ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN BRAND- wonden KLOOSTERBALSEM Beate weet, wat ze wil No. 9995 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1939 79e Jaargang Binnenland FeuiSieton Buitenland AKKER'S TWEEDE BLAD WIL ENGELAND NEDERLANDSCHE SCHEPEN CHARTEREN? HET VAREN ONDER PANAMEESCHE VLAG. TER NEUZENSCHE COURANT II. M. DE KOMXGIN Till I-T TWEE GEDENKRAMEN. Donderd-aigmorg-en am half twaalf kwam H. DVL de Kon-i-ngin met gevolg per auto bij den hoofdingang van de Nieuwe Kerk aan om de twee gedenkramen te onthullen, welke hier naar aanleiding van het 40-jarig regee- ringsjulbileum zijn aangebraeht en welke hulde brengen aian Koningin Wllhehnina, aan Haar Huis, Haar land aan twee van haar voor- naamste medewerkers, generaal Van Heutsz en minister-president Cort van der Linden. Bij deze eenvoudige pleohtigheid werd het woord gevoerd door Mr. L. J. A. Trip, voor- zitter van de Huldigingseommlssie voor het regeeringsjubileum 1938, die de twee ramen namens de burgerij1 aan de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam aanbood, en door Mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis en Mariekerke, die namens deze gemeente dank bracht voor het geschenk. I LEENINGWET AANGENOMEN. E>e Tweede Kamer heeft iDonderdagmiddag zander discussie en zonder stemming goedge- keurd het wetson-twerp, waarbij de Minister van Financien wordt gemachtiigd, tot een totaal van 300 millioen, een of meer leenin- gen aan te gaan ten laste van den staat. EEN ERNSTIG PROTEST VAN DE NEDER LANDSCHE REGEERING TEGEN DE BRITSOHE REPRESAHLE- MAATREGELEN. De regeeiingspersdienst meldt: De Nederiandsche regeering heeft officieel door Hr. Ms. gezant te Londen emstig ver- aet aangeteekend tegen represaille-maatrege- len, welke de Britsehe regeering meent te moeten nemen tegen haar tegenstanders, doch waardoor de onzijdige mogendheden, zoowel zjj, die Duitsche goederen plegen te ontvan- gen, als zij, die Duitsche goederen vervoeren, in bijzondere mate zullen worden getroffen. De aandacht is er op gevestigd, dat de voorgenomen Britsohe represaille-maatrege- i len een bijzonder onaangenaam karakter dra- 1 gen, aangezien zij genomen heeten te zijn naar aanleiding van eenige scheepsrampen, waarvan de ondergang van een groot Neder- landsch passagiersschip verreweg de voor- niaamste is. OOK DE ENGELSCHE HAVENS DTCHT. Op bevel van> de Engelsche admiraliteit mogen, naar wij vememen, de buitenlandsche schepen de havens aan de Noordzeekust niet verlaten. Daaraan is het ophouden van de .Oranje-Nassau" oak te wijten. De Engelsche admiraliteit deelde mede, dat niet kon gezegd worden hoelang deze maatregel zou duren. Wbensdagmiddag is in de vergadering van de reedersvereenigimg deze aangelegenheid be- sproken. De Nederiandsche regeering heeft daama aan d'e Nederiandsche schepen geadvi- seerd om in de Engelsche havens te blijven. (Telegraaf.) j DE MOEILUKH EDEN IN DE SCHEEPVAART. Naar "men van de zijce van den Rotterdam- schen Lloyd meldt, zal het vertrek van de ..Siibajak", die heden (Vrijdag) de reis via Napels naar Nederlandsch-Indie zou aan- vaarden, voorloopig uitgesteld, in verband met het mijnengevaar in de Noordzee. Men schrij'ft uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: Terwijl de invloed van den oorlog in de haven van Amsterdam, toch reeds menkbaar was door het verminderen van het aantal uit- 1 varende en binnenkomen-de schepen, is dit door de seheepvaart belemmerende gebeurte- nissen van de laatste dagen in nog sterkere mate het geval. Gedurende het laatste etmaal zijn er slechts zeven schepen vertrokken, alle kleine kustvaarders. Van een schip van de HolL Stoomlboot Mrji, dat Donderdag vertrek- ken zou, stond de afvaart nog niet vast, even- min van de door de Stoomvaart Mij. Neder- land geoharterde .jBloemfontein" van de Ver. Ned. Seheepvaart Mij. Van regelmaat in de seheepvaart, zoo zeide ons de directie van een der reederijen, was toch al geen sprake, zoo- dat het niet doorgaan van afvaarten op het vastgestelde tijdstip nauwelljlks opvalt. Woens- dag is het vertrek van twee booten der Holl. Stoomboot Mij. opgehoud-en. Over het alge- meen bleek ons, dat de groote reederijen nog overwegen wat hun te doen staat. Veiligheidshalve geven ziji, ook op een wenk van hoogerhand, geen publiciteit aan even- tueele afvaarten, zoodat men deze in de scheepsberichten in de (bladen niet vindt aan- gekondigd. HET BEZOEK VAN MINISTER SAP AAN NEDERLAND. De Regeeringspersdienst meldt: De Minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, heeft Woensdag in zijn kabinet een onderhoud gehad met den Belgi- schen minister van Economische Zaken, den heer G. Sap. De besprekingen hadden ten doel de moge- iijikheden van een meer intensief economisch verkeer tusschen 'beide landen onder het oog te zien. De Nederiandsche Kamer van Koophandel voor Belgie en Luxemburg te Brussel deelt mede, dat sedert, de door haar op 5 October ingestelde enquete inzake in- en uitvoerpro- blemen tusschen Nederland en Belgie een zeer groot aantal aanvragen uit beide landen door haar werd ontvangen. Tot haar genoegen heeft zij kunnen vast- stellen dat van de zijde der bevoegde instan- ties van de beide landen een groote welwil- lendheid aan den dag werd gelegd, met het gevolg dat een groot aantal der belangheb- -benden hun aanvragen zagen ingewilligd. Van de producten waarvoor de (bemiddeling van de Kamer gevraagd werd voor export van Belgie naar Nederland noemt zij slechts de volgende: Auto-onderdeelen, ibenzine en derivaten, chemische producten, dierlijke vetten, diverse soorten garens, katoen, jute, wol, textielafval- producten, levende dieren, lompen en papier- afval, metalen, mode-artikelen, minerale olien, piantaardlge vetten, rulbber en rubberartike- len, schoenen en leder, tabak, voedingswaren, wollen stoffen. Voor export van Nederland naar Belgie noemt zij de onderstaande producten: Aardappelmeel, chemische producten, con- fectie, granen, huiden, katoenafval, kiippen- voeder, koffie, cacao en cacaoboter, voedings waren, lakken en vemissen, leder en leder- waren ,,papierafval, plantaardige olien, meta len, papier en grondstoffen, pootaardappelen, rubberringen, schoenen, stroo, thee, ijzeren en houten vaten, vissoherijproducten. De Kamer vestigt er de aandacht op, dat de aan haar gerichte aanvragen vergezeld moe ten gaan van volledige gegevens betreffende hoeveelheid en soort van de producten, tevens met opgave door wie en op weiken datum de licentie-vergunning gevraagd werd. Aan de Nederiandsche bezwaren tegen de uitbreiding van de Britsehe blokkade tot den Duitschen export zal misschien tegemoet wor den gekomen door den Nederlandschen ree- ders aanbiedingen te doen voor het oharteren van hun schepen. Alle overeenkomsten tus schen neutrale landen en de -Duitsche regee ring, die vroeger werden aangegaan, zullen nagekomen worden. Andere goederen, die van Duitsche afkomst blijken te zijn, zullen in be- slag genomen en verkocbt of gerequireerd worden. Naar aanleiding van het bericht, dat van Engelsche zijde tot Nederiandsche reeders het verzoek zou kunnen worden gericht Neder iandsche schepen te charteren, hebben wij ons om inlichtingen gewend tot de Nederiand sche Reedersvereenigimg. Hier -deelde men ons mede, dat de vereeni- ging zoo'n verzoek nog niet -had ontvangen. Niet-temin acht tzij reeds hij voorlb-aat het on- mogelijk op -zulk een verzoek in te gaan. V-ooreerst hebben wij zelf onze schepen noo- Door OTPRJD VON HANSTEIjSr. Vertaald door Angelica van Hest. 14) Vervolg. De heeren hadden ook rrjkleeding aange- trokken, daar zij eerst nog met elkander een rit hadden gemaakt naar de nieuiwe werken, die bij den waterval -werden uitgevoerd. Don Ernesto had heimelijk de tribune ver- laiten; plotselin-g stond hij op de dwarsbalk boven de poort. Een paard kiwam aanstui- ven. Don Ernesto sprong op zijn rug. Ines schreeuwide luid. Allen war-en opgestaan. Hij was een vo-ortreffelij'k ruiter, maar weer 66n luide kreet het paard had hem afge- worpen. Hij had zi-ch hlijkhaar verward in de lasso, die aan zijn heup hing; hij kon niet opstaan. De gaucho'is kwam em van alle kan- ten aanrenn-eneen lasso suisde door de lucht, legde zic-h oan den hals van den hengst en terwijl het paarid op den grand viel, strom- pelde Don Ermesto, meer van streek door zijn dwaze fi-guur dan door den val van het paard, naar de estancia. Oak Egon werd meegesleept door een tooo-rtsachtige opwindimig; hij blaakte van sportief ehthousiasme. Niemand, ook Giin- ter niet, wist, dat hij, de dol-drieste ruiter, zijm vrije uren en Zonldagen hij de gaucho's had doorgehracht. Weer een kreet, een ander paard. Egon spronig op zijn rug, suisde door de ruimte, spron-g af en weer -op. Niet zoo behen-dig als e-en gancho, maar zijn taai lichaam, getraind door d-e sport, en de vele overwinningen, die hij vroeger als ruiter in Duitschlandhad be- haald, deden hem ook nu zegepralen. Giinter nam hem apart: ,,'Het was niet verstan-dig, wat j-e hebt ge- daan, al kan ik het ook begrijpen. Dat zal Don Ernesto je nooit v-ergeven." i Egon -glimlachte voor zich heen, want hij had de oogen van Senhorita Ines ge'zien. Als Kij het maar niet vergat: voor haar al-leen had hij het gewaagd. 's Avonds was er weer een -groot diner en daama een avondfeest in het mooie park. Door kleurige lampions waren de paden ver- licht, groote bakken met brandend pek gaven een fantastiseh lich-t; midden in het park, niet ver van het meer, waarop de groote kel- ken van de Victoria regia wijd openbloeiden, was de dansvloer gelegd. Ook vandaag waren er gasten en de paren schoven vroolij'k heen en weer bij de muziek van een in'lan-dsche kapel. Don Ernesto -zat met een somber gezicht bij de oudere heeren; met zijn verstuikten voet kon hij niet dansen. Ook Egon kostte ieldere pas inspanning; zijn ledem-aten deden nog pijn van den dollen rit en senh-orita Ines soheen het te bemerken. ,,Wij zullen den dansvloer en de verlichting eens uit de verte bekijken." Zij waren nu tamelijk ver van het gewoel venwijderd en liepen zwijgend naast el'kaar voort. Egon had onwillakeurig zijn hand op Ines' arm gelegd; zij hief haar hoofdje op en weer lokten hem haar oogen. ,,Donja Ines!" iHaar kleine, weeke, lok'kende mond plo-oide zich tot een glimlaoh; zij hief het h-oofd nog hociger. Egan vergat alles; vergat waar hij was en dat hij lets waanzinnigs deed, dat hij de zeden van het land met voeten trad; hij foooig zich voorover en dru'kte een kus op haar frissche lippen. Tuen voelde hij -haar arm-en om zich heen. Zij kuste hem terug, een heeten, gloeienden kus; toen liet zij hem 1-o-s, hol-de -weg en ver- dween tuiss-chen de boschjes. ,,Don Egon." Ernesto kwam naderbiji, terwijl Egon nog steeds dronken van geluk, onder de palmen stond. Ernesto keek verbaasd. ,,Bent u geheel alle-en dig voor onze voedselvoorziening, maar in de tweede plaats zou het charteren van Neder iandsche schepen d-o-or E|ngeland tal' van inge- wikkelde juridische prcblemen meebrengen, welke ongetwijfeld tot groote moeilijkheden met Duitschland zouden leiden. Wei -heeft Enigeland Grieksche schepen ge- charterd, doch Griekenland verkeert practiseh in een andere positie dan Nederland. Voor ons is het ingaan op zulk een aanbod on- mogelijk. (Alg. Handelsblad. DE NEDERLANDSCHE MIJNEN IN DE WIELINGEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt aan dat blad: Naar aanleiding van een paar vragen, de vorige week in den schoot van de kamercom- missie voor buitenlandsche zaken betreffende de aanwezigheid van Nederiandsche mijn-en in de Wielingen, door de Antwerpsche afge- vaardigden Delwaide en Joris gesteld, schrijft Het Laatste Nieuws o.m. het volgende: ,,De spanning, welke een tiental dagen ge- leden kommer en onrust heeft verwekt, -kan zich nog herhaaldel-ijk voordoen, telkens wan- neer zich bewegingen en venanderingen aftee- kenen. Het is dan ook geboden, dat alle aandacht in Nederland en in Belgie daaraan besteed worde, en er tusschen beide landen geen be- twistingen rijzen,.die de verstandhou-ding kun nen benadeelen. Om deze reden alleen reeds zal men het misverstand betreuren, dat gerezen is in ver- band met het feit, dat de Nederiandsche over- heid de boeien in de Wielingen ge-doofd en dezen vaarweg met mijnen afgesloten hebben. Het kon bier geenszins de bedoeling zijn de seheepvaart naar de Schelde af te sluiten, vermits het Oostgat werd vrij' gehouden; het betrof een veiligheidsmaatregel.- Vrijwilllg, zonder dat het van Bel-gische zijde noodig was een stap daartoe te onder- nemen, heeft Nederland, zoo spoedig mogelijk, de vaart door de Wielingen hersteld, -zoodra bleek, dat de spanning was afgenomen. Men rnoet hopen, dat bet gewenschte over- leg elk misverstand in de toekomst zal on- mogelijk maken. Intusschen toonen de hu-idige gebeurtenis- sen in de eerste plaats -hoe, ook wat de Wie- hngen aangaat, de Nederiandsche en Belgi- sche belangen dezelfde zijn. Zij stemmen overeen, waar het er op aankomt expedities van de oorlogvoerenden in deze wat-eren te beletten; zij stemmen eveneens overeen voor het handhaven van het handelsverkeer, want in deze tijden zijn beide landen economisch in groote mate op elkaar aangewezen voor de bevoorrading'". DE VAART OP ENGELAND VOORLOOPIG STELGELEGD. Het stoom-schip Batavier H van de Bata- vier Lijn, dat Woensdagochtend vroeg op den normalen tijd van Rotterdam naar Londen was vertrokken, is omstreeks 8 uur op den Nieuwen Waterweg bij Maassluis naar Rot terdam teruggekeerd. Het stoomschip Oranje Nassau van de Stoomvaart Mij Zeelan-d, dat Woensdagavond met een groot aantal sohip- breukelingen van de Simon Bolivar van Har wich naar Vlissingen vertrok, is in de Duins voor anker gegaan en daar blijven liggen. Hieru-it valt af te leiden, dat de passagiers van de Simon Bolivar dus zeker niet op den vastgestelden tijd in ons land zullen aan- komen. Uit het bovenstaande kan worden gecon- clu-deerd, dat d-e vaart op Engeland, althans tijdelijk, is onderbroken. Naar wij vernemen is dit ook inderdaad het geval. In verband met het mijnengevaar voor de Engelsche havens is, mede op advies van onze regee ring, besloten de vaart te staken. Woensdag- middag werd er ten departemente een confe- rentie gehouden, waaraan vertegenwoordigers van d-e regeering en van de Nederiandsche reedersvereen-igingen zullen deelnemen en waarin be-sproken zal worden, welke d-eflni- tieve houding onze seheepvaart zal aannemen tegenover het huddige mijnengevaar op de Engelsche kust. Hij glimlachte verlegen, m-oest iets zeggen. ,,-Eerlijk geizegd, de rit ik kon niet dansen." {Hij had sterk den indruk, dat het jonge men-sch argwaan had gekregen en dat zijn oogen zoekend rondwaarden. „He(bt u mijn zu-ster gezien?" Egon moest liegen, alleen al om Ines te helpen. ..Ik heb de senhorita op den dansvloer ver laten. Ik denk, dat zij boos op mij is, omdat ik vanajvond zoo'n slecht danseur was." Ben blazen op den boom weerklonk. Het was tamelijk laat geworden. Auto's en paarden stonden geresd, om de gasten naar het station of naar hun ver verwijderde estancia'-s te brengen. In de groote hall werd een laatste dronk koele champagne rondgeredkt. Gedurende het wisselen der afscheidswooriden zocht Egon Ines. Zij st-ond hij haar nicht, had haar zelf- j 'beheersehing volkiomen terug en nam afscheid I met vriendelijke, conventioneele woorden. Eenmaal slecht® trof Egon een blik uit haar j oogen en op dat oogenblik hadden deze een andere ufitdrukking. In de groote zwarte sterrem was teederheid en geluk te lezen. De gasten gin-gen heen. Toen Egon, die i hen met den heer des huizes en Don Ernesto naar buiten had vergezeld, weer in -de hall teruigfkeerde, waren de dames verdwenen. HET MIJNENGEVAAR. Een mijn gedemonteerd. Woensdagochtend in de vroegte ontdekte d-e wacht aan de haven Oude S-ehild een mijn. Hij waarschuwd-e onmidd-ellijk de schippers en de visschers in de haven. Niemand mocht de haven in of uit. De beurtschipper J. Zuide- wind sloeg het verhod in den wind en voer langs de mijn naar buiten. De bewoners uit de omgeving werden uit hun bed gebeld en de marine in Den Helder werd gewaarsebuwd. Om half acht arriveerde een motorboot met personeel van den mijnendienst. De mijn werd gedemonteerd, zoodat de vaart weer voort- gang kon hebben. In verband met de kwestie van het vervan- gen van de Amarikaansche vlag vemeem-t Havas uit Washington het volgende: De Amerikaansche regeering zal zich, naar de woordvoerder van het Witte Huis heeft medegedeeld, in bijna alle gevallen verzetten tegen het vervangen van de Amerikaansche vlag door de vlag van een vreemde, neutrale mogendheid. De regeering wil evenwel geen prin-cipieele uitspraak doen en ieder geval ter beoordeelin-g overlaten aan de maritieme com- missie. DE ..NAVICERTS" HERLEVEN. Het Britsehe ministerie van Voorlichting deelt volgens Reuter mede, d-at het departe- ment voor Economische Oorlogsvoering bin- nenkort bet stelsel der z.g. ..navicerts" zal invoeren, teneinae den -bonuLden handel tus schen neutrale landen te vergemakkelijken. Het stelsel zal in de eerste instantie worden ingevoerd- bij den handei tusschen de Ver. Staten en eeni-ge neutrale landen, gelegen in de nabijheid- van Duitschland. Men hoo-pt het systeem uitedndelijk uit te breiden tot een g,root gedeelte vai-. den handel tusschen de overzeesche staten. De navicerts" kunnen beschouwd worden als bandelspaspoorten voor zendin-gen waar aan de Britsehe regeering v6<5r de verlading uit het land van oor3prong haar goedkeuring heeft gehe-cht. Het stelse' is ook reeds toe- S "past tijdens den vorigen oorlog en bleek toen met spcces te werken. Vele neutrale ver- la^crs hebben toen voordeel getrokken uit de facilitedten, die bet biedt. Goederen, die door deze certificaten gedekt worden, zullen voor- keursbehandeling genieten bij de contrabanda- controlestations. Voor schepen, welker ge- heele lading door een certificaat wordt ge dekt, zal het oponthoud tot een minimum beperkt blijven. Amerikaansche verladers, die van de -certi ficaten gebruik wenschen te maken, wordt gevraagd den Britschen vertegenwoordigers bijzonderheden te verstrekken over de goede ren, die zij wenschen uit te voeren, zooals aard van de zending, hoeveelheid, land van bestemming. naam en adres van den ontvan- ger en eveneens, zoodra dit bekend is, den naam van het schip, waarmede de goederen zullen worden verladen en den datum van verzending. Aanvraagformulieren zullen ver- krijgbaar zijn bij de Britsehe amhassade en de Britsehe consulaten. Zij moeten na invulling ook daar weer ingeleverd worden. De certificaten zullen gelden voor Ameri kaansche goederen naar Belgie, Denemarken, Estland, Finland, IJsland, Letland, Nederland, Noorwegen en Ziweden. De vereis-chte controle, zoo meldt het D. N. B. uit Washington, zou reeds op 1 December in werking treden. De on-der-minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft, naar aanleiding van de herleving van het stelsel der „navi- certs" gezegd', dat -dit voorloopig een zaak tusschen de Britsehe regeering en Amerikaan sche exporteurs en er vooralsnog geen reden bestond den stap te beschouwen als ongepaste inmenging in den neutralen hand-el aldiu® een Times-bericht uit Washington. De mee- ning van de Amerikaansche regeering is aan HDOFBOTUK XH. Egon ontwa-aikite met een bonzend hoofd, toen de sterren nog aan den hemel stonden en alles in de estancia sliep. Slechts buiiten bij de huiizen van de peons ibran-dd-en al de vuren en de mannen slurpten hun eeuwige mat6. Egon liep lanig'zaam naar buiten. Nog woei een lieht k-oeltje om zijn sla-pen. Hij ging naar de sitallen, zadel-de het wil-de paar'd, dat hij den vo-riigen dag getemd had, spron-g op zijn rug, gaf hem den vrijen teugel -sn galop- peerd-e met hem het vlakke v-eld in." Het deed hem goed, dat hij armen en beenen moest inspannen, dat hij moest werken, tot het zweet uit al zijn porien drong; z66 kon hij met denken. Het dier scheen geen lust te hebben, het spel van den vorigen dag te herhalen; spoe dig schik'te het zich in zijn lot en geho-or- zaamde zijm berijder. Toen kwa-men ook de gedaohten weer neen, de eene -gedachte, die Egon reeds sinds den vorigen dag volkomen heheerschte: Ines! Donja Ines! Nog eenmaal doorleefde hij al de zalig- hetd van den vorigen avond, voelde hij haar za-chte meisjesli-chaam in zijn armen, de teere koele huid van haar blanke armen; hij m-eende den fijnen geur van haar parfum in te ad-emen en zag zich met haar onder d-e bl-oeiende struiken 1-oopen. En .weer stond hem voor oogen, -wat hij had gedaanhij had Ines de V-erera gekus-t, hij had... Een lichte huivering voer door zijn leden. Hij was zijn vriend zooveel dank varschul- diigid en hij, de gast, had het gsatrecht ge- sch-onden, had te-gen de Argentijnsche zeden gehandeld; hij had het nichtje van zijn gast- v-rouw beaeedigd. J-a, -beleedi-gd! Nog klon- ken hem de woorden van professor Almeidas in de ooren, toen hij hem vroeg, of hij: zijn meisje tijdens de verloving dan n-ooit gekust had. ,,!Hoe zou ik mijn verloofde zoo hebben kunnen beleedigen En hij, hij was niet eens met Ines verloofd, had niet het min-ste recht op haar, en toch had hij haar jonge lippen gekust, had haar met dezen kus een lompe beleediging toege- voegd! Wlat nu Hij kon maar den ding doen alles aan zijn vrien-d bekennen en de beslis- sing aan Giinter overlaten. Egon stuur'de het nu mak gew-oid-en dier weer in de riohting van de estancia, waar hij juist van het paard sprong, to-en de groote gon-g luidde voor het begin van den arh-eid. Hij was bleek en zijn lippen waren opeen- geklemd. vereischen onmiddellrjk goede verzorging Vaak vormt zich een pijnlijke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laag akker'S Kloosterbalsem en._ weg is de pijn! Akker's Kloosterbalsem vervangt tijdelijk de vernielde huid, zuivert en geneest en is door zijn weefsel-herstellende werking een ware balsem voor brandwonden en brand- blaren. Zij genezen dan zonder litteekens. Onovertroffen als huidgenezend middel btj schaatwonden, ontvellingen, open huid, schrale huid, gesprongen handen, kloven, winterhanden, wintervoeten, winterooren. Per pot van 25 Gram f 621/2, pot van 50 Gram f 1.04 den Britschen gezant medegedeeld. De regeering der Vereenigde Staten be- houdt zich alle re-chten voof en heeft te ver- staan gegeven, dat bemoeienis met handel van werkelij-k neutralen aard niet zal worden goedigekeurd, op welk gebied zij ook zotf ge- schiedem. Naar Havas meldt, wijden alle Parijsche bladen groote aandacht aan het vraagstuk der represailles, omdat ze de ernstigste ge- volgen moeten hebben voor het Duitsche han delsverkeer. Lucien Bourgues herinnert in de Petit Parisien aan Hitler's uitvoeren of on- dergaan. ,,Dit dilemma wordt in oorlogstijd voor Duitschland nog wreeder. Het zal alleen nog m^r kunnen uitvoeren naar Rusland en Zui-d-Offlst-Europa, maar die landen betalen met goederen volgens het clearingstelsel. Als de handelswegen naar het Westen zijin afge sloten, zullen de Duitsche fin-aneien ineen- storten en zal de Duitsche munt voor goed waardeloos worden. Hitler heeft opnieuw zijn trekken slecht berekend en de mijmoorlog is voor hem een synoni-em van den ondergang". Pertinax in L'Ordre merkt op, dat de con trole der geallieerden gelijk zal komen te staan met de traditioneele blokkade. Zoo is het ook geweest in 1915 na de verklaring van 4 Fehruari, waarin Duitschland te kennen gaf duikbootoorlog kraohtiger te zullen voeren. De Enge-lsch-Fransche reprfeaiUes van '39 zullen edhter -strenger zijin dan 25 jaar ge- leden, omdat in den vorigen oorlog de ge allieerden, die den handel van de Ver. Staten ni-et wilden aantasten, zich pas in Juli '16 ont- slagen veriklaarden van het protocol van Lon den van 1909. Het Duitsche bedrijfsleven ig kwetstoaarder in zijn uitvoer dan in zijn invoer. 'De uitvoer veroorlooft het verkrijgen van deviezen en d'&ze deviezen zijn onontbeerlijk voor den Duitschen invoe-r. Het uitblijven van deze deviezen zal Duitschland dwin-gen tot ruil- handel. De Fransch-Engelsche vloten zullen dien ruilhandel even goed beletten als andere handelsmiddelen. De Kerillis merkt in de Epoque op, dat mijnen een naar twee kanten gericht wapen zijn en ook weleens gevaarlijk zouden kunnen worden voor Duitschland zelf, zoodat het zelf zijn eigen blokkade zou verdichten. Duitsche boosheid. Het Duitsche Nieuwslbureau meldt uit Ber- lij-n: Ten aanzaen van de door Chamberlain in Don Ernesto kwam juist het hordes af: hij scheen boos te zijn over iets en ook zijn gezicht stond strak. Onwillekeurig richtte Egon zich op, hij verwachtte, dat de jonge man hem staande zou hou-den, om hem neken- schap te vragen. Ernesto zag hem en knikte hem toe: „Don Guntero zit nog aan het ontbijt, .senhor! Was het paard mak Onwillekeurig heradeimde Egon; die wist tenminste nog niets! Giinter zat aan tafel; hrj had gage ten en waohtte blijkhaar op hem. ,,Ben je al gaan rijiden?" „Ik heb het paard nag eens ge-probeerd." ,jHet .wordit vandaag heet." Egon wist, dat dit sledht-s woorden waren, om maar iets te zeggen, terwijl de beddenden zijn ontfoijt klaar zetten. Hij at en -dronk, maar hij had geen honge-r; de brokken blev-en in zijn keel steken en Giinter was opgestaan. Hij leun'de tegen het venster en ro-okte een sigaar. Egon voelde, dat Giinter op hem wachtte, dat hij alles wist... „Heb j-e een ooigenbliik t^fd?" vroeg Gunter. toen Egon met zijn ontbijt klaar was. „Ik heb Ernesto verzocht, met de peons vo-oruit te gaan." 'Het was Egon te moede, alsof hij een sch-ooljongen was, die door den leeraar op een kwaj'ongensstre-ek was betrapt en die nu mee m-oest om een afstraffing te krijgen. Zij gin- gen de studeerkamer binn-en en Gunter slo-ot de deur. „Je hebt gisteren iets gedaan, beste jongen. ■dat minstens voorbariig genoemd moet wor d-en." Egon antwoordde niet; hij verwonderde er zich slechts over, dat Giinter geen scherpere woorden gehruikte. „Je hebt Donja Ines je liefde verklaard. Ze heeft het aan mijn vrouw bekend." Ines! Lieve kleine Ines! Egons hart liep over van dank-baarh-eid. Zij had niets over den kus geizegd! (Worldt vervolgd.l

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5