ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Beate weet, wat ze wil No. 9996 MAANDAG 27 NOVEMBER 1939 79® Jaargang Binnenland Feuilleton MEN BEREEDT TE LONDEN DE „ORDER IN COUNCIL" VOOR. mmmmaammmmmma SMSKaKwrernreas ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maandien Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEIN E ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WEGENBELASTING TERNEUZEN. Otndergeteekende brengt ter kennis dat na 1 December a.s. tot vervolging zal worden overgegaan van hen, die hun wegenbelasting op dien datum nog niet voor de helft hebben voldaan. I Temeuzen, 27 November 1939. De Gemeente-Ontvanger. PRINSES JULIANA REZOEKT SPEEL- GOEDTENTOONSTELLING. Vrijdagmiddag heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van psychologisch verantwoord speelgoed, welke in het gebouw van de Nederlandsche Vrou- wenclub aan de Keizersgracht te Amsterdam wordt gehouden. Na ontvangen te zijn door de dames Dr. W. L. PosthumusVan der Goot, presidente van het Jongeren Werkcomite, M. Boissevain Van Lennep, presidente van de afdeeling Am sterdam van Vrouwenbelangen, en J. Rie- mensReurslag, redactrice van Wiegekind en Kleuter, ibezichtigde de Prinses de tafels met speelgoed, waarbij H. K. H. bijzondere foe- langstelling aan den dag legde voor datgene, wat bestemd is voor kinderen beuejden de drie jaar. De Prinses die haar waardeering voor het geexposeerde uitsprak, bleef onge- veer een uur op de tentoonstelling. De organisatrices hebben de Prinses twee geschenken aangebocjen voor haar dochtertjes. Voor Prinses Irene zocht Prinses Juliana een houten rammelaar uit en voor Prinses Bea trix nam zij een hamerbord mede. COMMANDANT BENWELL AANGEKOMEN. Met het s.s. ,,Oranje Nassau", van de Stoomvaartmaatschappij „Zeelandi*' is Zater- dagmiddag te Vlissingen aangekomen de heer Alfred J. Benwell, die in de plaats van den heer Bouwe Vlas benoemd is tot commandant van het Leger des Heils in Nederland. Kolone) Chr. Ronitz was namens het hoofdkwartier op de kade ter begroeting aanwezig. Eenige vrouwelijke officieren boden mfevrouw Benwell bloemen aan. OUDSTE LICHTINGEN ZULLEN AFZWAAIEN. Geleidelijke vervanging door jongere. Naar Minister Dijxhoom in de Memorie van Antwoord1 aan de Eerste Kamer inzake de Defensiebegrooting 1940 verklaart, ligt het in het voornemen der Nederlandsche regeering zooveel mogelijk dienstplichtigen, die tot de oudste lichtingen behooren, door jongere man- nen te vervangen. NEDERLANDSCHE DELEGATIE UIT ENGELAND TERUG. 'De Nederlandsche gedelegeerden, bestaande uit de heeren A. Th. Lamping en Mr. G. H. C. Hart, die in Londen met de Britsche regee ring besprekingen hebben gevoerd over eco nomisehe kwesties zijn weer in ons land terug om onze regeering verslag uit te bren- gen omtrent den stand der onderhandelingen. Ook de ambtenaren, die de delegatie verge- zellen, keerden naar Nederland terug. Men verwacht, dat de .Order in Council", waardoor de controle op den Duitschen export in weriking zal treden .tijdens het weekend zal worden uitgevaardigd. Op het ministerie van economisehe oorlog- voering is een versterkt personeel enkele dagen bezig, om de voonbereidingen te treffen. De techniek van de nieuwe controle zal de- zelfde zijn als die van de bestaande contra- bande-controle. De Britsche consuls in alle neutrale landen zullen eertificaten .kunnen afgeven, ten be- wijze, dat een scheepslading uitsluitend toe- staat uit in dat land geproduceerde artikelen Door OTFRTD VON HAN STEIN. Vertaald door Angelica van Hest. 15) Vervolg. Giinter bleef bij het raarn staan. Hij scheen het pijnlijik te vinden, Egon aan te kijken. „Het is grootendeels mijn schuld. Je bent eerst te kort in het land, om met de Argen- tijnische zeden vertrouwd te zijn. Je hetot een zeer zwaar miisidirijf tegen de gebruiken be- gaan." Toen draaide hij ziiclh om en kwam hem met uitgestrekte anmen tegefmoet. „Je bent een gelufkBv'ogel, een ongelooflijke geluksvoigel. Als Ines je niet lief had goeie hemel, dk zal openhartig met je praten: Ik hob zoo'n beetje voor voortzienigheid gespeeld. Niet van het begin af; je behoeft je heusch niet te verbeelden, dat ilk Donj'a Ines om jou- wentiwil hier heto laden koimen. Maar je zoudt een stulk hout zijn geiweest, als je op het aller- liefste meisje ndelt hals aver kiop verliefd was geiworden. Todh dacht ik, dat je jezelf toeter kon Ibeheenschen. Een Angentijnsch meisje neern je nu eenmaat, niet in je anmen, om over je liefde te spreken. Het is onze schuld, van mijn vrouiw en ook van mij. Wij Ciadden beter moeten oppassen. In ieder geval kan ik je wel zeggen, dat je een geluksvogel bent. Het is tenislotte geen wonder. De Arigendijnen vech- of uit artikelen, afikomstig uit een ander neu- traal land. Indien de schepen geen eertifica- ten, geldig voor de geheele lading bezitten, zullen zij ter onderzoek naar de controle- havens worden gebracht. Bij de neutrale scheepvaart zal er op worden aangedrongen, zich zooveel mogelijk van eertificaten te voor- zien, teneinde een langdurige vertraging te voorkomen. Naar Un. Press vemeemt, zal de Order in Council" den uitvoer verbieden van goederen, geimporteerd uit Duitschland en in bepaalde mate van Duitschen oorsprong. Deze zullen als .vijandelijke waren" worden beschouwd. Aan de neutrale scheepvaart zal geen ver- goeding worden gegeven, indien door haar vervoerde Duitsche goederen in beslag wor den genomen. HET BIJ ROERMOND NEERGEKOME)N DUITSHE VLIEGTUIG. Het stoffelijk overschot van den vlieger naar Duitschland overgebracht. Vrijdagm orgen is het stoffelijk overschot van den beistuurder van het Duitsche leger- vliegtiuiig, dat Maandag bij Roermonid is neer- gekioim'en, naar Duitschland aviergebracht per extra trelin tlot het grensstaition Vlodopp. Den gewallene wend van Neidenlandsche zijde mili- taire eer beiwezen. lOjm tiwaalf uur traden de tnoepen van het grensyak Roenmonjd aan bij het St. Lauren- tiiuszielkenhuds. Twee NelderlandiSiche mili- tairen hakHden siiradis Maandag de eerewacht betroklkem. Het was een inldrukiwelkkenide sheet, die het plechtdigie uitgeleide gaf. Voohop ging het vuurpeleiton, geciommainjdeerd dtoior een luite- nant, geviolgd dO'or de stafmuizdek van het regiment. De troeipen werldien geoamimanldeerd door een kapitedn, ook als begrafenisctommandant fungeerde een kapdteiin. Omder de auboriteiten, die in den stoet mee- gingen, waren o.a. de heer Schullz, Duitsch consul te Maastricht, de ciammanldant van het granshataljon Roermtonld, tal van vliegeroffd- cieren en lelden van den Deuitisichen Bunid in Limiburg, de burgem'eester van Roermond en de oo-mimissaris van politie aldaar. De hal van het St. Laurentiusziekenhuis was tot chapelle arldente inigerieht. Neder landsche vlieig'eroffdcieren hajdld'en de wacht van de soidaten oivengenomen. Het ntonnenkioor zong het Bene>dictus, waar- na reteor Bos 'de zegeninig van het lijik ver- richtte. Daarma wend het stoffelijk over schot naar buiten gedragen. Tal van bloemstulkken dekten de baar, o.a. van den Deutisidliem Bund, den commandant van de grenistrioapen, en van officieren en odderoffdeieren van het grensiviaik Roermond. Als sldpp'endragers funigeenden vier vlieger- ofiflicietrein van het Tweeldie Luohltivaart Regi ment, teuwijl het stoffelijlk overschot werd ge- drogen dotor twaalf onldenoffieieren van het- zelflde rejgdmtent. Daarna foegtan de tocht naar het station te Roenmomld. DE VERSOHERPING VAN DEN HANDELSOORLOG. Enkiele Soandinavische bladen s(praken Vrij- dag in beschouiwtiingen over de verscherping van den hanideisaorliog die hoiop udit, dat de staten van de giroep van Oslo gemeenschappe- lijk stapipen bij de oorlogvoerenlde moigend- hieden zulen ondernemen om. te protesteeren t'egen maatregelen, die een ruieuiwe krenking van de rechten en belanigen van de neutrale staten ziouden zijn. Een zoojdanige acitde van de Oslogroep acht men bier in doopgaans ,goed inigelichte krin- gen niet waansc(hij-nlijlk, en wel in de eerste plaats omdat de landen van de Oslo-groep op oniderlinig .stenk verscihiillehde wijee door de maatregelen van de aorl'oglvoerenden getrof- fien zouiden wohden. Daar komt Hij,, dat Neder land en Belgie zdefh reeids gemoodizaakt heb ben gezien te Lohden te protesteeren, terwijl men te bevoegder plaatise in de Noordelijke ten om Duitsche meisjes, maar oo'k 0m Duit sche mannen. Ik wil heelemaal niet verwaand zijn hoor, maar ik geloof, dat Donjia Theresa met mij ge'luklkigar is gewonden dan menige Angenitijnsche. En dat allemaal, omdat wij adders tegenover de vrouiw staan, omdat wij onze vrouiwen meer persoonlijke vrijheid geven en meer kameraadischappelijk tegen over haar staan. Maar ik wil geen college over het hulwelijk voor je houden. Ik kan je alleen nog eens zeigjgen, dat je een geluks vogel bent, want klelne Ines was heelemaal niet beleedigd; ze heeft je lief. Niettemin heto je gehandeld tegen de heerschende eeden. Als de kleine je niet had lieiflgehad, zou je je zelf onmogelijk hebben gemaakt en mij groote onaangenaamheden heibiben ibezorgd. We moe ten trachten, de zaak nu weer in het reine te brengen. Ik zal vandaag nag Don Georgio, haar 'vader, uiitnoodigen en jij moet je geheel op den acht'ergrond houiden en ieder samen- zijn onder vier oagen vertmijden. Dat kennen we hier niet; je zult je moeten vergenoegen met een paar blikken uit de ver.te. Ik zal Georgelo voorbereiden en nu ja, je moet trachten, izijn vertrouiwen te winnen. Weet je wel, jongen, dat de vader van Donja Ines even rijk is als mijn scihjoonvad'er iEgon was op een stoel neergezon'ken en steunde izijn hoofid in heide handen. Hij kreunde luid en Giinter wendde zich verbaasd am. Hij begreep zijn vriend niet. „Maar jonlgen!"" jEr is voor mij, geen uitweg meer; ik heto alles verprutst.'1' ,,Wiaairom Heto je somas alleen maar ge- flirt? Houid je nii'et van Ineis?" ,,Wde zou nu niet van Ines houden!"' „®k zeig je to'Ch, dat ik geloof, dat don Georgio..." ,,'Het is onmogelijk, voikoimen onmogelijk. Ik was gisteraivonld niet bij mijn verstand." staten van de Oslagroep nog geen standpunt tegenover de Brit'sche actie tegen Dudtsch- land's uitvoerhandel wil bepalen, naar men zegt, omdat men van iden Bhitschen maat- regel offdedeel nog geen kennis gekregen heeft, maar naar het schijnt oofc omdat men nog een zij Wet zeer ziwakke hoop koestert, dat Ehigeland niet het minst in zijn edgen belanig niet zoo hand van shape! zal loopen als het er nu naar Uit zieit. OfschOon de mogelijikheid tot een gemeen- schappelijik protest van de Oslostaten gerJng wordt geacht, moet er rekening mee gehou- den worden, dat deze staten, wanneer zij zich tot stappen bij de oorlogvoerendem verpQicht achten, bij deze aflzonderlijlke demarches in beginsel een lijm zullen trekken, omidat voor hen alien de handhavilng van hun neutraliteit naar beide zijden een eerste vereisobte blijft. HET INCIDENT TE VENLO. Gestapo wilde een einde maken aan vredesbeweging uit vooraanstaan- de Duitsche kringen. ,,Naar vernomen wordt, zoo meldt Reuter uit Londen, hebben capitein Stevens en de heer Best, die bij Venlo aan de Nederlandsch- Duitsche grens door de Duitsehers zijn ont- voerd op 9 November met medeweten van de Britsche regeering een bezoek gebracht aan de grens. Zij waren eenigen tijd in verbinding met booggeplaatste Duitscbers en 9 Novem ber ikregen zij een uitnoodiging om te Venlo een Duitsch afgezant te ontmoeten, die hen gaarne een aantal ,,vredesvoorstellen" wilde overhandigen, teneinde deze aan de Britsche regeering te doen toekomen. Best en Stevens hebben nooit Britsche voor- stellen overhandigd aan de Duitscbers. Het is een feit, dat bet voorstel voor vredes- onderhandelingen uitsluitend van Duitsche zijde gekomen was. De betrokken Britsche onderdanen hebben niet meer gedaan dan de van Duitsche zijde ontvangen voorstellen over te Ibrengen naar hun autoriteiten. De bewering, dat op hun optreden toezicht geoefend moest worden door een officier is vreemd, aldus de aan Reuter veratrekte mededeeling, aangezien het een ndeuw begin sel van het volkenreeht zou zijn de opvatting te huldigen, dat het in ontvangst nemen van vredesvoorstellen onder dergelijke omstandig- heden een inbreuk zou kunnen vormen op de Nederlandsche neutraliteit. De Daily Mail" veronderstelt, dat Stevens en Best in een val geloopen zijn of dat de voorstellen afkomstig waren uit kringen, waarvan de Duitsche regeering niet op de hoogte was. Toen dit ontdekt werd, is de Gestapo snel opgetreden. De ..Daily Mad" zegt nog, dat in Londen betwijfeld wordt, of Stevens en Best nog in leven zijn. Reuter gelooft, dat beiden nog in leven zijn en zich te Berlijn bevinden. Best en Stevens hadden de Nederlandsche autoriteiten in kennis gesteld van den aard van hun opdracht en een Nederlandsch offi cier kreeg, volgens Reuter, opdracht hen te vergezellen en op te letten, dat niets zou ge- schieden, dat in strijd was met de Nederland sche neutraliteit. Het schijnt, dat de Gestapo ontdekt had, wat gaande was en besloten heeft een einde te maken aan de vredesbeweging in vooraan- staande kringen aan Duitsche zijde. Eenige dagen geleden schijnt het bij Himmler te zijn opgekomen deze zaak in verband te brengen met den bomaanslag te Miinchen." Het Alg. Hdbl. meldt: Van Duitsche bevoegde zijde verklaart men, dat een onderzoek naar de vraag of de beide Engelschen. de Nederlandsche ibegeleidende officier en de Nederlandsche chauffeur, die bij deze gelegenheid door vertegenwoordigers van de Gestapo overweldigd en naar Duitschland zijn gebracht, zich op dat oogenblik op Neder landsch, dan wel reeds op Duitsch gebied be- vonden, nog g,ltij:d niet is gesloten. Men wil er zich ook niet over uitlaten, of bij dit incident de door Duitsehers gewonde Giinters geziieht stond ernsitig en hij keek Egon met gefronste wenkibrauiwen aan. ,;Wat is onmagelijk?" ,,Ik kan niet met Donja Ines trouiwen." jWaarom niet? Ik begrijp je niet."' Egon keek hem straik aan. ,,'Oimidait ilk getnouwd toen." Woeidend viel Giinter uit; ,,Ben je al ge- trouiw'd Hefo je dan in mijn huis met een famdlielM van mijn vrouw een spelletje ge speeld ,,Dat heb iik niet gedaan de hemel weet, dat ik dat niet heto gedaan!" ,,Wil je zoo goed zijn mij een verklaring te geven Aarzelend kwam het antwoord. „Ik ben een lanjimeling, maar ik was giste- renavond totaal vergeten, dat ik getrouwd ben." „Dat wil zeggen, dat je jezelf vergeten heJbt. Heto je in Duitschland een vrouw ach- tergelaiten?..." ,,'Neen!" ,,Maar«.." ,,'Ze woont waarschijnlijk in Buenos Aires. Weet iik veel, waar..." Giinter begreep er hoe langer hoe minder van. jHeto je haar meeigelbraclht En in Buenos Aires acthterigelatenJe bent..." ,,Neen! Ik ken haar eigeniijlk heelemaal niet." „Wat toeteeikent dat? Ken je je eigen vrouiw niet ..TernauwernoodMinder dan ik Donja Ines ken." ,,A'ls je wilt, dat ik nog verder naar je luis- ter, spreek dan duidelijk!" ,^Wees dan alsjeblieft bedaard; luister naar me en val me niet in de rede. Ik toen geen ploert, die gewetenloos handelt, al heb i'k ook, zonder mij erfvan bewust te zijn, een krank- Nederlandsche officier aan de gevolgen van zijn wonden is overleden, dan wel nog in leven is. Wel staat vast, dat de beide Engelschen, die zich in Berlijn in gevangenschap bevinden, ongedeerd zijn. Immers, zij worden in verband met de dagelijksche onthullingen over de ibe- kende actie der Intelligence Service voort- durend verhoord. Omtrent het lot van den Nederlandschen luitenant Klop, kon men nog geen zekerheid verkrijgen, maar men veronderstelt op grond van de getuigenverklaringen, dat hij er het leven niet heeft afgebracht. Maar omtrent zijn lot noch over dat van den Haagschen chauffeur Lemmens hebben de Duitsche auto riteiten tot heden eenige mededeeling gedaan. Zijn wij goed ingelieht, dan staat, van Nederlandsch standpunt gezien, vast, dat bij de overweldiging de vier inzittenden van de Nederlandsche auto zich op het oogenblik van den overval nog op Nederlandsch gebied be- vonden. Vandaar dan ook het officieele Nederland sche protest, dat reeds 22 dezer in de Wii- helmssstrasse werd ingediend. De van zekere buitenlandsche zijde gecolporteerde lezing, dat de beide Engelsche heeren Duitsche vredes voorstellen aan de grens in ontvangst zouden nemen, was voor een der woordvoerders van Duitsche officieele zijde aanleiding, om tegen deze lezing op de seherpst denktoare wijze en ten aanhoore van de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te protesteeren. DISPENSATIE VERKOOPVERBOD VERBANDMXDDELEN. De Minister van Economisehe Zaken maakt bekend, dat krachtens de verbandmiddelen- beschikking 1939 no. 1 ondernemingen, d.w.z. natuurlijke of rechtspersonen, die van den import, de vervaardiging, de bewerking, de verwerkiing of de verpakking van verband- middelen hun normaal bedrijf maken, ver- plicht zijn zich te laten inschrijven bij het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, Vondelstraat 9, Amsterdam (W.). Bij deze beschikking is het verkoopen of afleveren van verbandmiddelen door bedoelde ondernemingen verboden zonder een daartoe van den directeur van het Rijksbureau ver- kregen schriftelijke vergunning. De directeur van bet Rijksbureau heeft evenwel dispensgtie van dit verbod verleend voor het tijdvak van 27 November 1939 tot en met 26 December 1939, mits in dit tijdvak van de verschillende soorten verbandmiddelen geen grootere hoeveelheid wordt verkocht of afgeleverd dan overeenkomt met een zesde gedeelte van de in het eerste halfjaar van 1939 verkochte of afgeleverde hoeveelheid van die soort verbandmiddelen. HET KRUIDENIERSEXAMEN DIPLOMA VAKBEKWAAMHEID. Het bureau ,,:kruideniersexamen" meldt, dat voor het knuidemiersexamen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid, gehouden in de maanden October en November 1537 candidaten werden opgeroepen. Van deze kwamen 1532 op, 1063 slaagden en 469 wer den afgewezen. In percentage is dit 69,39 pet. geslaagd en 30,61 pet. afgewezen. De beste resultaten werden behaald te Roermond, waar 82,09 pet. der 67 candidaten slaagde. De minste resultaten werden te Zwolle geleverd, waar 184 candidaten opgin- gen. 'Hier werd 4.6,20 pet. afgewezen. DE BRITSCHE CERTIFICATEN VAN OORSPRONG EN BELANGEN. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft van de Britsche zijde de uitvoerige rege- ling ontvangen betreffende eertificaten van oorsprong en belangen voor exporten naar het Vereenigd Konin-krijk. Deze komt hierop neer: 1. Alle goederen (met 'Uitzondering van die, voorkomende op de lijst van vrijstellingen, hie beneden genoemd), welke uit een neu- traal land worden uitgevoerd naar het Ver eenigd Koninkrijk, moeten vergezeld gaan van een certificaat van oorsprong en belan gen, in den vorm als goedgekeurd door het zinnlige daad begaan." Giinter ging zi'tten: Vert el op." Egon verklaarde, wat er in Buenos Aires gebeurd was en Giinter hoior.de hem zwijgend aan; toen stond hij op. „Kijlk mij aan. Is dat de waarheid Egon haalde zijn portefeui'lle voor den dag. „Hier is die onzalige huwelij'ksacte. Je ziet wel, dat twee politie-amlbtenaren van het larid'varhuizerskantoor als getuigen ondertee- ken'd betotoen." ,,Wat is er van haar geworden?" „GDk weeit het niet. Ik heto niets meer van haar getioond. Zij heeft. mij niet gescihreven; ik haar oak niet. Ik we'et niet eens, waar ze is." Giinter liep op en neer. Deze moeilijkheid kon hij ook niet oplossen. Egon stond lang- eaaim op. ,,Je moet niet denken, dat dat meisje een avohturierster was. Inteigendeel; gedurende de gelhee'le reis had ik slechts den indruk, dat zij een energiek en dapper meisje is. Ik heto je verteld, wie 'haar vader was en waarom ze niet naar Duitschland terug wilde." ,,Maar daarom..." ,,Ik ben ervan overtuigd, dat zij een onge- luk*zou hebben begaan; ze was wanlhopig en ze is nog zoo heel jong. Verder kan ik je nog vertellen, dat we een uur na dit sdhijnhuiwe- lijk, dat we beiden zoo spoedig mogelijk wil- den owtlbinden, alles hebben toavertrouw'd aan den eigenaar van het Duitsche hotel in Bue nos-Aires. Van hem vernamen we pas, dat er in Argentinie geen scheidin.g bestaat. Wij had den den stap slechts ge'daan in de varonder- stel!dng, dat het huiwelijk weer omttoonden zou kunnen worden. Ik zou juiist mijn be'trekking in Rosario aamvaarden en er was niets op de werelid waar ik minder aan dacht, dan aan trouiwen. „Arme jongen, je hebt^ik geloof alles, Britsche bandelsministerie, en de handteeke- ning dragend van een Britsch consulair amb- tenaar. 2. Het certificaat moet, indien aanwezig, het percentage aangeven van den kostprijs der in hetzelve beschreven goederen, welke de waarde uitdrukt der grondstoffen, die zijn gegroeid of vervaardigd of bewerkt op vijan- delijk gebied, maar dit mag in geen geval de 215 procent te boven gaan. Uit het certificaat moet tevens blijken, dat geen vijand eenig belang, welke ook, heeft bij de goederen, die er door worden gedekt. 3. In deze kennisgeving zijn onder „vijand" te verstaan: 1Iedere staat, in oorlog met zijn Britsche majesteit, en agenten van de regeering van dien staat; 2) Iedere inwoner individueel en firma, gevestigd in vijandelijk gebied; 3) Ieder filiaal, in welk land' ook, waarvan de hoofdzetel op vijandelijk territoir geves tigd is; U Iedere vennootschap of andere comtoi- natie van personen, opgericht of samenge- voegd onder de vigeur van 's vijands wetten; 5) Iedere persoon of firma, voorkomende op de zwarte lijst. De uitdrukking .vijandelijk gebied" omvat alle gebieden onder vijandelijke souvereini- teit of door den vijand bezet. 4. Goederen, die grootelijks of voor een 'deel van neutrale herlkomist zijn en een be- bandeling hebben ondergaan, enz., op vijan delijk territoir, worden beschouwd als te zijn van vijandelijken oorsprong, zoo zij later ge- zonden worden naar hetzelfde neutrale land of een ander neutraal land voor her-export. 5. Het percentage der vijandelijke her- komst moet worden berekend op de basis van de verhouding tusschen: a. de totale kosten, waarop aan het neu trale land de vervaardiging, inbegrepen de grondstoffen, neerkomt, maar onder aftrek van de neutrale verpakking; en b. hetgeen den neutralen fabrikant de vijandelijke grondstoffen en het in vijandelijk gebied verrichte werk heeft geikost, het be- drag herrekend in de valuta van het neutrale land naar den koers van den dag van ikoop of betaling; de foedragen, door een neutraal fabrikant toetaald aan een vijand wegens fabricage-licentie; en wegens verpakking in kisten, wanneer deze op kosten is geschied van den vijand. De uitdrukking .verpakking omvat niet alleen de verpakking, die noodig is voor het vervoer van de goederen, maar ook materia- len als flesschen, kartonnen doozen en hulzen, enz., die om de goederen heenfolijven tot in de winkels van den kleinhandel. 6. Het woord belangen" in het certificaat voorkomende, is meer amvattehd dan ,,eigen- dom' of ,,ibezit". Het duidt een zoodanige directe of indirecte relatie aan van een vijand van Groot-Brittannie met de goederen in quaestie, dat de voorgenomen transactie hem voordeel of winst kan brengen. Het omvat bijgevolg alle gevallen, waarin eenigerlei commissie aan den rvijand zou kunnen toevallen. 7. Certificaten zijn noodig voor alle zen- dingen, hoe klein ook, en zijn; zelfs van toe- passing op voorwerpen, per pakketpost ver zonden. Zij zijn echter niet noodig voor de volgende categorieen van goederen: Dagbla- den, tijdschriften en andere drukwerken als boeken of gedeelten ervan, muziek, catalogi, tractaatjes, brochures, vliegende bladen, for- mulieren, en ook alle advertentie-materiaal, goederen, bona fide persoonlij'k bezit zijnde of tot het huishouden behoorend, van men- schen, die het land binnenkomen, monsters zonder handelswaarde. Bona fide geschenken door particulieren aan particulieren toegezonden. G'oerderen, uit het Vereeniigid Koninkrijk af komstig en na geexposeerd te zijn, daarheen terugkeerend. Goederen onder voorwaarden van transito of verscheping geimporteerd en toehoorlijk op- nieuw geexporteerd. Goederen, geadresseerd of rechtstreeks ge- wat je verteld heht uit romantisch rnede- lijden je leven bedorven. Maar je haldt niet met Ines magen spreken." Dornbusch liet het hcofd zakken. „Ik heto niet met haar gesproken - ik ver- loor mijn zelfbeheerscbing en heb haar ge- kust." Weer een pauze, toen zei Sohliephacke zachit ,,Wat moet ze je lief hebben, want dat heeft ze zelfs niet tegen Donja Theresa gezegd! Maar we moeten een besluit nemen. Het is onder deze omstandigheden een onmcjgelijk- hoid', dat je Donja Ines zelfs oak nog maar ziet. Het eenig mogelijke is, dat je de estancia verlaat, zonder Ines nog eens te zien. Ik zal Don Georgio telegrafeeren, zooals ik je reeds zei en aan de dames vertellen, dat ik niet duilden kon, dat je Ines nag een,s spreekt, vodr haar vader zijn toestemmiing gegeven heeft. Als Don Georgio komt, zal ik he<m alles zefglgen. 'Hij is een versitandlig en imwloed'rijk man en zal mij misschien beg'rijpen, \aoral als de hotelhou'der in Buenos Aires je woor- den bevestigt. Ik weet met, of er misschien nog een middel is am een hiuiwelijk, dat onder dergelijke omstandigiheden is gesloten, nietig te veiiklai^n, te meer daar het huwelijk tus- schen tiwee buitenlanders wend gesloten en zooals je zei, niet kerikelijk bevestiigd is. Ik zal Donja Ines wel kiunnen geruststellenzij weet immers zelf, dat je tegen de zeden van het land gehandeld hetot. Het zal het beste zijn Idat je onmiddellijk vertrelkt. Je moet trachten, met behulp van den hotelier in Bue nos Aires, te ontdekken, waar de beiwuste dame getoleven is. Hiet is onder deze omstan digiheden vanzelfsprekend dat ,ik je niet zon der behoorlijke geldmiiddelen zal laten ver- trekken." (Wordt venvqligd.) p

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1