De automatiseering van de Rijkstelefoon te Terneuzen. VfSc1 MAGGI5 POULET-SOEP MAGGI5 BLOEMKOOL-SOEP Buitenland Maggi's Bouillon, Aroma, Soepen en Jus zijn bij Uw winkelier normaal verkrijgbaar. 6 ct. p. tablet voor 2-3 borden 8 ct. p. tablet voor 2-3 borden DE belgische regeering weigert teit en Zijne Majesteit den Koning der Belgen op 7 November tot mij gericht hebben, aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Ik breng in herinnering den oproep, door Z.M. den Koning der Belgen op 23 Augustus, uit naam der staatshoofden van de Oslo-groep gedaan, waarin Zijne Majesteit gepleit heeft Voor de onderwerping van geschillen en eischen aan open onderhandeling, ten uitvoer gelegd in een geest van broederlijke samen- weriking. Zoowel mijn regeering van bet Ver- eenigd Koninkrijk, als de Fransche regeering, hebben gunstige antwoorden op dezen oproep gezonden. Ik breng evenzeer in herinnering het gezamenlijk aanbod van goede diensten door Uwe Majesteit en Z.M. den Koning der Belgen aan mijne regeering van het Vereenigd Koriinkrijk en de Fransche, Duitsche, Italiaan- sche en Poolsohe regeeringen op 28 'Augustus gedaan. Dit aanbod werd welkom geheeten door mijne regeering en door de Fransche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. Enkele dagen later heeft de Duitsche regeering een niet uitgelokten aanVal op Polen gedaan, hetwelk op de moest ruwe wijze onder den voet is geloopen. Mijne regeeringen waardeeren hoogelijk den geest van Uwe Majesteits aanbod en zij zul- len altijd bereid zijn een redelijken en vasten grondslag voor een billijken vrede aan een onderzoek te onderwerpen. Het is en was steeds mijn wensch dat de oorlog geen dag langer dure dan volstrekt noodzakelijk is en ik kan daarom aanstonds antwoorden op dat gedeelte van Uwer Majesteits beroep, waarin U Uwe bereidheid tot uitdrukking brengt om het onderzoek naar factoren tot het bereiken van overeenstemming te vergemakkelijken. De essentieele voorWaarden waarop wij be- sloten zijn dat een eervolle vrede verzekerd zal moeten worden, zijn reeds duidelijk be- kend gemaakt. De documenten, welke sedert het uitbreken van den oorl'og openbaar zijn gemaakt, verklaren daarvan duidelijk den oorsprong en stellen de verantwoordelijkheid van het uitbreken erVan vast. Mijne volkeren hebben de wapens eerst opgenomen, nadat alle pogingen gedaan waren om den vrede te behouden. De onmid'dellijke aanleiding tot ons besluit om oorlog te voeren is Duitschlands aanval op Ptolen geweest. Doch deze aanval was slechts een nieuw voorbeeld van de Duit sche politiek tegenover zijne naburen. De ruimere doeleinden, waarvoor mijne volkeren thans strijden zijn: te waarborgen dat Europa, bm de woorden te bezi'gen van mijn eerst en minister van het Vereenigd Koninkrijk, moge worden verlost van de altijd weer terugkee- rende vrees voor Duitsche agressie, ten einde de volkeren van Europa in staat te stellen hun onafhankelijkheid en hunne vrijheden te bewaren en voor den vervolge te verhoeden het gebruik van geweld in stede van vreed- zame middelen ter beslechting van interna- tionale geschillen. Deze doeleinden zijn bij versehillende gelegenheden aangevuld en ver- ruimd, in het bijzonder in de verklaringen door mijn eersten minister van het Vereenigd Koninkrijk afgelegd in het Lagerhuis op 12 October en door mijn minister' van buiten- landsche zaken in het Hoogerhuis op 2 Nov. De factoren, welke naar het oordeel van mijn regeeringen van elke regeling deel behooren uit te maken, zijn uit deze verklaringen onzer politiek helder en duidelijk aan den dag ge- treden. Mocht Uwe Majesteit in staat zijn mij meldedeeling te doen van eenigerlei voorstel- len van Duitschland, van een zoodanigen aard dat zij een werkelijk vooruitzicht bieden op verwezenlijking van het door mij boven om- schreven doel, zoo kan ik reeds aanstonds verklaren, dat mijn regeeringen daaraan de meest ernsti'ge aandacht zullen schenken. De deiur geenszins gesloten geacht. Bij informatie naar den indruk in regee- ringskringen van de antwoorden, welke de president der Fransche repbliek en de Brit- sche koning op het aanbod van goede diensten van H.1H.M.M. Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold gezonden, bleek, dat de regee ring door de bei'de antwoorden de deur geens zins gesloten acht. 56 Ingez. Med. BRITSCHE VLIEGTUIGEN IN BELGIe GEDAALD. Dinsdagmiddag hebben verscheidene Engel- sche militaire vliegtuigen over de Belgische westkust gevlogen. Een der toestellen daalde op het strand te de Panne, een tweede te Ooxyde. Een derde machine zou, naar men gelooft, op Belgisch gebied bij de Fransche grens geland zijn. De bestuurders der beide eerste toestellen zijn zeer jonge menschen. Zij verklaarden zich boven Fransch gebied ge- waand te hebben. HET VERVOER VAN DRIE PARI.JSCHE BLADEN. De Belgische regeering heeft besloten geen vergunning voor het vervoer per post of per spoor van de Parijsche bladen Intransigeant, lEpoque en Paris Soir te verleenen. Volgens de inlichtingen van Belga zouden deze bladen artikelen beVat hebben, die beleedigend voor den koning waren. In officieele kringen merkt men op, dat het vervoer van budtenlandsche kranten in Belgie een gunst is, waarvan de regeeringen niet de persorganen wil doen profiteeren, die niet een minimum van de correctheid, welke in de in- temationale betrekkingen gebruikelijk is, in acht nemen. DUITSCHE VLIEGERS GERED DOOR N EDERLA NDSOH SCHIP. Drie Duitsche vliegers zijn in de Noordzee opgepikt door een Nederlandsohe vrachtboot. Het is gebleken, dat het drie van de vier in- zittenden van een Duitsch militair vliegtuig zijn, dat door de Britten is neergeschoten, meldt de Tel. De eerste piloot is verdronken. DUITSCH VERZET TEGEN DE ENGELSCHE GEWAPENDE KOOPVAARDERS. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, is de bewapening van Engelsche koopvaardij- schepen, welke minister Churchill in het Lagerhuis had aangekondigd, reeds to aan- zienlijke mate ten uitvoer gebracht. Zoowel vrachtbooten als tal van passagiersschdpen zijn reeds van kanonnen voorzien. Frankrijk heeft het Engelsche voorbeeld gevolgd. Het DJN.B. geeft vervolgens een lange lijst weer van Engelsche en Fransche passagiersschepen waarvan men in Duitschland tweet, dat zij ge- wapend zijn. Verscheidene Duitsche ochtend- bladen hebben deze lijst opgenomen. Tevens bevatten de bladen een betoog, dat gewapende koopvaarders als hulpkruisers be- schouwd moeten worden, een opvatting wielke, gelijk wij to een artikel uiteengezet hebben, door de kenners van het volkenrecht buiten Duitschland niet gedeeld wordt, doch welke Duitschland ook in den vorigen oorlog heeft gehuldigd. Men is gewoon, schrijft de Deutsche All- gemeine Ztg., dat Engeland bij alle vraag- stukken het geldende volkenrecht ter zij schuift, dat van geen gewapende koopvaar ders afweet. Hebben in den vorigen oorlog niet zelfs Wilson en Lansing het grootste be- zwaar gehad tegen een dergelijk gebruik? Thans staan wij voor een herhaling en ver- grooting van het misbruik, dat tot ernstige gevolgen leiden moet. De Duitsche handelsoorlog heeft zich tot dusver streng gehouden binnen de grenzen van de algemeen geldende bepalingen. Het l'igt voor de hand, dat de vermeerdering van overtredingen tegen het maritieme recht moet leiden tot verscherpingen van Duitschen kant en dat de verantwoordelijkheid daarvoor op Engeland neef zal komen. IHet Hamburger Fremdenblatt schrijft, dat er tal van schepen zijn, die niet slechts stuk- ken van 10 om., maar zelfs van 12 en 15 cm. dragen. Dat zijn geen defensieve wapens meer. Men kan na de vele gevallen, waarin Duitsche duikbooten beschoten zijn, niet meer verwachten, dat de bemanningen van de Duitsche duikbooten zullen worden prijsge- geven aan een zekeren ondergang. Men dient er haerbij vooral op te letten, op welk een onverantwoordelijke wijze de Britsche admiraliteit speelt met het leven der passagiers, door hen te laten reizen met gewapende schepen, die meer weg hebben van hulpkruisers dan van vreedzame koop vaarders en die daardoor oorlogsmaatregelen van verzet uitlokken. OOk dit blad haalt uitingen van Wilson (in een brief aan kolonel House van 4 Oct. 1915) en van Lansing (2 Januari 1916 naar aanleiding van het geval met de Baralong) aan, en schrijft dan: ,,De opvatting van deze beide Amerikaansche getuigen zal ook wel in Engeland bekend zijn. Voor ons is het echter een nieuwe bevestiging van ons wettige standpunt in dit vraagstuk, dat door Enge land is opgeworpen. Men vraagt zich af of men hierin van Duit sche zijde een aankondiging moet zien van de opening van wat men to den vorigen oor log den onbeperkten duikbootoorlog placht te noemen. KALME NACHT AAN HET FRONT. De Duitschers gewagen van successen bij den aanval op de Shetland-eilanden. Het opperioevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De dag van Maandag is bij slechts geringe activiteit van verkenners en artillerie aan het geheele front rustig verloopen. Ondanks de ongustige weersgesteldheid heeit een groep van Duitsche vliegers Maan dag een tocht gemaakt naar de Shet'.and- eila.rden voor een aanval. Daarbij werden twee vlieghooten vernield. Een vermoedelijke treffer op een Engelschen kruiser kon met zekerheid niet worden waar- genomen. De eigen vliegtuigen zijn alle be houden teruggekeerd. Reuter meldt uit Londen: Aangezien het Duitsche legerbericht Dins- dag beweerde, dat "Maandag tijdens den aan val op dte Shetland-eilanden Duitsche vlieg tuigen twee vlieghooten hebben vernield, werd Dinsdag te Londen opnieuw verklaard, dat tijdens die luehtaanvallen op de iShetland- eilanden geen dooden en gewonden zijn ge vallen. In zijn commentaar op den militairen toe- stand verzekerde Havas Dinsdagmiddag, dat de (Duitsche luchtmacht sedert het begin der vijandelijkheden in het Westen nog nimmer zoo actief is geweest als Maandag. Tezelfder tijd dat aanvallen werden gedaan op de Shet land-eilanden zijn verscheidene verkennings- expedlties over Noord- en tOost-Frankrijk ondemomen; twee groepen verkenners zijn zelfs tot boven Parijs doorgedrongen. De vliegtuigen zijn door het afweergeschut ver- dreven en vlcgen over Belgisch grondgebied terug. De oogst aan inlichtingen kan in ver- band met den mist niet groot zijn. Van het front tusschen Rijn en Moezel is nagenoeg niet? te melden. Er was activiteit van verkenningspatrouilles langs Saar en Blies voorzoover deze de demarcatielijn vormen tusschen de stellingen der beide tegenstanders. Wat den algemeenen toestand aangaat, zou men kunnen overwegen, dat in verband met de verwachte overhandiging van het ant- woord van Hitler aan Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, geen belangrijke gebeur- tenis aanstaande is. Overigens heeft men geen nieuwe foewe- ging van Duitsche troepen aan de Nederland- sche en Belgische grens waargenomen. Een van de geheimzinnigheden bij de ope rates aan het Westfront,. zoo 'meldde Reuter Maandagavond, is, dat de Duitschers nog geen gebruik van tanks hebben gemaakt, zelfs wanneer de omstandigheden er gunstig voor zijn. Tot nog toe heeft men slechts weinig van de Duitsche tankuitrusting gezien, of- schoon het te Parijs bekend is, dat Duitsch land enkele jaren geleden zich begon toe te leggen op de vervaardiging van snelle, vier vijf ton wegende tanks. De proefnemingen met d'eze licbte tanks in .Spanje zijn niet meegevallen, daar zij gemakkelijk door anti- tankkanonnen buiten gevecht gesteld konden worden. Het is mogelijk, dat de (Duitschers reeds bezig zijn aan de uitvoering van een program tot uitbreiding van de reserves aan grootere tanks met zwaardere bewapening. Aangaande de beweeglijkheid op zachten grond wordt verklaard, dat de beslissende factor de verhoudtog van het gewicht tot de oppervlakte van den rupshand vormt. Daar bij zal de zware tank waarschijnlijk minder gauw in de modder wegzakken dan de lichte. ENGELSCHE TORPEDOROOTJAGER OP EEN MIJN GELOOPEN. Reuter meldt uit Londen: De admiraliteit deelt mee, dat een torpedo- bootjager verloren is gegaan door het loopen op een Duitsche mijn. Een der opvarende is omgekomen, zes worden vermist en drie offi- cieren en twaalf man zijn gewond. Meer dan 70 opvarenden zijn gered door sleepbooten en treilers. Verder wordt nog gemeld, dat verscheidene overlevendten van het ongeluk met den tor- pedojager vrijwel zonder kleeding aan land kwamen. De meesten zaten onder de olie. Na de ontplofftog waren sleepbooten naar de plaats van het ongeluk gesneld. Een nam den torpedojager op sleeptouw, doch het schip ging kort daarna onder. Het aehter- schip zonk het eerst. OORLOG LEIDT IN JAP 4^ TOT VERSOBERING. In Japan wordt op het oogenblik propagan da gemaakt om te komen tot het niet meer gebruiken van min of meer overbodige zaken. Deze kruistocht wordt gevoerd o.a. tegen het dragen van overjassen, hoofddeksels en wan- delstokken. De leden van de vereeniging die dezen kruistocht op touw heeft gezet, trekt zonder hoofddeksel of jas en zonder wandel- stok door de straten van Tokio om navolging te wekken. Het motto is, dat de ontberingen die van de thuis gebleven bevolking gevraagd wor'den, in het niet zinken vergeleken bij de ontberingen, die de Japansche soldaten aan het front te lijden hebben. DE SCHEEPVAART. De Duitsche s.s. Mecklenburg en Parana. De Engelsche admiraliteit heeft medege- deeld, dat de Duitsche s.s. Mecklenburg (8000 ton) en Parana (6000) door Engelsche oor- logsschepen zijn opgevangen. Duitschers gin- gen van boord na hun schepen in zinkenden toestand te he'bben gebracht. Zij werden door de oorlogssdhepen opgepikt. De Mecklenburg en de Parana werden door kanonvuur geheel tot zinken gebracht, opdat zij de scheepvaart niet zouden hinderen. De Daily Telegraph uit de onderstelling, dat de Duitsche schepen Mecklenburg en Parana uitgezonden waren om een Duitschen kaper, vermoedelijk de Deutschland, van voor- raden te voorzien. 'Het blad herinnert eraan, dat sinds het uit breken van den oorlog verscheidene Duitsche schepen uit Zuid-Amerika getracht hebben langs de Noordelijke route, tusschen IJsland en de Shetland eilanden, naar Duitschland terug te keeren, wat een deel hunner ook door deze verlaten wateren gelukt is. Thans pa- trouilleeren hier echter treilers en andere kleine schepen, wier seinen spoedig oorlogs- schepen ter plaatse kunnen roepen. Als de Mecklenburg en Parana niet waren uitgezonden als schepen ter bevoorrading van de Deutschland, trachtten zij waarschijnlijk de Noorsche territoriale wateren en via deze een Duitsche haven te bereiken. Twee Engelsche schepen verloren. Naar Havas uit Londen meldt is het En gelsche vrachtschip Cresswell ten Noorden van Schotland door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Verder zou het Engelsche schip Matra, groot 8000 ton door een ontplof ftog in de Noordzee zijn gezonken, 2 leden van de bemanning zijn omgek'omen en 22 ge wond. De bemanning kon ten deele met red- dinghooten aan land worden gebracht. Engelsche treiler tot zinken gebracht. De te Fleetwood (Lancashire) thuis behoo- rende treiler Cesswell van 275 ton, is aan de Schotscbe kust door een Duitschen duikboot tot zinken gebracht. De bemanning van twaalf koppen is door een andere treiler gered. Waar Is de Bremen? Volgens Reuter strekken berichten uit goede bron tot bevestiging van het gerucht, dat het Duitsche stoomschip Bremen van Moermansk vertrokken is. Zweedsche vls- schers zouden het schip in de territoriale wateren in de buurt van Gothenburg gezien hebben. Amerikaansch schip vermist. In scheepvaartkringen te Miami vreest men volgens Havas, dat het 6320 ton metende Amerikaansche koopvaardijschip Cripple Creek dat op weg was van Nieuw Orleans naar Liverpool, vergaan is. Bij Titusville zijn namelijk vaten olie en een tabakzak met een aanteekening van een zeeman, waarin hij zegt aan boord van de Cripple Creek te zijn aangespoeld. De City o<f Flint. De Duitsche regeering heeft de Vereenigde Staten er van in kennis gesteld, dat den Duitschen oorlogssdhepen op'dracht is ge'ge- ven de thuisreis naar Amerika van de City of Flint niets in den weg te leggen. Litausch schip in de Oostzee gezonken. Naar Havas uit Kaunas meldt, is het Litau- sche schip Panevezys, dat van Leningrad op weg was naar Memel, in de Oostzee gezonken. De gezagvoerder en de overige leden der be manning werden gered, behalve de marconist, die verdronken is. JACHT OP EEN DUITSCHE VLIEGBOOT. Aan de Oostkust van Engeland is een ge vecht geleverd tusschen Britsche vliegtuigen en een Duitsche vliegboot, waarvan Reuter de volgende beschrijving geeft: Drie Britsche gevechtsvliegtuigen patrouil- leeiden boven de wolken, toen zij 600 meter onder zich een vliegboot zagen. De vijand dook naar beneden, doch de Britten gingen hem achtema en er volgde een jacht in groote snel'heid door de wolken. Van nauwelij'ks 20 meter afstand joeg een Britsche machine mitrailleurkogels in het Duitsche vliegtuig, waarvan de linkervleugel afknapte; toen ver- dween de vliegboot in de wolken, die slechts een honderd meter boven de zee hin'gen. De officieele indienststelling. Gistermiddag te 1 uur is zij een feit ge- worden. Er is veel over gesproken. Er werd, in verband met de gemakken die de automa tiseering luidens de berichten en inlichtingen van elders, waar deze reeds bestaat, door velen naar verlangd, er was een langdurige voorbereiding en overweging voor noodig want Zeeland was door de gescheideh li'gging der versehillende deelen voor de technic! der telefoon geen gemakkelijke klant maar men heeft met noeste vlijt gewerkt en nu heeft voor Terneuzen de overgang van de bedlening door telefonisten door de auto- maten in alle kalmte en stilte plaats gegre pen, door samenwerking der monteurs en van de abonne's. Wij, de abonne's, hadden slechts een han'deltje over te zetten of een draadje door te knippen, om van den ouden naar den nieuwen toestand over te gaan, doch in de centrale moest het techniseh personeel in het half uur, waarin de telefoon, naar was mee- gedeeld, zoo goed als geblokkeerd zou zijn, de circa 400 oude verbindingen verhreken en even zooveel nieuwe aansluitin'gen maken. Belangstelling van autoriteiten. Toch had* het districtshoofd gemeend, dit voor Zeeuwsch-Vlaanderen zoo belangrijk want de automatiseering van het net Terneuzen is de voorlooper van die voor geheel Zeeuiwsch-Vlaanderen niet geheel onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Hij had tegen Dinsdagmorgen een uitnoodiging gericht tot het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ter bezichtiging van het gebouw, en de daarin opgestelde apparaten, die blijk geven van het hooge peil waarop het men- schelijk vernuft de automatische bediening van de telefoon heeft weten te brengen. Zoo waren daar Dinsdagvoorrni'ddag in de nieuwe centrale op hezoek het volledig col lege van Burgemeester en Wefhouders van Terneuzen en een deputatie der Kamer van Koophandel. Van het gebouw werd, ten teeken dat er iets bijzonders gaande was, de nationale driekleur Uitgestoken. Ter verwelkoming der hezoekers waren tegenwoordig het hoofd van het telefoon- district te Breda, de beer De Voogd, met zijn adjunct, de heer Timmer, de heer Van der Heijden, hoofd der telefooncentrales te Den Haag, en de heer Gorter, de chef van den in- wendigen dienst in het district Goes, terwijl ook tegenwoordig was de waarnemend direc- teur van het P. T. T.-kantoor alhier, de heer Jofh. de Vries. Na de begroeting werd een ommegang ge maakt door het gebouw, hetwelk wij in ons vorig numrner reeds voor een deel beschreven en waarvan de lezers in dit blad het vervolg vinden, terwijl in de automatenzaal uitvoe- rige Inlichtingen werden verstrekt omtrent de werking der versehillende apparaten, en gedemonstreerd wat er in de opgestelde auto- maten geheurt, wanneer een abonne zijn haak van zijn toestel neemt en aan de kies- schijf begint te draaien. Alles geschiedt z6o vlu'g, dat het groote moeite kost om het wer- ken der kiezers en zoekers te volgen. Het vlugge werken der automaten heeft tot ge- volg, dat het verkrijgen van aansluitingen, als de op te roepen abonne vrij is, met groote tijdwinst geschieden kan. loodkabels, die eveneens 20 du'bbeldraden be vatten. Via een kabelbaan worden de lood kabels omhoog gevoerd naar de automaten zaal, waar zij eindigen op den hoofdverdeeler. Hierop worden de aansluitingen zoo'danig ge- rangschikt, dat zij in volgorde van abonne- nummer met de eigenlijke automatische appa raten worden verbonden. De voornaamste daarvan zijn de oproep- zoekers en de kiezers, kleine machines, die in bewegmg 'komen onder den invloed van de kiesschijven van de telefoontoestellen van de aan'geslotenen. Men telegrafeert eigenlijk met de kiesschijf de cijfers naar de centrale. De montage van de centrale heeft ruim een half jaar geduurd. Echter zijn bovendien nog de telefoontoestellen bij alle aangeslotenen aange'bracht en vele huisgeleidingen daarbij vernieuwd. Nadat een en ander door de autoriteiten met veel belangstelling was be'ziehtigd, werd het gezelschap in een der zalen genoodigd tot een zitje om van een heerlijk kopje koffie te genieten, dat werd geserveer'd door den gerant van het ,,'Hotel des Pays-Bas", den heer Van der Eijk. Ondertusschen werd nog eenigen tijd van gedachten gewisseld over het onderwerp dat het gezelschap hier had saamgebraoht, waar- na de gasten van de gastheeren afscheid namen, onder dankbetuiging voor de gelegen- heid die was geschonken deze mooie mo'deme inrichting te bezien en het uitspreken van de beste wenschen voor den hloei van het bedrijf en dat deze inrichting ook ten goede zou komen aan bevordering van de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen. De technische dienst werkte inmiddels door met de voorbereiding van den overgang en des namiddags te 1 uur deden de abonne's ook hun deel van het werk. Bij ervaring bleek ons te half twee, dat de nieuwe dienst functionneerde en werden volgens de nieuwe metho'de aansluitingen tot stand gebracht. De techniek gaat steeds verder. Zoo is het ook met de telefoon gegaan. We kunnen nu ook in Terneeuzen aansluitingen maken zon der hulp van anderen. We hebben nu alleen goed op te passen, dat we op de juiste wijze kiezen. In dat opzicht is het oude weg en ■hebben we het volgens veler meening betere nieuwe gekregen. We zullen ons nu ook weer hierin moeten aanpassen. Want, ook in dit opzicht had het oude toch ook zijn voordeelen. O, we weten het, er werd in den loop der jaren dikwijls ge- klaagd over onvold'oende bediening der tele foon door de telefonisten. Meermalen hebben we daarover minder vriendelijke woorden ge- hoord. Er zullen ongetwijfeld, waar de men- schelijke capaciteiten zooveel uiteenloopen, wel eens gegronde kiachten zijn geuit, waar- tegen'over moet gesteld worden, dat het ongelijk niet steeds aan den telefoonpost zal te zoeken zijn geweest. Er komen bij alle bedrijven klanten voor, die moeilijk te voldoen zijn. Hier in Terneu'zen, waar we sinds vele jaren een ononderbroken telefoondienst ken- nen, zullen we den vooruitgang niet zoo sterk gevoelen. We zijn zelfs overtuigd, dat het een gemis zal zijn, dat we voor het lokaal ver- keer de stemmen van de hulpvaardige dames in de telefooneentrale niet meer zullen hooren. We zullen nu, in plaats van antwoord te geven op het „welk nuimmer?", hebben te be- Van de opgestelde serie kiezers en zoekers in de automatenzaal geven we hierbij een afbeelding. Als er aansluitingen tot stand worden gebracht, is het een lust z-ooals de kiezers draaien en de zoekers door stijgen of dalen en ook door omwentelingen het werk voltooien. Daar kunnen de vlugste en accu- raatste telefonisten niet tegenop werken. Na het hezoek aan de automatenzaal werd ook een bezoek gebracht aan de machine- kamer, waar de electromotoren staan opge- steld, die de dynamo's drijven voor het voeden van de accumulatoren-batterij, die weer in een andere zaal staat opgesteld. Er zijn 2 batte- tijen, elk van 60 volt, opgestel'd voor het ge heele telefoonbedrijf. Het net wordt van uit de accumulatoren- batterij gevoed. Dit heeft het voordeel, dat, wanneer de electrische centrale op een ge- geven oogenblik haar dienst zou weigeren, de batterij een zekere reserve aan electrische energie inhoudt, en dus de telefoonbediening niet eveneens behoeft stil te vallen. Het laatste bezoek gol'd de handcentrale, door ons reeds beschreven, die aanvankelijk moet dienen voor het totstandbrengen der interlocale gesprekken, tot het tijdstip dat de automatiseering in Zeeuwsch-Vlaan'deren ge heel zal zijn voltooi'd. De telefonisten ver- hui'zen dan naar de districtscentrale te Goes, van waar aanvankelijk de verbindingen met de abonne's in andere landsdeelen met de hand zal moeten geschieden, tot... ja tot de tijd komt dat de techniek de abonne's in staat stelt zelfstandig aansluitingen tot stand te brengen het geheele land door. Maar zdover zijn we nog niet. In de zaal waar de interlocale centrale zich bevindt, bedraagt het aantal bedieningsplaat- sen 12, d.w.z. dat zoo noodig 12 telefonisten gelijktij'dig het interlocale telefoonverkeer naar en van Terneuzen kunnen afwikkelen en tevens dat van een groot deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. Op elke post beschikt de tele- foniste over de noodige verbindingslijnen naar de automatische centrale, zoodat zij door een- voudige nummerkeuze elke aangeslotene van Terneuzen kan bereiken, terwijl zij anderzijds de beschikking heeft over een aantal inter locale verbindingen, b.v. met Amsterdam, Rotterdam, Goes, Vlissingen. Het systeem laat toe, dat de telefoniste zich in een aan den gang zijnd locaal gesprek mengt, om mede te deelen, dat een van beide interlocaal wordt opgebeld. Bene'den den beganen grond bevindt zich de kabelkelder, waar de kabels van 't telefoon- net zijn binnengevoerd. Deze grondkabels zijn daar bevestigd aan ij'zeren rekken, waar op de kabels gesplitst worden in groepen van 20 dubbeldraden, met een lasch aan soepele Automatenzaal. luisteren ,,zoemertonen'", „regelmatige tonen", „snel onderbroken zoemertonen", „afwisselend hooge en lage tonen", to plaats van het ge- vraagde nummer (een enkele maal ook wel eens een verkeerd, maar dat zal zich nu door de schuld van den abonne ook voordoen) te krijgen, of de waarschuwing te krijgen ,,in gesprek". Er zal nu echter geen mogelijk- heid zijn om gewaarschuwd te worden als een larig sprekende abonne, die wij noodig hebben, soms dringend noodig kunnen hebben, eindelijk vrij is. We zullen die dan ook niet ongevraagd kunnen krijgen, dank zij de mede- werking der hulpvaardige telefonisten. Want, nu ze reeds voor een deel uit ons telefonisch verkeer zijn verdwenen, en daaruit binnen een afzienbaren tij'd geheel zullen verdwijnen, wil- len we gaarne verklaren, op grond van onder- vinding, dat we hier niet alleen een mooien ononderbroken telefonischen dienst hadden, maar ook een corps telefonisten dat er zijn mocht, 'n corps dat, vooral bij de drukke ge- bruikers, zelfs door de beste automaten nog niet zoo gauw uit de herinnering zal worden gewischt. Een woord van hulde aan het aJdres dier dames, is bij dit, om het zooeens te noe men, halve afscheid, ongetwijfeld op zijn plaats! Wat we nu te doen hebben. In den laatst verschenen plaatselijken tele- foongids zijn de versehillende wenken, die de abonne's bij het gebruik van de telefoon heb ben in acht te nemen, reeds vermeld. Maar het kan ze'ker geen kwaad, die hier nog eens te herihalen, ook voor hen, die van automati sche publieke stations gebruik maken. We nemen in de eerste plaats de telefoon van den haak van het nieuwe toestel met de kiesschijf en brengen den hoorn aan het oor. In plaats van het „welk nummer" moeten we nu hooren een lagen onafgebroken bromtoon. Die kiestoon is het teeken, dat We met de centrale verbonden zijn en kunnen gaan kie zen. Kiezen voor men dien toon hoort, is nutteloos en leidt tot verkeerde aansluiting. Dit doen we door het draaien der cijfers, waaruit het aan te vragen telefoonnummer is samengesteld, in de volgorde van links naar rechts. Voor onze gemeente bestaan de nummers der abonne's uit getallen van 4 cijfers. We draaien dus eerst de duizendtal- len, daarna de honderdtallen, dan de tien- tallen en ten slotte de eenheden. Als men dus b.v. ons bureau noodig heeft, no. 2073, en wij hopen dat dit dikwijls het geval zal zijn, draaie men eerst de 2, daarna de nul, vervolgens de 7 en ten slotte de 3. Men draaie de kiesschijf naar rechts tot de vinger stuit en late dan de schijf uit zichzelf terugloopen, eer men het tweede en de volgende cijfers draait. Men kieze ook de cjjfers niet te vlug achter elkaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2