PAS OP HEVMATIEK De oorlog in Europa. Er is eenjji. in de maand 'de ui van BERLIJN GEEFT ENGELAND DE SCHULD Adv. TERNEUZEN, 8 DECEMBER 1939. NAAR DE JEUGDGEMEENSCH'AP DRAKENBURG. DE BEURT AA.N ROEMENIE? Het laatste nummer van het tijdsehrift De Communistische Internationale schrijft: „De volkeren van Estland, Letland en Liitauen weten, dat de verdragen met de Sowjet-Unie hen van den oorlog gered heb- ben en hun een veiligen waarborg hebben gegeven van hun onafhankelijkheid tegen de imperialistisohe mogendheden". ,,De belan- ger der volkeren van Roemenie en him vrije en vreedzame ontwikkeling zijn verbonden met de onmiddellijke afsluiting van een pact tot wederzijdschen bijstand met de Sowjet- Unie, gelijk aan de pacten, die door de Oost- zeelanden zijn gesloten. Een blik op den bimnenlandschen politieken en oeconomischen toestand van Roemenie geeft de overtuiging, dat de vriendschappelijkste betrekkingen met de Sowjet-Unie 'n vitale noodzakelijkheid zijn. Het orgaan vervolgt: ,,In de geannexeerde .prwincies de Bodkowina, Transsylvanie, de Dobroedzja en Bessarabie, heeft Roemenie een, politiek van nationale onderdrukking en wreede uitbuiting der volksmassa's uit- gevoerd. Het artikel verklaart, dat het de taak is van de Roemeensche communisten, om te werken tegen ,,den imperialistischen oorlog" en voor het zeMbeschikkingsirecht, dat zoo ver moet kunnen gaan, dat afscheiding van Roemenie mogelrjk is. EEN RADIOREDE VAN PRESIDENT KALLIO. Kallio, de president van Finland, heeft ter gelegenheid van den 22sten verjaardag der Finsche onafhankelijkheid in de Finsche taal een radiorede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: ,,Onze groote kracht ligt in onze eenheid. Finland heeft altijd een grooten vijand gehad en heeft moeilijke tijden doorgemaakt bij het bestrijden van dien vijand. I>e methoden der Sowjets toonen aan, dat de veiligheid van Leningrad niet ter sprake ikomt, want wij zijn langs de geheele oostelijke grens aange- vallen. Het Finsche volk begrijpt, dat het niet slechts zichzelf, doch ook de Westersche be- sdhaving te verdedigen heeft. Daarvoor heeft Finland erkenning verworven, zelfs van bui tenlandsche staatslieden". De president besdoot zijn rede met de woor- den van Luther: ,,God is onze vaste burcht". Ter gelegenheid van de herdenking der Finsche onafhankelijkheid is in het ministe- rie van buitenlandsche zaken te Helsinki een ontvangst gehouden, waarbij vele Finnen en buitenlandsche persoonlijkheden aanwezig waren. Ook de Duitsche gezant was gekomen. ITALIf, is een gat in het britsche BLOKKADE-NET. Het Deensche blad ,,Politiken" wijst erop, dat, nu de Engelsche maatragelen tegen den Duitschen export in werking zijn getreden, Duitschlands uitvoer naar Zuid-Amerika voor een groot deel via Italiaansche haven in Italiaansche schepen zal worden vervoerd. .,Zal Engelancl thans Italie, dat de laatste maanden belangrij'ke inkomsten uit dit vervoer heeft genoten, prikkelen door in beslagneming dezer Duitsche goederen, terwijl de recht- matigheid van zulk een maatregel door de neutrale staten niet wordt erkend? Italie schijnt een gat te zijn in het Engelsche uit- voer-blokkade-net", aldus het blad, ,,en eerst- genoemd land schijnt niet van zins te zijn, dit gat te laten dichten". schen gezant toe en riepen ,,Leve Finland, Finnen houdt vol". De gezant verscheen op het balkon, sprak woorden van dank en ontving vervolgens een delegatie der studenten, om uiting te geven aan de dankbaarheid van het Finsche volk voor de sympathie der Romeinsche studeeren- de jeugd. Pe betoogers wilden daarna voor de Sovjet- amhassade demonstreeren, doch dit werd hun belet. I WEINIG KANS OP WAPENSTILSTAND IN DE KERSTWEEK. Een hooge R.K. dignitaris bevestigde dat de diplomatieke vertegenwoordigers van het Vaticaan te Bbrlijn, Londen en Parijs tegen het eind van de vorige week een voorstel van den Paus, am over te gaan tot een wapenstil- stand gedurende de Kerstmis, te berde heb ben gefbracht. De gezaglhebbende Yorkshire Post schrijft: Zouden wij niet een korte wapenstilstand tijdens Kerstmis kunnen hebben, zullen som- piigen vragen. Hoe? Moeten wij in onze sle- den het licht opsteken en onze schildwachten aan het front terugtrekken Dat zou een te groot risico zijn. Moeten wij onze vloot terug roepen en Hitler de gelegenheid geven zijn onderzeebooten uit te rusten voor nieuwe aanvallen? Eh zelfs indien de onderzeebooten een wapenstilstand in acht zouden nemen, dan zouden de magnetische mijnen dat niet doen. Neen, zulk een wapenstilstand zou niet alleen gevaarlijk zijn, maar ook orawezenlrjk. Het zou een poging zijn, een sehijnlbare oase te scheppen, te midden van een oorlog, die zou voortduren, terwijl alle er mee samenhan- gende problemen onopgelost blijven." Men kan aannemen, dat dit commentaar voldoende de officieele meening weergeeft om de kans op een Kerstwapenstilstand klein te achten. MONSTERLIJK RUSSISCH CYNISME. De arheiders van een fabriek te Leningrad hebben een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de ,,beulen van het Finsche volk en de provocateurs van den oorlog zijn ontmaskerd. Hun wacht een harde straf. Eenigen hebben deze reeds ontvangen. Een hond moet de dood van een hond sterven". Deze resolutie is door de Leningradskaya opgenomen.Het blad bericht verder, dat de stad Terioki, alsmede een aantal andere plaat- sen, door brand zijn vernield; de Finsche wit- gardisten worden beschuldigd, deze plaatsen in brand te hebben gestoken. De Sowjetrussische pers staat verder vol verhalen over de Russische luchtmacht. Vol- gens deze bladen vluchten de Finnen als hazen, doch toevallig bevinden zij zich achter de Sowjetrussische linies en bestoken zij de Russen met mitrailleurs en machinepistolen. Het bruggenhoofd van Bieloostrow is na hef- tigen strijd door de Russen genomen, nadat een Russische pantsertrein door een mijn was vernield. Nadat de rails hersteld waren,, werd een tweede pantsertrein ingezet om de Fin sche mitrailleurnesten te vemietigen. nadruk op gelegd, dat Roemenie, indien het zou worden aangevallen, zich zeer zeker zal verdedigen en zal vechten met zijn twee en een half millioen soldaten. De geheele bevol- king van 20 millioen staat vastberaden achter zijn koning bij de voortzetting van deze politiek. Deze verkiaring van Rador iwerd Woens- dagavond gepubliceerd na het artikel in de Communistische Internationale waarin werd verklaard, dat de Ibelangen van Roemenie de onmiddellijke afsluiting van een pact van wederzijdschen bijstand zouden vereischen. Er wordt evenwel aan toegevoegd, dat wel- ingeliohte kringen niet geneigd zijn, het arti kel in de Communistische Internationale te somber te bezien, temeer daar men van mee ning is, dat de Komintern niet vereenzelvigd kan worden met de Sowjetregeering. GeEEN ROEMEENSCHE TANK WAGONS IN DtHTSOHLAND, ZEGT HET D.N.B. Naar aanleiding van het bericht, als zou de directde der Roemeensche spoorwegen on- gerust zijn doordat, herhaaide vertoogen ten spijt, sedert hijna twee maanden 2800 Roe meensche tankwagons in Duitsehland zouden worden vastgehouden, vemeemt het D.N.B. van bevoegde Duitsche zijde, dat zich op het oogenblik in het geheel geen tankwagons der Roemeensche Staatsspoorwegen in Duitseh land bevinden. TQENEMENDE VERONTWAARDIGING IN DE VER. STATEN. Havas meldt uit New-York: De beweging om daadwerkeldjken steun aan Finland te verschaffen wordt van dag tot dag intenser en de verontwaardiging en vijand- schap tegen de Sowjetunie komen steeds ster- ker tot uiting. De New York Times schrijft: Door haar aanval op het door niemand gesteunde kleine Finland heeft de Sowjetunie eindelijk het ge- weten der mensehheid wakker geschud. Nog vorige maand waren er duizenden Amerika- nen, die volhielden dat er geen enkel moreel beginsel door den oorlg in Europa getroffen werd maar deze stemmen zijn nu verstomd. De inval in Finland, na dien in Oostenrijk, in Tsjechie en Polen was nog noodig om hen te overtuigen, dat de vrijheid van geheel Europa thans op het spel staat. In de Herald-Tribune schrijft Walter Lip- man, dat woorden van afkeuring en sentimen- teele gebaren als de afbreking der diploma tieke betrekkingen niet langer voldoende zijn om het dappere Finland te helpen. De Ver- eenigde Staten moeten hun diplomatieke posdtie gebruiken en aan Rusland en Duitseh land doen weten, dat zij Finland niet in den steek zullen laten. De eerste stap moet een crediet aan Finland zijn van gelijike hoogte als de Finnen reeds op hun ofide oorlogsschul- den aan de Vereenigde Staten hebben afgelost. Maar bovendien moeten de Ver. Staten Italie polsen nopens de mogelijkheid van een samen- wehking om de neutrale staten van noordelijk Europa te steunen tegen de bolsjewistische aggressie. Washington blijft voorzlchtig reageeren. Reuter meldt uit Washington: In kringen, welke met het Witte Huis in nauw contact staan, wordt vemomen, dat de Vereenigde Staten den ambassadeur te Mos- kou niet zullen terugroepen. Niettegenstaande den ctruk, welke vooral in republikeinsehe kringen onder leiding van Hoover en Vanden- berg wordt geoefend in dien zin, dat de Ver. Staten moeten toonen, hoe onoangenaam zij zijn getroffen door de Russische invasie, 6f door het verbreken van de diplomatieke be trekkingen, 6f door het terugroepen van den Amenkaanschen ambassadeur is verklaard, dat noch de eene, nooh de andere koers zou worden gevaren. Uiteengezet werd, dat de regeering de am- bassade te Moskou wil handhaven als een waardevollen „luisterpost" eh dat terugroe- ping van den ambassadeur wellicht eeiT bij- drage van de Ver. Staten in de richting van een gezonden vrede zou kunnen bemoeilijken. ANTI-RUSSISCHE BETOOGINGEN TE ROME. Dinsdag hebben Romeinsche studenten op- nieuw pro-Finsche en anti-Sovjetbetoogingen gehouden. Verscheidene honderden jongelie- den hegaven zich in optocht naar de Finsche legatie. Italiaansche en Finsche vlaggen en borden met het opschrift „Roeit de Russen uitdroegen zij mede. Zij juichten den Fin- Want Engeland streefde altijd naar steunpunten in de Oostzee. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Indien Duitsehland en Rusland teruggrijpen naar de traditie van de loyale, op wederzijdsch vertrouwen -gebaseerde betrekkingen, zoo schrijft de Deutsche dipl.-pol. Korrespondenz over de ontwikkeling van de Russische-Fin- sche betrekkingen, dan kan het niet zaak van het Duitsche rijk zijn hinderend in te grijpen, waar Rusland besloten heeft oude, vitale be- langen te vertegenwoordigen. Dat de door Engeland veroorzaakte botsing tusschen Duitsehland en Polen, welke de afgrenzing van het onmiddellijke Du i t s ch - Russisch e machtsgebied tengevolge had, zich ook buiten dat igebied in het geheele Oosten moest doen gevoelen, lag voor de hand. Thans zoekt de Engelsche propaganda op schijnheilige wijze den grond voor de onrust en voor de politieke verschuivingen, welke sedert een kwart jaar noodzakelijkerwijs zijn ingetreden, eenzijdig op Duitsichland af te schuiven. Omdat het zich in oorlog met Duitsehland bevindt l'ij'kt het klaarblijkelijk elke vervalsching van den feitelijken toestand geoorloofd. Te nauwkeurig is echter het oude Engelsche streven ibekend, zich ook in de Oostzee steunpunten te verzekeren. Men her- innert zich b.,v. de verwijzing van Lord Stra- bolgi in ziju boek Freedom of the seas" waar in hij openlijk bepleit, dat de Baltische staten, b.v. Finland, tot onafhankelijke steunpunten van de Britsche zeemacht in de Oostzee magen worden. Ook het oude Times-artikel, waarin Finland openlijk als sleutel tot „Petro- grad" aangeduid wordt, heeft men zeker even- min in Moskou vergeten als de interventie van Engelsche zeestrijdkrachten in Augustus 1919 voor Kronstadt. Thans is het niet in de laatste plaats de bij- val geweest, welke Engeland en bepaalde Engeland-hoorige kringen in tegenstelling tot de Duitsche terughouding gewijd hebben aan Finland's ontoegeefiijkheid, welke de dingen tot een open conflict hebben gevoerd. Niet tegenstaande alle huichelachtige sympathie voor Finland, wordt dit van Engelschen kant ook geenszins betreurd, want de Britsche poli tiek hoopt eenerzijds daarvan uitbreiding van het oorlogsterrein, welke haar overal ge- wenscht voorfcomt. Anderzijds hoopt zij ook in den zin van haar algemeene oorlogspropa- ganda met haar platonische betuigingen van sympathie er ietS voor de eigen zaak uit te kunnen halen. Vooral echter hoopt zij, dat deze in het Noord-Oosten van Europa uitge- broken oorlog mogelijke gevaren zal afwen- den van die verre gehieden, waar het uithre- ken Van een conflict de eigen Engelsche be- langen ten zeerste zou kunnen verstoren. DE TOEKOMST VAN ROEMENIE. Havas meldt uit Moskou, dat agitatoren en redenaars het Russische volk uitleggen, dat de Sowjet-Unie zich spoedig op den Balkan zal vestigen en ermee beginnen zal Roemenie te bezetten. Bulgarije zal volgen, nadat men van de Bulgaarsche aanspraken op de Do- hreodzja gebruik zal hebben gemaakt om de bezetting van Roemenie te vergemakkelijken. Er zijn bepaalde aanwijzingen, dat de Bul- gaarscbe regeering vanwege de krachtdge houding van Turkije niet van zins is om haar lot met dat van de iSowjet-Unie te verbinden. Ongetwijfeld, aldus Havas, heeft de ver- schijnirug van de Sowjet-Unie aan den Donau niets dat Duitsehland kan bekoren, maar het geval van Finland heeft eens te meer aan- getoond, hoe volledig de Duitsche politiek in den Balkan en in Oost-Europa aan die van die (Sowjet-Unie ondergeschikt is. Volgens berichten zouden de Russen 700.000 man aan de grens van Bessarabie en langs de Dnestr hebben, ongeacht de troepen in het westen van de Oekraine aan weerszijden van de Proeth. ROEMENIE ZAL ZI-TN ONAFHANKELIJKHEID VERDEDIGEN. Het officieuze Roemeensche persaarentschap Rador verklaart: Er wordt te Boekarest de DE RUSSEN BEWEREN OP DE KARELISCHE LANDENGTE DOOR EEN ..ISOOFDVERDEDTGING SLINIE" TE ZIJN GEDRONGEN. Tass meldde Woensdagnaoht uit Moskou: Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede, dat tegen het einde van den dag van 6 December de troepen van het militaire district Leningrad bij hun opmarsch de volgende linies hebben bereikt: Uit de richting van Moermansk hebben de troepen van het Roode leger den tegenstand van de Finsche wit-gardisten gehroken en zijn zij tot 35 K.M. ten zuiden van Petsamo opgemkt. Oprukkende van Ukhta, Repola, Porozosero en Petrzawodsk hebben de Sowjet-Russische troepen na succesrijke gevechten de spoorlijn NurmesJonesuu overschreden en zijn zij tot 60 en 65 K.M. over de grens opgerukt. In den Oostelijken sector van de landengte van Karelie zijn de Sowjet-Russen na een voorbereidend artillerievuur d«or de hoofdver- dedlgingslinie van de Finnen langs de Vuoksi waterwerken, welke door de Finnen de „Ma- ginot-hyphenkdrke-lijjn" worden genoemd, ge- drongen. Zij zijn de Taipaleenioki-rivier over- getrokken en rukken thans naar het 'Noor- den op. In den westelijken sector van de landengte hebben de Sowjet-Russen de stations Kiyinie- mi aan den Kexholimspoorweg, Korpioja aan de zijlijn van den spoorweg WyhorgValk- jarvi, Loenatioki en Perkjarvi aan den Vy- borgspoorweg Ino en Mesterjarvi aan den spoorweg naar zee en *.t dorp Hjanilja aan de kust van de Finsche golf, 9 K.M. ten westen van fort Ino, bezet. Tengevolge van het ongunstige weer kon de luchtmacht slechts enkele verkenningsvluch- ten uitvoeren. De Finsche militaire autoriteiten ontkennen categorisch, dat de sowjettroepen de Finsche verdedigingslinie op de landengte van Karelie hebben doorbroken. Reuter meldde Donderdagoehtend uit Hel sinki, dat het mistte en hevig dooide, gepaard aan motregen. Van vliegen was geen sprake. De sciwjettroepen hebben volgens deze be richten op een of twee plaatsen de voorpos- ten van de Mannerheimlinie bereikt, maar tot dusver is deze nergens verbroken. De verliezen van de Finnen hebben tot nog toe niet meer dan een duizend man bedragen. Volgens berichten uit het Finsche hoofd kwartier blijven de sowjettroepen aan alle fronten onwillig om te vechten. Gevangenen verklaren, dat de Finsche tactiek hen ont- zenuwt. Het falen van de tanks zou het moreel van de sowjettroepen eveneens scha- den. Via Stockholm wordt nog gemeld, dat hevig gevochten zou zijn ten oosten van Kemejaervi en dat daar drieduizend Russen zouden zijn teruggeslagen. De toestand te Helsinki. De Times meldt uit Helsinki: Woensdag, op den onafhankelijkheidsdag, zijn nog een groot aantal slachtoffers van den aanval op de Finsche hoofdstad ter aarde be- steld. De aankondiging van de namen van hen, die (bij het bombardement van Helsinki gevallen zijn, beslaan nog steeds het grootste deel van de voorpagina's der bladen. De stad wordt verder voorbereid tegen nieuwe luchtaanvallen. Zwaarbeschadigde huizen worden gesloopt, de straten zijn van puin vrijgemaakt, en het is opvallend dat thans veel meer menschen een gasmasker meedragen dan een paar (weken tevoren. De mihisteries werken nog altijd te Helsinki. Zij hebben geheime adressen en wisselen tel- kens van telefoonnummer om de spionnage te bemoeilijken. Kabinet en parlement vergaderen dagelijks op een geheime plaats. In geheel Finland zijn de evacuatiemaat- regelen nu vrijwel voltooid en een kwart van de toevolking is verhuisd. 64 RUSSISCHE TANKS VERNIETIGD. In een officieel Finsch communique, dat Dinsdagavond is uibgegeven, wordt o.m. ver klaard, dat op de landengte van Karelie in drie dagen tijds 64 Russische tanks zijn buit- gemaakt. In een gevecht reeds werden 2000 Russen gedood. Bij Salmi werd hevig gevochten en er werden tal van gevangenen gemaakt. Bij een gevecht, waaraan tien Russische tanks deel- namen, werden er acht vemietigd. Krijgsgevangenen hebben verklaard, dirie maanden in militairen dienst te zijn, waarvan slechts een maand werkelijk aan opleiding werd besteed. Dinsdag zijn weer twee Rus sische vliegtuigen omlaag geschoten, een tijdens een verkenningsvlucht 'hoven Karelie en het andere te Petsamo, waar vier Rus sische machinegeweren en eenige automati- sche wapenen werden buitgemaakt. Langs het geheele front werd Dinsdag ge vochten, ondanks den sneeuWval. De Fin sche verliezen zijn gedurende de laatste vijf dagen zeer gering geweest. Jn het communique wordt nog verklaard, dat „de Finsche autoriteiten het bewijs hebben dat de Russen dum-dum ko^ets °-e- bruiken". 4RTILLERIEVUUR AAN HET FRONT. Het Duitsche legerberioht over de activiteit der luchtmachten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: In het Westen zwakke plaatselijke activiteit van de artillerie. De luchtmacht heeft verkenningsvluchten ondernomen naar Engeland en Schotland. De toestellen wisten weer tot de Shetlandeilanden door te dringen. Bij een luchtgeveeht ten Westen van het Nederlandsche e'land Texel zijn een Duitsch en een Engelsch vliegtuig met elkaar in botsing gekomen en in zee ge vallen. In de avonduren zijn vijf maal Britsche vliegtuigen verschenen boven het gebied van de Duitsche bocht tot Sleeswijk-Holstein Luchtdoelp-eschut dwong den vijand te keeren naar het Noorden, waarbij hij trachtte te ont- komen via Dsensch territorial gebied. Boven Duitsch gebied werden geen bom- men geworpen. Het Fransche legerbenicht van Woensdag- ochtend luidt: Gedurende den nadht activiteit van patrouil- les op verscheidene plaatsen. Als gevolg hier- van aan beide zijden artilleriievuur. DE ONDERGANG VAN EEN DUITSCH WACHTSCHIP IN DE GROOTE BELT. In een overzicbt van den militairen toe stand maakt het [Duitsche Nieuwsibureau mel ding van het vergaan, op 4 December, van een klein wachtschip van de Duitsche marine, dat ,,na een ontploffing in de Groote Belt" is ge- zonken. De ontploffing, waardoor het vaar- tuig zonk, geschiedde oip de plaats, waar eenigen tijd geleden de voorpost-boot 301 op een mijn was geloopen. De laatste dagen heeft in Belt en Sont stormadhtig weer geheerscht. Een aantal mijnen is losgeraaJkt en op drift geraakt. Opsporingswerk iwerd begonnen en daarbij werden verscheidene vreemde mijnen kapot geschoten. De voor dit werk ingezette vaar- tuigen verrichten hun verantwoordelijken en zwaren dienst ook in het belang van de neu trale scheepvaart in deze wateren." DUITSCH MAILSCHIP BUITGEMAAKT. Officieel wordt medegedeeld, dat Britsche oorlogsschepen het Duitsche mailschip „Ussu- kuima" .metende 7834 ton, in het zuiden van den Atlantischen Oceaan buitgemaakt hebben. De ..Ussukuma" behoorde toe aan de Deut sche Ostafrika Linie. Het is het derde mail schip, dat voor Duitsehland binnen tien dagen in hetzelfde gebied verloren gaat. De officieele mededeeling zegt, dat het schip uit Lorenzo Marques was vertrokken 24 uur voor den oor log uitbrak. Later arriveerde het in Bahia Blanca in Brazilie. Officieren en bemanning zijn veilig aan boord van een Britsch schip. Ondanks de pogingen van de bemanning om het schip tot zinken te brengen, zal het wel licht gered kunnen worden en als prijs naar een haven worden opgebracht. DE MAGNETISCHE MIJNEN. De marinemedetwerker van de Petit Pari- sien ontkent, dat, zooals vroegere berichten beweerden, de magnetische variatie, door het voorbij.varen van schepen veroorzaakt, de mijn zich van den bodem doet losmaken. Het brengt een ontploffing op een afstand te weeg op het peil zelf, waar ze gelegd werd. De lading kan de 250 kilo nabijkornen en bestaat uit een nieuw chemisoh mengsel in den trant van toliet. Daar het water niet samen tt persen is, gedraagt zich dit als een geweldige hamer. Voorts bevat de inijn een uurwerk, dat de wissellngen van het magnetische veld ondergaat een magneetnaald op een wijzer- Plaat in verbinding met 'n electrisch element, benevens een valscherm. Het gewioht moet even onder de 400 kilo liggen, een watervliegtuig kan er dus op zijn hoogst twee tot drie meedragen. De velden. waar ze gelegd worden, bevinden zicb op een diepte, die wisselt tusschen 8 en 36 meter. Om ze onschadelijk te maken, wil men zich ook volgens dezen deskundige bedienen van houten schepen, die booten van magnetisch staal sleepen, welke de mijnen tot springen moeten brengen. PARAOHUTISTEN GEVANGEN GENOMEN Volgens een radiostation te New-York is een detachement van 200 Russische parachu- tisten Woensdag bij de Finsch-Noorsche grens gedaald. De Finnen beweren, dat alien wer den gevangen genomen. Het aantal door Finland gemaakte krijgs gevangenen bedraagt nu ongeveer 2000. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN OOST-FRIESLAND. De officieele Duitsche radio heeft Woens- dagavond medegedeeld, dat Britsche vlieg tuigen boven de Oost-Friesch eilanden hebben gevlogen en over Sleeswijk-Holstein. Het luchtafweergeschut kwam in werking en dwong de vliegtuigen zich te verwijderen in Noordelijke richting. Geen bommen werden afgeworpen. Rheumatiscbe pijnen kwellen Uw lichaam ze dooden Uw werklust, ze vergallen Uw leven en dat van Uw huisgenooten. Ze maken U humeurig en oud voor Uw tijd en als ge niet tijdig Uw maatregelen neemt wordt ge voor- goed gekluisterd aan Uw stoel of bed Waar3m dan dat alles Waarom niet de kwaal in haar oorzaak bestreden? Dat kan toch! In negen van de tien gevallen zijn Rheumati- sche pijnen een gevolg van onzuiver bloed. Doe eens een bloedzuiverende kuur! Neem Kruschen Salts! De aansporende werking van Krusehen's zes minerale zouten op lever, nie- ren en ingewanden, hergeeft deze organen weer hun jeugdige kracht. Ze doen dan hun werk weer net als vroeger en filteren al het overtollig en schadelijk zuur uit Uw bloed. Al dat pijnverwekkend overtollig urinezuur, dat zich vroeger vastzette in Uw weefsels en ge- wrichten, en dat de oorzaak was van Uw pijnen, wordt nu afgevoerd langs zuiver natuurlijken weg. Met den dag groeit Uw levenslust en hij een trouw en regelmatig gebruik elken morgen na het opstaan voelt ge U allengs een herboren mensch De Heer W. H. v. d. Z. te Rotterdam schrijft: ,,Met dezen wil ik U mijn oprechten dank be- tuigen voor de heilzame werking van Kru schen Salts. Gedurende een tiental jaren had ik vreeselijke Rheumatiscbe pijn in mijn rech- terknietotdat een mijner kennissen mij adviseerde om Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht een flacon... ben steeds doorgegaan met innemen en heel langzaam is de pijn uit mijn knie zoo goed als verdwenenmet loopen gaat het hijzonder Kruschen Salts, verkrijgb. brj apoth. en drog. a 0,40, 0,75 en 1,60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. TE VOORZICHTIG WILLEN ZIJN? De stopzetting der Provinciale veerdiensten. De Vliss. Crt. schrijft: De provinciale veerdiensten zijn gedeelte- lijk stopgezet en speciaal voor wat de ver- toindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, beteekent dit een geduchte verslechtering! waarvan velen de dupe worden. Men denke slechts aan militaire verlofgangers, bedrijven die aan vaste uren gebonden zijn, enz., om van particuliere belangen nog maar niet te spreken. Wij kunnen niet aan den indruk ontkomen, dat die gedeeltelijke stopzetting beter voor- loopig nog achterwege had kunnen blijven. De verhindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen zijn waarlijk niet zoo ideaal, dat men er enkele (zeer beJangrijke) van kan missen zonder groote schade op menig gebied. De stopzetting vindt haar oorzaak voor- namelijk in de onberedeneerde angst van het groote publickdat in iedere mijn een ernstig gevaar ziet, maar... dat niet deskundig is. Ook wij zijn niet deskundig en wij zouden over deze aangelegenheid dan ook niet schrij- ven. ware het niet, dat zij die tot oordeelen wel bevoegd zijn (de militaire mijn-specialis- ten en hooge autoriteiten in de eerste plaats) geen noemenswaardig gevaar duchten! Mijnen die aan de oppervlakte drijven (en om zulke mijnen gaat het hier toch uitslui- tend) zijn naar het oordeel van hen die het weten kunnen, vrijwel zonder uitzondering onschadelijk. De veiligheid van de vaart kon dan ook eenigen tijd geleden zonder voorbe- houd worden verzekerd. Sindsdien zijn twee mijnen gevonden wier onschadelijkheid niet voor 100 vast stond. En dit is aanleiding geworden tot een mededeeling van dit feit aan den Provincialen bootdienst, met het ge volg dat de diensten bij donker niet worden uitgevoerd. Wij hebben er ons te bevoegder plaatse ech ter van overtuigd, dat deze mededeeling aller- minst wil zeggen, dat nu van mijnengevaar zou mogen worden gesproken. Men blijft van oordeel, dat hiervan geen sprake is: alleen zal de onschadelijkheid der drijvende mijnen nu niet voor 100 maar, zeggen wij, voor 97% kunnen worden gegarandeerd. O.i. zijn de verbindingen van Zeeuwsch- Vlaanderen met Noordelijk Nederland en om- gekeerd, van dusdanige beteekenis, dat de Overheid den plicht heeft, deze te onderhou- den zoolang het kan zonder gevaar voor per- soneel, puibliek en materiaal. Zij die tot oordeelen bevoegd zijn, zeggen iat ook thans niet van gevaar mag worden gesproken; dus dient te worden gevaren. Natuurlijk heeft het publiek het recht, te Telooven dat de deskundigen het mis hebben. 'Tiemand is verplicht van de verhind'ngen net Zeeuwsch-Vlaanderen gebruik te maken en wie in het donker gevaar vreest, blijve thuis. Maar de Overheid behoort Zeeuwsch- Vlaanderen zijn verbindingen niet te ont- nemen, zoolang niet absoluut vast staat, dat het niet anders kan. En, nogmaals, de mili taire deskundigen die over het al of niet ge vaarlijk zijn van drijvende mijnen uitsluitend tot oordeelen bevoegd mogetn worden geacht, zeggen dat van mijnengevaar" allerminst kan worden gesproken, hoogstens van een veiligheid die niet meer ten voile 100 is. De Provinciale Staten zullen goed doen, aan een en ander in de zitting die 19 dezer be- gint, de noodige aandacht te schenken; de aangelegenheid is er belangrrjk genoeg voor. Het spook der werkeloosheid sluipt weer rond en vindt overal slachtoffers, niet het minst onder de jeugd. Werkloos... heel de lange winter... lange dagen van niets doen en verveling! Heel die narigheid van dezen laatsten zin kunt ge ongedaan maken. He?... Wat?... zoo hoor ik overal en zie verbaasde gezichten. Jonge mannen, er is werk voor u! In het werkkamp Drakenburg! Anbeid, zin- volle arbeid, in een mooie omgeving, in een gezellig kamp, met goede voeding en goede ligging. Met gepaste ontspanning en geeste- lijke opbeuring. Jonge mannen, als gij geen werk hebt, gaat dan naar Drakenburg! De reis? Geen bezwaar, die wordt vergoed. En de vooryaarden? Slechts deze eene, gemoet lid zijn van de „Jonge Werkman". Wilt ge er meer van weten, ook gij ouders, vraagt dan inlichtingen bij het plaatselijk bestuur van den Jongen Werkman". LUXOR THEATER. ,,Kameraden van de straat". „Kameraden van de straat" heet deze film en men moet dat „straat" een tikje ruim op- vatten, want ten slotte speelt zij op en om een Ajmerikaansche renbaan. Men ontmoet er Wallace Beery en hij veegt de tribunes aan hij was eens een vermaard dierenarts, doch de dranik en het spel hebben een verheder- lijkten schooler van hem gemaakt. Het is zulk een rol, die Beery alle kansen geeft om zijn sterk talent te benutten een vervaar- lijk, rauwe knaap met dien inslag van nohel mensch. En het is niet de eerste maal, dat men Beery's forsche en ruige figuur doet constras- teeren met de onbedorvenheid van de jeugd men heeft voor deze film de cotoinatie Beery- Mickey Rooney uitgevonden. Beery wordt gezocht door de politie omdat door zijn toedoen een jockey den nek gehro ken heeft, doch zijn -genegenheid voor den jongen doet hem het gevaar vergeten. Er wordt op de renbaan op hem geloerd, maar niettemin verschijnit hij om zijn beschermeling- de groote race te zien winnen op het paard, dat hij voor den jongen opgeknapt heeft hij heeft het dier geopereerd en men bewondert het vakmanschap van de lieden, die deze film maakten, want met hoeveel spanning is zulk een operatie aan een paardenbeen op het doek gebracht. En hoe knap zijn ook weer ditmaal de opnamen van de rennende paarden het onderwerp is filmisch uitgekeken, doch gij, kunt u ook in deze film niet onttrekken aan de sensatie van zulk een race. Ge leeft mee, alsof ge zelf op het winnende paard gewed had, om even later het leed te onder- gaan van den moedigen Mickey over de vreugde om zijn overwinning valt de.schaduw van het afscheid van zijn gearresteerden vriend, hoewel het alles ten slotte nog niet zoo somber eindigt. Een knappe en sterke film, die alle edgenschappen bezit om het publiek te boeien. „Een branie in Oxford". Robert Taylor is ae jonge Amerikaansche student die op athletisch gebied zoo'n uit- blinker is, dat zijn vader niet alleen die de edgenaar is van een klein krantje kolom- men kopij aan hem wijdt, doch ook Amerika is geinteresseerd in den jongen, die, het we- even te hoog in den bol heeft gekregen van at dien roem. En nu gaat hij naar Oxford, waar men ook nog wel eens studeert. Er wordt af en toe stevig gevochten onder de heeren er wordt goed geroeid en er zijn flinke sprinters te zien er wordt ook ge- flirt en het is een vermakelijke flirt, die Elsa Craddock, de vrouw van den boekhandelaar die tegen alle jonge studenten hetzelfde ver- haal van haar onbegrepen ziel vertelt. De hoogtepunten zijn de roeiwedstrjjden tusschen Cambridge en Oxford, die nationale gebeurtenis, die iedere andere wereldgebeurte- nis steeds in belangrijkheid overtreft die oudie heeren weder tot speelsche jongemannen 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7