ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Beate weet, wat ze wil No. 10.003 WOENSDAG 13 DECEMBER 1939 79s Jaargang Binnen!and Feuilleton DE UITGEEFSTER. H.H. KANTOORHOUDERS tMOMUk. ^ST NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. ONZEN ABONNfc'S die bun abonnementsgeld voor 1940 weer vooruit wenschen te voldoen, wordt verzocht, bet bedrag ad 6,vodr 31 December a.s. aan ons te doen toekomen door overschrrjving op ons gironummer 38150 of door storting per postwissel. worsen verzocht het abonnementsgeld over het 4e kwartaal 1939 van de Ter Neuzensche Oourant v'66r 31 December a.s. in te zenden. ;Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wrj bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. DE UTTGEEFSTER. ONZE ABONNE'S IN HET BUFTENLAND worden dringend verzocht. het verschuldigde abonnementsgeld v66r 15 Januari a.s. in te zenden. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruitlbetahng. DE UTTGEEFSTER. DE ABONNE'S VAN HET GElLLUSTREERtD ZONDAGSiBLAD die het blad per post ontvangen, worden ver zocht, hun abonnementsgeld vddr 31 December a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UTTGEEFSTER. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienst- pBcht ter Secretarie deizer gemeente, voor een ieder ter inizage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen- woordiger. b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschre- ven personen of door hun wettelijke ver- tegenwoordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, 13 Decemfber 1939. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. »E OPROEPING VAN BUTTENGEWONE DIENSTPLICHTIGEN. (Minister Dyxhoorn heeft Dinsdagmiddag in zijn rede in de Tweede Kamer medegedeeld, dat in April en Juni buitengewone dienst- plichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940 zullen worden opgeroepen, in den leeftijd van 1922 jaar. NEDERLANDSGHE BELANGSTEIilNG VOOR FINLAND. Een ingezetene van Rotterdam heeft een bedrag van honderdduizend gulden 100.000) ter beschikking gesteld van de Finsche regee- ring uit sympathie en bewondering voor het Finsche volk. Door OTFRID VON HANSTEIjN. Vertaald door Angelica van Hest. 22) (Vervolg.) HOOFDSTUK XX. Met zijn ongeschoolde arbeiders kon Egon alochts langzaam met het werik opschieten. Ook was het hier, zoo hoog naar het Noor- den, dus dichter bij den acquator, ondrage- lijk heet. Hiji kon zelf veel minder prestee- ren en had allang een gewoonte gemaakt van het drinken der eeuwige koele mate, daar dit het eenige middM was, om de krachten op peil te houden. Na acht dagen ontving hij een heel dikken brief van Giinter Schliephacke uit Santa Theodora en toen hij hem met onwillekeurig bevende handen opende, schroik hiji, want... het document, dat Beate hem had gezonden, zat in den brief gevouwen. Hij las: ,,Beste vriend! Ik kan je helaas geen goede tijding geven. Naar mijn advocaat in Rosario mij mededeelt, is het onmogelijik, je huwelijik te ontbinden en aelfs wanneer dit in een anderen staat wel gebeurde, zou je toch in Argentinie nooit een tweede huwelijik kunnen aangaan, zonder je aan higamie schuldig te maken. Het zou trouwens ook doeltoos zijn. Ines heeft aan haar moeder bekend, dat je haar gekust hebt. Haar ouders zijn diep veront- waardigd. Zooals de zaken nu staan, zal Don Georgio nooit in een huwelijk tusschen jou en Ines toestemmen. Hiji heeft integen- deel ook mij zijn vriendschap opgezegd, omdat ik zijn kind niet beter beschermd heb. Hij heeft Ines naar Buenos Aires gestuurd. Zij moet ook boete doen voor haar onbedacht- zaamheid en is ibij een strenge dame, een zus- ter van haar moeder, in pension gegaan, ten- einde haar studie voort te zetten. Je onver- antwoordeiijke lichtzinnigheid heeft helaas emstiige gevolgen gehad. Daar je nu eenmaal getrouwd bent en niet tount scheiden en je mij verteld hebt, dat de bewuste dame een eerbaar en flinik meisje is, kan ik je slechts aanraden, te proheeren, met haar te leven en je overijlde daad in zooverre goed te maken, dat je voor haar zorgt. Verder heb ik je niets te zeggen en ik zie ook geen mogelijkheid, je in de toekomst nog van dienst te zijn. Ik wensch je het beste. Giinter Schliephacke". Egon liet zijn hand met den brief er in, zakken. Dat had hij niet verwacht! Ines ver- loren, die kleine, lieve Ines en ook zijn vriend wild'e niets meer van hem weten. Hij sneed het tafellaken tusschen hen met een snee doormidden. HOOFDSTUK XXI. Van de groote ikathedraal in Santiago de Chile, waarvan de oude, eerbiedwaardige muren met die van het paleis van den aarts- bisschop den eenen kant van het voomaamste plein begrensden, klonk plechtig klokkengelui. De indrukwekkende doodendienst, dien de Chileensche regeerinig in samenwerking met de vertegenwoordigers der buitenland- sche diplomatic had doen houden, ter nage- dachtenis van den plotseling in het Argentijn- sche gezantschapshuis aan een beroerte over- leden gevolmachtigde uit Buenos Aires Excel- lenza Valentino de la Frontera, was ten einde. Nadat de eeregasten waren weggereden, stroomde ook langzaam een reeks nieuws- gierige toeschouwers uit de kathedraal, het allerlaatst Beate Serenus. Misschien was zij wel de eenige onder al die menschen, wier hart vervuld was van werkelijken rouw. Zij had in de drie maanden, die de groote inspectiereis over nagenoeg geheel Argen tinie had geduurd, den ouden beer leeren waardeeren. Het was een mooie tijd ge weest, zorgelooze, interessante maanden. Beate iSerenus had volkomen voor haar genoegen geleefd, had in, haar vrije uren door de vreemde steden gedwaald, had met open oogen rondgekeken. Voortdurend had de Excellenza tegen haar gezegd: ,,Als we maar eerst weer in Buenos Aires zijn, dan zal ik zorgen, dat u een aanstelling krijgt ibij de regeering. Misschien als vaste secretaresse." Toen was plotseling weer de slag gevallen. Reeds in Mendoza had de oude heer geklaagd, dat hij zich niet goed voeld'e; men had hem aangeraden, eerst weer op krachten te komen en naar een hooggelegen plaats te gaan; maar hij stond erop, naar Santiago door te reizen. In den zonnegloed van de hoofdstad, die hem onmiddellijk beving, werd hij ziek. 's Avonds trof hem een beroerte na enkele uren was Excellenza de la Frontera gestorven. En nu ging Beate, zelf bevangen door de hitte, die de straten afstraalden, met lang- zame, slepende passen naar het kleine, Duit- sche pension, waarin zij 's morgens haar in- trek had genomen. Gisteravond had zij nog een kamer gehad, niet ver van die van den Excellenza, in het paleis van het Argentijn- sche gezantschap. 's Morgens was zij op het kantoor van den gezant geroepen. Ook deze was een oude heer; maar natuurlijk kende hij haar niet. ,De Excellenza is vannacht gestorven. Ik moet u helaas mededeelen, dat met den dood van den Excellenza natuurlijk ook uw aan stelling vervallen is. Het spreekt vanzelf, dat uw voile salaris voor deze maand wordt uit- betaald. Wilt u zich alstublieft, tegen kwitan tie tweehonderd Argentijnsciie pesos laten uit- betalen en bevestigen, dat u geen verdere aanspraken meer bezit?..." „De Excellenza heeft mij beloofd, dat ik in Buenos Aires een betrekkimg zou krijgen." De honorair-consul is ontslagen, omdat hij merken had vervalscht van toilet-artikelen, die als Fransche import-artikelen werden ver- kocht. De man is deswege voorwaardelijk veroordeeld. Het consulaat is echter niet definitief gesloten. De gezant zoekt een waamemer, c.q. opvolger voor den heer Plaisant. Red. A.NJP.) DE BATAAFSCHE SCHENKT NOG DRIE MIUTAIRK TEHUIZEN. De Bataafsche Petroleum Maatschappij, verrast door de ontvangst, welke aan de door haar geschonken ontspanningsgebouwen van de zijde der gemobiliseerden te Renswoude en te Langenboom ten deel is gevallen, heeft be- sloten nog drie soortgelijke gebouwen ter be schikking van den opperbevelhebber van land- en zeemacht te stellen. De nieuwe gebouwen zullen verrrjzen in Horssen in het Land van Maas en Waal, Ech- teld in de Betuwe en Tull in 't Waal hij Vianen. Indien zich geen bijzondere tegen- slagen bij den bouw voordoen, kunnen de ge bouwen in het begin der volgende maand in gebruik worden genomen. N. S. B.-ERS TIJDENS OEFENING VERRAST. De Haagsche politie heeft Maandagavond omstreeks negen uur een inval gedaan in het perceel Mient 158, waarin is gevestigd een zaak in grafzerken en grafmonumenten. De inval geschiedde, omdat de .politie vermoedde, dat in de kelder van dit perceel handelingen geheurden, welke in strijd zijn met de wet op de weercorpsen. Omstreeks negen uur verzamelden zich onder leiding van een commissaris van politie in de omgeving van het huis eenige inspec- teurs en rechercheurs. Toen men het oogen- blik gekomen achtte een onderzoek in te stel len, werd tweemaal op de winkeldeur geklopt, het bekende sein. Toen deze werd geopend, stormden de politieagenten naar binnen, zij renden onmiddellijk het trapje af, dat naar den keld'er leidt en toen zij de kelderdeur openden, zagen zij. in de onderaardsche ruinate verscheidene jongeheden, die in twee groepen vrije- en orde-oefeningen uitvoerden. De kelderroosters waren afgedekt met mat- ten, zoodat geen lichtschrjnsel naar buiten kon doordringen. Om het geluid te dempen, lagen ook o.p den grond matten. Het gezelschap bestond uit 27 jongelieden tusschen de 18 en 25 jaar. De oefeningen stonden onder leiding van den 20-jarigen W. A. S. Alle deelnemers zijn lid van de N. S. B. De politie vond in den kelder, welke geheei onder de winkel doorloopt, enkele florets, bok sh an dscho en eneen portret van ir. Mus- sert, een N.S.B.-vlag, ibenevens eenige N.S.B.- emblemen. Ook werd een gramofoon in be- slag genomen. Het gezelschap is met eenige arrestantenwagens naar het hoofdbureau van politie vervoerd en in voorloopige politie- hewaring gesteld. De eigenaar van de zaak is op het oogenblik in militairen dienst. Zijn vrouw was Maan dagavond thuis en is eveneens naar het hoofd bureau van politie overgebracht. De zaak wordt thans tijdelijk beheerd door den schoon- vad'er van den eigeniaar. Ook hij is in den loop van den avond aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De hoofdcommissaris van politie was bij den inval tegenwoordig. De jongeheden waren niet in uniform; alleen de leider droeg rijlaarzen. K'ANOHAVI NG VAN HET GEZAG. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Justitie voor 1940. Hierin wordt o.m. mede gedeeld De in het verslag ter sprake gebrachte ex- cessieve uitingen, waaronder die van anti- semietischen aard een belangrijke plaats in- nemen, verdienen ok naar het oordeel van den minister in meer dan een opzicht emstige af- keuring en dienen door de overheid, voor zoo- ver zij een strafbaar karakter dragen, met alle beschikhare middelen te worden tegen- gegaan. Uitingen van landverraderlijke strekking moeten inderdaad, in het bijzonder in dezen tijd van internationale spanningen, zoo krach- tig mogelijk worden bestreden. Deze aange- legenheid heeft de bijzondere aandacht. De minister heeft zijn standpunt voor wat betreft een verdere hehandeling van het aan- hangig wetsontwerp tot bescherming van de openbare orde nog niet definitief bepaald. Met de andere leden, te dezen in het ver slag aan het woord, vraagt hij zich af, of de openbare orde niet op andere wijze doeltref- fender kan worden beschermd. In de eerste plaats denkt hij met die andere leden hierbij aan een betere handhaving van de bestaande bepahngen. Hij is bij de bestu- deering van de onderwerpelrjke materie tot de conclusie gekomen, dat die handhaving niet steeds geheel bevredigend is te achten. Nadere maatregelen, ten einde te komen tot een meer stelselmatige en afdoende handhaving der be staande bepalingen, zijn in voorbereiding. Voorts wordt door hem onder oogen gezien of het betrokken euvel ook nog langs anderen weg zou kunnen worden tegengegaan. Ook de minister is van oordeel, dat de uit- latingen, welke twrjfel pogen te wekken aan den ernstigen wil der Nederlandsche regee ring om onze neutraliteit onder alle omstan- digheden te handhaven, of welke ons volk tegen een der oorlogvoerende partijen opzet- ten, bestrijding vereischen. Gaame wil hij tezamen met zijn betrokken ambtgenooten nagaan, of het mogelijk is met het oog op de bedoelde uitingen, een nieuw voorschrift tot stand te brengen, berustend op artikel 100, onder le, van het wetboek van strafrecht. Bij den bestaanden tekst van artikel 100, zonder uitzonderingsvoorschrift, is ill vele gevallen vervolging niet mogelijk. DE ZAAK-OSS IS AFGEDAAN. De Minister van Justitie besdhouwt de zaak-C^gs als afgedaan. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de be grooting van Justitie zegt Prof. Gerbrandy, dat het algemeen belang zou worden geschaad als de zaak-Oss, welke naar zrjn meening tot het verleden hehoort, tot nieuw leven zou wor den gewekt. Het schijnt den minister ongewenscht om aan de tegenstellingen, die hebben bestaan en waarover binnen zekere grenzen het onpar- tijdig oordeel van hoogstaande gerechten is geveld en waarover in de Kamer een ophelde- rend debat is gevoerd, opnieuw voet te geven. Veeleer ligt het op zijn weg, niet in de laat- ste plaats met het oog op de thans zoo hitter noodzakelijke samenwerking van instanties en groepen in den lande, alles te doen om de politioneele verhoudingen zooveel mogelijk van vroegere bittere stemmingen vrrj te houden. DE MAATREGELEN TEN BEHOEVE VAN DE VOEDSELVOORZIENING. Naar aanleiding van het door verscheidene Tweede Kamerleden tot den Minister gerichte verzoeken nader uiteen te willen zetten, om welke redenen hij geen gevolg heeft gegeven aan zijn in de vergadering der Kamer van 29 September 1938 te kennen gegeven voomemen om zoo spoedig mogelij,k een wetsontwerp, be- j vattende de definitieve basis voor de maat- regelen ten behoeve van de voedselvoorziening i in te dienen, heeft de Minister thans in een nota het volgende medegedeeld. Overeenkomstig zijn hiervoren bedoeld voomemen is spoedig na de geibeurtenissen in September 1938 de voorbereiding van zulk een wetsontwerp ter hand genomen. i Tegelijk daarmede werd ook de voorbereiding van tal van maatregelen op 't gebied der voedselvoorziening in oorlogstijd krachtig 4 PCT. NEDERLANDSCHE STAATSLEFjNING 1940. Zooals in onze advertentie-kolommen wordt bekend gemaakt, zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 4 pCt. Nederlandsche Staatsleening ten hedrage van 300.000.000 tegen een koers van 100 pCt. In dezen vorm wordt thans een beroep ge daan op het beleggend publiek, zooals dat in de meeste andere landen reeds eerder en veelal op meer ingrijpende wijze is geschied. Aan de leening, welke is vrijgesteld van couponhelasting, is voor de houders der schuldbewijzen het voorrecht verhonden, dat deze schuldbewijzen tegen den parikoers in betaling zullen worden aangenomen ter. vol- doening van de aanslagen in de Vermogens- belasting (met alle daarop geheven opcenten) en de Verdedigingsbelasting I. Op grond hiervan is een krachtige stimulans voor den koers der leening in de toekomst te ver- wachten. De verphchte jaarlijksche aflossing door uitloting bedraagt 7.500.000; versterkte en algeheele aflossing kan te alien tijde plaats hebben. Voor zoover van den bovengenoemde faci- liteit voor het betalen van belastingen wordt gebruik gemaakt treedt deze inbetalingneming in de plaats van de aflossing door uitloting; het totaal beloop per jaar der in betaling te nemen schuldbewijzen kan het bedrag der verplichte jaarlijksche aflossing, hetwelk op 7.500.000 is gesteld, overschrijden. Aange- zien de jaarlijksche opbrengsten van de Ver- mogensibelasting (met opcenten) en de Ver dedigingsbelasting I, tezamen rond f 40 mil- lioen heloopen, en dus aanmerkelijk grooter zijn dan f 7.500.000, bestaat de mogelijkheid, dat de 40-jarige looptijd der leening aanzien- lijk wordt verkort. Van het totaalbedrag der leening ad 300.000.000 is reeds 60.000.000 geplaatst. De inschrijving kan geschieden op Dinsdag 19 December 1939, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur hij de in de advertentie vermelde Bankinstellingen en hij het agent- schap van het Ministerie van Financien te Amsterdam. (De betaling zal moeten geschieden op Dinsdag 2 Januari 1940, tegen in ontvangst- neming van recepissen. De wenschelijkheid en het belang van deze leening zal geen nader beto-og van noode heb ben. Gezien de zeer groote bedragen, welke noodzakelijk zijn om aan de eischen, die de huidige oorlogstoestand aan den Staat stelt, het hoofd te kunnen bieden, is het beroep op de kapitaalmarkt het aangewezen middel. De leening wordt uitgegeven in stukken van f 1000, 500 en 100. Zij biedt ook den klei- nen belegger een aantrekkelijke belegging. Door inschrijving op deze leening zal onge- twijfeld in breeden kring worden medegewerkt het land den noodzakelijken steun te bieden, opdat Nederland, ook in dit opzicht krachtig toegerust, zijn zelfstandigheid zal kunnen ibewaren. NEDERLANDSCH—BELGISCHE HANDELSBETREKKINGEN. In het belang van de NederlandschBel- gische handelsbetrekkingen en de eventueele uitbreiding daarvan heeft de heer Paul Kro- nacher, chef van een Belgische economische zending te 's-Gravenhage, volgens het Han- delsblad, aan een medewerker van het Ant- werpsche blad ,,La Mdtropole" o.m. het vol gende gezegd: Het. belangrijkste probleem voor Belgie komt neer op het verzekeren van zrjn bevoor- rading voor menschen en dieren en het ver- krijgen van grondstoffen, welke noodig zijn voor de Belgische transformatie-nijverheden. De voornaamste handelsbetrekkingen van Belgie zijn die, welke het, evenals Nederland, met de oorlogvoerende landen heeft. Het is te ibegrijpen, dat de ruilhandel met die landen een verslapping ondervindt. De handel met Nederland zou hier echter, in beide richtin- gen van kunnen profiteered Van Nederlandsche zijde, zoo ging de heer Kronacher voort, ondervindt Belgie moeilijk- heden op tweeerlei gebied. 1. In Nederland zijn sommige voor Belgie bestemde producten geblokkeerd, o.a. plus- minus 10.000 vaten vegetale olie. Belgie heeft in Indie hoeveelheden copra, tapioca, veevoeder etc. gekocht, welke niet kunnen worden getransporteerd wegens ge- brek aan scheepsruimte. De Nederlandsche scheepvaartlijnen vervoe- ren begrijpelijkerwijze in de eerste plaats dat- gene wat voor de Nederlandsche regeerings- centrales is bestemd. Daar de Belgische export naar Nederland werd gehandhaafd, bevindt Belgie zich in een positie waarin het onder gunstige auspicien onderhandelingen van algemeene strekking kan openen. In verband hiermede vraagt de heer Kronacher zich af of het niet zou zijn aan te bevelen, dat verschillende ministerieele depar- tementen, welke bij den handel met Nederland zijn betrokken, een gemengd onderhandelings- comite in het leven zouden roepen bestaande uit gedelegeerden van de ministeries van Eco nomische Zaken, Buitenlandsche Zaken, Land- bouw en Landsverdediging. Dit comite zou tenminste om de veertien dagen moeten ver- gaderen om de bangende geschillen op te lossen. Het samenstellen van een dergelijk comitd werd twee miaanden geleden reeds door den beer Kronacher aan de goedkeuring van de Belgische regeering voorgelegd, doch zij heeft er nog niet op geantwoord. VAN GAUWELAERT OVER DE HOLDING TEGENOVER NEDERLAND IN GEVAL VAN GEWAPEND CONFLICT. Van Cauwelaert, de voorzitter der Kamer, die Maandag in het Katholiek Vlaamsch Ver- bond het woord heeft gevoerd, heeft B. T. A., betoogd, dat de officieele neutraliteit van Belgie de burgers niet kan en niet mag be- rooven van hun recht zich vrijelijk te uiten, zelfs in het openibaar, over de oorlogvoering. Van de regeering zelf, aldus Van Cauwelaert, kan niet worden verwacht, dat zij onverschil- lig blijft tegenover het moreele aspect der internationale problemen, want indien de moraal door de neutralen zou worden ver- loochend, terwdjl zij door de belligerenten met de voeten wordt getreden, zou dit voor de wereld een dubbel en ongetwijfeld onher- steltoaar veriies beteekenen". Vervolgens analyseerde de Kamervoorzitter het politieke aspect der neutraliteit en legde met betrekkiing tot de houding van Belgie tegenover Nederland de volgende verkla- ring af: 'Niets zou onjuister zijn dan te beweren, dat een agressie tegen Nederland de positie van Belgie niet zou wijzigen. Onze zelfstan- digheidsverklaring ontheft ons niet van het recht tegenover gebeurtenissen, welke onze essentieele bestaansvoorwaarden in gevaar zouden brengen, onze neutraliteit prijs te geven zonder dat welk land ook er de con clusie uit zou kunnen trekken, dat wij in onze verplichtingen jegens hem zijn tekort ge- schoten". VERVALSGHINGSAFFAIRE OP HET NEDERLANDSCH CONSULAAT TE SEOUL Domei meldt uit Tokio: Het Nederlandsche consulaat te Seoul (Korea) is Zaterdag defini tief gesloten, nadat de Nederlandsche gezant in Tokio het ontslag had aanvaard van den heer Paul Palisant, Nederlandsche honorair- consul te Seoul, welke ontslagaanvrage ver band hield met een vervalschingsaffaire, waarbij een neef van den honorair-consul, (Claude Plaiisant. beitrokiketn ^ou zijn. Het consulaat werd geopend in 1925. (Bij; informatie aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage is ge- bleken, dat dit bericht in hoofdzaak juist is. ,,De Excellenza heeft niets schriftelijk ach- tergelaten." ,,Zou het niet mogelijk zijn dat ik hier..." ,,Bij ons worden alien heeren aangesteld", zei de gezant. ,,Mag ik tenminste een getuigschrift heb ben. De Excellenza was altijd zeer over me tevreden." ,Een getuigschrift kan ik u niet geven, om dat ik niet kan oordeelen over uw bekwaam- heid. Ik zal u een bevestiging geven, dat u drie maanden in dienst van den Excellenza bent geweest. Meer kan ik niet doen. Het spreekt vanzelf, dat u vandaag nog de be schikking hebt over de toegewezen kamer." Zwijgend, met gebogen hoofd, was Beate gegaan. Zij had zich hij het Duitsche consu laat vervoegd, om hij den secretaris te infor- meeren naar een goedkoop, doch behoorlijk Duitsch pension. Zij had nog j.uist tijd om te verhuizen; daarna had zij het haar plicht geoordeeld, on- gezien den doodendienst in de kathedraal bij te wonen en den ouden heer, die zeker voor haar gezorgd zou hebben als de dood hem niet zoo spoedig verrast had, de laatste eer te be- wrjzen. Beate Serenus zat nu in de kamer, die zij gehuurd had. Deze was niet onzindelijk, niet verwaarloosd integendeel: de Duitsche pen- sionhoudster maakte een vriendelijken indruk; maar Beate was zeer verwend. De weken, waarin zij omgeven was door luxe en com fort, hadden haar herinnerd aan de dagen van haar gelukkige jeugd; nu stond haar weer de bittere strijd om het bestaan te wachten. Zij trachtte haar gedachten te verzamelen; telde haar geld. De zeshonderd pesos, die zij deze maanden verdiend had, waren inderdaad nog onaangeroerd. Zij rekende. Bij den lagen koers van de Chileensche munt bezat zij, als zij er de driehonderd mark bijrekende, die zij van haar eigen geld nog bezat, ongeveer twee duizend vijf honderd Chileensche pesos, Bo- vendien had zij haar pension een week voor uit betaald. In ieder geval stond zij er beter voor dan destijds in Buenos Aires. Zij sleepte haar kleine ibezit een paar dagen mee en voelde, dat zij 's nachts niet sliep, bij ieder geruisch opschrikte en bang werd voor roovers en dieven. Niet voor haarzelf was zij bang, maar voor haar geld. De eerste week was verstreken. Het was vreeselijk warm en de gloeihitte verlamde ook haar wilskracht. Toen drong op een avond plotseling een lichtstraal in Beate's hersenen. Zij was gewoon, zooveel mogelijk tijd op straat door te brengen. Natuurlijk slechts overdag. Nergens was het druk of bedrijvig; alleen voor de cafe's en vooral bij de banket- hakkers was het bepaald druk. Daar zat ieder- een, die in de stad was gebleven, dronk ijs- water en at ijs. Beate had dat zelf ook een paar maal gedaan, maar ze was steeds ge- schrokken van den hoogen prijs. Op een avond stond zij aan het achterven- ster van haar kamer. Zij had het raam open- gezet, om iets frissciie lucht hinnsn te krijgen en staarde in gedachten naar de binnenplaats. (Haar aandacht werd vastgehouden door een voorwerp, dat daar misschien al jaren had ge- staan, maar dat ze nu voor den eersten keer bewust zag. Een kleine, vierkante wagen, een soort kast op wielen en daarover een soort van scherm. In vroeger jaren was dit waarschijn- lijk met doek bekleed geweest. Op de kar was nog duidelijk een opschrift te lezen, waaruit bleek, dat de een of andere straathendrAm ze als vruchtenstalletje had gebruikt. En toch wekte dit jammerlij.ke karretje in Beate her- inneringen en gedachten op. Zij ging zelfs naar beneden, naar de binnenplaats, om haar zeldzame vondst nauwkeuriger te bekijken. Zij knikte vergenoegd en inspecteerde ijve- rig bet wrakke karretje. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1