ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJES z. C. ECKHARDT VRIJDAG 24 NOVEMBER 1939 79e Jaargang Binnenland Buitenland Oe oorlog in Europa. GeSd beschikbaar EERSTE BLAD TERNEUZEN, 22 NOVEMBER 1939. op HUIZEN en LANDERIJEN gemeenteraad van terneuzen. HOEK. AXEL. UZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maan-d-en Bij voor uitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,—, overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonirementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. OIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE VERSTREKKING VAN GASMASKERS AAN DE BEVOLKING. 1" antwoord op vragen van bet Tweede Kaanerlid Steinmetz betreffende de verstrek- kihg van gasmaskers aan de bevolking be- vestigt de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de regeering den dienst der .posterijen beeft ingesch-akeld voor de distriibutie van gasmaskers onder de ibevolking en dat is be- paald, dat deze gasmaskers bij dien dienst saeobts verkrijgbaar zullen zijn tegen betaling van 5,50 of 3,50, naar gelang van de >ge- wenschte uitvoering. De regeering acht bij hemieuwde overwe- ging geen voldoende termen aanwezig om van overheidswege algemeen aan de bevolking gasmaskers te verstrekken. Een zelfde stand- punt moet ook (worden ingenomen ten aan- zien van bet minder draagkrachtige d'eel der bevolking. Alleen is de regeering, indien d-aartoe de w-enscto wordt ite kennen gegeven, bereid haar bemiddeling te verleenen bij aanscbaffing van gasmaskers, zoolang de vrije handel niet over een voldoende boeveelheid bescbikt om even- tueele bestellingen van particulieren uit te voeren. In dit licht moet de inscbakeling van den dienst der P.T.T. bij den verkoop van gas maskers aan particulieren worden bezien. Indien in de localiteit de gelegenheid zou worden geschapen om minder draagkracbti- gen, die zulks wenscben, bij wijze van afbe- taling in bet bezit van een gasmasker te stel- len, is de Minister in beginsel bereid aan zulk een plan medewerking te verleenen. VANDEMEULEBROECK WAARSOHWNLIJK BURGEMEESTER VAN BRUSSEL. De Vlaamscbe ministers hadden Dinsdag dien minister-president medegedeeld, dat zij aun ontslag zoudsen nemen, als Catteau tot burgemeester van Brussel zou worden be- noemd. Donderdagmorgen beeft de premier een onderhoud gebad met Vandemeulebroeck en bem verzocbt op zijn weigering terug te komen. Minister Pierlot vestigde er zijn aan- dacbt op, dat alle Vlaamscbe bladen de can- didatuur-Catteau beibben bestreden en dat de regeering geen besluit wil nemen tegen de aigeoieiene VLaamsche opinio in. Vandemeu- broeck beeft zicb daarna bereid verklaard de candidatuur voor bet burgemeestersambt vein Brussel te aanvaarden. Zijn besluit werd onmiddellijk aan den minister van binnen- landscbe zaken medegedeeld en men ver- wacht spoedig de benoeming. WAT AAN DE EXECUTIE VAN DRIE TSJECHEN VOORAF GING. Van bevoegde zijde wordt volgens een be- ricbt van U. P. uit Praag vemomen, dat de executie van drie Tsjechen, aangekondigd op 18 November, gescbiedde binnen 24 uur na een twist met een Duitsch burgerlijk ambte- naar. Op 17 November na 10 uur 's avonds, aldus wordt van bevoegde zijde meegedeeld, raakte een Duitsch ambtenaar in een tramwagen even den voet van een Ts-jeehisch politieman in burgerkleeding, die in gezelscbap was van een Tsjecbiscb burger. De Tsjecbiscben be- zigden booze woorden en volgden den Duit- scber toen deze rut de tram stapte. Zij molesteerden den Duitscber, die zijn revolver trok en een Tsjecbiscb politieman in uniform, die zicb in de naibijbeid bevond, er bij riep! Deze weigerde de namen van de Tsjechen op te nemen, doch toen de Tsjechen den Duit scber er van beschuldigden ben met zijn revolver bedreigd te bebben, nam de politie man in uniform alle drie mee naar bet bureau waailtaij bij den Duitscber onderweg uitschold. Op bet bureau slaagd'e de Duitscber er in, in contact te komen met de Duitscbe autori- teiten, die tusscbenibeide kwamen. Den volgenden dage werd meegedeeld, dat de drie betrokken Tsjechen waren terecbt- gesteid. TSJEOmSCHE OFFICIEItEN VEROORDEELD. Zes officieren van bet vroegere Tsjecbiscbe leger zijn tot gevangenisstraffen van 3 maan den tot 1 jaar veroordeeld wegens bet niet- in-leveren van wapens. In een ravijn werd een kleine verzamelinig wapens gevonden om vat- tend een geweer van bet Russische leger, twee karabijnen, vier revolvers en muni-tie. De 1200 personen, die in verband met de betoogingen op 15 November werden gear- resteerd, zijn naar een con-centratiekamp ge- zonden. Er is geen enkel geval naar de speciale rechtbank verwezen die was ingesteld in ver band met bet Dinsd-ag opgeheven standrecht. MUSSOLINI ZOU DEN MOED NOG NIET HEKBEN OFGEGEVEN. Er wordt nog voortdurend nage-kaart over de vraag, of bet verleden week verspreide beri-cht, dat Italie en iSpanje te Berlijn stappen zouden bebben gedaan ten gunste van de onaantastbaarheid van Nederland en Be'gie juist dan wel uit de lucht gegrepen was. Zoo- ails men zicb ml barinneren, bieid dit bericbt niets meer of minder in dan dat Mussolini en Franco op bet nippertje voorkomen bad den, dat Duitscbe legers Nederland en Belgie waren binnengevallen. De groote onrust, welke eenige da-goo bier te lande, zoowal als bij onze Zui-derburen heerscbte, en de p-lotse- linge ontspanning daarna, zouden er dan rechtstreeks mede in verband staan. Te Berlijn en te Rome is bet bericbt (dat afkomstig was van het Franscbe persagent- scbap Havas) gedementeerd. Mussolini en Franco hebben, volgens dit dementi, geen enkele ,,officieele stap" te Berbjn onder- nomen. Waaraan moet men nu geloof heeh- -t-en? Het antwoord op deze vraag is niet gemak- kelijk te geven. Vermoedelijk ecbter zal men de plank niet ver mis slaan, als men aan- neemt, dat de waarbeid weer in bet midden Ugt; d.w.z. dat niet een „officieele stap" door Mussolini en Franco is ondemomen, maar dat zij van een bepaalde opvatting te Berlijn beb ben blijk gegeven. Formeel is dan dus het dementi juist, en feitelrjk bet Havas-bericht. Deze zienswijze beeft ook algemeen te Brussel ingang gevonld-en en dat moet in zoo- verre van belang worden gacbt, dat te Brus sel naar alle waarschijnlijkheid bet „lek" zit, waandioor Havas k-ennis van de zaak kreeg. De reconstru-ctie der feiten zou dan zijn, dat de ItaJiaanscbe am-bassadeur op 11 November j.l. tijdens een onderhoud met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, een ,,per- soonlijke boodschap" (van Mussolini en Fran co) beeft overgebracbt, bebelzende, dat een schending van de Nederlandsche en Belgische neutralitei-t een uiterst bedenkelijke reactie in de geheele wereld, ook in Italie en Spanje, tengevolge zou hebben. Naderband zou bier- van op de een of andere discrete manier ken- nis gegeven zijn aan de regeering te Brussel, waarop de Belgische minister van buiten landsche zaken Spaak,,, er onder oplegging van geheimhouding mededeeling van moe° hebben gedaan in de Kamercommissie van buitenlandsche zaken. 'Enkele leden der com- missie nu zouden gebaWbeld hebben, waardoor het geval aan de groote klok kwam. Het spreekt welhaast vanzelf, dat die in' diseretie een zeer onaangenamen indruk te Rome maakte. Niet zoozeer om de zaak op zichzelf, maar om bet feit, dat de boodschap van Mussolini een onderdeel zou vormen van zijn ,,vredesactie". De Duce moet nJ. de hoop, den vrede te berstellen, alvorens bet voile geweld losbreekt, nog steeds niet opge- geven hebben. Hij zou van plan zijn, om het terrein te effenen voor een breed opgezette actie, waaraan o.m. Nederland en Belgie, Turkije en de Ver. Staten te eeniger tijd die- men deel te nemen. Op bet oogenblik is de Duce er nu vooral op uit, te voorkomen, dat de krij-g verder om zicb heengrijpt. Gelukt dat bem, zoodat de betrekkeJijke ,,stilte" van tbans blijft voortduren, dan zou de kans op bet welslagen van zijn ondememing, nog lang niet gering zijn. Zoo oordeelt men altbans te Rome. Laten we van barte bopen, dat dit wonder- lijike optimisme werkelijk reden van bestaan heeft. Mussolini zou de wereld een onschat- baren dienst bewijzen, als hij er in slaagde een einde te maken aan bet directe onbeil. dat -haar bedrpigt. en Zeemacbt en van Haar adjudant en een hofdame te Viissingen aan. Op het perron waren ter begroeting aan wezig de Commissaris der Konimgin in Zee- land en de hoofden van de Staf der marine en van de staf der landmacht. Bij het station waren vele belangstellenden die H. M. de Koningin bartelijk toejuichten. Direct na ontvangst inspecteerde de Koningin de eerewacht die opgesteld stond waarop Zij in een hofauto stapte en naar de Paul Krugerstraat reed alwaar H. M. -uitsteeg en op het trottoir verschillende troepeneen- heden in die straat geleigen, voor haar defi- leerden. De leerlingen der Rijks H. B. S. bleken on- vermoeid met bom toejuichingen. Na afloop van het defile werden zoowel te Viissingen als op geheel Walcheren de ver schillende verdedigimgswerken en verblijven der gemobiliseerden in oogenscbouw genomen. Tegen 12 uur werd Vbssingen verlaten en waren de belangstellenden die op de Blau- wemdijik en in de omgeving van het sltation te Middelburg stonden opgesteld in de gelegen heid H. M. de Koningin toe te juichen. In de eerste klasse wacbtkamer van het station te Goes werd door het gezelschap de lunch ge- bruikt, waarna de verdedigingswerken en de inundatiegebieden op Zuid-Beveland werden bezocbt. Te ongeveer 3 uur verliet Hare Majesteit Zeeland en vertrok per auto naar de Resi- dentie. SAMENWERKING TUSSCHEN DUIKBOOTJAGER EN VLIEGTUIG. Naar Havas opmenkt, is bet geval van den Framschen tonpedobootjager, die erin ge- slaagd is met een tusschenipoos van drie dagen twee Duitscbe dui'kbooten t-cut zinken te bren- gen, een good voorbe-elid van de vrucbtbare samenwerking tuss-cben de m-arinelucbfcmacbt en de schepen, welke jacbt maken op duik- fbooiten. De gebeuirtenissen, waarivan het o£fi- caieele Franscbe -communique igewag heeft ge- maakt, zijn reeds enJkele dagen iouid. Wat de berichtgeMinig betr-eft, staat de marine ten aciht-eir bij bet leger vanwage de stip-te ver- plictiitiing tot gebeimlbou-dimg. Het zal waar- sclhijn-lijk nog b-eel lang duren, misscbien zelfls wel tot na den oorlog, vooudat de na-am ge- noeimid- naag wiorden van den jager, welke dit moiod-e ..doublet" op zijn naaim heeflt staan., z-oowel als de plaatsen, waar deze gescbiedenis zicb afispeelde. Ddt beleit niet, dat men, evenals bet offi- cieele comimundqu-e dio.et, den n-ad-ruik kian leg- gen op bet zeer groote aamdeel van de mari- tiem-e lucbftvaant bij de krijgisverricbtingen ter zee. Men weet, dat omdergedomipelde duik- biooten dioor schepen aan de oppervlakte slechts ontd-ekt kunnen wobden door de noor- toestell-en, waarvan zij voorzien zijn. Daaren- tegen kan een vliegtudg, dat zicb cup groote hoogte bevtmdt, een d-udkboot on-der water als een scba-duw zien bewegen. Bovendien kan een dudkboot (de scbepen, die jacbt op haar maken, even goeld bo-oren, als zij haar, maar zij kan niet het vkegtuig zien of hoo-ren, dat haar minste beweginigen volgt. Is de duikboot aldus apgespoond, dan heeft h-et vldegtuiig n-iet meer te d-oen dan draadicxrs de jagers te waarsohuwen. Zoo moet het ook in deze bed/de -gevallen zijn gegaan. Met zeker- heid staat vast, d-at de geallieenden siinds het begin van den oorlog op zijn min-st twintlg Du-its-cbe duiktooioten ons-cba-d-elijk bebben ge- maakt, wat veel is, wanneer men bedenkt, dart volgens de oflfdcdeele cijfers de Duitscbe duilkbootvlioot bij het uitfbreken van den oor log zestig eenbed-en telde, waarvan er slechts twmtig gescbikt waren voor groote reitzen. Het m-islukken van den duiikbo-crtioorl-og ver- kilaart, hoe de Duitscbe admdraliteit ertoe ge- -komen is tot den mijnenoorlog in de Noordzee over te gaan. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN ZEELAND. Hedenmorgen met den trein van 10.09 waaraan een speciale Ie en ne klasse rijtui°-' was gehaakt, kwam H. M. de Konin^n ver- gezeld van den Opperbevelbebber van Land- ADMINISTRATSEKANTOOR Axelschestraat-38a - Tel. 2441 - Terneuzen (Ingez. Med.) Gdsteren kwam de ?aad violtallig bjjeen tot beihandeldng der begrooting voor den dienst 1940. Na vaststellin-g der notulen en mededeeling van inge'komen s-tukken, kwam aan de orde een vcrxcek van het gemeentebestuur van Axel om adbaesie te betuigen aan zijn tot den Minister van Waterstaart gericht adres inzake den aanleg van een vrijliggend rijwielpad AxelSluiskil en in verband hiermede het veraoek aan Provinciate Staten om dien weg over te nemen. Met algemeene stemmen werd besloten aan dit verizoek adhaesie te betuigen. Van het Algemeen Hioofdkwartder was ont- vangen een ontwerp verordening inzake het verricbten van persoonlrjke di-ensten, met ver- zioek Meromtrenit adtvdes uit te bren-gen. Burg, en W-etb. hadden van hun -bezwaren aan deri raad mededeeling gedaan. Deze werden door den raad gedeeld. De nieuw aangeleg(de en t-e 1-eggen straten, IcidcTilcie van weereszijden van bet Juliana van Stolbergpilantsoen naar -den Molen-dijik zullen genoem-d worden reap. Prins Frederik Hen- driikstraat en Prins Mauritsstraat. Verschil lende leden galven te kennen, tegen die namen op zackzelf geen bozwaar -te hebben, dooh w61 beizwaren te koest-eren ten aanzien van de lengte daarvan. Burg, en Weth. zegden toe, met dien wenik rekeniing te zul-len houden. De voiongestelde namen werden met alge-meene stemmen vastgesteld. M-et algem-e-ene stemmen werd besloten, ter vervangung eener u-itgelote cbligatie een nieuwe tot hetizelfide beldrag aan te k-o-open. Elv-eneens met al-gemeene stemmen werd be sloten tot bet vasts bell-en der vergoeding voor de bijzondere scbolen over 1938 en de vernek-e- ning daarvan. Burgemeester en Wethouiders stelden voor, te benoemen tot onderwijtzer van bijstanld aan de openbare ulo-scbool, den beer M. A. Hag-e te Zierikzee. Verschililende leden uitten zicb, dat zij er van overtui-gd waren, dart deze voor- dracbt in het belong der school is geschied, doch be-treurden, dab een voordra-cbt was in- gediend, waarop slechts den persoon venme-ld was. Met 13 stemmen en 2 stamm-en bianco werd de voorgeldragene benoeand. Hierna was men genaderid tot de bebande- ling der begrooting voor 1940 en werd over- gegaan tot bet houden van Algemeene Be- schouwingen. De heer Van -Driel opende, zooals gebrud- kel'ijk, de rij der spreke-ns. Hij, gaf te kennen, dat bet heengeigane college van Burg, en Weth. niet bad voldaan aan de verwaoh-tingen, die daarcmtrenrt waren gekoest-erd en consta- teerde, dat het ndeuwe ao-llege, ho-ewel wat de personen betreft, anders jan samenstelling, tocb weer was betzeflde ^Sde, conservatieve college. Voorts, dat de reserve van f 13.000 die sprokers fractie vorig jaar had willen aangpreken cm het begnootdnigstekort te dek- ken, in deze begrooting geheel is verdwenen, zoodat ten sl-ott-e betteelfde effect werd be- redlkt. Hij gaf voorts als zijn meening te ken nen, dart, dntdien de gemeente dfender die po-li- tiek hald gevolgd-, die apreker voorston-d, zij welmswaar eerder n-oodlijdend zou zijn geweest, dock dat men tbans het sl-achtoffer van zijn zuindghedd zal zijn. Kiomende tot de verkie- zdngen en de wetb-ou-dersbenioeming stel-de spreker den heer Rie<men-s als cbr.-bist. ar- beiiders-afgevaaridiigde verantwoor'delijk voor d-en gang van zaken en d-eed uiitikomen, dat de s.d.a.p. alg gncotste partij in Terneuzen reclbt had cp een wethoudersizetel. D-e beer Odlsen beple-itte bo-o-riiiziak-elijk de Sluiislkiilsehe beian-gen en keead-e zicb tot de s.ii.ap.,^ die hem in de verlkiazingsdagen bad gelkwalificeerrd als burgeimeester van Sluis kil. D-it vord sipreik-er een unf-aire strijdme- th-o-de. Sp-reiker wees er op, dat er te siu-iski] meer leivan en beweging is dan te Terneuzen en p-ledtte voor verbetering van de Nieuwe Kerkstraat aldaar. De heer Filus verklaarde zijn aanweizigheid in den raad. Hij mem-oreende den gang van zaken die tot de sticbting van de c.d.u. heeft geleid en edndigde met het udteenzetten van het gemeenteprogram van de c.d.u. De heer Rdemens verklaarde tegenover de s.d.-fractie, die bem doodive-rfde als ve-rant- woordelrjk voor den uitslag van de wetho-u- dersverkiezinig, dat bij wel-iswaar arbeider is, doch niet is ar'beidersafige<vaardigde van de cbr.-hi-st. unie. Als afgeivaard'igde beeft hij ten alle tijde bet al-gemeen belang van de ge heele bevolking voor te staan en niet dat van de arbeiders alleen en uitsluitend. De beer Den Hame-r zette in het kort udteen hetgeen heeft geleid tot de samenwerking inzake de veririezing der wethouders. Als be zwaren om practised met de s.d.a.p. samen te w-erken noemde bij, dat deze niet in alle om- standiigbeiden acbter het wettig gazag staat en voorts de praotlische financieole politiek dezer partij. De beer Van Rietscb-oten zeide, zicb niet bezig ,te zulien houden met het verleden, doch meer in de toekomst te zullen zien. Hij h-ieid zich hioofdizakelijk beziig met punten van prac- tiscben aard en uitte in dit opzicbt wensohen, t-erwijl hij deed uitlkomen, dat de bronnen voor belasitingheffing nog niet geheel zijn op- gedr-oogd. De Voonzdtter, het belei-d van het college in bet licht steilend, wees er in de eerste pla-ats op, dat het buitengew-oion m-oeilijk, zoo niet onmogelijk geacbt moet worden, in deze tijden een vaste lijn uit te stippelen. Men moet meer zich aanpassen aan -de voortdurend wisselen- de toesfcanden en verboudingen. De verschil lende sprekers die zich ten opzichto van bet beleid van Burg, en Weth. hadden geuit, wer den vervolgens beantwioord. De wethoud-er van finanoien, de heer Geel- hoedt, toonde aan de hand van verschil-lende cijfenvergebjkingen tusscben voorgaande jaren en tihans aan, hoe edgenlijk de moeilrjk- heden in bet opstellen der begrooting zijn ontstaan. -De wethoudor van pubbeke werken, de beer De Kraker, wees er op, dat de gemeente steeds uitbreidt en ook ten aan-zien van de publieke wenken, stratenptan, hei'xicning van het rioolstelsel, beerruiming, begraafplaats e.d. meer edschen wobden gesteld. Hiema we-nd, aangezien het middaguur was aangebroken, de vergadering tot twee uur geschorst. Te twee uur werd de vergadering beropend en werden de pobtieke debatt-en voortgezet. Het is onmogelijk in dit korte bastek alles te reletveeren, waanvoor wij mjoigen verwijzen naar het te verschijnen uitvoerig verslag. -H-et was ruim vier uur, voor met de behan- delirtg der -begrooting kon worden aangevan- gen. -Deze werd v-lug artgewerkt, bijzondere ver- anderinigen werden niet agngebracht, wel werd- er geruimen tijd geddscussieertd omtrent de r-echtisiposiitiie van het personeel in verschil lende gemeentebedrijiven. De post voor sub- si-die aan hat oonsultatiebureau van bet Wit- Gele Kruis weird in verband met de hierom- trent gefeoesterde verwacbtingen onveranderd gehandbaafd'. Voor de comimissie voior sclhioolvoeding en -ikleediirg werd een hooger bedraig van 200 udtgetrolkken, met de bepaling, dat /500 van bet toitaal bedrag zal di-enen voor geo-rgani- seerde melkverstr-ekiking aan scbo-olkinderen. De Nieuwe Kerkstraat t-e S-luikkil zal ver- beteid worden. Voor h-e.t hienvo-or ben-oodiigde bedrag, geraamd op /2500, zal ean leening gesloten w-orden a 2500, af te lessen in 10 jaar. De beer Van Rietscho-ten venzoaht in de oan- vr-aag inli-chtingen omtrent de klaarblijkeiijk bestaande plannen d-er spoorweg m-aats-cbap-pij Mechelen^Terneuzen om enlk-ele d-iensten te laten uitrvallen. De Voorzitter d-eelde mede, d-at Burg, en Weth. hi-eromtrent diligent zijn. De beer 't Gilde verzociit inlicbtingen om trent de rageling der evacuatie, als bet een- maal zoo ver zou komen, waarop door den Voorzitter ui-bvoerig inlicbtingen werd-en ver- strekt. De beer De Cock wees op bet in-itiatief der gemeente Zaams-l-ag om veriiichtdng in de p-as- poortVoorscbriften te verlkrij-gen, waarop door den heer De Vos werd opgemerkt, dat bet vertmoe-delrjik aanbeveling zo-u vendienen te tradhten d-e pa-sipoortkosten voor bewonera van Zeeuwsch-Vla-ander-en te verlagen. Hier- aan zal gewerkt worden. De beer Riiemens, die ontslag had gevnaagd als raad-slid, nam in -deze vergadering- af- scheid. Hij dankte voor de onderv-onden sa menwerking. De V-oorzitter sprak namens den raad zijn dank utt ivoor de wertozaamheden in dezen raad d-oor den heer Riemens verricht. Waar zijn aibeid hern el-ders roept, wensobite brj den heer Riemens in zijn nieuwe woonpl-aats Gods best en ze-gen toe. AANVARING. Tijdens bet schutten is het in de sluis lig- gende Nederlandsche motorschip „Martba" a-angevaren door het Noor.sche stoomschip „Rosten'". Eerstgenoemd motorschip werd aan stuurboordzijde van het achterschip ge- raakt en be kwam licbte averij. De Martha" beeft de rei-s naar Viissingen reede voortgezet alwaar een exnertise zal plaats hebben. Het stoomschip ..Rosten" is in de haven blijven Mggen en heeft -later d'e reis naar Antwerpen voortgezet. SCHADE DOOR VORST IN ZEEUWSOH-VLAANDEREN. In Zeeuwseh-Vlaanderen heeft het de laat- ste nacbten zoo sterk gevroren, d-at verschil lende kio-olsoort-en en tuingroenlten onbruik- b-aar zijn gewo-rden. Alle b s-s chikbare werk- kra-cbten zijn tbans bezig met bet rooien der laatste perceelen aardappelen, daar deze ge- vaar 1-ocpen te bavniezen. CfJepen? De beste behandeling is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n"AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnliike gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende jwerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geevenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn, "nare dagen" Doos: 13 stuks- 12 stuivers; 2stuks - 2stuivers. Gdmeenteraad. Bij de op Maandag a.s., des voormiddags 9 uur, te houden open-bare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende pun- ten in bebandeiing. 1. Notulen. Ingekiomen stukken. Voorstel tot wrjzdging der verordening regel ende de eischen van benoemibaar- beiid van veldwacbters in de gemeente Hoek. Voorstel tot bet aangaan van een reke- n:ng-courant-overeenikioms.t met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. Bebandeiing orntwerp vero-rdening ex. art. 12 Oorl-ogswet. 2. 3. 4. 5. Het Centrum. Het is wederom een sterk program-ma dat beden wordt aangekondigd want als hoofd- nummer staat vermeld de fantastische ope- rette film Het mei&je uit het v-erre Westen. Ben romantiBcbe gescbiedenis in bet woeste grensgebied tusscben Mexico en Amerika. Gall-oppeerende paarden, getrokken pistolen, goudzoekers, Inidlianen, roaverbenden. Een dier roo-verbeniden beeft een boofldsman op wlens h-oofd een burgermanskapitaaltje is ge- eet. Vooral de sberif Rangs Ioert op hem. Het kan hem promoitie brenigen en misscbien bet j-awoord van de lieftallige kroe.gh-oudster uit de Polka. Tot haar verontschuldiging dient er aan toegevoegd te Word-en, dat Mary s-lech'ts bij t-oe-val eigenaresse van die goud- zjoekerskroeg is geworden. Haar klanten zijn ook bijizon-der op haar gesteld en tractee- ren haar -zelfs op een kl-arvier. En dat doet miss Mary goed, want zij is niemand minder dan Jeanette MacDonald. Jeanette mot den gouden stem, de klare oogen en den voor- namen glinni.acb. Als Mary op een goeden dag een uits-tapje gaat maken naar de stad, -waar zij in de kerlk gaat zing-en, dan maakt zij ook kennis mat de roovers, die de diligence yolledig uitsohudden, maar de lemende have ongedeerd laten. De rooiverboofidiman komt evenals u en ik en de sberif onder den in druk van M-ary's lieftalligheid. Hij volgt haar naar de stad, venmomt zicb als luitenant en maakt haar het bof in den maneschijn. iets, dat Mary niet onwelgevalli-g is. Dan wordt de zaak plotseling ingewikkeld, want de rooverihoofiman beeft het gemunt op een <voorraad goud, die hij ergens in een herlberg weet. Wat bij ecbter niet weet, is, dat Mary de eigenaresse van daze herb erg is. Hij ont- moet haar, vergeet het goud en komt, dank eij -een jaloersche bud van een van zijn vroe gere favorieten in een hoogst precaire situatie. Hij wordt namelijk door den sberif neengesch-oten en ontipop-t zich voor M-ary als de grootste bandiet, diie op tiwee beenen rond- lo-opit. Zij heeft hem ecbter lief en beschermt hem. Zij speelt zelfls een partij .p-oiker met den sheriff om bet leven van den bandiet, ver- 1-iest haar eig-en vrijbeid. -De sberif voert haar nu naar bet a-ltaar, maar komt te elfider ure n-og tot bezinning en 1-aat zijn -brui-d aan -den bandiet, aan goetd-e intorst ten slo-tte twijfelt. Een rom-antiscb operette-geigewenvlot ge- spe-eld m-et zeer goeden zang van Jeanette MacDonald en haar partner Nelson Eddy. Voor de pauze wordt vertoond wrens niemand' meer Het derde alarm. Brandweerfilms hebben altijd een bijzondere bekoring door de heldendaden van d'e mannen van de brandweer, die, vooral in groote ste- den, di-kwijls hun leven moeten wagen om dat van de in ncod verkeerenden -te redden. ..Derde alarm" beteakent groote -brand, -uit- rukken met al bet bescbikbare materiaal en dus kunnen de -bezoekers er verzekerd van zrm, dat z-vj, iets te zc-en zuf-len ikr'ig-n, diat -naar wij hopen, in daze omigeving n-ooit wer- kelijkheid zal worden. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1