ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN %-ieperig ''AKKE&ZjS Beate weet, wat ze wil Jo. 10.002 MAANDAG 11 DECEMBER 1939 79s Jaargang BinnenSand Feuilleton SStiif VvfrOUW- heeft me niet in S EERSTE BLAD REEDS 10 MILLE VOOR FINLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. DE ONDERGANG VAN DE „TAJAN{DOEN". rSPRI.lSRin.npn Tpv Moh>7qm -f 1 ok o 3-r--. a A A BONNEMENTSPRIJ SBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,—, overige lan den /2,35 per 3 maanden fr, per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEtLEFOON No. 2073. ADVERTENTIiSN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KEEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. N1EUWE STAATSLEENING VERMOEDELIJK SPOEDIG TE WACHTEN. Naar men weet bebben er reeds geruimen tijd geruchten over een staatsleening geloo- pen. Dezer dagep bebben er naar wdj hoorden, inderdaad besprekingen plaats gevonden met. bankiers, doch over de strekking daarvan worden .geen mededeelingen gedaan. Derbalve kan geen bevestiging worden verkregen of bet gerucht, dat bet om een 4 leening zou handelen tot een bedrag van f 300 millioen, waarvan de looptijd 20 jaar zou zijn, inder- daad juist is. Volgens betzelfde gerucbt zou de aankon- diging deze week plaats bebben. (Handelsblad.) De actie voor bet Finscbe Roode Kruis van de Finsoh-Nederlandsebe vereeniging heeft 10.000 bijeenigabracbtwaarvan /2000 door Nederlandsche houthandelaren is gestort. Vooral ook uit de kringen van de Nederland scbe arbeiders en den kleinen middenstand blijkt groote sympathie voor 't Finscbe volk te bestaan en van deze zijden zijn vele giften ingeikomen. Het is nog niet bepaald of geld zal worden overgemaakt, dan wel of goederen zullen worden gestuurd. INDIEN SCHAARSCfHTE AAN BOUW- MATERIALEN DREIGT. Aangezien bet van groot belang is, dat het bouwbedrijf ook in de huidige omstandigtaeden normaal voortgang vindt, is, op verzoek van den Minister van Eeonomisehe Zaken. de voorzitter van de commissie van bijstand'van bet rijksbureau voor bouwmaterialen overge- gaan tot de instelling van een „commissie tot vaststelling van de urgentie der bouw.behoef- ten." Deze commissie, zal, indien schaarscbte aan bouwmaterialen dreigt, adviseeren inzake de urgentie van de verschillende bouwbehoef- ten, rekening houdende met de besohikbare hoeveelheden bouwmaterialen. In deze commissie hebben de belangrijkste groepen van opdracbtgevers in het bouwbe drijf, alsmede vertegenwoordigers van de rijiksburea/ux voor bouwmaterialen, bout en metalen zitting. Het voorzitterschap berust bij den heer Ir. H. /van der Kaa, hoofd-inspecteur van de voikshuis vesting. Het secretariaat is opgedra- gen aan den secretaris van de commissie van bijstand van het Rijksbureau voor bouwmate rialen, Mr. G. J. M. -Stulemeijer en is geves- tigd Bezuidenhoutscheweg 30 te 's-Graven- hage. GOED NIEUWS VOOR DE KAMPEERDERS. Door samenwerking van de besturen van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de Ned. Kampeerkaarten Centrale is besloten tot een reorganisatie van laatstgenoemd lichaam, welke van groot belang voor de kampeerders zal zjjn. De Ned. Kampeerkaarten Centrale zal met ingang van 1 Januari 1940 met beboud van eigen naam avergaan in den A.N.W.B. De Kampeerbelangen zullen in de toekomst be- hartiigd worden door een raad van beheer waarin naast de A.N.W.B. ook de Alg Ned' Kampeervereeniging en de Nederlandscbe Toersitenkampeerclub ver tegen woordig'd znl- len zijn en waarin ook de tegen.woordige leden van den raad van toezicht zullen overgaan. Als onmiddellijk gevolg van deze reorgani satie za/1 de prijs van de persoonlijke kampeer- kaart tot pp de helft worden teru.ggebracht en niet meer dan /0,25 kosten. DE HEER J. R. SNOECK HENKEMANS HERSTELD. De ,,Nederl." deelt mede, dat de beer J. R. Snoeck Henkemans, die onlangs in een kliniek werd opgenomen, voor het ondergaan van een oogoperatie, sedert enkele dagen weer thuis is en het uitstekend maakt. Door de doktoren kon worden vastgesteld, dat de operatie, welke in hoofdzaak werd ondemomen, om de kwaal, die bet gezichtsvermogen steeds ver- dbr aantastte, tot staan te brengen, bet resul- taat gehad heeft, dat er mede beoogd werd. Offcieus verluidt volgens de N. R. Crt.: Hoewel bet uiteraard niet mogelijk is, nog vodr net begin der volkenbondsvergadering te Geneve, welke Finland's klacht tegen Rus- land behandelen zal, tot in bijzonderheden mede te deelen, welke Nederland's bouding daar zal zijn, zoo kan toch hi groote trekken worden aangegeven, wat het standpunt ten opzichte van Nederlafid's deelneming, gelet op de tegenwoordige wereldomstandigheden, is. Dat Nederland aan den oproep voor deze samenkomst geboor heeft gegeven, bescbouwt het als het vervullen van zijn plicht als Vol- kenbondslid; ook de andere Oslostaten blijken dezelfde opvatting te zijn toegedaan. Geen deelneming aan samcties. Intusschen is de Nederlandscbe regeering van oordeel, dat de Volkenbond in zijn tegen woordige samenstelling het gezag mist om ieiding te geven bij een internationale actie tegen een aanvaller. Met betrekking tot bet aan de orde gestelde punt kan dan ook niet anders verwacht worden dan dat Nederland, hoewel het zal kunnen medewerken aan een eventueele uitspraak tot het aanwijzen van den aggressor, niet bereid zal zijn aan sanc ties in eenigerlei vorm tegen het als aanval ler aangewezen land deel te nemen. Het beboeft nauwelijks betoog, dat de Nederlandsche delegatie zich in volstrekten zin zal verzetten tegen pogingen om deze Assemblee te gebruiken voor een discussie omtrent conflicten, waarvoor zij niet bijeen is geroepen en die de Volkenbond, naar het oordeel der Nederlandsche regeering, thans niet behoort te behandelen. Nederland geen candiidaat voor den V olkenbondsraad. De regeeringspersdienst meldt: Aangezien thans zoowel Belgie als Zweden zitting heeft in den raad van den Volkenbond en derhalve, indien Nederland zich in plaats van Zweden, dat moet aftreden voor een raadszetel 'beschikbaar zou stellen, bet onwenschelijke feit zich zou voordoen, dat geen der vier Scandinavische staten doch wel Nederland en Belgie beide in den raad ver- tegenwoordigd zouden zijn, heeft de Neder landsche regeering besloten geen candidatuur "oor eraadslidmaatschap te aanvaarden. DE HEERSOHENDE GEVAREN DER ZEE. Een commissie van advies ingesteld. Naar men meldt heeft de Minister van Waterstaat een commissie ingesteld, welke wordt opgedragen op korten termijn van advies te dienen omtrent de vraag of, en zoo ja welke, extra-maatregelen in deze bn- zondere tijdsomstandigheden getroffen zouden kunnen worden ter verhooging van de veilig- heid van schepen en bun opvarenden in ver- band met de heerschende gevaren ter zee. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd de heer P. S. van't Haaff, inspecteur-generaal voor de scheepvaart en tot leden zijn aange wezen de beeren J. Brautigam, algemeen- voorzitter van de contactcommissie voor werknemers ter koopvaardij, ir. A. van Diel scheepsbouwkundig adviseur van de scbeep- vaartinspectie (voor het departement van waterstaatL. C, M. ,van Eendeniburg, admi- nistrateur van de Vereenigde Nederlandscbe Sobeepvaartmaatschappij, F. C. Haanebrink mspecteur bij Pb. van Ommeren's scbeep- yaartbedrijf, F. J. Heeris, schout-bij-nacht (voor - bet departement van defensie), J. F. van Hengel, directeur van de Stoom- vaartmaatscbappij Nederland, P. de Vries, secretaris van de Vereeniging van gezag-- voerders en stuurldeden ter koopvaardij, J. F. Wesseling, chef van het bureau scheepvaart aan bet departement van eeonomisehe zaken, en J. Zwaga, secretaris van den R. K. bond van transportarbeiders St. Bonifacius; als secretaris der commissie is aangewezen ir. E. Smit Fzn., tijdelijk ambtenaar aan bet depar tement van waterstaat. NEDERLAND DANKT ENGELSCHE MARINE. De Nederlandsche regeering heeft, volgens een Reuterbericht van de N. R. Crt., dank b-etuigd voor het pradht-ige werk, dat is ver- richt bij de redding van de overlevenden van de Simon Bolivar". Het heldhaf-tige optre- den van officieren en lager personeel van de Koninklijke Marine en de uitotekende ont- vangst van -de overlevenden zullen niet spoe dig worden vengeten". De Koninklijke Nederlandsche Stoom- bootmaatschappij heeft eveneens uitdruk king gegeven aan haa-r groote waardeering voor de vele diensten, welke torpedoboot- jagers, mrjnenvegers en andere vaartuigen bij bet reddingsiwerk hebben toewezen. Men meldt aan de N. R. Crt. nader uit Londen Alle gered-den van de ,,Tajandoen" zijn thans veibg en wel ondergebracbt te Ply mouth. Onder ben is maar e6n gewon-de, dat is de betrekkelijk nog gunstige balans van de tweevoudige ramp, welke de zwaar be-proefde opvarenden van bet Nederlandsche schip is overkomen. Per telefoon hebben wij met hen contact gehad, maar alien waren uiteraa,rd doodop en verlangden meer naar slaap, dan herinnerd te worden aan de vreeselijke ellen- de, waaraan zij bloot hadden gestaan. Uit de mededeeling, welke ons bereikte, laat zich het volgende beeid samenstellen Eon hevig-e ontploffing. Donderdagmorgen, in de vroegte, toen alle passagiers nog, in slaap gedompeld, in hun butten lagen en de bemanning voor het groot- ste deel ook nog in de kooien lag, viel mid- scheeps van de ,,Tajandoen" een ontzettende ontploffing voor. Het heele schip schudde, dreunde en kraakte. ,,iHet was of ons booren en zien verging", aldus een der geredden, met een zenuwachtpg laebje door de telefoon. Het schip blijkt zonder eenigen twijfel zoo lek te zijn geworden, dat er slechts een ding ge daan kon worden: Trachten het veege liif te bergen. J De sloepen bingen reeds buiten -de davits, ter hoogte van de railing, gereed om onmid dellijk gestreken te worden. Gelukkig waren zij alien nog te gebruiken, vier in getal. Snel werden zij gevuld met menschen, vrijwel al ien in nachtgewaad, slechts het een of andere dikkere kl-eedingstuk haastig omgeworpen. ,.Was er paniek", vroegen wij? ,,Ik kan bet u waarachtig niet zeggen", booren wij eenigen na elkaar verzekeren, „het was als een booze droom. Je realiseerde je niet meer wat je deed.'' Snel, snel, dat was het wachtwoord Binmen een kwartier was de „Tajandoen" ge- zonken. Het schip voerde de lijken van twee leden van de bemanning met zich in de diepte mede, twee leden van het personeel der machmekamer, die door de ontploffing waren yerrast en die niet m-eer te redden" waren. zij door de ontploffing gedood Het niet uit te maken. Werd de ontploffing veroorzaakt door een torpedo De kapitein, de heer J. B. Roete- rink. aarzelt zich daarover uit te laten Met eemge zekerheid val-t er niets van te zeggen. Ervaring dienaangaande bad bij niet. Nog vier andere leden van de bemanning moeten omstreeks dezen tijd het leven hebben verloren. Waarscbijniijk zijn zij verd-onken. Door OTFRID VON HANSTEKN- Vertaald door Angelica van Hest. 21Vervolg. E^jon kon de hospita ommogeilijk verder uitvragen, zonder haar nieuwsgierig te maken. Hij pakte den brief aan, ging er baas- tig mee naar een stil straatje en scheurde bem open, nadat bij zich er van overtuigd bad, dat hij van het pension uit niet meer ge- zien kon worden. Even later hield hij bet document met bet notariszegel in handen. Een overweldigende vreugde steeg in hem op, maar in de haven floot de sirene van de boot. Hij had nu geen tijd om alles te lezen; bij haastte zieh aan boord en dadelijik daarop zette de boot zich in beweging. Egon zocbt zijn hut op. Hij, ging op een klapstoeltje zitten en las Beate's brief. Eerst het door den notaris onderteekende docu ment, dat precies zoo was gesteild, als hij had j nam aUe scbuld op zioh, scbreef, dat by bet slechts had gedaan om- dat zr) met zelfmoord dreigde en dat het hun beider vaste wil was geweest, onmiddel lijk weer te seheiden. Mijnheer Jousten werd nls getuige genoemd. Verder nog een kort scthrijVen ter begeleiding „Zeer geachte Heer Dombusch! hft Sewenschte document. Ik dat dit u de zoo zeer verlangde vrijbeid zal teruggeven. De Voorzienigheid steek gelaten. Van morgen werd ik, door toe- meTnt V£f Cen h6er' die het met mij "1®"' aaf een betrekking gebolpen als -secretaresse bij een faoogen regeerings- ambtenaar. Ik verlaat Argentinie; "het zal u geen belang inboezemen, waar iik beenga. Mocht in dat land een scbeiding mogelijk zijn, dan zal ik er dadelijk voor zorgen, dat zulks gescbiedt. Te dien einde heb ik ook den brief van senhor Schliepbacke be-houden. Gelukt de scheiding, dan zal ik het desbetreffende docu ment poste restante naar Rosario zenden. Laat u daar uw adres achter. Er rest mij nog, u nogmaals voor uw hulp destijds te bedan- ken en u om vergiffenis te vragen, omdat ik u verdriet heb veroorzaakt. Ik neem aan. dat wij elkaar in dit leven niet zullen terugzien en wenscb u het beste. Beate Serenus." Egon stak de papieren in zijn zak en ging op den omloop voor de butten staan. Op de kleine boot was alles in beweging; de men schen stonden luid p-ratend in groepen bijeen en keken in de lucht. Onwillekeurig hief ook Egon het h-oofd op. Een kleine vliegmaohine, die in den zonne- schijn als zilVer glansde, cirkelde in sierlijke bogen bovpn de stad en verdween dan naar bet Westen. Naast Egon stond een dikke farmer. ,,Dat is de exceilenza uit Buenos Aires die Mer bij de regeering inspectie heeft gebouden. Het gaat vlug, zoo'n machientje, maar mij zouden ze met geen tien paarden. Egon knikte, zonder verder te luisteren. Diaarboven in de vliegmachine zat Beate- was de secretaresse van de Exceilenza; dat klopte met hetgeen zij gescbreven had. Hij gevoelde zich op het oogenblik wel heel eigenaardig. Misschien was hij een beetje jaloersch? J 'Of had bij spijt, dat bij haar niet nog een- maal had gesproken? Haar emstig, verstan- dig gezicht stond hem voortdurend voor den geest. Dat was heel natuurlijk! Tenslotte was Beate Serenus toch nog het laatste, dat hem aan het Duitsche vaderland berinnerde. Won- derlij'k, zooals menschelijke hersenen op spe- Het is moeilijk na te gaan. De meeste ver- klaringen kloppen, dat de vier mannen op bet dek zijn gezien. Zij bevonden zich echter niet in de sloepen. Wachten om appel te houden ging niet. De ontploffing had een gat ge- slagen in de obetank en de dikke olie dreef om bet schip been in de zee. Het regende en het was koud. Huiverend wikkelden de i geredden zich in bun inderhaast omgeworpen kleeding. Zij krrjgen een ietwat veiliger ge- voel, maar dat duurt niet iang. Terwijl de „Tajandoen" wegzonk, geraakte de olielaag, waaronder zij verdween, in brand. Een fantastiseh maar onheilspellend licfat drong door de duisternis. De vlammen gre- pen cwn zich heen, en bedreigden de sloepen. Roeien! roeien! luide bet commando. Hoe lang duurde bet voordat er buip op kwam dagen? ,,Uren heeft het geduurd", ver- zekerden ons om strijd de geredden. Maar die tijd van wadhten scheen langer te duren dan hij in werkelijkheid was. Er moest al vrij vlug hulp bij de hand zijn geweest. Een deel van de scbipbreukelingen is aan boord geno- men van een Italiaansch schip, een ander van een Belgisoh schip de Louis Shei-d. Daar t Italiaansche schip koers zette naar Zuid-Europa, en het Belgische via Engeland op weg was naar Antwerpen, zijn tenslotte alle Nederlanders aan boord van de Louis Sbeid overgebracht. Daar was voor het eerst gelegenheid appel te houden en toen bleek, dat er zes leden van de bemanning ontibraken en dat er een gewonde was, een stoker, die een klap in den rug had gekregen. Hij- is er niet emstig aan toe en zal, dianik zij de verpleging in een ziekenhuis te Plymouth binnen korten tijd hersteld zijn, De Louis Sbeid zette met 58 scbipbreuke lingen aan boord, koers naar de diehtstbijzijn- de baven. Aan boord werden de geredden natuurlijk liefderijk behandeld en van het noodige voorzien. De 'acht vrouwen en twee kinderen, die interaard bet meest geleden hadden, konden weer wat op hun verhaal komen. Het ongeluk zou de geredden echter blijven vervolgen. De Louis Sbeid scbijnt in den stroomenden regen, den dicbten mist en de bevige zeg, de koers te zijn kwijt geraakt en is op de rotsacbtige kust geloopen. Het strand nan Devonshire aan den voet van de hooge rotsen langs de geheele kust is van fijn zand en kiezel. De Louis Sherd liep dan ook geen averij op. Het geluk was echter met hem, want op betrekkelijk korten afstand van de plaats waar het schip vast liep, verheft zich een rotspartij midden- uit het zand. In dien de Louis Sbeid daarop geworpen zou zijn zou het vaartuig geheel uit elkaar zijn gesla- gen. Nu lag bet vast in bet zand, omspoeld door de geweldige branding. De schok was zoo bevig aan gekomen, dat de bewoners van het hotel dat boven op het rotsplateau staat, het konden booren. Ze liepen ui-t en zagen op een afstand van' eenige honderden meters, onoer hen aan den voet van bet plateau, een schip aan den grond zitten, dat onmiddellijk gesnignaleerd kon worden als een neutraal schip, omdat bet beider verlicht was. Het schip zond noodsignalen uit. De kust- wacht kwam onmiddellijk in het geweer en uit de naburige plaatsen aan de kust werden reddingbooten uitgezonden. In verband met de hooge golven konden de reddingbooten echter geen opvarenden van het schip over- nemen. Indien er onmiddellijk levensgevaar °°r lien had bestaan, zou het anders zijn geweest, maar de -Louis -Sheid lag vast in het mulle zand en liep geen gevaar. Eenige uren lang hielden de reddingbooten zich in den stroomenden regen bij het schip op, wachtend op een gunstige gelegenheid als het weer niet zou bedaren. om met bet reddingswerk te be- gihnen. Intusschen werden aan den wal ook de noodige maatregelen genomen. Het Roode Kruis kwam aan om eventueele gewonden of drenkelingen te verplegen en ambulance- wagens werden opgesteld om direct weg te kunnen riiden. Hangeri^koomPNU oppassenl Neem dadelijkeen"AKKERTJE" en vanavond nog een. Onder de wol. Morgen geen Griep! Mnifftz. iVjed.) Emdehyk omstreeks middemacbt, konden de Nederlandsche schipbreukelingen van boord Langs de zwiepende touwladders moesten zij van de Louis Sbeid af in de red- dmgbooten. In kleine groe-pjes kwamen zij aan wal, waar -zij dadelijk in de ambulance- Efltrrd® gebracht en weggereden naar lymouth, omdat daar betere verzorgins' e-e- geven kon worden dan in bet vTsschers- gehuchtje, waar zij aan land werden bracht. ge- Rechtst recks door ciale oogenblikken functionneeren. Gisteren had hij haar gehaat en nu belachelijk ge- woon! Nu dacht hij: daar boven vbegt mijn vrouw en nu heb ik haar voor altijd verloren. '-'on haastte zich naar den zoogenaam-den salon. Hier zat een gezedschap veefokkers uit Paraguay, die alien roode mutsen, die aan sliaapmutsen deden denken.- op bun verwarde grijze haren droegen en die een eindelooze partij skaat speelden. Hij liet zich papier, een pen en inkt bren gen en begon aan Schliepbacke te sch-rijven. Hij trachtte een samenhangend relaas te geven, doch werd steeds verwarder door het zich op-dringende geluksgevoel. ..Beste, beste vriend, doe wat je kunt, ik heb die kleine, schattige Ines zoo lief." Wat was -het een heerlijke nacht aan dek, terwijl de boot ergens aan een rots van den steilen oever meerde! Mannen met kleine electrische zaklantaarns bewogen zich op den oever en zagen eruit als rooverhoofdlieden terwijl zij vrachten brandhout aan boord sleepten, waarmee de scheepsketels verder jestookt moesten worden. Wat was Resistencia, het kleine snertnest met zijn bontgekleurde huizen, toch een prach- tige, beerlijk-mooie stad, nu, Egon het door zijn geluksbril bezag! Wat was de post- beambte vrien-delijk, die den aangeteekenden brief aan Giinther Schliephacike van hem in ontVangst nam en het telegram, dat hij in zijn ongeduld vooruit zond: ,.Ik heb alle papieren ben gelukkig." Wat was de ijskoude hmonade, die hij in de kleine lunch-room op de Plaza dronk heerlijk verfrisschend! Voor de deur wachtte een Ford, een oer-oude kast, nog uit de dagen van de arke Noachs, op- hem, om -den senhor mgeniera naar de farm Santa Eleonora te brengen. Dit landschap zag e-r weer heel anders u-it. Groote vlakten, die slechts met lage boschjes begroeid waren, -enkele hooge boo- men. Daaromheen groote, groene uitge- '3 stiektheden, biina als in een Engelsch park echter begroeid met een harde, taaie gras- soort. Dan weer was het, als-of de slechte weg door een reusa-chtig kerkhof voerde, omdat overal op korte afstanden van elkaar termietenheuvels van wel een meter hoog, als grafsteenen oprezen. Deze heuvels waren zo<5 vast gevoegd, d'at men ze soms fijn- stampte en er uitstekende kunststeen uit ver- vaardigde. Dan reden ze weer langs groote katoen- plantages, waarin troepen vlijtige arbeiders, ondanks den zonnegloed, hun zwaar werk verrichtten, teneinde het witte goud te be- schermen tegen de duizenden gevaren van het klimaat: de ontelbare schadelijke insecten en het woekerend onkruid'. Eindelijk lag Santa Eleonora voor hen. Ook een gebouw met een groote waranda. maar niet te ver- /elijken met Santa Theodora. Don Juan de Costa trad hem tegemoet. vriendelijk als alle Argentijnen. Maar Egon zag onmiddellijk, dat hier geen rijkdom heerschte, zooals hij zijn vriend en dat de farmer gewoon was, zelf aan te pakken. Ook was hij hier wel d'e verwach-te ingenieur, maar niet de vertrouwde vriend uit het vaderland. Egon was bliji, toen den volgenden dag door zware ossenspannen de machinedeelen A-erden gebracht, die hij moest opstellen, en hij -ging aan den arbeid met een troep ver- wilderd uitziendie werklieden. HOOFDSTUK XIX. In snelle vlucht steeg de glinsterende zii- veren vogel omhoog. In de behagelijke cabine, waar de exceilenza in den eenen hoek zij-n slaapje deed, zat Beate Serenus aan het tegenovergestelde vensiter en keek met wijd ^eopende o-ogen naar beneden, terwijl de Duitsche -piloo't met vaste hand het toestel naar het Westen riehtte. Tegen den avond d'aalde het vliegtuig en de exceilenza werd wakker uit zijn gesoes. Hij had gedurende de geheele reis nog niet gesproken. den donikeren nacht en delijk€n regren' het dus naar Plymouth, waar de Nederlandsche consul de beer Van der Kasteele, reeds de noodige voor- bereidende maatregelen had getroffen. In het hoist van den nacht, omstreeks drie uur kwam de eerste auto met vrouwen en kinde ren aan en konden de eerste schipbreukelin- uur -"adat zij op zoo ontzettende wijze uit hun slaap waren gehaald, zich weer te bed egigen, thans op den veiligen vasten wal. ,..i\iet storen voor den middag", was het parool en ook een nieuwsgierige journalist moest mzien, dat het dezen mensohen niet al te las-tig gemaakt moet worden met vragen te stellen. Hoe lang zij trouwens- te Plymouth zullen blijven is de vraag, want zij zullen, zoo- dra zrj uitgerust zijn, alien naar Nederland teruggezonden moeten worden, via Londen De geredden van de Simon Bolivar en van de Spaarndam zagen natuurlijk erg op tegen een tweede reis over het kanaal, maar de schip breukelingen van de Tajandoen, met hun dub- bele ervaring van zeerampen, zullen nog schoorvoetender de dekplanken van een schip oecredien. De ondergang van de Tajandoen. Het A. N. P. meldt nog uit Londen: In hun hotel te Weymouth had een verte- genwoordiger van het A. N. P. nog een on- derhoud met eenige opvarenden van de Tajandoen, die na de stranding van de Louis Sheid door een Engelsche reddingboot aan land zijn gebracht. De hoofdmachinist van het vergane s-chip de heer W. v. Maus, verklaarde, dat drie leden van het machinekamerpersoneel bij de ont ploffing op slag gedood moeten zijn. De vlammen sloegen onmiddellijk uit de schoor- steen, doordat d-e stookolie vlam vatte. Bin nen twee minuten begon de olie uit het schip _e loopen en achthonderd ton zijn op deze wijze verloren gegaan. Het was een versehrikkelijk gezicht, overal de vlammen van de brandende olie uit het water te zien opstijgen. Zelfs toen men later op geruimen afstand van de plaats van het ongeluk verwijderd was, zag men aan den horizon de vlammen nog uit het water op stijgen. Van de Nederlandsche bemanning werden twee leden zeer licht gewond. Een hunner kreeg eenige brandwonden en de ander be- zeerde zijn voet, waarvan later bleek dat twee teenen waren gebroken. Een passagier verhaalt van den brand aan boord. De 19-jarige student F. B. Nyon, die uit Den Haag- naar Batavia terugkeerde, vertelde dat de meeste passagiers nog sliepen toen de'ont ploffing plaats vond. Hijzelf was toevallig ..Wij zijn aan ons doel voor vandaag. Hoe bevalt u het vliegen Uitstekend! Het was heerMjk!" Voor het eerst sprak Beate weer op den ouden toon, vol blijden levensmoed, dien zij m1 deze weken volkomen had' afgewend. Maar de exceilenza nam niet zijn intrek in een hotel, doch in het regeeringsgebouw en ook voor de senhorita secretaresse, die welis- waar met verbaasde gezi-chten werd bekeken. werd in het paleis een zeer geriefelijke kamer m orde gemaakt. Beate was bliji, dat men haar zei. dat zrj op tiaar kamer het eten opge- dien-d zou krijgen. Waar anders Soms aan het feestdiner, dat de gobemado ter eere van de exceilenza gaf? Een secretaris had men misschien nog beneden aan tafel mee laten eten, maar een senhorita? Onimogelrjk. Soms tusschen de heeren van de regeering en hun dames? Dubbel en dwars onmogelijk. Dat ging al niet om de dames, want het was maar goed, dat Beate niet wist, dat velen van haar in stilte een zeer oneerbifedige meening haddten over de goede exceilenza, die'met een mooie senhorita over het land vloog. Zij wist het niet en de exceilenza zeker ook niet. Op zijn korte. maar beleefde manier had hij Beate gezegd, dat zij s av«nds kon doen wat ze wilde, zij1 at in haar kamer en verheugde zich op haar gezonde manier over het lekkere eten, den eers-ten goedten maaltijd. dien zij smds Buenos Aires had genoten. Toen ^n- ze nog wat wandelen. De straten zagen er niet veel anders uit dan die van Corrientes, hoewel de stad grooter scheen: op het plein voor het regeeringsgebouw speelde een kapel. waarscbijniijk ter eere van de ex-cellenza. Zij zag menschen, die feesteldjk uitgedost wa ren en deze pasten bij haar eigen feeststem- min-g. Tenslotte ging ze door een a-chterdeur weer het regeeringspaleis binnen, begaf zich naar haar kamer, en stapte weldra in het goedie, lekkere bed, dat voor haar Waar stond. Het was haar, alsof alle lijden en alle zorgen van haar afgevallen waren. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1