ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ^pjj/tinden "AKKEftWS Beate weet, wat ze wil Binnenland Feuilleton ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIeN Van 1 tot 4 regels 0,80 -Voor elken regel meer 0,20. XiEEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's 'worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadv ertentien bij regelabonnement teg en verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEE RIJKSAMBTENAREe GEARRESTEERD, VERDACHT VAN SPIONNAGE. Als verdacht betrokken te zijn in een zaak van spionnage ten belioeve van een naburige mogendheid zijn op last van de justitie te 's Gravenhage aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld G. W. F. v. H. en zijn edit genoote, zoomede ijir. W. B. J. B. Eerstge- noemde is als hoofdamibtenaar verbonden aan bet departement van Sociale Zaken, referen daris van de afdeeling Werkvers-chaffing en Steunverleening, waar hij belast was met de leiding van den socialen jeugdd-ienst. Mr. W. B. J. B. is amlbtenaar aan het departement van Economische Zaken. De arrestatie van twee regeeringsamfbtena- ren vormt thans het ges-prek van den dag in de residentie en algemeen wordt diep be- treurd, dat het spionnagegevaar reeds tot in de hooge departementale regionen blijkt te zijn doorgedrongen. Vooral de arrestatie van den heer G. W. F. v. H. welkt opzien, al zijn er steeds menschen, die zeggen „altijd wel zoo iets te hebben gedacht", want de heer v. H. had groote sympathie voor het Duitsche re- giem. Nu is het een feit, aldus meldt de Haagsche correspondent van het R. N., dat de heer v. H. de laatste jaren in zijn familie- en kennis- senikring de aandacht is gaan trekiken door zijn levenshouding. Toen hij als jong ambte- naar aan het departement van binnenlandsche zaken werd verbonden, kreeg hij al aanstonds bemoeienis met vraagstukken van socialen aard, omdat hij opviel door zijn warme toe- wijding voor maatschappelijk werk. Hij was een vriendelijke jongeman, die algemeen hoog- achtdng genoot en op bescheiden wijze leefde. In die periode trad hij in het huwelijk. 'Allengs kreeg de heer v. H. een positie van meer beteekenis en zijn aanstelling bij het de partement van Sociale Zaken vrij spoedig na de instelling van dat departement in 1&33 bracht hem promotie op promotie. Iedereen gunlde hem deize sucoessen van harte. Maar de heer v. H. is vermoedelijk niet steiik gebleken tegen de weelde, waarvoor men sterke beenen moet hebben. Zijn huwelijksleven werd slecht, scheiding en een nieuw huwelijk (met zijn secretaresse) volgden en zijn leven werd steeds weelderiger. De secretaresse is thans ook gearresteerd. Nog onlangs verliet hij zijn overigens toch goede woning aan de Van Imhoffstraat in Den Haag, om te Rijswijk een groot heeren- huis te betrekken. Inmiddels bracht de heer v. H. als leider van den dienst voor jonge werkloozen ver- scheidene betzoeken aan Duitsche wenkkampen en daardoor moeten ongewenschte relaties zijn ontstaan tusschen den Nederlandschen ambtenaar en zekere Duitsche instanties. Of hem dat parten zal heblben gespeeld? Men aoht het niet uitgesloten, dat de heer v. H. verstrikt is geraakt in machinaties, welke hij niet voldoende heeft kunnen overzien. Velen die den heer v. H. kennen, kunnen zich nog moeilijk voorstellen, dat de thans gearres- teerde een landtverrader is. Tijdens een van zijn reizen naar Duitsch- land heeft de heer v. H. in een bijeewkomst van Kraft durch Freude te Hamburg ook een toespraak gehouden, welike van dien aard was dat een Kamerlid er aanleiding in vond er vragen over te stellen aan onzen minister van Sociale Zaken. Op die vragen werd toe ge- antwoord, dat de heer v. H. te Hamburg niet had gesproken als vertegenwoordiger van de regeering, doch als particulier tijdens een vacantiebezoek aan Duitsdhland. Naar verluidt heeft v. H. op zijn departe ment documenten laten fotografeeren en op daze wijze inlichtingen verstrekt. Mrt W. B. J. B. is in Den Haag weinig be- kend. Hij was nog niet lang in rijksdienst. Asanvankelijk was hij werkzaam aan 't Land- Door OTFRJD VON HANSTEHjST. Vertaald door Angelica van Hest. 18) Vervolg. HOOFDSTUK XV. Na nog twee dagen wachten kreeg Egon een brief van Giinter Sc-hliephacke ,jDon Georgio is gisteren gekomen. Ik heb hem verteld, hoe alles gegaan was. Hij was natuurlijk eerst boos en de arme kleine Ines heeft bitter gehuild, zonder eigenlijk te weten waarom, want we hebben haar natuurlijk niets verteld over je dwaasbeid in Buenos Aires. Don Georgio weigerde elke medewer- king. Je kunt het hem niet kwalijk nemen, dat deize man, een echte Argentijn, zeer rijk en door iedereen naar de oogen gezien, niet met beide handen toegrijpt, als zijn eenige dochter een Duitscher wil trouwen zonder middelen, die bovendien nog getrouwd is en zich heeft ingelaten met een avontuur, dat volgens Argentijnsche inzichten hoogst ver- werpelijk is. Hij vindt, en ik ben het daarin volkomen met hem eens, dat het huwelijk een kerkelijke instelling is, waarmee men geen spel mag spelen. Misschien is echter nog niet alles verloren. Het eerste, wat je moet doen, is, het adres van je zoogenaamde vrouw uit- vinden en je met haar in verbinding stellen. Heb je dat adres en een korte, notarieel be- vestigde verklaring van het meisje, dat alles zdd is, als je zegt, dat zij, je werkelijk over- rompeld heeft en dat ook zij meende, dat dit huwelijk alleen zou dienen om haar het lan- den te vergemakkelijken, zend me dat papier dan. Een e^itscheiding is wel mogelijk in bouwerisiabureau. Den laatsten tijd was hij hoofdeommies bij de directie landbouw van het departement van Economische Zaken. De arrestaties zijn reeds vijf dagen geleden geschied. De spionnage schijnt aan het licbt te zijn gekomen bij het onderzoek naar de omstan- digheden van het smokkelen van uniformen. Stukken omtrent onze economische positie uitgeleverd? Uit Den Haag verneemt de N. R. Crt. nog het volgende: Het staat nog niet vast, of de gearresteer- den in ambtelijken kring medeplichtigen heb ben gehad. Dat andere departementen, b.v. buitenland-sche zaken en defensie, bij de spion nagezaak betrokken zouden zijn, wordt even- wel in bevoegden kring uitgesloten geacht. Men zal dus veeleer aan het uitleveren van stukken over aangelegenbeden, die met de economische politiek van onze regeering ver band houden, moeten denken. Met andere regeeringen is herbaaldelijk op dit terrein on- derhandeld en de rapporten van onize onder- handelaars behooren uit den aand der zaak geheim te blijven. Van H. had in verschillen- de commissies, die onze economische politiek behandelen en zich bemoeien met wat wij de economische verdediging van ons land kun nen noemen, zitting. Mogelijk moet men mr. B. min of meer be- schouwen als op sleeptouw genomen door v. H. Mr. B. verzorgde o.a. uitgaven met betrefcking tot omze crisisrecbtspraak en was hoofdeom mies bij de directie van den landbouw. Dat de spionnagezaak in verband gebracht zou kunnen worden met de sonokkelarij met uniformen, wordt uiterst onwaarscbijnlijk ge acht. De gearresteerde ambtenaren hebben scheepvaartdocumenten verraden. „De Courant" meldt hieromtrent nader: Ontstellerude feiten zijn aan het licbt ge komen bij het verdere onderzoek in de opizien- barende spionnagezaak, waarvoor dezer dagen een der hoogste functionarissen van bet De partement van Sociale zaken, de referendaris G. W. F. v. H., diens echtgenoote, alsmede mr. W. B. J. B., ambtenaar van Economische Zaken, werden gearresteerd. Behalve deze drie arrestanten, die van een der ernstigste misidrijven in oortogstijd wor den verdacht, is gelijktijdig nog een buiten landsche spion, een zekere Sturm, gearres teerd, die reed's; geruimenl tijd in Nederland vertoefde en voornameiijik voor zijn spionna- ges in Rotterdam en Den Haag verblijf hield. Hij is in Rotterdam door de Rotterdamsche politie opgepakt en vervolgenis naar Den Haag overgebraoht, a'lwaar hij in bet Huis van Bewaring is opgesloten. Bezwarend materia-al. Hoewel het onderzoek in deze hoogst em- stige zaak nog in vollen gang is en zeer waar- schijnlijk meerdere arrestaties zuilen volgen, is tegen de tbans zdeh achtei" slot en grendei bevindende personen zooveel bezwarend ma- teniaai verzameld, dat zij hun onschuld zeker niet zullen kunnen volhouden. Zoo heeft de poliitie o.a. eenige foto's in he- slag genomen van documenten op scheep- vaartgebied, die Mr. B. van bet departement van Economische Zaken aan den heer Van H. ter hand gesteld zou helbben en die gefotogra- feerd werden ten hulze van laatstgenoemde. Hoewel de justitie en politie-autoriteiten nog niet precies weten wat het eomplot Neder- landsche spionnen aan den spion Sturm alle- haal heeft verraden, is wel gebleken, dat het documenten zijn geweest omtrent scheep- vaartaanigelegenheden en de daarmede ver band houdende documenten betreffende het verschepen van bepaalde goederen. Deze documenten werden vermoedelijk voor zeer belang-rijike bedragen in handen gespeeld van een buitenlandschen spionnagedienst Uruguay maar niet in Arg|entinie. Misschien is het mogelijk, dat ik door betrekkingen in Buenos Aires kan hewerkstelligen, dat een huwelijk, dat, we kunnen gerust zeggen, ge- sloten werd op voorwaarden, die in strijd zijn met de heiligheid van 't huwelijk en eveneens met de goede zeden, ongeldig wordt ver- klaard. Ik zeg je eerlijk, dat ik al die moeite waarscbijnlijk niet zou doen voor jou alleen, doch hoofdzakelijik terwille van kleine Ines en ook omdat ik geloof, dat je in den grond een goeie kerel bent. Ik heb tegelrjk met dezen brief gescihreven naar een farmer in Resistencia, dien ik ken, die oak een groote maehinerie ibesteld heeft bij dezelfde firma als ik en die mij naar een flinken ingenieur vroeg. Schrijf hem en bied je diensten aan. Dan hen je niet al te ver weg en kun je me bericht sturen, zoodra je iets habt bereikt." Egon voelde zich vroolijk en bedroefd tege- lijk. Kleine, lieve Ines! Haar beeltenis stond hem zoo duidelijik voor oogen! Hoe moest ze over hem gesproken hebben met haar vader en met Donja Theresa, dat Gtinter hem ook nu nog de helpende hand toestak! Maar toch, wat gaf het? Hoe zou hij, die geen middelen van bestaan had en een vreem- deling was, in dit onmetelijk land Beate vinden Nog denzelfden dag schreef hij aan Don Juan de Costa en Santa Eleonora bij Resis tencia. Den volgen den avond reeds kwam het ant- woo rd: „Verwacht u zoo spoedig mogelijk." De zorg voor het dagelijksch brood was tenminste alweer uit de wereld. Weer reed hij achtti.en uren naar het Noorden. Geel van leem lag de Alto Parana voor hem; ook hier nog een reusachtige rivier, die tusschen steile oevers stroomde. Een nest van een stadje lag aan den oever. Kleine, Voor dit werk zou de referendaris van Sociale Zaken, G. W. F. v. H., aan den spion Sturm gastvrijheid in zijn woning hebben verleend. In de woning van Van H., zouden de belang- rtjkste documenten, die Mr. B. van Econo mische Zaken aan den referendaris van Sociale Zaken zou hehben verstrekt, zijn gefotografeerd. Onder de huidige omstandighed'en zijn deze documenten des te belangrijker, nu de uitvoer reeds geheel onder offieieel toezicht staat en Economische Zaken practisch precies weet wat in bepaalde schepen verzonden wordt. De documenten werden daarvoor op den vloer van een der vertrekken neergelegd1 en door den sipaon Sturm gefotografeerd. Op een dei' foto's, die danik zij het snel en doo,rtas- tend ingrijpen van de politie in beslag zijn genomen, heeft men het onomstootelijlke be- wijs gezien, dat de foto's inderdaad ten huize van den heer Van H. zijn vervaardigd. Men heeft namelijk bij het fotografeeren van een der documenten ook een gedeelte van een mat gefotografeerd, welke bij het onder zoek in het huis van den referendaris; is terug- gevon,den. Door de vetradersdiensten zou een vreemde mogendheid vrij geregeld goed op de hoogte zijn geweest van allerlei belangrijke versche,pdngen van goederen, welke als con- trabande worden beschouwd. Herhaalde malen werden in een zaak in een der randgemeenten van Den Haag be- sprekingen gevoerd tusschen S., Van H., diens echtgenoote en nog eenige personen, die min of-meer zdjdelings hij deze spion n age- affaire betrokken zouden zijn geweest, doch aan wie men niet voldoende ten laste kan ieggen, om hen eveneens te arresteeren. Het spreekt vanzeif, dat de justitie-autoriteiten wel naar eenig verband zoeken tusschen deze spionmage-affaire en de uniformzaak, doch men heeft geen der in beide zaken aan het licht giekomen feiten kunnen oombineeren. Wel heeft men bij een huiszoekimg bij Van H. een lijst gevonden met namen van een aantal Nederlandsche communisten. Waarvoor de heer Van H. deze lrjst noodig had, wordt nader onderzoclht. DE SUIKER 1 CENT PER POND DUURDER. De Minister van Oeoonomische Zaken heeft besioten, de crisisheffing op suiker met in- gang van Maandag te verhoogen met 10 pet van de hoofdsom van den ingevolge die Suiker- Wet 1924 geheven accijns op suiker. Dit zal tot gevolg hebben, dat de suikerprijs met 1 cent per pond zal worden verhoogd. Deze maatregel is genomen ter bestrijding van de kosten, verbonden aan'de diiistributie welike, naar bekend is, behalve uit algemeene onkosten, hestaan in de vergoeding aan de gemeentebesturen van 85 pet. van de iwerke- lijk door deze gemaakte distributiekosten. Het ligt in het voomemen ook bij verdere distributie de kosten op de te distribueeren artikelen te verhalen. Het spreekt cvenwel vanzeif, dat deze lager kunnen zijn, daar dan van een reeds ibestaand disttributieappa raat gebruik kan worden gemaakt. VLISSINGER DOET EEN UITVINDING TEGESV MUNENGEVAAR VOOR SCHEPEN. Naar de Vliss. Crt. meldt, zou 'n ingezetene van Vlissingen een toestel hebben uitge- vonden, dat beter dan de thans daarvoor ge- bruikte paravanen de schepen tegen mijnen- gevaar beschermld en bovendien een vijfde deel van den prijs van een paravaan zou kos ten. Er zouden twee tot vier toestellen per schip noodig zijn. Iedere mijn die het toestel ontmoet ver- volgt het blad wordt gesignaleerd. Ook iedere kahel die geknipt wordt; en iedere sto ring die onverhoopt mocht optreden. Een ver- nuftig controle-apparaat o,p de brug vertelt onmiddellijk dat een mijn bij het apparaat is, -zoodat men er zoo noodig met de navigatie rekening mede kan houden! c- bont geschilderde huizen; inplaats van een goed hotel, zooals hij in Santa Fe had- gevon den. een Spaansche Fonda; maar aan het station wachtte een ruiter op hem. ..Senhor Dornhusoh." ,J>ie ben ik." ,,Don Juan verzoekt u, direct door te rei zen naar Corrientes. De -machines zijn door het spoor bij ongeluk daarheen gezonden. Don Juan vraagt, of u toezicht wilt houden over het transport, dat nu met een vrachtiboot ge- beuren zal. Als u het goed vindt, zal ik u vergezellen!" HOOFDSTUK XVI. Gedurende dien nacht, die -voor Beate Sere- nus de laatste zou zijn op de farm Santa Juanita, kon zij geen oog dicht doen. Het was haar, alsof ze overal door vijan- den omringd was en ze meende om het huis heen fluisterende stemmen te hooren. Te mid- dernacht vernam ze duidelijk het geschuifel van voetstappen. Ze ging op den rand van haar bed zitten en hield de revolver in haar hand. Toen werd er zachtjes geklopt. ,,Wie is daar?" „Ik ben het!" De vrouw van den farmer. Die had Beate wei het allermdnst verwacht, maar ze liet haar binnen. ,,3k heb u niet vriendelijk ontvangen, toen u een paar weken geleden hier kwam. Het was dwaasheid, dat mijn man u meebracht. Ik weet, dat u weg moet; ik weet ook, dat u een braaf meisje bent en er niets aan kunt d-cien, dat de mannen het u zoo lastig maken. U moet nu weggaan, nu dadelijk. De jonge- lud drinken casja jenever in de kroeg, de ouderen voelen zich beleedigd u moet naar den trein; mijn jongste zoon gaat met u mee. Wie weet, wat ©r morgen gebeurt!" ,,Nu, midden in den nacht?" Ook voor marinegebruik. Wij wezen er reeds op, dat kort geleden enkele Nederlandsche marinevaartuigen door mijnen ernstige ongelukken hebben gehad; den ging zelfs geheel verloren en velen waar- onder verschillende Zeeuwen en Vlissingers vonden den dood. Mijnenvegen is gevaarlijk; wij hebben dat de laatste maanden ook in eigen land op maar al te duidelijke wijze moe ten ondervinden. De uitvinder (die tijdens den vorigen oor- log zeif aan het leggen en vegen van mijnen heeft moeten deelnemen) is er zeker van, dat dit werk geen gevaar meer behoeft op te leve- ren, wanneer zijn toestellen worden getoruikt. Hij heeft daarvoor namelijk een vernuftige samenwerking tusschen marine-sloepen en mijnenvegers bedacht. Twee sloepen (onder- ling door balken verbonden) hebben ieder het nieuwe apparaat onder en voor zich en vegen daarmee het vaarwater sohoon waarin even later de eigenlijke mijnenveger zidh bevindt! Wanneer de mijnenvegers dus in stellen van twee, zooals dat gebruikelijk is, het veegtuig door het watergedeelte sleepen tusschen de beide marinevaartuigen, vaart ellk hunner in een van mijnen gezuiverde geul. De kans, dat de mijnenvegers dus zelf op een mijn loopen, zooals nu reeds enkele malen is gabeurd, wordt daardoor tot practisch nul terugge- bracht! Het is dus zeker zaak, dat ook de marine- deskundigen de nieuwe vinding nauwkeurig op haar verdiensten onderzoeken. De uitvinder wil niets liever en is heel gerust op het resul- taat van dat onderzoek. Hoewel wij aanvankelijk zeer wantrouwig stonden tegenover de hewering, dat een be langrijke uitvinding is gedaan, hemerken wij bij het overleizen van het hovenstaande, dat wij eigenlijk bezig zijn een loflied op het nieuwe apparaat te zingen! Het zij zoo. In ieder geval is het materiaal dat wij dezer dagen onder oogen hebben gehad van dien aard (en door onzen vroegeren arlbeid op technisch terrein meenen wij hierover wel eenig zij het bescheiden oordeel te kun nen uitspreken) dat het een landsbelang van de eerste grootte is, deze zaak nauwkeurig te onderzoeken. Scheepvaart is voor ons land onmisbaar. Want scheepvaart beteekent voor ons land: leven. Wij kunnen het niet stellen zonder den regelmatigen aanvoer van hetgeen onze zee- kasteelen en bescheiden vrachtvaarders uit verre landen en uit de eigen kolonien plegen mede te brengen. De mijn, die vooral de laat ste weken op zoo overdadig royale wijze wordt rondgestrooid, zou dezen aanvoer wel eens in gevaar kunnen brengen. Vele fraaie schepen en niet te vervangen menscih'enlevens gingen hierbij reeds verloren. Als er een weg is, dit voor de toekomst te voorkomen, mag het feit, dat de uitvinder zijn apparaat niet zelf kan financieren, geen beletsel voor de toepassing worden. Oaarom verwac'hten wij van onze reeders, verzekeringsinstanties en marine-autoriteiten, dat zij een uiterst nauwkeurig onderzoek in- stellen naar de toepassingsmogelijkheden van het nieuwe apparaat, dat in eigen land door vele fabrieken (en dus snel) kan worden ver vaardigd. Wie de uitvinder is Lezer wij zijn van oor deel, dat U zijn naam behoorde te weten! Maar de betrokkene vindt het apparaat be langrijker dan zijn naam en heeft ons uitdruk- kelijk verzocht dien niet te vermelden. Wij hehben er ons bij neergelegd, maar als de uit vinding in de practijk toepassing vindt, zullen wij ons toch veroorlwen, den al te bescheiden uitvinder voor het voetlicht te halen! BEGELEIBEN VAN KQOPVAARDERS. De N. R. Crt. had Vrijdag een onderhoud met kapitein T. Vet van de zeesleepboot Zwarte Zee van de N.V. L. Smit en Co's Intern, sleepdienst, welk schip Donderdag- ,,U moet weg zijn voor de zon opgaat. U kunt immers rijden. In drie uur bent u aan het stationom vier uur gaat de trein. Ik zal u uw koffer wel nasturen." ..Moet uw zoon..." - ,vDie van Vijftien. Voor hem hoeft u niet bang te zijn." ,,Ik kan mijn geld niet in den steek laten." ,,Dat wordt u wel gezonden. U moet weg! De paarden zijn al gezadeld, morgen kan ik u niet meer beschermen. Tot nu toe hebben ze zich kalm gehouden, maar ze zijn woedend op u een getrouwde vrouw, die van haar man wegloopt, een avonturierster, die..." ,,Ik ben geen avonturierster." ,,Wie gelooft dat?" ,,Goed, ik ga." Beate meende, dat ze in de verte joelende stemmen hoorde. Ze pakte bij elkaar, wat een paard kon dragen; zoo was het ook geweest, toen ze gekomen was. Buiten wachtte de jongen met twee paarden. ,,Vlu;g, senhorita, ze komen!" De paarden draafden heen. Aan den hemel stonden weliswaar de sterren, doch er joegen wolken langs. Het was dezelfde weg, dien ze al eens gereden had, maar nu was het nacht. De re gen kletterde neer; de wind rukte aan de lianen, krakend en scheurend braken dorre takken en vielen naar beneden. De weg was spoedig veranderd in een beek- bedding, maar het onweer trok weer snel voorbij. Tot op him buid doornat kwamen ze uit het bosch beneden, voor hen lag het stadje -Louis de Palma. Beate kwam op het laatste moment aan het station vlak -voor de trein wegreed en leunde mat en moe, rillend van -kou, in een hoekje. Tegen den middag was ze weer in Corrien tes en in het pension Vienna. (Na de school- hut in S-anta Juanita scheen het haar, alsof •de vuile kamer een deftige salon was. en lendenpijn? Ai, dat kan hei besie humeur bederven. Neem een "AKKERTJE", de vlugwerkende pijnverdrijver! avond den Waterweg is binnengekomen, na eenige convooi-reizen te hehben gemaakt. Kapitein Vet verheelde niet, dat hij en zijn mannen zeer goed beseffen, dat dit convoyee- ren een gevaarlijk werk is, omdat de sleep- boot voorop vaart, om voor de achter haar komende schepen een veilige vaargeul te ma ken. Voortdurend moet er zeer scherp worden opgelet en iriteraard komt de gezagvoerder, die een convooi commandeert niet uit de klee- ren en niet van de brug. Eerste verei-schten zijn verder, zoo kan uit zijn woorden worden opgemaakt, dat er zeer nauwkeurig wordt gemanoeuvreerd, dat de onderlinge afstand tusschen de schepen, die ongeveer zeshonderd meter dient te zijn, pre cies wordt bewaard en dat er een snel wer- kend seinensysteem wordt onderhouden. Bij een convooi vaart de Zwarte Zee met de paravanes aan: deze zwaaien aan beide zijden dertig meter uit en daardoor ontstaat de vei lige geul van zestig meter. Er moet op zijn minst 10 mijl vaart geloopen worden, want anders komen de paravanes niet voldoende naar buiten. Overigens wordt de snelhei-d van het convooi dan verder bepaald door het schip, dat het langzaamst vaart. Op het punt van vertrek wordt de linie gevormd, worden de noodige instru-cties gegeven en dan begint een tocht, waarbij aan boord van de Zwarte Zee steeds twee man op de v-oorplecht op uitkijk staan, afge-zien dan van het wacht houden op de brug. Wordt een mijn door de paravanes geknipt, dan wordt dit direct aan schepen, die achter de sleepboot varen, gemeld. Van een kleine sleepboot af kan men drijvende mijnen ook eerder zien, meestal, dan van een gfoot schip af. Bovendien kan een schip als de Zwarte Zee handiger en sneller uitwijken. Wordt dus een mijn opgemerkt, dan zorgt men er op de Zwarte Zee v-oor, dat men deze op zoo veilig mogelrjken afstand passeert en daaibij volgen de koopvaarders natuurlijk de manoeuvres van de sleepboot. De eerste convooi-reis begon de Zwarte Zee op 24 November. De Bloemfontein, Groote- kerk en Alioth kwamen tezamen bij Schou- wenbank en vandaar bracht de Zwarte Zee deze schepen naar de Downs. De reis begon bij Schouwenbank's morgens om 3 uur en's mid- dags om half twee was men in de Downs. Op vijf mijl ten Oosten van het vuurschip North Goodwin wordt het verband tusschen de sche pen opgeheven en gaat elk op eigen gelegen- heid- verder naar de reede. In de middaguren volgt dan voor de Zwarte Zee een lastig werk; er moet gezocht worden tusschen de vele schepen, die hier liggen, naar degenen, die onder geleide van de Zwarte Zee naar Nederland willen varen. Zoodra het don- ker geworden is, mag hier niet meer worden geVajren, zoodat de tijd om de schepen, die teruggaan, te waarschnwen, nogal krap is. De thuisreis begint in den regel 's morgens om half zeven. Na de eerste ultras heeft de Zwarte Zee wegens den storm Zaterdag en Zondag in de Downs gewaciht en is daarop met de Johan de With naar IJmuiden ge- stoomd. In den nacht van Dinsdag werd weer een uitireis onderncmen met de Sibajak en de Chr. Huygens. Deze schepen ontmoetten elkaar hij het vuurschip Noor-d-Hinder. Het was op dezen tocht stormachtdg weer en er viel veel regen, maar alles verliep niettemin vlot. Des HOOFDSTUK XVII. Egon Dorntousch iiep door de straten van Corrientes. De machines lagen aan het sta tion en hij wilde een voerman zoeken, wiens adres hem was opgegeven en die de kisten naar de boot zou kunnen brengen. Het was een heete morgen; de zon brandde onbarm- hartig en droogde de ongeplaveide straten uit. Egon was teneergeslagen. Steeds weer martelde hij zijn hersenen met de vraag: Hoe zou hij Beate vinden? Plotseling bleef hij staan en staarde naar twee vensters van een klein huis. Hij meen de te droomen en keek nog eens Het waren de vensters van pension Vien na, waar hij langs ging en... maar dat was top-h onzin... dat moest een -droom zijn: Bureau voor typewerk van B. Serenus. B: Serenus? Waarom zou er niet een Bern- hard, een Bruno Serenus bestaan? Serenus? Hij had in Santa Theodora nog pas een far mer leeren kennen, die Don Sereno werd ge- noemd. Bureau voor typewerk. Het was onmoge- lijtk, dat Beate hier... Egon ging bij den vrachtrij-der binnen en bestelde den wagen; toen dacht hij weer aan het opschrift achter het venster. ,,Kent u het typebureau hier in de straat?" ,,-In pension Vienna?" ,,Dat kan wel het is maar een paar huizen hier vandaan." De man haalde de schouders op. ,,Ik weet het niet. Een paar weken ge leden was dat papier er ook al. Het moet van een jonge, Duitsche senhorita zijn, die meent, dat ze zoo geld kan verdienen." Egon moest moeite doen, om den man niet zijn opgewondenheid te laten blijken. ,,iEJen dame?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1