I fir Neuzenscne Coiirsnt I hieraan to«' dat het Uraguaysche ministerie wwMiuiat van buitenlandsche zaken nauwgezet de be- Buitenland TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. l_ I >>Ik er zeker van, zoo voegde Guani v '"'iV I ginselen der neutraliteit en de Internationale Woensdag 20 December 193S No. 10.006 I wetten gehandhaafd heeft. Ik ben op het oogenblik bereid over te gaan tot een publi- DE MIJNEN OP DE BELGISCHE KUST. In den loop van de laatste week zijn weer ruim honderd drijvende mijnen op de Belgi sche kust gestrand of in de territoriale wa- teren waargenomen. De direetie van de af- I dee ling zeewezen heeft thans besloten de be- kendmaking in de pers van de positie dezer mijnen stop te zetten. Wei echter zal worden voortgegaan met het bijhouden van de kaar- ten der mijnenvelden, welke kaarten geraad- pleegd kunnen worden door de zeevaarders en visschers in de kantoren van de rijksloods- diensten en van de waterschouts. VIJF FRANSCHE SOLDATEN GElfNTERNEERD IN BELGfiO. De correspondent der N. R. Crt. te Brus sel meldt: Een paar weken geleden werd een En- gelsch soldaat, die te Kortrijk door de stad wandelde. gearresteerd en naar de icazerne van de gendarmerie geleid. De man kon niel verklaren hoe hij in deze stad was gekomen. Hij werd, natuurlijk, geinterneerd. Enkele dagen nadien volgde de interneering van twee andere Tommies, die, eveneens in het Zuiden van West-Vlaanderen, vermoedelijk bij ver- gissing, de Belgische grens hadden" over- schreden. Zaterdag kwamen vijf Fransche militaaren bij Halanzy, in de provincie Lu xemburg, op Belgisch grondgebied, met het doel, zich in een cafe, waar ook tabak wordt verkocht, van sigaretten te voorzien. Zij wer- den echter door de gendarmerie opgemerkt en aangehouden. De vijf Franseheri, o.w. een onderofficier, zullen nu tot het einde van den oorlog in Belgie moeten blijven. A1 de in dit land geintemeerde Fransche, Engelsche en Duitsche militairen, ten getale van dertig, zijn thans in het fort te Hoei samengeibracht. STRAATGEVECHTEN TE PE1PING. Tusschen politietroepen van de voorloopige regeering in Peiping ene Chineesche terro- nsten is het volgens het D.N.B. tot een straatgevecht gekomen. Een twaalftal Chi neesche terroristen, die gevlucht waren in de Fransche kerk, werd gearresteerd. De terro risten waren tijdens de feestelijkheden ter ge- legenheid van het tweejarig bestaan der voor loopige regeering de stad binnengeslopen, waar zij pro-Japansche Chineezen aanvielen. BULiGARIJE ZAL 200.000 VARKENS AAN DUITSCHLAND LEVEREN. Reuter meldt uit Sofia (Bulgarrje): Het nieuwe handelsverdrag tusschen Bul- garije en Duitschland, dat te Sofia is onder- teekend, voorziet in den uitvoer :n 1940 van 200.000 levende varkens van Bulgariie na" Duitschland. Bulgaarsche handelsdelegaties zullen naar Sovjet-ftusland en Spanje vertrekken om er te onderhandelen over handels- en scheep- vaartovereenkomsten. MUITERIJ IN HET BOODE LEGER. Havas meldt uit Kopenihagen: Het blad „Politiken" bericht, dat een ge- heel bataljon van het roode leger in Finland heeft gemuit aan den oever van het Ladoga- meer. De soldaten helbben hun officieren en de communistische commissarissen gedood. De meeste soldaten hebben zich vervolgens aan de Finnen overgegeven en de rest keerde naar de Russische linies terug. FROTESTNOTA VAN 21 LANDEN AAN DE OORLOGVOERENDEN. Cantillon, de Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat hij een nota zal publiceeren, welke 21 landen ge- zamenlijk zullen zenden aan de oorlogvoeren- de landen om te protesteeren tegen de schen- ding der maritieme neutraliteitszone, welke door de conferentie van Panama is vastge- steld. De nota is opgesteld door den minister van buitenlandsche zaken van Argentinie. Zij heeft de goedkeuring ontvangen van verschei- den Amerikaansche staten. Zij geeft, volgens Havas, een vastberaden uiteemzetting van de ontevredenheid, welke gewekt is door het jongste zeegevecht in de Zuid-Amerikaansche wateren. 'De declaratie van Panama, welke in Oct. j.l. is aangenomen op de Pan-Amerikaansche conferentie, heeft een driehonderd mijls-veilig- heidszone rond Amerikla vastgesteld. 'Hull heeft gezegd, dat, indien de Euro- peeschojj oorlogvoerenden binnen deze zone tot vrjandelijkheden zouden overgaan, de 21 republieken in conferentie zouden bijeen- komen, om te bepalen welke actie zij zullen ondernemen. EEN LITAUSCH SCHIP DOOR DUITSCHERS OPGEBRACHT. Het Litauscbe vrachtsohip Kretinga, dat van Zweden naar Riga voer, is door de Duit- schers op 3 dezer aangehouden en naar Stet tin, opgebracht. Tot dusverre weet men niet om welke redenen zulks is geschied. De aan- houding is des te verwondelijker, daar het een klein vrachtschip betreft van 550 ton, dat geenerlei lading vervoerde. Aangezien de stappen van de Litausche reederij bij de Duit sche autoriteiten geen succes hebben opge- leverd, is de zaak aan de diplomatie toever- trouwid. EE'N VERKLARING VAN DEN URUGUAYSCHEN MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay, Guani, heeft verklaard, dat de on- derhandelingen over de „Graf iSpee" practisch Zaterdag geeindigd waren met de overhandi- ging aan den Duitschen gezant van een nota, waarin te kennen werd gegeven, dat*de Admiral Graf Spee" Zondag om 20 uur op ^ijn laatst uit Montevideo moest vertrekken. De Duitsche gezant zou hem antwoord geven en Zondagmiddag om 15 uur werd hij ervan op de hoogte gebracht, dat het Duitsche schip om 18 uur de voorhaven verlaten zou. De minister van buitenlandsche zaken heeft van de Duitsche regeering een nota ontvan gen ten aanzien van het genomen besluit, fflaar, aldus de minister, het betreft hier geen eigenlijk protest. De nota, die Zondagavond om 21 uur werd ontvangen, geeft slechts uit- drukking van het standpunt van de Duitsche regeering die meent, dat de neutraliteitswet niet oed is toegepast. catie van alle documenten ibetreffende dit bij zondere geval. Men zal dan kunnen waar- deeren, hoe correct het optreden geweest is en hoezeer het zelfs royaal was." De minister besloot zijn verklaringen met te zeggen: ,,door het tot zinken brengen van de Admiral Graf Spee" is geen enkel slacht- offer gevallen. Alle zeelieden zijn gered en op weg naar Buenos Aires aan boord van Argentijnsche schepen. De commandant van het slagschip is veilig. Hij werd een oogen blik gearresteerd, toen hij zich van zijn schip verwijderde in een sloep van het schip. Ik werd daarop geraadplecgd over de vraag of de commandant zijn reis kon voortzetten, waarop ik antwoordde, dat men hem volledig in vrijheid moest laten omdat hij zich van onze kusten verwijderde en de bevelen opvolg- 3e die hij van onze autoriteiten had ont vangen. DE VROUW VAN EEN MINISTER VEROORDEELD. De journaliste Else Kleen, echtgenoote van den Zweedschen minister van sociale zaken Mdller, is, volgens den correspondent der N. R. Crt. te Stockholm, wegens mislbruik van de vrijheid van drukpers, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraaf onvoorwaarde- lijk en een schadevergoeding van 6500 kronen. Else Kleen, of mevrouw Mdller, zooals de rechtbank haar betitelt, interesseert zich be- zonder voor de reclasseering en zoo is zij er toe gekomlen een woord vooraf te schrijven en de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor een boek, Grdna On, oftewel Hot Groene Eiland, waarin een ontslagene gevangene, de Finsche moordenaar Poukka, een naar het schijnt zeer tendentieuse beschrijving geeft van toestanden en wantoestanden op ,,Het groene eiland", dat, naar elke Zweed weet, het eiland Langholmen is, waar de grootste strafgevangenis van Zweden is gevestigd. De directeur van de gevangenis en de meeste leden van het personeel achtten zich belee- digd en hebben een aanklacht ingediend. Na een langdurige behandeling sprak de jury als haar oordeel uit, dat ten aanzien van bepaal- de passages sprake was van mislbruik van de vrijheid van drukpers en op grond daarvan heeft de rechtbank Else Kleen veroordeeld. ALLE DUITSCHERS UIT LETLAND VERTROKKEN. Met de Sierra Oordoba is het laatste trans port van 51.000 Duitschers uit Letland naar Duitschland vervoerd gewordcn. Voor dit ver- voer zijn in het geheel 73 schepen noodig ge weest. Thans is opgericht een maatschappij, genaamd Utag, een officieuze installing, die- nende om de kwesties van vermogen te rege- len. Bovendien zijn in Letland nog ongeveer honderd specialisten achtergebleven, welke deze maatschappij van advies moeten dienen. Vergadering van Donderdag 23 Nov. 1939, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, D. E. de Kraker, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- ■brechtsen van Ritthem, A. J. W. B. van Riet- schoten, J. L. de Cook, J. Riemens, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, P. J. van Strien, G. Klaassen' en J. F. K. A. P. Filius. (3. Vervolg. Na heropening der vergadering worden de algemeene beschouwingen voortgezet. De heer DiE KRAKER merkt op, dat de heer Van Driel een schadeloosstelling ge- vraagd heeft. iSpreker geeft te kennen, dat daaraan zoo veel mogelijk zal worden tege- moet gekomen in het vervullen van zijn wenschen. De heer Colsen heeft gesproken omtrent den post van f 2500 voor de Nieuwe Kerk- straat te Sluiskil. Wanneer deze gelden kun nen worden gevonden, zullen zij te Sluiskil worden besteed. De heer Van Rietschoten heeft gesproken over de losse werklieden in dienst der ge- meente. Deze kunnen alleen worden vermin- derd wanneer de diensten worden gemoder- niseerd. De heer Filius heeft opgemerkt, dat de christelijk-historische unie zich in de verkie- zingsdagen niet fair heeft gedragen. Zijns inziens is de christelijk-democratische unie zeer hoffelijk behandeld. Hetgeen de heer Riemens gezegd heeft, acht spreker zeer juist. De christelijk-historische unie is niet alleen een arbeiderspartij, doch een partij uit alle lagen der toevolking. Van het. verleenen van een schadeloosstelling in eenigerlei vorm, gaat sprekers fractie vrij uit. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM heeft zich er van onthouden, deel te nemen aan de algemeene beschouwingen omdat de punten. waarover spreker iets te zeggen heeft, te vinden zijn in de begrooting en deze begroo- ting en de memorie van toelichtimg mede zijn samengesteld door een der wethouders die van sprekers fractie is, en deze fractie acoord gaat met hegeen Burgemeester en Wethouders samengebracht bebben in de begrooting. Indien spreker dan enkele opmerkingen maken wil, dan is dat aan het adres van die raadsleden, die gesproken hebben over de haven van Terneuzen en juist daardoor ge- toond hebben hiervan slecht op de hoogte te zijn. De heer Colsen heeft uitgeroepen, dat niet Terneuzen doch Sluiskil de derde haven was van Nederland. Hiertegenover moet spreker opmerken, dat Terneuzen sinds lang niet meer de derde haven van ons land is, dat was zoo vd<5r den oorlog, doch thans komt het op de 7e of 8e plaats. Dat er te Sluiskil meer schepen zouden geladen en gelost worden dan te Terneuzen is evenmin juist, want te Terneuzen werden gedurende 1938 geladen en gelost 224 schepen met een inhoud van 273.993 bruto register ton, tegen 115 te Sluiskil en een inhoud van 263.426 bruto register ton. Hoewel het dus in de tonnenmaat weinig scheelt, blijkt het dat te Terneuzen ongeveer de helft meer schepen komen dan te Sluiskil. Hoe de heer Colsen dan ook aan zijn bewe- ring komt, is spreker een raadsel. Bovendien blijkt uit de beweringen van den heer Colsen, dat deze niet op de hoogte is van de statistiek, want, indien hij zich de moeite eens nam om die te bestudeeren, dan zou de heer Colsen ontwaren, dat Terneuzen en Sluis kil voor de statistiek een haven vormen. Dit is dan ook een verkeerd standpunt van den heer COlsen om steeds maar Sluiskil afzonder- lijk te noemen. De regeering staat met betrekking tot de haven op hetzelfde standpunt als het ge- meentebestuur en denkt er niet aan Sluiskil te I noemen. Verder blijkt, dat de heer Colsen van de toskomstige ontwikkeling der haven een geheel verkeerd beeld heeft. Ongeveer 3 jaar geleden heeft de Regeering een nieuwe haven gebouwd, die van groot belang kan zijn en een groote factor kan vormen in het economisch leven der gemeente. Dat men thans de ontwikkeling der haven niet kan zien, is grootendeels een gevolg van intemationale omstandigheden, waarop noch de Regeering, nocht het gemeentebestuur eenigen invloed kan uitoefenen. Er is noodig edn voornaam punt, waarom- trent, zoow.el bij het gemeentebestuur als bij de Kamer van Koophandel en den gemeente- raad, herhaaldelij'k stemmen zijn opgegaan, en dat is het tarief voor de verzending per spoor. Heel deze kwestle hangt aan een maatregel van Belgische zijde, namelijk de toepassing der bijzondere spoorwegtarieven voor de verzending van goederen. Zooals be- kend, zijn deze bijzondere tarieven in 1914 ©pgeheven waardoor Terneuzen, dat een der havens had die een bijzondere positie wel- licht eenig in de wereld innam, enorm werd geschaad. Vroeger hadden verzendingen plaats naar het Saargebied en tot Straatsbufg toe, door de opheffing dier tarieven is dat absoluut onmogelijk gemaakt. In 1932 is ingevoerd de wet op de even- redige vrachtverdeeling, die den schippers tegemoet wilde komen in zooverre, dat zij iederen schipper zijn deel wilde geven. Door de toepassing hiervan, werd Terneuzen een der havens die in een zeer caigunstige positie kwam te verkeeren, daar deze wet niet verder greep dan tot de landsgrens en de schippers, die daarover gingen, van de tariefsbepalingen waren ontheven. Nu deed zich het gekke geval voor, dat de schippers voeren naar Gent en andere Belgi sche havens en vandaar uit goederen goed- kooper gingen vervoeren dan zij het vanuit Terneuzen deden. Er zijn verschillen voorgekomen van 25 ct. en meer per ton lager vanaf Gent. Men zal begrijpen, dat tegen een dergelijke tactiek niet doenlijk is te concurreeren. De schippers doen er zichzelf nadeel mee, doch inmiddels zijn niettemin deze dingen gebeurd. En dan zal de heer Colsen toch ook wel be- grepen hebben, dat men hier door de haven- politiek der ons omringende Belgische havens op een heel anderen voet is komen te staan. Men heeft daar het beruchte vrije sleeploon, wat men zelfs in Rotterdam niet gedaan kan krijgen. Dan moet men spreker maar eens vertellen, hoelang het dan hier nog mogelijk zou zijn deze concurrentie vol te houden. Verkeert de haven van Terneuzen door deze oorzaken dus reeds in een uitzonderlijke posi tie, zoo komt aaar nog bij de onderlinge con currentie tusschen de Nederlandsche havens. Men zal toch wel kunnen begrijpen, dat het ten gevolge van het verschil in afstand vanaf die havens goedkooper moet zijn een lading naar Zutphen of een dergelijke plaats te ver voeren dan zulks vanaf Terneuzen kan. De heer Colsen kan ook niet zeggen, dat het Rijk niets voor de haven van Terneuzen doet. Het Rijk doet wel degelijk alle moeite om de haven zoo goed mogelijk te helpen. Als men rekent, dat de haven van Terneuzen een der weinige zoo niet de eenige haven is, waar niets geheven wordt, noch haven-, noch kaai-, noch kanaal-, noch bruggelden. Het gaat dan ook niet aan, in het openbaar verwijten te gaan uiten, die kant noch wal raken. In de tweede plaats wil spreker eenige op merkingen maken omtrent hetgeen geuit is omtrent het geldelijk beheer. De sociaal-de- rnocratische fractie heeft gevraagd waarom destjjds de boel maar niet opgemaakt is, nu het thans toch moet gebeuren. Met dat in- zicht is spreker het absoluut niet eens. Dit heeft hij in het vorig jaar tijdens de behande ling der begrooting gezegd. 'Het gaat niet aan den boel nu maar op te maken. Want dan weet de S.D.A.P. ook zeer goed, dat een der eerste maatregelen is, als de gemeente nood- lijdend zou worden, de belastingen tot het hoogst mogelijke peil op te voeren, en .spre ker veronde/stelt, dat daarvan ook de kiezers der S.D.A.P. nadeelen zouden ondervinden, zooals ook met de, andere bevolkingsgroepen ongetwrjfeld het geval zou zijn. De S.D.A.P. heeft steeds dezelfde eenzijdige politiek voor- gestaan, ook in andere openbare besturen, waarin deze vertegenwoordigd was. Daarbij is gebleken, dat deze politiek ten slotte in hun eigen nadeel was, waarom toen de S.D.A.P. zich ook met de belangen van den kleinen middenstand is gaan bemoeien. Uit alles bleek wel, dat indertijd de S.D.A.P. een zeer eenzij dige politiek voerde, waarbij alleen aan de arbeiders werd-gedacht. Spreker kan daarom ook het motief van den heer Riemens onderschrijven, die, hoewel zelf arbeider zijnde. zegt eveneens rekening te moeten houden met de belangen der andere bevolkingsgroepen. De heer V'AlN DRIEL wil nog een kleinig- heid antwoorden. Spreker meent zijn vragen •duidelijk gesteld te hebben en hij zou zoo zeg» gen, dat Burgemeester en Wethouders, bij de verantwoording van het college, over die vra gen nogal gemakkelijk zijn heengegleden. De heer Colsen heeft zich geergerd betoond, dat hij in de pamfletten der S.D.A.P. werd aangeduid als „de burgemeester van Sluis kil'. Dit is niet in de papieren van sprekers partij alleen geweest. Spreker herinnert zich nog zijn diensttijd, toen hij met Van Aken en Jos. Haak van Sluiskil te Ellewoutsdijk ge- mobiliseend was. Toen heeft men reeds lachenderwrjze slkaar toegevoegd, over den heer Colsen sprekende: ,,de burgemeester van Sluiskil' Indien de heer Colsen hiermee naar voren komt. dan moet hij dit spreker niet kwalijk nemen, het is niet gebeurd om hem een hak te zetten. Klaarblijkelijk heeft de heer Colsen niet op de leesteekens gelet. De heer Den Hamer heeft in eerste instan- tie een kleinigherd verteld en is daarop later teruggekomen. Hij had het over een de- monstratie brj den burgemeester. Het is toch niet meer dan logisch, dat, als men iets wil, men dan poogt een dergelijke actie kracht bij te zetten. In dat opzicht zijn de anti-revolu- tionairen net als spreker geestverwanten. Zij trachten ook hun wenschen zooveel mogelijk kracht bij te zetten. Indien er een deputaten- vergadering gehouden moe't worden, trachten zij ook den grooten man van hun partij, Colijn, er bij te krijgen om aan hun besluiten kractit bij te zetten. Sprekers medestanders vinden hun kracht bij een demonstratie op de straat. Spreker heeft het meegemaakt in 1900, in het buitenland, in Gent, dat de burgemeester van Gent bij. een demonstratie netjes meege- gaan is aan het hoofd van de deputatie. Daar- over is nogal wat te doen geweest, dooh de Regeering in Belgie was ten slotte van mee- ning, dat de orde het best bewaard is, indien i een demonstratie wordt gehouden, als het hoofd van de gemeente aan het hoofd staat, want dan blijft de orde beslist bewaard. J Spreker zal let dan ook toejuichen als de burgemeester zich bereid wil verklaren aan het hoofd van den stoet, met de vlag voorop, mee te kuieren. Spreker zou hem daarom willen verzoeken, bij voorkomende gelegenheid, welwillend mede te gaan! Nu komt spreker op het terrein van een tegencandidaat in de arbeidersbeweging. Heel schappelijk zou hij hem willen zeggen, als mede-democraat, zooals Domela Nieuwen- huijs zeide tot Kuijper: ,,Koim en strijd mee in onze rijen". Waarom moet de christelijk-democratische unie een aparte partij vormen toen bleek, dat de leden dier partij zich in de protestantsche fracties niet ttiuis voelden, waarom hebben zij dan een aparte partij opgericht Dat is toch niet noodig? De heer Filius geeft toe, dat zijn partij zakelijk niets scheelt van in- zicht met de sociaal-democraten, hun men- schen werken ook in de Kamers regelmatig mee met de SjD.A.P. De heer Filius heeft zijn eigen partijprogram voorgelezen, spreker zal dit niet doen, dat zou te lang duren, doch de heer Filius zal toch ook weten, dat brj de S.D.A.P. de godsdienst wordt beschouwd als een private zaak, dat op dit gebied een ieder kan leven naar zijn eigen beschouwing en ieder voor zijn eigen moet weten op welke wijze fiiij dit inricht. Spreker persooniijk ge- voelt ook veel voor de liefdesleer van Chris- tus, die leefde in liefde tot al wat leeft. Ieder heeft het recht zijn leven uit te leven, zooals hij dat verkiest. Als spreker en de heer Filius zoo weinig sehelen in maatschappelijk opzicht, dat de godsdienst alleen het element is, dat hen scheidt, dan kan dat ook geen bezwaar zr)n. Voorts maakt de heer Filius de S.D.A.P. een verwijt, met betrekking tot den verkiezings- strijd. In een dergelijken strijd wordt men wel eens persooniijk. Dit is ten opzichte van de iC.D.U. niet bet geval geweest, doch waar deze partij 4 jaar geleden 178 stemmen haalde, vreesde men, dat deze ook thans niet aan een raadszetel zou komen. Dat is thans wel het geval geweest. Overigens spreekt spreker er zijn voldoe- ning over uit, dat er jong democratisch bloed in dezen ouden, duffen, eonservatieven raad is gekomen, dit kan niets anders dan zegen brengen. De heer Riemens ontkent zichzelf als arbei- dersvertegenwoordiger te beschouwen. Dit is jammer, daar de heer Riemens zelf arbeider is en 4 jaar geleden ons als arbeidersvertegen- woordiger op het dak is geschoven. Als vertegenwoordiger der arbeiders in de Nederl. Hervormde Kerk, heeft de heer Rie mens de S.D.A.P. geen voordeel doch nadeel toegebracht. Bovendien steunt de heer Riemens ongewild den eisch van spreker, dat een arbeider in het college van Burgemeester en Wethouders zou worden gekozen, waar hij zegt, zelf arbeider te zijn en zich de nooden en behoeften van den arbeider goed te kunnen inleven. Spreker denkt zich hier dus in den gedachtengang, dat hij wel degelijk vertegenwoordiger der arbei ders is. Dat spreker zou gelnsinueerd hebben, dat de heer Riemens een persoonlijke vergoeding of schadeloosstelling zou hebben gekregen bij de wethoudersbenoeming, heeft spreker geen oogenblik bedoeld, doch spreker heeft meer op het oog gehad, dat een raadsfractie op de een of andere manier is schadeloos gesteld daar het hem persooniijk bekend is, dat het samiengaan werd bemoeilijkt omdat de heer Riemens -gaarne had gezien dat hij zelf den wethouderszetel had beklommen. Spreker verwacht in deze kwestie een dui- delijk antwoord. Indien men er zoo langs glijdt, als gedaan is, is dit geen antwoord. Door den Vrijheidsbond wordt spreker opge- draaid, dat zij van sprekers fractie geen uit- noodiging hebben ontvangen. Spreker her innert er aan, dat zijn fractie 12 jaar geleden een uitnoodiging had gekregen en toen men opkwam werd er maar direct medegedeeld, dat er niets te doen was! Denzelfden dag was de zaak al in kruiken en kannen. De heer Geelhoedt werd wethouder en er zwaaide een ander af. Ook den vorigen jaargang is er uit- gekeken, doch het was net als met de vrouw van Blauwbaard ,,er is niets gekomen". Dit was ook nu weer zoo. Als grootste fractie in dezen ouden duffen eonservatieven raad ging men natuurlijk niet uitnoodigen de menschen met wie men geen kans had. Indien er echter tijdig of ontijdig een oproep was gekomen, dan zou daaraan gevolg zijn gegeven. Als grootste fractie in dezen raad eischt de S.D.A.P. voor zich een wethouderszetel op. Spreker is er van overtuigd, dat, indien de S.D.A.P. den heer Riemens had uitgekozen men daarmee wel had kunnen meegaan, doch dat men, omdat men tegen de SjD.A.P. iets had, deze niet wilde aannemen. Spreker herhaalt, dat er van het aannemen van een schadeloosstelling op een of andere wijze sprake moet zijn in dit college, dat een college is van de meerderheid der minder- heden. Spreker zal thans bij benoemingen op het zelfde chapiter terugkomen als vroeger de heer Bakker, hij heeft dit tot nu toe niet teveel gedaan, doch zal goed daarover ballten, dat er niet den enkel modern georganiseerde arbeider is bij de 44 man personeel in gemeen- tedienst. Sprekers fractiegenooten worden niet ge- passeerd als het gaat om de evacuatie of den burgedienst. Zouden sprekers medestanders dan zulke lapschwanzen zijn? Dan wordt daaraan niet gedacht! Spreker zal zorgen ztjn boekje niet te buiten te gaan. Hij zal niet zeggen, dat men het liegt, want dan ging hij te ver en zou zijn boekje te buiten gaan. i In tweede ins tan tie heeft de heer Den Hamer het woord gevoerd. Hij heeft gezegd, dat er over schadelbosstelling niet gesproken is. Als hij dat zegt, moet men het aanvaar- den. Van den heer Den Hamer weet spreker niets te bewijzen, en hij gelooft ook, dat de anti-revolutionaire partij, toen deze vroeger een wethouder had, geen schadeloosstelling heeft verleend. Wat betreft de kwestie, dat de gemeente onder curateele zou komen van het Rijk, dit kan hij niet zoo erg vinden, want het is thans reeds zdd, dat over 78% van het gemeen- telijk financieel beleid niets meer te zeggen valt. Dit is ook in een andere vergadering wel gebleken, zoowel bij de kwestie der water- leiding, als bij de werkloozenzorg, welke laat ste Regeeringszorg is. 'De beide breeders Polak hebben daarop in dertijd herhaaldelijk aangedrongen. Uit de cijferverhouding, door den heer Geelhoedt ge geven. blijkt ook wel, dat het niet mogelijk zal zijn de zelfstandigheid te behouden. Nu is de gemeente arm, nu is het te laat. der Nederlandsche gemeenten naar spreker meent 388 zijn nog zelfstand'g, 988 hebben al het lood'je gelegd nu Jhr. De Geer bij de totstand'koming van zrjn kabinet heeft toegezegd, een verhetering van de zorg voor de gemeenten. Nu spijt het spreker niets, dat de gemeente armlastig wordt en den steun van het Rijk deelachtig moet worden. Spreker heeft gegronde hoop, dat dit nog niet het geval zal zijn, Indien men reeds "8% heeft moeten laten vallen, kan men het voor de rest niet meer redden. Wij wen schen te wonen zooals het voor de gemeente past. Het raadhuis, waar men thans bijeen is, verdient dien naam niet meer, doch wij kunnen geen nieuw bouwen daar de gemeente te zuinig heeft geleefd. Dit zal later van Regeeringswege ook tegen- geworpen worden. Spreker meent dat het onder curateele staan nog zoo erg niet is, dat blijkt wel in de grootste stad op 1 na in ons land, hoe de situa- tie daar is, is nog niet uit de doeken gedaan, doch men gaat daar gewoon door of er niets aan de hand is. Men zou zeggen, dat men zoo veel mogelijk scihuld moet maken. Spreker zou het niet erg vinden, als men 4 millioen schuld had, waar de Regeering kans ziet, er in een jaar 1% milliard bij te maken. De Regeering zou ons dan niet in den steek laten. Nu even- wel laat de Regeering ons zitten en moeten we zelf maar zien onze boontjes te doppen. Vorig jaar heeft men zich het brood uit den mond gespaard, nu is het toch weg. We kun nen nog niet zoo arm, zoo uitgezogen zijn, zegt de wethouder als hg aantoont, dat in 1932 een batig slot was van 40.000 en men nu slechts over f 7000 bescbikt. En dat alles moet door de gemeentenaren opgebracht worden. Als men zijn aanslag- biljet thuis krijgt, dan ziet men daar op staan zooveel voor het Rijk, en zooveel opcenten voor de gemeente. Dat het Rijk zoo weinig aan de gemeente uitkeert, is niet de schuld van de gemeenten doch van de burgerpartijen, die hadden moeten overeenkomen, niet mede te werken, dat de Regeering wederrechtelijk ieder jaar 1650 van de financieele verhou- ding tusschen Rijk en gemeente afhaalt. Dan gaat het op den duur toch niet om rond te zwemmen. Als arbeider en raadslid is spre ker daarover niet tevreden. Verder hebben de heeren het er ook nog over gehad, of niet beter de havenbelangen te Brussel behartigd hadden kunnen worden. Spreker is een internationaal mensch en een vriend der Belgen. Hij voelt zich Groot- Nederlander, net als de menschen aan de overzijde der grens. Er is spreker altijd ge- leerd, dat de heele laagvlakte van Belgie bij ons behoort. Dat dit niet zoo is, is het gevolg van de fout die in 1830 gemaakt is. Men moet voor deze kwestie echter niet zijn in Brussel, maar in Den Haag. Spreker is niet bang voor een dienstreis naar Den Haag, doch meent, dat men hier toch in de toekomst, de gesjochte jongens zal blijven. Spreker acht het niet direct noodig, dat men thans nog eens in Den Haag die oude duffe deur laat intrap- pen. Hij ziet het zoo, dat op 10 Augustus 1914 en bij den val van Antwerpen, de haven van Terneuzen kapot is gegaan. Spreker weet hiervan als oude arbeider ook het een en ander. De heer Van Rietschoten heeft gezdgd er niet van overtuigd te zijn, dat Zeeuwsch- Vlaanderen alleen maar goed zou zijn om de bevolking op te nemen bij evacuatie. Laat men de Regeering in Den Haag doen begrij pen, dat wij eischen en willen, dat de haven van Terneuzen er weer bovenop komt, dan zal de gemeente weer vooruit gaan. Spreker had gedacht op zijn vragen vol- ledige bevrediging te zullen krijgen. Een dui delijk antwoord heeft hij ontvangen van den heer Den Hamer, dat de anti-revolutionaire partij geen schadeloosstelling heeft ontvangen. Daar is hij zooveel verder mee. Van de andere heeren evenwel heeft hij geen fatsoenlijk ant woord gekregen. Wat het relaas van den heer Lambrechtsen van Rittbem betreft, was hij van de feiten op de hoogte. Deze heeft dit gebruikt om de S.D.A.P. eens uit te luchten. Nu is gebleken, dat men wel met sprekers fractie wilde medegaan, als lezer van de dag- bladpers zal het den heer Lambrechtsen van Ritthem toch ook wel bekend zijn, dat naast de heeren van den kant van den heei* Lam brechtsen ook twee van sprekers geestver wanten in de Regeering zitting hebben. Dit zegt voor spreker genoeg. Thans is een Regeering gevormd op de grootst mogelijke basis. Een Regeering van een partij is in het landsbestuur niet mogelijk, ook niet een van twee partij en, men moet daar een Regeering hebben op de grootst mogelijke basis. Aan het slot van zijn rede besluit spreker met zich aan te sluiten bij de wenschen die de overige heeren hebben geuit. Hij rekent. zich onder de christelijke arbeiders, daar hij een aanhanger is van de christelijke liefdes leer tot den naaste en onszelf, al moge hij dan zelf kerkeloos zijn. Spreker hoopt, dat men een behoorlijben nieuwen toestand zal verkrijgen en dat men in werkelijkheid zal krijgen niet een Volkenbond. doch een bond van Volken en men in vrede op aarde zal kunnen leven. De heer COLS EN merkt in antwoord aan den heer Lambrechtsen van Rittheim op, dat het allerlaatste wat hij bedoelde met betrek king tot het door hem gezegde omtrent de lossing en lading van schepen te Sluiskil was, critiek te oefenen, noch op de schepen, nocb op de haven. Hij heeft alleen bedoeld te vragen wat er in het jaar, dat nu verloopen is, was gedaan. Indertijd was de heer Lambrechtsen vara Ritthem het met spreker eens, toen hij meen- de, dat er iets voor de haven moest gedaara worden, er is toen nog express in besloten vergadering over gesproken. Spreker meent, dan ook geen onzin te heblben verkocht, zoo als de heeren Verlinde en Lambrechtsen van Rittheim zeiden, doch hij is er van overtuigd, dat er te Sluiskil meer schepen gelost en ge laden worden dan te Terneuzen. Vorig jaar zijn er te Sluiskil nog 144 schepen gelost en geladen. Om nu bij Sluiskil te blijven, op de Cokesfabriek en de l'Azote is er leven, de menschen daar leven er geheel van. Spreker vindt het ook spij.tig, dat er te Terneuzen niet meer booten komen, hij zag ook liever, dat er meer waren, doch daarmede is men niet geholpen. Te Sluiskil heeft men zooveelwerkloozen niet. Dit feit ligt er nu eenmaal toe, het armbestuur keert te Sluiskil maar enkele guldens uit, het is gelukkig dat er te Sluis kil niet meer geholpen moeten' worden. De heer Den Hamer heeft opgemerkt, dat de wegen in Westdorpe er nog siechter bij liggen dan op Sluiskil, doch daar heeft .men toch nog kasseien. Wat de kwestie der tarieven betreft, daar kan niemand iets aan doen. Spreker vraagt. wat er in dezen door Burgemeester en Wet houders gedaan is. Het college heeft beloofd. in dezen stappen te ondernemen en als het dit belooft, meent spreker dat het een relaas moet geven van wat er gedaan io. Wat spreker vorig jaar miste en toen oofc bij de algemeene beschouwingen gezegd heeft. was een voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de beerruiming op Sluiskil. Nu is deze kwestie weer ter sprake gebracht on zullen Burgemeester en Wethouders een berekening opstellen, doch daar schiet men niets mee op. Verder wou spreker er op wijzen, dat als hier benoemingen plaats heroben, de raad de benoeming moet doen. En dan zou r wenschen dat er daarvoor advertenties* in de krani kwamen. Het is hem opgevallen, dat als er een benoeming moet plaats hebben door Burgemeester en Wethouders of den Burge meester, hiervan niets bekend is. Spreker acht het plicht, dat de oproeping- voor solli- j citanten in. de krant komt. Dit betreft din-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5