WIE PRIIS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STHIEN'S BAKKERU, NOORDSTRAAT 79 Mijnhardtjes Buitenland (Ingez. Med.) HET GEBRUIK VAN BALLON- VERSPERRINGEN. ment behoort) gemakkelijk over alle ge- wenschte dossiers de beschikking krijgen, om- dat bet nooit usance was, dat hoogere instan- ties onderzochten, of het gevraagde dossier wel voor den betrokken ambtenaar noodig was. Dit vertrouwen is thans wel ernstig ge- schokt en men onderzoekt nog, of dit wel het eenige geval is geweest, waarbij er misbruik van is gemaakt. De op Van Hoeven gevonden lijst van com- munisten wordt in verband gebracht met con- tra-spionnagepogingen van den Duitscher Sturm, die in Nederland nauwlettend naging welke Duitsche emigranten hier vertoefden en met welke Nederlandsche communisten zij in contact stonden. Deze gangen werden door hem nauwkeurig gevolgd en het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat hierin ook verder materiaal zat voor spionnage. Het gerucht, dat op het departement van Economische zaken nog een arrestatie te wachten zou zijn, in verband met deze zaak, schijnt niet juist te zijn. Wel moet een geval van omkooping aan het licht zijn gekomen waarbij 'n ambtenaar van Economische Zaken is betrokken, en welke opnieuw een sohril licht werpt op het onbegrijpelijke gemak waarmede (het op dit departement mogelijk blijkt, zich van bepaalde gegevens te laten voorzien. Dit geval staat evenwel in geen enkel ver band met spionnage, doch betreft een com- merioeele handeling ten bate van buiten- staanders, die van een bepaald document op de -hoogte wilden komen en een afschrift wil- den hebben. Het onderzoek in deze zaak is evenwel nog niet geeindigd. (Nu de justitie eenmaal van deze feiten op de hoogte is gekomen, bestaat de verwachting dat in dit spionnage-fbroeinest nog meer ge- vaarlijke elementen onschadelijk gemaakt kunnen worden. De verdachten blijven in arrest. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag in raadkamer -beslist op de vordering van den officier van justitie tot gevangenhouding van het echtpaar Van H. en van Mr. B., verdacht van spionnage. Omtrent deze beslissing weigerde men van justitieele zijde eerst elke inlichting. Nadat wij. van partieuliere zijde vemomen hadden, dat de gevangenhouding was bevolen, werd dit later officieel bevestigd. Zooals men weet, was Mr. Van H. de leider van den Socialen Jeugddienst aan het depar tement van Sociale Zaken. bij Ruwe handen, Schrale huid. Blijkens een mededeeling van den Minister van Defensie in de meunarie van antwoord aan de Tweede Kamer op de begrooting voor defensie ligt het in het voornemen om de vrijiwillige bijdragen voor de defensie te be- stemmen voor de aanscihaffing van sper- ballons. 'De ballonversperring als onderdeel van de luchtverdediging, waarin luchtafweergeschut en jachtvliegtuigen een integreerend deel blij ven vormen, is schrijft de N. R. Crt. hier te lande onbekend. In het laatst van den oorlog van 19141918 is men er in Engeland en Frankrijk toe overgegaan om dergelijke versperringen in de lucht tegen vijandelijke vliegtuigen te gebruiken o.a. bij Londen en Parijs. De Itatst-e jaren is men in Engeland er toe overgegaan om dit onderdeel van de lucht verdediging te best-udeeren en te ontwikkelen. In het voorjaar van 1938 zijn de eerste ballon- versperringsafdeelingen (/ballon barrage- squadrons) opgericht. Zij werden gevormd uit vrijwilligers van 35—50 jaar. Verleden jaar heeft de Engelsche minister van lucht- vaart Kingsley Wood de leeftijdsgrenzen ver- ruimd en bepaald op 2550 jaar, om meer vrijwilligers te trekken. Deze vrijwilligers behooren tot de reserve- ludhtmaeht en hebben in vredestijd hun oefen- oentrum te Cardington, het vliegkamp waar jaren geleden de thans verdwenen Engelsche luchtschepen geborgen waren. De taak van de vrijwilligers is de met waterstofgas ge vulde ballons, welke aan een kabel worden opgelaten, tot een bepaalde hoogte te doen stijgen. Deze ballons Worden ledig en opge- vouwen, op een vrachtauto vervoerd, welke een aanhangwagen trekt. Op dezen aan- hangwagen wordt een aantal met waterstof gas gevulde .stalen cylinders geladen, welke als een piramide zijn opgestapeld. Deze cylinders kunnen, wanneer zij gebruikt en ledig zijn, gemakkelijk worden verwisseld. Bij elken ballon met vrachtauto en aanhang wagen behooren tien manschappen, die den ballon vullen, opladen en zoo noodig neer halen, met beh-ulp van een motorlier, welke op den vrachtauto is geplaatst. Omtrent de hoogte, welke met deze kabel- ballons wordt bereikt, bewaart men in Enge land het stilzwijigen, maar het zou, naar ve/r- luidt, mogelijk zijn om een hoogte van 5000 a 6000 meter te bereiken. Volgens deskun- digen zou men deze hoogte zoo noodig en on- der bepaalde omstandiglheden tot 7500 a 8000 meter kunnen vermeerderen. Men zegt dat de kabels van de Engelsche ballons een doo- delijke uitwerking hebben wanneer zij door een vliegtuig worden geraakt. Waarin dit ,,doodelijke" eigenlijk bestaat heeft men nim- mer geopembaard, maar al zou dit ,,doode- lijke" niet bestaan, de uitwerking alleen, na dat er een vliegtuig tegen aan gevlogen is, is voor den vlieger funest. Het bomvlieg- tuig, dat er met een snelheid van b.v. 350 km per uur tegen aan botst, is reddeloos verloren. De Engelsche ballons zijn voorzien van z.g. vinnen, welke van ballonstof zijn verVaar- digd. Deze worden door den wind o-pgeblazen en dienen ter stabilisatie van het gevaarte in de lucht. 'Een versperring, bestaande uit eenige tien- tallen ballons, opgelaten in de buurt van een bepaald object, hetzij stad of industrieel cen trum dwingt aanvallende bomvliegtuigen, in- dien de bestuurders daarvan bekend zijn met de aanwezlgheid van een ballonversperring, op groote hoogte te vliegen, ten einde buiten het bereik van de ballons te blijven. Dit heeft tengeVolge, dat het bomvliegtuig in hoogere ijlere luchtlagen moet vliegen met de daaraan verbonden nadeelen. Bovendien wordt het werpen van bommen van deze hoogte af be- moeilijkt, doordat de bomschutter verder van zijn doel verwijderd geraakt, zoodat de tref- kans aanzienlijk vermindert. Verleden jaar werd van de zijde van het Engelsche ministerie van luchtvaart mede- gedeeld, dat als onderdeel van de luchtverde- dging van de stad Lon-den ongeveer 450 bal lons noodig zijn. De ballons worden verspreid opgelaten in parken en op pleinen, met een onderlingen afstand van ongeveer 100 meter. Zij vormen derhalve niet een zgn. schutting of heining. De ledige ballons op de vracht- auto's met aanhangwagens kunnen zeer snel naar bepaalde punten worden gedirigeerd. Sommige eenheden zijn in staat gebleken om binnen een half uur een ballon te vullen en op te laten tot een hoogte van 4000 meter. Het is waar, dat de bemanning van een bomvliegtuig de met waterstofgas gevulde ballons kan neerschieten. Onder ongunstige weersomstandigheden of gedurende den nacht zijn de grauw-grijze ballons mot de daaraan verbonden kabels zeer moeilijk waar te nemen. Voorts wordt het vliegtuig ook gehinderd door zoeklichten en luchtafweergeschut. Het komt ons voor, dat het grootste deel van de voor de Nederlandsche ballons benoo- digde materialen en uitrusting hier te lande kan worden vervaardigd. Bovendien zal voor hen, die in h-un werkkring met meteorologi- sche waamemingen te maken hebben of heb ben gehad, bijv. oud-zee-officieren, oud-gezag- voerders der koopvaardij, indien de regeering de organisatie van dit onderdeel der luchtver dediging op dezedfde leest wil schoeien als bijv. den luchtwachtdienst, bij den op te rich- ten ballonversperringsdienst een schoone taak zijn weggelegd. DE DEKKING VAN OORLOGSRISICO DOOR LEVENSVERZEKERINGEN. iHet Tweede Kamerlid van Gelderen heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van hdt feit, dat ten aanzien van de dekking van het oorlogarisico door levensverzekeringover- eenkomsten groote onzekerheid is ontstaan en wel, doordat: a. de juiste ibeteekenis der desbetreffende bij de verschillende maatschappijen zeer uiteenloopende bepalingen in de geldende contracten aan twijfel onderhevig is, mede ten gevolge van den huidigen vorm van oorlog- voering en de gewijzigde onderscheiding van combattanten en non-combattanten b. vele verzekeringsmaatschappijen sinds kort ten deze een gewijzigde gedragislijn heb ben aangenomen, welke echter wederom sterk onderlinge verschillen vertoont? 2. Is de Minister bereid, voor zooveel noo dig in overleg met een of meer zijner ambt- genooten, te bevorderen, dat ten aanzien van deze aangelegenheid, waarbij de belangen van zoovele verzekerden zijn betrokken door tus- schenkomst van de verzekeringskamer of op andere wijze meer eenheid en meer klaarheid worde bereikt? DUITSCHE SCHEPEN IN INDIe. Beslagleggingen wegens schuld-vordering. 'Naar men uit Padang meldt, zouden vier van de vijf Duitsche schepen, welke te Emma- haven, nabij Padang, een schuilplaats hebben gezocht, door een advocaten-kantoor te Padang in beslag zijn genomen wegens schuildvorderlng. De Duitsche consul te Padang is thans bezig een regeling te treffen. De schepen staan onder bewaking, aldus meldt Aneta uit Batavia. Ook op Duitsche schepen, in de haven van Sabang liggende, is beslag gelegd. Het betreft hier schepen van de Hansa-lijn, de H.A.P.G. en den Norddeutschen Lloyd. Deze maatregel houdt verband met levering van bunkerkolen. Vermoedelijk fallen meer beslagleggingen volgen. TOT NU«TOE 150 MIJNEN AANGESPOELD. De Tel. heeft een onderhoud gehad met den luitenant ter zee le klas J. N. Sluyter, chef van het torpedo-atelier te WSllemsoord, chef van het mijnenmagazijn. die de leiding heeft van den d-ienst, welke belast is met het op- ruimen van de aan onze kust aangespoelde mdjnen. Luitenant Sluyter vertelde, dat er thans niet meer mijnen aan de Nederlandsche kust drijven, dan bij den aanvang van den oorlog in 1914. Tot nu toe zijn aan onze kust 150 mijnen aangespoeld. In de eerste maanden van 1915 kwamen niet minder dan 1000 mijnen hier aan. Op de Deensche kust bedroeg dit aantal zelf s 8000, gedurende den oorlog 1914 1918. In het begin waren het uitsluitend Duitsche mijnen, doch nu regent het ook Engelsche. Dank zij de groote voorzichtigheid zijn ge- lukkig nog geen ongelukken gebeurd. Een drijvende mijn hoort altijd onschadelijk te zijn. Dat wil zeggen: in theorie. Zoodra zij van den kabel losgeslagen is, wordt zij ge- desactiveerd. Maar bij zoo'n drijvende mijn sleept de kabel er echter aan en veelal komt het voor, dat de slepende kabel, bij het drijven op de kust, vast raakt, strakgespannen wordt en daardoor automatisch weer actief wordt. Zoodat het geboden is zoo ver mogelijk er vandaan te blijven. PROF. DR. H. BRUGMANS OVERLEDEN. Woensdagnacht is te Amsterdam op 71- jarigen leeftijd overleden Prof. Dr. H. Brug- mans, oud-hoogleeraar in de geschiedenis aan de universiteit van Amsterdam. Sedert zijn emeritaat, in 1938, was hij al sukkelend, maar niemand had toch dit plot- seling einde tengevolge van een hartaanval verwacht. In wijden kring, in het bijzonder te Amsterdam, waarvan hij de geschiedschrij- ver bij uitnemendheid was, hij is vele jaren voorzitter en sedert zijn aftreden als zoodanig eere-voorzitter van het genootschap Am- stelodamum geweest zal zijn heengaan diep worden betreurd. Prof. Dr. H. Brugmans is 5 Maart 1868 te Groningen geboren. Het was dus wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, dat hij vorig jaar zijn academischen leerstoel, dien hij sinds 1904 bekleedde, moest verlaten. Prof. Brugmans was, naar uit de vermel- ding van zijn geboorteplaats blijkt, van huis uit geen Amsterdammer, maar in den langen tijd van zijn professoraat werd hij, gelijk ge- zegd, de voomaamste historicus van Amster dam in zijn periode. Zijn „Geschiedenis van Amsterdam", in a-cht deelen, maar eveneens zijn medewerking aan de groote uit-gaaf .Amsterdam in de zeventiende eeuw", voorts zijn „Opkomst en bloei van Amsterdam" (1911), ,/Het stadhuis van Amsterdam" (1914), en ,,Het nieuwe Amsterdam" (1925), leggen daarvan getuigenis af. Groningen is behalve zijn bakermat, de stad van zijn alma mater. Tot 1892 heeft hij- al- daar gestudeerd. Na zijn promotie in dat jaar is hij achtereenvolgens een jaar leeraar aan het gymnasium te Utrecht geweest, -geduren de twee iaar conservator aan de Groningscbe Universiteitsbibliotheek en daama, van 1897 tot 1904, adjunct-lbibliothecaris van de Kon. Bibliotheeik in Den Haag. Vele functies bekleedde hij nevens zijn pro fessoraat. Wiij- noemen hier alleen maar het lidmaatschap van de Commissie voor 's Rijks geschiedkundige publicaties, het voorzitter- schap van het college van curatoren der gym nasia te Amsterdam. Dat hij voorzitter was van het genootschap Amstelodamum releveer- den wij reeds. Als historicus ,was Prof. Brugmans zeer veelzijdig. En zijn onderzoekingen strekten zich uit over allerlei tijdvakken en onder- deelen van de algemeene, de vaderlandsche en ook de plaatselijke geschiedenis en hadden bovendien niet alleen voor vakgeleerden, maar ook voor het groote publiek bijzondere aan- trekkelijkheid. LOSSE SUIKERBONNEN VOOR EEN KOPJE THEE OF KOFFIE VOOR RAADSLEDEN e.a. In vele raadsVergaderingen wordt den leden een kopje koffie of thee gepresenteerd, het- geen in vele gevallen als een welkome aflei- ding tussch-en de debatten wordt beschouwd of nuttig is voor de droge kelen als een ge- volg der welsprekendheid. Maar nu is er een suikerdistributie. En koffie of thee zonder suiker smaakt den mensch over het algemeen niet zoo best. Nu is het nog al veel gevergd den raadsleden te verzoeken zelf de suiker voor deze kopjes koffie of thee mee te brengen. Het schijnt, dat deze suikerlooze dranken geleid hebben tot verzoeken aan den Minister voor de open- bare colleges suiker besohikbaar te stellen. Althans Minister Steenberghe heeft thans een circulaire aan de bevoegde instanties rondgezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de distributiediensten in den lande losse bonnen kunnen verstrekken voor suiker, te consumeeren in raadsvergaderingen niet al leen, maar ook in bijeenkomsten van alle overige overbeidsinstanties en in vergaderin- gen van die instanties, belegd ten dienste van het algemeen belang b.v. in die van commis- sies voor luchtbescherming. Alles in dier voege, zoo heeft Minister Steenberghe uitdrukkelijk doen vaststeilen, dat per persoon en per dag niet meer dan acht gram suiker mag worden beschikbaar gesteld. Ook bonnen voor Id riderfeeston. De Minister van Economische Zaken heeft tegelijk nog bepaald, dat deze regeling ook zal gelden ten opzichte van kinderfeesten, te houden ter gelegenheid o.a. van Kerstmis, in dien evienwel deze bijeenkomsten worden be- zocht door meer dan honderd kinderen. Z. Exc. kan echter niet goedkeuren, dat de bedoelde bonnen worden uitgereikt ten be- hoeve van andere liefdadigheidsbijeenkomsten, van vergaderingen van kerkbesturen, van bazaars en van scholen, waar kinderen z.g. „overblijVen" gedurende de middaguren. DE FINANCIERING VAN DE WERKLOOSHEIDSUITGAVEN. Ingedi'end is een wetsontwerp tot verlen- ging en wijziging van de wet van 4 Maart 1935. Aan de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp is het volgende ontleend: De wet van 4 Maart 1935 waarbij het werkloosheids-subai di efon ds werd ingesteld, had aanvankelijik de bestemmin-g slechts voor twee jaar, te weten de jaren 1935 en 1936, te igelden. Bij de wet van 11 September 1936 werd de geldigheidsduur verlengd tot 1 Januari 1940. Ook thans, nu de laatstgenoemde datum in zicht is, kan nog evenmin als drie jaar geleden een wettelijike regeling van de financiering der gemeentelijke werkloosheids- uitgaven worden gemist. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling ge- legen- in samenhang -met de in overweging zijnd-e voorstellen tot herstel van de finan- cieele zelfstandigheid van de gemeenten, ver- lenging van den geldigheidsduur van de wet gepaard te doen gaan met een herziening van haar grondslagen. Zooals in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffen- de hoofdstuk I van de rijksbegrooting 1940 echter is medegedeeld, is het beraad van het kabinet over evenbedoelde voorstellen nog niet beeindigd. De regeering stelt zich thans voor deze voorstellen zoo tijdig bij de S'taten- Generaal aanhangig te maken, dat zij, tot wet verheven, in werking kunnen treden met in- gang van het begrootingsjaar 1941. Onder deze omstandigheden schijnt het niet wen- schelijk alleen voor het jaar 1940 nog wijzi- ging te brengen in den bestaanden toestand met- betrekking tot de financiering van de werkloosheidsuitgaven. Het ontwerp, da't thans wordt ingediend, strekt dan oak slechts tot verlenging van den werkingsduur -van de wet van 4 Maart 1935, zooals deze is gewijzigd bij de wet van 11 September 1936, met den tijd van edn jaar, t.w. het jaar 1940. Op een punt intusschen wordt een wijzi- gimg voorgesteld. Zooals reeds in de mil- Koenennota werd medegedeeld, bestaat het voornemen, het werkloosheidssubsidiefonds in dien zin te saneeren, dat dit fonds niet langer het tweeslachtige karakter zal be- houden van een algemeen bijdragefonds en een isteunfonds voor in felle noodlijdende gemeenten. Om tot den gewijzigden opzet van het fonds te geraken is het noodig, dat de mogelijkheid van toekenning van d-e belaStingbijdrage komt te vervallen en dat de extra-bdjdrage wordt igelicht uit den ter uitvoering der wet, vast- gestelden algemeenen maatregel van bestuur. Verder zal worden voorgesteld het tot dus- ver beschikbare bedrag voor toekenning van bijzondere bijdragen, ongeacht of deze ten laatste van den gewonen dan wel van den kapitaaldienst van het fonds wordt verstrekt, in totaal f 26.250.000, voor den tijd van den jaar op de begrooting van binn-enlandsche zaken uit te trekken. In afwachting vail nadere regellngen betreffendc' herstel van de financieele onafhanikelijkheid der gemeenten, kunnen uit dezen post voor 1940 bijzondere bijdragen, welke thans uit het werkloosheids subsidiefonds worden verleend, aan de ge meenten worden verstrekt. Voor het rijk beteekent een en ander een verhooging van uitgaven van den gewonen dienst van 21.599.000, zijnde het versohil tusschen de verhooging van de begrooting voor binnenlandsche zaken met 26.250.000 en een verlaging van die van sociale zaken met 4.651.000. ROTTERDAM ZWAARDER GETROFFEN r[VN ANTWERPEN. Het is te begrijpen, dat in Antwerpen de gesprekken blijven draaien om het dubbele vraagstuk van den toegespitsten mijnen- oorlog en van de represaille-imaatregeilen hiertegen, die den Duitschen export zwaar zullen treffen. Zoo schrijft de Belgische ,,Standaard": Sinds het bekend worden van deze nieuwe oorlogsverwikkelingen hebben de instanties die gemachtigd zijn te spreken uit naam van handel en scheepvaart, overvloedig gemoti- veerde protesten laten hooren bij de regeering. Ook namens de stad werd nadrukkelijk ge- vraagd bij de oorlogvoerende mogendheden het protest van de Belgische havenkringen luid te laten weerklinken. De heer Delwaide, wethouder van handel en scheepvaart, heeft verklaard, dat de gevolgen der beide maat- regelen thans reeds merkbaar zijn. Het toe- genomen mijnengevaar heeft tot gevolg, dat steeds kleinere en oudere schepen in de vaart worden genomen en ook dat zekere lijnen uit- zien naar veiliger uitgangspunten voor haar diensten. Het kan slechts scbade beteekenen voor een haven, dat de risico's en onkosten voor de scheepvaart in sterke mate worden ver- hoogd. De taal der cijfers klinkt duidelijk: in September van dit jaar werden tijdens den oorlog nog 225.000 ton Duitsche goederen over Antwerpen uitgevoerd. Het waren hoofd- zakelijk steenkool, ijzer, erts, cement en scheikundige producten. In de eerste negen maanden van dit jaar voerde Belgie circa 3.000.000 ton Duitsche goederen uit, terwijl het totale transitoVerkeer ongeveer 4.000.000 ton bedroeg en de totale export en het tran- sitoverkeer 8.000.000 ton. Er valt echter op te merken, dat tegenover September 1938 de uitvoer van Duitsche goederen via Antwerpen met de helft verminderd was. Hoe erg het verlies van de andere helft ook is voor Ant werpen, toch wordt Rptterdam zwaarder ge- troffen, omdat deze haven voor circa 80 afhankelijk is van den Duitschen handel, ter wijl in 1938 53 van den uitvoer van Ant werpen uitgaand nationaal verkeer was. In geen geval mag dus uit het oog worden ver loren, dat het Duitsche verkeer over de Ant- werpsche haven, hoe sterk het ook geslonken is in vergelijking met het vorige jaar, een factor van belang is gebleven voor de stabi lisatie in het Antwerpsche havenverkeer. Namens de stad Antwerpen is dan ook de aandacht van de re-geering gevestigd op den nieuwen nadeeligen toestand en werd aange- drongen op protesten bij de betrokken mogendheden. HET CREDIT ANVERSOIS. De verliezen thans op frs. 200 millioen geraamd. -De deconfiture van het Credit Anversois blijft nog steeds een groote emotie in het -land veroorzaken. De totale verliezen van deze bank worden op frs. 200 millioen geraamd waarvan frs. 65 a 70 millioen door de aan- deelhouders moeten worden gedragen en de rest door de correspondenten, daar het kapi- taal geheel verloren is. Het Credit Anver sois heeft 140 agentschappen in Belgie, die 115 depositorekeningen hebben. De terugbe- taling van de deposito's werd gegarandeerd door de organisatie der banken, het Instituut voor herdisconteeringen en garantie. Dit garandeert een terugbetaling van 75 pet. van de deposito's beneden de frs. 10.000 en van 25 pet. der deposito's boven dit bedrag. 'Het is thans zeker, dat de bank haar bedrijf geheel staakt en men verwacht binnenkort de faillietverklaring. Tal van bladen oefenen kritiek op de hou- ding der regeering, die op het laatste oogen- blik weigerde aan een plan tot hulpverleening deel te nemen, dat de sluiting van de instel- ling zou hebben voorkomen, waardoor 1500 1800 ambtenaren werkloos zijn geworden. NEDERLANDSCHE MUZIEK IN HET BUITENI AND. Een Nederlandsch radio-prograhima in de Vereenigde Staten. De correspondent der N. R. Crt, te Was hington schrijft: In een reeks radioprogramma's aan ver schillende landen gewijd en betaald door de Carnation Milk Compagny is ook Nederland aan de beurt gekomen. De Amerikaansche -en welllcht ook enkele Nederlandsche luis- teraars zijn hierbij vergast op een uitsteken-de selectie van oud-e en negentiende-eeuwsche liederen, die een goeden smaak en een gron- dige kennis van onze Nederlandsche muziek- literatuur ten toon spreiden. Merkwaardig genoeg werden de liederen in onze eigen taal ten gehoore gebracht. Het is ons niet be kend van welke nationaliteit de zangers waren, zeker waren het geen Nederlanders, vermoedelijk Dultschers. Nadat de uitzending met ons mooie Wil- helmus was ingezet, volgden een fantasie op Piet Hein en daarna de liederen. Een com mentator vertelde er het een en ander bij over de Amsterdammers en het Amsterdamsche leven. Ongetwijfeld heeft deze uitzending er toe bij,gedragen om ons oude lied bij de Ame- rikanen meer bekend te maken. GEHEIME POOLSCHE ORGANISATIE MA-AKT HET DE»N DUITSCHERS LASTIG. Op Greiser, den stadhouder van Posen, (den vroegeren senaatspresident van Dant- zig), is, naar een vluchte-ling uit Pdlen aan het Poolsche nieuwsagentschap meldt, een aanslag gepleegd door vijf leden van een ge- heime Poolsche militaire organisatie, die op Greiser vuurden, doch hem niet raakten, daar de auto, waarin de stadhouder gezeten was, geblindeerd bleek te zijn. Tusschen de plegers van den aanslag en de Duitsche politie-agenten, die in een volgauto gezeten waren, ontspon zich een gevecht, waarbij verscheidene Duitschers en vier Polen gedood werden. Een andere Poolsche vluchteling verhaalt bijzonderheden over de actie der geheime Poolsche militaire organisatie in geheel Polen. Te Warschau werd ©en Duitsche kolonel door leden van deze organisatie gedood, toen hij een particulier huis verliet. Alle bewoners van dit huis werden hier- op door de Duitschers uit wraak vermoord, zonder onderscheid van leeftijd of geslacht. De Poolsche geheime organisatie laat than® nooit meer de lijiken van haar slachtoffers ter plaatse liggen doch verbergt ze zorgv-uldig, om onschuldigen niet aan het gevaar bloot te stellen door de Duitschers gefusilleerd te worden. Te Lowicz zijn belangrijke opslagplaatsen van levensmiddelen in brand gestoken. In Posen, evenals in het geheele land, ver- dwijnen van tijd tot tijd Duitsche officieren en soldaten spoorloos. Te -Kutno zijn de inderhaast door de Duit schers gebouwde vliegtuighangars door brand verwoest, zonder dat men er in geslaagd is, de daders te arresteeren. POOLSOH PROTEST TEGEN DUITSCHE WREEDHEDEN. Naar het Poolsche telegraaf-agentschap meldt, heeft de Poolsche zaakgelastigde op het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken een protest der Poolsche regeering tegen Duitsche wreedheden in Polen overhan- digd. In d-it protest wordt gezegd, dat uit alle deelen van het door de Duitschers bezette gebi'ed beangstigende berichten komen en dat da-gelijks en in ied-ere plaats individueele of collective terechtstellingen plaats hebben. De bezittingen der bevolking, aldus het protest iverder, worden geroofd en weggevoerd, be- zitters worden onteigend en met hun gezinnen gedeporteerd, ZEILSOHIP DOOR AMERIKAANSCHE KUSTWACHT IN BESLAG GENOMEN. De Amerikaansche kustwadht heeft bij Wilmington (Noord-Carolina) het zeilschip ,,Laxola" in beslag genomen, dat zich daar illegaal -bevond. Men vermoedt, dat de be- mannnig van Duitsche nationaliteit is, doch de nationaliteit van het schip is ni-et zeker. Het zeilschip zou uit Philadelphia zijn vertrok- k-en en door de -kustwacht op instructie van het departement van justitie zijn aan-ge- houden. VOLGENS DE TIMES ZOU IN POLEN HONGERSNOOD DREIGEN. Een bijzondere correspondent van de Times geeft in een artikel over den toestand van Polen als zijn meaning weer, dat het land thans bedreigd wordt door een ongeevenaar- den hongersnood. Over twee of drie maan den zullen de voorraden in de winkels in Warschau geheel en al verbruikt zijn. Van v-ele artikelen zijn de prijzen reeds vervijf- voudigd. De oogs-t van aardappelen, het voedsel van de armsten der armen, heeft er zelden slechter voor gestaan. Bovendien is een groot deel van den oogst door militaire operaties verloren gegaan. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Ingez Med EEN INCIDENT IN HET LAGER HUIS. Gedurende het vragenuur in het Lagerhuis veroorzaakte de socialist Dobbie Dinsdag, naar Renter meldt, een incident door fel uit te vallen en te eischen, dat de vrouwen van gemobiliseerden haar steun regelmatig zou den ontvangen. Dobbie riep uit: ,,Er zijn vrou wen, die sedert Augustus nog geen penny militairen steun hebben gezien. Dit is een vervloekt schandaal, een schande voor de heele regeering!" De speaker trachtte hem tot zwijgen te brengen door „orde" te roepen, maar Dobbie bleef schreeuwen: ,,Orde of geen orde, dat kan me geen snars schelen, ik eisch recht! Zeg maar eens ,,orde" tegen kinderen die honger heibben! Loop rond met je orde!" Dobbie weigerde zijn verontschuldigingen aan te bieden voor zijn ruwe taal en verliet het Huis. DE BOUW VAN DUIKBOOTEN IN DUITSCHLAND. De Deutsche Allgemeine Zeitung deelde in haar nummer van Donderdagochtend mede, dat nu alle scheepswerven, welke daartoe In aanmerking komen, doende zijn met den bouw van duikbooten. Hiertoe komt een groot ge- tal scheepswerven in aanmerking langs de heele kust van de Oostzee en de Noordzee, omdat de geringe afmetin-g van de Duitsche duikbooten (450 ton) het mogelijk maakt, dat ook kleine scheepswerven zich met de vervaardiging van duikbooten bezighouden. Op de werf wordt alleen de kiel en de bui-ten- bouw van de duikboot vervaardigd. Het heele binnenwerk geschiedt binnenslands. Daar door is het mogelijk zeer snel te werken. In den oorlog 1914/18, zoo zegt de D.A.Z., kon er een duikboot per dag worden geleverd. Bemanningen voor de duikbooten te krij gen, is zeer gemakkelijk. Er melden zich tal- Ioozen aan, ook zoodanigen, die reeds in den vorigen oorlog in duikbooten hebben gevaren. DE HOUDING VAN JAPAN INZAKE DE REPRESAILLES. Op de vraag van. een buitenlandsch corres pondent te Tokio over een interview van een verslaggever van de Vijako Sjimboen met een woordvoerder van het departement van bui tenlandsche zaken, die in dat gesprek gezegd zou hebben, dat Engeland en Frankrijk de verliezers zouden zijn als er geschil zou ont staan over in beslagneming van Duitsche goederen aan boord van Japansche schepen, heeft de woordvoerder geantwoord, dat de verslaggever zijn woorden eenigszins ver- draaid had en hij niet meer gezegd had dan dat Japan deze zaak met de grootste belang- stelling volgde en hoopte dat Engeland en Frankrijk het Japansche standpunt zouden deelen. Op de volgende vraag nopens het onder houd van Lord Halifax met Sjigemitsoe, den Japanschen gezant te Londen, zeide de woord voerder dat de Britsche regeering de ,,meeste aandacht wijdde aan het Japansche protest tegen de in beslagneming van Duitsche sche pen" en dat de technische bespreking nu te Londen waren ingeleid. Op de vraag of En geland reeds in het Japansche voorstel was getreden, kon de woordvoerder geen ant woord geven. Er waren vier Japansche sche pen in Europeesche wateren met Duitsche goederen aan boord. Drie van deze schepen moesten van Rotterdam vertrekken tusschen 4 en 12 December en het laatste vertrekt van Londen. DE VERJAARDAG DER FTNSCHE ONAFHANKELIJiKHEID. Ter gelegenheid van den verjaardag der Finsche onafhankelijkheid heeft president Roosevelt een telegram gezonden aan den Finschen president, waarin hij zegt: ,/Deze verjaardag- waarop het Finsche volk met trots de verwezenlijking van zijn onaf hankelijkheid herdenkt, geeft mij wederom een welkome gelegenheid om uitdrukking te geven aan de oprechte achting, die het volk en de regeering van ue Vereenigde Staten gevoelen voor hot Finsche volk. Vuri'g hoop ik, dat deze tragische dagen na niet langen tijd zullen wijken voor een gelukki-ger tijd, teneinde het Finsche volk in staat te stellen ongestoord de gestage ontwikkeling voort te zetten van zijn vrije poiitieke en sociale in- stellingen, die de bewondering hebben gewekt van het Amerikaansche volk".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6