ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Beate weet, wat ze wil No. 10000 WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 79® Jaargang Binnenland Feuilleton - Nerveuze Angstaanjagingen Mijnhardt's Zenuwfabletten NEUZENSCHE COURANT ABONNEMKNTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WERKBOEKJES. Op 1 Januari 1940 moeten de houders van werkboekjes in het bezit zijn van een nieuw werkboekje. De aanvrage moet vodr 20 December zijn ingediend daar anders niet voor tijdige afwerking kan worden gezorgd. Terneuzen, 6 December 1939. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLBGEN. DE RAMP VAN DE „SLIEDRECHT". Reuter meldt uit Donden, thans nadere bij- zonderheden te hebiben vemomen uit gezag- heblbende bron. Het schip was, aldus het be- richt, driehonderd mijl van Ierland verwijderd. Het was op weg van de Vereenigde Staten naar Noorwegen. Het werd door een Duit- sche duikboot aangehouden. Den kapitein en vijf leden van de bemanning van de ,,Slie- drecht" werd verzocbt, am voor onderzoek van de scheepspapieren zich aan boord van de diuikiboot t'e begeven. Toen de zes Neder- landers op bun schip waren teruggekeerd, opende de duiklboot zonder voorafgaande waarschuwing het vuur en bracht de ,,Slie- drecht" tot zinken. Zeven-en-twintig leden van de bemanning zijn daarbij om het leven gekomen. Een aantail overlevenden hetoben in een open boot, na vijf dagen onder gevaar- lijke omstandigfaeden op een ruwe zee te heb- ben rondgedobberd, de Iersehe kust weten te bereiken. Naar verluidt, zouden eenige van de over levenden, die veriwondingen hebben opgeloo- pen, nog drie weken in het ziekenhuis moeten vertoeven. NEDERLANDSCHE SCHOLPPERS TE STRAATSBURG. De Nederlandsche schippers, die kort na het uitbreken van den oorlog getracht heb ben met de sleepboot .Bernard" naar Straats- burg te gaan om daar hun schepen te halen, bij welke gelegenheid zij door de Fransche mlMtairen zijn beschoten en daarna gearres- teerd. zijn zoo wordt gemeld dezer dagen naar Parrjs overgebracht. Een van hen is in een ziekenhuis in een plaatsje nabij Straats- burg achtergebleven, omdat hij een vrij ern- stige verwonding aan het been heeft. Wan- neer de overigen huiswaarts zullen keeren, is nog steeds niet bekend, al hebben de Fran sche autoriteiten meegedeeld, dat zij niet langer zullen worden vastgehouden dan voor het onderzoek strikt noodzakelijk is. TIENTALLEN HOI TSOHEPEN DOOR DUITSOHEAND VOOR NEDERLAND OPGEHOUDEN. Naar het Handelsiblad vemeemt, bevinden zich op het oogenblik meer dan vijftig sche pen met hout, bestemd voor |Nederlandsche firma's in Duitsche contraibande-controle- havens, te weten Stettin, Swinemiinde en Hamburg. Zij zijn voor een deel van Neder landsche nationaliteit; de overige voeren de vlaggen van onderscheidene Oostzeestaten. Tot dusverre leverde het aanhouden van voor Nederland bestemde houtschepen weinig moeilijkheden op. Het oponthoud duurde over het algemeen niet langer dan twee tot zes dagen; het. werd telkens opgeheven als de Nederlandsche consulaire ambtenaren in de onderhavige havens naar genoegen van de Duitsche autoriteiten hadden aangetoond, dat de ladingen voor Ibinnenlandsch gebruik waren bestemd. Dat was over het algemeen vrjj eenivoudig, want tachtig procent van on- zen houtinvoer gesehiedt ten behoeve van den Door OTFRID VON HANSTEIN. Vertaald door Angelica van Hest. 19) Vervolg. .,(Het zal wel een avonturierster zijn ze zai hier geen geluk hebben." Kort daarop stond Egon voor de deur van pension Vienna en belde. .,Ts juffrouiw Serenus te spreken?" Eigenlijk verwonderde de vrouw er zicb over, dat de man niet naar senhor Serenus vroeg. -Alstublieft, het kantoor is daar!" Beate uitte een luiden kreet van verras- sing, toen Egon Domibusch voor haar stond. ,3ent u in Oorrientes?" Op dit oogenblik vergat zij totaal, dat zij eigenlijk boos op hem was, omdat hij in 't geheel niet geschreven bad. Sinds hij was weggegaan, had zij geen gelegenheid meer gehad, met iemand te praten, die het goed met haar meende. ,,Ik ben bbj, ik ben zoo blij...?' Egon staarde haar aan en wist niet, wat hij moest antwoorden. Beate was veranderd; haar gezicbt was veel emstiger, zij zelf was mager en zag er ellendig uit; een harde trek lag om haar mond. ,/Hoe komt u in Oorrientes?" ,.lk kon evengoed in Mendoza zijn of in Rosario." ,,ls het u niet goed- gegaan?" ,,A1 naar men het noemen wil. In ieder geval niet zoo goed ais u. In uwe mooie be trekking hebt u aan mij beelemaal niet meer gedacbt." woningbouw binnenslands. En de overige twintig procent komt voor het meerendeel juist niet uit de Oostzeeilanden. Den laatsten tijd zijn er ondertusschen moeilijkheden ontstaan. Er zijn nu al sche pen die meer dan drie weken op vrijlating wacbten. Er worden pogingen in het werk gesteld om aan deze stagnatie in den aan- voer van hout voor ons land een einde te maken. DE DISTRIBUTIE VAN SPIRITUS. De Minister van Economisohe Zaken deelt mede,, dat de directeur van de Sectie spiritus van het rijksbureau voor Chemiscbe produc- ten aan de bij deize sectie ingesehreven onder- nemingen tot nader te bepalen datum vrij- stelling verleent van de verplichting tot het doen van opgaven van iedere vergrooting van haar voorraad binnen 2 dagen, nadat deze heeft plaats gevonden. De regeling voor spiritus is thans in groote lijnen aldus: Fabrikanten, importeurs, verwerkers van en handelaren in spiritus behooren thans in gesehreven te zijn bij de sectie spiritus van het rijksbureau voor Ohemische produeten te Delft. Degenen die zijn ingescbreven hebben inmiddels een bewijs van inschrijiving van den directeur van de sectie ontvangen. Uitgezonderd van deze inscihrijvingsplicht zijn echter apothekers, geneeskundigen, zie- kenhuizen, overheidsinstellingen en die detail- listen, die spiritus niet rechtstreeks van een fabrikant of importeur betrekken. Deze cate- gorieen, aismede de hier bovengenoemde in- geschrevenen zijn tot nader order vrij in het verrichten van normale transacties in spiri tus, d.w.z. dat zij niet voor iederen koop of verkoop een vergunninig van den directeur der sectie behoeven te vragen. Aan ondememingen, die geen bewijs van inschrij'ving hebiben verkregen, is elke trans- actie in spiritus verboden, bebalve wanneer zij behooren tot de hierboven genoemde cate- gorie van apothekers, geneeskundigenzieken- huizen, overheidsinstellingen en die detaillis- ten, welke spiritus niet rechtstreeks van fabrikanten of importeurs betrekken. Voorraadsopgaven behoeven op het oo gln- blik slechts dan te worden ingezonden, wan neer men daartoe strekkende formulieren door het bureau van de sectie toegezonden krijgt. EVACUATIE. De regeling van de schadeloosstelling. De Minister van Defensie zou het, volgens de memorie van antwoord, betreuren, indien de gedeeltelijke onderwaterzetting van een onzer versterkte linien groote onrust zou hebben verwekt. De regeering is uiteraard niet voornemens met betrekking tot de on- derwaterzettingjen verder te gaan dan strikt noodizakelijk is. Haar voornemens in dit op- zicbt dienen geheiim te blijven. Mocbt onver- hoopt de noodzakelijkheid zich voordoen tot verder inundeeren over te gaan, dan zullen de bewoners der te inundeeren gebieden zoo spoedig mogelijk worden gewaarschuwd. Omtrent de aan de weggeleide bevolking door den Minister van Defensie toe te kennen schadeloosstelling wordt een met redenen om- kleed rapport uitgebraoht door een taxatie- commissie. Het begrooten van de geleden en nog te lijden schade (Ibedrrjfsschade en kapi- taalscbade) vcrmt uiteraard een zeer om- vangrijken en tijdroovenden arbeid, welke nog niet geheel gereed is; bovendien kan een ge- deelte van de schade n.l. de kapitaalschade eerst worden vastgesteld nadat de geinun- deerde gebieden wederam in den oorspronke- ilijken waterstaatkundigen toestand zijn ge- bracht. Uit dien hoofde is het niet mogelijk aan de belanghebbenden terstond het voile ,,Mijn vaste betrekking bestond daarin, dat ik in Rosario voor de gesloten deuren van een failliete falbriek kwamIk moest blij zijn, dat een Duitscher, dien ik toevallig kende en dien ik op goed geluk op zijn farm ging op- zoeken, mij een paar weken boven water hield." ,,Woont uw vriend in Oorrientes?" ,,Dat is alweer voorbrj. Ik krijg een nieuwe betrekking in Resistencia." Gedure'nde dit gesprek zag Egon haar op- lettend aan. Wat was zij een vreemde voor hem, wat was ze anders dan kleine Ines! „Dat we elkaar nu juist in Oorrientes moe ten treffen? Ik ben u nog altijd veel dank schuldig, mijnbeer Dornbusch! Veel meer, dan lu denkt." -Omdat ik u de gelegenheid gaf, in Argen- tinie te verhongeren, inplaats van op een be- hoorlijk schip naar het vaderland terug te keeren ,,Ik zal niet verhongeren. Ik beb in deze weken geleerd. Veel meer geleerd, dan an- deren in jaren." ,,Gaat uw kantoor zoo goed? Hoe kwam u op het idee?" „Goed? Voorloopig gaat het beelemaal niet; geen mensch kan er tenminste van be- staan; maar het zal wel beter worden en Oor rientes is een mooie stad." ,,'t Is maar wat je mooi noemt." ,,iHoe kunt u daarover oordeelen Was u, net als ik, twee wdken hoofd van een school in het oebwoud? Bent u iwel eens vogelvrij verklaard? Als ik niet onze trouwacte had bezeten, had ik niet kunnen verhinderen, dat ik nu de vrouw van den een of anderen jon- gen farmer was. Ik zou uitgeloot worden als hoofdprijs in een soort loterij!" ,,Als u wilt, dat ilk er iets van begrijp, moet u het duidelijker vertellen!" Beate verhaalde in het kort, wat er was gebeurd. ,,Zooals u ziet, hetot u mij in het oertwaud nog eens gered..." ,,Ik wil het graag gelooven. Maar ik ben bedrag der schadeloosstelling uit te betalen. De wet staat echter toe, dat de hoogste militaire autoriteit ter plaatse een voorschot op de schadeloosstelling doet verstrekken. In afwachting van het gereedkomen van het rapport der taxatie-commissie en vooruit- loopende op het hier'voor hedoelde voorschot, is aan de betrokkenen een wekelijksche uit- keering toegekend. MEDEDEELINGEN VAN DE REGEERING OVER ONZE DEFENSIE. In de memorie van antwoord inzake de be- grooting van Defensie voor het komende jaar zegt de Minister o.m. het volgende; Het ligt in het vodmemen, eerlang een aantal buitengewone dienstplidhtigen, behoo- rende tot de jongste lichtingen, in werkc|ijken dienst te roepen. De regeering acbt het gewenscht, de oiid- ste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Reeds wer- den eenige ploegen van de lichting 1924 met dnbepaald klein verlof gezonden. Meer ploe gen van die lichting zullen binnenkort volgen. Hoeveel oudere lichtingen huiswaarts zul len kunnen vertrekken, kan thans nog niet worden overzien, aangezien zulks geheel af- hankelijk is van den duur der hiobilisatie. Er kan in verband met het voor de opleiding be- schikbare kader en materieel echter geen sprake van zijn, buitengewone dienstplich- tigen maar dadelijk in grooten getale te gaan oproepen. Het aflossen van gemoibiliseerden zal zich derhalve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voornemen, werkloozen op te roepen ter vervanging van andere dienstplichtigen. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. gel- dende bepalingen kan de regeering thans nog niet overgaan. Onder de huidige omstaridigheden kan nog niet worden overzien, of in 1940 gebruik zal worden gemaaikt van de bevoegdheid om den duur der eerste oefening tot 2 jaar te ver- lengen. Het ligt niet in het voornemen, tot den aan- leg van ondergrondsche hangars over te gaan. In November is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoeding vastgesteld, waar- door meer uniformiteit wordt bereikt. Vol gens deze regeling wordt bij het bepalen van het vergoedingsbedrag ook rekening gehouden met mogelijke vermindering van inkomsten, voor zoover deze uit de afwezigheid van den dienstplichtige voortspruiten, doch een alge- meene vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan niet verwachten. Het advies van de Indische regeering over de plannen tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indie kan bin nenkort worden venwacht. Het ligt in het voornemen, met de behandeling van dit vraagstuk grooten spoed te betracbten. De Minister wenscht zich. alvorens de regeering te dien aanzien haar houding heeft bepaald, thans nog niet verder uit te laten over het vraagstuk van de slaglkruisers. Het ligt, aangezien Nederland geen oorlog- voerende is, uiteraard niet in het voornemen, thans over te gaan tot het defensief bewape- nen van onze handelsschepen. De ingekoimen vrijwilli;ge bijdragen voor de defensie zullen worden bestemd voor de aan- scbaffing van spertoallons. DE AFLOSSING VAN DE OUDERE LICHTINGEN. Men heeft in het Och'tendblad kunnen lezen. schrijft de N. R. Crt, dat bet in het voornemen ligt eerlang een aantal buiten gewone dienstplichtigen, beboorend tot de door datzelfde huwelijk, waar ik bitter be- rouw van heb, te gronde gericht." Beate'dock onwillekeurig ineen bij die har de woorden. „Te gronde gericht?" „Ik heb een meisje gevonden, dat ik lief- heib. Een allerliefst wezentje en bovendien erfgename van een groote farm. Als..." Beate was ibleefk gewwrden. - - ,.AJs ik dus dood was geiweest..." ,Had ik er niets aan gehad, want ik had het niet gehoord. Praat u toch niet zoo dwaas!" Hij stond voor het raam en voelde, dat hij op dit oogenblik harteloos en wreed was. Beate zat op den stoel en zag hem met haar verstandige, heldere oogen aan. Zij voeTde zich heel vreemd. Zij stond op, ging naar Dornbusch toe en vroeg met een zachten klank in haar stem: ,,Houdt u zooveel van dat meisje ,.Ja!" .,In Buenos Aires zei u me, dat u niet aan zooiets dacht." •,Dat deed ik ook niet. Ik ben een ander mensch geworden ik ben voor het eerst in mrjn leven verliefd en met mijn heele hart. Ik zou bet ook zijn, als zij een bedelares was." „Weet zij, dat u haar liefhebt?" "Ik heb haar gakust. Ik had het niet mogen doen; ik had dat is de waarheid door al de nieuwe indrukken de dagen in Buenos Aires vergeten." Een bitter lachje vloog over Beate's gelaat. „U moogt niet ongelukkig worden; laat ons eens rustig overleggen! Er is toch de Voor- zienigheid, want die heeft u naar Oorrientes geVoerd. Wij zullen wel een uitiweg vinden gaat u nu alstublief weg! Hoelang blijft u nog in Oorrientes?" ..Ik moet morgen naar Resistencia." iBeate stond dicht bij hem en zei zacbt, met bevende stem: ,,Ik geef u mijn woord: u zult gelukkig worden." Er kwam argwaan bij Egon op. Dit magere, alleenstaande meisje had al eens meer met jongste lichtingen, in werkelijken dienst op te roepen. Uiteraard willen velen weten wat dit eerlang preeies wil zeggen en ook welke lich- tingenl zullen worden opgeroepen en voorts wat men verstaat onder buitengewoon dienst plichtigen. Wat de laatste vraag betreft, buitengewoon dienstplichtigen zijn vrijgestelden voor broe- derdienst en vrijgelotenen. Wanneer de minis ter zegt, dat het zijn bedoeling is, de oudere mannen naar huis te sturen, dan kan men wel aannemen, dat deze buitengewoon dienst plichtigen weldra aan de beurt zullen komen om te worden ingelijfd. Maar zoo viug gaat dat niet. Het aflossen van de gemobiliseer- den kan zich niet in een snel tempo vol'trek- ken. Het oproepen van de jongelui evenmin. Definitieve beslissingen heeft de minister nog niet genomenj, besprekingen in sde Kamer zijn er nog niet geweest, zoodat we gegronde redenen hebben om aan te nemen, dat nie- mand' v<5or het voprjaar zal worden opgeroe pen. Ofschoon men nog niet nauwkeurig weet in welke volgorde de lichtingen aan de beurt zullen komen, kan men toch aannemen, dat eerst alleen de jongste twee of drie lich tingen zullen worden opgeroepen. Dat zijn de lichtingen van 1940, 1939 en misschien 1938. De oudere lichtingen zouden dan later bijvoorbeeld tegen het einde van 1940, aan de beurt komen. Wij herhalen echter: dat nog niets definitiefs is bepaald. CONVOOISTELSEL VOOR NEDERLANDSCHE SCHEPEN OXMOGKLIIK. In de „Standaard" betoogt Dr. Colijn, dat een convooistelsel voor Nederlandsche koop- vaardijschepen niet mogelijk is. Aanstaanden Maandag treedt het Engel- sche Koninklijk Besluit in werking, waarhij ook controle op den Duitschen export via neutrale havens zal worden toegepast. Als een middel om het groote ongerief, dat uit den Engelschen maatregel voor de Nederland sche scheepVaart voortvloeit, te ontwijken, is het z,gA convooistelsel aanbevolen. Men zou dan onze handelsschepen willen doen uitvaren onder geleide van een oorlogsschip. Dat oor- logsschip zou dan eventueel moeten verhin deren, dat onze handelsschepen door de En- gelsdhen worden aangehouden en ondenzocht. Onze oorlogsvaartuigen zouden aldus aan de handelsmarine een vrije vaart moeten ver- zekeren. Wij waarschuwen tegen het ondernemen van zoodanige plannen. De uitvoering van zulk een denikheeld levert, gelijk in 1918 ge- bleken is, direct oorlogsgevaar op. Maar het heele plan is ook practisch volstrekt onuit- voerbaar. Frankrijk en Engeland beheerschen de wereldoceanen en onze vlag vertoont zich op al die zeeen. Gesteld nu eens een oogenblik, dat eenige handelsvaartuigen uit 'de Neder landsche havens vertrekken, geconvooieerd door een Nederlandsch oorlogsschip; gesteld verder, dat rond de Engelsche kusten deze schepen, vanwege het geleide niet gemoles- teeird zouden worden, wat dan verder? Een deel der handelsschepen is bestemd voor Amerikaansche havens, een ander deel stoomt naar Azie, wat moet het begeleidend oorlogsschip nu doen? Het kan maar <5en richting uit en moet dus een deel van de ge- convooieerde vloot aan zichizelf overlaten. Meent men dan, dat dit deel verder onge- stoord zijn weg vervolgen kan? En zegt men: dan moet er voor elke afzonderlijke be- stemming een oorlogsschip mee, dat de heele reis heen en terug met de handelsschepen meemaalkt, dan rijst de wederVraag: waar moet dat groote aantal oorlogsvaartuigen vandaan komen Wij hebben ze niet. En zelfs een vloot als de Engelsche zou die taak niet kunnen volbrengen, indien een ander land de gedachte aan den dood gespeeld. Hij scihrolk. Had hij dezer dagen niet steeds het- zelfde gedacht Haar dood was de eenige oplossinig. Maar nu hij haar gezieht zag, werd hij angstig. ..Juffrouw Serenus, bega geen dwaasheid ilk smeek u!" Zij begreep hem en schiudde haar hoofd. „Houd u maar bedaard. De dagen, toen ik een dergelijke diwaasheid, zooals u het noemt, had kunnen begaan, zijn voorfbij. Ik denk er niet aan. Maar gaat u nu alstublieft heen: ik ben tenslotte ook maar een mensch, dat zenuwen heeft en ilk kan niet meer." ,,Neeimt u mij niet kwalrjk, ik was wreed..." „Ieder mensch is tot op zekere hoogte egoist. Het spreekt vanzelf, dat u in uw recht bent." HOOFDOTUK XVHI. Egon Dornbusch had het plan gehad, nog dienzelfden avond op de boot te gaan; maar nu nam hij een kamer in een hotel. Hij wist zelf niet, hoe het hem te rnoede was. Als hij aan het ernstige. bleeke, door de ontberingen en het leed van de laatste weken veranderde getzichtje dacht, had hij een oneindig mede- lijden met Beate Serenus en toch: hij moest het noodlot dankbaar zijn, want hij had Beate gevonden en hij zou vrij zijn. Maar hij was dezen nacht bezorgd voor Beate Serenus! Beate Serenus was zeer temeergeslagen. In Buenos Aires, dat had zij wel ingezien, was nauiwelrjiks iets te beginnen hier in de pro'vinciestad was zij een wonder, waar- aan men niet geloofde; in de nederzetting in het oerwoud was zij niet meer geweest dan de vrouiw. Zeker, vast en zeker, had zij veel beter les gegeven, veel ijveriger getracht, zich in te denken in de andere geaardheid van die kinderen, dan de gezakte candidaat in de theologie zou doen, die waarschijnlijk reeds een verloren leven achter zich had. Toch was zij in hun oogen slechts de vrouw, alleen geschikt om te trouwen! Ter wij 1 zij in die sombere stemming was, verdwijnen snel en worden voorkomen door Zenuwsti llend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) de wereldzeeen beheerschte. Men heeft hier, zoo op het eerste gehoor, te doen imet een aantrekkelijke gedachte, doch tevens een, die, om practische redenen, volstrekt onuitvoenbaar is en bovendien, naar men met zeikerfaeid kan aannemen, of voor onze Marine tot blamage leidt, of ons in den oorlog betrekt. De betere weg is, zoo mogelijk in samen- werking met andere neutiralen, te blijven plei- ten voor ons g'oede recht en gedaan zien te krijgen, dat de overlast tot de geringst moge lijke afmetingen wordt teruggetoracht. Wie geen hand heeft, kan nu eenmaal geen vuist maken. OVERTREDING VAN HET UNIFOKM- VEKBOD. In antwoord op de sebriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, Jhr. de Savomin Loh- man, betreffende de overtreding van het uni- formverbod door bezoekers van een cafe te Anthem, heeft de Minister van Justitie, de beer Gerhrandy, medegedeeld, dat inderdaad op Zaterdagavond 28 October een aantal be zoekers van de N.S.B.-vergadering in Musis Sacrum" te Amhem, geheel of ten deele in uniform gekleed, in de pauze het aan dat ge- bouw verbonden caf<5 hebben bezocht. Het aantal personen kan echter niet ,,zeer groot" zijn geweest, daar er ter vergadering slechts 60 a 70 personen zijn geweest, die in uniform gekleed waren. Dat alien in het cafe heb ben vertoefd staat niet vast. Dat deze overtreding ongehinderd voort- gang heeft kunnen vinden, is een gevodg ge weest van de omstandigheid welke als een verzuim van de politieleiding moet warden aangemerkt dat in het restaurant geen politic aaniwe'zig was, zoodat die overtreding niet door de- politic is geconstateerd. De burgers, die haar wel hebben opgemerkt, hebben daarvan eerst later aan de politie kennis gegeven. Dientengevolge was het tevens ondoenlijik geworden, aehteraf nog vast te stellen, wie de daders van het straf- bare feit zijn geweest. Voorkomen zail worden, dat dergelijke ge- beurtenissen zich herhalen. STEUN VOOR GEDENATUREERDE A ARDA KPELEN. De Minister van Economische Zaken heeft besloten, uit het Landbouw-crisisfonds steun te verleenen ten behoeve van de telers van aardappelen, die bij een der crisis-organisa- ties zijn aangesloten, over aardappelen, welke na 1 October zijn gedenatureerd. Het steunbedrag zal wekelijfcs worden vastgesteld. Voor het tijdvak aanvangende met ingang van 2 October en eindigende met ingang van een nader te bepalen datum is het steunbedrag vastgesteld op /0.50 per 100 kg gedenatureerde aardappelen van alle rassen. DE SPIONNAGE-AFFAIRE. Het onderzoek en de aanhouiding te 's-Gra- venhage inzake de spionnage-affaire, zijn, zooals thans nog kan worden medegedeeld,' volgens de N. R. Crt., het gevolg geweest van een aanhouiding te Rotterdam. Eenige tijd geleden werd te Rotterdam namelijk een bui- tenlander, een zekeren Sturm aangehouden, naar alle waarschijmlijkheid een Duitscher, op wie papieren werden gevonden, welke de kwam Egon Dornbusch. In haar herinnering stond de jonge ingenieur, die destijds zoo spoedig bereid was geweest haar te helpen, Oimgeven door een stralenkrans. Zij had eigenlijk niet beigrepen, waarom hij, die in Buenos Aires een en al zorg voor haar was geweest, niets meer van zich had laten hoo- ren. Het had haar bijna verdriet gedaan. Niet, omdat zij van hem hield, maar zij vond, dat het niet bij zijn karakter paste, dat hij zoo totaal geen teeken van leven gaf. En nu was hij gekomen en was hij heel, heel anders dan toen. Zij had geivoeld, hoe hij zijn on- doordachte daad hetreurde en hoe ze nu voor hem niets anders was dan een belemmering, die zijn levensgeluk in den weg stond. Bovendien deed die plotselinge liefde op het eerste gezieht voor een Argentijnsch meisje, dat blijkbaar alleen maar mooi was, hem in haar achtinig dalen. Hij was dus ook een man net als de meeste anderen. Onwillekeurig zag ze in den spiegel. De weken van vruchteloozen strijd hadden haar schoonheid afhreuk gedaan. Wat was zij op d<e boot nog een kind geweest, een en al levensvreugde! Had zij, sinds zij den voet op Argentijnschen bodem had gezet, nog wel een keer vroolijk gelachen? Slechts een enkele lichtstraal was er door- gedrongen in haar nacht van zorgen. Zij had aan alle groote zaken en banken ge schreven en haar schoolrapporten opgezon- den (want andere getuigschriften had zij niet en om een aanstelling gevraagd. De direc teur van de Argentrjnsche bank was de eenige, die geantwoord had, die naar haar luisterde en die misschien iets van haar plan nen begreep, omdat hij, zelf in Duitschland was geweest, maar ook hij had de schoude-s opgehaald. ,,Ik zal aan u denken en zal trachten een plaatsje voor u te vinden; maar op bet oogen blik is hier niets vrij. Kunt u zich staande houden, tot ik u gebruiken kan, dan zullen we zien." (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1