Oe oorlog in Europa. Buitenland Iriep, TERNEUZEN, 11 DECEMBER 1939. wakker geweest, doch had geen waarschuwing van tevoren gehoord. Hij had, evenmin als een van de andere op- varenden, een duikboot gezien. Op het oogenblik van de ramp stond er een zware zee, dooh de meeste opvarenden waren spoe dig aan dek. Twee reddingbooten werden teng'evolge van de ruwe zee kapot geslagen, toen zij werden neergelaten. Toen men aan dek kwam, sloe-gen de vlam- men reeds naar buiten en vooral midscheeps laaide het vuur weldra hoog op. iRuim een half uur, nadat men van boord was, zonk het schip, nadat het door de vlammen op sommige plaatsen als een stuk papier was ineenge- schrompeld. De stranding van de Louis Sheid had de geredden veel minder aangegrepen. Het schijnt, dat het Belgische schip langzaam over den grond begon te schuren en zonder schok vastliep, zoodat velen aan boord van de stranding zelfs niets gemerkt hadden en pas na eenigen tijd vernamen, dat het schip vast zat. De heer Nyon sprak nog steeds over de ondergang van de Tajandoen als zou dit schip gatorpedeerd zijn, hoewel niemand een duik boot had waargenomen. Vergeleken bij het beleefde aan boord van dit schip vond hij de ■redding van boord van de Louis Sheid eigen- lijk maar kinderwerk. ,,Een uitstekend geoutilleerde reddinglboot haalde ons van boord en we maakten een korten tocht over een bewogen zee, waarbij de boot danig been en weer werd geworpen, maar dat was alles". LOU, 'ijn. Snel en goed helpen hierbij ■itijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd.Mijnhardt jes'2 st. 1 Oct. Doos 50ct (Ingez. Med.) NEDERLANDSCH SOHIP „IMMINGHAM" VOOR DE KUST BIJ CALLANTSOOG OP EEN MIJN GELOOPEN EN VERGAAN. Het Nederlandsche koopvaardij-motorschip „Immingham" is Zondagmorgen circa tien uur op 2 y2 mijl ten Westen van Callantsoog op een rnijn geloopen. Het werd gedeeltelijk opengereten en zonk onmiddellijk. De zeven opvarenden zijn gered. Men kan zeggen, schrijft ,,De Courant", dat zij als door een wonder aan den dood zijn ontsnapt. De dikke mist, die als een ondoorzichtig gordijn over het grauwe zeewater hang, maakte het zicht niet verder mogelijk dan ongeveer een halve mijl. Het scheepje, een notedop vergeleken met de zeekasteelen, die als slachtoffer -van de mijnen vielen, was in minder dan geen tijd in zee verdwenen. Er was geen tijd om een zwemvest aan te trek- ken, zelfs geen gelegehheid om elkaar de hel- pende hand te bieden. Ieder dactit slechts aan eigen lijfsbehoud en wist dan aanvanke- lijk ook niet of zijn kameraden aan den dood ontsnapt waren. Het heele drama heeft zich in enkele minu- ten afgespeeld. Toien was er niets meer over van de ,,Immingham". Zelfs de plek was niet meer te vinden, waar het schip was ten onder gegaan. Een sombere zee overspoelde de resten van het schip. De zeven menschen, die aan boord waren geweest, dreven rond op de plaats van de ramp. Zij zijn alien nog in leven en hoewel geen van hen er zonder schrammen is afge- komen, waren er geen zwaar gewonden. tHet mag een geluk heeten, dat juist een verkenningsvliegtudg van De Mok langs de onheilsplek vloog. De bestuurder zag men schen drijven en nam oogenblikkelijk zijn maatregelen om de drenkelingen te redden. Hij gaf seinen aan het bewakingsvaartuig, dat onmiddellijk naar de plaats van het onge- luk voer en daarna streek het vliegtuig op zee, om twee drenkelingen, die geen kans ge zien hadden, zich aan een of ander voorwerp vast te grijpen, te nelpen. Het waren de matroos P. v. d. Zwan en de kok J. Koster. Een van hen wist op den drij- ver van het watervliegtuig te klimmen; de ander was daarvoor te vermoeid en greep zich aan den drijver vast en zoo taxiede het watervliegtuig langzaam naar d§ kust. Op het strand tusschen Callantsoog en Groote Keeten waren verschillende burgers en militairen op het ongeluk attent gemaakt en toen het vliegtuig zoo dicht de kust ge- naderd was, dat de piloot teekenen kon geven, men helpen moest, begaf de heer Vries- man van Callantsoog, die goed bekend is met de stroomingen en geulen langs de kust, zich te water. De moedige man liep tot zijn hals in het ijskoude water en nam een van de drenkelin gen op zijn schouder. Militairen hadden zich intusschen ook te water begeven en droegen den anderen drenkeling naar de kust. Hier werden zij hartelijk door de bewoners van Callantsoog ontvangen en van droge klee- ren voorzien, waarna zij per auto naar het Marine-hospitaal te Den Helder werden ver- voerd. De andere vijf drenkelingen hadden kans gezien zich aan een sleep vast te houden en het was gelukkig, dat het water zoo rustig was, anders waren er ongetwijfeld slacht- offers gevallen. Er waren er bij, o.m. de kapi- tein, die verschillende wonden aan armen en handen hadden opgeloopen. Het gewaar schuwde bewakingsvaartuig vond hen op de omgekeerde sleep en nam hen op. 'Aan boord werden zij verbonden en van droge kleeren voorzien. De schrik en ellende, die de men schen hadden doorstaan, waren groot. Er waren onder hen, die hun bezinning voor het oogenblik volkomen kwijt waren. Inmiddels was de reddingsboot „Dorus Rijkers", die om helf elf de haven van Nieu- wediep was uitgevaren, buiten de Kaapjes ge- komen en hier kwam boven de reddingsboot een vlieger van De Mok, die den schipper be- duddde, dat hij naar het Noorden moest varen. Schipper Bot gaf hier gevo-lg aan en ont- moette toen spoedig het bewakingsvaartuig, waar hij vernam, dat zich vijf opvarenden van de ,,Immingham" aan boord bevonden. Besloten werd de menschen over te nemen en naar Nieuwediep te brengen. Het over- stappen op de ,,Dorus Rijkers" ging, dank zij de rustige zee, zeer vlot. Schipper Bot bracht de menschen naar de warme kajuit. Een van de matrozen weigerde echter pertiment naar beneden te gaan. ,,Neen, ik wil zien, wat er gebeurt," zei hij. ,.En nooit kom ik meer op zee," liet hij er op volgen. De tocht naar Den Helder verliep vlot en hier stond een ziekenauto klaar om de men schen naar het hospitaal te brengen, waar in den middag het onderzoek geschiedde. het plan zou koesteren tot opridhting van een groot reederijbedrijf. Gezien den geringen omvang van de Bel gische handelsvloot, is het scheepvaart- vraagstuk een bron van voortdurende zorgen voor de Belgische regeering. Ondanks de voordeelen, die de wet op 1 Februari 1.1., (goedkoope leeningen voor nieuwbouw en aan- koop van schepen onder garantie van den staat) den reeders toestaat, is het animo om hiervan gebruik te maken in de huidige om- standigheden niet zeer groot, daar de risico's thans in alle opzichten buitengewoon ernstig zijn. De groep in kwestie, welke zeer kapitaal- krachtig is, schijnt een plan opgesteld te hebben tot onmiddellijken aankoop van een aantal schepen, terwijl zij anderzijds Bel gische scheepswerven talrijke bestellingen zou geven. De pdannen worden op het oogenblik door de Belgische regeering, tezamen met de credietgevende banken, d.w.z. de Spaar- en Lijfrente Kas en de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Industrie en de betref- fende groep bestudeerd. Men schijnt echter eenigszins te aarzelen, daar ook de Belgische regeering er weinig voor voelt tegenover de beide banken de goede afwikkeling van een dergelijke omvangrijke operatie te waarbor- gen (in geval een spoedig einde aan den oor- log komt, is het risico van een aanzienlijke daling der scheeps- en nieuwbouwprijzen zeer groot!), hoewel zij anderzijds begrijpelijker- wijze de noodzakelijkheid van een uitbreiding van 's lands handelsvloot erkent. De N. R. Crt verneemt, dat de groep welke in dit ver- foand genoemd wordt, de groep Empain is. Baron Empain was vroeger voorzitter van de Ligue Maritime Beige; deze bekende financier heeft groote belangen in Egypte (speciaal Helipolis) en in Canada. De nieuwe reederij zou het plan hebben on middellijk na aankoop van de eerste schepen, een regelmatigen dienst van Antwerpen op de Oost'kust van Zuid-Amerika te openen. ENGELSCH VERKENNINGSVLIEGTUIG OP BELGISCH GEBIED GELAND. Belga meldt uit Doornik; Zaterdagmiddag heeft een Engelsch verken- ningsvliegtuig, dat panne scheen te hebben, een noodlanding gemaakt te Espechin, op enkele meters afstand van de Fransche grens, waarlangs het vloog. De bestuurder is met zijn papieren over de Fransche grens ontwe- ken, voor Belgische patrouilles ter plaatse aangekomen waren. DUITSCHE GRIEF TEGEN BELGIE. Zaterdag was het, volgens den correspon dent der N. R. Crt. te Berlijn, Belgie, hetwelk van Duitsche zijde het verwijt moest hooren, dat het atfwijkt van het pad der strikte neu- traliteit. Belgie heeft met Engeland een con tract gesloten voor de levering vo6r 15 Februari a.s. voor 245.000 ton ijzer en staal. Nu wordt hier uitgerekend, dat dit zou overeenstemmen met bijkans een millioen ton per jaar, hetgeen het drievoudige zou zijn van hetgeen Belgie in normale tijden per jaar naar Engeland pleegt te exporteeren. Belgie bevond zich, zoo wordt hier aange- voerd, in onderhandelingen met Duitschland over den ruil van cokes tegen erts en staal. Voorts hangt de Belgische levering aan Engeland samen met een Fransch-Belgisch contract omtrent den ruil van cokes tegen erts, in dier voege dat Belgie zich, naar men hier overtuigd is, onder druk van ^Engeland en Franikrijk heeft verplicht om cokes te leveren voor Fransche erts en dan weder zooveel staal aan Engeland, dat het voor zijn andere buitenlandsche afnemers geen hoe- veelheid van beteekenis meer overhoudt. Daarbij heeft het de verplichting tot levering aan Engeland reeds op zich genomen, voordat de prijs vaststond. Zooals gezegd, beschouwt men dit als een inbreuk op de correcte neu- traliteit. WEGENS SPIONNAGE VEROORDEELD. De krijgsraad te Rijssel (Frankrijk) heeft den Nederlander Cornelis van Z. veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, wegens spion- nage ten gunste van Duitschland. Van Z. is reeds in April j.l. gearresteerd. DE REPRESAILLES- Vertrek van een Japansch schip met Duitsche goederen. Domed meldt uit Tokio: Dinsdag zal het 8000 ton metende Japan- sche schip Sanyo Maroe uit Rotterdam naar Japan vertrekken. Het schip is geladen met Duitsche goederen. Men wil hiermede een soort proefneiming doen om te komen tot een regeling van het geschil, dat is gerezen tusschen Japan en Frankrijk en Engeland nopens de maatregelen tot het in beslag nemen van de Duitsche exportgoede- ren. De Asahi Sjimiboen schrijft, dat de Japan- sohe regeering den toestand met emst gade- slaat, aangezien wordt gevreesd, dat het ge schil moeilijkheden zal opleveren, wanneer aan Fransch-Britsche zijde geen rekening wordt gehouden met de Japansche protesten. vergaderingen nauwlettend volgen. Het is den neutralen geraden goed na te denken, nu het nog tijd is. DE MOOED OP ENGELBERG. Volgens Havas is bij het onderzoek naar den moord op Engelberg, den secretaris bij het Duitsche consulaat-generaal te New-York, gebleken, dat Engelberg spion was in dienst van den Duitschen generalen staf. Dit zou zijn verklaard door den geneesheer, die Ujk- schouwing verrichte. Hoover, het hoofd van de Amerikaansche recherche, heeft zelf een onderzoek ter plaatse ingesteld. De politie moet een krachtig draadloos zendstation ten huize van Engelberg hebben aangetroffen. Over de motieven van de daad tast men nog in het duister. Engelberg zou in Februari 1908 voor spionnagedoeleinden Chicago be- zocht hebben. Zijn berichten over het werk van Duitsche emigranten in de Ver. Staten zou aanleiding hebben gegeven tot represailles tegen hun betrakkingen, die in Duitschland achtergebleven waren. Het wordt daarom heel goed mogelijk geacht, dat een der emigranten wraak op Engelberg heeft genomen. Aan den anderen kant acht men het ook mogelijk, dat men met een zedenschandaal te doen heeft. De politie heeft ten huize van Engelberg, be- halve een portret van Hitler, een vijftigtal foto's gevonden van jonge mannen uit een Duitsoh kamp van naaktloopers, met een aan tal intieme brieven in het Duitsch. De Duitsche amibassade te Washington zegt, dat zij zich niet voor het geval interesseert, omdat het geen politiek karakter draagt. s\ GEMOBILISEERDE PRIESTERS. Stefani meldt uit Rome 7 dezer: De Paus heeft een boodschap gericht aan alle gemobiliseerde priesters van alle landen om hen aan te sporen, goede christenen te blijven ook in ham moeilijke omstandigheden en zich bij de vervulling van him plichten te herinneren, dat zij vertagenwoordigers zijn van Jezus Christus hier op aarde. EEN FINSOH BEROEP OP HET WERELDGEWETEN. Een vertegenwoordiger van het Finsche ministerie van ibuitenlandsche zaken heeft een onderhoud toegestaan aan den correspon dent van Reuter te Helsijigfors. In dit inter view heeft hij een hartstochtelijk beroep op de wereld gedaan. Hij zei o.m., dat van alle zijden sympathiebetuigingen worden ontvan gen, doch dat men van een klein land als Finland met 3 millioen zielen niet kan ver- wachten, dat het immer stand kan houden tegen Rusland met zijn 170 millioen. Finland vecht wanhopig voor zijn leven; een gevecht dat nog verscheidene maanden, mogelijk ver- scheidene jaren kan duren. De groote Rus- sische beer zit evenwel den kleinen Finschen hond achtema en hoewel de hond kan ont- snappen voor een oogenblik, moet de beer tenslotte winnen. Er moeten wapenen en mannen worden gegeven. Na een beroep op Denemarken, Zweden en Noorwegen, zei de woordvoerder, dat het te betreuren is, dat de groote mogendheden, zoo als Groot-Brittannie en Frankrijk, die wape nen en bloed hunner burgers hebben gegeven voor Polen, niets kunnen doen voor Finland. Hij voegde hieraan toe: Het is thans aan de wereld Finland meer te geven dan sym- pathie, tenzij zij deze dappere kleine natie verpletterd wensdht te zien. Finland is trotsch, doch niet te trotsch om toe te geven, dat het niet voor altijd zonder hulp zal kun nen uithouden en hoopt dat de naties der wereld niet zullen toezien hoe het vernietigd wordt en zijn burgers uitgemoord. steenkoolimporteurs in den Atlantischen Oceaan met de uit 21 koppen bestaande be- manning vergaan. Het schip zou door een ontploffing tot zinken zijn gebracht. HET NOORSCHE SCHIP „GIMLE" OP EEN MIJN GELOOPEN. Reuter meldt uit Oslo: Het Noorsche s.s. Rudolf" is Arendal in Noorwegen binnengeloopen met zestien over- levenden aan boord van een ander Noorsch schip, de ,,Gimle" (1271 ton), dat Maandag na een ontploffing aan de Oostikust van Enge land gezonken is. De bemanning van de .jGimle" heeft drie dagen in sloepen rondge- dreven voor zij gered werd. Drie opvarenden worden vermist. HET ENGELSCHE S.S. „COREA" OP EEN MIJN GELOOPEN. Reuter meldt uit Londen: Het Britsche s.s. ,,Corea" (751 ton) is Vrij- dagnacht aan de Engelsche Oostkust op een mijn geloopen en gezonken. Zeven leden van de bemanning zijn gered. De kapitein, de eerste officier en zes andere opvarenden wor den vermist. De tweede officier, die tot de geredden foe- hoort, zeide te gelooven, dat het schip getor- pedeerd was. Het schip kwam zoo schuin te liggen, dat hij in zee viel. Alle drie de sloepen kwamen onderste boven in zee terecht. De overlevenden zijn gered door een reddingboot. DE ONDERGANG VAN DE „RRANDON" Men vreest dat negen opvarenden van de .Brandon", vijf matrozen en vier stokers, zijn omgekomen. Vier geredden zijn in het hospi taal opgenomen. De bemanning telde 43 koppen. DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE MARINJ1. Naar volgens Havas te Londen wordt mede- gedeeld, zou de duikboot, welke den torpedo- jager Jersey heeft beschadigd, vervolgens tot zinken zijn gebracht. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit sche torpedobootjager, die op 13 November op een mijn is geloopen, de Blanche was. Hierbij is een opvarende omgekomen, een wordt vermist. DE VERLIEZEN AAN DUITSCHE DUIKBOOTEN. Blijkens een mededeeling van het Britsche ministerie van luchtivaart is Vrijdag nog een tweede duikboot aangevallen door een vlieg tuig van de kustverdediging op het oogen blik, dat de boot zou gaan onderduiken. Een aantal bommen werd uitgeworpen en daarna verscheen olie aan de oppervlakte. Vijf minu- ten later hebben twee t o rpedoboot j age rs dieptebommen uitgegooid. -Als Vrijdag inderdaad twee duikbooten tot zinken zijn gebracht, zijn de vorige week door de Engelschen, naar Reuter opmerkt, vier duikbooten naar den kelder geholpen, n.l. een Zondag, een Donderdag en Vrijdag twee. DUITSCH SCHIP OFiGEBRACHT. Het Duitsche stoomschip Heiming Olden- dorff (3648 ton) is door een BritsQh oorlogs- schip prijsgemaakt en opgebracht naar een Britsche haven. UITBREIDING VAN BELGLE'S HANDELSVLOOT Binds eenige dagen gaat het geruoht, dat een belangrijke Belgische financieele groep DE ENGELSCHE HANDEL MET DE NEUTRALEN. Reuter meldt uit Londen: 'Het streven van Groot-Brittannie om den handel in oorlogstijd met zooveel mogelijk neutralen uit te breiden, wordt dagelijks voortgezet door middel van een ingewikkelde reeks handelsonderhandelingen. De voomaam- ste naties, waarmede onderhandelingen wor den gevoerd en waarvan sommige handels- delegaties in Londen hebben, op dit oogenblik, zijn: Nederland, Belgie, Denemarken, Noor wegen, Zweden, Finland, IJsland en Turkije. Reuter verneemt, dat in de meeste geval len deze onderhandelingen goede vorderingen maken. Om twee redenen echter acht men het niet wenschelijk iederen dag de gemaakte vorderingen te publiceeren. Ten eerste is er geen reden om &en vijand commercieele in- lichtingen te geven, die nuttig zouden kunnen iblijken voor hem en ten tweede moeten de neutralen beschermd worden tegen de her- haaldelijk uitgeoefende intimidatie van Duitschland jegens alien, die trachten goede betrekkingen met de Geallieerden te hand- haven, aldus Reuter. Er wordt echter den nadruk op gelegd, dat de afwezigheid van be richten niet beteekent, dat er op dit terrein geen goed werk verricht wordt. DUITSCHLAND, DE NEUTRALEN EN DE VOLKENBOND. Havas meldt uit Kopenhagen: De correspondent te Berlijn van de National Tidende bericht, dat in politieke Duitsche kringen wordt gezegd, dat de neutrale landen, die deel willen nemen aan de vergaderingen van den Volkenbond te Geneve, zich bloot stellen aan ernstige moeilijkheden. De Volken bond is voor Duitschland een particuliere Fransch-Britsche onderneming en het zou best kunnen, dat deelnemen aan de vergade ringen zou worden beschouwd als een sctoen- ding van de neutraliteit. Duitschland zal de LUXEMBURG TUSSCHEN TWEE VUREN. Goed drie maanden geleden, voor het uitibre- ken van den oorlog, was Luxemburg een wel- varend land, zonder een werklooze. Thans heeft het er meer dan duizend en het is nog slechts een begin van de misere. De neutra liteit vergt van Luxemhurg, naar verhouding grooter offers dan van eenig ander neutraal land. Zij sloeg het economisch leven lam en knakte met een slag de vrijheid van bewe- ging. Niet zoodra brak in September de oor log uit of de Luxemburgsche regeering legde alle bedrijven stil -wier werking de openbare meening zou kornnen beinvloeden. Radio- Luxemburg moest zijn uitzendingen staken; de ibioscopen werden gedwongen hun deuren te sluiten; ook de schouwhurgen moesten dicht en zelfs dilettanten-tooneelvoorstellingen wer den verboden. G!een conferencier mocht in Luxemburg het woord voeren, om het even over welk onderwerp. De pers kreeg van de overheid een wenk zeer voorzichtig te zijn en haar rubriek .Buitenland" te beperken tot de officieele berichten en ieder commentaar daarop aehterwege te laten. Zoo dempte de regeering alle invloedsforonnen, om haar machtige buren, Duitschland en Frankrijk geen kans te geven te kunnen zeggen, dat de openbare meening in Luxemburg met deze of gene oorlogvoerende -party sympathiseert. Deze angstvallige voorzichtigheid drukt op het leven van den gemoedelijken Luxembur ger, die niet gewend is zijn meening onder stoelen of banken te steken. Hij acht de maatregelen der regeering schromelijk over- dreven, vooral betreffende de sluiting van Radio-iLuxemburg en van de schouwburgen en de bioscopen. Hij protesteert en lamenteert maar het baat allemaal niets: de regeering legt alle protesten naast zich neer. Als ze er een enkelen keer op reageeren, dan is het om te wijzen op de geheel bijizondere en gevaar- lijke positie, die het land te midden van de oorlogvoerenden inneemt. In dit opzicht ligt Luxemburg letterlijk tus schen twee vuren, vooral het zuid-oostelijk deel van het land, waar de Duitsche en de Fransche kanonnen voortdurend overheen vuren en waar reeds tal van granaten neer- kwamen. Daarbij komt nog, dat Luxemburg om zijn industrie in stand te kunnen houden, tal van grondstoffen uit Duitschland moet invoeren. De voornaamste Luxemburgsche industrie is de metaalnijverheid, welke de speciale Duit sche gietcokes noodig heeft om te kunnen pro- duceeren. Sinds eenigen tijd echter heeft Duitschland den uitvoer van gietcokes naar Luxemburg gestaakt. Dit geschiedde niet om dat Duitschland gebrek aa:i gietcokes of met transportmoeilijkheden te kampen heeft, doch om op die wijize pressie te oefenen, ten einde in ruil voor de Duitsche cokes via Luxem burg zekere Fransche grondstoffen te ontvan gen, welke Luxemburg nog vrij kan invoeren. Zou de Luxemburgsche regeering aan dien laatsten eisch voldoen, dan zou zij weer een andere industrie stop moeten zetten, namelijk die welke de Fransche grondstoffen noodig heeft om te kunnen produceeren en waarvan de invoer, bij een doorvoer daarvan naar Duitschland, onmiddellijk gestaakt zou wor den. Zoo zit Luxemburg niet alleen ,,stra- tegisch'1' maar ook economisch tusschen twee- vuren". HET VERGAAN VAN DE „NOVA SCOTIA". Donderdag j.l. is het Deensche s.s. ,,Nova Scotia (6796 ton) van de Vereenigde Deensche SCHEPEN GETORPEDEERD. Naar Reuter uit Londen meldt is een nood- sein opgevangen van het Britsche stoomschip Brandon (6668 ton), dat op de Westkust van Engeland getorpedeerd zou zijn en gezonken moet wezen. De kapitein van de Thomas Walton heeft verklaard, in een interview met een vertegen woordiger van bet Noorsche blad Aftenpos- ten, dat zijn schip getorpedeerd is. DE RUSSEN BIJ MASSA-AANVALLEN WEGGEMAAXD DOOR MACHINE- GEWEREN. Be vasthesloten tegenstand der Finnen tegen de aanvailen der Russische legermassa's is totnogtoe zeer doeltreffend. De Finnen pas sen een tactiek toe, die de Russische soldaten nog niet kenden. Be troepen strijden namelijk in afzonder- lijke compagnieen, hetgeen zeer groote voor deelen biedt in een zoo weinig begaanbaar terrein als het Karelische gebied. De Russi sche troepen daarentegen doen massale aan vailen en wordten door de Finsche mitrai-lleurs weggemaaid. Er is zware sneeuw gevallen aan het front van Petsamo, waardoor de operaties te land en in de lucht tegengehouden werden. ■Gemeldt wordt, dat de Russen zware ver- liezen hebben geleden bij het troepen aan land zetten te Liinahamari. Toen de Sovjet-Russi sche booten de kust naderden, deed zich, zoo wordt gemeld, een -verschrikkelijke ontploffing voor, waardoor geweldige rotsblokken in zee stortten. Een aantal booten kapseisde en ver scheidene honderden mannen verdronken. Tegelijkertijd openden Finsche maehinegewe- ren het vuur. Havas- meldt uit Helsinki, dat in het uiter- ste Noorden van het Finsch-Russische front zich Zaterdag voor de Russen zeer bloedige gevechten hebben afgespeeld. De Finnen vie len aan op ski's over een front van drie kilo meter. In een der sectors wisten de Finnen voordeel te behalen van de -verrassing en ver- warring onder hun tegenstanders en wisten zij de Russen volkomen in den pan te hakken. Meer en meer treedt aan den dag, dat de Finnen aan hun tegenstanders superieur zijn wat schietvaardigheid betreft. In den sector waar de gevechten zich Zaterdag afspeelden, bestonden de Russische formaties voorname- lijk uit Kirgiezen-stammen, die een modernen oorlog niet gewend zijn. Ook de Russische vliegtuigbommen missen vaak hun doel. Dit was Zaterdag het geVal in de stad Hango, welke een luchtbombardement heeft te ver- duren gehad, doch waar talrijke projectielen verkeerd terecht kwamen. EEN POND ERWTEN OjP BON No. 5. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Zater dag 9 Dec. tot en met Zondag 7 Jan. a.s., de met „5" genummerde bon der rijksdistribu- tiekaart recht geeft op het koopen van een pond groene erwten of spliterwten. MEDEDEEXING .AAN DETAHjLISTEN. De Minister van Economische Zaken deelt mede dat de opplakvellen met bonnen no. 7 (voor suiker) van 11 t'm 15 December en op plakvellen met bonnen no. 3 (voor erwten) in de daarop volgende week, derfhalve van 18 t/m 22 December 1939, door detaillisten moe ten worden ingeleverd. AAN DEN GROND GEVAREN. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde is het beurtmotorschip „Magdalena" dat een geregeld'en dienst TerneoizenMiddelburg vice versa onderhoudt aan den grond gevaren en iblijven zitten. Een sleepboot is uitgevaren voor het eventueel verleenen van assistentie. Een later bericht meldt, dat het schip op eigen kracht vlot gekomen is, waarna het de reis naar Terneuzen zonder sc'hade bekomen te hebben heeft voortgezet. OMHOOGGELOOPEN. Bij het binnenkomen van de Middelhaven is het Nederlandsche motorschip ,,Machiensteen 21" op de Oostelijke havendam omhoog- geloopen en blijven zitten. Later is het schip met behulp van de sleepboot .Holland" vlot getrokken. Een onderzoek aan boord heeft uitgewezen dat het schip geen schade beko men heeft. AANVARING. Tijdens de vaart op het kanaal van Terneu zen is het van Riemen komend Noorsche stoomschip ,,Orania" in aanvaring gekomen met het Nederlandsche sleepschip ,,Wal- sum 27". Laatstgenoemd schip bekwam averij aan het roer. De ,,Orania" die geen schade bekwam, heeft de reis naar Antwer pen voortgezet. LEZINIG OVER POLEN. Zondagavond werd in het Patronaatsgebouw een lezing over Polen gehouden door den Zeer Eerw. Pater Dr. A. Stracke S.J. Deze Vlaamsche pater is door zijn lezingen en ge- schriften geen onbekende in Noord-Nederland. Op boeiende en hier en daar iiumoristische wijize heeft hij de geschiedenis van Polen van de middeleeuwen af tot heden besproken, heeft hij de moeilijkheden van den tegenwoor- digen Poolschen staat, het godsdienstvraag- stuk en 't Jodenvraagstuk in Polen belicht, alles nog verduidelijkt door Iichtbeelden. De Eerw. spreker, die zijn studies gedeeltelijk in Polen heeft gemaakt en ook later nog in Polen heeft vertoefd, daar zelfs als priester met de menschen heeft om moeten gaan, kende Polen wel. Polen is geen land, maar een kleine wereld op zich zelf, zei de geleerde pater. Er wonen Polen, Russen, Oekra'iners, Letten, Duitschers; de meerderheid, pl.m. 55 procent, is Roomsch-Katholiek, pl.m. 15 pro- cent Israeliet en de rest orthodox. Door den vrede van Versailles werden de drie gedeelten, die ongeveer 150 jaar gescheiden waren ge weest en elk een andere kant waren opge- gaan, weer vereenigd. Daarvan had 't Ooste- lijk deel 't getal, 't Zuidelijk deel de cultuur en 't Wjestelijk deel t geld. In de 20 jaar van zijn bestaan moest steeds een groot gedeelte, pl.m. 2/3, der Staatsinkomsten worden ge- bruikt voor leger en vloot, zoodat voor nood- zakelijke verbeteringen 't geld ontbrak. De plattelandsbevolking in 't Oosten was al grootendeels communistisch, gedeeltelijk ver- oorzaakt door de slechte economische toe- standen, gedeeltelijk door de hang naar Mos- kou (orthodox). Spreker hoopt en verwacht ook, dat Polen weer zal verrijzen, dat 't dan zich meer op 't Westen zal orienteeren om ge- zamenlijk 't dreigende gevaar uit 't Oosten te keer en. POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN „VOOR HET KIND". De centrale propaganda-commissie consta- teert met voldoening, dat de verkoop der ■postzegels en briefkaarten ,,voor het kind" een zeer bevredigend verloop heeft. Over het algemeen zijn de omzetten in de eerste week niet achter gebleven bij die van verleden jaar. Men verwacht, dat, behoudens onvoorziene omsitandigheden de huidige actie wederom een groot succes zal worden. Boven verwachtlng is de omzet van de prentbriefkaarten, zoodat nog niet aan alle aanvragen kan worden voldaan, daar men bij het aanmaken van de oplaag niet had durven hopen, op een zoo groote aanvraag. Dank zij herdruk zal binnenkort weer voldoende voor- radig zijn. In de bladen verscheen een groote prijs- vraag ,,voor het kind waarvan de oplossingen moeten zijn ges-chreven op een briefkaart ge- frankeerd met 2 kinderzegels van 5 (8) cent. Prinses Juliana stelde hiervoor de hoofd- prijs welwillend beschikbaar. Voorts zullen er zijn 10 radiotoestellen uit de schitterende nieuwe serie van Philips en eenige honderden Oudejaarspakketten, vol verrassingen. Het is in het belang van ,,het Kind" te hopen, dat evenals verleden jaar, het aantal inzenders wederom de 100.000 zal overschrij- den. De kinderpostzegels zijn verkrijgbaar aan de loketten der postkantoren. De verkoop der briefkaarten geschiedt ech ter van wege het comite. Naar ons werd medegedeeld hebben zich daarvoor te Terneu zen eenige dames beschikbaar gesteld, die voor den verkoop der briefkaarten aanwezig zullen zijn in de wadhtkamer van het P.T.T.- kantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand November werd op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelagd 39.380,24; en terugbetaald 72.337,47; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 32.957,23. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 19. GOEDKOOPE KERSTPOSTPA KKETTEN VOOR GEMOBHISEERDEN. Ook met het Kerstfeest zal de gelegenheid worden opengesteld, aan onder de wapenen zijnde militairen beneden den rang van offi cier tegen de helft van het normale tarief postpaketten toe te zenden. De pakketten moeten aan het veldpostadres van de betrok- kenen worden geadresseerd, zooveel mogelijk met het nummer van het veldpostkantoor, in weike de militair is gelegerd. Teneinde deze pakketten voor de post duidelijk kenbaar te maken, dienen over het adres op het pak- ket en op de bijibehoorende adreskaart met inkt twee elkaar schuin snijdende lijnen te worden aangebracht. Goedkoope postpakketten voor militairen dienen in het tijdvak van 18 t/m 20 December ter post te worden bezorgd. NIEUWE SUIKERBON: NO. 6. De Minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 11 Dec. tot en met Vrijdag 29 Dec. a.s. de met ,,6" genummerde bon der rijksdistributie- kaart recht geeft op het koopen van een kilo gram suiker. EEN BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR DR. S. S. SMEDING. De koning der Belgen heeft Dr. S. S. Sme- ding, oud-directeur-hoofdredacteur van de Middelburgs-che Courant, voorzitter van de Zeeuwsche persvereeniging en correspondent

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2