtenaren en de luchtbescherming. Ged. Staten hebben een aanvulling voor- gesteld van het Ambtenaren-Reglexnent Zee- land 1928 en het Arbeidsovereenkomsten- besluit. Deze aanvulling heeft ten doel den ambtenaren in aienst der provincie de ver- plichting op te leggen om mede te werken aan den luchtbeschermingsdienst en hen te waar- borgen, dat eventueele lichamelijke gevolgen hiervan gedragen zullen worden volgens de bepalingen van de Ongevailenwet 1921. Dit voorstel, vergezeld door een advies der commissie van overleg, is nog niet in de afdeelingen behandeld. Het wordt verwezen naarde afdeelingen. Restauratie van mouupaenten. Ged. Staten stellen voor de verzoeken der gemeentebesturen van IJzendijke, Zierikzee en Retranchement, evenals dat van de commis sie voor de restauratie der Ned. Herv. kerk te Renesse om subsidie in de kosten. ter restaura tie van geschiedenis en kunst, aan te houden. De heer DEKKER ziet in deze houding een bewijs van het feit, dat politieke colleges de ware belangen van het volk niet kunnen behartigen. Hij zou het op prijs stellen, als alles gedaan werd om de herinneringen levend te houden aan een tijd dat ons volk grooter was dan nu. De heer OUW1EHAND ziet het juist nu de oorlog algemeen vervlakking brengt, als nood- zakelijk om dergelijke monumenten zoo goed mogelijk voor het nageslacht te bewaren. De heer RQRIJE verklaart, dat de S.D.AP.- fractie zich achter het voorstel van Ged. Staten stelt. Wat ib.v. het verzoek van de gemeente Retranchement betreft, als het daar een kwestie van werkelijke haast is, dan zqjn er, zegt spr., toch altijd nog andere wegen dan hulp door de Provincie. De heer v. d. FELTZ is het ermee eens, dat thans geen nieuwe financieele uitgaven ge daan moeten worden. Intusschen dringt spr. erop aan om in dezen diligent te zijn. De heer VAN DUIN kan zich wel met het voorgestelde vereenigen. Spr. wijst echter op het verzoek van Renesse, welke gemeente spoedige hul-p dringend noodig acht. Spr. hoopt, dat dit de aandacht heeft, die het ver dient. De heer MES staat achter het voorstel en wijst erop, dat de thans niet verstrekte gelden worden overgebracht naar de volgende be- grooting. De heer v. d. WART acht het mogelijk, dat wel eens op ouderdom wordt afgeschoven wat thuishoort bij het onderhoud. Spr. geeft in overweging om bij de begrootingsbehande- ling over deze zaak te beslissen, waar ook de heer v. d. FELTZ zich voor verklaard heeft. De heer DEKKER acht den term ,,aanhou- ding" niet meer dan een frase. Het geld wordt gegeven of niet. Spr. wenscht een uitspraak, welke leden voor of tegen zijn. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 32 tegen 5 stemmen (tegen de heeren Adriaanse, Ouwehand, Staverman, Dekker en Mes). Het nieuwe de Zegam. voorstel Inzake De grootste belangstelling had op deze ver gadering natuurlijk de veelbesproken zaak van de Zegam. Er is aan Prov. Staten voor- gesteld om van de N.V. Ned.-Indische Gas Mij over te nemen de in haar bezit zijnde aan- deelen in het maatschappettijk kapitaal van de Zeeuwsche Gas Mij. De overname-koers zou 90 zijn. De heer ADRIAANSE acht het merkwaar- dig, dat Ged. Staten een echtscheiding willen met de Ned.-Ind. Gas Mij en dat niet wegens overspel of ontrouw de verhouding noemen Ged. Staten zelf perfect maar om andere redenen. De thans opgegeven reden is; dat het niet gewenscht is, dat een particulier bedrijf met als doel: winst deelneemt aan de exploitatie van een bedrijf, welke het alge meen belang dient. Ditzelfde heeft spr. bij de oprichting van de Zegam als bezwaar aangevoerd. Thans nemen Ged. Staten zijn lezing over. Spr. vindt. dat de voorgestelde bezuiniging van 10.000 niet Mopt. Voor alles wenscht de heer Adriaanse de stellige verzekering, dat voor deskundige leiding geheel en afdoend zal worden gezorgd. Een illusie acht. spr. de ,gesue>gereerde samenwerking van Zegam en P.Z.EM." Dit ziin imme.r's concurreerende bedrh'ven. Voor het publiek. de klanten, heeft dit bovendien een gevaarlijken kant, want als samensmel-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2