Sport 0e oorlog in Europa. Gemengde Berichten LUCHTGEVEOHT BIJ DE FIRTH OF FORTH? TERNEUZEN, 6 NOVEMBER 1939. DE ONREGELMATIGHEDEN TE KRABRENDIJKE. VOETBAL. DE BETEEKENIS VAN DEN STAAT VAN BELEG. HOEK. ZELZATE. Van onze Adverteerders RECHTSZAKEN. &M Amerikaansche Congres hebben voldaan aan den oproep van presildent Roosevelt. Het rechtvaardigheidsbesef en de beweging ten gunste van de democratieen hebben de over hand verkregen over het streven der isola- tionisten. Het debat in het Huis van afge- vaardigden is bovendilen geeindigd met een manifestatie, welke geen twijfel overlaat over de vraag, aan welken kant d<5 Amerikaansche sympathieen zijn. BankheaJd, de voorzitter van het Huis, heeft geconstateerd, dat de op- heffing van het wapenuitvoerverbod voor- deelig is voor Frankrijk en Engeland. Havas melidt uit Rome, dat de opheffing van het wapenuitvoerverbod door het Huis van Afgevaardigden op in het oog vallende plaatsen vermeM wordt door de Italiaansche couranten. Ofschoon deze zich voorloopig een volkomen reserve opleggen, wordt over het besluit te Washington in politieke kringen in Italie toch zeer druk besproken. Men is van oordeel, dat de stemming in het Huis van Afgevaardigden een nieuw succes is voor president Roosevelt, terwijl de groote meer- derheid, waarmee het besluit viel, de positie van den president nog heeft versterkt. Wat nu de gevolgen zullen zijn van de op heffing van het uitvoerverbod op het huidige conflict, constateert men, dat Frankrijk en Engeland er het uitsluitende voordeel van zullen hebben. Engeland en Frankrijk be- schikken over vrijwel onuitputtelijke hulp- bronnen en zijn meester van de zee, hetgeen hun zal veroorloven in de Vereenigde Staten alies te koopen aan oorlogstuig en schiet- voorraad, waarvan zij nut kunnen hebben. Dit is een groot voordeel voor de beide democra- tische staten en zal misschien het defmitievc resultaat van den oorlog bepalen. Nader wordt uit Parijs nog gemeld, dat men daar het besluit van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden over de wijziging der neutraliteitswet besohouwt als een gebeur- tems van groote moreele, maar ook materieele beteekenis. Het besluit heeft in Parijs krach- tige voldoening gewekt en men brengt er hulde aan het reohtsgevoel, dat in de debat- ten in het Amerikaansche Oongres en ook in het persoonlijk optreden van president Roose velt'tot uiting kwam. Men ziet er een be- vestiging in van de opvatting, door president Roosevelt zelf geformuleerd, dat n.l. de Ame- rikanen in hun daden neutraal moeten blij- ven, maar dat niets hun belet neutraal te blijven in hun denken. Het gebeurde te Washington is een succes zoowel voor presi dent Roosevelt als voor de democratieen. In een persconferentie heeft president Roosevelt zijn voldoening te kennen gegeven over de groote meerderheid, waarmede het huis van afgevaardigden het opheffen van het embargo op wapenen heeft goedgekeurd en hij gaf zijn toestemming tot het publiceeren van de volgende verklaring: „Ik ben verheugd dat het wetsontwerp aan de Vereenigde Sta ten hun historische positie van neutraliteit terug heeft gegeven". Verder decide de presi dent mede, dat hij een aantal proclamaties zou uitvaardigen, wanneer de wet ondertee- kend zal zijn, waarbij de toepassing van de wet zal worden geregeld. Te dien einde heeft hij besprekingen gevoerd met Serle en Cordell Hull. Na de onderteekening van de neutarlitiets- wet zal president Roosevelt een proclamatie uitgeven, waarin hij de oorlogvoerenden zal opnoemen en een opsomming zal geven van de wapens, munitie en het oorlogsmateriaal, welke onder deze wet vallen. Roosevelt heeft een groote speling voor de uitlegging der wetsbepalingen. Hij zou er ook schroot in kunnen opnemen. De Amerikaansche scheepvaart voelt reeds de emstige beperkingen als gevolg van het verbod van de oorlogszone binnen te gaan. Amerikaansche scheepvaart maatschappen hebben voor onbepaalden tijd het vertrek van verschillende schepen udtgesteld. De reederijen hebben medegedeeld, zelfs genoodzaakt te kunnen worden de werkzaamheden tot het einde van den oorlog te staken. Volgens den voorzitter van de commissie voor de koopvaardij van het Huis van Afge vaardigden, Schuyler Bland, zal het gevolg van de wet zijn, dat 92 Amerikaansche sche pen uit de oorlogszone zullen worden geno- men en dat acht buitenlandsche handelswegen zullen worden opgegeven. United Press meldt uit Edinburg: Een Schotsch blad meent te weten, dat een gevecht tusschen Britsche gevechtstoestellen en Duitsche bommenwerpers is geleverd boven zee, op twee mijl afstand van Firth of Forth. Spoedig nadat de vijand gemeld was, naderden zijn vliegtuigen de Sohotsche kust. De Britsche gevechtstoestellen stegen op en vlogen in de richting van de zee, om de Duit- schers op te vangen. Een luchtgevecht van groote hevigheid tvolgde in de onmiddellijke nabijheid van de Firth of Forth. In de Schotsche steden werd geen luoht- alarm gemaakt en er werd in de omgeving van de Firth of Forth geen luchtweergeschut gehoord. FRANSCHE DUIKBOOT TORPEDEERT DUITSOH VRAOHTSCHIP. o Een Duitsch vrachtschip, de ,,Togo", is door een Fransche duikboot getorpedeerd. Dit is door de ,,1'Avenir Colonial" te Leopoldsville aan het Brusselsche blad ,,Le Soir" gemeld. De ,,Togo" had onlangs Boma in den Bel- gischen Congo verlaten met onbekende be- stemming. Zij is bij Lobito (Angola) tot zin- ken gebracht. Het sohip mat 5042 ton. AEG. NED. VERBOND. Voor de afdeeling Oost Zeeuwsoh-Vlaande- ren van het Algemeen Nederlandsch Verbond traid op de bekende minnestreel Geert Dils, die reeds eerder alhier met zijn optreden zoo- veel bijval oogstte. De voorzitter der afdeeling, de heer H. G. C. Cohen Stuart, heeft in het openingswoord de aanwezigen verwelkomd, inzonderheid ook de militairen, die gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging om dezen avond gasten te zijn van het Algemeen Nederlandsch Ver bond. Over het winterprogramma werden nog enkele mededeelingen gedaan, waarbij gewezen werd op de wenschelijkheid om juist onder de tegenwoordige omstandigheden een te zijn; tot die eenheid van den geheelen Ne- derlandschen stam wil het Verbond het zijne bijdragen. Vervolgens heeft Geert Dils de aanwezigen geboeid met vele bekende en minder bekende Nederlandsche liederen. Zijn optreden heeft eens te meer bewezen, hoe rijk de Nederland sche liederschat wel is; zijn programma, vol afwisseling van luim en ernst, viel ten zeer- ste in den smaak. Aan het slot heeft de voorzitter den zanger geluk gewenscht met het feit, dat hij voor de eerste maal na zijn ziekte optreedt en dit met zooveel vuur en toewijding. A.R.J.A.-GLUB „PRO REGE". Vrijdag 1.1. kwam deze club in' 6e jaarver- gadering bijeen onder leiding van haar voor zitter Mr. H. v. d. Belt. Na de gewone ope ning kreeg de heer J. F. van Strien gelegen- heid zijn inleiding over ,,De Christ. Hist. Unie" te houden. Hij ging daarin het ontstaan van die partij na en lichtte vervolgens de actueele verschilpunten tusschen C.H. en A.R. toe. In de daa.rop volgende bespreking kwam de mogelijkheid van hereeniging ter sprake. In het tweede deel der vergadering werden de jaarverslagen voorgelezen. Het verslag van den penningmeester, den heer L. Heijgelaar, was even gunstig als dat van den secretaris, den heer J. Huijssen, ongunstig. Naar aanlei- ding hiervan werd een propaganda-actie be sproken ter uitbreiding van het ledental. Nadat de heer J. Stouthamer namens de A.R. kiesvereeniging nog de club gefeliciteerd had, volgde de sluiting van deze, mede door de voor afwisseling Zorgende varia en thee, zeer gezellige en geslaagde vergadering. DE FIEMAVOND VAN WEGE DE ZEEUWSOHE BLINDENVEREENIGING. I het reizen per spoor en het daaraan verbonden I verblijf op de spoorwegstations. Aanvragen tot het verkrijgen van een ver- gunning als bovenbedoeld, moeten worden ge- richt tot den opperbevelhebber van land- en zeemacht en schriftelijk worden ingediend bij het hoofd van sectie 3 van de afdeeling Land- macht, van het Alg. Hoofdkwartier. Voor een groot deel het Watergebied. Wij. kunnen hieraan nog toevoegen, dat, zoo- als de lezers zullen hebben opgemerkt, bij de vermelding omtrent den in s>taat van beleg verklaarde gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande- ren een noot (1) was geplaatst, vermeldende: 1 „voor wat betreft het in de Wester-Schelde gelegen deel der gemeente van af de laag- waterlijn". Naar men ons informeerde moet ,,van af de laagwaterlijn" gelezen worden en dan verder rivierwaarts zoodat het land- gedeeite dier gemeenten, waaronder o.m. ook Terneuzen, n i e t in staat van beleg ver- klaard is. EEN MERKWAARDIG LEGAAT. In de laatstgehouden gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der weten- schappen heeft, meldt de Midd. Crt., de voor zitter, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. voorgesteld als legaat te aanvaarden een groot en zwaarverzegeld pakket, bevattende de auto- biografie in twee deelen van doctor Albert Willem van Renterghem, geboren 9 Juni 1845 te Goes en lid van het Genootschap. Deze autobiografie is bij testementaire beschikking van den overledene gelegateerd aan het Zeeuwsch Genootschap der Weten- schappen, onder beding evenwel, dat zij tot I volgende" 1 April 1975 in het archief van hpf p-priAnf. I t»-» m A. A. de D., landbouwer te Zuidzande, heeft op 6 October 1.1. te Retranchement zich schuldig gemaakt aan mishandeling van F. van Dijke, door hem te slaan en te schoppen. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. C. v. H., oud 43 jaar, hoofdonderwijzer te Krabbendijke, heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der rechtbank te Mid- delburg van 23 October 1939, waarbij hij wegens valschheid in geschrifte" is veroor- deeld tot 5 maanden gevangenisstraf. HET DRAMA IN HET OUDE MANNENHUIS TE MIDfDELBURG. Dezer dagen is gameld, dat een der ver- pleegden van het Oude Mannenihuis te Mid- delburg in de slaapzaal een medeverpleegde zoddanig in het gelaat had gestagen, dat deze een oog heeft moeten missen. De vermel ding wekte de gedachte op aan een vecht- partij tusschen de betrokken oudjes, doch al is het vermelde voor wat betreft de gevolgen juist, zoo is de aanleiding toch anders, daar de oude man die geslagen heeft tot een soort ordebewaarder was aangesteld en zich alleen te hardihandig van zijn taak heeft willen kwijten. Vrijdag werd deze kwestie voor den politie- rechter te Middelburg behandeld. Aan de i Crt. ontleenen wij daaromtrent het UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afdeeling I. Afd. A: VSViDOS 7—3; KFC—Haarlem 3—1; ADO—Blauw-Wit 34; Ajax—'t Gooi 61; DWiSStormvogels 21. Afdeeling II. Afd. A: OW—Xerxes 1—3; Sparta—Feije- ■VUiC 2—3; DiFC—HDVS DHC- noord 02; 1—1. Afdeeling IV. Afd. A: NOADLimburgia 31; LOfNGA Helmond 50; RoermondMIVV 12; Julia na 'BW 41; FSVWillem II 23- NAC Eindhoven 00. Afd. B: GoesRCS 04; Middelburg Zeelandia 42; WalcherenVlissingen 26- De ZeeuwenEMM 11. Afd. F: Biervliet—Axel 2—1; Com Boys— Terneuzensche Boys 92. Afd. G: Terneuzen—Oost burg 7—2- Aar- denburg—Uzendijke 1—4; Breskens—Schoon- dijke 15—1. Afd. H: Zeelandia 2HKC 2De Zeeuwen 2 53. Vlissingen BRITiSCH VERZET TEGEN DUITSCHEN EXPORT OVER NEUTRAEE HAVENS? De Antwerpsche cargadoors zouden, naar Havas vemeemt, bericht ontvangen hebben dat de Britsche regeering heeft besloten, zich te verzetten tegen het transitovervoer over neutrale havens van Duitsche goederen. In economische kringen is men van oordeel dat, indien dat bericht bevestigd wordt, de gevolgen zeer groot zullen zijn, aangezien daaruit zou blijken, dat de Britsche regeering de contzole ter zee zoowel op binnenkomende als op uitvarende schepen wil oefenen Het is namelijk gebleken, aldus Havas, dat Duitschland tot nu toe tot op zekere hoogte kon exporteeren en zich bijgevolg deviezen verschaffen. Wordt controle geoefend bij het uitvaren uit neutrale havens, die over land in rechtstreeksche verbinding met Duitsch land staan, dn zou Duitschland in feite niets meer uit Europa kunnen uitvoeren, of in elk geval zeer weinig. Het schijnt ds, dat Enge land overgaat tot de strikste toepassinsr van de blokkade. HET DEENSCHE M.S. CANADA GEZONKEN. Reuter meldt uit Londen: Een Deensch s.s. De Canada (11.000 ton) aan boord waarvan zich Vrijdag een ontplof- ,f..Jlad voorgcdaan, is Zaterdag gezonken. ijf sleepbooten hebben gedurende den nacht getracht het schip te behouden, doch zrj hebben haar pogingen moeten opgeven. De kapitein verklaarde, de oorzaak van de ont- ploffing niet te weten. De uit ongeveer zestig koppen bestaande bCTaannmg is in de booten gegaan na de ont- p ffing. Daarna is de kapitein met 13 man weer aan boord gegaan, doch hij mdest het ^cbip spoedig weer verlaten en werd aan boord genomen door een retfdingsboot, die oen zij naar haar station terugkeerde. acht- tien uur dienst had gedaan. HET NOORSCHE S.S. SIG GEZONKEN. Reuter meldt uit Londen: Ji1 <Ten haven aan de Oostkust zijn de over- levenden aan land gebracht van de beman nmgvan het Noorsch s.s. Sig (1342 ^5^ boord waarvan zich een ontploffing heeft voorgedaam Men vreest, dat de overige opva- renden verdronken zijn. UWh 1S6eSt€ gere<iden waren nauwelijks ge- kleed. Zij waren na de ontploffing in het wa- wr en er in geslaagd, zich aan ,vast te houden, waama zij drie gepikri d°°r Britach schiP werden op- Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit en in het vorig nummer van wege de afdeeling Zeeland der Nederlandsche Blinden- vereeniging, in het Luxor-Theater. Deze avond is bedoeld als propaganda voor het werk der vereeniging ten behoeve van onze minder bedeelde natuurgenooten, die een zoo kostbaar zintuig moeten missen. Naar aan leiding van een verzoek van onzen voormaligen stadgenoot, de heer C. A. Verlinde, organist bij de Vrijz. Hervormde gemeente te Middel burg overgebracht, heeft zich een comite van aanbeveling voor dezen avond gevormd, be staande uit de heeren Mr. P. Tellegen, H. G. Hofstee, B. J. Schreuder, Mr. G. Tichelman, C. Wind van Merkesteyn en N. J. Harte. Naar ons wordt medegedeeld, zijn de twee te vertoonen films de belangstelling ten voile waard. „Wakende oogen", de film van de Nederlandsche geleide-hondenschool laat zien hoe de honden worden afgericht en hoe deze dieren met hun toekomstige meesters ver- trouwd gemaakt worden, terwijl men ten slotte deze honden met de blinden in de prak- tijk van het leven kan zien. In de tweede film ,,Lichtende verten" wordt een blik gegeven op het leeren en werken der blinden en geeft verder beelden uit het werke- lijke leven, terwijl een toekomstbeeld een mooi slot aan het geheel geeft. COMMISSIE VAN BEROEP VOOR HENGSTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter der commissie van beroep voor keuring van hengsten de heer A. Aernoudts te Sluis. Van bevoegde zijde deelt men mede: Uit het in staat van beleg verklaren van verschillende gemeenten heeft men hier en daar den indruk gekregen, dat in die gebieden thans een soort militaire dictatuur zou ont staan. Dit is geenszins het geval. De hurgerlijke overheden behouden in het bedoelde gebied haar bevoegdheden en blijven haar taak vervullen. Daarnaast krijgen de autoriteiten, belast met het militair gezag, eenige bevoegdheden, welke zij behoeven om de landsverdedbring zoo goed mogelijk te kunnen voorbereiden'. Zoo zullen zij verordeningen kunnen vaststel- len en bevelen kunnen geven om te beletten, dat te meuwsgierige personen zich met de in- richting van de stellingen op de hoogte stel- len en zullen zij g*erechtig"d zijn zoodanige per- sonen uit dat gebied te verwijderen. Naar werd medegedeeld, gaat het in hoofdzaak hierom. Voor het gewone leven brengt onder de huidige omstandigheden het in staat van beleg verklaren vrijwel geen versehil. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft het verblijf in het gebied, dat in staat van beleg is verklaard, aan militairen van vreemde nationaliteit, al dan niet in uniform, ontzegd, voor zoover zij niet voorzien zijn van een schriftelijke vergunning. Deze vergunning is echter niet noodig voor April 1975 in het archief van het genoot schap verzegeld bewagrd blijve: nadien mag zij pas ter lezing worden vrijgegeven. Dr. Van Renterghem, geboren en getogen Zeeuw, vestigde zich later te Amsterdam en daarna te Rotterdam. Hij genoot ook buiten den engeren vakkring bekendheid door zijn publicistischen arbeid, die zich tot een wijde- ren kring dan die der psychiaters alleen richt- te; zoo is de uitstekende vertaling van Sig- mund Freuds academische voorlezingen ter inleiding tot de psycho-analyse (verschenen bij de wereldbibliotheek) van zijn hand. Gemeenteraad. In de op Dinsdag a.s., des voormiddags 9 yur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de volgende pun- ten in behandeling: 1. Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek van W. Dieleman om aan te sluiten aan het gemeenteriool. Verzoek van G. Platteeuw, om ver- laging van zijn woninghuur. Voorstel tot wijziging van de capitulan- tenVerordening. Voorstel tot voorloopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over i938. Voorstel tot het vaststellen van de ver- goeding bedoeld in artikel 101 der L.O. wet 1920 over 1938. Afrekening artikel 55 L.O. wet 1920 over de jaren 1934 tot en met 1937. Aanbieding: a. gemeentebegrooting voor den dienst 1940. b. begrooting algemeen armbestuur over 1938. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening over 1938. Idem rekening algemeen burgerlijk armbestuur over 1938 Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1939. Voorstel aangaan nieuw contract met de N.V. P.Z.E.M. inzake de straatver- lidhting. Voorstel van Burg, en Weth. tot het bouwen van een brandvrije kluis. Voorstel van Burg, en Weth.: a. tot het verpachten van de oude begraafplaats; b. tot het beplanten der nieuwe be graafplaats. Voorstel tot het vaststellen van een ge- meenschappelijke regeling betreffende bescherming der bevolking tegen lucht- aanvallen. Voorstel tot wijziging van de verorde- ning regelende de eischen van benoem- baarheid van de Veldwachters in de ge meente Hoek. Voorstel tot wijziging der bouwverorde- ning. Reclames hondenbelasting. Idem schoolgeld. 2. 3. 5. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. burgerlijk 15 16. 17. 18. 19. Verkeersongeluk te Terdonk. Terzake van het verkeersongeluk te Ter donk op 17 Juni 1.1. waarbij de wielrijder R. Buyck uit Zelzate, in dienst bij den mecani- cien C. Robrecht uit Mariakerke, emstlg werd gewond en zijn motorfiets danig werd ontred- derd, is de bestuurder van de aanrijdende auto, zekeren C., door de rechtbank te Gent veroordeeld tot fr. 700 boete. Te duur verkoeht. Tevens werden 3 winkeliers uit Moerbeke, die te hooge prijzen hadden gevraagd voor suiker en eetwaren van eerste noodzakelijk- heid, veroordeeld tot fr. 350 en fr. 525 boete i 1 - HET FILIAAL VAN DE PEMA TE HULST. Bij de beschrijving van deze nieuwe zaak verzuimden wij in ons vorig nummer te ver- melden, dat de verbouwing van het oude pand in dezen fraaien modernen winkel is geschied naar het on twerp en onder leiding van het Architecten-Bureau L. de Bruijne te Terneuzen en verder, dat de ondernemer ter gelegenheid der receptie vele blijken van belangstelling ondervond, waarvan ook blijk gaven een aan tal bloemstukken. In de groote wereld liggen vele kleine be sloten wereldjes, waarvan het bestaan nau- wehjks tot den buitenstaander doordringt Wereldjes, waarvan wij, die met beide beenen m het jachtende leven staan, niets weten. Toch schijnt het leven in die beslotenheden vrij goed afgestemd te zijn op het leven daar- buiten. Menschen, die er verblijven, hebben, zoogoed als zij daarbuiten, hun verdrietelijk- heden, hun kleine hartstochten, hun sym pathieen, hun afkeeren, hun ijdelheden en hun wraakgevoelens. Sommige beslotenheden, b.v. tehuizen die oude lieden huisvesten, lijken van buiten zoo vredig, zoo oase-achtig, dat zij den vermoei- den maatschappeling wel eens lokken. Maar achter die deuren vertoont het menschelijk leven alle facetten. Wellicht zelfs vinden daar sommige menschelijke onihebbelijkheidies een nog vruchtbaarder terrein dan „buiten" waar het tempo en de verscheidenheid zoo veel onkruid in de kiem doen smoren. Oude menschen, die steeds op elkaar zijn aangewezen, verliezen gauw de normale ver- houdmgen uit het oog. Zij cultiveeren kleine afgunsten tot groote wraakgevoelens, geringe machtbedeeling tot terrorisme, en als deze twee dan eens toevallig met elkaar in bot- sing komen, ontstaat het drama. Aldus geschiedde onlangs in het oude-man- nenhuis in Zeeland's hoofdstad. Op de gemeenschappelijke slaapzaal was het zekeren avond na „,taptoe" rumoerig. Een van de oudjes mompeide en sprak, kortom maakte zooveel lawaai, dat zijn zaalgenooten uit den slaap werden gehouden. Eh 65-jarige, door het bestuur bekleed met de waardigheid van hulpknecht, achtte een dusdanige over- treding van de regelen van het huis niet in orde. Hij stapte uit zijn legerstede en maan- de den rumoerverwekker aan zich rustig te houden. 6 De aanstichter van de nachtelijke wanorde die doof was, had het beroep op zijn gevoel van orde niet gehoord, of deed alsof hij het met hoorde. Toen de hulpknecht de dekens weer over zich heen had geslagen, begon hij zijn huisgenooten wederom toe te spreken. De met gezag bekleede verliet nogmaals de veilige warmte, en omdat hij ervaren had dat zijn woorden niets uitrichten, greep hij met zijn spieren in. Hij liet zijn vuist neer- komen op de plaats waar hij een niet tot stil- zwijgen te brengen mond venmoedde... Daar na kroop hij met de opmerking ,,Zie zoo" voldaan weer onder de wol. Het sladhtoffer jammerde van de pijn, maar langzamerhand verstomden zijn weeklachten. De rust daalde neer over de slapende oudjes. Den volgenden morgen bleek echter het gezicht van den getuchtigde vol bloed te zit- ten, en een der oogen was zoo hard geraakt dat het door den dokter operatief verwrjderd moest worden. De 65-jarige „woesteling", die inmiddels door het bestuur van het oude-mannenhuis gedegradeerd is, had zich Vrijdag voor den politierechter te verantwoorden. Een klein armoedig manneke verscheen voor de tafel der gerechtigheid. ,,Je bent een gevaarlijke kerel", vond de politierechter. „Inplaats van dat je helpt, sla je de menschen hun oogen uit, en dat op je ouden dag. Geen wonder, dat het bestuur je met meer als hulpknecht wil hebben." Verdachte knikte bedachtzaam. Ja, daar kon hij inkomen. Sinds dat voorval ging het echter rustiger toe op de slaapzaal. „Blijf in het vervolg maar liever in je bed en bemoei je er niet meer mee, raadde de politierechter hem aan. ,,Maar nu een andere vraag: hoeveel verdien }e?" ,,We hebben een kwartje per week zak- geld zei verdachte met gepaste bescheiden- heid ,,Maar je hebt nog een spaarpotje met twmtig of vijf en twintig gulden," zei de al- wetende officier van justitie. Verdachte keek hoogst verbaasd. Wie' hij?" Klonk het benepen. ,,Neeh jij," zei de officier. Verdachte trachtte te ontkennen, maar toen hij in stilte tot de conclusie was gekomen, dat ze bij de rechtbank helderziend zijn, gaf hij toe in zijn kastje een spaarpotje met nog wat centen" te hebben. Afdeeling V. Afd. A: Be QuickAchilles 24; GVAV 52; HeerenveenHSC 24; I; WWVeendam 01. Leeuwarden SneekVelocitas 3 TERNEUZENOOSTBURG. 72. De tijdsomstandigheden drukken ook hun stempel om de samenstelling der elftallen en moeten steeds verschillende invallers worden opgesteld. Gisteren echter had Terneuzen het geluk over een sterk elftal te kunnen beschik- ken, dat tenslotte met groote cijfers over haar tegenstanders zegevierde. Toch was Oostburg in het veld niet de mindere, maar voor doel was de thuisclub veel gevaarlijker en wist beter van de geboden kansen te profiteeren al moetgezegd worden, dat het de Oostburgsche voorhoede met meezat, want enkele malen werd het doel van Terneuzen op wonderbaar- hjke wijze nog van doorboring gevrijwaard Toen in de eerste heift, in een periode van Oostburg-veldoverwicht, Terneuzen plots een goeden aanval wist op te zetten, was het de rechtsbuiten. die de score opende. Dezelfde speler bracht kort daarna den stand op 20, terwijl de linksbinnen, juist voor het rustsein werd aangekondigd, den voorsprong tot 30 verhoogde. In de tweede helft had Terneuzen, door toe- doen van rechtsbinnen en rechtsbuiten, haar voorsprong reeds tot 5—0 opgevoerd, eer het aan Oostburg eindelijk gelukte den Temeu- zen-doelman te passeeren, welk doelpunt on- middellijk door de thuisclub met een tegen- punt, wederom middels den rechtsbuiten werd beantwoord, waardoor de verhouding 6 1 was geworden. Terneuzen wist daar na uit een strafsohop, waarmede de linksbin nen zich belastte, nog een doelpunt te maken en ook aan Oostburg gelukte het tenslotte nog eenmaal te scoren, zoodat de eindstand 72 werd voor Terneuzen. CORN BOYS—TERN. BOYS. 9—2. De Sassche vereeniging Corn Boys schijnt niet veel aan kracht te hebben ingeboet, want gisteren behaalde zij wederom een groote overwinning en werd ditmaal Terneuzensche Boys het slachtoffer, dat met niet minder dan 92 werd verslagen. BIERVLIET—AXEL. 2—1. De roodhemden zijn er gisteren in geslaagd aan de overwinningenreeks der Axelsche oranjemannen een einde te maken. Of dit te wijten was aan het gladde veld of de incomplete opstelling van de gasten het wilde bij hen niet vlotten en dat desniettegen- staande bij de rust een voorsprong door de Axelaars was behaald, was waarschijnlijk aan een even groote dosis geluk dan aan wijsheid te danken. J Na de thee kwamen de Biervlieters er steeds beter in en werden de bordjes radi- kaal verhangen, zoodat dan ook de eindstand 1 werd ten voordeele van de gastheeren en Axel in dit seizoen alzoo haar eerste neder- la,ag te slikken kreeg. NA VIER TWEELINGEN NU EEN DRILLING. Het gezm van den heer J. Hermans te Zieuwent, gem. Ruurlo, is verrrjkt met een leling. Het gezin bestaat nu uit vijftien kmderen, tot wie vier tweelingen behooren. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 3 November 1939. F. I., oud 31 j., vlasser; K. I., oud 58 j vlasser en M. A. de P., oud 54 j„ zonder be roep, alien wonende te St. Jansteen, hadden zich te verantwoorden wegens beleediging van den Rijksveldwaehter L. M. de Jager, toen deze op 25 September 1.1. te St. Jansteen aan leder der verdachten een oproeping uit- reikte wegens een begane overtrading van de Visscherijwet. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis voor lelder. Uitspraak idem. P. E. D., oud 23 j., kapper te Biervliet, was verdacht van beleediging van R. A. Melens te Biervliet op 13 Augustus 1.1. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. ,.Maar dat zit in m'n kastje", zei hij en dacht er vermoedelijk achter: En daar blijft het." Maar de officier bewees de broosheid van deze illusie door 20 boete te eischen, subs. 10 dagen hechtenis. Bovendien 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef- tijd van 3 jaar. ..Vind je dat goed?" vroeg de politie rechter. t Is nu eenmaal zoo, reohter," zei ver dachte met philisophische gelatenheid. De politierechter besloot met de boete over het rechterlijke hart te strijken. Dies hoorde verdachte zich veroordeelen tot 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef- trjd van 3 jaar, en tot 15 boete of 10 dagen hechtenis. ..Dank je wel hoor, dank je wel," zei ver dachte, zoo verrukt als gold het een onver- wachte tractatie, en opgewekt blies hij, steu- nend op zijn stok, den aftocht. Uit het spaarpotje in het kastje zullen dezei dagen met wie weet welke gevoelens, 15 harde zilVeren guldens worden gehaald... VERKEERSOVERTREDING. De kantonrechter te Middelburg heeft H. J te Koewacht vrij gesproken van de hem ten laste gelegde verkeersovertreding. OP DEN VOORAVOND VAN ZIJN TROUWDAG VERONGELUK1. Op den vooravond van zijn trouwdag is een soldaat uit Schiedam, die in Brabant in °ar- nizoen is, het slachtoffer van een onT-eluk geworden. Donderdagavond reeds de Schiedammer G van der Lubbe met eenige soldaten op een vrachtauto mee van Sint Oedenrode naar Boxtel om daar den trein naar Schiedam „e nemen, waar hij Vrijdag in het huwelijk zou treden. Op den Schijndelscheweg onder Boxtel is de jongeman van de in voile vaart zijn den vruchtauto gevallen. In zorgwekkenden toestand is hij opgeno- men en naar het Sint Lidwinaziekenkuis te Boxtel vervoerd, waar hij met een zware her- senschudding en diepe hoofdwonden in beden- kelijken toestand is opgenomen. ONEERUJKE HULPBESTELLER. De politie te Leiden heeft in arrest gesteld den 18-jarigen hulpbesteller bij de posterijen H. E„ die er van wordt verdacht zich aan op- hchting te hebben schuldig gemaakt. Hij zou vier postwissels tot een bedrag van f 125 hebben geendosseerd op een gefingeerden naam en betaalbaar gesteld op een van de bijkantoren te Leiden waar hij de op de post wissels genoemde bedragen heeft geind. EEN TWEEJARIG MEISJE VERDRONKEN Toen Vrijdagmiddag het vijfjarige zoontje van den heer G. Lanting te Eexterveensche- kanaal met zijn twee-jarig zusje ging wande- len, geraakte het meisje te water. Het kind is verdronken. Het lijkje is even later opgehaald. BETONFARRIKANT GEDOOD. Vrijdagmorgen is te Hoogeveen de 47-jarige betonfabrikant O. Klijnsma, terwijl hij bezi°- was met het aanzetten van den motor in de werkplaats van zijn fabriek aan de Willems- kade, door het ontploffen van den motor zoo- danig verwond, dat hij spoedig daarna over- leed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3