WiDkeliersmeiiipg „KLIM0P" Z. C. ECKHARDT Geld beschikbaar Sport Predikbeurten Gemengde Berichfen Laafsfe Berichten KEURIG VERZORGDE «BvuaJsli ouqueilen IN IEDERE PRIJS TERNEUZEN, 8 DECEMBER 1939. Hervatting normale dienstregeling van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- en de Ooster-Schelde. op HUiZEN en LANDER1JEN AXEL. VOETBAL. KECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. WEERBERICHT. SCHEEPV A ARTBEWEQ1 NO Slsemcnmagazijn J* Will VIooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen Verzending naar alle plaatsen Ingez. Med. Naar ons wordt medegedeeld, zal van af heden den dienst der provinciale booten op de Wester- en Ooster-Schelde weer geheel vol- gens de winterdienstregeling worden uitge- voerd behou-dens die tusschen Terneuzen en Vlissingen, welke wordt gewyzigd. De boot die te 1.50 nam. van Terneuzen naar Vlissingen moet vertrekken vaart 20 minuten vroeger, alzoo te 1.30 nam. en de boot die te 4 uur nam. van Vlissingen afvaart zal eveneens 20 minuten eerder varen, nl. te 3.40 nam. CHR. WINTERLEZING. Woensdagavond was het weer een eeht ouderwetsche winterlezing zooals wij die een tiental jaren geleden gewoon waren. Ondanks het vroege uur, was om zes uur de Ned. Herv. kerk geheel bezet, om te luisteren naar de rede van Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage. 't Was van de commissie goed gezien om dezen bekenden orateur, die door de radio overal bekend is, te doen optreden met het door hem gekozen onderwerp ,/Het geweten". Spreker werd verwelkomd door den voorzit- ter, den heer H. Heersema, die de bijeenkomst met schriftlezing en gebed opende, waama Ds. v. d. Bosch het woord verkreeg. -Spreker behandelde zijn onderwerp in twee gedeelten: le de oorsprong en wezen, en daar- na ten 2e de werking van het geweten. Hij wees op de fout van velen die beweerden dat het geweten de stem van God is. Met beelden uit de practijk bewees spreker dat dit niet mogelijk is. Hij: wees o.a. op de dienst- plicht die de edn voor zijn geweten weigert en de ander juist voor zijn geweten zich verplicht gevoelt de overhead te gehoorzamen. Spreker ziet het zo6, dat het geweten is de reactie op de stem van God in Zijn woord. Als wij 't woord van God verschillend verstaan, dan zijn daar ook de verschillende gewetensvra- gen. Het geweten, zegt spreker, is de mano meter op den mensch. In zijn tweede gedeelte der lezing merkten wij op welk een diepe studie spreker van zijn onderwerp heeft gemaakt. Over de gewetens- wroeging en werking grijpt hij te kust en te keur in de heele werel-dliteratuur en vanzelf ook in de gewijde geschiedenis. Dat zijn audi torium geboeid werd door de rede bleek wel hieruit, dat, terwijl wij ons achter in de kerk bevonden, het fluistergesprek van David met zijn mannen vo6r den sluipmoord op Koning Saul in de spelonk, gemakkelijk woordelijk kon worden verstaan. Met een prachtige peroratie over de wroeging van Judas, en het mijnen op het kruis van Golgotha, waar alleen rust is voor het geweten, besloot spreker zijn boeiende rede. A1 zijn er ditmaal slechts twee lezingen ge houden, we gelooven, dat de commissie kan voortgaan; avonden als deze wakkeren de liefde tot de lezingen weer aan. Even willen we nog de achtenblijvers er aan herinneren, dat ze veel hebben gemist. ADMINISTRATSEKANTOOR Axelschestraat 38a - Tel. 2441 - Terneuzen (Ingez. Med.) STEMMING VOOR DE VERKIEZING VA,\ AC'HT LEDEN DER RAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEETJW SOH - VLA'AN DEREN Aan de Woensdag gehouden stemming voor 4 leden der afdeeling grootbedrijf werd deel- genomen door 101 van de 170 kiezers. Voor de afdeeling kleinbedrijf k-wamen op 671 van de 1770 kiezers. Herkozen, resp. gekozen verklaard werden de volgende candidaten voor de Afd. Grootbedrijf: I. van Melle te Breskens (aftr.), G. F. P. -van der Peijl te Terneuzen (aftr.), J. A. van Rompu te Terneuzen (aftr.) en C. Wind van Merke- steyn te Terneuzen; voor de Afd. Kleinbedrijf: A. J. Canfbier te Breskens, Eug. P. Fassaert te Hulst (aftr.), J. M. Oggel te Axel (aftr.), en A. de Vrieze te Terneuzen (aftr.). De vaststelling van het resultaat der stem ming geschiedde als volgt: Van onwaarde werden verklaard voor de afdeeling Grootbedrijf 19 biljetten, doordat niet op de juiste wijze werd gestemd (door het zwart maken van hokjes of het plaatsen van sti-ppen en punten), zoodat zijn uitge- braoht 82 geldige stemmen. Het kiesquotient bedraagt dus 82 (4 1) 16 1 17. Uitgebracht zijn op den candidaat Van Melle 20, Van der Peijl 25, Van Rompu 17, Verschaffel 12 en Wind van Merkesteyn 8 stemmen. Gekozen worden dus aanstonds verklaard de candidaten Van Melle, Van der Peijl en Van Rompu. Voor de verdere bepaling der stemmen moet overdracht plaats hebben, te beginnen bij den candidaat die de meeste stemmen op zich heeft vereenigd, in dit geval candidaat Van der Peijl. Van zijn stemmen worden tweeen uitge bracht op: Verschaffel 1, Wind van Merke- steijn 15, uitgeput 9 hiljetten. Het eene biljet, waarop op den candidaat Verschaffel 1 twee is uitgebracht, blijft bui- ten beschouwing, daar dit een fractie van 1 stem beteekent. iGrq het aantal overdrac-htstemmen ten bate van candidaat Wind van Merkesteyn te be- palen, moet het overschot van de stemmen van candidaat Van der Peijl (8), vermenig vuldigd worden met het aantal overdracht- Stemmen op candidaat Wind van Merkesteijn (15), totaal dus 120, en dit gedeeld door het aantal overgedragen stemmen (16), zoodat resulteert 7, en bij deze toewijzing het stem- mencrjfer van candidaat Wind van Merkesteyn stijgt tot 15. Waar thans nog door geen der overblijven- de candidaten het kiesquotient wordt bereikt, wordt op dezelfde wijze gehandeld met de stemmen van den candidaat Van Melle, waar- van zijn uitgeput 15 stemmen, zoodat voor overdracht in aanmerking komen 5 stemmen. Van deze stemmen worden 2 overgedragen op candidaat Verschaffel en 3 op candidaat Wind van Merkesteyn. Handelende als voren wordt het overschot van de stemmen van Van Melle (3), ver- menigvuldigd met het aantal overdracht stemmen (3), totaal 9, en gedeeld door het aantal overgedragen stemmen (5), blijft 1, zoodat aan candidaat Wind van Merkesteyn wordt toegewezen 1 stem, waardoor zijn stem mencijfer stijgt tot 16, en derhalve het kies quotient niet wordt bereikt. De overdracht van de stemmen van candi daat Van Melle aan candidaat Verschaffel kan als volgt worden becijferd: Het overschot van candidaat Van Melle (3), vermenigvuldigd met het op hem uitgebracht aantal overdrachtstemmen (2), totaal 6, ge deeld door het aantal overgedragen stemmen (5), blijft 1, zoodat zijn stemmencijfer stijgt tot 13, en dus ook in dit geval het kiesquo tient niet wordt bereikt. Waar nog slechts een plaats is te vervul- len, moet afvallen de candidaat die het min ste aantal stemmen op zich heeft vereenigd, in dit geval de candidaat Verschaffel, zoodat de candidaat Wind van Merkesteyn gekozen wordt verklaard. Voor de afdeeling Kleinbedrijf zijn uitge bracht 147 stemmen van onwaarde, zoodat geldig zijn 524 stemmen. Het kiesquotient bedraagt dus 524 4 1) 105 1 106. Uitgebracht zijn op candidaat A. J. Cam- bier 119, E. P. Fassaert 119, A. M. Moggre 44, J. M. Gggel 90, A. de Vrieze 62, F. A. L. Vroon 34 en A. J. Wijffels 55 stemmen. Het kiesquotient hebben dus terstond be reikt de candidaten Cambier en Fassaert, welke gekozen worden verklaard. Waar de candidaten Cambier en Fassaert een gelijk aantal stemmen op zich hebben vereenigd, worden eerst in alphabetische volg- orde de oversohotten van candidaat Cambier overgedragen. Hiervan verkrijgen candidaat Moggre 5, Oggel 5, Vroon 87 en Wijffels 7 tweeen, uit geput 16 biljetten, totaal 119. Voor overdracht zijn vatfoaar de biljetten waarop een 2 is uitgebracht op candidaat Vroon, en wel het overschot van Cambier (13), vermenigvuldigd met het aantal op hem uitgebrachte overdrachtstemmen (86), totaal 1118, gedeeld door het aantal voor overdracht vatbare stemmen (108), blijft 10, 8 of 10 stemmen, waardoor de stemmen van candi daat Vroon stijgen tot 44. Bij tweede overdracht worden de stemmen van candidaat Fassaert overgedragen, en wel op Moggre 4, Oggel 10, de Vrieze 1, Vroon 1, Wijffels 96, uitgeput 7, totaal 119. Overgedragen worden de biljetten, waarop een 2 is toegekend aan candidaat Wijffels, en wel het overschot van candidaat Fassaert (13), vermenigvuldigd met het aantal uitge brachte overdrachtstemmen (96), totaal 1248, gedeeld door het aantal voor overdracht vat bare stemmen (112), blijft 11. Het stemmen cijfer van candidaat Wijffels stijgt hierdoor met 11 tot 67. Waar geen der overblijvende candidaten nog het kiesquotient heeft behaald, moet afvallen de candidaat met het minste aantal stemmen, te weten candidaat Vroon. Van diens stemmen worden overgedragen op Oggel 2, De Vrieze 1, Wijffels 3, uitgeput 28 biljetten. De stemmencijfers der overblijvende candi daten zijn dus: Moggre 44, Oggel 92, De Vrieze 63, Wjrjffels 70. Waar nog geen der overblijvende candida ten het kiesquotient heeft bereikt, moet af vallen de candidaat Moggre, van wien tweeen toevallen aan: Oggel 18, De Vrieze 20 en Wijffels 3, uitgeput 3. De stemmentotalen zijn dus nu geworden: Oggel 110, derhalve gekozen verklaard, De Vrieze 83 en Wijffels 73. Waar thans nog twee candidaten het kies quotient niet hebben bereikt en nog slechts een plaats te vervullen Is, moet afvallen de candidaat met het minste aantal stemmen, in dit geval candidaat Wijffels en wordt candi daat De Vrieze gekozen verklaard. Autobotsing.. Woensdagmiddag, even na 1 uur, had op de kruising van Juliana- en Wilhelminastraat alhier een tamelijk ernstige autobotsing plaats doordat dr. B., komende uit de Verlengde Julianastraat een andere luxe auto, toebehoo- rende en bestuurd door den landbouwer D. uit Zuidzande, niet meer kon ontwijken. De heer D. kwam uit de richting Sluiskil de kom der gemeente ingereden. Beide luxe auto's lie- pen tamelijk zware averij op en moesten onder behandeling worden genomen. De be- trokken personen brachten het er zoqder let- sel af. Ook gisteren had een .botsing plaats tus schen een tweetal vrachtwagens aan den hoek van den Singelweg—hoek Stationsstraat. Ook hier beperkte het ongeval zich tot materieele schade. HET CENTRUM. Jezebel". Met Jezebel, de snoode koningin van Israel, heersehizuohtig en wreed, die Elia vervolgde en ten slotte door haar honden werd ver- scheurd heeft Julie Mansden eigenlijk maar weinig gemeen. Ze is alleen maar een zeer mooi, zeer onconventioneel, en vooral een bui- tengewoon zelfzuchtig meisje, wat minder tragische gevolgen zou hebben, zoo ze niet leefde in het uiterst, vormelijke en conserva- tieve New Orleans van vo6r de slaven- emancipatie, en wat haar ook minder .fatal woman" zou maken, zoo ze niet zoo meester- lijk, zoo als vrouw-van-alle-tijden, door de voortreffelijke actrice die Bette Davis is, werd voorgesteld. Alleen zdo wordt het plausibel, dat ze haar verloofde, den sytmpathieken jongen bankier Preston Dilliard, dien ze met alle geweld naar haar pijpen wit laten dansen, door hare vrij- en domheden tot vert-wijfeling en het veribre- ken hunner verhouding drijft: een breuk, die tegen haar vermoeden in, duurzaam blijkt te zijn. De geschiedenis zou hiermede uit kunnen zijn, doch de regiisseur heeft zijn taak anders opgevat en laat in grootsche scenes zien hoe New Orleans door een besmettelijke ziekte wordt geteisterd en tal van lijders op het leprozeneiland in- de Mississippi worden afge- zonderd. Daar komt het tot opofferende lief de voor de verpleegsters die vrijwillig hun ge- vaarvolle taak op zich hebben genomen om zoo mogelijk de ongelukkigen te redden, zekerder om met hen te sterven. Na de pauze komt een film van een geheel ander genre, n.l. ,jSta op en vecht". In deze film, die vrijwel geheel aan de boks- sport is gewijd, komt tot uiting, dat men in Amerika veel meer voor deze wedstrijden ge voelt dan hier te lande, waar men nog niet verzot is op het bijwonen van wedstrijden waarin de een den ander bewusteloos neer- slaat. In Amerika echter betaalt men stevige bedragen voor een toegangsbewijs voor een kamp, die niet zelden slechts enkele minuten duurt, doch waar men vooraf op de overwin- ning van een der beide tegenstanders wed- denschappen afsluit. Dat het bij dergelijke ontmoetingen niet altiid fair plav is. is wel gebleken en wordt in films nog eens extra dik aangestreept, doch spanning zit er voiop in, omdat er altijd nog een aardige geschiedenis doorheen geweven is, waarin de held gelegen heid krijgt folij-k te geven van zijn kracht en zijn goede inborst ondanks zijn beroep, dat niet bepaalt op lieftalligbeden is ingesteld. NEDERLANDBELGIe. De samenstelling van het Belgisch elftal voor den Zondag a.s. te Rotterdam te spelen wedstrijd Nederland(Belgie, is als volgt: Doel: De Raedt (Gantoise). Achter: Paverick (Antwerp) en Van Calen- bergti Anderlecht Midden: v. -d. Kerkhoven (White Star), Gommers (Beerschot) en Henry (Daring). Voor: Fievez (White Star), Voorhoof (Lier- sche S.K.), van Craen (Liersche S.K.), Ray mond Braine (Beerschot) en Buyle (Daring). ZONDAG 10 DECEMBER 1939. Ned. Hervormde Kerk. TERNEU23EN. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SDUISKIL. 9.30 u., de heer J. H. Renting; 2 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader. AXEL. 9(30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLA.G 9 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader, van Terneuzen; 2 u., Ds. Korevaar. KLQGSTERZANDE. 9.30 u., Ds. Hermanides, Van Hulst. SAS VAiN GENT. 9.30 u., Ds. G. W. Kore vaar, van Zaamslag. PHILIPPINE. Geen dienst. Gerefo rmeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. Vellen- ga, van Meppel. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Houte, van Terneuzen, bed. H. Av. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMiSLAG. 9 u. en 2 u, Ds. J. Tolsma. Geref ormeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEU2IEIN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TEKNEUZEpL 9.15 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. Room sch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 11 DECEMBER 1939. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 6.30 u., Ds. Kramp, van Kam- pen. DE ST. NICOLAASRECLAME VAN „TERNEUZEN KLIMOP". Gisteravond had het bestuur van de winke- liersvereenigmg de behulpzame hand inge- roepen van haar leden om haar te helpen hij het sorteeren van de ingevulde wedstrijdfor- mulieren van haar St. Nicolaas-reclame en dit bleek goed gezien te zijn want vooral het uitzoeken van ingevulde getallen van de uit- ge-geven Klimopcontantzegels voor het vast- stellen van de geldprijzen, uitgeloofd door de vereendging, vorderde, door de accuratesse waarmede dit moest geschieden, veel tijd. Het was dan ook gelukkig dat zoovelen hereid ge- vonden waren om het bestuur terzijde te staan hij het rangschikken van de berg inge- zanden, wedstrijdformulieren. Het ontcijferen van den naam, die de zaak van den deelnemenden winkelier voor deze ge- legenheid had gekregen, bleek voor niemand eenig bezwaar te hebben opgeleverd al waren er werkelijk plaatsen bij van wier bestaan wij nog nimmer hadden gehoord. Moeilijker bleek te zijn de opgaaf van 't. schatten der Klimop- contantzegelsi, al bleek wel dat de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen goede rekenaars zijn, want er waren honderden biljetten waar op het juiste getal contantzegels kort was ibenaderd. Natuurlijk waren er ook enkele formulieren waaruit wel bleek, dat men zoo- maar lukraak een getal had genoemd zonder dat men kennis had genomen van den gegeven leidra-ad of dat men gedacht had dat Terneu zen de hoofdstad van een wereldrijk was en men met millioenen schermde alsof men het juiste cijfer van de aanstaande begrooting van ons land had uit te knobelen. Doch dit waren uitzonderingende overigen gaven blijk van een goeden ikijk op deze prijsvraag en op 2 formulieren stond zoowaar precies het juiste getal van 829.800 ingevuld. Deze goede rekenaars bleken te zijn Fr. Pladdet, B 20 te Hoek en J. van Fraaijemhoven, Axelschestraat 96, alhier. Na loting door het bestuur werd aan den eersten de hoofdprijs van f 50 toege kend en aan den tweeden den geldprijs van tj 30. De derde prijswlnnaar was R. Agema, D 123 te Othene, die slechts 7 zegels meer had ingevuld en /15 als St. Nicolaas- geschenk ontvangt, terwijl de vierde geldprijs werd behaald door J. Boerbooms, Kersstraat, alhier, wiens biljet op 27 zegels na juist was. De prijswinnaars bij de verschillende deel- nemende winkeliers waren uit den aard der zaak ook alle dicht bij bet juiste getal en is het wel gebleken, dat deze St. Nicolaas- reclame zich in de algemeene belangstelling heeft mcgen verheugen. Degenen, die een winkeliersprijs hebben ver- worven zal door zijn winkelier hiervan bericht onvangen en zijn de namen vermeld aan het vereenigingslokaal bij den heer O. de Vri.es Adriaansen. Het Bestuur Winkeliersvereeniging .TERNEUZEN KLIMOP". De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken: R. G. A. H., oud 41 j„ ambtenaar te Vogel- waarde, is wegens het onder invloed van axco- holischen drank besturen van een motor- rijtuig, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Hulst, veroordeeld tot 8 dagen hechtenis en intrekking van het rijhe- wijs voor den tijd van 1 jaar. C. F. M., oud 45 j., grossier te Sas van Gent, beklaagd van overtreding prijsopdrijvingswet', is ontslagen van rechtsvervolging. C. J., oud 27 j., koopman te Hontenisse, is wegens alsvoren, ontslagen van rechtsvervol ging. A. M. G., oud 27 j., eehtg. van I. H., te Zuidzande, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. M VCHINISTEN VOORKWAMEN SPOORWEGONGELUK OP TRAJECT GRONINGENLEEUWARDEN. Door de oplettendiheid van de machinisten ■van de treinen LeeuwardenGroningen en GroningenLeeuwarden is, meldt het Han- delslblad, Donderdagavond op deze route, welke over de geheele baan enkel spoor heeft, een ernstlg ongeluk voorkomen. De sneltrein, die om 16.50 uur uit Leeu warden naar Groningen was vertrokken, arri- veerde 9 minuten later aan het station Hardegarijp. De stationschef en vermoedelijk ook de hoofdconducteur lieten door een mis- 'erstand den trein van hier vertrekken nog voordat de lokaaltrein uit Groningen, die hier moet wisselen, deze halte had bereikt. Nadat de Leeuwarder trein door den wissel, die op veilig stond, voor den binnenkomenden trein uit Veenwouden, was gereden, bemerkte de haltechef zijn fout. Hij trachtte door roe- pen en fluiten de aandacht van de treinpas- sagiers te trekken, doch hoewel de inzitten- den van den trein begrepen, dat er iets hij- zonders aan de hand was, durfden zij toch niet aan de noodrem trekken. Twee km van het station Hardegarijp be merkte de machinist, dat uit de richting Veenwouden de trein uit Groningen nader- de. Hij remde uit alle macht en reed in de richting Hardegarijp terug. Gelukkig had ook de machinist van den trein uit Groningen bamerkt, welk gevaar dreigde, zoodat ook hij remde. De afstand tusschen beide treinen bedroeg op dat oogen'blik vier a vijfhonderd meter. Nadat de sneltrein uit Leeuwarden aan de halte Hardegarijp was teruggekeerd, kon de trein uit Veenwouden de reis voortzetten. De trein uit Leeuwarden kwam met 45 minuten vertraging aan het station te Groningen aan. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN VOOR BEMANNTNG VAN NEDERLANDSCH SCHIP. In de Amsterdamsche haven zijn Dinsdag twee schepen van de JavaChinaJapan-lijn, de ,,Tatointa" en de ,,Tjikandi", welke door de Stoomvaart-Maatschappij ..Nederland" zijn ge- charterd, aangekomen. Deze twee schepen hebben na een Iangdurig oponthoud in de En- gelsche controlehavens op het laatste gedeelte van de reis, van de Duins naar Nederland, een avontuurlijke reis gehad. Wegens het slechte weer en het mijnengevaar werd Maan- dagavond bij het lichtschip „Maas" het anker uitgeworpen. Men besloot de reis eerst Dinsdagmorgen voort te zetten. Dinsdagmor- gen vroeg ontdekte de tweede machinist van de ..Tjikandi" dat een losgeslagen mijn tegen het schip dreef. De mijn botste telkens tegen den wand van het voorschip aan bakboordzijde. Men beleefde angstige oogenblikken, daar het bijna een kiwartier duurde eer de mijn van het voorschip naar het achterschip gedreven, vrrj kwam. Door de machines Iangzaam te laten draaien en het schip iets te zwenken slaagde de kapitein er in de mijn van de scheepswand weg te laten drijven. AUTO DOOR MOTORTREIN GEGREPEN. Donderdagmorgen is op den onbewaakten overweg bij Zwollerkerspel een auto, hestuurd door een handelsreiziger uit Appingedam, die in de richting Zwolle reed, in botsing ge- komen met den motortrein uit Coevord'en. De auto was de Iijn naar Meppel reeds ge- passeerd, toen het voertuig op het afkomende spoor werd gegrepen. Voor den bestuurder geschiedde dit onder zeer fortuinlijke omstan- digheden, want terwijl de man links achter het stuur zat werd de rechterzijkant en de achterwand geheel van den auto afgescheurd. Dit stuk bleef aan den trein, die 50 meter verder tot stilstand kwam, hangen en moest er later van verwijderd worden. Door den schok -Mocg de auto vervolgens door een hek- werk naast de spoorbaan, maar ook toen kwam de bestuurder er goed af, want hij bleek alleen eenige hoofdwonden te hebben opge- loopen. Hij werd ter plaatse behandeld door Dr. Smit uit Zwolle en is vervolgens per auto naar Zwolle gebracht, waar hij in sen zieken- huis is opgenomen. De auto is^ totaal vemield. ONTPLOFFING TE LEIDEN. Donderdagmiddag was in het anorganisch ehemisch lalboratorium in de Hugo de Groot- straat te Leiden een student bezig proeven te nemen, waanbij hij gebruik maakte van een gashouder. Door het ontstaan van een gas- men.gsel, zooals zich ook kan vormen bij het aansteken van een badgeyser, kwam de gas houder tot ontploffing, waarbij een groote hoeveelheid glaswerk en de ruiten van de eerste verdieping werden vemield. De student bleef ongedeerd. Een tweede laborant werd door stukken ijzer emstig maar niet gevaarlijk aan het hoofd gewond. Hij is naar het Academisch ziekenhuis ver- voerd. WINKELBEDIENDE OP HEETERDAAD BETRAPT. Woensdagavond zag een controleur van een warenhuis in de Reguliersbreestraat te Am sterdam, hoe een man op de afdeeling van rijwielonderdeelen een artikel van een toon- hank in zijn zak liet verdwijnen. Hij hield den man en zijn zoontje, die zijn vader ver- gezelde, vast tot de politie van het bureau Singei verscheen om beiden mee naar het bureau te nemen. Hier bleek, dat de man zijn ll-jarig kind er toe had aangezet eenige dynamo's weg te nemen, ook zelf had hij een en ander bij zich gestoken. Bij een huiszoeking vond de politie tallooze rijwielonderdeelen, alle afikormstig uit deze zaak. De man, die nog niet eerder met de politie in aanraking is geweest, is opge- sloten. Hij zal voor den officier van justitie worden geleid. KINDJE GESTIKT. Toen Woensdagoehtend mej. v. d. Wulp te Rijsoord haar kindje van 5 maanden uit het bedje zou halen, ontdekte zij dat het was over- leden. Bij geneeskundig onderzoek hleek dat het kind gedurende den nacht in de dekentes moet zqn gestikt. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: imatige, aan de kust tijdelrjk krachtige meest Zuidenwind, zwaar ibewolkt tot betrokken, vooral in het Westen, kans op eenige regen; weinig ver- andering in temperatuur. StormwaarschuwingsdienstHedenmorgen te 8,30 uur werd geseind aan alle posten: Weest op uw hoede PRINS BERNHAKD BEZOEKT DE HEMBRUG. DEN HAAG. Z. K. H. Prins Beruhard heeft heden namens H. M. de Koningin te Amsterdam een bezoek gebracht aan de artillerieinrichting aan de Hemburg. DE GEREDDEN VAN DE „TAJANDOEN" AAN WAL GEBRACHT. AMSTERDAM. Na den ondergang van de ..Tajandoen' van de Mij. Nederland" zijn zooals reeds bekend, 62 geredden aan boord genomen van het Belgische s.s. „Louis Scheid", welk schip gisteravond aan den grond is geloopen. De gezagvoerder van de Tajandoen" heeft hedenochtend vanuit Engeland aan zijn maat- schappij medegedeeld, dat alle geredden van zijn schip thans veiling in Engeland aan land zijn gekomen. Moeilijke landing der geredden van de Tajandoen". LONDEN. De reddingboot welke de over- levenden van. het stoomsehip Tajandoen" heeft afgehaald van het Belgische stoomsehip .Louis Scheid", heeft groote moeite gehad om deze aan land te brengen, aangezien het water aan, de kust ondiep en gevaarlijk is. Een klein bootje nam de overlevenden van de red dingboot over en bracht ben daama aan land. Zij moesten daarna tegen de steile klippen opklauteren. Vele geredden waren schaarsch gekleed en hadden geen schoenen aan de voe- ten, zoodat dit klimmen niet zonder moeite ging. Zij werden allereerst naar een hotel ge bracht en daar verzorgd, waama zij Later door een ambulance-auto zijn weggevoerd. Bemanning aan land gebracht. LONDEN. Ook de bemanning van de Louis Scheid" is veilig aan land gebracht. ENGELSGHE SCHEPEN WEER VLOT. MjAASSLUJS. De Engelsche schepen „iSemla" en „Jim", die gisteravond te Hoek van Holland aan den grond waren geloopen, zijn heden zonder assistentie weer vlot ge komen. OFRUHNG TEGEN DIENSTVERVULLING. EMMERCOMFASCUM. Voor den officier van justitie is geleid zekere J. de H. propa gandist te Abnenum, als verdacht van op- ruiing tegen dienstplichtvervulling en belee- diging van H. M. de Koningin in een open- bare vergadering, die op 29 October in cafe Hutting alhier is gehouden. Na verhoor is hij in arrest gesteld. OUDEJAARSKEDE VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL. BATAVIA. Naar wij vememen zal de Gouverneur-Generaal op Oudejaarsavond te 8,30 uur een toespraak houden over alle zen- ders van de Nirom. GEEN GEVAAR VOOR DE LOUIS SCHEID. LONDEN. Naar verluidt zal (de 'beman ning van de ,,Loudis Scheid" met de geredden van den „Tajandoen" aan boord blijven. Het schip is niet emstig lek geslagen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS. Het legerbericht van den ochtend van 8 December luidt: Niets te melden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLUN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: In het Wes ten geringe plaatselijke activiteit van verken- ningstroepen. De luchtmacht maakte vluch- ten boven de (Noordzee en verkende tevens de Oostkust van Schotland op zeer geringe vlieghoogte. Een Duitsche patrouille werd ten Oosten van de Firth of Forth door Brit- sche jagers zonder succes aangevallen. Op den terugtooht moest een Duitsch toestel wegens motordefect een noodlanding op zee maken. De bemanning is in het rubberbootje gegaan. Een reddingstoestel is reeds ver trokken. DUITSCH SCHIP DOOR RUSSEN BESCHOTEN. HELSINKI. Het Duitsche s.s. ..Oliva" is door een onderzeeer van de Sovjet-Russische vloot beschoten toen het schip de haven van Utoe verliet. De 'Sovjet-Russische zeelieden gingen aan boord om de papieren te onder- zoeken.. DE „DEUTSOHLAND" IN EEN DUITSCHE HAVEN. KOPENHAGEN. Het Deensche blad .National Tidende" deelt mede, dat de Duit sche kruiser „Deutschland" in een Duitsche haven is aangekomen. DE GROOTE RAAD BIJEEN. ROME. Per radio werd medegedeeld, dat de Groote Fascistische Raad in zijn zitting zich hoofdzakelijk heeft bezig gehouden met den internationalen toestand' en de reorgani- satie van de Fascistische partij. DE FINSCHE KUST WORDT GEBLOKKEERD. OSLO. Volgens mededeelingen van de Noorsche marine autoriteiten, zou van den Volkscommissaris te Moskou bericht zijn ont- vangen, dat de Sovjet-iRussische vloot vanaf hedenmiddag te 12 uur af de Finsche kust in de Botnische Golf en in de Finsche Golf zal blokkeeren. ENGELSCH SCHIP VERGAAN. OSLO. Het Engelsche schip Thomas Wal ton" is gisteren nabij Vestfjorden in het Noorden van Noorwegen na een hevige ont ploffing gezonken. De uit 22 koppen bestaan- de bemanning iis aan land gebracht. HET RUSSISCH LEGERBERICHT. MOSKOU. Het hoofdkwartier van bet Roode leger voor bet district Leningrad deelt o.a. mede: Op 7 December hebben onze fcroe- pen hun opmarsch voortgezet. De troepen welke uit Moermansk oprukken zjjn tot 45 K.M. ten Zuiden van Petsamo opgerukt; in de Oostelij'ke sector van de landengte van Karelie zijn zij1 door de voomaamste verdedi- gingslinie van de Finnen gebroken. In de Westelijke sector op de landengte van Karelie hebben de troepen van het Roode leger de stad en het station van Perkarvie en den Vyborg-spoorweg bezet en zyn zij 9 K.M. in Noord-Westelijke richting opgerukt. Tenge- volge van bet slechte weer is de luchtmacht niet actief geweest. Aangekomen: GRADA 198; SIHEAF DORY, 2480; MINORCA, 1173; ORLOCK HEAD, 1563; AIRE, 1108; BINT A, 5873; RYM, 1369; JERNLAND, 1289; LYSLAiND, 1335; SAGA, 1077; ORANIA, 1182; EFfFINGHAM, 6421; DUN'CARRON478; DUf.sTLEARY, 480. Vertrokken: KATWHJK, 1379; DESPATCH, 200; RENAISSANCE, 294; DA COSTA, 243; RALLUS, 1871; ORLOCK HEAD, 1563; PAR- THEON, 3189; CASSBQUEI., 4784; MINOR CA, 198; GRADA, 1173; PRUDENT!A161; BALKAN, 5461; AIRE, 1108.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2