ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DIE N ABDIJSIROOP Beate weet, wat ze wil No. 9992 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 79e Jaargang Binnenland FeuiNeton is morover EERSTE BLAD ™SaaVrLenti6n re§:el?0nnrent tegen V'e™iDderd tarief- hetwelk OP aanvraag Luchtbescherming. bloe»m:n van h.m. de koningin AKKER'S Cc J PefrstexJcte sarcwyasra** NEUZENSCHE COURANT rSPKI.TXBin.np.Ti. Ter Naiiwam -f 1 ok o a a ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. MENSTPLIOHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengi ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvragen om vrijstelling van den Dienst- plicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking- in toeroep wordten gekomen. a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen woordiger. b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hun wettelijke vertegen- woorddgers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn Het moet worden gericht aan de Konin/rin dock worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. He Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, den 16 Nov. 1939. De Burgemeester voornoemd, P. TEDLEGEN. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0 20 KUDINE ADVTERTENTIfeNper 5 reS,L. 50 cert 5# vooruttbeWtag, Grootere wtters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRWDAGAVOND. Er is vooral de laatste maanden ook in ons land veel geschreven en gesproken over luchtbescherming. De gevolgen van dreigin- gen uiit de liucht din tdjd van, oorlog voor de bevolking hebben wij reeds leeren kennen uit de berichten en beschrijvingm over het leed dat daardoor in andere landen werd teweeg- gehracht. Toch blijft de bevolking in groote massa nog op verren afstand staan en ge- voelt er zich weindg voor gelnteresseerd. Dat zijn geen plaatselijke ervaringen, doch wordt vrjjwel het geheele land door geconstateerd. Naar onze meening is ddt wel een gevolg van het gemis in lijn voor een algemeene bescherming van hoogerhand, nu de Regee- ring dit blijikbaar niet als een regeeringstaak blrjkt te beschouwen. Er is door ons al eens op gewezen, dat het vreemd aandoet, dat er gemeenten zijn, die oorlqgsmateriaal ter verdedigdng hunner stad aanschaffen, terwijl aanschaffen van geschort en de bediening daarvan tot hiertoe toch zeker als een staatstaak werd beschouwd Hot kunnen dan ook slechts enkele groote gemeenten zijn, die kapitaalkrachtig genoeg zijn om zich de weelde van aanschaffing van luchtafweergeschiut te veroorloven. •Er is ook gesproken over het maken van schuilplaatsen, sdhuilloopgraven en wat dies meer zij. Aanvankelijk zou men hebben ver- wacht, dat dit een bescheiden en bereikbaar middel zou worden, om in tdjd van nood het leven der burgers te beschermen. Doch, of- schoon men in verschillende steden tot het maken van zulke schfuilplaatsen is overge- gaafi, worden deze thans gezegd alleen ten doel te hebben bescherming van menschen die zich op straat bevinden, terwijl de burgers zelf zich het veiligst zullen stellen wanneer ze in huis blijven. Wanneer men leest, dat in een onder financieele controle staande gemeente van een 10.000 inwoners slechts 5 sch/uilloopgraven die elk 50 menschen kunnen bevatten mogen worden gemaakt, blijkt trou- wens ook wel, dat men van regeeringswege als middel van beveiliging der bevolking zich geen schuilloopgraven denkt, want dan zou den die op ruimere schaal moeten worden aanigelegd. In een gemeente in ons land verklaarde de burgemeester bij een bespreking in den ge- meenteraad vemomen te hebben van remand die een vliegtuigaanval op de vroegere Pool- sohe hoofdstad Warschau had meegemaakt dat schuilloopgraven of -kelders waren te beschouwen als rattenvallen. Er is ook sprake geweest van het in gereed- heid brengen van schuilloopgraven vooi° bevei- ligmg van schoolkinderen bij bomaanvallen Maar ook van dat denkbeeld is men van wege hoogerhand weer teruggekomen, uit de over- weging, dat, wanneer het land in een toestand zou komen dat bomaanvallen kunnen worden verwacht, de kinderen toch wel niet naar school zullen komen of wel dat de scholen dan toch gesloten zouden worden. Dat laat zich denken. Uit deze opsomming blijkt echter van ge- mis aan een vaste lijn of een vast advies, en moet bet niet verwonderen, dat de bevolking' er onder zulke omstandigheden ook niet warm oor uiaakt, en niet onder den indruk komt van de noodzakelijkheid van het nemen van voorzorgen tegen aanvallen uit de lucht Zoo is ook de verstrekking van gasmaskers aan de postkantoren geen succes gewbrden en zijn er nog ver van af, dat, zooals in Londen ieder zijn gasmasker bij zich draagt, en men zelfs wetten wil invoeren tegen het verliezen dier voorwerpen, omdat ze nog al veel ver- loren worden. de residentie van ons land, het vorstelijk s-Uravenhage, is een uitgebredden luchtbe- schenning'sdienst omtworpen, waarvoor men veler vrijwillige hulp noodig heeft. Maar ook zelfs in die stad, waar men tal van schuil- kelders heeft ingericbt, en waar er dus in de luchtbescherming wel lijn schijnt te zitten loopt men niet hard. Daar had men dezer dagen nog 10.000 personen noodig. Er werd aaarom tot een wervingsactie besloten, waar- van de inzet was een bijeenkomst in het ge- bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Die bijeenkomst werd druk bezocht. Er werd het woord gevoerd door Ir. N. A. van den Heuvel, die langen tijd' in China is geweest en daar een groot deel van den oorlog- heeft bijgewoond. Laatste spreker was de burgemeester van Den Haag, de heer Mr. De Monehy, die waar- schuwde tegen een gevaarlijk optimsitische mentaliteit waarbij men denkt „als het zoo- ver is merken we het wel". Hiji deed een be- roep op algemeene medewerking voor het algemeen welzijn. Ook werd er gesproken door Dr. H Coliin de oud-Minister-President. Deze verklaarde eerst zeer huiverig te zijn geweest om over dit onderwerp het woord te voeren. daar hii zicn op dit g-obied niet deskundig- achtte. In otaal heeft hij slechts 3 bomaanvallen van vi ij onschuldigen aard in den vorigen wereld- wrlog meegemaakt. Nu echter Ir. Van den Heuvel zijn ervaringen heeft medegedeeid. sluiten z'1,ch daar gaarne bij aan- Wij, Nederlanders, wachtten ei-genlijk maar tot de regeering wat doet. We moeten nu ailes uoen om de organisatie goed voor te oeijeiden. Als de bommen eenmaal vallen. is net te laat om nog een organisatie in het 1 even te roepen. Er moet in ons land nog veel apathie worden overwonnen. We moeten on.v nu op de mogelijkheid van oorlog voor- bereiaen. Wie moeten dat doen In de eerste plaats de regeering. Maar de actie der regeering is meer gericht op de or.afhan kelijkheid van het land en niet direct bp bescherming van locale belangen. Hiervoor moet o.a. de gemeentelijke overheid zorgen. Aanschaffing van licht afweergeschut ver- zorgde de gemeente in samenwerking met de (Spr. bracht het comite, dat gelden daarvoor mzamelde, dank, alsmedte ook de Nederland- sohe dame, die 40 jaar in het buitenland ,W°£ .°0il no'& zooveel met ons land mee- !eel; da M f 50-000 voor Nederlandsche luchtafweer heeft bescihikbaar gesteld (Applaus.) Maar daarmede zijn we er niet. Vijandeliike vhegtuigen kunnen desondanks tot onze ste den droodringen en bommen laten vallen Wat zijn dan de gevolgen? Ten eerste brand, en hiefin kan niet altijd de gemeentelijke voorzien. Particulieren moeten zorgen voor een soort eerste hulp bij brand". Hmrvoor, zoo berekende spr. zijn in een stad pl.m. 1500 man noodig-. Dit geldt natuurlijk ook voor andere dien- sten. Vooor een goeden ordedienst zijn wel pl.m. 6000 man noodig. Het spreekt van zelf Oat ook de vrouwen mdieten meewerken In aChttevSpr' VOOr 0611 Haa® ongeveer 12.000 menschen voor goed functionneerende diensten noodig. Het aantal aanmeldingen bedraagt thans 2000, zoodat nog 10.000 men schen zich moeten aanmelden. Men klaagt in deze tijden wel eens over het mgnjpen van de overheid in het particuliere leven, maar kan men in deze niet met meer recht klagen over gehrek aan 'zelfwerkzaam- n e ui Als men het zelf doet, kan veel beter reke- mng gehouden worden met dndividueele fac- toren. Wie moeten zich voor de luchtbescher- mang- melden? Allen, die daartoe lichamelijk m staat zijn. In arbeiderswijken was de aan- I melding bevredigend. Dat is beschamend voor 1 de andere groepen der bevolking. De jongere buiten,gewoon dienstplichtigen kunnen zich beter niet aanmelden, daar deze in tijd Van oorlo& in militairen dienst opgeroepen zullen worden. Het is voor Den Haag een eere-zaak om de organisatie zelf tot stand te brengen, voor het te laat is. Laat ons nu eens toonen wat vrije burgerzin vermag. Doch laten we de voorbereiding en uitvoenng van deze organisatie met kalmte en zonder ophef verriehten. Laten wij niet onnoochg ongerust zijn, aldus besloot Dr. Colrjn, ik geloof, dat het de regeering met wijs beleid nog altijd zal gelukken huiten den oorlog ,te blijven. Burgemeester De Monchy eindigde met de hoop uit te spreken, dat wij onze vrijheid onder de regeering van H. M. Koningin Wil- helmma zullen mogen behouden. Ten slotte ■werd door alien gezameplijk het Wilhelmus gezongen en Leve de Koningin aangegeven. brandweer VOOR DE RELGISCHE KONINKLIJKE FAMELIE. Naar men meldt zijn dezer dagen ter uit- planting an het Koninklijk park te Laeken ver- zonden een groote hoeveelheid bloemhollen (narcissen, tulpen en hyancinthen) uitmaken- de het geschenk, dat H. M. de Koningin aan Z M. den Komng der Belgen heeft aange- boden bij Harer Majesteits bezoek aan Brus- sel in het afgeloopen voorjaar, benevens een verzamelmg z.g. bloeiende heesters, bestemd voor H. M. Koningin Elisabeth. DUITSCHLAND AOHT HET AANBOD VAN GOEDE DIENSTEN AFGEDAAN. De Regeerlngspersdlenst meldde Woensdag- dv ana i Hedenavond omstreeks half zeven hebben de gezanten van Nederland en Belgie zich op HISlnLVan minister Von Ribbentrop naar de Walhelmstrasse begeven, waar de minister hun namens den rijkskanselier mede- eelde dat, na de bruuske weigering van het aanbod van goede diensten van H.H.M.M. de Koningin en den Koning der Belgen door de Bntsche en Fransche regeeringen, ook de Duitsche regeering het aanbod daarmede als aigedaan beschouwt. Onze regeering zal in contact treden met de Belgische regeering. Naar aanleiding van het antwoord van den Duitschen rijkskanselier op de aanbieding van goede diensten door onze Koningin en den Belgisc'hen Koning vernemen wij, dat onze regeering t'hans de situatie overweegt en zich daarover met de Belgische regeering in ver- buiding zal stellen. Het valt niet te loochenen, schrijft de N. R. Crt., dat dit antwoord helaas zeer veel lijkt op een absolute afwijzing. Toch hoeft het dat nog niet per se te zijn. In elk geval verd'ient het aanbeveling zich voor een, mis- schien eenigszins voorbarig, eindoordeel te hoeden. Wanneer men te Benlijn, om welke reden dan ook, zelfs den geringsten schijn wil ver- mijden van eenige gretigheid om gebruik te maken van de gelegenheid om den strijd te staken, is het denkbaar, dat men daar ge- meend heeft, om die reden den vonm te moe ten kiezen van afwijzing van een treden in de Fransche en Engelsche antwoorden op het Ned'erlandsch^Belgische aanbod van goede diensten. In werkelijkheid zou het dan nog kunnen neerkomen op een terugwijzen naar de tegen- partij. Immers, als grond voor wat op zijn minst formeel een afwijzing is, wordt aange- voerd, dat de anderen door hun antwoorden kenbaar hebben gemaakt, de gedachte van eventueele opening van een poging om tot vreedizaam overleg te komen, ,,bruusk" af te wijizen. Aldus blijkbaar den Duitschen uitleg van de heteekenis en den zin van de Fransche en Engelsche antwoorden. Maar gesteld nu eens, dat Parijs eh Londen door een nadere uiteen- zetting in het licht zoud'en willen of kunnen stellen, dat zij het aanbod van goede diensten heelemaal niet „bruusk" wenschen af te wij- zen, dan zou daarmee de grond, waarop de Duitsche regeering op dit oogenhlik haar ,,neen meende te moeten laten hooren, niet blijken te bestaan. Daarom zou het onzes inziens zelfs nu no'g de moeite loonen, een poging aan te wenden om hetgeen eventueel een op misverstand be- rustende uitleg van het Fransche en Engel sche antwoord ware, uit den weg te ruimen. Aldus zou het denkbaar zijn, dat tenslotte nog vodoenlde duidelijk zou kunnen blijken, dat Engeland en Frankrijk van hun kant wer- kelijk van de goede diensten willen gebruik maken, waarop dan ongetwijfeld Duitschland zijnerzijds eenzelfde houding zou kunnen aan- nemen, zonder zich zelf daarbij ook maar in iets te kort te doen. mits Ge Uw kind vanavond nog AKKER's Abdtfsiroop geeft. Gedu- rende den nacht gaat de heiizame werking der kruiden door en maken zij de verkoudheid Ios, terwijl de hoeststillende kracht der .codeine" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex- tracten en ..codeine" bestaat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huis hebt. ,,Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind voor het naar school gaan, werkt als een beschuttend schild". ACONITUM tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct., 11.50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar Door OTFRID VON HANSTEljSr. Vertaald door Angelica van Hest. 11) Vervolg. De heele redeneering werd half in het Spaanseh, half in het Duitsch met een Beiersch accent gehouden. En Beate lachte: ,jDat waag ik erop." .XJoed dan. Mijn naarn is Xaver Gschaftler en ik ben het hoofd van de nederzetting Santa Juanita bij San Louis de Palma." De man maakte Beate steeds vroolijker. „Doet me genoegen." „Wat beteekent dat, dat het u genoegen doet Of het mij genoegen doet, zal ik pas over dne maanden weten, als de sprinkhanen me m dit beroerde land niet alle katoen heb ben opgevreten." ,,Moet ik dat schrijven?" „."?nZirn'' U m0et naar Buenos Aires schrij- ,.Naar het bureau voor landverhulzers m Santa Juanita met ons achten gToote farmers. Uitsluitend kerels, die door eigen kracht wat geworden zijn. Daarbh komen nog twintig arbeiders-families." ,,Moet ik. dat schrijven?" "J0" en dat wij hier al twintig kinderen hebben, die als wilden rondloopen. Twaalf jongens en acht meisjes, alien tusschen tien het klelrip J&ar dan tel ik no^ niet eens het kleme grut. Er- is een Argentijnsche school, maar wij zijn Duitschers. U schrijft dus^dat wij een Duitschen onderwijzer wil en hebben; wij willen een Duitsche school inrich" VeeI salans krtl'gt hij niet. Eten, drinken, huis vesting en iedere maand vijftig pesos. Meer hebben we niet. Hij hoeft ook niet veel te kunnen. Lezen, schrijven, rekenen, zoodat ze in het leven met bedrogen worden en even tueel nog een Onze Vader. Er zal wel de een ol andere verhongerde schlemiel zijn, die dat zaakje opknapt." Beate leunde aehterover in haar stoel. ,,U wilt dus een school inrichten'" ..Dat zei ik toch al?" .,1s de streek gezond?" „Kijkt u maar naar mij!" ,,lk geloof, dat ik dien brief niet behoef te schnj'ven." „'U kunt het zeker niet „Toch wel, maar het is jammer van het porto. Denkt u, dat er niemand komt. Hoe komt u daarbij!" „Zeker niet, hij is er zelfs al." ,,Weet u iemand?" ..Natuurlijk." ..Een ne'tte vent?" ,,Zeer nette vent!" ,,Drinkt hij?" ,,3h het geheel niet!" ,,Zit hij achter de vrouwen aan7" ,,Ook niet." ,,Kent hij wat ,,'Hij heeft diploma's." ,,Hioe komt hij hier zoo verzeild?" Omdat hij bij u een school wil gaan houden voor twaalf jongens en acht meisjes, het grut met meegeteld." Nu begon de oude landbouwer te lachen en hij vroeg: ,,Waar zit hij?" ,,<Hier in het pension!" „Hij moet zich maar eens laten zien." ,,IJ kent hem immers al!" ,,Caramba! Praat u toch niet in raadsels'" doe want ,k „Scheid u toch uit met gekheid maken." „Ik meen het ernstig. Ik zei u reeds dat ik mijn levensonderhoud wil verdienen. Ik hen Geen verbazing in Beriijn en Brussel. Duitschlands afwijzing van het aanbod van Koningin Wilihelmina en Koning Leopold heeft volgens United' Press in diplomatieke kringen te Beriijn geen verbazing gewekt, daar men een dergelijke reactie na het Engelsche en het Fransche antwoord had voorzien. Niette- min had men verwacht, dat de weigering in minder positieve termen zou zijn vervat. Dat de mededeeling als Duitschlands laat ste woord in deze aangelegenheid wordt be schouwd, zou ook blijken uit het feit dat Von Ribbentrop de verklaring aflegde in naam van den Fiihrer". Ook uit Brussel meldt United Press, dat het antwoord van Beriijn in officieele krin gen aldaar geen verbazing heeft gewekt. Nadat de antwoorden van Engeland en Frank rijk waren ontvangen, was men in de Bel gische hoofdstad algemeen van oohdeel, dat Duitschland zou verklaren vredesonderhande- hngen onmogelijk te achten, omdat deze reeds van te voren door de geallieerden waren ge- torpedeerd. Het Fransche officieuze persbureau Havas teekent bij het Duitsche antwoord aan: Het antwoord van het Duitsche Rijk op het voorstel van den Koning der Belgen en de Koningin der Ned'erlanden is een nieuw voorbeeld van de gebruikelijke manoeuvre om de verantwoordelijkheid voor den Duitschen oorlog op Frankrijk en Groot-Brittannie te werpen. Men herinnert zich, dat de eerste ontvangst te Beriijn van het edelmoedige aan bod van Den Haag te Beriijn zeer ongunstig was; men maakte het verwijt, dat het te laat kwam. Men beschuldigde Belgie en Neder land in de kaart van de geallieerden te spe- len, maar men antwoordde niet officieel .Men wachtte. Vandaag zijn het Frankrijk en onderwijzeres en heb mijn diploma probeert u het met mij! Met twintig bengels speel ik het wel klaar en het kleine grut kan ik des- noods 66k nog zoet houden!" Zij had den juisten toon getroffen, want het gezicht van den landbouwer werd steeds vnendelijker. ..Maakt u gekheid?" ,Jk denk er Met aan! Kijk eens: ik ben een alleenstaand meisje; ik ben erin gevlogen door op een advertentie hier te komen. Ik kwam in Buenos Aires en had geen lust, daar te verhongeren. Ik hoorde, dat een mensch die werken wil, zijn brood beter op het platte- land kan verdienen. Ik dacht, dat er tenslotte m een Duitsche nederzetting wel wat te ver dienen zou zijn voor een Duitsch meisje dat werken kan. Daarom reisde ik maar ergens heen, toevailig naar hier, naar dat zooals u het noemt beroerde snertnest Corrientes en ik probeerde het eerst met de schriif- machine." J Senhor Gschaftler nam een langen teugvan den Mendozawijn, dien de juffrouw hem had gebracht. ,.U schijnt moed te hebben!" .,En als t noodig is, ook spierkracht!" Hij zag haar peinzend aan. dat u naar Duitsch]and terugkomt. We hebben hier mannen noodig!" ,,I'k dacht, dat mannen hier wat anders konden doen dan kinderen onderwijzen en be- waarschool houden." ,3ent u al eens in een nederzetting op het platteland geweest?" ,,Nog niet!" "U bent een verwend poppetje!" zin!"161* dan hi6r kan k6t bij U on"1°§'elijk ,,Kunt u paardrijiden ..Als u niets anders verlangt!" -Luistert u eens, er zijn hij ons een bende jongelui..." ..'Moet ik die soms ook zoet houden?" ..Caramba, als u er werkelijk lust in hebt Groot-Brittannie, die worden beschuldig'd het slagen van het iMtiatief der twee neutrale souvereinen onmogelijk te hebben gemaakt. Deze tactiek hedriegt niemand. Het vertra- gen van zijn antwoord door Beriijn toont dui delijk dat zijn eenige zorg was dit vrede- lievende gebaar te eigen hate uit te buiten. Men zal alleen onthouden, dat Duitschland ,,neen" heeft gezegd. Naar aanleiding van het Duitsche antwoord doet men nog opmerken, aldus Havas, dat de souvereinen van Belgie en Nederland persoon- lijk telegrammen hadden gezonden aan de staatshoofden van Frankrijk. Engeland en Duitschland. De staatshoofden van Frankrijk en Enge land antwoorfdden persoonlijk. Rijkskanselier Hitler liet zijn minister van buitenlandsche zaken een mondeling antwoord geven. UITVOERVERBOD VOOR EIEREN EN PLUIMVEE. De Minister van Ekonomische Zaken maakt bekend, dat de lijst van uitvoerverhoden thans ook uitgebreid is met een uitvoerverbod voor eieren en pluimvee. Onder het verbod voor eieren vallen kip- pen- en eenJdeneieren in schaal, bevroren eieren zonder schaal, bevroren eidooiers, be vroren eiwit, gedroogde eieren, gedroogden eidooier, gedroogd eiwit, vloeibare eieren, vloeibaren eidooier, vloebaar eiwit, bewerkt of onbewerkt, terwijl het verbod voor pluimvee geldt voor kippen, eenden, kalkoenen, duiven en ganzen, levend of geslacht, bewerkt of on bewerkt, verwerkt of onverwerkt. Het verbod is echter niet van' -toepassing op leVende duiven, welke voorzien zijn van een genummerden, vasten voetring aan een der pooten, alsmede op ganzenlever en gan- zenleverpastei. Al deze producten vallen reeds onder een monopolieregeling krachtens de landhouw- crisiswet, zoodat belanghebbenden zich voor het verkrijgen van uitvoervergunningen slechts behoeven te wenden tot de voor deze produc ten aangewezen centrales. zou ik het haast willen probeeren!" ,,Ik zou het maar doen in uw plaats!" Vrije woning, eten, drinken, dert'ig pesos .Vijftig alstublieft." ,,Als u een man was." ,,/Neen, als de kinderen wat leeren en dat zullen ze zeker..." „Vooruit dan maar! Wanneer kunt u hier weg?" „Als ik al mijn klanten heb geholpen." ,,Er is er geen een!" „Dan maar dadelijk, want ik denk wel, dat er geen een zal komen." ,,Ik kom u over een uur halen." ..Wacht u een oogenhlik, een voorzichtig mensch doet alles schriftelijk. Voor hoe lang?" ,,Geen contract! Als het niet gaat, kunt u er iederen dag uitgesmeten worden!" ,,Ook goed!" Beate ging zitten en schreef de voorwaar- den in duplo op. ..Caramba, dat ding schrijt werkelijk! Dan krijgt u in Santa Juanita misschien eerder werk dan hier!" Een uur later kwam de heer Gschaftler weei teru». Hij had twee losse paarden bij zich, terwijl hij zelf op het derde zat. „0p dat eene paard komt uw koffer!" Juffrouw Grillmann trok een lang gezicht, dat het alweer zoo spoedig afgeloopen was met het bureau, maar het hielp niets. Beate was in haar schik. Haar zucht naar avontuur begon wakker te worden. Zij vond het leuk, dat de menschen bleven staan en keken, toen ze eerst nog wat angstig op het wilde paard aan de zijde van den land bouwer reed, om het ..snertnest" Corrientes, zooals de onbeleefde pionier het had genoemd te verlaten. HOOFDSTUK IX. Om te beginnen was het rijden slechts een soort proef geweest, waaraan senhor Schaf- ler Beate onderwierp, want de rit ging slechts tot aan het station. De nieuwe paarden, die de landbouwer in Corrientes had gekocht, wenden in den trein geladen en na een trein- reis van drie uur, natuurlijk in de goedkoop- ste klasse, kwamen zrj in de trotsche stad San Louis de Palma. O, dat snertnest Cor rientes! Onwillekeurig vroeg Beate in zich zelf de stad vergiffenis voor ieder verwijt. Er had een tropisch onweer gewoed; de wegen in het kleine nest waren totaal tot pap ge worden, zoodat de hoeven van de paarden het water en de modder hoog deden opspatten. Regent het hier dikwijls?" ,,God zij dank wel, anders was de stad al lang opgevreten door de groote kakkerlakken en kevers, die hier voorkomen!" Weer kwamen ze door 'n eenzaam landschap; alleen waren hier geen farms te zien. Ze reden op een smal voetpad, dat eigenlijk slechts een nauwe doorgang was, die met het kapmes in het dichte oerwoud was uitgehakt. Twee uur duurde de rit; toen kwamen ze bij een ontginning. Groote, halfverkoolde stammen van gevelde boomen lagen dwars dooi elkaar en staken hun geweldige doode armen in wonderlijke houdingen de lucht in, die nog doortrokken was van den rook van het gedoofde vuur. Tusschen den chaos van deze wortels en stammen groende alweer de pasgezaaide mais. Over de grillig verspreide rotsblokken ruischte een kleine beek. „De Rio Riachuea"' Wat-klonk dat poetisch in het Spaanseh en eigenlijk beteekende het toch Mets anders dan de ,,rotssteenrivier." Spoedig doken eenige verspreide gebou- wen op. Eenvoudige houten huizen, door waranda's omgeven, ruwgebouwd, maar vrien- delijk om te zien. Een paar sinaasappel- en citroenboomen, overladen met goudgele en oianje vruchten, daarnaast de teerrose bloei van perziken en amandelhoomen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1