Sport La ndbou w be richte n Gemengde Berichten Laatste Berichten (Midd. Crt.) YEREENIGING VAN NEDERLANDERS TE GENT. SAS VAN GENT VOETBAL. ZUIDDORPE. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. DUITSCHE DUIKBOOT OP DE REEDE VAN BREMEN GEZONKEN? WEERBERiCHT. De bestelbonnen worden telkens voor den geldigheidsduur van een maand verstrekt. Den leveranciers zullen tegen de inleve- ring van deze bestelbonnen bij het bureau van den provincialen voedselcommissaris bonnen worden verstrekt, welke recht geven op een hoeveelheid rogge, overeenkomende met de op de ingeleverde bestelbonnen ver- melde hoeveelheid roggemeel of gebroken rogge. 4r[ MAN DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN. Zondagmorgen omstreeks 7 uur werd door militairen, die op weg naar de kerk te Mid- delburg waren, aan den MiddelburgKou'de- keikschen weg nabij VijvervTeulgd een man, liggende aan den kant van den weg, naast zijn rijwiel, aangetroffen. Oogenblikkelijk werden dokter Simons alsmede de politie van Koudekerke gewaarschuwd. Bij onderzoek bleek dat de man reeds was overleden. Het was de ongeveer 60-jarige v. d. K., wonende te Middelburg. Het lijk is per brancard naar bet lijkenhuisje op de begraafplaats te Koude kerke overgebracht. Men vermoedt dat de man bezig was met het snijden van gras en klavers voor zijn konijnen. Hij moet daarbij onwel zijn ge- worden en is toen naast zijn rijwiel gaan zit- ten. De man is aan een beroerte overleden. Onder leiding van haar nieuwen voorzitter, den heer H. A. J. J. Schaer, hield de Ver- eeniging van Nederlanders te Gent, dezer dagen, een schitterend geslaagde bijeenkomst. De consul der Nederlanden te Gent en mevr. Van Wassenaer waren onder de aanwezigen. Na een maiden-speech" van den nieuwen voorzitter hield de heer Schieffer een interes- sante lezing over de bestrijding van het lucht- gevaar en werd de film van't bezoek van H.M. de Koningin aan Brussel en Luik, onder groote geestdrift, vertoond. De heer Hochart gaf eenige typische Nederlandsche schetsen ten beste en tot slot werd het aanstaande bezoek aangekondlgd van mevr. baronesse van Harinxma thoe Slooten, echtgenoote van Hr. Ms. gezant te Brussel, in verband met den oproep door haar gericht tot de vrouwelijke leden van de Nederlandsche kolonie in Belgie voor breiwerk, civiele hulpverleening enz. aan de Belgische en Nederlandsche gemobiliseer- den. Mevr. Van Wassenaer steunde dezen oproep met een krachtig woord. SLAGBOOMEN BIJ GRENSKANTOREN, DIE 'S NAGHTS NIET MEER GEOPEND WORDEN. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobielclub hebben van het Ministerie van Financien bericht ontvangen, dat binnenkort, tot nader order, op verschil lende wegen in het grensgebied aangebrachte en nog aan te brengen slagboomen buiten de tijden van openstelling van de aan die wegen gelegen Nederlandsche grenskantoren niet meer geopend zullen worden. Tijdens deze sluiting van de slagboomen zal met afwijkinjg van de bestaande regelingen het binnenkomen en uitgaan langs die wegen met alle goederen, gebezigde vervoermiddelen hieronder begrepen, zijn verboden, met dien verstande, dat het verkeer blijft toegelaten met goederen en vervoermiddelen, die langs de gesloten boomen kunnen passeeren, voor- zoover daarvoor geen douaneformaliteiten ver- vuld behoeven te worden. De datum van in- gang van deze afsluitingen zal voor de hier- voor in aanmerking komende wegen vooraf worden bekend gemaakt. Degenen, die gewend waren na sluiting de grens te passeeren bij kantoren, waar slag boomen zijn, of komen, mogen dus met het bovenstaande wel rekening houden. De grenskantoren, welke dag en nacht ge opend blijven, zijn: Eysden, Wernhout, Bak- kerik, Glanerbrug, Keulsche Barriere en Vaals. Gezellige avond. Door het bestuur der commissie voor de ouden van dagen werd beloten om niet alleen in den zomer de ouden van dagen een prettig uitstapje aan te bieden, doch haar werkzaam- heden zoodanig uit te breiden, dat ook in de wintermaanden een gezelligen avond kan wor den aangeboden, waarbij dan de ouderen uit de Zandstraat per auto van huis zullen ge- haald en na afloop naar huis zullen worden gebracht. Het comite is bereids met haar voorberei- dingen voor het samenstellen van een mooi programma begonnen en zal de eerste uit.voe- ring plaats vinden op 17 December a.s. in de feestzaal van den heer Marquinie. bergplaats voor verschillende polderarchie ven. Over den bouw van de kluisinrichting zelve werd niet veel geredekaveid, echter zooveel te meer over het aan de betreffende polders te berekenen tarief. Ten slotte werd besloten, de vaststelling van dit tarief aan te zien, wanneer eenmaal de kluis gereed zal zijn en ook de er aan besteedde kosten be kend zullen zijn. Bjj het voorstel van Burg, en Weth. tot ver pachten der oude begraafplaats en beplanten der nieuwe werd er de aandacht van Burg, en Weth. op gevestigd, dat boven de graven geen beplantingen aangebracht zullen wor den en dat het te verpaehten gedeelte be- hoorlijk zal worden afgemaakt. Overigens kon de raad zich met dit voorstel ook wel vereenigen. De vaststelling eener gemeenschappelijke regeling betreffende de bescherming der be volking tegen luohtaanivallen maakte thans voor de vierde maal dat uw verslaggever dit meemaakte, een punt van zeer uitVoerige overweging door den raad uit. De heer Jan sen had zeer ernstige bezwaren tegen de aan wijzing van een hulpziekenhuis te Zaamslag voor menschen, die getroffen zijn bij een luchtaanval. doch geen chirurgische behan- deling moeten ondergaan. Hij zag een derge- lijk hulpziekenhuis liever te 'Hoek gevestigd. Nadat hierover nog in besloten vergadering was gediscussieerd, kwam de raad ten slotte tot de oivertuiging, dat in tijden dat werkelijk luchtgevaar aanwezig is, hoogstwaarsc'hijnlijk de staat van beleg wel zal afgekondigd zijn, en de burgemeester om zijn eigen woorden te gebruiken knechtje van den plaatse- lijken commandant is, zoodat er in die om- standigheden aanleiding gevonden werd om het voorstel van Burg, en Weth. met alge meene stemmen aan te nemen. De gemeenteveldwachter zal een kinder- toelage krijgen van /60 per jaar. Een daar- toe noodige wijziging in de verordening op de veldwachters werd met algemeene stem- men aangenomen. De bouwVerordening werd op verzoek van Ged. Staten zoodanig gewijzigd, dat het bou- wen van bedsteden imperatief wordt ver boden, hetgeen den heer De Putter de opmer- king ontlokte, dat de toezegging van Burg, en Weth., dat deze bepaling soepel zou wor den toegepast geen effect kon hebben, en de menschen genoodzaakt zijn grootere en duur- dere woningen te bouwen dan voorheen. Nadat nog waren behandeld enkele verzoe- ken om ontheffing schoolgeld en honden- belasting werd overgegaan tot de omvraag. De heer De Putter maakte er op opmerk- zaam, dat hij in de agenda een punt had ge- mist, n.l. stemming over het voorstel van Burg, en Weth. om de veldwachterswoning in te richten als stempellokaal, waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Burg, en Weth. wijzigden hun in- dertijd gedaan voorstel in dien zin, dat de gemeentewoning, waarvan sprake, aan hare bestemming zou worden onttrokken en be- schikbaar gesteld voor een ander doel in het belang der gemeente. Met de stem van den heer Meertens tegen werd aldus besloten. De heer De Putter verzocht inlichtingen Omtrent de benoeming van een gemeente ontvanger. Burg, en Weth. deelden mede, dat de hierover met de Kroon gevoerde on- derhandelingen thans zoover waren, dat de raad tot benoeming van een functionaris kon overgaan, waarvoor de oproep van sollicitan- ten dezer dagen zal uitgaan. De heer Dieleman verzocht inlichtingen om trent een verzoek om verhooging der bijdrage aan de vereeniging ,,Het Groene Kruis". Dit verzoek zal zoo zeiden Burg, en Weth. in de begrootingsvergadering behandeld worden. De heer Dusebout laakte de gedane uitin gen van den Inspecteur der Werkverschaf fing inzake de mindere bereidheid tot wer- ken van de Hoeksche arbeiders en in ver band hiermede de weigering der openstelling van de steunregeling en de werkverschaffing. Hij verzocht hiernaar een onderzoek in te stellen, hetgeen zal geschieden. De heer Jansen verzocht verbetering van den Noorddijk en de heer Meertens van het wegje van den Wulpenbek naar den Willems- kerkepolder. Burg, en Weth. zegden toe, dit te zullen bezien. Naar men zich herinneren zal, heeft K. een maand in de strafgevangenis te Scheveningen doorgebracht, waarbij hij zich uitgaf voor een zekeren A. W. te Goes. Deze laatste was in 1937 veroordeeld tot een maand gevangenis- straf wegens verzet en mishandeling. W. moest zijn straf van 1 tot 26 September 1938 te Scheveningen ondergaan. W. vond L. K. te 's Heer Arendskerke bereid deze straf voor hem uit te zitten, waarvoor de Goessenaar 150 zou betalen. Na vele besprekingen en repetities, opdat K. zichzelf door foute mede- deelingen niet zou verraden, braciht W. zijn remplaqant naar Den Haag. Het gelukte K. zijn rol tot het einde goed te spelen en vier weken later had hij zijn /150 verdiend. In den zomer van dit jaar werd deze zaak echter verraden. Tegen L. K. werd op 24 Oct. door den officier van justitie bij de 'Haagsche rechtbank zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. Immers hij heeft voedingsmiddelen en arbeidsloon ontvangen, waarop hij geen recht had. De rechtbank heeft hem nu conform dezen eisch veroordeeld. VERDUISTERING DOOR POSTBEAMBTE. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen een 36-jarigen brieven- besteller uit Amersfoort, die er van beschul- digd was uit een der lokaliteiten van het Amersfoortsche station verachillende pakket- ten met inhoud van waarde, verduisterd te hebben. Verdachte had tijdens de zitting het hem ten laste gelegde bekend en verklaard, dat hij zich de pak'ketten had toegee-igend om zijn schul- den te dekken. Ruim ac^t jaar was hij, eerst in Den (Haag, later te Amersfoort, bij de P.T.T. in dienst geweest. Verdachte had steeds getoond een zwakke persoonlijkheid te zijn. Hij ging veel uit en om de daaruit ontstane schulden te dekken nam hij bij verschillende voorschotbanken geld op. Toen deze op aflossing aandrongen, werd verdachtes chef er in gemoeid. Het bleek ech ter niet mogelijk om den man in het goede spoor te krijgen en te houden. De officier van justitie, Mr. Camphuijs, had tegen verdachte een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden geeischt. De verdediger Mr. Vethake, drong in zijn pleidooi aan op een psychiatrisch onderzoek. De rechtbank veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van een jaar en drie maanden, met aftrek van de voorloopige hechtenis. veevervoer resp. en rijwielvervoer PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afdeeling HI. Afd. A: HeraclesNECTubantiaGo Ahead; Enschede(Ensch. Boys; AGOVV Hengelo; QuickWageningen. Afdeeling TV. Afd. A: Willem HNO ADHelmond MW; RoermondJuliana; LimburgiaNAC; BVIVPISVEindhovenDONGA. Afd. B: GoesZeelandia; EMMWalche- ren; De ZeeuwenMiddelburg. Afd. F: AxelSluiskil; Tern. BoysTer- neuzen 2. Afd. G: SchoondijkeTerneuzen. Afd. H: Zeelandia 2Vlissingen 2; Middel burg 2Goesche Boys; HKCDe Zeeuwen 2. Afdeeling V. Afd. ABe QuickWiVVVelocitasVeen- dam; AchillesiSneek; HeerenveenGVAV; LeeuwardenHSC. j Zeeuwsche Voetbalbond. Afd. C: Hontenisse—Hulst; SVOAxel 2. Afd. D: SluisGroede; Braakman Boys (Philippine)—^Oostburg 2; Aardenburg 2 Breskens 2. brengst; goederen en 3673,93 en f 4027,50 1947,50 en 1780,35. Wijziging Provinciale begrooting 1938. Ged. Staten stellen voor in de Provinciale begrooting 1938 wijzigingen aan te brengen en wel door verhooging van de inkomsten met 6000 op de post ,,Veertig opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting 1914" en 5000 op post Rente in rekening-courant met het wegenfonds". Van de uitgaven zijn verhoogd „Bijdrage aan het comite voor de bestrijding van tie iepenziekte" met f 100 en „onvoorziene uitgaven" met 10.900. Begrooting Provincjaal Wegenfonds. De begrooting 1940 van het Provinciaal wegenfonds geeft aan lasten: 1. bijdragen in de kosten van verbetering van wegen /491.000; 2. bijdragen in de kosten van onderhoud van wegeni /40.000; 3. rente /28.125; 4. perso- neelskosten 4854,17; 5. diversen 220 83- totaal 564.600. Baten: 6. Aandeel opbrengst motorrijtuigen en rijwielbelastingen 420.000; 7. bijdrage van de Provincie 125.000; 8. baten huizen memo- I ne; 9. intrest memorie; 10. nadeelig saldo 19.600, totaal ook 564.600. Wat betreft art. 1 dient verm eld, dat de hoofdingenieur raamt voor verbetering van de volgende wegen in onderhoud bij de Pro vincie: Tholen(Scherpenisse 75 000- Ter- Neuzen—Axel 36.000; voor de volgende wegen in onderhoud' bij derden: Oud Vosse- meer-St. Annaland 180.000; Kapelle—We- meldinge 20.000; 's GravenpolderOvezande 67.200; Borssele's Heerenhoek 70.000; OostkapeUeDomburg memorie; Nieuwland- sche MolenBiervliet 35.000; Nieuwvliet Sluis 110.000; Nieuwe Zwinbrug 28 000" Nieuwe Kraagbrug 12.000 en voor beplan tingen van wegen: Zandweg (ZierikzeeRe- nesse)Haamstede met zijtak 17 000- Nieuwyliet—'Sluis 3500, St. Annapolder- Zaamslagsche Veer /1500; totaal f 655,200, waarvan 75 pet. ten laste van het fonds of f 491.400. Begrooting Tertiaire Wegenfonds. De ontwerpbegrooting 1940 van het Ter tiaire wegenfonds van Zeeland wijst aan baten aan. aandeel in de opbrengst der motorrijtui gen- en rijwielbelasting 97.000; bijdrage van de Provincie 10.000; batig saldo vorig jaar f 164.100; bijdragen van de Provincie 97.500; ■van de onderhoudsplichtigen 52.500, alles samen 421.100. DaartegenoVer staat aan lasten1: bijdragen in de kosten van de verbetering van wegen f 165.000 en van het onderhoud van wegen 6000; administratiekosten enz. /100; batig saldo over te brengen naar het volgend jaar 100.000 en kosten van wegsverbeteringen 150.000, samen ook 421.100. tegen „burgerlijke gewoonten", schijnen nieuwe campagnes in Italie te worden op touw gezet tegen het gebruik om bij wijze van groet den hoed af te nemen. Ter onder- steuning van hun standpunt hebben de dag- bladen uit de Italiaansche archjeven documen- ten opgedoken, waarin het afnemen van den hoed belachelijk wordt gemaakt. Bij Kon. besluit van 6 (November 1939 is aan den heer A. C. van Waes, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1940, eerVol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente. De heer H. Bierman, sedert 1936 voorzitter van de Gewestelijke Landstorm Commissie Zeeland en daarvoor sedert 1929 commandant van het verband Zeeland, heeft uit eerstge- noemde functie wegens gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. Binnenkort zal in de ontstane vacature worden voorzien. Zitting van 7 November 1939. M. L., oud 71 j., landbouwer te Biervliet, was verdacht van beleediging van E. de Schoolmeester. Eisch: 10 boete of 5 dagen hecht. Uitspraak: idem. GEMEENTERAAD VAN HOEK. Bij den aanvang der gisteren gehouden vergadering waren alle leden aanwezig. Er was een zeer uitgebreide agenda ter tafel ge- bracht, die evemwel voor het grootste ge deelte uit hamerstukken bestond. Zoo nas- seerden vlug onder 's Voorzitters hamer de notulen, mededeeling van ingekomen stukken een verzoek van W. Dieleman in de Tram- aat tot aansluiting aan het gemeenteriool vlT t0t Wijziging' van de capitulanten- Bu^g ennWeeth Verschi"ende voorstellen van Weth- 111 verband met de verreke- nmg der vergoedingen inzake de L. O.-wet Burg, en Weth. boden aan de aemeente gemeenterekemng over 1938 en die van het I hecht. met steld. algemeene stemmen voorloopig vastge- algemeen burgerlijk armbestuur over dat jaar >opig v; m^nuVOOrStel Van Burg' en Weth- tot wijzi- to S <3e.r g^emeentebegrooting over 1939 nnt moette ev^nmin bezwaar. nt' Het voorstel van Burg, en Weth. tot het aangaan van h contract met de N.V. p.z E M voor de straativerlichting werd na verstrek- kmg van enkele inlichtingen eveneens met algemeene stemhien vastgesteld. Burg, en Weth. stelden na aandrang van hoogerhand voor, over te gaan tot den bouw van een brandvrije kluisinrichting onder het gemeentehuis, die tevens dienst zal doen als G. de B., oud 55 j., landbouwer te Clinge, Nieufw Namen, heeft op 10 September 1.1. te Nieuw Namen in strijd met de beschikking van den Minister van Economische Zaken, zich 200 liter petroleum verschaft. Eisch: 20 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hecht., met verbeurdverklaring petroleum. A. J. S., oud 52 j., koopman te Gent (B.), was op 23 September 1.1. met zijn jacht te Sas van Gent, toen hij aldaar 400 liter ben zine heeft ingenomen. De kommiezen namen het jacht in beslag, dat evenwel eenigen tijd later aan den eigenaar werd teruggegeven. De benzine werd evenwel ter beschikking ge steld van den Ontvanger der Registratie. S. had zich thans wegens poging tot uitvoer te verantwoorden. Eischf 50 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak: idem, met verbeurdverklaring van de benzine. De navolgende personen hadden zich te ver antwoorden wegens overtreding van de Distri- butiewet, doordat zij op Z'ondag 1 October 1.1. in strijd met de beschikking van den Minister van Economische Zaken, zich met een motor- rijtuig op den openbaren weg hebben bevon- den: E. J. v. D„ oud 44 j„ landbouwer te Zaam slag. Eisch f 15 boete of 10 dagen hecht.; uitspraak 10 boete of 5 dagen hecht. 'H. E. M. v. A., oud 60 j., landbouwer te Axel. Eisch 15 boete of 10 dagen hecht.; uit spraak f 10 moete of 5 dagen hecht. L. v. E., oud 20 j., waterbouwkundig opzich- ter te Terneuzen. Eisch 10 boete of 5 dagen uitspraak idem. R. P. P., oud 27 j., garagehouder te Philip pine. Eisch 15 boete of 10 dagen hecht.; uit spraak 10 boete of 5 dagen hecht. P. J. B., oud 40 j., autohandelaar te Groede Eisch 25 boete of 20 dagen hecht.; uitspraak 15 boete of 10 dagen hecht. VIER WEKEN VOOR EEN ANDER IN DE GEVANGENIS. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het bekende geval van vervanging waarbij zekere L. K. uit 's H. Arendskerke voor 150 een maand gevangenisstraf voor een ander had opgeknapt. Restauratie Abdijtoren te Middelburg. Het gemeentebestuur van Middelburg ver zocht wederom een aanvullingsbijdrage in de kosten van restauratie van den Abdijtoren aldaar, vermits het voor deze restauratie be- schikbare crediet van 74.000 eind 1939 ge- heel zal zijn besteed aan het bovengedeelte van den toren. De werk'zaamheden aan dat gedeelte zijn van grooteren omvang geweest, dan waarop tevoren gerekend was. Tijdens het werk mo est en steeds meer onderdeelen wor den vernieuwd. De koper- en loodbekleeding bleek vol kleine lekken te zijn, terwijl na ver- wijdering dier bekleedingen de niet zichtbare houtcOntructies volkomen verteerd bleken. Het gevolg hiervan was, dat het geheele bo- vendeel van den toren vernieuwd moest wor den. Ook de toestand van de steenen voet van den toren en het inwendige van den toren- romp blijkt veel slechter te zijn dan indertijd bij een voorloopig onderzoek kon worden vastgesteld. Een nieuw crediet tot een bedrag ad 47.000 is bij raadsbesluit van 26 April verleend en zal nu worden besteed voor den steenen benedenbouw van den toren. Blijkens uit een door de Rijkscommissie voor de Mo- numentenzorg uitgebracht rapport verkeert deze bouw inderdaad in een slechten toestand, zoodat restauratie dringend noodig is. De commissie is eveneens van meening dat met de noodig geachte herstellingen een bedrag van 47.000 gemoeid zal zijn. De Minister van O. K. en W. heeft zich be reid verklaard te bevorderen, dat ook voor deze .restauratie een Rijkssubsidie zal worden verleend van 41 pet. in de nieuw aangevraag- de sorn van 47.000, tot een maximum van 19.500. Op grond van een en ander geven Ged. Staten in overweging de in 1935 ver- leende provinciale bijdrage, welke is 1938 is verhoogd tot f 5200, wederom te verhoogen - naar de door de Staten in 1925 gestelde regelen met 5 pet. van 47.000 of 2350, waardoor de totale bijdrage zal worden ge bracht op 7550. Provinciale Stoombootdienst op de Oosterschelde. De begrooting 1940 van den Provincialen Stoombootdienst op de Oosterschelde wijst aan lasten en baten aan 92.115. Onder lasten zijn te verstaan exploitatie- kosten m.s. Oosterschelde 50.825, aanleg- plaats Zierikzee 12.825; idem Katsche veer 2550idem Wolphaartsdijk 780idem Kortgene 585; Steigerreehten /5450; alge meene onkosten /4100; aandeel in de kosten van het reserveschip Prins Willem I 15.000. De baten zijn vracht van passagiers /41.000; auto's 5000; goederen en vee /4000; rijwie- len /2000; bestelloon /400; diversen 415, en door de provincie te dekken verlies f 39.300. Het aantal passagiers in 1938 bedroeg 12.255 eerste en 33.526 tweede klasse met een opbrengst van 38.256,39, tegen 12.124. 33.962 en 45.816 in 1937abonnementen enz. resp. 45,70 en 240; tienvaartboekjes resp. 5892 en 5033 met f 4631,85 en 4188,35 op- DE KUNSTMESTPOSITIE VAN NEDERLAND. Naar Minister Steenberghe dezer dagen in de persconferentie mededeelde, bedraagt het de laatste jaren stijgende stikstofmeststoffen- verbruik thans ongeveer 100.000 ton aan zui- vere stikstof. In normale tijden kan de Nederlandsche stikstofmeststoffen-industrie ongeveer 150.000 ton zuivere stikstof in stikstofmeststoffen verwerken; zij kan dus in normale tijden ruimschoots in de eigen behoefte voorzien. De Nederl. stikstofmeststoffenindustrie kan zonder dat aanvoer van grondstoffen uit het buitenland noodig is, zeer groote hoeveelheden zuivere stikstof in meststoffen verwerken, doch niettemin is voor een zeker percentage aanvoer van grondstoffen uit het buitenland noodig om een hoeveelheid van 100.000 ton te kunnen produceeren. De voorziening van den Nederlandschen landbouw met stikstofmeststoffen zal voor het seizoen 1939-1940 waarschijnlijk geen bij- zondere moeilijkheden opleveren. De fosforzyurmeststoffen, welke hetzij uit het buitenland m'oeten worden aangevoerd, hetzij in Nederland geproduceerd worden uit grondstoffen, welke eveneens uit het buiten land moeten worden geimporteerd, zullen in verband met bovenstaande omstandigheden niet in voldoende mate aanwezig zijn om ge- heel in de behoefte van den land- en tuinbouw te kunnen voorzien. Thans is evenwel nog niet met zekerheid te zeggen, op welk per centage van de totale behoefte gerekend kan* worden. Ten aanzien van de kalimeststoffen welke eveneens uit het buitenland worden ge importeerd, kan worden medegedeeld, dat thans reeds het grootste gedeelte van de voor het loopende bemestingsjaar bestelde hoeveel heden in Nederland is ingevoerd, terwijl ver- dere aanvoer nog steeds plaats vindt. Indien hieraan door het eindigen van den invoer een tekort zal ontstaan, zal dit voor het loopende bemestingsjaar niet van ernstige beteekenis zijn. De distributieregeling van kunstmeststoffen mag geenszins ingewikkeld genoemd worden. De getroffen maatregelen, welke door de han- delaren en aankoopivereenigingen in acht ge- nomen moeten worden, zijn van zeer eenvou- digen aard. tie EEN FLINKE JONGEN. Een 14jarige jongen in Den Holder, die Za- terdagavond naar de politieberichten geluis- terd had, zag twee meisjes een bioscoop bin- nen gaan, wier signalement klopte met dat van twee 14jarige meisjes uit Amsterdam, wier opsporing was verzocht. De jongen stelde de politie op de hoogte, die bij het uitgaan van de bioscoop de meis jes aanhield. r Het bleek inderdaad, dat men hier met de gezochte meisjes te doen had. Zij zijn op transport naar Amsterdam gesteld. VERNIELING VAN SCHUILKELDERS. De lieve straatjeugd heeft een nieuw ob ject van vermaak gevonden. Het vermaak van dergelijke domme jongetjes bestaat meesten- tijds in vernieling zonder aanzien van de din- gen. Thans moeten de schuilkelders het ont- gelden. In de Linnaeusbuurt te Amsterdam hebben zeven knaapjes van elf tot veertien jaar den schuilkelder aan het Iepenplein welke reeds daags te voren gronidig door op- geschoten jongens onder handen was genomen (onder andere was het wachthuisje vernield en waren de houten planken losgemaakt) verder geruineerd. De politie heeft hen aangehouden. Het zevental zal zich voor den kantonrechter heb ben te verantwoorden. DE STRIJD TEGEN DE ..BURGERLIJKE GEWOONTEN". Na de campagne in de pers tegen het ge bruik van den stijven boord, het schuine handschrift, den handdruk en in het algemeen STIEFMOEDERLIJKE BEHANDELING. In Alphen aan den Rijn heeft zich een erger- lijk geval van kindermishandeling voorgedaan, waarbij een 5-jarig jongetje zoodanig door zijn stiefmoeder is geslagen en geschopt, dat het kind in de Martha Stichting ter verpleging moest worden opgenomen. He,t was de onderwijzeres van de Juliana- bewaarschool reeds eenige malen opgevallen, dat de 5-jarige Dirk L., wonende in de Britten- ruststraat, met m^er of minder ernstige ver- wondingen op school kwam. Veronderstellende, dat het kind, hetwelk alleen naar school placht te gaan, onderweg door grootere jongens werd lastig gevallen, had de juffrouw naar de ouders geschreven, maar deze waarschuwing had niet het minste resultaat. Integendeel, eenige dagen later kwam het kind 's middags op school in een toestand, die diepe deernis, maar tevens Verontwaardiging opwekte bij eenige moeders, die haar kinderen naar school brach- ten en eenigszins bekend waren met de ver- houdingen in het gezin van L., die voor de tweede maal getrouwd en momenteel onder de wapenen is. Het jongetje had schaafwonden over het geheele gezicht, een groot gezwel aan het achterhoofd en het met bloed doorloopen gezicht duidden op een ernstige bloeduitstor- ting onder de schede'lhuid en het linker onder- armpje van het kind zag paars en was bijna geheel verlamd. Het jongetje bleek totaal ver- suft te zijn en in den loop van den middag verergerde de toestand van den kleine dus- danig, dat de onderwijzeres van de bewaar- school 't raadzaam achtte hem per taxi naar de ouderlijke woning te brengen. Inmiddels was ook de politie gewaarschuwd, die de 24- jarige stiefmoeder van het kind een verhoor afnam, waarbij deze aanvankelijk verklaarde geen oorzaak van de verwondingen te kunnen opgeven, doch ten slotte bekende het jongetje dat naar de vrouw beweerde, lastig en onge- zeggelijk, maar volgens de bewaarschoolonder- wijzeres veeleer een stil en ingetogen kind was, met den flak van een schoen op het hoofd te hebben geslagen en te hebben geschopt. Het kind zelf verklaarde echter met een plank te zijn bewerkt. Daar de vrouw zelf geen medische hulp voor den kleine had ingeroepen, heeft de politie zich daarmee belast. Daarbij kwam vast te staan, dat de toestand van het jongetje van dien aard was, dat het in het kinderzieken- huis aan de Martha Stichting ter verpleging moest worden opgenomen. Er zijn verschillende getuigen door de poli- gehoord, die verklaarden, dat het kind, wanneer de vader van huis was, herhaaldelijk ernstig door zijn stiefmoeder werd mishandeld. Tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. Havas meldt uit Zurich: Op 4 October is een nieuwe Duitsche duik- boot, die zijn eersten tocht maakte, gezon- ken, op de reede van Bremen, aldus wordt uit Bern gemeld. Toen de duikboot weer aan de oppervlakte was gebracht, was de beman- ning, die proeven had genomen, reeds om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot, aldus dit bericht verder, is onderzocht en de asch is acht dagen later in urnen naar de families gezonden. VLOT OPGEPIKT. Een te Zeebrugge thuisbehoorende vis- scher heeft op zee een vlot opgepikt dat af- komstig is van een Finsch schip. Over het lot van de bemanning is niets bekend. Toen men het vlot oppi'kte vond men hierop alleen wat levensmiddelen en tevens de Finsche vlag. EEN LASTIGE ARRESTANT. Aan de woning van zekeren G., oud 41 jaar, wonende in de Amstelstraat te Amsterdam^ hebben zich Maandagochtend twee rijksveld- v/achters vervoegd voor de ten-uitvoer-leg- ging van een vonnis, daar de man nog een gevangenisstraf moest ondergaan. Toen de politiemannen boven gekomen waren, greep G. een bijl en ging den aanvallers te lijf. De veldwachters hidden hem met hun revolvers in bedwang. Nadat zij hulp van de gemeente- politie hadden gekregen, is G. overmeesterd en naar het- politiebureau aan het Singel ge bracht, waar proces-verbaal tegen hem is op gemaakt wegens verzet en poging tot dood- slag, gepleegd tegen ambtenaren in functie. BRAND TE HAAKSBERGEN. Maandagavond is brand uitgebroken in het pand, bewoond door den heer Fr. Otte, eige naar van den bekenden windmolen ,,De Koren- bloem" gelegen in de buurtschap Veldmaat. De brandweer was vrij spoedig ter plaatse, doch het duurde eenigen tijd, voordat men de aansluiting op de waterleiding tot stand had gebracht. Met drie stralen bestreed zij het vuur krachtig en door o.a. het belendende cafe van den heer Otte, en den ouden wind molen goed nat te houden, slaagde zij er in, den brand te localiseeren tot het woonhuis en de schuur, die geheel uitbrandden. Een ge deelte van den inboedel ging verloren. Opstal en inboedel waren tegen brandschade ver- zekerd. Oorzaak onbekend. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur te Vlissingen: weer: betrokken; wind: krachtig Zuid Zuid-West; temperatuur: 13- minimum hedennacht: 11; neerslag afgeloopen etmaal0,5 nim. Verwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur, voor het Ge heele land: Aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt, later tijdelijk opklarend, nu en dan eenige regen, iets kouder, krachtige Zuideliike tot Zuid-Westelijke wind. PRINS BERNHAED BIJ SGHEETOEFENING DEN HAAG. |Z. K. H. Prins Bemhard heeft heden namens H. M. de Koningin schiet- oefeningen van de luchtdoelartillerie in Den Helder bijgewoond. Daama heeft Z K H het depot der arti'llerie te Alkmaar bezocht. NIEUWE UNIFORMZ AAK DE;V1ENT(ER. Dinsdagavond kwam bij een militairen kleermaker alhier, die tevens mili- taire tenue's verkoopt, een vreemdeling bin- nen die Nederlandsch sprak met een zwaar Duitsch accent. Hij vroeg een miiitaire cape en maakte den indruk op het militair gebied absoluut niet ter zake kundig te zijn. Hij ver- trok tenslotte met een officierstenue. De kleermaker, die argwaan kreeg, liet den man

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3