Bureau Voedselvnorzienine Zeeland. Paardenfokkerij Landbouwberichlen Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten AXEL. HULST. OVERSLAG. WEERBERICHT. RECHTSZAKEN. VOETBAL DE REGEERING STELT REGELEN VOOR HET GEBRUIK VAN DEN GROND. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. BRABANTSCHE BRIEVEN. Sinterklaas! voor Nederland van de Luxemiburger Zei- tung". benoemd tot Ridder in de Kroonorde. De Belgische consul te VTissingen, de beer J. E. Boonstra, heeft den heer Smeding de versierselen der onderscheiding Zaterdagoch- tend op het consulaat uitgereikt. MIJX AANGESPOELD TE VLISSINGEN. Aan den Boulevard de Ruyter is nabij de Weststraat een mijn aangespoeld. Zaterdag- oChtend hebben militairen de mijn onsbhade- lijk gemaakt en vervoerd. EEN ONTPLOFFTNG. Vrijdagavond ongeveer kwart voor zeven werden de menschen te Breskens, meldt de VI. Crt., opgeschrikt door een geweldige knal die de huizen deed trillen. Velen spoedden zich naar de duinen, want hoewel niets te bespeu- iren was vermoedde men dat in de buurt een mijn tot ontploffing was gekomen. Geslaagde tooneeluitvoering. Onze plaatselijike R.K. Gezellenclub gaf gis- teravond een uitstekend geslaagde tooneel- avond voor de donateurs. De zaal was uit stekend bezet en de bijeenkomst werd door den Zeer Eerw. heer Pastoor L. Goetstouwers geopend. Allereerst werd opgevoerd een tooneelspel in 3 bedrijven, getiteld ,,Schip in nood". Uit- muntend werden hiervan de diverse hoofd- en bijrollen vertolkt. Vooral verdienen echter een pluim de hoofdrol-spelers ,,Koos Kleij", ,,Barend Kleij" en ,,de Mossel". Door het keurige dilettantenwerk waren de aanwezigen diep onder den indruk. Zakdoek- jes, tranen en onderdrukte s-nikken, bleven niet achterwege. Als toegift volgde een pittig blijspel „De lieve kleine Rosa" (in een bedrijf), dat bij- zonder in den smaak viel. Peter", de huis- knecht en ,,Rosa" maakten het slot van dezen welgeslaagden donateursavond tot een buiten- gewoon vroolijke. Vergadering K.O.B. Zaterdagnamiddag werd in Hotel „De Graanbeurs" te Hulst een vergadering gehou- den van de Afd. Hulst van den Katholieken Onderwijzersbond, waarbij 'n 30-tal leden present waren. Nogal breedVoerig werd gesproken over een ingekomen stuk van 't hoofdbestuur, betref- fende de adspirantleden. De vergadering was van meening, dat de adspirantleden, die alleen 't bondsorgaan betalen, maar verder geen contributie, toch hun rechten, die ze nu al zooveel jaren stilzwijgend uitoefenden en be- zaten, moesten houden. Voorstellen voor de K.O.V.-vergadering en voor de algemeene vergadering van den K.O.B. in 1940 waren er niet ingediend en konden dus ook niet besproken worden. Het volgend punt was: stemming voor drie leden van het hoofdbestuur. Onder de candi- daten is ook de heer Van der Poel te Lams- waarde. Hij verkreeg 82 van de 87 uitge- brachte stemmen, de beide aftredende heeren Eggermont en Takx elk pl.-m. 70 en de drie overige candidaten in deze afdeeling dus maar enkele. De rondvraag bracht niets bizonders meer, zoodat de voorzitter ongeveer half zes de ver gadering met gebed kon sluiten. Bervol ontslag. Daar het aantal leerlingen der openbare school dit jaar blijft beneden het vereischte aantal, is aan de onderwijzeres mej. A. Pie- ters met ingang van 1 Januari e.k. eervol ontslag verleend. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De keuring van in het stamboek der Ver- eeniging het Nederlandsche Trekpaard inge- schreven dekhengsten zal worden gehouden: in Goes op 22 Januari, in Hulst op 23 Januari, in Axel op 24 Januari, in Oostburg op 25 Januari. Voor niet ingeschreven dekhengsten ge- schiedt de keuring in Goes op 22 Januari. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: In het Noordoosten en Oosten matige, in het Zuidwesten en Westen zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag; in het Noordoosten temperatuur om het vries- punt tot lichte vorst, in het Westen geleidelijk kouder. DENATURATIEBESCHIKKING AARDAPPELEN OOGST 1939. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zee- land vestigt de aandacht van belanghebben- den op de volgende bepaling in de nieuwe denaturatiebeschikking aardappelen oogst 1939. Een hoeveelheid gedenatureerde aardappe len mag' niet meer dan 15 afwijken van de hoeveelheid, waarvoor denaturatie is aange- vraagd, met dien verstande dat er: a. geen steun wordt uitgekeerd over de hoeveelheid boven 115 van de aange- vraagde hoeveelheid; b. steun in mindering wordt gebracht over de hoeveelheid, welke de gedenatureerde partij minder bedraagt dan 85 van de aangevraagde hoeveelheid, berekend tegen een bedrag gelijk aan het steunbedrag per 100 kg. Voorbeeld le. aanvraag 100 partij 118 steun- uitkeering over 115 2e. aanvraag 100 partij 80 steun- uitkeering over 75 KEURING EN LEVERING VAN GRANEN, PEULVRUCHTEN EN FIJNE ZADEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt mede namens de Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Zeeland, ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van 18 tot en met 30 December a.s. de keuring en in het tijldvak van 27 December tot en met 6 Januari as. de levering van granen, met inbegrip van tarwe, peulvruchten en fijne zaden aan den Voedselcommissaris voor- noemd zuilen worden stopgezet. In het tijdvak van 2 tot en met 6 Januari as. kunnen evenwel monsters ter keuring worden gangeboden. DE NASLEEP VAN DEN OVERVAL AAN DE LINDENGRACHT. In verband met den overval, die Frans E., geholpen door zijn vriend, op zijn grootmoe- der in haar woning op de Lindengracht gepleegd heeft de vrouw werd den volgen- den dag dood in bed aangetroffen heeft de andere grootmoeder van Frans E. zioh eenigen tijd geleden wegens heling moeten verant- woorden, In haar woning n.l. was de buit verdeeld en voor het grootste deel verborgen in den sehoorsteen van de keuken. Deze vrouw zou naar de officier van justitie haar ten laste bad gelegd 120 van het gestolen geld ontvangen hebben. Zij ontkende dit edhter, doch gaf toe 15 te hebben gekregen. In verband met haar hoogen leeftijd en met haar bianco straf- register heeft de rechtbank te Amsterdam haar conform den eisch tot een voorwaarde- lijke gevangenisstraf van acht maanden ver- oordeeld. GESTOLEN KERKSCHATTEN IN ONTVANGST GENOMEN. Dezer dagen heeft, meldt het D. v. Z., Mgr. Giobbe de Pauselijke nuntius een bezoek ge bracht -aan Middelburg en in hotel „de Abdij" de lunch gebruikt. Naar wij vememen stond dit bezoek in verband met de uitspraak van de Middelburg- sche rechtbank inzake de destijds op de ,,ThorpehaH" inbeslag genomen kostbaar- heden, welke door de z.g. Baskische roode regeering waren gestolen. De rechtbank be- sliste, dat de kerkesohatten aan de recht- matige eigenaars, waarvoor Mgr. Giobbe op- trad moesten worden teruggegeven. Mgr. Giobbe heeft de kostbaarheden, w.o. monstransen, cibories, enz. zelf in ontvangst genomen en ze in twee auto's naar Den Haag laten vervoeren. Via Rome zuilen ze nu weer naar de Spaansche kerken terugkeeren. Mgr. Giobbe was bij zijn bezoek vergezeld van zijn secretaris en de advocaten Salomon- son Sr. en Jr. Voor de Baskische plunderaars, die te Parijs den uitslag van het geding afwachtten, was de beslissing van de Middelburgsche recht bank een leelijke tegenvaller. NederlandBelgie 52. De K.N.V.B. treft het niet met haar jubi- leumwedstrijden, want ook ditmaal ontbrak het zoo bekende Oranjezonnetje en heeft het den geheelen dag gemotregend. Zelfs zij die reeds toegangsbewijzen in hun bezit hadden, gaven er de voorkeur aan om maar rustig in de huiskamer te blijven luisteren naar den heer Hollander, die voor de A.V.R.O. het oog- getuige verslag verzorgde. Zoo was bij: dezen wedstrijd het Rotterdamsche stadion niet ge- heel bezet ondanks de verlaagde prijzen. In het begin leek het of het Belgiseh elftal met de overwinning zou gaan strijken, want er zat geen verband in de Nederlandsche ploeg. Na ongeveer tien minuten spelens wist Van. Craen uit een voorzet van Fievez den bal in het Nederlandsche doel te koppen. Weer tien minuten later maakte Vente den gelijkmaker en Drager zorgde er voor dat de stand 21 werd. Sleohts enkele seconden vodr de rust gelukte het aan De Harder om den voorsprong tot 31 te vergrooten. Na de rust was het direct te zien, dat het Nederlandsche spel voortdurend beter werd en het Belgiseh elftal was reeds gestagen lang voor het eindsignaal klonk. iSimit wist het vierde doelpunt te plaatsen en Drager plaatste het vijfde doelpunt achter den doelman, doch de achterspeler Van Cae- lenberg stond in het dbel en sloeg met zijn hand het leder weg. Uit de hierop gevolgde strafschop maakte Smit het 5de doelpunt. Belgie hield niettemin vol en werd dit he- loond met een tweede tegenpunt die eveneens door den Belgischen middenvoor Van Craen werd geplaatst. Hoewel het spel nog vol actie bleef, werd er niet meer gedoelpunt en behaalde Neder land bij dezen jubileumwedstrijd een welver- diende overwinning. Met het oog op de tijdsomstandigheden zal de regeering aan boeren en tuinders verbieden om cultuur-grond braak te laten liggen, be- halve in geval van ontginning, ontwatering, vervening of bebouwing. Verder komt er een verbod, om gronden te ontginnen, behalve wanneer het plan daartoe is goedgekeurd door een commissaris voor de agrarische productie. Ook zal de regeering verbieden, om na 1 Januari, blaauwmaan-, mosterd-, karwij suiker- en voederbietenzaad, radijs-, spinazie- en sluitkoolzaad, benevens vlgs* en uien te zaaien of te poten, behalve na verkregen vergunning. De teelt van haver mag per bedrijf niet grooter zijn dan vorig jaar en niet meer oppervlakte beslaan dan het vijfde deel van -het bouwland van elk bedrijf. Bouwland mag niet zonder vergunning in grasland worden gelegd en dan nog alleen wanneer een gelijke oppervlakte grasland- of kunstweide is geseheurd. Voor het vellen of rooien van bosch en andere houtopstanden is vergunning noodig. De motie-De Pauw c.s. betreffende benoeming van een commissie in zake de kapitaalsreorganisatie van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsehe Tram- weg-Maatschappij. Het voorstel tot verwerping van de motie van de heeren De Pauw c.s. om gehoord de medeeling van den Voorzitter, dat de Staten- commissie inzake reorganisatie van de Z.V. T.M. niet meer bestaat als gevolg van de nieuwe samenstelling van Provinciale Staten, opnieuw een commissie te benoemen, gaf in een der afdeelingen slechts aanleiding tot de opimerking van een der leden, dat hij door Ged. Staten overtuigd is van de juistheid van het voorstel. Naar aanleiding van vragen in een andere afdeeling werd van de zijde van Ged. Staten opgemerkt, dat de in 1935 benoemde commis sie is ingesteld, omdat de Staten zich niet konden vereenigen met het voorstel van Ged. Staten inzake de afschrijving op de aan de Z.V.TM. verleende rentelooze voorschotten; dat de commissie heeft geadviseerd die af schrijving niet te doen plaats hebben, alvo- rens de fusie met de Stoomtram-Maatschappij „Breskens-Maldeghem" is tot stand gekomen; dat de Staten zich met dat voorsel hebben vereenigd, waarmede de taak van de commis sie ten einde was gebracht; dat weliswaar de Z.V.T.M. thans opnieuw het verzoek heeft ge- daan de afschrijving op de rentelooze voor schotten te doen plaats hebben, maar dat er geen enkele aanleiding is op het eenmaal ge nomen Staatsbesluit terug te kom-en, zoodat Ged. Staten voorstellen, op dit verzoek afwrj- zend te beschikken; dat uit de gevoer-de on- derhandelingen geenerlei verplichtingen zijn ontstaan, zoodat de Provincie terzake van deze aangelegenheid door geen enkele toezeg- ging is gebonden; dat wanneer de fusie met de S.M. BreskensMaldeghem" haar beslag mocht krijgen, Ged. Staten zuilen overwegen, onder welke voorwaarden de afschrijving op de rentelooze voorschotten zal kunnen plaats hebben, omtrent welke aangelegenheid alsdan zoo spoedig mogelijk een voorstel aan de Provinciale Staten zal worden gedaan en dat de wijziging van de agenda der vergadering, zoodat de beide andere voorstellen betreffende de Z.V.TM. aan dit voorstel zuilen voorafgaan zoo mogelijk zal worden bevorderd. In de nog niet genoemde afdeeling werd er ook op gewezen, dat als die beide andere voor stellen, die die inzake afwijzing van het ver zoek van het ontslagen persone-el om tege- moetkoming uit de Prov. kas en het verzoek van de N.V. Z.V.T.M. om afschrijving op de aan de venno-otschap verleende voorschotten, zouden worden aangenomen, de motie geen zin meer heeft. Een lid wilde niet verhelen, dat de Statencommissie voortreffelijk werk heeft verricht, ook al bleven onaangenaam- heden haar niet bespaard. Een lid wees er op, dat destijds besloten is met het verleenen van de medewerking van de kapitaalsreorganisatie te wachten totdat de fusie zou tot stand zijn gekomen en de af schrijving op de rentelooze voorschotten alleen- te doen plaats hebben ,,on-der nader te stellen voorwaarden". Mede met het oog daarop is niet overgegaan tot opheffing van de com missie die op geen enkele wijze gebonden was aan de besluiten van de door Ged. Staten in- gestelde fusiecommissie. Aan de hand van prof. mr. R. Kranenburg's ,,Het Nederlandsch Provinciaal Recht" wijst ditzelfde lid vervol- gens op de beteekenis van de onderscheidene commissien, die de Prov. Staten kunnen in- stellen, alsmede op de bestuurstaak, zoowel van Ged. Staten het voorbereiden en uit- voeren in engeren zin als van de Prov. Sta ten wetgeving en uitvoerende macht op breeder schaal. Dit lid verklaart gaarne het juiste inzicht van den Voorzitter, dat de vroe- gere Statencommissie automatisch heeft op- gehouden te bestaan, te erkenn-en. Met Prof. Kranenburg moet dit lid echter de vraag, of de instelling van een dusdanige commissie in strijd zou zijn met het in het Prov. recht aan- vaarde systeem, of wel de vraag, of de be noeming van de in de motie bedoelde commis sie de verhouding tusschen Ged. Staten en de Prov. Staten en de regeling van hun werk- gebied op ongeoorloofde wijze zou aantasten, ontkennend beantwoorden. Van de zijde van Ged. Staten werd opge merkt dat de vroegere commissie door de wijziging in de Staten, automatisch heeft op- gehouden te bestaan en dat de voorwaarden voor afschrijving op de voorschotten in een voorstel t.z.t, aan de Staten zuilen worden medegedeeld, die alsdan kunnen beslissen, in hoeverre deze voorwaarden dienen te worden aangeVuld of gewijzigd. Zelfs, zoo noodig, kunnen de Staten beslui ten tot de instelling van een commissie tot het inwinnen van nadere inlichtingen. In hun antwoord op het algemeen verslag wijzen Ged. Staten er op, dat art. 60 der Ge- meentewet bepaalt, dat de Raad op voor- dracht van Burg, en Weth. aan vaste com missien zijner leden kan opdragen, Burg, en Weth. in het beheer van bepaalde takken van de huishouding der gemeente bij te staan. De Prov. wet kent een zoodanige bepaling niet. Niettemin is het Ged. Staten beken-d, dat men in eenige provincien is overgegaan tot de be noeming van een of meer commissien, welke Ged. Staten moeten bijstaan in het beheer van bepaalde Pro\'. bedrijven. Tegen aanvulling van het reglement van orde met een bepaling op grond waarvan de benoeming van zulk een commissie zou kunnen plaats hebben, zouden zij dan ook geen bewaar hebben. Aard en karakter. De z.g. commissien ad hoc dragen evenwel niet vereenzelvigd worden met de z.g. commissien ad hoc. De taak van de eerst- bedoelde commissie is geen andere dan Ged. Staten bij te staan in het beheer van bepaalde takken van de huishouding van de Provincie. Deze commissie heeft dan ook een permanent karakter. De z.g. commisien ad hoc dragen een tijdelijk karakter. Zij houden van rechts- wege op te bestaan, zoodra zij zich van den haar opgedragen bijzonderen last hebben ge- kwetlen. Het rapport van de commissie van 1935 is dan ook aan de Staten uitgebracht, een commissie van bijstand zou het verslag aan Ged. Staten hebben overgelegd. Ged. St moeten e-en voorstel doen en eerst als blijkt. dat inlichtingen zuilen moeten worden inge- wonnen over de afschrijving op voorschotten, kan dit de benoeming van een Statencommis sie rechtvaardigen. Ged. Staten vertrouwen, dat de voorstellers de motie na deze nadere uiteenzetting, aanleiding zuilen vinden haar in te trekken. Nog deelen Ged. Staten mede, dat de Voor zitter bereid is gevonden, de agenda te wijzi- gen overeenkomstig het verlangen van enkele leden. Amico, Fluitend trok ik Zaterdag nadenmid- dag naar huis. 'jNen drogen, fellen Noord ooster stond hoog aan de locht; 'n be- weeglijk wolkenspul, gesierd al mee gou- wen randen van de avondzon, dreef ge- staag achter 't kaal geboomt. De wegels, proper geregend en blank opgedroogd onder den wind, zagen er uit of ze 'n Zater- dagsche beurt hadden g'had En als ik kwam onder Ulvenhout, dan lag de rust van den komenden Zondag zacht te glanzen onder de vroege avondzon, die nou en dan wegschool achter de donkere wolkenklod ders wegdrijvend naar 't Bel:ze. ©til lag de rust van den Zaterdagschen na- middag te gloren over de ondergeloopen vel- den bezijen den steenweg; 't hooge water fijn gerimpeld onder den zonnebries. Zachtekens fluitend, sissend over den kou- wen punt van m'n tong, trok ik plazierig deur dieen rossen Advenbmiddag, waarover ge- vloeid lag 't goud uit de wegzinkende zon daar in't lage hout tusschen de boomen. Donker spiegelde den boschkant in 't glan zende meer, eirideloos en verlaten onder 'n stilte, die kil opsteeg uit 't hooge water. ,,Vort, Blek" en mijnen goeien beest daar onder den wagel gaf nog 'nen lesten snuk aan 't tuig en den leegen groentenwagel z'n dok- kerend lawijt roffelde op de stille ruimte rondom. Als we den erf opreeen, dan was den lesten klont zonnevuur deur den ender gesmolten. D'n hemel was nou eenen donker-peerlmoeren glorie, die zacht over de weareld blonk. De raamkes van 't stalleke en 't wagel- schoep blonken fel als blik. Zoo stond 't leste van den dag zilverig te schampen over den killen buiten. Maar den doom van den avond begost te wemelen van den donkerenden hemel, waarin 't matte licht verschoot achter jagend wolkenzwart, dat, hier of daar wijd- weg, opstoof uit den komenden nacht. De kiepen waren op stok. In 't stalleke, waar ik m'n leege manden en bennen tastte, daar liep ik teugen den duister aan. 't Rook er naar de eerde van 'nen stapel leege eerpel- zakken. De stilte kost ge hier kneeen in oew vuisten. ,,Opa!" „Ha! Dr<§!" ,,'Nen goeien Zaterdag gemok-t?" „Oem. Jawel, jawel, jonk." ,,Oemjawel, zee-t-ie", grinnikte Dre III; ,,ge brengt niks anders mee verom dan een halve mand winterpeeen en 'n paar koppel eiers!" ,,De prijzen, Dreke! De prijzen...!" Dan ree den Dre den wagel in 't ge schoep. Dichter was onderwijle den duister geval- len. Den gelen rechthoek van'ons raam lichtte strak op den donkeren erf. ,,Ziezoo", zee mijn baaske plazierig: „die" (dat sloeg op den wa gel) hebben we mergen nie noodig, opa!" Hij rook naar den zeep. Z'nen frisschen toet blonk van 't seheermes. Z'n zwarte haar glom in 't licht van de raam. Recht als 'n keers vierkant in de schouwers, frisch en fors stond ie daar, donker teugen 't lampelicht dat den erf op scheen. ,,A1 Zaterdag gehouwen?" lachtte-n-ik. ,,'k Heb de gansche week van m'n vel ge- spoeld", gaf ie ten antwoord en efkes bewoog z'n lenige li-chaam in 'n rilling van genot. Toen pakte-n-ie me bij mijnen schouwer, drong me over den durpel van den huis en fluisterde komiek: ,,we krij-gen van daag van Trui boe- renkool mee 'nen meter worst en oewen Za terdagschen borrel staat al vol, Dre I!" Ik voelde den steuvigen greep van z'nen harden, gespierden klavier in m'nen schouwer en 't dee me deugd van m'nen fermen com- pagnon! ,,Waar is den Eeker?" ,,In de kuip", zee Dre IH; ,,maar hij zal onderhand wel gereed zijn". Dan, luid roepend naar 't achterhuis: ,,Allee, Eeker, opschieten! Die roestplekken (de sproeten) gaan er toch nie af!" ,,Ja, ik ben gereed", riep den Eeker verom en we hoorden, hoe ie Z'n vuilgoed in de kuip stampte mee de waschplank. ,,'t Hee mee 's Zaterdags a'maal wa-d-in", foeterde Trui, die daar mee 'nen rooi hoofd in den wasem stond die opkrulde uit de pan mee boerenkool dien z'aan 't stampen was Goeien ontvangst, Dre?" ,,Nie te klagen, Trui, sante!" Ik dr-ppk 'ns van den borrel, die al naast m'n bord stond en efkes brandde den honger in m'nen maag- kuil. Vooral, als m'n oog getrokken wierd naar 't midden van de witgeschuurde tafel, waar den worst, 'nen pols dik, berstens deur't bob- belige vel, te glanzen lag in z'n peerlend vet, daar in de emaille holte van den potdeksel, die omgekeerd op tafel lag. ,,Goei maal, Trui", pluimde-n-ik,,nou mee dieen kou!" ,,iDooht ik ook zoo, ja! schuif maar rap aan. Eeker!!" Daar kwam ie. Gespoord en geleersd. Z'n rosse pinhaar nat geplakt over zijnen muize- kop. Hij liep stijf van de kou. Z'n rappe eeker- oogskes schitten van de plattebuis naar de tafel, van den boerenkool naar den worst en handenwrijvend zee-t-ie: ,,navond; Baas." ,,-Hah! Den Eeker! Trek, jonk?" ,,Ikke wel", gichelde-n-ie en mee z'n vrin delijkste gezicht bekeek ie den bruinglanzen- den worst en ik zag hoe Z'n oogen 'm in vie- ren deelden. Dian keken de kleine mannen malkaar 'ns aan; me dunkt ik zag 'n knipoogske van den een naar den ander schieten. Die twee voer- den iets in 't schild! Eindelijk kwam de groote pan smorend, dampend op tafel en ook Trui kost gaan zitten. ,,Nuuws in stad, Dre?" vroeg Trui. ,jGe mot de complimenten hebben, van..." Nuuwsgierig keek ze me aan. Ze vindt't al- tij plazierig als er in de groote" stad 'ns iemand is, die om heur denkt! ,,Nou? Van? Van wie?? ,,Van... allee, hoe hiet dieen mensch nou toch? Anders kan 'k 'm honderd keeren noe- men?" ,,Sinterklaas!" riep Dre III, ondertus- schen 'nen brok worst van z'nen vurk bijtend. Mee m'nen vurk wijzend naar den Dre, zee ik, net of me 'n licht was opgegaan: ,,Sjusst! Drd!" ,,Leuk", zee Trui, 'n woord dat ze nooit ge bruikt. ,,!Hoe was 't mee 'm?'" vroeg den Dre toen. ,,Matig", zee ik seerieus: ,,matigsjes! In z'n rooien pelerien stond 'nen ruiten lap, de top pen van z'n handschoenen waren deur en zij nen mijter was 'm te groot geworden, zakte over z'n ooren. Neee, hij zag er nie veurdee- lig uit!" „En assiepan?" vroeg den Dre. Z'nen knecht hee-t-ie gedaan gegeven", zee ik: ,,die stempelt nou". Den Eeker lee haastig zijnen vork neer en •hield zijnen buik vast. Dat wil zeggen: hij hield z'n handen op de plek, waar omtrent zijnen buik moest zitten. Dre III beet van 't lachen wat onhandig in den worst en 't vet druppelde over z'n gladde kin. Trui lachte zuurzo-et en zee: ,,gij hebt wel 'n aarig smoesie aan oew gewitwel hangen, om deus jaar van den Sinterklaas af te kom- men, vinde 't eigens ook nie...?" ,,-En toch meugde gij zeggen wat ge van 't jaar hebben wilt, wijf. Ge- kunt krijgen wat ge wilt, als ge maar niet boven 't tientje uit- gaat...!" Zoo, amico, verliep ons Zaterdagsche maal, dat we altij wat meer op ons gemak gebrui ken. Op 't end kwam den Fielp nog even bin- nen. Mee den Zondagschen krentenmik. Die krijgen z'n klanten altij uit 't tweede baksel, dan is d'n mik lekker vorsch op Zondag. Kraakhelder, in 'n hard gesteven en gestre ken wit bakkersjaske, den kop strak en glim- mend geschoren, 'nen bolhoed op, zoo komt den bakker op Zaterdagavond bij z'n klanten Mee hum komt overal den Zondag binnen! Daarveur alleen zou-d-oew eigen op zijnen wekelijkschen krentenmik vast abonneeren! Z'n Zondagsche sigaar rook goed. Boeren kool..., da's kostje vandaag!" zee-t-ie en on- derwijl lag ie 't brood in den trommel in de i, kast. ,,Wij gaan mergen haan den hertensoep", klasjeneerde-nie wijer: ,,eel onzen uis ruukt naar den snert. 'k Ben er den ganschen dag ongerig van!" ,,.Pik 'n bordeke boerenkool mee, Fielp", noodigde ik 'm uit. ,,Kost ik wel hevekes doen", vond ie: ,,k heb vandaag gin tijd g'ad om te heten!" Meteen vrong ie z'n driehonderd pond gewicht tus schen ons in en gaf'm katoen. ,,Ja", zee-t-ie toen, na drie, vier happen: ,,da's zo'n houwe gewoonte bij hons thuis", hap ,,hop Sinterklaaszondag" hap snert!" Hap. Ge wit, amico, den Fielp is altij Sinterklaas op Ulvenhout. 'Nen anderen kijken wij nie an. Ook aan 'nen Sinterklaas gerokt ge gewend! Van 't jaar sloeg ie zijnen troon op in de school. En 't sehijnt, dat -onzen Sint speciaal na 'n bord of drie, vier snert, 't best in con- ditie is, om 't kleine grut onder druk te krij gen! „Waar mokt Kee 'm van?" vroeg Trui: ,van runds of van verkenS?" „Wa mijn betreft, Trui" hap ,,hik eb 'm liever van de koei. Kee lopt meer" hap ,,mee 'n paar verkenspooten weg" hap „maar heerlijk his heerlijk: van 't ver- ken" hap ,,his ie toch hok" hap ,'nen goeien stamppot" hap ,,maar 'k zeg, van 't verken his den snert toch hok best." Hap. „Dus", lachte-n-ik; ,,gij krijgt alleen op tafel, Fielp, wat Kee geren lust?" Hap. ,Gij rue soms?" hap ant- woordde-n-ie brutaal. Toen begost Trui zod te lachen, da'k docht; ,ik gaai er 'ns opletten". Maar 'k zal't moei- lijk gewaa-r worden, amico, want ik hou van alles Als den Fielp vertrokken was, hij pikte eerst nog nen goudrenet met ons mee, 'n ding als twee vuisten zoo groot, dan gongen de twee kleine mannen ook op klavetter. Naar stad! Ja, dat knipoogske...! Ze gongen na- tuurlijk Sinterklaas spreken. Maar tdch ik vond, daar stak iets meer achter. Nou, da's Dinsdagavond ook uitgekomen! Wiat laat wij hadden allemaal onzen Sin terklaas te pakken, wierd er zenuwachtig gegicheld op den erf. Den Dre en den Eeker keken malkaar mee groote oogen aan. En in die oogen stond iets meer dan doodgewone nuuwsgierigheid. Maar watte percies..., ik wist 't nie. Dan gebons op de deur. Daarna wierd er hard weggeloopen. Me docht ik hoorde gerin- kel van twee fietsen! Enne... die daar wegliepen, nou, dat waren gin manskearels! De stappen war-en daarveur te locht en te kort. Den Dre vloog op, gooide de deur los en veur ie omkeek naar 't pakske, dat daar veur den drempel lag, spiedde-n-ie scherp den erf af. Dan 'nen sprong, 'nen ren deur den inrij... Eeker, pak dat pakske 'ns op", zee Trui; ,,dan kan die deur dicht, ik voel 't langs m'n beenen." Maar daar kwam den Dre al verom. 'n Bietje bleek, vond ik. ,,'t Is veur jou", zee den Eeker en hij gaf 't pakske aan den Dre. Toen kreeg ie 'n kleur. Karjuu, docht ik, is den kwiebus nog steeds stillekes aan 't vrijen mee dat blonde Fientje uit de stad...? Zenuwachtig plukte-n- ie 't paketje open en daar kwam uit: 'nen pracht van 'n leeren sigarenkoker en 'nen peerlmoe- ren aansteker, ge wit wel, zoo'n ,,onthou- werke" dat oe er altij aan herinnert om oew lucifers bij oe te steken! Maar in ieder geval: twee manjefieke ca- deaux! Dieen koker...! 'n prachtstuk. 'n Bietje stil, 'n bietje gespannen zaten we -daar rond de tafel. En midden in die stilte zee Trui in- eens: ,,da was ook mijn eerste cadeauke aan jo-u, Dre, zo'nen sigarenkoker!" Dre HI kreeg weer 'n kleur. Want die ouwe Trui lag daar zoo echt op haar ,,onschuldige" manier, den toestand open en bloot! Den Eeker zat maar mee den aansteker te knippen. Open, dicht. Open, dicht. ,,Ge moert 'm nie, horre", zee Dre in. ,,Kan ie wel teu gen", zee den sproetenkoning, die van alles op de hoogte moest zijn. 'n Versje was er ook bij. Geschreven mee 'n fijn meiskespootje, op 'n peers velleke luxueus pampier, waarin ge- stempeld, zonder inkt, 'n weelderig gekrul- de... F. 'n Paar regeltjes heb ik onthouwen: ...En Sint die dacht, zoo lieve vent, Zoo'n smakelijke rooker, Die krijgt, omdat ik van hem hou, Een knap pen, leeren koker! Zoo'n leeren koker, beste Dre, Is makkelijk, die dient je. En dat je 'm lang gebruiken mag, Wenscht hartelijkje ,,Dat rijmt nie", zee Trui. ,,En of!" zee ik! ,,Of't rijmt!" Toen hebben we allemaal -maar 'ns harte lijk gelachen. Vooral dien Eeker, dieen stillen smellap, die veur zijnen patroon deur 't vuur gaat, die had 'n plazier, 'n leut dat z'n ratte- kopske rood wierd deur de roestplekken" henen Maiar genogt. Als die kleine mannen op stap waren, dan was 't mijn Zaterdagsche beurt en daarna ben 'k, half op z'n Zondagsch, gestapt naar den Guust om er mijnen baard af te laten doen. Da's altij 'n gezellig uurke, dat Zaterdag- avonduurke in den Guust zijnen „selon". We weten van malkaar zoo omtrent wel, wanneer we daar zijn en dan mee 'n mopke op den Guust zijnen radio gaan er de baarden onder veul plazier en mee muziek ten gronde. En als ik dan verom thuiskom, en ook Trui in de kuip is gewist, dan staat den huis in den blinkenden Zondag en... in de smeuige geuren van den soeppot, die al te trekken staat. Zo'nen Zaterdag, amico, da's, da's allee, ik moest 'm 'ns beschrijVen. Ge wit er nou 'n heel klein bietje van. Veul groeten van Trui, Dre ni, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRS. NEDERLANDSCHE SCHIPPERS BELEVEN ANGSTIG AVONTUUR. Sleepboot, die hen naar Kehl zou brengen, door mitrailleurs beschoten. De correspondent van het Handelsblad te Rotterdam schrijft: Het is een angstig avontuur, dat eenige Nederlandsche Rrjnschippers en de beman- ning van de Nederlandsche sleepboot Ber nard. die, zooals wij destijds hebben gemeld, bij Lauterbourg door Fransche militairen onder vuur is genomen, hebben beleefd. Na ongeveer vijf weken in Frankrijk te hebben vertoefd, zijn de schippers en het per- soneel van de sleepboot Vrijdagavond uit Parijs te Rotterd'am gearriveerd en uit het- geen zij ons bij aankomst hebben medege deeld, is gebleken, dat zij niet alleen al hun bezittingen kwijt zijn, maar bovendien ook nog heel wat te doorstaan hebben gehad. Bij het uitbreken van den oorlog kregen ver- scheidene Rijnschippers, die met hun schepen te Kehl lagen, opdracht met hun gezinnen naar Nederland terug te keeren. Hun schepen moesten zij achterlaten. Bij aankomst te Rot- <3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3