Buitenland De oorlog in Europa. TERNEUZEN, 13 DECEMBER 1939. a a voortgezet. Telkenmale bleek daarbij echter, dat de wettelijke bevoegdheden, welke tot bet treffen van de voor de voedselvoorziening noodige regelingen, zoowel in bet binnenland als op het gebied van den in- en uitvoer, noodzakelijk waren, vrijwel gebeel dezelfde waren als die, welke reeds in de landbouw- crisis-wet 1933 aan de kroon en Minister zijn gegeven. Meer en meer trad derbalve de over- tuiging naar voren, dat een wet, welke tot basis zou moeten dienen voor de maatregelen op bet gebied van de voedselvoorziening, voor een belangrijk deel een doublure zou zijn van de landbouw-crisiswet 1933. Bij de na eind Augustus van dit jaar met de getroffen regelingen opgedane ervaringen is gebleken, dat Het in de met betrekking tot landbouwproducten genomen maatregelen zeer moeilijk is vast te stellen, welke daarvan betrekking heeft op de voedselvooriziening en welk deel strekt tot steun aan den landbou- wer. Waar deze toestand op verschillebd gebied, o.a. bij de financiering der maatrege len, tot moeilijkheden aanleiding geeft, is de Minister omtrent nieuwe wettelijke voorzie- ningen te dezer zake in overleg met zijn ambtgenoot van financien getreden. Hij meent de verwachting te mogen uitspreken, dat bieromtrent binnenkort nadere voorstellen 'bij de Kamer zullen worden aanhangig ge- maakt. Het voorgaande brengt mede, dat de wet, welker verlenging thans wordt voorgesteld, nog immer een tijdelijk karakter draagt, om- dat zij, zoodra de biervoren bedoelde nadere wettelijke voorzieningen tot stand zullen zijn gekomen kan vervallen. DE VERHOOGING DER SPOORWEG- TARIEVEN IN BELGIE. Zij moeten 60 millioen francs opbrengen. De Nationale Maatsehappij van Belgische Spoorwegen wil, naar gemeld wordt, haar tarieven derwijze verhoogen dat de totale op- brengst, per jaar, 60 millioen francs meer zou bedragen. De z.g. week-endkaartjes, tegen gereduceerden prijs, zouden worden afge- scbaft. Voorts bestaat bet plan zekere abon- nementsprijzen, welke, bij de vorige tarief- verhooging,onveranderd waren gebleven met 14 pet. te verhoogen voor de korte trajecten en ongeveer 8 a 10 pet. voor de langere tra jecten. Ook voor de eerste vijf categorieen van goederen, waarmede bedoeld zijn de pro- ducten welke nu reeds 350 frs. per ton be- talen, wordt een zekere verhooging voorzien. Deze verhooging zou echter niet gelden voor de firma's die de verbintenis aangaan voor het vervoer van haar goederen en producten bijna uitsluitend gebruik te maken van bet spoor. DE SOVIET-REGEERING WILDE DEN STRIJD. 'Havas meldt uit Kopenbagen: De corres pondent te Berlijn van de „Politiken" heeft den Finschen gezant te Moskou, baron Kosi- nen, op zijn doorreis van Moskou naar Helsinki geinterviewd. De baron deelde mede, dat de diplomatieke betrekkingen verbroken waren, voordat de laatste Finsche voorstellen aan de regeering der Sovjet-Unie waren voorgelegd. De Sovjet Russische autoriteiten manoeuvreerden den laatsten tijd zoo, dat alle venbindingen tus- sohen de Finsche regeering en de legatie te laat kwamen. De laatste Finsche voorstellen girigen zeer ver en badden aangenomen moeten worden indien de Sovjet Unie werkelijk een overeen- stemming had gewenscht. Finland had n.l. aangeboden zijn troepen in Karelie terug te trekken, zonder dat de Sovjet Unie een ge- lrjke maatregel nam. EEN DUITSOH VREDESAANBOD Volgens het Fransche blad Le Soir zou in goed ingelichte Italiaansche kringen gewag worden gemaakt van een nieuw Duitsch vre- desoffensief en men beweert, dat de Fransche regeering, langs Italiaanschen weg, nieuwe Duitsche voorstellen zou hebben ontvangen. Deze voorstellen zouden hierop neerkomen: 1. Wederoprichting van Tsjechoslowakije, echter zonder Sudetenland; 2. WJederoprichting van Polen binnen zijn ethnografische grenzen, dat wil zeggen van den stand die thans in vorming is rond War- schau met zekere gebieden die thans door jJuitschland en Rusland zijn bezet. Duitsch- land zou Dantzig en den corridor behouden. Wit-Roethenie en Oost-Gallicie zouden een onafhankelijk land worden, dat als een soort bufferstaat zou worden beschouwd; 3. Inrichting, onder internationaal toe- zicht, van een volksstemming in Oostenrijk. Als vergoeding voor deze toegevingen zou den Frankrijk en Engeland verzocht worden met Duitschland een pact te sluiten, waarvan het doel zou zijn de bolsjewiseering van Europa te voorkomen. In dit pact zou een ruim aandeel worden voorbehouden aan Ita- lie, dat zijn eischen betreffende de Middel- landsche Zee zou doen gelden en zieh een breede invloedzone in den Balkan zou laten toekennen. Het spreekt vanzelf, dat dit zonderlinge be- richt gebeel voor rekening van het buiten- landsche blad blijft, Duitsche tegenspraak. United Press meldt uit Berlijn: In bevoegde kringen worden de berichten omtrent een nieuw Duitsch vredesoffensief ontkend. Om deze ontkenning te staven herinnert men er aan, dat in Oostenrijk reeds een ple- bisciet is gehouden en vraagt men waarom men dat andermaal zou doen. Men beschouwt de geruchten als een proefballon. Genoemde kringen voegden er nog aan toe, dat Duitsch land, Engeland en Frankrijk reeds aange boden had een verdrag te onderteekenen, zoo- dat het hier waarschijnlijk het herleven van oude geruchten geldt. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De 20ste Volkenbondsvergadering is Maan- dagmorgen door den tegenwoordigen presi dent van den Volkenbondsraad graaf Carton de Wiart geopend. Negen en dertig regeerin- gen hebben delegaties gezonden. Sovjet-Rus- land niet. iGraaf Carton de Wiart herinnerde aan den moedigen strijd van het heldhaftige Finsche volk en sprak het vertrouwen uit, dat de Vol- kenbondsstaten den fakkel van de volken- bondsgedachte en idealen van vrede en inter- nationale samenwerking niet zullen laten uit- dooven. Hij besloot zijn rede met de udting van het vaste geloof in een hoogere macht en in de schepping van een intemationale volken- gemeenschap, die alle volken de zekerheid voor vrijheid en menschelijke waarde geeft. Zonder stemming werd daarna Hambro (Noorwegen) tot president van de 20ste Vol kenbondsvergadering gekozen. 'Hambro aanvaarde zijn voorzitterschap met een rede, waarin ook hij den strijd van het Finsche volk herdacht en hij besloot met het uitspreken van den wensch, dat deze Volken bondsvergadering een nieuw uitgangspunt zal zijn voor de gedachte der intemationale sa menwerking en wederzijdschen bijstand. De Volkenbondsvergadering koos als vice- presidenten de gedelegeerden van Belgie, Ca nada, Engeland, Egypte, Frankrijk, Grieken- land, Portugal en Zweden. EEN WEIGEREND TELEGRAM VAN DE SOWJET-UNIE. Naar Havas uit Moskou meldt, heeft de Sowjet-regeering aan den voorzitter van de' commissie van dertien een kort telegram ge zonden, waarin hij bedankt wordt voor de zeer vriendelijke uitnoodiging om aan de werkzaamheden te Geneve deel te nemen. De Sowjet-regeering is echter niet in staat haar aan te nemen om redenen, welke uiteen- gezet zijn in het telegram van Molotow aan AVenol. EEN LAATSTE POGING TOT HERSTEL VAN DEN VREDE. De 20-ste Volkenbondsvergadering is Maan- dag, meldt de N. R. Crt., onder voorzitter schap van Hambro, Noorwegen, begonnen met de behandeling van het Finsche beroep op den Volkenbond. Holsti, de vroegere Finsche minister van buitenlandsche zaken, met lang aanhoudend applaus begroet, gaf een toelich- ting op het beroep. Hij herinnerde aan de vele schoone woorden van Litwinow in de Volkenbondsvergaderingen, waarbij hij steeds betoogde, dat de Volkenbond zich tot hoofd- doel zou stellen aan den aanvalslust van eenigen staat een einde te maken, en dat een aanval een aanval zou zijn, onder welk voor- wendsel ook begonnen. Geen enkele vorm van aanval, zoo heeft Litwinow herhaaldelijk ge- zegd, zou geduld mogen worden. Daartegen- over stelde Holsti nu de aanvalsdaad van Sowjet-Rusland, dat ter zee, te land en in de lucht dood en verderf over het Finsche volk stort. Het Finsche volk verdedigt zich echter met een moed, waarvoor de geheele foe- schaafde wereld haar bewondering uitspreekt. Het gansche Finsche volk staat eendrachtig achter zijn regeering. Holsti wees er op, dat Sowjet-Rusland zich het schandelijke van haar handelwijze blijkbaar zelf bewust is, want het heeft geweigerd voor den Volken bond te verschijnen om zijn daad te rechtvaar- digen. Holsti dankte alle volken voor de vele betuigingen van sympathie. Dit medeleven van de gansche beschaafde wereld is evenwel niet voldbende. Finland heeft niet alleen be- moedigende woorden, maar ook werkelijke hulp noodig. Finland strijdt niet alleen voor zijn eigen vrijheid en onafhankelijkheid, maar ook strijdt het voor de hoogste politieke idea len van de menschheid. Zich aansluitende bij het beroep, dat het Finsche parlement Maandag op de geheele beschaafde wereld heeft gedaan, verklaarde Holsti, dat de Finsche regeering den Volken- bondsstaten verzocht heeft hijeen te komen, in het vertrouwen, dat de gedelegeerden van die staten het middel zullen vinden am de sympathie van de wereld om te zetten in practische hulp. Geeft aan Finland den vrede terug, zoo besloot Holsti zijn rede. Alle men- schen, die in deze tragische dagen het Fin sche volk met hun sympathie omringen, zullen het zegenen als den verdediger van de hoogste doeleinden van den Volkenbond. Mijne heeren, doet thans Uw phcht. Het Fin sche volk doet het zijne .en betaalt met zijn kostlbaarste bezit, zijn bloed. Opnieuw weerklonk lang aanhoudend applaus toen Holsti zich naar zijn zetel in de zaal begaf. De rede van Holsti had zoo duideldjk ge maakt, dat Finland van de gedelegeerden ter Volkenbondsvergadering geen schoone woor den maar practische hulp verwachtte, dat gelukkig de aanvankelijk gavreesde lange rij van sympathiebetuigingen van de zijde der verschillende gedelegeerden achterwege bleef. De vergadering benoemde op voorstel van het bureau terstond een commissie van dertien, welke het Finsche beroep rustig en zakelijk verder zal behahdelen. De commissie zal bestaan uit de gedelegeerden van Bolivie, Canada, Egypte, Engeland, Frankrijk, Ierland, Britsch-Indie, Noorwegen, Portugal, Zweden, Siam, Uruguay en Venezuela. Deze commissie heeft onmiddellijk haar eerste bijeenkomst gehouden. Op voorstel van Zweden werd eenstemmig besloten eerst nog een laatste poging te doen tot herstel van den vrede. Voor acht uur Maandagavond werd een telegram aan de beide oorlogvoerende par- tijen, Finland en Rusland gericht, met de uitnoodiging de vijandelijkheden te staken en de bestaande geschillen op vreedzame wijze te regelen. Tevens werd binnen 24 uur antwoord verzocht. 'Het is duidelijk, dat de hoop op een be- vestigend antwoord van de Sowjet-regeering miniem is. De commissie zal dan ook haar werk niet onderbreken en in afwachting van de antwoorden uit Helsinki en Moskou de besprekingen over haar rapport aan de vol- tallige Volkenbondsvergadeiring voortzetten.. Dit rapport zal een uiteenzetting bevatten van de voorgeschiedenis van het conflict. Een verklaring van vijf Oslo-staten. De tot de Oslo-groep behoorende delegaties van Belgie, Denemarken, Nederland, Luxem burg en Zweden hebben de volgende verkla ring aan den voorzitter van de Volkenbonds vergadering doen toekomen: De ondertee- kenende delegaties, in overweging nemende, dat de huidige Volkenbondsvergadering op verlangen van de Finsche regeering voor een bepaald politiek doel is bijeengeroepen, ver- klaren, dat zij zich er vhn zullen onthouden, welke andere politieke kwesties ook te be- spreken. Deze verklaring is niet door Finland en Noorwegen, de beide andere Oslo-staten, mede-onderteekend wegens de bijzondere posi- tie van Finland op deze Volkenbondsvergade ring en wegens de verkiezing van den Noor- schen gedelegeerde, Hambro, tot voorzitter. De Zwitsersche regeering, die een waamemer naar de bijeenkomsten van de Oslo-staten pleegt te zenden, was ook uitgenoodigd de verklaring mede te onderteekenen. Zij had evenwel reeds eerder een gelijkluidende ver klaring aan het Volkenbondssecretariaat ge zonden. Daar deze verklaring volledig overeenstemt met de laatste paragraaf van de officieuze mededeeling, die Zondagochtend en ten deele reeds Zaterdagavond in de Nederlandsche pers voorkwam, mag het waarschijnlijk geacht worden, dat de Nederlandsche delegatie het initiatief tot deze verklaring van de Oslo- staten heeft genomen. De verklaring bevestigt, dat de neutrale Oslo-staten slechts voor de behandeling van het Finsche vraagstuk naar Geneve zijn ge komen en in geen geval bereid zouden zijn mee te doen aan eventueele pogingen om „deze Assemblee te gebruiken voor een dis- cussie omtrent conflicten, waarvoor zij niet bijeen is geroepen, en die de Volkenbond naar de meening van de Nederlandsche regee ring, thans niet behoort te behandelen", zoo- als het hooger genoemde meldt. Men achtte het doelmatig dit standpunt be- kend te maken nog voordat een dergelijke poging ondemomen is, waardoor de verkla ring een algemeen en onpersoonlijk karakter draagt. President flambro heeft Maandagmiddag i aan de Volkenbondsvergadering van de ver klaring van de Oslo-staten kennis gegeven en daaraan toegevoegd, dat uit de aanneming van de door het bureau voorgestelde agenda (het Finsche beroep, het budget, de verkiezing van de niet-permanente Raadsleden en het rapport-Bruce over de reorganisatie van het technische Volkenbondswerk) blijkt, dat de agenda inderdaad zeer beperkt is. GEVREESDE BELANGSTELLING. Havas meldt uit Moskou: De Sowjet-radio begint een levendige be- langstelling te toonen voor de Zweedsche arbeiders. Dinsdagmorgen is een aantai berichten door den Moskouschen omroep uitgezonden, waar in gemeld werd, dat de arbeiders in Zweden het voomemen zouden hebben zich solidair te verklaren met de z.g. democratische regee ring van Kuusinen. Tijdens een vergadering in Gothenburg zouden de arbeiders ,,een broe- derlijken groet" hebben gezonden aan ,,het verdrukte volk in Finland en aan de volks- regeering". EEN ULTIMATUM" VAN DEN „VRIJEN DUITSCHEN ZENDER" AAN HITLER. Reuter meldt: De omroeper van den „vrijen Duitschen zen- der" heeft Dinsdagochtend gezegd: .Hitler, de bond van het Duitsche volk heeft u ter dood veroordeeld. Wij geven u nog hon- derd dagen om Duitschland over te geven aan het Duitsche volk. Wanneer gij dit doet, moogt ge Duitschland levend verlaten, doch indien ge het niet doet,, zult .ge gedood wor den nadat het ultimatum is verstreken. Hitler, dit ultimatum is ernstig gemeend, onze voorbereidselen zijn getroffen en er is geen ontsnappen voor u mogelijk. Nu moet gij beslissen". DUITSCH SPION TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad van het zesde district heeft een Duitscher, Wilhelm Andre Maurer, die in het begin van het jaar te Metz gearresteerd was, wegens spionnage ter dood veroordeeld. Hij is afkomstig uit Reipollskirchen. EEN ENGELSCH MOTORSOHIP VERGAAN. Het 4500 ton metende Engelsche motor- schip „King Egbert" is Dinsdagmorgen vroeg in de Noordzee gezonken na een ontploffing. Men gelooft, dat 6(in lid van de 33. koppen tel- lende bemanning verdronken is. De anderen werden gered door een neutraal schip, dat hen aan een reddingsiboot heeft overgegeven. Zij zijn aan de oostkust aan land gezet. REEDS KLEINE PARTIJEN DUITSCHE GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. De ,/News Chronicle" meldt, dat reeds eerrige partijen Duitsche export goederen in beslag zijn genomen. In de afgeloopen dagen hebben Britsche oorlogsbodems een aantai uitvarende schepen van neutrale mogendheden aangehouden en naar de controlebasis ge- bracht, waar de lading werd onderzocht. Kleine partijen goederen van Duitsche her- komst werden aangetroffen en zijn in beslag genomen. Het Britsche Prijshof zal in deze gevallen een beslissing nemen. Alle aange houden schepen zijn inmiddels doorgevaren. DUITSCHLAND LET NAUWKEURIG OP GENEVE. Men blijft zich te Berlijn intensief bezig houden met den Volkenbond, al worden daar bij geen nieuwe gezichtspunten geopend. Doch de herhaling van de bekende argumenten is niet gebeel zonder beteekenis: De Volkenbond is iii zijn tegenwoordige samenstelling (de VCr. Staten, rtalie, Duitschland, Rusland en Spamje ontbreken) absoluut incompetent om ihternatlonale vraagstukken te behandelen en bovendien is de bond een instrument van de- Engelsch-Fransche oorlogsvoering gewordem Daarom, zoo wordt met nadruk herhaald, zal Duitschland zeer nauwlettend toezien op de houding van de deelnemende neutrale staten. Indien door actieve of passieve bevordering van de doeleinden, welke Engeland en Frank rijk thans met het nog bestaande treurige overschot van den Volkenbond najagen, de- houding van de neutralen mocht afwijken van de strikte en correcte neutraliteit, dan kan men erop rekenen, dat zulks niet zonder uit- werking zal blijven op de wijze,, waarop deze neutrale staten door Duitschland zullen wor den bejegend. DE MAATREGELEN TEGEN DEN DUITSCHEN EXPORT. De correspondent der N: R. Crt. te Berlijn rrteldde Maandagavond: Van het (reeds afgewezen protest van Rus land tegen de recente „blok:kade"-geschiede- nis is hier veel ophef gemaakt. Men constru- eert op grond daarvan een tegenstelling tus- schen de Iauwe houding' der kleine neutrale mogendheden, die zich met in staat gevoelden energieke maatregelen tegen Engeland te nemen en zoo zou men nu verwachten te hooren de krachtige daden waartoe de groote neutralen zijn overgegaan of die zij ten minste hebben aangekondigd. Daar hoort men echter nog niet veel van. De tegenstel ling, welke hier gecontrueerd wordt, is op het oogenblik nog kunstmatig, want de kleinen hebben zonder sucees geprotesceerd en de grooten, met name Rusland, hebben tot dus- ver nog niet meer gedaan. De vergehjking van het gedrag van de kleine neutralen met dat van de groote neutralen moet dan ook zoo worden opgevat, dat men van Duitsche zijde te voren den grooten neutralen mogend heden reeds aanrekent, wat Duitschland ver- wacht en hoopt dat zij in de toekomst zullen doen. Welke tegenmaatregelen Rusland zou kunnen nemen, blijft voorshands in het duis- ter. maar Japan bevindt zich in een gunstiger positie. Japan zou eventueel als een lading van een Japansch schip door de Engelschen in beslag zou worden genomen, een zooveel mo gelijk overeenkomstige hoeveelheid goederen van een Engelsch schip in Oost-Azie in beslag kunnen nemen. In verband hiermede zien velen met belangstelling uit naar hetgeen er zal geschieden met het Japansche stoomschip Sanjo Maroe, dat in de haven van Rotterdam ligt. Dat zou een test-case kunnen worden. Voorloopig is dit alles echter nog toekomst- muziek. De Sanjo Maroe. Bij dit bericht teekent de N. R. Crt. aan, dat ondanks andersluidende berichten van het Japansche persagentschap Domei van een test-case bezwaarlijk kan worden gesproken. Van welingelichte zijde deelde men namelijk het volgende mede: De Sanjo Maroe, welk schip zooals men weet Duitsche goederen aan boord heeft, zal morgen (Woensdag) niet uit Rotterdam ver- trekken. Oorzaak van dit verdere oponthoud, dat misschien nog wel drie dagen zal duren, is de vervulling van enkele formaliteiten. De Sanjo Maroe heeft zoowel Nederlandsche als Duitsche goederen aan boord, welke laatste zijn gekocht v66r 27 November. Zooals men weet bepaalt de order in council, dat goederen voor dien datum gekocht, vriji zullen zijn. Men is dus bezig de papieren, die dit aantoonen, in orde te maken. Er zullen alle voorzorgsmaat- regelen genomen worden dat de goederen der Sanjo Maroe niet in beslag worden genomen en men verwacht dat dan ook in het geheel niet. De Japansche regeering bevindt zieh in een zelfde positie als de Nederlandsche en even- als deze voert zij opderhandelingen met de belligerente staten om tot een oplossing te komen van de moeilijkheden, waarin de scheeptvaart zich op het oogenblik bevindt. In Nederland bevinden zich behalve de Sanjo Maroe geen andere Japansche schepen meer, wel is dat het geval in Engeland, waar bijv. in Londen, Liverpool en Duins nog eenige Japansche schepen worden vastgehouden, die lading voor Duitschland hadden, doch reeds voor het uitbreken van den oorlog vertrok- ken zijn. De kwestie met de Sanjo Maroe wordt op gevat als een kwestie van routine, hoe het na 1 Januari zal gaan, dat weet men in het ge heel niet. ZWEDEN GEVOELEN STEEDS MEER VOOR HULP AAN DE FINNEN. Duizenden Zweden nemen dienst in Finsch leger. De gedachte, dat Zweedsche hulptroepen in Finland een zeer groote, zoo niet beslissende rol zouden kunnen spelen, wordt, volgens een schrijven uit Stockholm aan het Handelsblad, in alle kringen van Zweden steeds sterker. Een hooggepiaatste Zweedsche persoonlijk- heid zeide, dat de gevoelens welke op dit oogenblik geheel Zweden beheerschen, met politiek niets te maken hebben. Het is een- voudig het bewustzijn, dat de Zweden nooit meer een Fin in de oogen zouden durven zien, wanneer zij Finland nu niet helpen. Dit woord kenschetst de stemming van het geheele land en het denkbeeld zou ook de be sprekingen over de wijziging der regeering, die sinds een week zonder resultaat worden gehouden, wel kunnen beinvloeden. De bin- nenlandsche politieke geschillen der partijen die achter het coalitiekabinet zouden staan, zijn bijna geheel op den achtergrond geraakt en de vraag of Sandler minister van buiten landsche zaken zal blijven, schijnt van minder belang naast de problemen waarvoor Zweden zich nu ziet gesteld. Men gevoelt in Zweden, van den gewonen arbeider tot de hoogst geplaatste personen, een soort persoonlijke verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling in Finland. Het is veelbeteekenend, dat men een actief ingrij- pen van Zweden, zelfs onafhankelijk van eenige beslissing van den Volkenbond als een moreelen verplichting beschouwt. Er zou, zoo schrjjft de Zweedsche pers, op breede basis, onafhankelijk van Geneve waarvan men weinig verwacht een inter- nationale wereldactie voor Finland moeten worden gevoerd. De verontwaardigiirg over Ruslands optreden en het gevaar, dat uit het Oosten dreigt, hebben in Zweden een stem ming gewekt, die genei'gd is den weg der nuchtere berekeningen en diplomatieke even- wichtigheid te verlaten en zich alleen op de verdedigjng te concentreeren. Men wil ten gevolge van het Russische gevaar de Duitsche actie klaarblijkelijk niet zien en de Zweedsche pers probeert de onophoudelijke, bijna dage- Iijksche aanvallen en verwijten der Duitsche pers te ontzenuwen, door de ongerijmdheid er van aan te toonen. De Zweedsche bladen gaan zoo ver voortdurend meer bewijzen van de vroegere Scandinavische sympathieen voor Duitschland te leveren, iir de hoop op deze manier de Duitsehers er van te overtuigen, dat de Zweedsche politiek geenszins tegen Duitschland is gericht. De ..zenuwenoorlog", waaraan Zweden sedert weken is blootgesteld, stelt bijna niet te overwinnen moeilijkheden en eischen aan dit land, dat 130 jaar lang van iedere oor- iogsverwikkeling verschoond was gebleven en dat zieh nu tegenover een schier hopelooze situatie ziet gesteld, waarin een beslissing in een of anderen zin met algemeene verlichting zou worden opgenomen. DE EERSTE BRITSCHE TROEPEN IN DE MAGINOT-LINTE. Een correspondent van Reuter bij het Brit sche expeditieleger meldt: Een gedeelte van hut expeditieleger is bui- ten de Britsche zone gebracht en in de Magi- not-linie geplaatst, waar het in directe aan- raking is met de Duitsehers. Tot deze troepen behooren eenige Engelsche graafschapsregi- menten. Zij staan onder Fransch commando. Dit is de eerste keer sedert het uitbreken van den oorlog, dat Britsche troepen tegenover Duitsche soldaten staan. Er is eenige activiteit van patrouilles ge- weest en hier en daar eenig geschutvuur over en weer, doch tot nu toe hebiben de Engelschen geen verliezen geleden. Een Britsche schild- wacht heeft een grooten hond doodgeschoten, van dfe soort, welke de Duitsehers hebben af- gericttt voor patrouiHediensten. Het land is golvend akkerland, met hier en daar bosschen. Alle dorpen in d"eze streek zijn door de burgerbevolking ontruimd, zoodat er voldoende plaats is voor inkwartiering van de Britsche troepen. FINSCH SCHIP AANGEVALLEN. Het Dinsd'agnaeht te Marienhamm op de Aalandseilanden aangekomen Finsche s.s. Hildegard is, naar thans gemeld wordt, bij het verlaten van de haven van. Viipuri aan- gevallen doo,r een Russisch vliegtuig, dat zonder eenig succes bommen naar het vaar- tuig geworpen heeft. De projectielen vielen alien in het water. GRIESOH SCHIP GETORPEDEERD. Het Grieksche s.s. „Garufalis", groot 470S ton, dat op weg was naar Kirkenes om een lading ijzererts voor Nederland aan boord te nemen is Maandagmorgen aan de Noorsehe kust gezonken. 25 opvarenden werden door het Noorsehe s.s. „TellUs" gered. Onder de geredden bevinden zich de Grieksche kapitein en twee Noorsehe loodsen. Vier opvarenden zouden om het leven zijn gekomen. Volgens een bericht van Reuter uit Oslo is het schip door een duikboot zonder waarschuwing ge- torpedCerd. DE FINSCHE POSITIES IN MIDDEN- FINLAND BEDREIGD. De Scandinavische eorr. der N. R. Crt. tele- foneerde Dinsdagmid'dag Op de landengte van Karelie en de Noord- kant van het Ladogameer hebben de aanzien- lijk versterkte Russische troepen de laatste dagen vrijwel zonder resultaat getracht de Finnen terug te drijven. Op de landiengte, waar de Russen nog slechts op enkele plaatsen tot dC voorste stellingen van de Mannerheimlinie hebiben kunnen doordringen, blijkt deze linie althans tot nog toe weerstand te kunnen bieden aan de verwoede pogingen van de door artillerie gesteunde stormtroepen om er een bres in te slaan. Russische succe&sen in Midden-Finland. Het ernstigst ziet de toestand er voor de Finnen op dit oogenblik ongetwijfeld uit aan het Noordeliijk front, waar de Russen op ten minste drie plaatsen met een zeer sterke troepenmacht oprukken, teneinde zoo spoedig mogelijk de verbinding tusschen het Noorden en Zuiden van Finland af'te snijden, en daar- door tevens de verbinding over land tusschen Noorwegen en Zweden eenerzijd's en het be- langrijkste deel van Finland anderzijds. Volgens de laatste betrouwbare berichten moeten de Russen ter hoogte van Kajana, on geveer 100 K.M. in Finland zijn doorgedron- g*en, waarom aang~enomen moet worden, dat zij daar thans de voor militaire transporten uiterst belangrijke spoorlijn, die van Joensuu naar Uieaborg loopt, op het kruispunt Kon- tiomaki tot op weinige kilometers genaderd zijn. VerdCr naar het Noorden zijnde Russen nog slechts enkele tientallen kilometers over de grens gedrongen. Twee belangrijke basispunten van de Fin sche verdediging, het gehucht Salla bij Suo- mussalmi, van waar een weg door het smalste gedeelte van Finland westwaarts voert, en Kuolajarvi, het eindpunt van den weg naar Kemijarvi van waar de spoorlijn naar Fomio leidt, zijn nu door de Finnen opgegeven moe ten worden. Maandagavond is het daar op het Noorde- lijk front opnieuw gaan sneeuwen en wanneer de sneeuw een beetje doorzet, waar alle kans op is, zullen de Russen door sneeuw en koude aanzienldjk gehandicapt worden, en zal er, evenals nu in het gebied van Petsamo, waar schijnlijk alleen van operaties sprake kunnen zijn in de enkele uren dat het geen donkere nacht is. Wleinig succes met de tanks. Een bijzondere correspondent van Havas te Viipuri schrijft dat de Russische troepen met groote moeilijkheden te kampen hebben. Aan den eenen kant is de hevige koude die is in- getreden een voordeel voor de Russen, die thans beter gebruik kunnen maken van hun zware wapens, aan den anderen kant onder- vinden de Russische soldaten bijzonder veel last van het weer. De uitrusting van de Rus sische troepen vertoont hiaten, bovendien dur ven zij 's naehts geen vuren meer aan te leg- gen, aiangezien deze een uitstekend doelwit vormen voor de Finsche vliegtuigen, die op deze wijze verscheidene nachtelijke aanvallen hebben kunnen ondememen. De laatste dagen heeft het op de Karelische landengte hevig gesneeuwd. Tot dusverre hebben de Russen volgens dezen correspondent niet veel succes gehad met hun tanks, aangezien de Finnen over groote hoeveelheden automatische wapens be- schikken en zeer veel anti-tankgeschut heb ben. Bovendien kunnen de Finsche soldaten, die voorzien zijn van witte mantels, zich zon der te worden opgemerkt in de sneeuw ver- bergen en rustig de nadering van een tank afwachten. Wanneer het voertuig dan dicht- bij is werpen ze flesschen benzine, waardoor brand ontstaat en de tank buiten gevecht ge steld wordt. Nigel Allan, de Britsche vice-consul te Hel sinki, heeft de Finsche regeering verzocht dienst te mogen nemen In een van de corpsen van buitenlanders van het Finsche leger, waarvan er thans verscheidene gevormd wor den. Het Britsche consulaat wordt overge- braoht naar Bjomeborg aan de Westelijke kust. Mevrouw Sandler, de vrouw van de Zweed sche minister van buitenlandsche zaken, is te Helsinki aangekomen om te helpen bij het werk tot hulp aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers en andere Iiefdadige werk zaamheden. Te Moskou begroet men de koude in Finland". De militaire operaties in Finland zullen on getwijfeld een keer nemen, nu de koude in- valt. De gemotoriseende eenheden kunnen ge- makkeldjk voortgaan over den hardgevroren grand en de dichtgevroren meren, terwijl de vliegtuigen dbor het heldere weer beter kun nen opereeren, aldus meldt Havas uit Moskou. De iSowjet-Russdsehe ooriogscorresponden- ten blijven berichten, dat de „witte bandieten" den strijd voortzetten, hieruit kan men op- maken, dat de Russen de Finnen als rebellen beschouwen. Volgens niet te controleeren geruchten zijn de troepen, die hebben deelgenomen aan den strijd in Polen en die hier een zekere ge- vechtsroutine hebben opgedaan, naar Finland gezonden. Men zegt te Moskou, dat het voor de Fin nen wel gemakkelijk was doeltreffende ver- sterkingen te bouwen in de landengte van Karelie, doch dit ging niet langs de 1000 KIM. lange oostgren®, waar de Sowjettroepen in vijf richtingen aanvallen om bet land in twee stukken te sndjd'en en van Zweden te isoleeren. Men mertkt op, dat de ravitailleering van de Russische troepen niet gemakkelijk is, aange zien slechts een spoorlijn loopt van Leningrad naar Moermansk. Bovendien verklaart men. d#it de -Sowjet-Russische luohtmacht in de poolstreken in staat is de moeilijkste opdrach- ten te vervullen en dat de Sowjettroepen goed zijn uitgerust. ONDERWIJS. De heer A. C. VerspriBe, onderwijizer aan de openhare U. L. O. school alhier, is als zoo- danig benoemd aan de U. L. O. school I te Hilversum. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te be komen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Kinderportemonnaie met inhoud, Bureau van politie. Auto-contactsleutel, J. Pladdet, Schelde- kade 27. Blauwe dames hands choenH. Doetjes, Nieuwediepstraat 13. Dames-parapluie, L. Oppeneer, Tuinpad 12. Bankbiljet, Lange Kerkstraat 104. Rijwielbelastingmerk, P. v. Cadsand, Louisa- straat 13, Sluiskil. Handbescbermer, W. Riemens, Tholens- straat 64. Kindermuts, B. Baert, Steenkamplaan 16. Een paar blauwe kindeihandschoentjes, E, Lauret, Dek'kerstraat 32. Groene heerenhoed en zakdoek, G. Klaassen, Westslms P 46. Rijwielbelastingmerk in etui, M. de Jonge, Baandijk 23. Heerenhoed, A. de Witte, Wijk P 165, Wollen handschoen, J. Riemens, Kazeme- streiat 13. Kinderbontje en dameshandschoen, Wed. Smits, Noordstraat 70. Dameshoed, A. Moggre, Noordstraat. Kinderportemonnaie met inhoud, G. J. v. d. Broek, Beatrixstraat 14. Dameshandschoen (peau de Suede), De Feijter, Kerkhoflaan 15. Stpringtouw, M. Dees, Van Steenbergen- laan 45. dc Pi st g< P SI st d< st re zi m ee re pi K S] G P« <y\ W oc ve D. Gi la he vc ta ta va ge en ve he ee: pe de ge s.c on nil va va St lei vo sa tie ko wc an de: va de ui1 ke a.i zo: r tei wc E P. V'O aft uit rig ac< be: vo- Vb So Br Mi He no; pis .19- Hi- OVi no- be: da. Te lar wa cri r tei II is 18t da: nie we sto de lev gel cir en gul an Sa: dei J be| gei gei Tei het eer nei dei die ovt bel het bui gee wa die het ziji dej die De kw op? wa dat we gui of wa beii de nee zal kor Sta aut dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2