ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kou, Griep "AKKERft£S. Beate weet, wat ze wil No 9990 MAANDAG 13 NOVEMBER 1939 Binnenland Feuilleton EERSTE BLAD 79e Jaarnann EEN VERKLARING VAN LANSBURY. HET AAN DE GRENS BIJ VENLO VOORGEVALLENE. rS.PR.TJS* Rinnon -f i ok o 3-*-» A a ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buften Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeN Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. RLEINE AD VERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DII BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De Burgemeester van TERNEUIZEN her- innert aan zijn oproep voor vrijwilligers voor den GAJSVERlKiEiNNIN GSDIEN ST, opgeno- men in dit blad van 5 dezer. De toeloop is miniem. Laat ieder begrijpen, dat de luchtbeschermingsdienst niet juist kan functionneeren zonder goede gasverkennings- dienst. In bet bijzonder doe ik hierbij een beroep op de vrouwen en meisjes (deze boven 18 jaar), omdat practised gesproken in oorlogs- tijd de luchtbescherming op haar schouders zal neerkomen. De 500 Parijsche dames, die dienst doen, als bestuursters van Roode Kruisvliegtuigen en als chauffeurs bij nacht en ontij tot verbazing der mannen de vracht- auto's over onherbergzaam terrein geleiden, mogen hier tot voorbeeld strekken. Doch ook de nidt-di^nstplichtige> mannen hebben hier een plicht tegenover den mede- mensch te vervullen. Ook zij zijn welkom.. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. HET WEETGIERIGE PRINSESJE. De Hagenaars, die Vrijdagmorgen den Prin- sessewal passeerden, zagen aan de achterzijde van den tuin van het Koninklijk Paleis plot- seling een leuk kinderkopje boven den tuin- muur uitsteken. Men herikehde prinses Bea trix, die zeer belangstellend rondkeek naar het drukke verkeer langs den Prinsessewal en de Prinssestraat. Vele voorbijgangers bleven stilstaan am dit aardige tooneeltje gade te slaan, maar na enkele oogenblikken was de kleine prinses weer verdwenen. Het bleek, dat haar verpleegster de prin ses omhoog had gehouden om haar jeugdige nieuwsgierigheid even te bevredigen naar wat daar aan de andere zijde van dien muur ge- beurde. De prinses maakte haar ochtendwandeling door den paleistuin, welke door een vrij hoo- gen muur van den Prinsessewal is gescheiden. Het is te begrijpen, dat zij graag eens wilde weten, wat voor geheimzinnigs de muur ver- borgen hield. Het witte mutsje en het blauwe manteltje trokken natuurlijk terstond de aan- dacht meldt de Tel. Op den arm van haar verpleegster ver- wijderde de prinses zich in de richting van het paleis, gevolgd door eenspeelgoed- olifant. EERSTE KAMER. De verbindendverklaring van ondememersovereenkomsten. Bij de overweging van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het algemeen verbin- dend en onverbindend verklaren van onder- nemersovereenkomsten 1935 in de afdeelin- gen, werd door een aantal leden oyer de toe- passing van de wet op het algemeen verbin- dend en onverbindend verklaren van onder- nemersovereenkomsten 1935 geklaagd. Zij betoogden, dat de Staten-Generaal zeer vrijgevig zijn geweest bij de toekenning van brjzondere bevoegdheden, door de regeering verleend. Zelfs is, aldus deze leden, de vraag geoorloofd of men daarin in sommige opzich- ten niet te ver is gegaan. Het schijnt ook nauwelijks mogelijk, dat, bij de ingewikkelde constructie van vele ondememersovereenkomsten, de Minister zich persoonlijk een volledig juisten kijk op de zaak kan verschaffen, vooral wanneer het gaat om de vraag of mindeMieden billijk wor den behandeld. Reeds nu, hoewel nog slechts aan het begin van de practische uitvoering, doen zich reeds bedenkelijke verschijnselen in die richting voor. Terecht wordt de vrees Door OTFRID VON HANSTEfN- Vertaald door Angelica van Hest. 9) Vervolg. Giinter was nu heel zakelijk geworden. ,,Wat denk je te kunnen „Je weet, dat ik een voortreffelijk ruiter ben. Misschien kan ik in je waarschijnlijk zeer uitgestrekt land met vee..." ,,Ik heb misschien een twintigduizend run- deren." ,,Zou ik voorloopig niet als..., men noemt die menschen geloof ik gaucho's?" ,,Je hebt je avonturenroman netjes nauw- keurdg gelezen; maar je was inderdaad een uitstekend ruiter. Ik denk alleen, dat het eer- ste wilde paard, dat je zou willen temmen, je leelijk zou toetakelen. Ik heb een ander idee. Je bent ingenieur?" i/Wil je mijn getuigschriften zien?" Weer lachte Giinter. ..Getuigschriften zijn heel mooi in Duitsch land; hier is ieder mensch zijn eigen getuig- schrift. Ik heb een paar nieuwe machines be- steld en ik wil ze laten opstellen. Ik heb elec- trische kracht noodig weet je daar iets van Ik heb een mammoethpomp laten komen en wil een waterval door turbines leiden. Ik zou den ingenieur, dien ik binnen eenige dagen uit Rosario verwacht, kunnen aftele- grafeeren, wanneer jrj dat kunt overnemen." ,,Dat kan ik." ,,Goed ik zal het probeeren, hoewel het moeilijk voor je zal zijn, je bij de peons ver- staanbaar te maken." ,,lk zal het leeren." „Goed zooals ik al zei, ik wil het probee ren. Ik zal naar Rosario telegrafeeren, dat gekoesterd, dat de staat het bedrijfsleven al te zeer zal gaan beheerschen. Deze hi a 1st e opmerking werd van meer dan een zijde ondersteund. DE VOORGESTELDE WIJZIGING VAN DE VESTIGINGSWET. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het ontwenp van wet tot wijziging der vesti- ginswet kleinbedrijf 1937. Sommige leden hadden4 tegen de voorge- stelde verruiming van de mogelijkheid van verlenging van den zoogenaamden spertijd wel eenige bedenking. 's Ministers verkla- ring echter, dat het in zijn voomemen ligt van de hierbedoelde bevoegd'heid een zoodanig gebruik te maken, dat geen bedrijfstak dien- tengevolge langer dan strikt noodzakelijk is aan een sperregeling zal worden onderworpen, vermocht deze leden te bewegen zich echter tegen dit voorstel niet te verzetten. Eenige leden drongen er op aan, dat bij een herziening van de wet ook aan het behoefte- element een zelfs mime plaats zal wor den toegekend. Andere leden meenden, dat voor invoeging van het behoefte-element in elk geval nu stel- lig nog geen aanleiding bestaat. Bepleit werd een uiterst soepele toepassing van de wet ten plattelande, waar de behoeften beperkter zijn dan in de steden. DE DEFENSIE-BEGROOTING DER TWEEDE KAMER. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Defensie-begrooting voor 1940 wordt het volgende ontleend: Alvorens diver te gaan tot beschouwingen over dit wetsontwerp wenschte men met een enkel woord te gebuigen van de waardeering. welke bij heel ons yolk leeflt voor de persoon- lijke offers, gebracht door hen, die voor de handhaving van onze onzijdigfheid uit arbeid en gezin zijn weggeroepen. Deernis ging uit naar de nabestaanden van de mannen, die in dienst van het vaderland het leven lieten. Algemeen stemde mien in met het beleid van den Minister. Leger en vloot zijn op het juiste oogenblik rustig en snel gemobiliseerd. Verscheidene leden vroegen, of onze gren- zen, de kust en de verschillende verdediiging-s- linies voldoende zijn Versterkt. Verschillende leden drongen wederom aan op inwilli'ging van de bekende weii9Chen van oud-marinewerklieden, mobilisaitieslachtoffers. igepasporteerde marinemannen en militaire wedujwen. De nooden van deze kleine groepen nemen toe, naarmate de kosten van het levens- onderhoud stijgen. Verscheidene leden zouden het gewenscht achten, indien de Minister een commissie be- noemde met de opdracht om na te gaan, in hoeverre de verlangens van deze groepen van personen gerechtvaardigd zijn. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat van vele gemobiliseerden de bedrijyen na hun terugkeer in de iburgermaatschappij zoozeer zullen zijn Verloopen, dat zij daarin geen be- staan meer kunnen vinden. Men achtte het noodlzakelijk, dat tijdig maatregelen getroffen worden om dezen personen te hulp te komen. Verscheidene leden vestigden de aandacht op het feit, dat sommige staven zijn onderge- braciht in hotels, welke tot de duurste van het land 'behooren, zoo (bijVoorbeeld in hotel Paulez te 's Gravenhage en in het Casino te Scheve- ningen. Hoeveel bedraagt de voor deze ge- bouwen te betalen huur of schadevergoeding per dag? Kon in deze en dergelijke gevallen niet een goedkooper gebouw worden arevon- den? iSommige leden meenden, dat te veel auto's en paarden zijn gevorderd. Duizenden gevor- derde auto's staan ongebraikt dag en nacht in de open luc'ht. Als dit nog enkele maanden zoo duurt, is al dit materiaal waardeloos. Kunnen deze wagens niet onderdak gebracht de ingenieur nog niet moet komen. Zie ik, dat je het klaar speelt, dan zal ik definitief af- telegrafeeren. Ik betaal het gewone tarief: tien pesos per dag tot de machines bedrijfs- klaar zijn; vender ben je als ingenieur natuur lijk in mijn huis." ,.Ik dank je van ganscher harte." ,,Dat hoeft niet. Zooals ik je zeg, wil ik het probeeren en als je het kunt, is het slechts de verdienste, die je eerlijk toekomt; als je het niet voor elkaar brengt, zal ik den ander mtoeten laten komen." Toen veranderde hij van toon: ,/We zullen twee afzonderlijke dingen niet dooreen halen. Het spreekt natuurlijk van- zelf, dat ik blij ben als je zoolang mogelijk mijn gast wilt zijn. Aan de dames zullen we zeggen, dat je in opdracht van de machinefabriek uit Rosario bent gekomen. Al is het hier in het geheel geen sohande, je omhoog te werken, zooals je aan mijn voorbeeld ziet, het is toch niet ndodig, dat behalve wij tweeen nog iemand weet, wat voor pech je hebt gehad. Kom, ouwe jongen, slaap maar goed, ik ben erg blij, dat je er bent en ik hoop, dat het Zuiderkruis ook jou geluk aanbrengt." HOOEiDSTIIK VII. Beate Serenus was nu reeds acht dagen in Buenos Aires. Haar stemming werd steeds gedrukter, want het duizendmarkbiljet was al lang gewisseld en iederen dag werd zij, hoe zuinig ze het ook ajanlegde, twintig mark armer. Zij dacht erover na, of zij het wel kon wagen, nog langer in hotel Jousten te blijven. Zij las dagelijks alle mogelijke kranten, waag- de geld aan advertenties en durfde er niet op antwtoorden, als er werkelijk aanbiedingen kwamen. Op den veertienden dag nom zij een besluit. Z66 ging het niet langer. Haar geld was tot zevenhonderd mark ingekrompen, zonder dat zij iets bereikt had; in het hotel voelde zij zich niet op haar gemak en zij had het gevoel, alsof ze door de bezoekers van het restaurant of anders aan de vroegere eigenaars worden terugtgegeven Ook meenden deze leden, dat een groot dee! van de paarden, welke op Hout- rust bij 's-Gravenhage hebben gestaan, zonder noodzaak gevorderd is. Andere leden meenden, dat de hierbedoelde ongebruikte wagens en paarden noodig zijn voor oorlogsgebruik. Aflossing oudste lichtingen. Zeer vele leden achtten aflossing van de oudste lichtingen dringend gewenscht zoowel in het belang van een goed geoefende weer- macht, van de dienstplichtigen zelf als in dat van de schatkist, aangezien onder de oudste dienstplichtigen het aantal kostwinners het hOogst is. De vraag werd gesteld, of het mogelijk is, le zakenmensichen in de omgeving van hun woonplaats te legeren. Zij zouden dan buiten de diensturen {het oog" op ihun. zaak kunneii houden, waardoor met een lagere kosbwin- nersvergoeding zou kunnen worden volstaan. Onder erkenning, dat het gemobiliseerde leger aan een groot aantal artsen behoefte heeft, meenden vele leden er toch de aan dacht op te moeten vestigen, dat er op tal van plaatsen een groot aantal artsen is die nagenoeg geen of in het geheel geen taak hebben. Men achtte dit te meer bedenkelijk, omdat overal in den lande ten gevolge van de mobilisatie een groot gebrek aan genees- kundige verzorging is ontstaan. Is het niet mogelijk, de artsen en de geneeskundige troe- pen, voor zoover zij eerst na het openen van de vijandelijkheden een taak bij het leger hebben, voorloopig naar huis te zenden? ITALIAA NSCHE BELANGSTELEING VOOR DE NEUTRAUTEIT VAN BEIjGIe EN NEDERLAND. De correspondent der N. R. Crt te Rome telefoneerde Zaterdagavond Meer nog dan gisteren en eergisteren wijden de Italiaansche bladen ruimte aan de voor- zorgsmaatregelen welke in Nederland ge- nomen worden en aan de gevaren die de neu- traliteit van Nederland en Belgie kunnen bedreigen. In alle couranten wordt de inhoud weergegeven van de rede van Minister Van Kleffens terwijl ook de woorden van Dr. Oolijn bijzonder naar voren worden gebracht. De correspondenten uit Londen en Parijs schrijven bijna uitsluitend over Nederland en Belgie en geven daarbij vaak te kennen, dat zij de alarmeerende berichten in de Fransche en Britsche pers als sterk overdreven be- schouwen. In sommige bladen wordt zelfs een lichte twijfel tot uiting gebracht of men te Londen niet wacht op eenige belangrijke Duitsche daad, hetzij aan de Maginotlinie of elders om van Engelsche zijde thans iets beslissends tegen Duitschland te kunnen ondememen. Engeland zelf zou het initiatief liever aan Duitschland willen laten. Uit Amsterdam en uit Den Haag schrijven de correspondenten der Italiaansche bladen allerlei ibijzonder- heden over de gebeurtenissen ten ontzent, waaibij hlijkt, dat zij aangaande de waterlinie nu niet zoo bijzonder goed ingelicht zijn. Zoo kan men in het Giomale d'Ttalia lezen, dat geluikkig Nederland zijn laagste territorium heeft langs de DuitschNederlandsche grens waar het land gelegen is op twintig tot hon- derd meter onder den zeespiegel, zoodat het gemak'kelijk was binnen weinige dagen een defensieve linie te vormen, waar het water tot een meter hoogte boven de velden staat. Deze wat vreemde mededeeling waartus- schen ook weer opmerkingen staan, die de waarheid veel minder benaderen, bewijzen toch een groote en wij mogen gerust zeggen een uiterst sympathieke belangstelling die men in deze dagen in Italie voor ons land koestert. Waar de dagbladen uit den aar'd.der zaak uiterst objectief blijven en zich bepalen tot het geven van zakelijke zij het dan ook deels medelijdend, deels argwanend aange- keken werd. Het zwerven langs de straat, waarbij zij dikwijls werd lastig gevallen, stond haar tegen en van de eeuwig eendere vage beloften van de arbeidsbeurzen had ze hart- grondig genoeg. Zij ontving zelfs post. Alle mogelijke prachtige aanbiedingen. In de eer- ste dagen had ze deze aan mijnheer Jousten laten zien; nu deed ze dat reeds lang niet meer, want ze wist, dat deze aanbiedingen slechts vallen waren, die voor haar werden opgesteld. Beate was groote-stadskind genoeg om te weten. wat al die vriendelijke helpers van het blonde meisje wilden. Zij verwonderde er zich alleen maar over, dat men zoo nauw- keurig omtrent haar op de hoogte was. Zij had in het goedkooper tehuis van de vereeni- ging voor hulp aan vrouwen kunnen gaan wonen, waar ze onderdak zou hebben voor drie pesos per dag. Maar dat stuitte haar tegen de borst. Niet alleen het samenwonen met twee of drie totaal vreemde vrouwen of meisjes in een kamer, maar ook in het bij zonder het opgeven van haar gulden vrijheid. Zij dacht na. Zou ze haar geluk in Monte video of in Rio de Janeiro beproeven? Ma'ar het zou wel overal hetzelfde zijn; het ge- heele leger der landverhuizers bleef hokken in de hoofdsteden. Bijna tachtig procent der- genen, die eerst naar het platteland waren getrokken, keerden spoedig naar Buenos Aires terug, vonden het levjen in de stad meer ge- lijk aan dat van hun vaderland en vermeer- derden zoo de ellende. Eens had Beate het gewaagd een schouw- burg te bezoeken. Ze had spitsroeden geloo- pen, voelde, dat men een minderwaardig wezen in haar zak. Zelfs de kassier aarzelde om haar een biljet te verkoopen; in de pauze spraken de heercn, die uitsluitend het parket bevolkten, haar aan en behandelden haar on- hebbelrjk. Zij snelde naar huis en kwam voor het eerst door de nachtstille straten, die zelfs op dit vroege nachtelijke uur reeds totaal veriaten waren. Zij wilde een auto uitsparen en gaan loopen, maar overal in deuren en op zeer uitvoerige berichten die echter alle in een welwillenden toon gehouden zijn is het opvallend hoe sterk het Italiaansche volk met deze gebeurtenissen mee leeft. Ons land en vooral onze Koningin hebben in Italie steeds een zeer groote populariteit genoten en deze komt thans op de meest sympathieke wijze tot uiting. Wij zijn ervan overtuigd, dat de scheming der Nederlandsche neutraliteit door een der oorlogvoerende partijen in Italie onder het volk stellig de eventueel bestaande sympa thies voor de aanvallende partij geen goed zouden doen. Het Pauselijk orgaan de Osser- vatore Romano geeft in zijn geheel de toe- praak weer, welke kardinaal Van Roey in de Sinte Goedele kerk te Brussel in het ibijzijn van koning Leopold heeft gehouden. Het blad wijdt ook verder zeer veel aandacht aan Ne derland en Belgie. George Lansbury, de pacifist en afgevaar- digde der arbeiderspartij, heeft Zaterdagmid- dag in een te Londen gehouden redevoering verklaard, dat kleine staten een zelfde recht hebben als machtige naties, gehoord te wor den. Lansbury steunde den vredesoproep van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina. Lansbury zeide: In de laatste drie jaren heeft Koning Leopold EUropa al meer ge- waarschuwd voor het gevaar van een oorlog en steeds opnieuw zijn izijn oproepen met een stilte, welke bijna een boon beteekende, be handeld. Het is de plicht van ieder Christen man of vrouw zich aan te sluiten bij de vastberaden poging, de conferentie en bemid- deling, welke thans worden voorgesteld, te verzekeren. HET 25-JARIG BESTAAN VAN DE HAKA. Het was op 26 (September vijfentwintig jaar geleden, dat de cooperatieve groothandels- vereeniging De Handelskamer Haka G.A. werd opgericht. Aanvankelijk bestonden er voor de viering van dit jubileum, hetwelk voor de cooperatieve beweging van ons land van groote beteekenis mag worden geacht, groote plannen, die echter door de tijdsomstandig- heden gedeeltelijk niet tot uitvoering zijn ge komen. Er zal echter in den middag van 18 November in het Diergaardegebouw te Rot terdam een officieele herdenkingsbijeenkomst worden gehouden, waartoe alle cooperaties, die biji de Haka zijn aangesloten, zijn uitgenoo- digd. Dan zal tevens een jubileum-herinne- ring aan de leden van het personeel van alle aangesloten organisaties worden aangeboden. Het onderzoek, door de bevoegde autoritei- ten ingesteld inzake een Vrijdag aan de grens bij Venlo voorgevallene, heeft, naar de N. R. Crt. vemeemt, het gebeurde wel nader gopre- ciseerd, echter niet opgehelderd. Er is komen vast te staan, dat Donderdag- middag te half vijf op enkele tientallen meters van de grens een Nederlandsche ajuto heeft gestopt. Twee van de inzittenden stap- ten uit, waarop een zestal personen in burger toesnelden en hen beschoten, tengevolge waarvan een inzittende vermoedelijk werd doodgeschoten en een ander zwaar werd ge- wond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, die den Nederlandschen auto met de nog inzittenden en de beide slachtoffers over de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder bedreiging met geweld en kon niet worden verhinderd. Uiteraard is van de zijde der Nederlandsche regeering van dit emstig misdrijf mededee ling gedaan te BerKjn met het verzoek een onderzoek in te stellen. De Nederlandsche autoriteiten zijn aan- stonds begonnen aan deze zijde van de grens alle beschikbare gegevens te verzamelen. stoepen stonden ekelige, sombere gestalten, jammer genoeg ook Duitschers erbij, ongeluk- kigen, die niet eens meer geld hadden, om een bed te betalen. Ook straatschooiers lie- pen rond dan weer maakten mannen het haar lastig; zij was blij, toen ze eindelijk een auto kon bemachtigen en ze herademde pas, toen ze weer goed en wel in het hotel was. Den volgenden morgen vroeg de directeur haar heel beleefd, waar zij was geweest. Zij voelde, dat men haar doen en laten naging en er voor wilde waken, dat zij den goeden naam van het hotel niet door avonfuren in gevaar bracht. Zij, Beate Serenus! Van Egon Dornbusch had ze niets meer gehoord. Ze wist niet, dat ook hij in moeilijk- heden was geraakt en ze voelde zich in hem teleurgesteld. Wat had hij hoog opgegeven van zijn zorg voor haar, waartoe hij zich verplicht voelde en nu gaf hij niet eens een teeken van leven! Zij had hem ook niet geschreven, daar- voor was ze te trotsch, maar toch had ze in stelte gehoopt op een betrekking in Rosario. Eindelijk had Beate een besluit genomen, maar haar plan was zeo avontuurlijk, dat ze er nog met niemand over durfde spreken. In Buenos Aires verloor ze haar tijd en haar geld; de slappelingen, die niets waard waren, kwamen naar de hoofdstad terug goed; zij zou het tegenovergestelde doen en naar het platteland gaan. Zij nam haar kleine draagbare schrijfma- chine, die haar reeds menigen dienst had be- wezen en ging naar beneden. .Js hier een schrijfmachinehandel?" Jousten meende te begrijpen. ,,Wilt u de machine verkoopen?" „Integendeel, ik wilde er het een en ander aan laten veranderen; de noodige teekens en accenten laten aanbrengen, die ik voor het schrijven van Spaansch noodig heb." ,,iHebt u iets in het vooruitzicht ..Zoodra mijn machine in orde is, ga ik weg." Er was een schrijfmachine-handel in de Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (lot 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekie, verdrijven koorts en pijnen! ST. NICOLAASPAKKETTEN VOOR MILITAIREN. St. Nicolaaspakketten aan onder de wape- nen zijnde militairen beneden den rang van officier kunnen, mits aan het betrokken veldpostadres geadresseerd, tegen de helft van het normale tarief worden verzonden Een pakketje van 1 kg. zal dus 0,10 tot en met /2 kg. 0,12%, tot en met 3 kg. 0,15 kosten. De ter postbezorging van deze St. Nicolaas pakketten moet in het tijdvak van 27 tot en met 30 November a.s. geschieden. Teneinde deze pakketten voor de post dui- delijk kenbaar te maken, moeten over't adres op het pakket en op de bijlbehoorende adres- kaart met inkt twee elkaar schuin snijdende lijnen worden aangebracht. De pakketten zullen omstreeks 5 Decem ber, zooveel mogelijk op dien dag zelf, wor den uitgereikt. DE DUITSCHE PERS EN DE NEUTRALEN Uit Berlrjn wordt aan het Belgische tele- graafagentschap gemeldt, dat er in de dag bladen geen spoor meer te vinden was van een perscampagne tegen de neutralen. FIN SOU SCHIP MET LADING VOOR NEDERLAND NAAR SWINEMUNDE OPGEBRAjCHT. Het Finsche stoomschip Ferrum van Marie- hamn, is in de Oostzee door een Duitsch bewakingsvaartuig aangehouden en naar Swinemunde opgebracht. Het schip, dat van Jakobstadt in Noord-Finland kwam, was onderweg naar Nederland met een lading gezaagde houtwaren. NATIONAAL PONDS VOOR BIJIZONDERE NOODEN. Het bestuur van het nationaal fonds voor bij zon do re nooden deelt mede, dat de ontvang- sten over October 1939 hebben bedragen f 8925,55, zijnde f 6983.40 uit periodieke bij- dragen en 1042,15 uit losse giften.. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak be- droegen f 15.417,14. De plaatselijke commissies van samenwer- king brachten ten behoeve van dezelfde ge vallen bijeen 21.712,49, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 113 gemeenten, een bedrag van 37.129,63 kon worden uit- gekeerd. Het gironummer van het nationaal fonds voor bij zon d ere nooden te 's-Gravenha^e is- 272727. ONZE BODEMPRODUCTIE. Bij Kon. besluit van 26 October is bepaald, dat de Minister van Economische Zaken be- voegd is voorschriften te geven met betrek king tot den akkerbouw, den weidebouw, den tuinbouw, de ooftteelt, de houtteelt, den boschbouw en de bestemming van den bodem. Voorts is de regeeringscommissaris voor de bodemproductie en zijn de productiecommis- sarissen bevoegd binnen de door den Minister te bepalen grenzen nadere voorschriften te geven, welke echter niet in strijd kunnen zijn met een door den Minister gegeven voor- schrift. De Minister kan een door den regeerings commissaris of door een productiecommis- saris gegeven voorschrift vernietigen. buurt; drie dagen verliepen, toen was haar machientje gereed. Beate was blij, dat mijn heer Jousten voor een paar dagen op reis was; zij betaalde haar laatste rekening. !Nu bezat ze alweer honderd mark minder. Nog eens boog zij zich over de kaart van Argentinie, die zij zich reeds lang geleden had aangeschaft. Waarheen? Het kwam er eigenlijk niets op aan. Ergens heen, waar menschen leefden, maar niet te veel, men schen, die correspondentie moesten voeren en misschien zelf geen machine hadden. Zij had nog iets anders laten maken. Postpapier en kaartjes met: „Typewerk in Spaansch, Duitsch, Engelscli en Fransch wordt volgens dietaat of afschrift vervaardigd. Requesten en verzoekschriften B. Serenus, Hotel Dat was het idee, dat zij had. Zij wilde het in een klein .stadje of in de nederzettingen probeeren. ,,B. Serenus". Men behoefde niet onmiddellijk te weten, dat het een Beate was, die zich aanbood. Ze keek naar de plaatsnamen. Eerst ergens heen, naar de een of andere stad. Misschien naar Posadar Dat was de hoofdstad van Missiones of Gorrientas? Waarom niet? Ze moest toch een begin maken! Ze pakte dus haar koffers en verdeelde haar eigendommen z66, dat zij het voornaamste in een koffer had, deed alle feestkleeren en alles, wat ze op het platteland waarschijnlijk niet noodig zou hebben, in den andere. Ze ga I dezen in het hotel, om te bewaren, tot ze er om schrijven zou en 's Zondagsmorgens nam ze den trein naar Corrientes. Veertig uren sporen! Weer een leelijk gat in haar beurs. Nu had ze nog nauwelijks vier- honderd mark, maar haar oude zelfvertrou- wen was weer sterker geworden. Zij moest wel veel geld uitgeven, moest een slaapwagen nemen, want als dame alleen had zij niet in een gewone coupe durven reizen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1