Buitenland zekerheid heeft, dat de winkels bij den aan- vang van de distributie over voldoenden voor- raad beschikken. De eenige mogelijkheid om deze zekerheid te verschaffen, is bet invoeren van een verkoopverbod voor den winkelier gedurende enkele dagen voorafgaande aan de distributie. Deze voor bet publiek min of meer onaangename maatregel is destijds bij de suiker genomen moeten worden en is ook nu onvermijdelijk. De verkoop van erwten is aan de winkeliers verboden van Zondag 5 November tot en met Vrijdag 10 November a.s. Teneinde te voldoen aan vele verlangens is er zorg voor gedragen, dat de Zaterdag niet onder de „spertijd" valt. Ook nu wordt bet pubbek met aandrang verzocbt om op Zater dag a.s. niet dadelijk alle bons tegen erwten in te will en wisselen, daar vanzelfsprekend de in de winkels bescbikbare voorraad niet voldoen de kan zijn om in de eerste dagen reeds bet geheele Nederlandsche volk van de toegewezen 4 Ya millioen kg erwten te voorzien. Bvenals bij de suiker wordt er dus op aange- drongen bet koopen van erwten zooveel mogelijk over de geheele distributieperiode te verdeelen. Men kan er zeker van zijn, da^ iedereen in dien loop van deze periode de toe gewezen hoeveelheid erwten zal kunnen ver- krijgen. Omtrent de distributie van boonen, capu- cijners, enz., zullen binnenkort nader mede- deelingen verstrekt worden. De distributie van erwten gescbiedt niet omdat er erwtengebrek is in Nederiand, maar alleen om te zorgen, dat iedere Neder- lander een gelijke hoeveelheid erwten zal kun nen krijgen en het hamsteren wordt voor- komen. Mr. De Geer is echter op twee punten aan bezwaren uit de Kamer tegemoet gekomen Een voorstel van den heer Van Kempen om deze opcentenheffing geen dubbele belasting te vorderen van hen, die belastingplichtig zijn in de overzeesche gebiedsdeelen werd door hem overgenomen. Voorts beeft de Minister zijn ontwerp gewij- zigd in den zin, als door de heeren Wagenaar en Van Dijken was voorgesteld, waardoor de indeeling der gemeenten in 3 klassen niet zal meebrengen (gelij.k aanvankelijk in het wets- ontwerp was neergelegd) dat de aanslagen in de verschillende gemeenten onder overigens gelijke omstandigheden versehillend zullen zijn. Om dit te bereiken is een aftrek opgenomen voor de aangeslagenen in de 2e en 3e klasse gemeenten. Deze aftrek beloopt voor wat betreft bet loopende belastingjaar 30 resp. 60 cents voor aanslagen, welke bij rangscbikking der gemeente in de 2e resp. 3e klasse in hoofd- som 3 en hooger, resp. 5 en hooger beloo- pen. Voor het belastingjaar 10401941 be- draagt deze aftrek resp. /I en f 2. Deze aftrek zou den fiscus 2.7 millioen gul den per jaar kosten. Maar dit bedrag wordt door het rijk „terugverdiend", doordat de op- oenten voor bet jaar 1 Mei 19401 Mei 1941 van 45 tot 50 werden verhoogd. Hierdoor wordt de bruto-opbrengst 3214. millioen, zoo- dat er dus toeh netto ongeveer 30 millioen overbl-ijft. In dit verband zij opgemerkt, dat de ge- schatte productie eenige malen de consumptie overtreft. Hierbij dient echter rekening ge- bouden te worden met bet feit, dat het groot- ste gedeelte van den erwtenoogst ook voor andere doeleinden gebruikt wordt zooals vee- voeder en export. De aan den consument toegewezen hoeveel- beid ad kg per maand moet ruim geacbt worden. aangezien het geschatte gemiddeld verbruik van erwten per jaar per hoofd onge veer 2y2 kg bedraagt. Het rantsoen is ook daarom ruim gesteld, opdat militairen, die de maandelijksche verlof- dagen tbuis doorbrengen, geen bijzondere kaarten behoeven te ontvangen. De voor suiker getroffen aparte regelingen, b.v. voor hotels, cafe's, restaurants, groote cantines, ziekenbuizen, kookscholen, enz., gel- den ook voor erwten. Voorts zal er voor zorg gedragen worden, dat de V'inkelicrs zoodanige toewijzingen krijgen, dat zij te alien tijde over voldoenden voorraad zullen kunnen beschikken om niet alleen aan de normale vraag te vol doen, maar ook een uitbreiding van omzet op te vangen. De eerste toewijzing zal heden in het bezit der winkeliers zijn en zal in den loop van Nov. gevolgd worden door een tweede toewij zing. Van 5 November af zullen de winke liers alleen nog erwten kunnen betrekken op grond van de hun verstrekte toewijzingen. In de behoeften van de weermacht zal worden voorzien door de Nederlandsche Akkerbouw- centrale. De proviandeering van kleine sche- pen geschiedt door de distributiekantoren, ter- wijl de Nederlandsche Akkerbouwcentrale voor de proviandeering van groote schepen zorgt. De grossiers ontvangen aanvankelijk geen toewijzing doch dienen zich ter verkrrjging van den benoodigden voorraad te wenden tot de vereeniging de Korenbeurs te Rotterdam. Indien zich moeilijikheden voordoen, wende men zich, wanneer het betreft de winkeliers. hotels, instellingen, kleine schepen, enz., tot de plaatselijke distributiekantoren. In andere gevallen gelieve men zich tot de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te richten. Met de distributie van boonen zal eerst dan begonnen kunnen worden, wanneer de regee- ring over voldoende voorraden beschikt. Mede tengevolge van de weersomstandigheden zijn tot dusverre slechts weinig boonen gedorscht. DISTRIBUTIE. Bespoediging behandeling van klachten. Het is gebleken, dat het mogelijk is, de belhandeling van klachten inzake toewijzingen, belangrijk te bespoedigen. Uit het overstel- pend aantal brieven dat het Centraal Distri- butiekantoor ontving, bleek, dat verreweg het grootste deel dezer klachten zijn oorsprong vond in het feit, dat de door betrokkenen zelf verstrekte gegevens onjuist of onvoldoende waren. Ten einde nu een spoediger behandeling mo gelijk te maken, zullen klachten betreffende toewijzingen rechtstreeks bij de plaatselijke distributiekantoren moeten worden voor ge- bracht. Dit distributiekantoor zal, eventueel nadat de aanvrager een vragen-formulier heeft in- gevuld, in de meeste gevallen in staat zijn, een aanvankelijk oordeel over de gegrondheid van de klaciht uit te spreken. DE STT.JGING VAN DE KOSTEN VOOR HET LEVENSONDERHOUD. De Centrale Bond van Nederlandsche ver- bruikscooperaties deelt mee: Uit de gegevens, die van twintig codperaties binnenkwamen, bij het oeconomische bureau van dezen bond, blijkt, dat de prijsverhooging die de Minister van Oeconomische Zaken heeft ingevoerd voor boter en margarine in de week van 2328 October vrijwel geheel in de klein- handelsprijzen is verrekend. Voomamelijk ten gevolge hiervan steeg het indexcijfer van de prijzen van de voedingsmiddelen, die men bij den kruidenier pleegt te koopen, van 100 in de week vanl 24—29 Juli tot 112,9 in de week van 1601 October: 109.7). Voor de afzonderlijke artikelen kunnen de volgende prijsstijgingen worden vermeld: havermout pl.m. 10 pet., kaas pl.m. 50 pet., eieren 33,3 pet. boter 20,6 pet., margarine 7,6 pet., slaolie 7,3 pet., bak- en braadvet 10,6 pet., zachte zeep 32,8 pet., kaarsen 5,9 pet., thee 8 pet., lucifers 13,3 pet., abrikozen 9,2 pet., appelen gedroogd pl.m. 5 pet., pruimen 15 a 20 pet., en roizijnen 9 pet. Bij de overige artikelen zijn de prijsstijgin gen sinds de week van 2429 Juli nog steeds onbeduidend. VRIJLATING DER NED. EN BELGISCHE RIJNSOHEPEN TE STRAATSBURG IN BEGINSEL TOEGESTAAN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Hier wordt bevestigd, dat Duitschland zoo- wel als Frankrijk op het verzoek van de Nederlandsche en de Belgische regeering tot vrijlating van de twaalf Nederlandsche en acht Belgische rijnschepen, welke in Straatsburg stilliggen, in beginsel toestemmend heeft be schikt. TIJDELIJKE BEEASTINGVERHOOGIN G GOEDGEKEURD. De druk in alle gemeenten gelijk. De Minister van Financien heeft zijn voor-t stel tot het heffen van opcenten op de Gemeentefondsbelasting er door gekregen in de Tweede Kamer. En nog wel met algemeene stemmen. MOEILIJKHEDEN IN DE BELGISCHE REGEERING. In politieke kringen doet, volgens den cor respondent der N. R. Crt. te Brussel, het ge- rucht de ronde, dat het kabinet Pierlot onmid- dellijk na de hervatting van de parlementaire werkzaamheden, welke, volgens de bepalingen van de Grondwet den tweeden Dinsdag van November plaats heeft, met ernstige moei- hjkheden te kampen zal hebben. Vooral het gemis aan een goed gecoordineerde econo- mische regeeringspolitiek blijkt, bij sommige Kamerfracties, heel wat ontstemming te heb ben teweeggebracht en zal vermoedelijk tot het mdienen van verscheidene verzoeken om interpeliatie van de betrokken ministers aan- leiamg- geven. Bovendien is, sedert enkele dagen, een felle perscampagne los gekomen welke, naar de Antwerpsche courant Le Matin meldde, hoofdzakelijk tegen den minister van buiten landsche zaken, mr. Spaak is gericht met de bedoeling dezen bewindsman tot aftreden te dwingen. Nagenoeg alle bladen, die geen ge- noegen kunnen nemen met een streng uitge- voerde handhaving van de Belgische neutra liteit, hebben zich bij deze campagne aange- sloten. Sommrige couranten aarzelden niet te beweren, dat verscheidene ministers, onder wie de heeren Sap (econom. zaken), Deveze (binnenl. zaken en De Man (minister zonder portefeuille), de zaken opzettelijk in de war zouden sturen om het kabinet Pierlot ten val te brengen en zich van het bewirid meester te maken. Van een andere zijde werd gezegd en geschreven, over de jongste radiorede van mr. Spaak inzake de verdediging van de Belgische neutraliteitspolitiek tegen alle ondermijning door personen, couranten en groepeeringen, dat andere ministers geweigerd zouden heb ben zich, in dezen, solidair te verklaren met hun collega van buitenlandsche zaken. Thans wordt dit door het socialistische hoofdorgaan Le Peuple echter beslist gelogenstraft. A1 de ministers, schrijft Le Peuple, betuigden hun accoord met de rede van mr. Spaak, wat trouwens genoegzaam blijkt uit het feit, dat de Nederlandsche vertaling van Spaaks rede, door den liberalen Vlaamschen minister van openbare werken, Vanderpoorten, ten be hoove van de Vlaamsche luisteraars, voor de microfoon van de Vlaamsche afdeeling van den Belgischen Radio-Om roep werd voorge- lezen. De binnenlandsche politieke toestand kan dus samengevat worden als volgt: Het is mogelijk, dat de economische en financieele moeilijkheden tot een wijziging in de samen- stelling van het huidige kabinet kunnen lei- den en dat van deze gelegenheid gebruik wordt gemaakt om het aantal ministers, dat thans 18 bedraagt, met ongeveer den derde te verminderen, maar van een koersverande- ring wat betreft de neutraliteitspolitiek kan geen sprake zijn. Belga meldt uit Brussel: Na afloop van een gehouden bijeenkomst van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken, welke werd bijgewoond door minister Spaak, werd een communique gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de in den boezem de commissie gehouden gedachtenwisseling eens te meer heeft bewezen, dat de regeering met zorg de verschilende situaties heeft onder ocgen gezien, weke zich zouden kunnen voor doen. De commissie koesterde algemeen den wensch, dat Belgie buiten het conflict zal blij- ven en dat de loyaal toegepaste houding van neutraliteit geen aanleiding kan geven tot critiek van de zijde van oorogvoerenden. DE PRAWDA BULDERT TEGEN FINLAND. De Prawda schrijft in een hoofdartikel, dat aan de Russisch-Finsche onderhandelingen is gewijd De Finsche pers, tezamen met de pers van bepaalde andere landen, verdraait het wezen van de sovjetvoorstellen volkomen en in dit verband doen alle mogelijke verdichtsels en provocaties de ronde. De Finsche regeering heeft een aantal noodmaatregelen genomen, die slechts begrij- pelijk zijn, wanneer een land zich op oorlog voorbereidt: het verplaatsen van de burger- lijke beVolking, de mobilisatie van reservisten, de reorganisatie van de industrie met het oog op de oorlogsbehoeften. Den dag na de rede van Molotof, welke een volledige opheldering gaf van den stand van de Russisch-Finsche onderhandelingen, heeft Erkko, de Finsche minister van buitenland sche zaken, een rede gehouden, die niet anders beoordeeld kan worden dan als een op- roep tot oorlog met de Sovjetunie. De minister verkjaarde het voorstel van de Sovjetunie tot vreedzame onderhandelingen tot een aanslag op de souvereiniteit van Fin land. ,,De eisch van de Sovjetunie, aldus Erkko, heeft in naam betrekking op de ver- 1 plaatsing van de grenslijn in de buurt van Leningrad over een aantal kilometers. Maar van Finsch standpunt is dit Russisch impe- rialisme. Er is een grens aan alles. Finland kan niet insternmen met het sovjetvoorstel en zal de onschendbaarheid en onafhankelijkheid van zijn grondgebied met alle middelen ver- dedigen." Tenslotte bedreigde Erkko de Sovjetunie rechtstreeks door te zeggen, dat hij de krach- ten kende, waarop Finland kon vertrouwen, krachten, die de neutraliteit en onafhankelijk heid van Finland kunnen verzekeren, ingeval van een bedreiging van zijn veiligheid. Evenals Beck, de gewezen Poolsche minis ter. Het is bekend, dat ook hij voor den Duitsch-iPoolschen oorlog uitdagende rede- voeringen hield en het resultaat was, dat hij een oorlog met Duitschland uitlokte. Aldus de Prawda. FINLAND AANVAARDDE TWEEDERDEN ZEGT MINISTER ERKKO. In een interview met de buitenlandsche cor- respondenten heeft de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, geantwoord op de Russische beschuldiging, dat de volledige mobilisatie van Finland wees op voorbereiding voor vijandelijkheden. Erkko noemde dit denkbeeld ongerechtvaar- digd en zeide, dat de genomen stappen nood- zakelijke defensieve maatregelen waren Hij voegde hieraan toe, dat Finland steeds ge- toond heeft in vrede te willen leven en dat de Russische voorstellen zelfs in normale tijden nadeelig zouden zijn geweest. Finland heeft geen agressieve bedoelingen, aldus Erkko. Sprekende over het artikel van de Prawda welk blad verklaarde;, „Erkko heeft de Sovjet Unie rechtstreeks bedreigd", merkte de mi nister op, dat of zijn rede verkeerd was ver- taald, of verkeerd was uitgelegd. Finland is zoo ver gegaan als mogelijk was om den Rus- sen tegemoet te komen. Erkko stelde de correspondenten vervolgens op de hoogte van de hervatting der Findsch- Russische besprekingen. Stalin was niet aan- wezi-g bij de onderhandelingen, die gevoerd werden tusschen Molotof, Potemkin, Tanner en Paasikivi. De Finsche gedelegeerden over- handigden hun tegenvoorstellen en wachten thans het antwoord af. Erkko eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat de volgende stap afhankelijk is van het besluit van-de Russen of het moge-' lijk zal zijn de onderhandelingen voort te zet- ten op den grondslag der Finsche voorstellen. Ongeveer twee derden van de Russische voor stellen is reeds aanvaard in gewijzigden, voor- loopigen vorm. POSTZAKKEN IN BRAND. De London Midland and Scottish Railway deelt mede, dat Zatebdag in de treinen van Londen naar Liverpool en van London naar Wolverhampton postzakken brandende wer den gevonden. De oorzaak hiervan is onbe- kend en de zaak is in handen gegevon van de politie. De vlammen koniden ge'doofd worden. SAMENWERKING DER OSLO-STATEN. Het D. N. B. meldt uit Kopenhagen: Ter voortzetting van de beraadslagingen der deskundigen zal Maandag te Kopenhagen opnieuw een conference van vertegenwoor- digers der Oslo-groep worden gehouden. Midden September waren de gedelegeerden te Brussel bijeengekomen. NIEUW AVONTUUR VAN DE CITY OF FLINT. De Noorsche admiraliteit deelt mede, dat de City of Flint met de Duitsche prijsbeman- ning aan boord vergunning had ontvangen van Tromsoe af langs de kust in de Noorsche territoriale wateren te varen. Vrijdagmiddag is de City of Flint met twee Noorsche oorlogsschepen te Haugesund aan- gekomen, waar het anker werd uitgeworpen, zonder dat daartoe verlof was bekomen. Aangezien voor het schip geen geldige relden bestond, een Noorsche haven aan te doen, hebben de Noorsche autoriteiten beslist, dat het schip weer aan de Amerikaansche bemanning zal worden vrijgegeven en de Duitsche prijsbemanning wordt geintemeerd. A1 vaart de City of Fhnt dus weer onder Amerikaansche vlag, daarmede is de kwestie zelf nog niet uit en zij levert het bewijs, hoe moeillijk en zorgvol de omstandigheden voor de neutralen zijn, die ter deeg hebben op te letten, dat zij zich aan regels, voor zoover die bestaan, houden. Eln de meeningen over die regels verschillen vaak, naar gelang de belligerenten of anderen daarbrj partij zijn. Zoo bleek het wel duidelijk, dat er, vrijwel behalve bij Duitschland en hen die met dat land sympathiseeren, de meening bestond, dat de houding die Rusland tegenover dat met Duitsche prijsbemanning te Moermansk bin- nengeloopen Amerikaansche schip, niet neu- traal was, want dat feitelijk -het motief dat voor het binnenloopen der Russische haven was aangevoerd, vrij gezocht was. En men meende, dat ook het verder verloop vreemd aandeed. Ten slotte hebben de Russische autoriteiten het schip met de Duitsche prijsbemanning laten vertrekken, doch deze heeft er geen Duitsche haven mee bereikt. Het heeft het anker laten vallen in een (Noorsche haven en nu heeft de Noorsche regeering gedaan, wat volgens bovenvermelde kringen de Russische had behooren te doen, n.l. de prijsbemanning intermeeren en het schip aan de Amerikaan sche bemanning teruggeven. Maar nu is de Duitsche regeering het blijk- baar niet eens met hetgeen de Noorsche deed en heeft door zijn zaakgelastigde een protest bij de Noorsche doen indienen. Het standpunt van Duitschland is, dat er wel degelijk een dringende reden was om een haven binnen te Ioopen, n.l. de zorg voor ean zieken Ameri- kaanschen matroos, die in een ziekenhuis be- hoorde te worden opgenomen. Het D.N.B. meldde uit Berlijn, dat aldaar in politieke kringen vemomen werd, dat het op- treden van den commandant van de Duitsche prijsbemanning van het schip voortkwam uit den wensch rekening te houden met het ver zoek van Roosevelt, die gevraagd had om goede zorgen voor de Amerikaansche beman ning. Het schip heeft daarom, toen een lid van de Amerikaansche bemanning zich ziek meldde, de Noorsche haven Haugesund aan- geloopen, om medisohe h-ulp voor den Ameri- kaanschen schepeling te kunnen inroepen. De Noorsche overheid heeft echter, ongeacht de beweegredenen van den commandant van de prijsbemanning, de op deze materie betrek king hebbenide bepalingen in dien zin uitge legd, dat zij voldoende motiveering gaven voor interneering van de Duitsche prijsbeman ning en tot vrrjgeven van het schip. De diplomatieke besprekingen over het verdere verloop van deze aangelegenheid moe ten worden afgewacht. Tot zoover het D.-N.B., dat in dit bericht niet vermeldt, dat een verzoek om de haven te mogen binnenloopen geweigerd is, daar de Amerikaansche zeeman niet voldoende ziek was om ankering van het schip te reohtvaar- digem. Volgens inlichtingen uit politieke kringen zal de Amerikaansche regeering uiting geven aan haar groote voldoening en hulde brengen aan de houding van Noorwegen, dat zich op alle punten gehouJden heeft aan het interna- tionale recht en aan de nauwgezette regelen van de neutraliteit. De Duitsche consul heeft Zaterdag een be- zoek gebracht aan de geinterneerde prijs bemanning van de „City of Flint" aan boord van de ,,-Olav Tryggason". Hij verklaarde later, dat onderhandelingen gevoerd werden om eenige geschilpuntem op te lossen. De Amerikaansche bemanning en de kapi- tein van het schip hebben een bezoek ge bracht aan den Amerikaanschen consul in Bergen en verslag uitgebracht van hun reis. De mannfn hebben telegrammen naar huis gezonden. De Amerikaansche consul is in voortdurend contact met de legatie der Ver- eenigde Staten te Oslo en met het departe- ment van buitenlandsche zaken te Washing- De „zieke" matroos liep aan dek met een wondje aan zijn voet. De Scandinavisc-he correspondent der N. R. Crt. telefoneerde Zaterdagavond De „City of Flint" lag Zaterdagavond vol gens bericht uit Bergen nog op de reede al daar. De Duitsche prijsbemanning is aan boord genomen van de „01av Tryggvasson", het oorlogsvaartuig, dat de „City of Flint" op zijn reis door de Noorsche territoriale wate ren geescorteerd heeft. De Noorsche autoriteiten hebben eerst be- sloten in te grijpen, toen gebleken was, dat de door den prijscommandant opgegeven reden voor het binnenloopen van de haven van Haugesund geen steek hield. De Amerikaansche matroos, die noodzake- hjk in een ziekenhuis opgenomen moest wor den, bleek bij het door een arts in opdracht van de autoriteiten aan boord van de ,,City of Flint" ingesteld onderzoek niets anders te mankeeren dan dat hij een wondje aan zijn voet had, dat hem echter niet belette aan dek rond te wandelen. Het optreden van den prijscommandant, dat uiteraard druk besproken wordt, traeht men in Noorwegen op verschillende manieren te verklaren. Een verklaring is, dat hij de vaart tusschen de Noorsche klippen aan den eenen kant en de Engelsche oorlogsvaartuigen aan den anderen kant in het donker niet durfde voortzetten, maar hiertegen wordt aange voerd, dat hij ten Zuiden van Haugesund on- der alle omstandig*lieden een Noorsche kust- loods had kunnen krijgen. Een andere en on der het publiek nog al verspreide verklarin°- is, dat Duitschland de geschiedenis met de City of Flint" tot een einde willen brengen. DE VERHUIZING VAN VOLKSGROEPEN. bande. De drie Duitschers waren er in ge- slaagd onder dekking der duistemis een red- dingboot uit te zetten en wilden zien het vaste- land te bereiken. Zesi dagen lang vochten zij met den wind en de zware zeeen. Zij legden verscheidene honderden kilometers af over de Noordzee, alvorens zij teruggedreven werden tot bij de Schotsche kust, waar zij door een treder werden opgepikt. Zij verkeerden in ellendigen toestand en hadden bijna geen pro- visie meer. De Times meldt uit Riga: Afgescheiden van de verhuizing van Balten zijn er verscheidene andere verplaatsingen van volksgroepen in Oost-Europa. Een van de be- langrijkste is de verplaatsing van Joden uit Silezie naar de provincie Lublin, waar Duitsch land een Joodsche kolonie wil stichten. Deze beweging begon eenige dagen geleden met de verhuizing van alle Joodsche mannen, die ech ter weinig mochten meenemen. Eenzelfde maatregele zal waarschijnlijk spoedig volgen voor andere deelen van Polen. De vrouwen en kinderen zullen afzonderlijk worden vervoerd, en de niet-Joodsche bevol- king van Lublin moet in het christelijk deel van Polen gaan wonen. Men is al verder gevorderd met de voorbe reiding tot verhuizing van Duitsche burgers uit Sowjet-Polen, en er is sprake van een ver huizing van Duitschers uit andere deelen van de Sowjet-unie, hoewel over het algemeen wei nig stelligs wordt gehoord. Dr. Kampe, de nazi-gouwleider in Brom- berg, heeft een decreet uitgevaardigd, waar- mede aan de weinige Polen, die nog in het district wonen, nieuwe beperkingen worden opgelegd. Burgers van Duitsche bJloede moeten in alle opzichten een bevoorrechte positie heb ben, heet het in dat decreet. Verder wordt het gebruik van de Poolsche taal in winkels en openbare gebouwen verboden. Hieraan wordt toegevoegd, dat in eenige winkels Polen zoo vermetel waren geweest Poolsch te spreken, zelfs na aankomst van de Duitschers. Poolsche uniformen, schoolunifor- mien inbegrepen, mogen niet meer worden ge dragen en de Polen mogen ook het hakenkruis niet gebruiken en niet den nazigroet brengen. Men heeft aangekondigd, dat Rosen de hoofdstad zal worden van het voomaamste ge- bied voor de kolonisatie der Baltische Duit schers. 4"ROJECTIELEN VAN 1000 KILO. Stefani meldt uit Rome: Het nieuwe slagschip van de Italiaansche marine „Vittorio Veneto" heeft gedurende twee dagen en een nacht een proeftocht ge maakt in de Adriatische Zee. Over enkele maanden zal het 35.000 ton metende schip definitief in dienst worden genomen. Het vol- gend jaar zal een zusterschip, de ..Littorio" in dienst worden gesteld. Het zwaarste geschut, dat reeds op de „Vit- torio Veneto" is gemonteerd, schiet projectie- len van 1000 kilo over een afstand van veertig kilometer. „ITALIe IS VRIJ IN ZIJN REWEGINGEN". ,,Italie is vrij in zijn bewegingen. Het weet nauwkeurig wat het wil en houdt zich uitslui- tend met zijn eigen belangen bezig". Dat is, naar Havas meldt, de zin van het hoofdartikel in de Tribuna. Na te hebben verklaard, dat Italie op het oogenblik onafhankelijker is dan o°it op het stuk van de buitenlandsche politiek schrijft het blad verder: Italie staat op het oogenblik buiten het gevecht, omdat het door niemand op sleeptouw wenscht te worden ge nomen en omdat het vast besloten is voor zijn uitsluitend belang te vechten en in het opper- ste belang van een Europeesche organisatie op hechtere grondslagen, waarin aan Italie een plaats zal worden toegekend die meer in over- eenstemming is met zijn macht. Het tijdvak, waarin Italie kon worden beschouwd als te vallen binnen het krachtveld van een of meer mogendheden, is voor altijd geeindigd. Italie beweegt zich alleen in zijn eigen krachtveld. Dat is het voomaamste kenmerk van zijn krijgshaftige natuur, die zijn wezen uitmaakt. De Tribuna bevestigt tenslotte, dat de krijgsmacht van het Italie van Mussolini en het bewustzijn van zijn zelfstandigheid voort- schrijden als gevolg van de ernstige gebeurte- nissen, die in Europa zijn voorgevallen. Italie is zich bewust van zijn eigen doeleinden. Materieel'en moreel is het bereid deze te ver- werkelijken wanneer hem dit het geschikte oogenblik zal voorkomen, tegen ieder, wie dan ook. I MEISJES AOHTER DE MITRAILLEURS... Havas meldt uit Moskou: Na de negende zitting van de communistische jeugd-organi- satie Komsomol Lenin" is in 'n radio-oproep de taak uiteengezet, welke met spoed moet worden vervuld in de militaire opleiding van de Russische jeugd. In alle lagere, middelbare en technische scholen moeten groepen worden gevormd en van de prilste jeugd af moeten de kinderen worden gewend aan een ijizeren dis cipline en een methodische opleiding. Ook moeten zij worden opgevoed in een geest van levendige vaderlandsliefde. Verder moet de militaire opleiding van de jonge meisjes niet worden verwaarloosd; zij moeten leeren een mjtrailleur te bedienen Reeds telt men onder jonge meisjes talrijke pilotes en parachutespringsters. ..Iedere jeugdige Russische communist moet ten alien tijde bereid zijn de wapens op te nemen en tegen de vijanden van het land te strijden". EEN MISLUKTE POGING. Drie Duitsche zeelieden, die zes en een hal- ven dag in een open reddingboot rondgezwalkt hebben, zijn Donderdag, naar Reuter meldt, in de Firth of Forth binnengekomen. Het zijn leden van de bemanning van een schip, dat aangehouden is voor onderzoek naar contra- DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITS- YYKT. Aan het einde der debatten over het neu- traliteitsontwerp heeft Bankhead, de voorzit- ter van het Huis van Afgevaardigden het woord gevoerd. Hij erkende, dat door ophef- fing van het embargo Engeland en Franrijk beVoordeeld zouden worden, doch zeide, dat deze hulp natuurlijk was, want, indien men de keuze had tusschen de totalitaire en de democratische regeeringen, ging de sympathie van het Amerikaansche volk uit naar Fhige- land en Frankrijk, welker regeeringsvorm het individu gedoogt vrij te denken, zich vrij uit te drukken en vrij over zijn bestuur te be schikken. De toespraak van Bankhead verwekte vol gens Havas groote geestdrift. Het Huis stond toe, dat hij den spreektijd overschreed. Nadat het huis van afgevaardigden de amendementen van Wolscott, Voys en Shan- ley had verworpen, zijn, naar Havas meldt, de gedelegeerden benoemd voor een gemeng- de commissie uit vertegenwoordigers van huis en senaat; welke tot taak z'al hebben den de- finitieven tekst op te stellen van de neutra- liteitswet 1939. Deze tekst zal in het alge meen het ontwerp Pittipan volgen, dat een opheffing van het embargo op wa'pens en mu- nitie voor oorlogvoereniden inhoudt, benevens beperkingen voor de Amerikaansche scheep- vaart en de ,,betaal en haal"-clausule. Ook de senaat heeft zijn vertegenwoordi gers voor deze commissie benoemd. Aange- wezen werden de democratische senatoren Pittman, George Wagner en Conally, benevens de republikeinen Borah en Johnson. De door den senaat en het huis van afge vaardigden goedgekeurde teksten verschillen slechts op een detailpunt. De tekst, door het huis goedgekeurd, voorziet slechts in ophef fing van het embargo, de tekst van den senaat behelst een volledige neutraliteits- wetgeving. Beide teksten behelzen de „betaal en haal"-clausule. In regeeringskringen heeft men goede hoop, dat een overeenstemming tot stand zal komen over een tekst tusschen beide huizen. Zoodra de definitieve tekst zal zijn geredigeerd, zal hij worden voorgelegd aan de goedkeuring van den senaat. De eerste indruk, die men in politieke krin gen krijgt na de verwerping door het huis van afgevaardigden van het amendement Shanley is, volgens Havas, dat men de belangrijkste gebeurtenis heeft beleefd voor Europa sedert het begin van de vijandelijkheden. De Ver. Staten zijn een nieuw tijdvak ingetreden, welke hun houding en gedrag tegenover het Europeesche conflict zal ophelderen. Men wijst erop, dat de opheffing van het embargo aanzienlijke faciliteiten zal verleenen aan de geallieerden voor hun approviandeering in de Vereenigde Staten en aan hun zaak een moreele kraeht geeft, welker belang men niet mag onderschatten. Het vertrekschema der mailbooten van de United States Lines is, naar Havas meldt, geannuleerd, waarschijnlijk met het oog op de naderende eindstemming over het neutra- liteitsontwerp, dat de aanwezigheid Van Amerikaansche passagiersschepen in de wate ren der oorlogvoerende mogendheden zou verbieden. De ..Washington", die Woensdag moest vertrekken, zou reeds Vrijdagavond zee kiezen. De .President Roosevelt" vertrok Vrijdag in plaats van Zaterdag. De nieuwe dienstregeling zal pas worden vastgesteld, als de neutraliteitspolitiek der Vereenigde Staten definitief is vastgesteld. Reuter meldt nog uit Washington dat, zoodra het embargo op wapentuig zal zijn ingetrokken, de Amerikaansche fabrikanten onmiddellijk het grootste deel van de 880 vliegtuigen zullen kunnen leveren, welke door de geallieerden reeds zijn beste'ld. Een groot aantal van die vliegtuigen is klaar voor onmiddellijke verscheping. In Amerikaan- regeeringskringen verwacht men een vloed van bestellingen uit Europa voor wapentuig, en wel tot een totaal bedrag van ongeveer een milliard dollar. Havas meldt nog, dat in de loodsen der Engelsche soheepvaartmaatschappijen en op de kaden te New-York een steeds grooter aantal zware bombardementsvliegtuigen van Amerikaansch fabrikaat worden bijeenge- bracht die zoo pas zijn gereed gekomen. Deze vliegtuigen zijn voor een deel afkomstig uit fabrieken aan de kust van den Stillen Oceaan. Zij werden in kleine etappes naar New-York gebracht en zullen naar Europa wordden ver- scheept. Binnenkort zullen de eerste dier vliegtuigen ter beschikking zijn van de Brit- sche vliegers aan het Westfront. Ofsohoon de Amerikaansche vliegtuigindustrie op het oogenblik nog niet op voile kracht produ- ceert, achten bevoegde deskundigen het waarschijnlijk, dat er per maand verscheiden duizenden vliegtuigen door Amerika Zullen kunnen worden afgeleverd, indien dat noodig mocht blrjken. De New-York Herald Tribune" bespreekt in een hoofdartikel de nieuwe neutraliteits- wet en schrijft: ,,De natie heeft niet geloofd, dat dit een stap in de richting van oorlog is, doch eenvoudig een rationeele en practische herziening van de politiek, ten einde beter het hoofd te bieden aan de problemen, welke de oorlog moet medebrengen. Het was in dien geest, dat de Senaat haar heeft aange- nomen en het Huis nu zijn voornemen heeft uitgesproken, mede te werken. Noch de wet, noch de stemmencijfers hebben een verder- strekkende beteekenis". De radio-omroeper van het Duitsche korte- golfstation, die in het Engelsch zijn mede- deelingen doet, welke dan bestemd zijn voor hoorders in de Vereenigde Staten, heeft vol gens een bericht van Reuter uit Londen als zijn oordeel over de a.s. afschaffing van het wapenuitvoerverbod allereerst geconstateerd, dat, wanneer het zoover zal zijn, de Vereenig de Staten niet langer neutraal zullen wezen. Naar aanleiding van de mededeeling uit de Vereenigde Staten, dat een gemengde com missie uit Huis en Senaat de geschilpunten tusschen die beide deelen van het Oongres door onderling overleg uit den weg zal rui- men, verklaarde de Duitsche spreker, dat het Huis van afgevaardigden te Washington zich daardoor heeft onttrokken aan zijn plichten en afstand heeft gedaan van zijn rechten. Daarop wilde de spreker de aandacht vesti- gen van alle weimeenende Amerikanen, daar thans de oppositie in het Congres wordt ver- schalkt om een resultaat teweeg te brengen, dat genoemde weimeenende Amerikanen in later tijd zullen hebben te betreuren. In de Petit Parisien" wijdt Lucien Bour- gues beschouwingen aan het besluit van het Huis van afgevaardigden te Washington. Hij constateert o.m.: De beide Huizen van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2