Buitenland De oorlog in Europa. EEN SOMBERE ZONDAG VOOR DE KOOPVAARDIJ DE TORPEDEERING VAN DE BELFAST. DE SCHEEPVAART OiP DE THEEMS. consigneerd aan regeeringsdepartementen. Goederen, waarvan de invoer gedeikt is door een licentie, afgegeven door het handels- ministerie onder vigeur van de wet op den handel met den vijand van 1939. 8. Een lijst van goederen waartvoor geen certificaat van oorsprong en belangen ver- eischt wordt, is door het ministerie Van han del opgesteld en kan op elk Britseh consulaat worden geraadpleegd. Het omvat alle voe- dingsmiddelen en voer voor dieren en een zeker aantal grondstoffen. 9. De tijdsduur, gedurende welken een certificaat geldig folijft, is de tijdsduui1, waar- Ibinnen de goederen versclheeplt moeten' wor den en 'bedoelt niet den tijd te dekketi, dien de reis duurt. 10. Certificaten worden niet uitgerCikt aan expeditenrs. 11. Den exporteurs zij ernstig aanbevolen, en dit in hun eigen belang .en om ohrioodig oponthoud te vermijden, hun aanvragen met zorg en nauwkeurigheid in te vullen, alle ter- zake dienende facturen en andere betrouw- bare documenten ter ondersteuning Vfen hun verkaringen aan den consul te zij net 'infor- matie erbij; te voegen, en gereed 'te zijn om alle verdiere inlichtingen te verstrekken, die hij zou mogen verlangen. DE STRIJD VAN DE NEUTRALEN TEGEN DE EXPORT-CONTRoLE. Italie schaart zich aan hun zijde. De correspondent der N. R. Crt. te Rome telefoneerde Zaterdagavond Het bericht, dat minister Ciano den Fran- schen ambassadeur en den zaakgelastigde van Groot-Brittannie heeft ontvangen om hun aandacht te vestigen op de gevolgen die de aangekondigde verscherpte blokkade zou ikun- nen hebben voor de Italiaansche scheepvaart, werd ons Zaterdagavond laat in een bijzonder communique medegedeeld. De eouranten heb ben hier het bericht afgedrukt zonder er in de ochtendbladen eenig commentaar op te geven. Zij gaan door met bijzondere aandacht te wij- den aan de wijze, waarop de verschillende neutrale mogendheden reageeren. A1 is de Italiaansche stap uiterst bezadigd en naar het communique te beoordeelen niet veel meer dan een vriendelij-ke aanwijzing, toch is de be- teekenis ervan bijzonder groot, omdat hier het grootste neutrale land van Europa zijn stem verheft. Dat de door Italie ondemomen diplo- matieke stap veel minder nadrukkelijk is dan die welke onze regeering te Louden heeft ge- daan, is vanzelf sprekend, wanneer men be- denkt, hoeveel grooter de belangen zijn, die voor ons land met de door de geallieerden aangekondigde maatregelen gemoeid zijn. Maar het is toch een zeer verblijdend feit, dat naast de kleinere neutrale mogendheden ook Italie op de gevaren van die maatregelen op- merkzaam heeft gemaakt. Juist nu vrijwel alle neutrale mogendheden van Europa hun oordeel te kennen hebben gegeven, mag men verwachten, dat de besluiten, welke te Londen genomen zullen worden, door deze publieke opinie van het geheele neutrale buitenland ge- influenceerd zullen worden en dat bij de ten uitvoer legging van de blokkade met de be langen van de neutralen dus meer rekening zal worden gehouden. De Tribuna van Zater dagavond wijdt zijh hoofdartikel aan de kwes- tie van de blokkade en geeft een volledige uit- eenzetting van de geheele ontwikkeling van den economischen oorlog in de laatste maan- den. Over de phase die thans op Dinsdag a.s. zou beginnen schrijft het blad: „Het is duide- lijk dat maatregelen van dien aard, al passen zij dan ook jn de oorlogsplannen van Frank- rijk en Engeland, onvermijdelijk een zeer em- stigen inslag moeten hebben op de belangen en het leven van de neutrale en niet-Oorlog- voerende landen. Zij treffen zoowel deri" ban- del als de Industrie van zeer vele landen en scheppen een toestand van algemeene depres- sie. Nederland en Belgie die in het bijzonder worden getroffen, wijl de nijverheid dier beide landen grootendeels geibaseerd is op het ver- werken en veredelen van Duitsche producten, hebben dan ook formeel protesten ingediend te Darijs en te Londen. De Oslo-staten te- zamen voeren op dit oogenblik beraadslagin- gen om maatregelen te treffen ten einde hun sterk bedreigde belangen te verdedigen. De Vereeniigde Staten maken, volgens officieuse berichten, groote reserve naar aanleiding van deze laatste Britsch-Fransche voornemens en schijnen niet geneigd een beperking van hun handelsvrijheid zonder meer te dulden". Het blad meent dan dat ten gevolge van al die protesten de Engelsche regeering eenigszins begint te weifelen en met tame- iijk zonderlinge argumenten voor den dag komt, o.a. dat het volkenrecht niet zou wor den geschonden, omdat repressailles geoor- loofd zijn. Dit gaat volgens de Tribuna niet op, wanneer die represailles tegelijk met den vijand en in vrijiwel even sterke mate de neu trale landen schade doen. De vlag, zoo schrijft het blad, dekt de lading, en als men daar- tegen in brengt, dat die lading geen smokkel- waar mag zijn, dan dient men toch te beden- ken, dat de producten van een neutraal land, ook al zijn daar voor een deel Duitsche, grond stoffen in verwerkt onmogelijk als smokkel- waar kunnen worden beschouwd. Tegenover deze emstige feiten, zoo eindigt het artikel, kan Italie, dat zijn zedelijke en stoffelijke be langen als groote mogendheid moet verdedi gen, niet onverschillig 'blijven. Een Deensch protest. 'De Deensche regeering heeft stappen ge- daan bij de Britsche regeering inzake de ver- scherping van de contrabande-controle. Japansche represailles De woordvoerder van het Japansche minis terie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft medegedeeld, dat de Japansche regeering Ma- moroe Sjigemdtsoe, haar ambassadeur te Lon den, instructie heeft gegeven krachtig te pro- testeeren bij de Britsche regeering in verband met de voorgenomen Britsche represailles tegenover het onbeperkte gebruik van mijnen door Duitschland tegen de scheepvaart. De woordvoerder herinnerde eraan, dat niet alieen de Japansche regeering, doch ook de and'er neutrale regeeringen, o.m. Belgie en Nederland, herhaaldelijik hebben geprotesteerd bij de Britsche regeering tegen de belemme- ring van den wettigen handel der neutrale landen door de Britsche regeering in verband met contrabande en andere aangelegenheden sedert het uitbreken van den oorlog in Europa, waarbij zij verder gaat dan aan oorlogvoejren- de mogendheden in rechte is toegestaarties De Japansche woordvoerder gaf te kennen, dat zijn regeering genoodzaakt zou kuimen zijn gepaste tegenmaatregelen te nemeq in geval de Japansche belangen door de Britsche actie zouden worden geschaad. aigg WERKNEMERS KOOPVAARDIJ Bij CHEF MARINESTAF. Naar aanleiding van het dezer dagen ver- zonden telegram aan den voorzitter van -den Raad van Ministers werd de contactcommiasie van organisaties van werknemers ter koop- vaardij Vrijdag namens den Minister-Presi dent door den chef van de marinestaf, vice- admiraal Furstner, ontvangen. Bij dit onderhoud was mede aanwezig de schout-ibij-nacht Heeris. De contactcommissie hb "ire. Liisi bepleitte het treffen van verschillende maat regelen ter waarborging van een zoo groot mogenjke veiligheid voor de opvarenden van de Nederlandsche koopvaardijschepen. Van dit onderhoud zal de chef van de marinestaf rapport uitbrengen aan den Minister-Presi dent. „HIEKTEGEN HELPT ALI EEN DE TOTALE DUITSCHE AANVAL". De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Zaterdagavond Naar aanleiding van den ondergang van het Nederlandsche vrachtschip Sliedrecht, welke wij in de Duitsche pers nog niet be- sproken zagen, wordt hier te ingelichter plaatse verklaard, dat men daarover van Duitsche zijde direct nog niets heeft ver- nomen. Men kon alieen zeggen, dat de Slie drecht niet identiek is met den Engelschen hulpkruiser, welke volgens het bericht van het oppercommando der weermacht door een Duitsche duikboot in den grond is geboord, een gebeurtenis, welke overigens door de goed ingeli'chte Nachtausgabe van den vol- genden commentaar wordt voorzien: ,,Gedurenden den vorigen oorlog hebben de neutralen het niet gewaagd, tagen het mis- bruiken van hun nationale kleuren te pro- testeeren. Thans hebben de neutralen alle reden om Engeland zoo duidelijik mogelijk aan het verstand te brengen, dat zij zich bij dezen laatsten gemeentsten aanval op hun neutraliteit niet zullen neerleggen. Een Duitsche duikboot, die een koopvaardij- schip aanhoudt, kan, nadat de Engelschen eenmaal een val voor duikbooten met de Nederlandsche vlag over zee hebben laten varen, bij het verplichte aanhouden van schepen met niets meer rekening houden, zoo- dra iets verdacht lijkt. Engeland heeft de veiligheid der neutralen in de laatste weken voortdurend1 met voeten getreden; nu neemt Engeland het masker der neutralen om zijn zeerooverij tq vermommen. Daartegen helpt alieen de totale Duitsche aanval. HET GEBEURDE MET DE SLIEDRECHT, In verband met het gebeurde met het motortankschip iSliedrecht vernemen wij, dat men op het departement van buitenlandsche zaken onmiddellijik een aanvang heeft ge maakt met den arbeid die noodig is om de ge- gevens te verzamelen omtrent de feiten. Hoe de feiten zich precies hebben voorgedaan zal men pas kunnen vaststellen door verhooren van de schepelingen, die het leven er hebben afgebracht. Men moet bed'enken, dat het grootste deel van de bemanning en o.a. ook, niet te ver- geten, de kapitein, nog niet aan land is ge- komen. Men zal dus verder moeten wachten totdat de pogingen om den kapitein en de verdere schepelingen te redden naar te hopen valt succes zal hebben opgeleverd. Het spreekt dus wei van zelf, dat er nog ver- scheidene dagen mee heen zullen gaan eer men in Den Haag oyer voldoende feiten en getuigenmateriaal zal beschikken om daarop verder te kunnen baseeren hetgeen men zal meenen aan de Duitsche regeering te moeten laten weten. (N, R. Crt.) DUITSCHE NIEUWSUITZENDINGEN IN VREEMDE TALEN. De Duitsche kortegolfzenders zijn dezer dagqn begonnen met nieuwsuitzendingen in het Zweed'sch, Nederlandsch, Turksch en Ira- neesch en met uitzendlngen naar Indie. REEDERS BIJ MINISTER STEENBERGHE. Donderdagmiddag heeft de Minister van Economische Zaken 't bestuur van de Neder landsche Reeders-vereeniging ontvangen om zi-ch te laten inldchten over de moeilijkheden der Nederlandsche koopvaardij, o.a. in ver band met het mijnengevaar en over de op- vattingen dlenaangaande in reederskringen teneinde zich te kimnen beraden over de even- tueel door hem dienaangaande te nemen besluiten. DUITSCH PERSONEEL VAN BOOTTREIN MOET OP STATION BLIJVEN. Tot dusverre placht het Duitsche civiel personeel van den zoogenaamden Vlissing- schen boottrein, die elken dag des middags tegen een en in Vlissingen arriveert en omstreeks half zes weer daar vandaan ver- trekt, den middag in en om de havenplaats door te brengen. Zoo nu en dan bespeurde men bij: sommigen een ietwat eenzijdige be- langstelling voor objecten der Nederlandsche kustverdediging aldaar. De plaatselijke auto- riteiten hebben hierin naar het Volksblad vemeemt, aanleiding gevonden de betrokken buitenlanders te verzoeken hun vrijen tijd hetzij in den trein, hetzij op het perron door te brengen. Een wachtmeester van de mare- chaussee zrgt er voor, dat er geen wandelin- gen door Vlissingen meer worden gemaakt, van welker noodzakelijkheid men hier niet overtuigd was. DE SLEEPBOOT „ZYVARTE ZEE" MET EEN CONVOOI. De motorsleepboot „Zwarte Zee", voorzien van paravanen, is Zaterdagavond om even over eflf uiit den Nieuiwen Watertweig vertrok- ken am vier groote Nederlandsche schepen door de gevaarlijke route van de Noordzee en het Kanaal te begeleM'en. Tot deze sdhejpen belhoort het motorschip ,,Alioth", Het donvcoi bestaat vender uat het van Umuiiiden komende motorsdhiip ,,Bloem- f ontein" en uit <ie van Antwerpen komende stoomscfliejpen „Gnootekerk" en „Nijikerk". Het was de bedoeling dat de vier schepen elkaar op een bepaald punt van de Noordzee zouden treffen, w-aarna de „Zwarte Zee" zich aan het hoofld van het conivwoi zou stellen am de noodige beveiiliging te verleenen. Zooals gemeld, zal de „Ztwarte Zee" terug- komende hot passagienssclhiip ,,Johan de Witt" van de S'taomrvaant Mij. Nederland bege- leiden. Konvooi veiling in Duins aangekomen. Naar de Ver. Ned. Sdheeptvaartmaatschappij me'dedeelt, zijn de schepen „Bloemfontedn", ,,GrooitekeTik" en ,,Aliioth", welke voorafge- gaan door de met paravanes uitgeruste zee- sleepboot ..Ziwarte Zee" van L. Smit en Go's Interniat'ionalen Sleepdiienist Zatexldagnacht naar Engeland zijn vertrokken, tegen een uur Zondagtmiddag in de Duinis aangekomen. schrijft ,,De Oourant", en vervolgt Voor de scheepvaart is het apnieuw* een rampizaldg weeikeinde geweiest. Weer zijn tiwee groote schepen en eeniige kleine booten ge- torpedeerd, op een mijn geloopen of door an dere oonzaken vergaan. Het zijn: De ..Rcuwalpindi", een Britsche hulpkruiser van 16.697 ton. De ,,Pilisudsk'i", een Boollsche maalboot van 14.294 ton. De ..Hookiwood", een Britsche yracihtboot van 1537 ton. De „Humlber I", een groote Britsche loods- boot. De ,,Rawalpinidi" is door een vijandelijke actie tot zinken getoracht; vermoedelij'k zijn de 300 opvarenden, o(p zeventien na, omge komen. De ,,Pilsiuldsik)i" is getorrpeideerd of op een mijn geloopen; er warden circa tden menschen vermlilst. De ,,'Hao'kwoio/d" is op een mijn geloopen; tiwee leden der ibemanning zijn vermoedelijk veridironfcen. De ..Humlber I" is op een zandbank geloo pen; 22 man zijn omgekomen. 'Voorts is het lichtischdp Folkestone Gate", dat voor de haven van Folkestone gestatdon- neerd is, aanigevaren en weil door de Barling- ton Court". Volgens een D.N.B.-berieiht zijn op 12 No vember de Britsche schepen „Bordfield" en ,,Drybur|gh" bij' Edinburgh op een mijn geloo pen en vergaan. De Finschie schepen „Anton H." (1436 ton), op weg naar Nederland, en „Britanndc" (3100 ton) zijn door de Duiitseihers aangehouden en naar een Duitsche haven gebraeht. De ondergang van de ..Rawalpindi" is door de Britsche adhiiraliteit in de volgende be- w'ooiriddnigen medegedeeld: ,,De admiraliteit betreurt te moeten melden, dat Z. Mis. gewa- pende koopvaaijdijkruis'er -de ..Rawalpindi", het mailschip, dat vroeger aan de Peninsular and Oriental Steam Navigation Co. behoorde. tot zinken is gebraeht. Gevreesd wordt, dat alle offioieren en lelden van de bemanning zijn omgekomen, uiitgezondehd de volgende opva renden." Het communique somt dan de namen op van zeyentien overlevenden, namelijk zes- tien matrazen en een offdeder. De Rawalpindi", die vroeger den dienst tusschen Engeland en Japan onderhield, werd in 1925 gebouwd. Het luxueus ingerichte schip dat bijna 17.000 ton mat, werd in het begin van den oorlog gerequireend' en bij de Britsche wloot ingedeeid als huHplkrudser. De ramp van het groote Poolsche motor- schi,p ,,Pilsudsiki" heeft zich Zondagmorgen voltrakken ten (Noonwesten van de Britsche kust. Volgens Havas is het schip getorpe- deerd, volgens Router liep het op een mijn. United Press verneemt, dat het schip door twee explosdes vemield werd. iHet aantal opvarenden, aJlldus United Press, bedroag 137 man, onlder wie ook de Poolsche kapitein Stankiieiwiez, die werd bijgestaan door den Brdtsohien kapitein Blake en veertien Britsche zeeiieden. De twee explosies waren zoo krachtig, dat een aanital opvarenden in zee geworpen werd. Midlderwijl slaagden de anderen er in de sloepen te strijken. Een Britsche torpedoj'ager, die zich in de nabijheid bevond, spoedlde zich naar de plaats van die ramp en nam 76 schdplbreukelingen i(69 Polen en 9 Britten) aan boord. Later zou een visscheirstireiiJler nog 58 man gered hebben. Vermoedelijk is dit cijfer eclhter niet geheel juist, want volgens de laatste berich ten worden er 7 man vermist. Van de over levenden, die in den loop van den dag in eenige Britsche havens aan land gebraeht werden, bleken velen gewond te zijn. Acht- tien moesten naar een iziekenhuis wbrden overgebradhtslecfht's ten verkeert in ernsti- gen toestand. 'Het blij'kt voorts, dat de kapitein, die het laatst het zinikenlde schip Veriliet, om het leven is gdkomen. Ook de chef-kok en een scheeps- jongen zijn omgetttomen. v iVele overlevenden moesten zich laten ver- ibin/den, omdat zij: vepwondingen aan hoofld en voeten hefciben opgelotopen. Verscheidene op- varenlden werden door de exptoisies verrast, toen zij nog lagen te slapen. De eerste steward was slecfats in een pyama geklteed en word zoo in zee gesiingend. De eerste offlicier heeft hem geried en in een reddinigboiot getrokken. De steward had een maanid geleden reeds een soortgelijke scheepsramp meegemaakt. De ,,Pdlsudisiki" was een der mooiste en modernste Poolsche schepen. Het scihip werd in 1935 op de werf van Monfaloone (Italie) 'gebouwd en ohderlhieild v6or den oorlog den dienst tusschen Gdynia en Noord-Amenika. Bij het uitbreken van den krijg wexld het schip door Engeland gedhanterd. Over de torpedeering van den Britschen kruiser Belfast, schrijft de ,,Deutscher Dienst'"'' o.a.: Een deel van de New-Yorksehe pers- bureaux publiceerde Woensdag het bericht, dat een Duitsche duikboot midden in de Firth of Forth den modermen Engelschen kruiser Belfast getorpedeerd en zwaar be- schadigd zou hebben. Ongevraagd was dit bericht toegestuurd aan de Amerikaansche agentschappen in Donden van een zijde, welke van de torpedee ring van dezen nieuwen zeer modemen Brit schen kruiser nauwkeurig op de hoogte was. Ook aan de Britsche admiraliteit moet het tijd'stip van de torpedeering van de Belfast reeds bekend zijn geweest. Niettemin hult de Britsche admiraliteit zich tot dusver over de Belfast in een volledig stilzwijgen. Noch een ibevestiging, noch eenige inlich- ting is hiervan te Donden gegeven. De Duit sche admiraliteit heeft met de publicatie van het nieuwe suoces van het Duitsche duikboot- wapen zoolang gewacht tot het eerste bericht van de succesrijke duikboot zelf ontvangen was. Dit bericht heeft in vollen omvang de tot dusver ontvangen berichten bevestigd: De modernste Engelsche kruiser Belfast werd ten zeerste getroffen en evenals de vliegtuigmoederschepen Courageous en Arc 'Royal, evenals de Royal Oak en de Repulse, evenals de talrijke Britsche torpedojagers, mijnenvegers en onderzeeers, evenals het slagschip Hood eru de kruisers Southampton, Edinburgh, Mohawk en Iiron Duke, uit het verband der Britsche vloot uitgeschakeld. DEMOBILISATIE IN RUSLAND. Maarschalk Wbrosjilof i heeft 7 November medegedeeld, dat het roode leger zich weer op vredesvoet bevond. Talrijke reservisten, die opgeroepen waren voor de bezetting van Polen, zijn naar hun haardsted'en terug- gekeerd. De demobilisatie van specialisten gaat langzamer, hetgeen vooral het gevolg Schijnt te zijn van transport-moeilijkheden Moskou herneemt evenwel zijn gewoon aanzien, er rijden weer taxi's en het aantal vrachtwagens neemt toe. De grens tusschen de Sovjet-Unie en het toezette deel van Polen blijft volgens Havas nog gesloten. Men zegt, dat nog Poolsche officieren in de hosschen en moerassen schieten op de iRussisehe troepen. Indien men de Russische soldaten kan gelooven zijn de dbor hen geleden verliezen in Polen grooter dan werd opgegeven. In ieder geval iis de zui- Vering nog niet geeindigd. De grens wordt ook gesloten gehouden omdat het economisch evenwicht tusschen 'beide gebieden nog niet gevonden is. NIEUWE BESCHULDIGINGEN TEfGEN STRASSER. 'Het D.N.B. meldt uit' Bexlijn: Op 21 September 1939 werden door het volksgerechtshof weigens voorhereiding tot hoogiverraaid, het beraden van aanslagen met gebrui'kmakinjg van onitiplofb'are staff en en landverraad de hateilbeidiende Karl Doepiking en ide kantooxbediende Helmut Kremin ter dood Viero'ordeeld. Aan het vonnis kan ontleepd worden, dat Doepking in Mei 1936 uit Duitschland naar TsjecSho-Sliowakije was getendgreerd en Kre min in Juii 1936 uit vrees voor een bestraf- finig wegens een overval met roof uiit Duitsch land was vertrokken. Beiden waren vervol- gens werkzaam in het bureau van Otto Stras- ser te Praag. Toen Strasser na het misiuk- ken van zijn eerste paging vo'or een aanslag met gehruikimakdnig van ontploflbare stoffen in 1936, waarlbiji de Praaigschie Jood Helmut Hirsch Ttuttgart werd gearresteerd en op 8 Maart 1937 ter dood veroordeeld en terecht- gestel(d werd, zich beiztlg hdeld met een op- nieuw ten uitrvoer leggen van homaanslagen in 1937, won hij' beiden voor zijn ptlan. Allereerst was het plan om op den Rijks- partijdag in Neuirenberg een aamslag te plegen welke door tijdstgebnek niet meer uitgevoerd kon worden. Strasser gaf nu opdracht den aanslag tijdens het bezoek van den Duce in Duitschland in September 1:937 of tijdens het Oogstdankfeest cip 3 October 1937 ten uit voer te leggen. D'oeipking en Kreimin hebben de ont;plof:bare stoffen door tussclhenpersonen op 16 Seipt. 1937 naar DuitschJland laten hren- gen en eerst in bewaring gegeven op de sta tions in Leipzig en Dresden. Het plan voor de mdsdaaid kiwaim niet meer tot uitvoering. De geheime staatspolitde had npg te rechter tijd kennis gekregen van het plan en het verijdeld door de ontploflbare stoffen in beslag te nemen en later Doepkink en Kremin te arresteeren. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. Vrijdagmdddag hebben twee Duitsche vlieg- tuigen op een hoogte van 509 m boven de streek van St. Vdth gewl'agen. Over Bourg Neuland keerden zij naar Duitschland terug. DUITSCHE TROEPEN ZOUDEN NAAR HET BINNENLAND WORDEN OVERGEBRACHT. Volgens Vrijldagavond te Parijs ontvangen berichten zou de groote mas-sa der Duitsche troepen aan het Westelijik front geleidelijk naar het Duitsche binnenland worden overge- bracht. Men -dentot, dat deze troepen welliciht elders samenigetrokken wiorden. DUITSCHE PASSAGIERS VAN EEN NEUTRAAL SCHIP GEHAALD. Havas, meldit uit Marseille: 'Een neutraal schip is naar de haven van Marseille opigebracht. Onder de talrijke pas- saigiers jdiie zich aan hoord bevonden, waren 250 Duatscihers. Hiervan zijn er 100 van boord gehaaljd cm naar eein cioneentratiekamp te worden gebraeht. De postzakken met voor Duitschland 'be- stemde post werden eveneen's van boord ge- haalld en zijn in beslag genomen. BOMAANSLAGEN TE LONDEN. Twee ikiodken en een openlbare telefooncel in het Londenische district Padidington zijn Zaterdagochtenld vroeg tengelvolge van ont- ploffinlgen heschaldigd. Men verdenkt er leden van het Iersehe republlkeinsche leger van de hanld in deize zaak te hebben. De ontploffin- gen waren van bijlzonlder hevigen aard en tot ver m den omtrek hooirbaar. iNiemand "werd gewond. t Een ontploffing bij de Marbeach heeft de ruiten van zeven van de tien teleflooncellen baschaidiigld, welke op den hoak van Bays- waterroad staan. In de ibuunt van het Ped- ddngtonstatdon zijn twee bommen niet tot ont ploffing gekomen. DUITSCHE MIJNEN IN ENGELSCHE RIVIERMONDEN De Evening News" meldt dat twee Duit sche watervliegtuigen die op een hoogte van 10 tot 20 meter vlogen, Woensdagavond z.g.n. „bubble"-mijnen boven de monding van de Theems hebben laten vallen. Men heeft een mijn in het vaarwater zien drijven, die door geweervuur tot ontploffing werd gebraeht. Het water spoot dertig meter hoog. Verder gelooft men, dat een groot bombar- dementsvliegtuig, dat Dinsdagavond over de Humber vloog, twee voorwerpen, waarschijn- lijk magnetische mijnen in de rivier heeft laten vallen. De bemanning van een sleep- boot heeft verteld, dait tiwee voorwerpen aan vaischermen bevestigd schenen te zijn. Zij waren in het maanlicht duidelijk zichtbaar en daalden betrekkelijk langzaam in het water. HET ALBERTKANAAL WORDT HERSTELD. In een peirBoonferentie heeflt de heer Van der Poorten, Belgisch minister van openbare werken, o.a. gezegd, dat de werkzaamhieden tot henstel en verstexking van de dijken van het Albertlkanaai woorhij Hasselt krachtig worden voortgezet. De door de mil'itaire auto- riteiten genomen maaregelen om dit gebaed in staat van verdedaging te stellen, hebben den normalen loop der werkizaamheiden soms vertraagd en zellfs heeft men het werk op be- paaide punten moeten staken teneinde het kaniaal altijid te kiunneh heantwoorden aan zijn militaire ibesteonming. Inldien zich geen on- voorziene omstaridlgheden meer voorldoen, al- dus de mnister, koesteren wij, de stellige hoop, dat het igeaccidenteerde deel van het kanaal in het komende voorjaar voor de normale scheeipivaart zal kunnen worden vrijgegeven. Tot aan Hasselt en voorbij Genck zijn de werklzaajmhieden practisch voltooid en ge- schiedt de scheepvaart zonder belemmerinig. DUITSCHE DREIGEMENTEN. De Deutsche diplomatiech-politische Kor- reispondeniz" heeft aangekonldaigd, dat Duitsch land de Britsche hlloklkade-miaatregelen zal beantiwioonden met ,,tagenimaatregelen waar van de uitweilking stellig niet geringer zal zijn". Duitschland, dat den vernietigingsaorlog tegen zijn vrouiwen en kinideren ziet ontkete- nen, zal den Britschen handschoen opnemen, waar hij neervalt. Anderen zullen goed doen zich buiten het strijdperk te houiden en vooral te zorgen, dat zij niet als schilld dienen voor oorlogsmaat- reigelen gericlht tegen het leven van het Duit sche vollk". DE OONTROLE IN DE BELGISCHE WATEREN. Voor de bewakdnig van de Belgdsche kust en het opsporen van drijvenlde mij'nien binnen de territoriale wat-eren was, tot voor kort, slechts ten en'kel schip, de kustwachter Zin nia, uit Oostende, beSchikbaar. Naar verno- men worldt, zijn thans sedert enfcele dagen twee oude Duitsche torpedobooten, in 1918 aan Belgie afgestaan, aan de Zinnia toege- voegd. De haven van Londen is Vrijdag weer ge heel geopend voor het scheepsverlkeer, zoo meldit U. P., na Doniderdag gedeeltelijk te zijn gesloten voor het vegen van de mijnen, die door vliegmachines in de Theemsmonddng waren neergellaten. Vernoimen wordt, dat er een vaargeul den geheelen tijld open is geble- ven. Alle vaaijgeulen waren vrij, toen Vrijldag •een oonjvood binnenliap. Ook is een van de laatsite Amerikaansche schepen. een koop- vaardijschip, vertrokken. BESOHERMING VAN DE DEENSCHE KUST TEGEN MIJNEN. De Deensche marine is volgens een U. P. bericht bezig, versperxingen van 'bal'ken aan te brengen lanigs de kuet ten Z. van Kopen- hagen om drijvende mijnen tegen te houden; in de laatste dagen .zijn er steeds meer aan de kust aangesp'oelld. IN EEN WEEK VERGINGEN 27 SCHEPEN. In de eerste week van Duitschlands onbe- perkten zeeoordog zijn in totaal 27 schepen v'erigaan, aldus U. P. Het aantal d'ooden en vermisten bedraagt 238, het aantal gewonden is nog grooter. Volgens de berekening van United Press zijn er sedert den voorlaatsten Zaterdaig door onderzeeers of door mijnen 17 Britsche seheipen getroffen, waaronder een kruisers en twee torpedojagers; voorts 2 Fransche seheipen, 2 Italiaansche, 1 Zweed- sdhe >oot, 2 (Nederlanldsche scjhepen, 1 Jioego- slavisich, 1 Japansch, 1 Roemeeniscih en 1 Grieiksch schip. DUITSCHLAND LAAT SCHEPEN VOOR AMERIKA VRIJ. 'De correspondent van Havas te Washing ton yerneeimt in kringen diie in nauwe ver- bindinig tot het departement van Staat st'aan, dat de Amerakaansche regeebing stappen te Berlijn heeft gedaan teneinlde vrijlating te verlkrijgen rvan niet-Amexilkaansahe neutrale schepen, in hootfldzaak Finsctoe, die door Duitschland in beslag genomen zijn en die een vioor de Ver. Staten besteanlde ladling verVoer- den. De lading van deze schepen bestaat vnl. uit houtpulp, die gebruikt wordt viotor de pa- pierfatoricaige. In bepaalde gevallen zijn deze schepen vrij- gelaten en reeds op weg naar Amerdika. Hun vrijlating werd verlkregen nadat, op verizoek van Duitschland, Almeriikaansche importeurs onder eede veilklaarid hadden dat de door hen geimplortieepde tgoederen de geallieerlden niet zouden berediken. ULTIMATUM VAN MOSKOU AAN FINLAND. De premier der Soiwjet-Unie Molot'of heeft den Finschen gezant te Moskou Zondagavo^nd een no-ta overhanddgld, waarin krachtig ge protesteerd wiordlt naar aanleldinig van een Igrensineiident en waarin de Finsche regeering gesommeerd wordt, haar troepen onmiddel- iijk 20 a 25 km van de grens terug te trekken. De Sovjet-ilazdnig van het incident is, dat door plotselinig artillerievuur van d-e Finnen tvier Russen gedood en negen gewond zijn. Het 'Einsche ministerie van Buitenlandsche Zaken iheafit echter ten stelligste ontkend, dat van Finsche zijde op Russische militairen ge- schoten is. Molotof heeft in zijn nota nog laten uit- komen, dat de Sovjet-regeering het incident niet op de spits wi'l drijtven. Zij wenscht evenwel een herhailing te voorikomen. Laat in den avonld mefldde United Press, dat een zegisman van het Finsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeflt verklaard: ,In geen geval kan er spirake zijn van een eenizijdlge terugtrakking der troepen van de Pinsch-Russdsche grens." De Finsche lezing: Het Finsche nieuwsbureati maakt, naar D.N.B. meldt, het volgende standipunt van het minisiterie van Buiitenlanidsche Zaken bekend: De Finsche autoritedten hebben, na onder- zoelk van de door Sovjet-Rusland gemelde voorvallen, geoonst'ateerd, dat van Finsche zijde geen schot aan de grens gelost is. ViervoOgens wjprdt gezegd, dat ..daarentegen van Russische zijde aan gene zijde van de Finsche grerus naar het schijnt scbietoefenin- gen met mortderen zijn gehouden". DE ADOLPH WOERMANN TOT ZINKEN GEBRAOHT. Het Duitsche schip Adolph Woenmann dat 18 November j.l. uit Lobitobaai (Angole) is vertrokken, is naar verluidt in bet midden van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebraeht. Nader wordt vernomen, dat het Duitsche schip Adolph Wioermann door de bemanning tot zinken is gebraeht, aangezien zij wilde voorkomen, dat het schip in vijandelijke handen zou vallen. De geheele bemanning bestaande uit 127 koppen en 35 passagiers waaronder 18 vrouwen, is gered. Er zijn geen menschenlevens verloren gegaan. Blijkens het bericht uit Kaapstad aan „De Telegraaf" had de Adolph Woermann" een Engelseh handelsvaartuig gepraaid om bij te draaien. De kapitein van dit schip liet draad- loos uitizenden, dat hij door een Duitsch schip werd bedreigd, waarop een Britseh oorlogs- schip, dat toevallig in de omgeving was, zich haastte om tusschenbeiden te komen. De ,,AdoLph Woermann" k/wam nu zelf in het gedrang. De kapitein liet om die boven- aangegeven reden gaten in het schip boren, dat op zod korten tijd zonk, dat de opvaren den te nauwernood tijd hadden zich in de booten te begeven. Meerderen der opvaren den zijn door een Engelseh matroos van het oorlogsschip nog uit het water gered. BRITSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het 8886 ton metende Britsche schip Man- galore", is Vrijdagochtend voor de Oostkust van Engeland, terwijl het voor anker lag, door een mijn getroffen en gezonken. De geheele bemanning, bestaande uit 77 koppen, is gered. Elf opvarenden hebben evenwel ver- wondingen opgeloopen. Een groote menigte menschen zag van de kust de ,,Mangalore" zinken. DUITSCHE MIJNENLEGGER OP EEN MIJN GELOOPEN. Een Duitsche mijnenlegger van 670 ton is in de nabijheid van den vuurtoren Kjeldsnor op het eiland Langeland, in den mijnengordel op een mijn geloopen en gezonken. Volgens ,,Berlingske Aftenaris" zijn tien leden van de vijftig koppen tellende beman ning gered. Eenige van hen zijn opgepikt door een Duitsche motorboot. Reuter meldt nader, dat, naar verluidt, 33 opvarenden van de mijnenlegger gered zijn. Elen twaalftal zou verdronken zijn. BRITSCHE KRUISER ..BELFAST" BESCHADIGD. Te Londen wordt medegedeeld, dat de kruiser .Belfast" Dinsdag j.l. din de Firth of Forth door een torpedo of een mijn hescha- ddgd is. Twintig opvarenden zijn gewond. Betreffende het gebeurde met de Belfast" heeft de Britsche admiraliteit het volgende medegedeeld: Zr. M.'s1 .Belfast" is beschadigd door een torpedo of een mijn in de Firth of Forth nabij het eiland May, op 21 November. Er werden twintig personen gewond en de naaste bloedverwanten zijn daarvan on kennis gesteld. Het schip wordt hersteld. De „Belfast" is een kruiser van 10.000 ton. welke nog geen twee jaar geleden van stapel is geloopen en dit jaar in dienst gesteld werd. Oorlogsbodems snelden de Belfast te hu'lp en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2