Buiteniand NOG GEEN DUITSGHE VERSPERRING VOOR DE SONT. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEU WSCH-VLAA NDEREN. TERNEUZEN, 8 NOVEMBER 1939. DE LEVERING VAN ROGGEMEEL AAN BARKERS, ENZ. SLECHTS TOHGESTAAN TEGEN BONNEN MET GELEIDEBILIET. sche maatregelen waren. Ter plaatse waar men dit antwoord gaf, scheen men het voor afdoende te houden. Deze meening zal wel niet overal worden gedeeld, maar erkend moet worden, dat dit antwoord een bijdrage is tot de wetenschap, wat volgens de opvatting van Duitschland als oorlogvoerende mogendheid onder ,,strikt neutraal" moet woriden verstaan Na al deze verklaringen van in geen geval geruststellenden aard is nu hedenavond de mededeeling omtrent een bemiddelingsaanbod van de Koningin der Nederlanden en den Koning der Belgen afgekomen. In politieke kringen overheersclit de meening, dat door dezen stap de situatie weer zeer belangrij'k is veranderd en dat derhalve de heden plots op- gestoken stormwind tegen Nederland en Bel- gie tot nader order wat zal bedaren. Van gezaghebbende zijde werd alleen ver- klaard, dat men van dezen stap met gepaste belangstelling kennis had genomen en dat men de door dit aanbod gesohapen situatie nauw- keurig zal bestudeeren. In tegenstelling met bovenstaande opvatting is deze verklaring in. alien gevalle niet. PRINSES IRENE SCHOOL. Met toestemming van de Koninklijke ouders is aan de Gererormeerde school aan de Maria- straat te Apeldoom de naam van Prinses Irene verbonden. PRINS BERNHARD EN DE FORT-KOKS. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Toen Prins Bernhard jj. Donderdag eenige kantonnementen in de Vesting Holland be- zocht, is hem in de cantine van een der forten koffie aangeboden. Van die gelegenheid had- den de drie aldaar werkzame koks gebruik gemaakt, om den Prins twee poppen aan te bieden, voorstellende een kok en een soldaat, welke bestemd waren voor Prinses Beatrix en Prinses Irene. Dat deze aardige attentie door den Prinj wel bijzonder op prijs is gesteld, moge blijken uit het volgende: Zaterdagavond ongeveer 5 uur stopte voor den ingang van het fort een auto. Daar het donker was, kon de schildwacht niet waar- nemen, wie zich in den auto bevonden. Maar zoodra van den auto uit een vraag gedaan werd, hoorde de schildwacht aan de stem, dat hij tegenover Prins Bernhard stond. De Prins vroeg naar den sergeant-kok, maar deze was toevallig in de nabijheid. De Prins herkende hem dadelijk. De sepgeant-kok moest bij den Prins komen en deze overhandigde hem toen een pakje. In het pakje bevonden zich vier portretten van de Prinsesjes, waarvan drie foto's gekleurd waren; een stelde Prinses Beatrix voor, zittende op een stoeltje, met Prinses Irene op haar schoot. Nadat de Prins eenige woorden met den commandant had gewisseld, is hij per auto huiswaarts gekeerd. De bron van inkomsten voor deze bedrijven is in hoofdzaak de verkoop van dierlijke pro- ducten. De prijs van het te koopen kracht- voer is hooger, dan die welke bij vordering voor het eigen verbouwde graan wordt be- taald, terwijl de prijzen van het vee gedaald zijn door ihet huidige groote aanbod. Van groot belang acht adressant daarom het besluit om vee van tweede en derde soort uit de markt te doen nemen. Op een dergelijken maatregel ook voor varkens wordt aangedrongen. Adressant geeft in overweging op korten termijn aan de boeren op de gemengde bedrij ven, die zulks wensehen, het graan, dat niet voor menschelijke consumptie noodig is, te doen behouden voor zoover zij daarvan binnen de vastgestelde voedernormen op eigen bedrijf gebruik kunnen maken. Hierdoor zou aan hen tegemoet worden gekomen in hun directe uit- gaven voor veevoeder. Een tweede maatregel, waardoor de financieele moeilijkheden kunnen worden verzacht, is het betalen van een voor- schot aan de verbouwers van graan, die dit moeten leveren aan de regeering. ONGEHUWDE AMBTENAKEN ZIEN ZIOH ACHTERGESTELD. Het comite tot verweer tegen achterstelling van de ongehuwde rijksambtenaren heeft een verzoekschrift tot den ministerraad gericht. Hierin wijst het comite er op, dat bij de sala- risregeling van het rijkspersoneel het stelsel van relatief gezinsloon is opgelegd en de daaruit voortwloeiende differentieering in salaris ten nadeele vap de ongehuwde rijks ambtenaren meermalen is verscherpt. Het comite is van oordeel, dat voor gezinsloondif- ferentieering geen rechtsgrond aan te geven is en het verzoekt den ministerraad het stel sel van gezinsloondifferentieering bij de sala- rissen der ambtenaren niet meer toe te pas- sen en voor hen in te voeren een salarieering naar de waarde van de gepresteerde diensten. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Tot een bedrag van f 4.250.000. De Minister van Economische Zaken heeft het volgende bepaald: Uit het Landbouw-Crisisfonds wordt aan hen, die als teler van gewassen van den tuin- bouw zijn aangesloten bij de stichting Neder- landsche Groenten- en fruitcentrale, gevestigd te 's Gravenhage en op den dag ter uitkee- ring geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun verleend overeenkomstig de bepalingen van deze beschikking tot een bedrag van ten hoogste 4.250.000. In de Staatscourant van Maandag (no. 217) zijn nadere bijzonderheden opgenomen. VERLENGING WEERM.ACHTS-INDUSTRIE- VERLOF. Teneinde noodelooze verplaatsing te ver- mijden wordt aan de dienstplichtigen, al of niet een rang bekleedend, en reserve-officieren, aan wie een maand verlof is verleend tot het verrichten van werkzaamheden in bedrijven en fabrieken, die opdrachten uitvoeren ten be- hoeve van de weermacht (z.g. weermachts- industrieverlof), ook indien het verleende ver lof terugkeer voor den l!5en November zou voorschrijven, vergund, in afwachting van de beslissing op de aangevraagde verlofsverlen- ging in het bedrijf werkzaam te blijven. ONTSTEMMING OVER DE PRIJSFLUCTUATIeN IN DEN MELHHANDEL. De Oentrale Besturenborid van Zuivelhan- delorganisaties heeft in een Vrijdag 2 Novem ber te Amsterdam gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken om met het oog op de belangen van den melkhandel en in het bijzonder die van de slijters, de verhoogingen van de prijzen in den melkhandel niet zoo kort op elkander te doen volgen, op grond van de daardoor bij de afnemers ontstane ontstem- ming en het dientengevolge reeds sterk ach- teruitgeloopen debiet. Men verzoekt de betrokken instanties ern- stig daarmede te willen rekenen, omdat het leVenspeil van vele slijters reeds tot een mini mum is gedaald. Deswege wordt de aandacht van den minis ter van economische zaken gevestigd op de wenschelijkheid, om, indien eenigszins moge lijk, zoo spoedig doenlijk te komen tot een voor het geheele gebied geldenden verhoog- den minimumprijs, waardoor bestaande moei lijkheden worden on'dervangen, waarbij dan, zoo noodig, tot een gerectificeerde zuivel- waardeberekening kan worden gekomen. Het hoofdbestuur zal deze bezwaren met een algemeene toelichting ter kennis van den minister van economische zaken brengen. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE GEMENGDE BOERENBEDRIJVEN. Het dagelijksch bestuur van ,,Landbouw en Maatschappij" heeft een schrijven aan den Minister van Economische Zaken gericht, waarin adressant zijn teleurstelling uitspreekt over het feit, dat de prijsverhooging van diverse agrarische producten z.i. niet zoodanig is geweest, dat daardoor de noodzakelijke redelijke belooning voor den agrarischen arbeid is gewaarborgd of verkregen. Vele gemengde bedrijven op de lichtere gronden verkeerefi in financieele moeilijk heden. IS DE ,J>EUTSCHLAND" ONTDEKT? Zooals men weet opereeren de beide Duit- sche vestzakslagkruisers „Deutschland" en ,.Admiraal Scheer" sinds eenigen tijd in den Atlantischen Oceaan, waar zij het vooral ge- munt hebben op de koopvaardijschepen, zoo- wel Britsche als de neutrale koopvaarders, welke contrabande aan boord zouden hebben.' Zoo heeft de „Deutschland" o.a. het Ajmeri- kaansche schip „City of Flint" aangehouden en een Engelsch vrachtschip in den grond irc- boord. Naar de Tel. uit Londen weet te melden, hebben de Britsche en Fransche oorlogssche- pen „ergens in den Atlantischen Opeaan" de plaats kunnen vaststellen waar de ,,Deutsch- land zich bevindt. Er zouden voorbereidin- gen worden getroffen om een aanval op de ,Deutschland" in te zetten. DRIJVENDE MIJNEN IN DE SONT. Naar schajtting bevinden zich thans 300 drijvende mijnen in de Sont. Zondag waagden zich maar weinig schepen in dit vaarwater Verscheidene mijnen zijn aan de Deensche kust aangespoeld en ontploft, zoodat veel rui- ten vernield werden. Het geluid der ontplof- fmgen werd tot in de buitenwijken van Kopen- hagen gehoord. Tot dusverre zijn ten minste 30 dooden aan de Deensche Oostkust aange- spoeld. Worden de Zweedseh-Duitsohe handels- besprekingen afgewacht? Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de de vorige week aangekondigde uitbreiding van de Duitsche mijnenversperring voor de Sont, waardoor de Zweedsche scheepvaart in hooge mate bemoeilijkt zou worden, nog niet tot stand gekomen is, en dat de vaart om Fal- sterbo, die de laatste dagen practisch stil ge- legen heeft in verband met de onzekerheia over de uitgestrektheid van het Duitsche mijn'enveld, hervat zal worden. In politieke kringen acht men het mogelijk, dat de uitbreiding van de versperringen is uitgesteld in afwachting van'het verdere ver- loop van de Duitsch-Zweedsche handelsbe- sprekingen. Men waarschuwt er echter voor de gevolgtrekking te maken, dat Zweden „dus zou moeten onderhandelen onder bedreiging met rigoureuze maatregelen tegen zijn scheep" vaart, want even belangrijk als het voor Zwe den is een doorgang tusschen Oostzee en Noordzee open te houden voor het aanzienlijke deel van zijn in- en uitvoer, dat om Falsterbo pleegt te gaan, is het, zoo zegt men hier, voor Duitschland om zijn handelsbetrekkingen met Zweden zoo goed mogelijk te handhaven. Men denkt hierbij natuurlijk in de eerste plaats aan den invoer van Zweedsch ijzererts. De correspondent der N. R. Crt." te Stock holm meldde Maandagavond: De desbetreffende Duitsche autoriteiten hebben een uitbreiding van de mijnenversper ring voor den Zuidelijken toegang tot de Sont aangekondigd, welke buitenlandsche zaken voor een moeilijk probleem heeft gesteld, om dat die uitbreiding volgens de Zweedsche op vatting beteekent, dat er Duitsche mijnen op Zweedsch zee-territorium worden of zijn uitgelegd. 'Zweden heeft naxnelijk als grens van zijn territorium op zee een lijn vastgesteld op een afstand van vier zeemijlen of 7408 meter van land of van z.g. basislijnen, wat als wij het wel hebben oorspronkelijk een Noorsche regel is, welke echter door de toch aan tradities hechtende Noren verlaten is om zich aan te sluiten bij de door de meeste landen aange nomen drie^mijls-igrens. Over het algemeen is in den vorigen oorlog die Zweedsche vier- mijls-grens gerespecteerd en tot nog toe zag het ook naar uit, dat dit thans opnieuw het geval zou zijn. Toen de Duitschers hun mijnen- versperringen voor de Sont legden als onder- deel van hun afsluiting van de Oostzee legden zij aan den Deensohen kant de mijnen tot op drie mijl van de kust, maar aan de overzijde, bij de Zuid-West-punt van Zweden bleven zij vier mijl uit de kust, althans officieel, want volgens mededeelingen in sommige bladen is het niet uitgesloten, dat de Duitschers toen een soort compromis met zichzelf aangingen en in de practijk de buitenste mijnen minder dan vier, maar ook meer dan drie mijlen van de Zweedsche kust'lijn af legden. Volgens de jongste mededeeling is deze mijnenversperring aan den Noordkant uitge- breid, waarbij op twee plaatsen de grens van het mijnenveld is komen samen te vallen met cirkelbogen, die met een straal van drie mijlen getrokken zijn van voor de kust liggende eilandjes. In verband met deze uitbreiding van de mijnenversperring heeft een gedachtenwisse- ling tusschen Berlijn en Stockholm plaats ge- had. Zweden heeft, blijkens een mededeeling van buitenlandsche zaken, in zijn antwoord op de Duitsche nota alle voorbehoud gemaakt. De uitbreiding van de mijnenversperring, die nog niet plaats gehad zou hebben, is in zooverre van belang voor de scheepvaart, dat aan de Zuid-Westpunt van Zweden groote vaartuigen alleen onder zeer gunstige omstan- digheden door de drie-mijls-zone zouden kun nen passeeren, zonder al te veel kans te loo- pen, vast te raken. Op verscheidene plaatsen aan de Zweedsche kust, waar weliswaar geen mijnenversperringen zijn, maar wel bewakings- vaartuigen van oorlogvoerende mogendheden op de loer kunnen liggen, gaat de zgn. neu trale vaargeul rakeling langs de grens van de vier-mijls-zone. MOLOTOW VIERT DEN VERJAARDAG VAN DE OCTOBER-REVOLTJTIE. Tegenover het kapitalisme. In een te Moskou gehouden bijeen- komst ter gelegenheid van den 22sten verjaar- dag der Octoberrevolutie, heeft Molotow, de voorzitter van den raad van volkscommissaris- sen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken van de Sowjetunie, meldt de N. R. Crt., het woord gevoerd. Molotow begon zijn rede met een requisitoir tegen de kapitalistische en imperialistische landen, die, naar hij zeide, geen andere mid- delen hebben om hun binnenlandsche moeilijk heden te verbergen, dan hun toevlucht te nemen tot internationale avonturen. Op dit oogenblik zijn 570 millioen menschen betrok ken bij een oorlog in het Verre Oosten en in Europa. Eenerzijds zien wij Frankrijk en Groot-Brittannie, die niet slechts hun eigen bevolking in den oorlog betrekken, maar ook die van hun kolonien. Tegen deze landen ver- heft Duitschland zich, dat op het oogenblik de tweede Europeesche mogendheid is. De pogingen der kapitalistische en imperia listische landen, om de Sowjetunie in den oor log te betrekken, zijn mislukt. Wij hebben op nieuw aangetoond, aldus Molotow, dat de Sowjetunie zich niet laat leiden door den geest van anderen, doch op eigen inzicht vertrouwt. terwijl de kapitalistische wereld zich steeds meer moeite geeft het aantal oorlogvoerenden te verhoogen en de neutrale landen in den oor log te betrekken. Indien deze oorlog moet voortduren de leidende kringen in Frankrijk en Engeland doen al het mogelijke om het zoover te krij- gen zal het aantal neutrale landen steeds kleiner worden. Hieraan moet echter worden toegevoegd, dat sommigen gebruik maken van hun neutraliteit om uit den oorlog zekere geldelijke voordeelen te behalen, ten koste van het ongelhk van anderen. Indien men zich niet tegen den oorlog verzet, zal hij tot een broederstrijd in de geheele wereld worden. Tegen uitbreiding v%n den oorlog. Een vergelijking tusschen de positie der kapitalistische landen en die van de Sowjet unie, valt niet in het voordeel van het kapita lisme uit. De kapitalistische wereld is ver- molmd, de barsten in haar organisme ver- meerderen zich, haar interne kracbten worden ondermijnd, zij kan niet meer bestaan zonder oorlog en zonder imperialistische avonturen, ondanks alle rijkdommen, welke opgehoopt zijn in handen van de leidende groep. Het is onwaar, dat de huidige oorlog be- gonnen is om de democratie te verdedigen. Men kan niet verwachten, dat degenen, die er verantwoordelijk voor zijn, hem vrijwillig zul- len opgeven. iHet is dus waarschijnlijk, dat de oorlog zich zal uitbreiden, met gelijktijdige uit breiding van de kapitalistische overheersching. De Sowjetunie is besloten zich daartegen te verzetten, daarmede handelend in het belang van de geheele menschheid. Het is duidelijk, dat de binnenlandsche consolidatie van de Sowjetunie en de versterking van haar inter nationale positie niet slechts een plicht is van het Sowjetvol'k, maar ook in het belang van al degenen, die een spoedig einde wensehen van dezen oorlog. Het revolutionaire karakter van de sowjet- beschaving is niet gelegen in de verwerping van het oude cultureele erfdeel van het land. Wij, bolsjewiki, aldus Molotow, waardeeren de geschiedenis, en weten, dat de socialistische vooruitgang alleen mogelijk is, indien hij steunt op de roemrijke geschiedenis van het verleden. De vaderlandsliefde, waarvan ons volk is doordrenkt, ,is reeds aan den dag ge- treden in het Verre Oosten evenals in de Wes- telijke Oekraine. Onze helden storten zich in den strijd onder den kreet ,,voor het vaderland, voor Lenin", want het vaderland en het com- munisme zijn een. De iSowjetunie, dat wil niet alleen zeggen een bloeiende industrie, een wel- varend landbouwbedrijf, dat wil in de eerste plaats zeggen: tientallen miljoenen menschen, die zich bewust zijn van hun plicht jegens hun vaderland en jegens andere landen in de ge heele wereld. De beste vredespolitiek. Overgaande tot de binnenlandsche politiek, zeide Molotow: De trotskistische verraders die in dienst stonden van vreemde mogendheden, hebben hun misdadige plannen, welke zij zoowel in den Kaukasus, als in de Oe'kraine en elders smeedden, niet kunnen uitvoeren. De Sowjet unie bleef onwrikbaar en eensgezind. Onlangs heeft zij haar grondgebied uitgebreid. Wat de buitenlandsche politiek betreft, de kapitalistische landen zien meer en meer in, dat de Sowjetunie niet zoodanig is, als zij haar graag gezien hadden. De Sowjetunie is machtig en onaantastbaar. Jarenlang hebben wij de veiligheid van ons land bewaakt en ge- zorgd voor de versterking van haar macht. Het heeft ons veel gekost, maar wij zijn er in geslaagd den volkeren van de Sowjetunie den vrede te verzekeren. Wij weten niet, aldus Molotow, voor welke beproevingen wij in de toekomst nog zullen komen te staan. Wel weten wij, dat wij de defensieve kracht van ons land steeds verder gaan opvoeren. Voor geen enkele beproeving, wel'ke uit het buiteniand komt, zijn wij be- vreesd. Wij weten, dat de beste politiek der Sowjetunie de vredespolitiek is, die ons reeds talrijke successen bezorgd heeft. Daaraan zul len wij vasthouden. Dat is de wil van het volk bezield door de politiek van de partij, van Lenin en iStalin. Wij zullen den weg volgen, welke Lenin heeft uitgestippeld, want die voert naar de definitieve overwinning van onze macht. De rede van Molotow heeft anderhalf uur geduurd. naar den dichtstbij gelegen gendarmeriepost is gebracht. Hoewel de Fransche onder- officier beweerde, dat hij en andere Fransche militairen geregeld in het eae kwamen, het- welk trouwens maar enkele meters over de grens ligt en bovendien tot dusver, niemand da,artegen eenig bezwaar had gemaakt, werd hij toch, op bevel van de bevoegde autoritei ten voor den duur van den oorlog '~reinter- neerd. HET MANIFEST VAN DE COMiMUNISTISCHE INTERNATIONALE. Den avond voor den 22sten verjaardag der Octoberrevolutie heeft de Communistische In ternationale een manifest gepubliceerd, waar in, volgens het uittreksel van Reuter, zoowel Duitschland als Frankrijk en Engeland worden aangevallen. In die manifest worden de burgerlijke re- geeringen aan de kaak gesteld, die in oorlog zijn en wordt een beroep gedaan op de arbei- ders der oorlogvoerende landen om in opstand te komen tegen hun regeeringen. Het heeft hier eenige verrassing gewekt, aldus meldt Reuter, dat het manifest blijkbaar ook gericht is tot de Duitsche arbeiders. Italie wordt ervan beschuldigd, dat het zich afzijdig houdt en afwacht om zich bij de win- nende partij te scharen en in den buit te deelen. De heerschende kringen van Engeland, Frankrijk en Duitschland, zoo vervolgt het manifest, voeren oorlog om de wereldover- heersching. De kapitalistische landen, die laat in de arena der koloniale expansie getreden zijn, strijden tegen de Engelsche, Fransche en Amerikaansche wereldhegemonie. Zij wen sehen in hun voordeel een nieuwe verdeeling te bewerkstelligen van de grondstoffen, de levensmiddelen, het goud en de kolonien. Dat is de ware beteekenis van dezen oorlog, welke onrechtvaardig, reactionair en imperialistisch is. Zulk een oorlog kan door de arbeidende klassen niet gesteund worden. Sinds ruim twee jaar folteren de Japansche imperialisten China, dat vecht voor zijn onaf- hankelijkheid. De burgerlijke dictatuur werpt het demo- cratische masker af, onderdrukt de arbeiders- organisaties en vegtigt een bewind van oorlog en terreur. Zoowel in de oorlog- als niet- oorlogvoerende landen pleegt de burgerlijke dictatuur brutaalweg roof op de arbeiders, door hun werkuren te verlengen, hun loonen te verlagen en den prijs der noodzakelijke levens- behoeften te verhoogen. Een handvol specu- lanten en klaploopers profiteert van het bloed en het lijden der arbeiders. Gelooft hen niet, die u oproepen onder leu- zen van nationale eenheid, aldus het manifest. Wat hebben de arbeiders gemeen met de kanonnenfabrikanten en de handelaars in men- schenbloed De bourgeoisie zoi* dezen oorlog niet hebben kunnen beginnen of voeren zonder de hulp van de verraderlijke leiders der sociaal- democratische partijen. Zij hebben de bank- roete vaan van de Anti-Komintern geheschen. Er dient een strijdbare eenheid van krachten te komen voor den strijd tegen den oorlog, tegen de reactie en het kapitaal. Zulk een eenheid is thans mogelijk doch alleen zonder en tegen de leiders van de sociaal-democratie, die voiledig is overgegaan in dienst van de imperialisten. De arbeiders kunnen geen front vormen met de sociaal-democraten en leiders der kleinburgerlijke paytijen, die den oorlog steunen. De Komintern roept de arbeiders op het Chineesche volk te beschermen tegen de im perialistische indringers. Zij roept de arbei ders op zich te keeren tegen hen, die den oor-* log willen voortzetten en te eischen, dat de echtgenooten, zoons en broeders terugge- bracht worden uit de Ioopgraven. TER AFSCHRIKKING. Een man, die op 21 October in de Manteu- felstrasse te Berlijn misbruik makende van de verduistering, een alleenloopende dame haar handtaschje heeft ontrukt is Maandag ter dood gebracht. DE THETIS. De Thetis ligt thans in de Moelfrebaai op de kust van Noord-Wales. Daar hebben ver- tegenwoordigers van de regeering en leden van het Hof van Onderzoek met deskundigen van de admiraliteit en de werf, welke de boot gebouwd heeft, een onderzoek ingesteld. Zij waren vergezeld van fotografen met licht- toestellen. In de boot bevinden zich nog 34 lijken, doch niet in de afdeeling, welke Maandag is onder- zocht. Bij de heden gehouden verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te TerneuZen, wegens periodieke aftreding voor iHETZELFDE DOEL ALS IN DEN VORIGEN OORLOG". Frankrijk in 1940 en Amerika in 1917. De New-York Herald Tribune" publiceert een verklaring, die de Fransche opperbevel- hebber, generaal Gamelin, heeft afgelegd tegenover de bij het algemeene hoofdkwartier der Geailleerden geaccrediteerde Amerikaan sche journalisten voor hun vertrek naar het front. Frankrijk, aldus Gamelin, heeft tegen het Nazi-Duitschland van thans de wapens opge nomen om dezelfde redenen als die welke in 1917 den Ver. Staten aanleiding gaven, den oorlog te verklaren aan het Rijk der Hohen- zollerns, d.w.z. voor de verdediging der be- schaving. De generaal trok een parallel tusschen de tegenwoordige houding van Frankrijk, dat den oorlog is ingegaan om het geallieerde Polen te verdedigen, en die van de Ver. Staten in 1917. Frankrijk heeft niet aangevallen, doch het heeft de wapens opgenongen om het beginsel te verdedigen, volgens hetwelk de kleine naties in naam der beschaving evenals de groote het recht moeten hebben te leven. MIJNEN GEVAAR. Naar Havas uit Kopenhagen meldt zijn door stormweer honderden mijnen uit het mijnen veld, dat de Duitschers gelegd hebben, losge- slagen. Tal van mijnen, welke aanspoelden, zijn tot ontploffing gebracht. FRANSCH ONDER-OFFICIER GEINTERNEERD. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat een Franseh onder-officier, die te Rumes, bij Doomik de grens had overschre- den, om een glaasje bier te gaan drinken in een cafe, gelegen op Belgisch grondgebied, door een Belgisch soldaat werd aangehouden en PAMFLETTEN VOOR DE MO DAMME DAANSCHE MILITAIREN IN FRANKRIJK. Luxemburgsche jagers hebben in het bosch van de stad Luxemburg, het „Baunbusch" op 2 K.M. van de hoofdstad, geheele pakketten pamfletten gevonden, met den volgenden tekst „Muzelmansche soldaten uit Algiers, Ma- rokko, Tunis. Gij zijt Fransche soldaten'. Wij begrepen hoe gij op U naamt voor Frankrijk te strijden. Maar waarom voor Engeland, dat Frankrijk in dezen oorlog heeft medegesleept en welks belangen niet op het spel staan? Waarom tegen Duitschland, dat er niet aan gedacht heeft ook maar het kleinste stukje Franschen grond te veroveren? Algerijnen, Tunisiers, Marokkanen. Hebt gij werkelijk lust op het veld te blijven voor de Engelschen, die uw Muzelmansche broeders hebben gedood en nog dooden? Aan den achterkant' der pamfletten staat dezelfde tekst in het Arabisch. DUIKROOTEN VAN OORLOGVOERENDEN MOGEN NIET IN AMERIKAANSCHE WATEREN KOMEN. In een proclamatie over de duikbooten ver- biedt president Roosevelt aan onderzeeers van de oorlogvoerende landen de havens of de territoriale wateren van de Vereenigde Staten binnen te komen, de zone van het Panama- kanaal uitgesloten behalve wanneer zij daarheen gedreven worden door force majeure. In dit geval moeten zij binnenkomen en ver- trekken met de commandotoren' en bovenbouw boven water en met de vlag geheschen. AUTOMATISEERING TELEFOONNET. Met ingang van 14 November a.s. te 1 uur namiddag zal de automatiseering van de telefoon worden ingevoerd. Het net te Othene wordt van af dien dag opgeheven en de aan- sluitingen overgebracht op Terneuzen. VERKIEZING NOTABELEN NED. HERV. KERK. Aan de gister gehouden verkiezing voor drie notabelen der Ned. Herv. Kerk hebben 99 kiesgerechtigden deelgenomen. Twee biljet- ten waren van onwaarde. Herkozen werden de heeren P. K. Dees met 92 en G. H. Kooman met 85 stemmen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer F. Jansen, werd gekozen de beer M. Romeijnsen, die 76 stemmen verwierf. ti! p ?n grootbedrijf der heeren I. van en r' F„P' T^an der peP. J- A. van Rompu Vfrschaffel, werden candidaat o Win,i C nde leden, benevens de heer C. Wind van Merkesteyn heeren^ E ^^rijf t re den af de heeren E. P. Fassaert, J. M. Oggel A de neze en A. J. Wijffels. Ook 'dfze heeren werden candidaat gesteld, benevens de heeren A. M. Moggre, A. J. Cambier en F. A. L van Vroon Maarleveld. ZEEUWSCHE BLINDENVEREENIGING. De gisteren in het „Luxor Theater" gegeven propaganda-filmavond der Zeeuwsche Blin- denvereeniging genoot veler belangstelling Namens de commissie van voorbereiding werd een welkomstwoord gesproken door den heer N. J. Harte, die daarmede als voorzitter van Wisstngen lnIeidde de heer a A- Verlinde, uit Deze zette in het kort uiteen het doel der bijeenkomst, deelde mede, dat door hem buiten het uitgegeven programma eenige muzieknum- mers op de piano zouden worden uitgevoerd en dat nevens het vertoonen der films een toe- spraak zou worden gehouden door den heer Joh. van den Berg, propagandist van den Nederlandschen Blindenbond. Nadat door den (heer Verlinde op verdienste- hjke wijze een muzieknummer was ten beste gegeven waarmede hij den algemeenen bijval der hoorders oogstte, hield de heer Van den Berg, ter mleiding van de film „Wakende HgJn J:en toespraak over „Omglansde wol- ken iHij schetste daarin den toestand waarin de bhnden vroeger verkeerden. Deze werden toen als volmaakt hulpelooze wezens be- schouwd die van liefdadigheid moesten be staan. Zij waren diep afhankelijk. Dit heeft geduurd, tot er mannen optraden, die meen- den, dat men toch ook op andere wijze kon tegemoetkomen aan den toestand van afhan- kelijkheid waarin de blinden verkeeren en waardoor het bun mogelijk zou worden een zelfstandig besfkan te leiden. Het bekende brailleschnft, waarmede men de blinden door het voelen van geprikte letters kan leeren lezen en schrijven was daarvan een uiting doch ook kunnen de blinden verschillende vak- ken uitoefenen. Er is eens uitgesproken, dat voor wien God de deur sluit, Hij ook een lich- tend venster opent. Dit acht spreker van toepassing- voor de blinden. Werd er in sociaal opzicht vroeger voor de blinden niets gedaan, daarin is verbetering gekomen, sinds in 1895 de Nederlandsche Blandenbond is opgericht, ofschoon van de hoofdverlangens die de Bond propageert en waarvoor verzoeken tot de regeering'zijn gericht nog niets is bereikt, met name een leerplicht voor de blinden en het verzekeren van een minimumbgstaan, waardoor de blinden als gehjkwaardige menschen een zelfstandig bestaan zouden kunnen leiden. In de film „Wakende ocgen" maakte men kennis met de dressuur van en het gebruik van geleidehonden in de Ned. Geleidehonden- school te Amsterdam. Dit was een zeer belangwekkende ftlm, en zij boeide de opge- komenen ten zeerste. De wijze waarop de afgenchte trouwe vrienden der blinden hunne meesters waarschuwen voor oneffenheden en Wai !S meer zij op den wes en hoe zij dezen wetten te behoeden en te leiden om zelfs door druk verkeer een veiligen weg te betreden wekte bewondering. In de tweede film, die na de pauze werd vertoond, wordt een blik geschonken op het leyen der blinden in het verleden en de moge- lijkheden die voor hen zijn geopend door het mnchten der Blindenschool te Amsterdam, waar zij leeren lezen en schrijven, en ook ver schillende vakken aanleeren. Hoe de blin den aan gymnastiek en zwemsport doen en hoe deze, wanneer zij een doelmatige opleiding ontvangen, niet de hulpelooze menschen zijn, waarvoor men hen gewoon- lijk aanziet. Een blinde kan een zeer goede pianoleeraar en pianostemmer zijn, bet mandenmaken leeren, er zijn er ook werk zaam op kantoren als stenotypist en zij ver richten hun werk tot tevredenheid hunner werkgevers. Ongetwijfeld is het aansehouwen dezer film een openbaring voor het leven der blinden en heeft er een geheel anderen kij'k op dan men daaromtrent gewoonlijk koestert. Het succes van de vertoonde films werd ten zeerste verhoogd door de explicaties van den heer Van den Berg, waarbij verwondering wekt hoe hij op den juisten tijd de verklaring voor de op het doek komende beelden weet te geven. Hij drukte aan het slot de hoop uit dat het doel, waarmede deze avond is gegeven zal mogen worden bereikt, en dat velen er aan leiding in zullen vinden om het werk der ver- eeniging, die zich beijvert verbetering te bren gen in het lot der blinden, die een zoo kost- baar zintuig moeten missen, te steunen. Hij sprak namens de vereeniging een woord van dank voor den steun, genoten van de com missie van voorbereiding en voor mej. De Ruijter met de meisjespadvindsters, die' den voorverkoop van programma's hebben ver- zorgd. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Gisteren mochten wij den eersten ontspan- nmgsavond voor de alhier gelegerde militairen meemaken. Het initiatief voor dit ,,feest" was uitgegaan van de vereeniging „Dijkstraat-reclame". Dat dit door de militairen zeer gewaardeerd werd, bleek wel uit het feit, dat de zaal van 't Cad ,,'t Soheepje" tjokvol was. De heer Wieland sprak een kort openings- woord, waarna het Dijkstraatlied door alien uit voile borst werd meegezongen. Verder werd de avond gevuld met muziek, zang en voordracht. Gezeten aan keurig versierde tafels, onder het genot van een sigaar, hebben de mannen" zich kostelijk geamuseerd. Tijdens de pauze werden broodjes en gebakjes verstrekt. Aan het einde van den avond sprak de kan- tonnementscommandant een woord van dank tot de organisatoren van dezen avond en met een driewerf hoera voor de Dijkstraat werd de avond besloten. WATERSCHAP. Bij Koninklijk besluit is benoemd met in- gang van 22 December 1939 tot dijkgraaf van den Hellegatpolder, de heer W. Dees Pzn te Zaamslag. Van officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat van Maandag j.l. af het leveren van rogge- meel of gebroken rogge aan bakkers, bloem- verwerkende industrieen en roggebroodfabrie- ken slechts is toegestaan tegen de door den besteller in te leveren bonnen, met aange- hecht geleidebiljet, welk biljet dient ter dek- king van het vervoer naar den besteller en door dezen moet worden bewaard.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2