ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN SCHRALE HUI0 KLOOSTERBALSEM Beate weet, wat ze wil No. 10.001 VRIJDAG 81DECEMBER 1939 79e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE BLAD KONINGIN WILHELMINA BEZOEKT LEGERONDERBEELEN. TELEGRAAF- EN TELEFOONREGEUNG. DE ..ADMIRAL SOHEER" VOER IN DEN INDISOHEN OOEAAN. AKKER'S ere- OURANT Donderdagochtend heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan legeronderdeelen en stellingeh in Utrecht en Gelderland. H. M. arrivcerde per hofauto, w^lke werd vooraf- gegaan door een motor met zijspan van de militaire politie. Via bet plantsoen west en den singel werd Amersfoort gepasseerd om naar het ge'inundeerde gelbied te rijden, waar H. M. eenigen tijd vertoefde om de verdedi- gingswerken te bezichtigen. Via Hamers- veld en Leusbroek werd Woudenberg bereikt, waar H. M. in het salonrijtuig van den trein de lunch gebruikte. Ook in den middag zou H. M. nog eenige militaire werken bezich tigen. H. M. werd begeleid door den commandant van het veldleger en vergezeld door oaronesse van Asbeck en haar adjudant generaal-majoor Jhr. de Jonge van Ellemeet. DE NIEUWE STAATSLEEN IN G. Br loopen op 't oogenblik geruchten, dat de regeering eerlang zal gebruik maken van de haar verleende machtiging tot het aan- gaan van een nieuwe leening. Over het totaal bedrag daarvan en de condities worden nog geen vaststaande mededeelingen gedaan. DE MILITAIRE VERLOVEN EN DE FEESTDAGDfX. Bftperkte reisgelegenheid voor burgers. Naar de N. R. Ort. vemeemt, zullen op den avond van den Tweeden Kerstdag en op Nieuwjaarsavond zooveel militairen van de treinen gebruik maken, dat een deel van het burgerlijk verkeer die avonden na 7 uur niet zal kunnen rekenen op vervoergelegenheid. Door de speciale verlofregeling voor mili tairen zal op beide avonden nil. een meer dan verdubbeld contingent militairen van de trei nen gebruik maken. Bovendien is nog steeds een deel van het materiaal der Spoorwegen door de militaire autoriteiten geblokkeerd, met het oog op by- zondere omstandigheden, zoodat niet even- veel extra treinen. kunnen worden ingelegd als in normale jaren. Afgeraden moet daarom worden op den avond van Tweeden Keratdag en op Nieuw- jaarsdag gebruik te maken van stoom- en dieselelectrische treinen op de lange baan- vaMten als: AmsterdamDen HaagR'damAmers foortGroningen en Twente. LeeuwardenZwolleAmbem's Bosch RoosendaalVlissingen. Dordre cht'Nijmegen DordrechtLage Zwaluwe(Roosendaal Vlissingen). I>ordreehtLage ZwaluweEindhoven Venlo en Zuid-Limbu rg. AmsterdamEnkhuizenStavorenLeeu wardenGronimgen. Ams t erdamAmersfoo rtN ijmegenMaas - triehtAlkmaarDen Helder. Om bet mogelijk te maken het vervoer over meer dagen te verdeelen, zullen gewone retourbiljetten en gerinsretours geldig zyn van 17 December tot 9 Januari. DE WIJZIGING VAN DE TARIEFWET EN VAN DE WET OP HET STATISTTESK- RECHT. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijiziging- van de Taniefwet 1934 en de Wet op het Statistiekrecht is het volgende ont- leend: De regeering heeft met belangsteUing ken- nis genomen van de beschouwingen vervat in bet voorloopige verslag over dit ontwerp van wet. Wanneer zij thans zal trachten in deze be schouwingen te treden, wil zij voorop stellen, dat ook zij op dit moment niet ten voile in staat is zich deze resultaten zuiver voor oogen te stellen. Zij onderschrijft de meening, dat de mogelij'kheid tot waameming van de gevolgen van het nieuwe tarief onder normale omstan digheden thans onbbreekt. Dit neemt uiteraard niet weg, dat haar voile aandacht op deze quaestie blijft gericht en dat zij zich voorstelt daaromtrent aan de Staten-Generaal nadere mededeelingen te doen, zoodra zulks mogelijk is. Hopelijk is dit reeds het geval voor het afloopen van de periode, waarvoor de tarief- verhooging is (bedoeld. Wat betreft de vraag of de groote op- brengst van de invoerrechten in de afigeloopen maanden van dit jaar er op wijst, dat de bij de tariefverhooging betrokken industrietak- ken niet in staat zijn geweest hun artikelen in grootere mate te vervaardigen dan voor- heen, kan thans slechts worden opgemerkt, dat de werkgelegenheid in deze takken zich in de afjgeloopen periode bevredigend heeft ont- wikkeld en dat over het algemeen genomen de productie kon worden opgevoerd. In hoe- verre en in welke mate dit echter het gevolg is geweest van de tariefverhooging en in hoe- verre van de toegenomen vraag, zoowel van binnen- als buitenlandsche artikelen, is, zooals gezegd, onder de huidige omstandigheden zeer moeilijk te bepalen. Waarop de opmerking steunt betreffende de ernstige belemmering, welke vele handels- ondernemingen reeds thans van de tariefs- verhooging zouden hebhen ondervonden, is de regeering niet duidelijk. Waar de totale invoer hier te lande in de eerste 10 maanden van 193-9 ruim 33 millioen gulden grooter was dan in het overeenkomstige tijdvaik van 1938, mag in het algemeen toch worden aangenomen, dat de bedoelde ondememingen daarvan de gun- stige gevolgen hebben bemerkt. De opperbeveLhebber van land- en zeemaoht heeft een telegraaf- en telefoonregeling vast- gesteld, waarin algemeene regelen zijn ge- steld, waaronder ontheffing van de schorsing van telegraaf- en telefoonverkeer wordt ver- leend. Geen ontheffing wordt o.a. verleend voor telegrammen in geheimschrift, telegram- men en telefoongesprekken zonder inhoud of waarvan de inhoud geen algemeen verstaan- Ibaren of aannemelijken rin oplevert en voor telegrammen of gesprekken in een andere taal dan het Nederland'sch, Duitsch, Engelsch of Fransch. Evenmin wordt ontheffing verleend voor het overbrengen van telegrammen en voor het voeren van telefoongesprekken, voor zoover de inhoud door het militaire gezag in strijd wordt geacht met de ibelangen van den staat of de openbare orde. UITVOER VAN STAFKAARTEN VERBODEN. Bjj Kon. besluit van 4 December is, ter be- schenming van de levensbelangen van het Rijk, de uitvoer van staf- en andere kaarten, het Nederlandsch grondgebied betreffende! verboden. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. DE NEUTRALE SCHEPEN IN DE ENGELSOHE CONTRoLEHAVENS. Bij. de neutrale schepen, die op 2 December in de drie controlehavens lagen, waren 21 Nederlandsche, 18 Zweedsche, 15 Noorsche, 9 Deensche, 6 Relgische, 2 Grieksche, 2 Ame- j kaansche en 2 Panameesche. In de week, eindigende op 2 December, I heeft de controlecommissie een onderzoek in- gesteld naar de lading van 110 schepen, die sedert 25 November waren aangekomen, en van 57 schepen, die in de vooraf.gaande week waren gearriveerd. Bij het totaal waren 35 Itahaansche schepen, 27 Nedierlajnd'sche, 21 Zweedsche, 19 Engelsche, 14 Noorsche,' 11 Deensche, 10 Belgische, 6 Grieksche, 6 Ameri- kaansche en 4 Finsche. In slechts cen -geval d.s de geiheele lading in heslag genomen, in 91 gevallen is de geheele lading doorgelaten. In de week, eindigende op 2 December, heeft de Britsche controleoommissie 137.000 ton goederen, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitschland bestemd waren, in beslag genomen. De sedert het begin van den oorlog in beslag genomen hoeveelheid goederen is daarmede gestegen tot bijna 735.000 ton. waarvan 260.000 ton door de Fransche auto- riteiten aangehouden is. NEDERLAND EN HET EMBARGO OP DUITSOHEN EXPORT. Van officieuze Duiitsche zijde wordt aan de buitenlandsche pers het volgende berieht ver- strekt Nadat de Britsche er. Fransche oorlogs- schepen opdracht nadden gekregen de door Chamberlain aangekondigde inbeslagneming van Duitsche exportgoederen ook inderdaad uit te voeren, meende men in politieke krin- gen alhier te kunnfen verwachten, dat de achter de neutrale scheepvaart staande regee- ringen zich niet langer tevreden zouden stel len met papieren protesten, welke voor een deel zelfs een Britsch antwoord niet waardig werden gekeurd. Integendeel moest men aannemen, zooals hier verscheidene malen naar voren is ge bracht, dat de neutralen van hun zijde eigen hulp tegen Engelands optreden, dat tegen het volkenrecht indruischt, zouden organiseeren en hun koopvaardijschepen actief zouden be- schermen. Des te grooter de verwondering, dat b.v. de Nederlandsche regeering op het oogenblik niet voomemens is haar koopvaardijschepen te bewapenen of eigen, convooien samen te stellen. Ook wekt het hier bevreemding, wan- neer dit eigenaardige afstand doen van de vrijheid der zeeen wordt gebaseerd op de neu- traliteit van Nederland, een neutraliteit, welke aan de eene zijde buitengewone gevoeligheid aan den dag legt en aan de andere zijde de zwaarste overtredingen van het volkenrecht in het algemeen, en het recht van de neutra len in het bijzonder, aanvaardt. Dat de neutralen zeer goed recht en on- recht weten te onderscheiden, heeft nog on- langs de bekende professor in het volkenrecht, Mr. Verzrjl, beweezen, toen hij de blokkade- I verscherping van Engeland en Frankrijk wegens haar natuur, wefke in strijd met het volkenrecht is, voor het Haagsche Gerechts- j hof wilde brengen. Naar aanlciding van dit berieht, sehrijft men van gezaghebbende zijde aan de Tele graaf: j Een officieus Duitsch berieht spreekt er verwondering over uit, dat de neutralen j waarom in dit verband alleen Nederland met j name wordt genoemd en niet 6ok andere onzijdige zeevarende landen, zooals brjvoor- beeld Italie, Japan en Nfeorwegen, is ondui- delijk geen daadwerkeiajk verweer stellen tegenover de Britsche en Fransche maatrege- I len ter zee, door koopvaarders te bewapenen of eigen convooien samen te stellen. Indien men deze uiting niet als een pole- mische wending, doch als een naar de letter te nemen, weloverwogen uitspraak zou moeten opvatten, zouden dais Italiaansche, Japansche, Noorsche en Nederlandsche schepen naar Duitsche opvatting zich tegen Britsche en Fransche geweldmaatregelen met geweld moeten verzetten. Wat hiervan het eind zou zijn, is niet twij- felachtig: oorlog met Engeland en Frankrijk. Of dit aan Duitschland welgevallig zou zijn, is een vraag, die hier niet behoeft te worden beantwoord. Wei moet een antwoord worden gegeven op een andere vraag, die door het Duitsche be rieht rijst, en wel deze: legt de onzijdigheid aan Italie, Japan, Noorwegen en Nederland en zooveel andere neutrale staten de verplich- ting op, het hier bedoelde geweld met geweld te riposteeren? Antwoord: Zulk een verplichting bestaat hoegenaamd niet, evenmin als er een ver plichting bestaat om met geweld te antwoor- den op actie van Duitsche onderzeabooten of het onredelijk lang vasthouden door de Duit sche autoriteiten van talrijke Nederlandsche houtbooten, afkomstig uit de Oostzee. Men wete in Duitschland, dat geen enkel onzijdig land overmacht gelaten ondergaat. Het is kwetsend voor den nationalen trots, in die positie te worden geplaatst. Zoo onder- vond het ook Bismarck in 1870 toen het on zijdige Engeland oorlogsmaterieel leverde aan Franlcrijk. Maar was dat een reden voor den ijzeren kanselier om, wat hij onneutraal acht- te, met geweld te .beantwoorden Geenszins. Bij bepaalde zich tot vertoogen tegenover de Britsche regeering, omdat de archieven spreken ten dezen onmiskenbare taal hij niet in staat was, zich met goeden uitslag tegen de Britsche overmacht ter zee te kee- ren. Zoo gaat het ook den onzijdigen, althans den kleineren onder hen de grootere heb ben andere motieven om zich bij de Britsche actie neer te leggen, doch verliezen daarom hun onzijdigheid evenmin als wlj. Het is een kwestie van maat. Is de maat vol, dan zal ook de kleine neutrale geweld met geweld be antwoorden, van welke zijde het ook moge komen. Wat ten slotte de insinuatie betreft, dat Nederland tegenover de eene partij anders zou optreden dan tegenover de andere, dit zal niemand gelooven die Nederland kent en onze neutraliteitshandhaving gadeslaat met den emstigen wil, om haar het recht te doen wedervaren dat haar toekomt. DIT JAAR GEEN DISTRIBUTIE VAN I1RI INE BOONEN MEER. Het is niet waarschijnlijk, dat de distributee van peulvruchten nog dit jaar zal gaan func- tionneeren. t De bij de regeeringsinstanties aangevoerde voorraden bruine boonen zijn nog niet vol- doende. Wat er geleverd wordt is meeren- deels bestemd voor de soldaten, meldt de Tel. Allerlei oorzaken hebben er toe geleid, dat de inleveringen door de telers niet vlot zijn ge- schied. Een der oorzaken betrof de voorberei- dlngen voor eventueele evacuatie. Alvorens tot distributie oveigegaan kan worden is bet noodig, dat er een flinke voor- raad, verspreid over het geheele land, aan- wezig is. Er is een welig tierende smokkelhandel ont- staan in bruine boonen en capucijners. De boontjes rollen nu niet langs de rechte paden van den legitiemen handel, maar langs de kronkelwegen der smokkelarij. Dit had, meent men in de kringen van den peulvruch- tenhandel, voorkomen kunnen worden. Het Nederlandsche stoomschip „Mapia", varende op de lijn JavaNew-York, is, naar de Tel. meldt, op 16 November j.l. bezuiden 't eiland Madagascar, in bet Westelijk deel van den Indischen Oceaan aangehouden door het Duitsche vestzakslagschip Admiral Scheer". Na een controle kon de ,,Mapia" haar reis vervolgen. BEVEILJGING VAN HET STADHUIS TE VEERE TEGEN BRA X IK 1 EVA A Ii Het Rijk heeft o.m. voor het stadhuis te Veere een bedrag beschikbaar gesteld voor het heveiliigen tegen brandgevaar. In een dezer dagen gehouden spoedvergadering heeft de gemeenteraad een en ander besproken en zich met de voorgestelde wijze van beveiliging accoord verklaard. Op de zolders zullen asbestplaten worden gelegd met plinten aan de kantenDe eerste en tweede vliering zul len worden verwijderd, terwijl de gang die naar de klokkenkamer leidt, wordt dichtge- metseld. Bij de drad'en van het speelwerk zal echter een huik worden gebouwd. Voorts zal de omloop bij: den klokkenstoel worden bevei- ligd en aan de voorzijde van het stadhuis zul len overschuifplaten worden aangebracht, zoo dat geen vuur of anderszins in de goten te- recht kan komen. Tenslotte zal een ladder worden gemaakt om den Jdokkentoren te kunnen bereiken. GRATIS VERVOER PER SPOOR VOOR GELEIDERS VAN BLINDEN. To.t dusver verleenden de Nederlandsche Spoorwegen kosteloos vervoer aan geleiders van blinden die voor de uitoefening van hun beroep reisden. Met ingang van 1 Januari echter zal aan een geleider van een blinden reiziger, mits voorzien van een geleidekaart, steeds koste loos vervoer worden verstrekt, ongeacbt voor welk doel hi} op reis gaat. Ook het vervoer van geleidehonden zal van dien datum af steeds kosteloos kunnen schieden. DE SOCIALE JEUGDDIENST. De regeeringspersdienst deelt mede, dat aan het departement van Sociale Zaken de alge meene leiding van de aangelegenheden van de jeugdzorg en de cultureele zorg tijdelijk zal worden waargenomen door den heer Meyer de Vries, administrateur, hoofd van de afdee- ling werkverruiming van bovengenoemd de partement, die vroeger gedurende verschei dene jaren ook deze aangelegenheden heeft behandeld, De heer De Vries blijft zijn taak voor de werkverruiming mede vervullen. De afdeeling jeugdzorg is gevestigd Bezui- denhout 62. I>en Haag". Als Ge geplaagd wordt door schrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat doordien Uw huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet voldoende functionneert. Verzorg Uw huid dan dadelrjk met Kloosterbalsem. Wrijf 's avonds wat Kloosterbalsem op Uw huid, wrijf goed in. Na een kwartier is de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende de nacht doet de Kloost erbalsem zijn huidgenezende en huidversterkende werking, Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen 't ruwe klimaat. Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te verge- lijken met geparfumeerde crimes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen Door OTFRID VON HANSTEJN. Vertaald door Angelica van Hest. 30) Vervolg. iDeze minieme hoop /was het, die haar kracht had gegeven, om dit leven van wach- ten en nog eens wachten vol te houden. En nu Egon Dombusch weer opdook, kwam by dat alles nog de overtuiging, dat haar be- staan voor hem een blok aan het been was. Door haar schuld verloor hij de kans op een mooie toekomst, die het rij'ke huwelijk hem bood en die hij met beide handen zou heb ben aangegrepen! Wat moest ze toch doen? Geen dwaas- heden begaan, zooals Egon het noemde; mis- scinen had ze dat vroeger gekund, maar nu niet meer, al was het alleen maar uit koppig- heid tegen het noodlot. Na een slapeloozen nacht had Beate Sere- raus een besluit genomen; onder geen enkele voorwaarde wilde zij. Egon Dombusch n6g eens zien. Hij had dien brief achtergelaten, dien zijn vriend hem had geschreven. Goed, wat daarin stond, zou gebeuren. Zij zou morgenochtend onmiddellijk naar een notaris gaan. Door de vele sollicitatiebrieven, die zij had verzonden, kende zij ieder adres in Cor- rientes. Daar zou ze alles laten opsohrijven, zooals Gun ter Schliephaeke verlan,gde: dat zij Egon Dombusch in haar wanhoop er toe had overgehaald, dezen stap te doen; dat zij evenals hij ja, het gaf haar een bijzondere genoeigdoening, dit nog eens nadrukkelrjk neer te schrijven vooruit al vast besloten was dit schijmhuiwelijk onmiddellijk weer te ontbinden; dat dit huweljjk niet anders was geweest dan een middel en inderdaad een middel dat tegen de goede zeden indruischte om aan land te komen. De eerste morgenuren besteedde Beate om dit alles op papier te zetten. Zoo mo-gelijk moest de notaris het maar liever niet eens lezen en slechts haar handteekening be- krachtigen. Toen zij 's morgens vroeg wilde uitgaan, om Egon niet weer te moeten terugzien, kreeg zij een brief. „Verwacht u morgen, Dinsdag, 's morgens om tien uur." De brief kwam van de bank en de onder- tedkening was van den directeur. 'Beate ging eerst naar den notaris. De man had het druk; zij nam dus haar pas en de trouwacte, onderteekende voor zijn oogen met krachtige hand: Beate Dornbusch-Serenus. De notaris gunde zich geen tijd om den in houd van den brief na te gaan; hij bekrach- tigde alleen de handteekening en zette er zrjn ambtszegel onder. Kort daarop trad zij het gebouw van de bank binnen en de directeur knikte haar vriend-elijk toe. ,Jk moet u tot mijn spijt zeggen, dat de vooruitzichten op een betrekking bij ons zeer gering zijn. Er is nu een plaats vrijgekomen, maar de Raad van Commissarissen in Buenos Aires heeft bezwaren tegen het aanstellen van een dame, hetgeen hier in Corrientes een nieuwtje zou zijn." Dat was een sleciht -begin en op Beate's gezieht was de ontmoediging te lezen. ,Jk heb misschien iets anders voor u!" Beate was een en al aandacht. „Een hooger ambtenaar, een oudere heer, door en door serieu's, is op een inspeetiereis. Hij maakt deze reis per vliegtuig, is nu in Corrientes en heeft het plan, vandaag naar Chili verder te reizen, natuurlijk met een aan- tal tusschenlandingen in Argentijnsche ste- den. Deze heer werd begeleid door een secre- taris, maar deze is ziek geworden en moest in het hospitaal achterblijven. De senhor heeft mi} gevraagd. hem een anderen secre- taris te bezorgen, maar dat is hier niet zoo eenvoudig. In Corrientes zijn over het alge meen slechts jongclui, die een vaste betrek king hebben; bovendien kan niet iedereen tegen een lange, vermoeiende reis in een vliegtuig. Toen dacht ik aan u. Ik heb er met den heer in kwestie reeds over gespro- ken en als u lust hebt..." ,Yk zou met beide handen toegrijpen." De directeur lachte, omdat ze zoo spoedig beredd was. Hij; drukte op de bel. ,,Is Excellenza don Valentino al hier?' ,,De Excellenza is juist gekomen. Het was een grijze heer met een verstan- dig gezieht en vriendelijke oogen. „Welkom, Excellenza! Dit is senhorita Serenus en zij is g-aame hereid, de reis met u mee te maken!" Een vlugge, onderzoekende blik op Beate. ,,Waar kan ik de senhorita iets op proef dieteeren?" ..Kijk u eens, daar is de typekamer." Het was een lang en moeilijk dictaat, dat Beate moest opschrijven, Er werd opzettelijk snel gesproken met veel rijen getallen er tus- schen en veel moellijke, vreemde woorden. Don Valentino was tevreden. „Goed, heel goed! U bent dus niet bang, noch voor de vliegmachine, noch voor de reis met een heer alleen?" ,,Neen, Excellenza". Zg zag hem vast in de oogen en was blij, dat zijn gezieht volkomen zakelijk bleef. Die man zag tenminste alleen maar de kantoor- bediende in haar. „Wat voor salaris dacht „Ik weet niet..." „Laten we zeggen tweehondeid pesos, be- nevens vrije reis- en venblijflkosten." u te verdienen?' ,,Dank u wel, excellenza!" „Ik zou graag over een uur weg willen, om vanmiddag nog bytijds in Santiago del Estero te zyn." ,,Ik ben bereid." „U kunt een gewonen koffer meenemen, meer natuuriyk niet." „Ik heb hier ook maar een koffer. de rest staat nog in Buenos Aires." ,,Waar woont u?" .(Pension Vienna." „Over een uur zal myn auto u afhalen en u naar de vliegmachine brengen." Vlug typte Beate zelf een korte overeen- komst naar het dictaat van haar werkgever; dan haastte zij zich naar huis. Corrientes was voor haar nu een heel andere stad! Dezen morgen was ze nog wanhopig geweest en nu zij kon haar gelu'k nauwelijks beseffen! Tweehonderd pesos in de maand, geen kosten en privesecretaresse van een regeerings- ambtenaar Toen viel haar weer een steen op het hart. Als hy eens wist, dat zij eigeniyk de wet on tdoken had Zij kwam het pension binnen. ..Senhor Egon Dornbusch is hier geweest; hij komt over een uur terug." Vlug een paar regels neergeschreven en die met het document van den notaris in een en- veloppe gedaan! "Als senhor Dornbusch terug komt, geeft u hem dan alstublieft dezen brief!" Terwijl zij haastig haar koffer pakte, vertelde zij aan haar hospita, dat zy een betrekking had ge- vonden als secretaresse, maar buiten Cor rientes. Express zei ze niet by wien en ook niet waar ze heen ging. Voor de eerste maal was de hospita van ..Pension Vienna" trotsch op haar huurster. De auto van de regeering hield voor de deur stil en de gegalonneerde bediende vroeg: Senhorita Serenus?" Beate stapte in en de hospita keek haar Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van 50 Gram f 1.04 Ingez. Med. DE HAAGSCHE SPIONNAGE-AFFlilRE. Ging als gevoCg van de spionnage een onzer schepen verloren? De Haagsche justitie zet, in samenwerking met de Haagsche recherche, het onderzoek in de spionnagezaak met groote kracht voort. Het wordt niet waarschyniyk geacht, dat momenteel verdere arrestaties van ambtena- ren zullen volgen; wel is het waarschyniyk, dat nog andere aanhoudingen zullen volgen van enkele particulieren, die verdacht worden, meer van deze spionnagezaak te weten. Om- trent den aard van de gepleegde feiten wordt nog vemomen, dat deze rich niet tot een be- pajald gebied beperkten en dat met name de gearresteerde Duitscher van alle markten tbuis zou zijn geweest. Voomamelijk was het echter te doen om be- richten over onze scheepvaart en de ladingen en naar ons ter oore kwam, zegt de Tel., zou een der sehandehjke resultaten van deze spionnage zijn geweest het tot zinken bren gen van een onzer schepen, welke onlangs tot een ramp heeft geleid. Op het departement van Economische Za ken was het voor de betrokken ambtenaren tot voor kort een klein ku.nstje, om precies te weten. welke onzer schepen zouden uit- varen of binnenkomen en de lading welke zy bevatten. Voorts was men daar eveneens op de hoogte van den koers, welke deze schepen zouden nemen, omdat deze mededeelingen daar ge- stencild werden en de ronde deden bij de ver- schillende afdeelingen. Hieraan is thans een einde gemaakt. Eveneens is een der gevolgen van de ontdekte spionnage, dat op het depar tement verschillende dossiers niet meer rond- slingeren en is een order uitgev-aardigd, dat 's avonds geen dossiers mogen biyven liggen. evenmin als andere stukken. Het feit, dat de ambtenaren desgewenscht over verschillende dossiers konden beschik- ken, als zij deze voor hun werk noodig heb ben, heeft het voor de gearresteerde ambte naren niet moeiiyk gemaakt, rich1 geregeld van alles, wat hun buitenlandschen opdracht- gever belong kon inboezemen, op de hoogte te stellen. Zij. konden desgewenscht alles mee nemen om elders te laten fotografeeren. Mr. Buve kon op het Departement van Eco nomische Zaken (waar hij op de afdeeling ,,Jachtwet" en ..Binnenlandsche landbouw economische voorlichting" zat van de direc- tie van den landbouw, welke tot dit departe- na. Zy was werkelijk blij, want sinds Beate bij haar in huis was, werd haar woning met wantrouwende oogen aangegluurd en nu kon ze tenminste de buurvrouwen, die uit het ven- ster hingen, toeknikken: „Senhorita Serenus is in dienst gekomen i van de regeering; rij werd zoo juost fre- haald..." 6 j Egon Dornbusch kwam met snelle schre- den de straat in. Hij had haast; de boot had reeds *s morgens om acht uur moeten ver- trekken; daar het echter nu al bijna middag was, kon men er op rekenen, dat ze met in- laden wel spoedig klaar zouden zijn. Hy zag de auto van de regeering voorbijrijden, waar in een dame zat, maar hij lette natuuriyk niet op haar. ,,Is senhorita Serenus nu thuis?" „Senhorita Serenus heeft Corrientes ver- laten, maar zy heeft dezen brief voor senhor Dombusch by mij achtergelaten." Egon meende, dat hy haar niet goed be- greep. ,Hee.ft senhorita Serenus Corrientes ver- laten?" Juist. Zij heeft buiten de stad een be trekking gekregen een heel goede betrekking by de regeering en ze is met een vKegmachine wegge/gaan. ,,Hoe is dat mogeiyk?" Onwillekeurig werd hij heel bang, dat haar wat overkomen zou. Gisteren had zij hem zelf bekend, dat alles haar mislukt was. Was dat een voorwendsel om te verdwynen, om in alle stilte voor altijd te verdiwijnen Was het sorns zyn schuld, zou ze de een of andere dwaasheid begaan? ,,De senhorita zei mij toch nog gisteren..." „Het is heel plotseling opgekomen. Hebt u die auto van de regeering niet gezien? Daarmee is de senhorita afigehaald, om naar de vliegmachine gebracht te worden." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5