HEUMATIEK Dampo by Hoofd* Neus* Keel-en Borstverkoudheid PAS OP SVStmlSSf'JL*oS: th,fttende •«-» Er is een^i in de maand de van IN HET VERLATEN STRAATSBURG. I TERNEUZEN, 3 NOVEMBER 1939. Mr. Dr. C. J. M. A. VAN ROOY BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN HONTENISSE. DE POLDERS EN WATERSt'HApPEN ZOEKEN STEUN BIJ EUKAAR. nit de weerkracht van het geheele volk. De samenstelling -van het leger, welke is opge- bouwd- op de ervaringen, welke gedurende den wereldoorlog zijn opgedaan, heeft in Polen bewezen uitstekend te zijn. De bouw van den „Westwal", de sterkste vesting ter wereld, heeft het mogeilijk gemaakt het Pool sche leger in' korten tijd te vernietigen, zon- der dat het, zooals in 1914, noodig was de krachten te versplinteren aan versehillende fronten. Thans is men in den rug gedekt en kan men zonder het gevaar van een oorlog op twee fronten de verdere ontwikkeling rus- tig tegemoet zien. Efen herhaling van de uithongering is om twee redenen niet mogelijk, zoo ging Von Brauehitsch voort. Duitschland is niet, zoo als in 19141918 van alle zijden ingesloten; het kan den handel met Oost- en Zuidoost- Europa voortzetten en udtbreiden. Bovendien beschikt het over groote voorraden, in het bij- zonder van graan. De Britsche economische oorlogvoering zal wederom de neutrale staten zwaar treffen. Duitschland zal zijn best doen door leverin- gen hun lijden te lenigen, doch het is noodig, dat de neutralen krachtig zichzelf helpen. EEN ENGELSCH PLAN VOOR VREDE EN SAMENWERKING. Reuter meldt uit Londen: De president van het groote Engelsche dagblad ,,News Chro nicle", Sir Walter Dayton, publiceert in ge- noemd blad een twee paginate beslaand arti- kel, waarin hij voorstellen naar voren brengt betreffende een verklaring van de oorlogsdoel- stellingen der Geallieerden, benevens een vredesplan. Dayton zegt, dat drie hoofdbeginselen aan- vaard moeten worden alvorens het zwaard in de schee gestoken kan worden: 1- Moet het herstel van een vrij Polen en een vrij Tsjecho-Slowakije verzekerd zijn. 2e. Moet vastgelegd wotden, dat bij af- I wezigheid van een overeenstemming tusschen de partijen, de nieuwe grenzen en andere be- paalde zaken, waarover het geschil gaat, ge- regeld zullen worden door een uitspraak van niet-belanghebbende partijen en dat de in con flict zijnde partijen overeen zullen komen deze uitspraak van te voren te aanvaarden. Dit zou van toepassing zijn op de grenzen van Tsjecho-Slowakije en Polen en op herstel van de aangerichte sdhade. 3e. Moeten er waarborgen zijn, dat de hui- dige toestand niet zal terugkeeren. Dit betee- kent een wegnemen van de mogelijkheid tot agressie en het in het leven roepen van een toestand, waarin het gewettigd verlangen om vreedzaam te leven, handel te drijven en de stoffelijke voorspoed tot ontwikkeling te bren- gen, bevredigd kan worden. Dayton stelt voor, dat de kleine Europee- sche naties federate groepen zullen vormen, welke een nieuw stabiel evenwicht van krach ten tot stand zouden brengen. Hij voegt hier- aan toe, dat de Scandinavische landen reeds goed op weg zijn in de richting van een fede rate en gemakkelijk een federate eenheid zouden kunnen worden voor militaire en diplomatieke doeleinden in een Europa, waar in agressie onmogelijk zou zijn geworden. Dit zou zeer behulpzaam zijn om den vrede tot stand te brengen. Deze groepeering zou deel uitmaken van een algemeen plan, waarbij op Europa eenige der beginselen toegepast zou den worden, welke men uiteindelijk hoopt ver- wezemlijkt te zien in een wereld van orde. De beginselen vallen onder de hoofdstukken ont- wapening, politieke verplichtingen, economi sche samenwerking. Een Europeesche associatie van naties ter behandeling van deze drie problemen zal na den oorlog een eerste behoefte zijn. Dayton stelt verder voor, de dreiging uit de lutiht weg te nemen door afschaffing van de nataonale luchtmachten en instelling van een beroepsluchtwapen onder internationaal ge- zag en ter beschikking van ieder slachtoffer van een agressie. De geallieerden zouden moe ten verklaren, dat vrijheid en democratic rechten zijn, welke niet beperkt zijn tot een ras of continent, maar die voor de geheele wereld gelden. Onze verklaring der oorlogs- doeleinden, aldus Dayton, moet vastleggen, dat het beheer over de kolonien aan de wereld is toevertrouwd. Dayton stelt voor, dat de ge- allieerde bereid moeten zijn vrede te sluiten op ieder oogenblik op den grondslag van de aangegeven voorwaarden. KAPITEIN VAN DE ..COLUMBUS" OMGEKOMEN. De kapitein van het 32.000 ton metende Duitsche schip „Columbus", dat naar men weet m de Anton Dizardobaai (Mexico) ge- lntemeerd ligt, is verdronken, tezamen met de bemanning van dte stoombarkas van het schip. De kapitein was met de barkas voor zaken naar Vera Cruz gekomen en op den terugweg is de barkas door den sterken Noordenwind afgedreven. Sindsdien is er niets meer van gezien. Wondierldjik zooals dat helpt zoowel bij kinderen ails volwassenon. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. niet, dat er een prijsbemanning aan boord was. ,,Toen hij de Duitschers zag, was hij zoo ver- baasd, dat hij overboord sloeg!" ONGERUSTHEID OVER DE „CETY OF FDINT". Van welingelichte zijde te Washington wordt vernomen, dat de regeering van de Ver- eenigde Staten haar ambassadeurs te Eonden en Berlin opdracht heeft gegeven mededee- ling te doen aan de regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn van de ongerustheid, welke de regeering te Washington onder- vindt over de bemanning van de ,,City of Flint" en deze regeeringen te vragen, dat zij alle voorzorgsmaatregelen nemen om te voor- komen, dat de Amerikaansche bemanning in gevaar zal komen. Deze stap wordt gemotiiveerd, naar ver- luidt, door de vrees, dat of wel de Duitsche prijsbemanning het schip in de lucht zal laten vliegen, liever dan het eventueel uit te leve- ren aan de Britsche patrouillevaartuigen, of wel de Britsche oorlogsbodems het schip zul len treffen bij een eventueel gevecht met de begeleidende Duitsche oorlogsschepen. RRITSOH SOHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Woensdag is te Donden vernomen, dat het Britsche stoomschip „Bronte", dat 4317 ton mat en te Diverpool thuishoorde, op den At- lantischen Oceaan na een duikbootaanval is gezonken. De uit veertig leden bestaande be manning en een passagier zijn door een ander schip gered en in een Britsche haven aan wal gebracht. De aanval moet reeds eenige dagen geleden gedaan zrjm. De Bronte" bleef nog een aan- zienlijken tijd drijven en men heeft zelfs nog getracht haar naar een haven te steepen. MOSKOU WIL DUITSCHE SCHEPEN KOOPEN. Uit zeer betrouwbare bron verluidt, dat de Russische handelsmissie te Berlijn onderhan- delingen voert over den aankoop van ,,ver- scheidene" Duitsche vrachtschepen, welke op het oogenblik in Russische havens liggen. Zij bevinden ziclh in de havens der Zwarte Zee, te Deningrad, te Wladiwostok, maar het meerendeel ligt te Moermansk. De commissie van Russische scheepsbouw- deskundigen is naar Kiel vertrokken om de scheepswerven te bezichtigen. Naar verluidt zal zij overleg plegen omtrent faciliteiten van Duitsche zijnde inzake den bouw van lichte aan de oppervlakte varende oorlogsschepen ■voor Rusland. DUITSCHE REPLIEK OP BEWERINGEN NOPENS AANVADSPLANNEN. Van welingelichte zijde blijft men te Ber lijn waarscihuwen tegen de geruchten welke betrekking hehben op een aanstaande schen ding van de neutraliteit van Nederland, Bel- gie en Zwitserland door de Duitsche troepen. Men schrijft in het huitenland aan den Duitschen generalen staf plannen toe die zon der de schending van de neutraliteit van voor- noemde landen niet zijn te verwezenlijken. Zoo komt men er dan toe te gaan concludee- ren, dat die schending waarschijnlijk, ja zelfs onvermijdelijk en spoedig te verwachten is. Men verliest daarbij echter uit het oog, dat de Duitsche generate staf zelf niets over zijn plannen wereldkundig heeft gemaakt zoodat er geen waarborg voor bestaat dat hetgeen men hem toedicht juist is. Men zou derhalVe naar Duitsche ©pvatting beter doen om eerst eens na te gaan of er niet voor de omstandigheid dat aan beide zijden van den Westwall Duitsche troepen waarneemhaar zijn die daar uit den aard der zaak tegenover neutraal gebied staan een natuurlijke en voor dg hand liggende verkla ring te vinden is. Die verklaring is deze dat de gemeenschappelijke Fransch—Duitsche grens betrekkelijk kort is en dat derhalve de Duitsche troepen niet anders dan waaiervor- mig konden worden opgesteld. Derhalve moe ten zij op Duitsch gebied ook achter en ter- zijde van de vestinglinie plaats zoeken. In dit verband wordt overigens nog gezegd, dat Engeland en Frankrijk aan Duitschland den oorlog hebben verklaard zoodat het eigenlijk logisch en natuurlijk zou wezen in- dien men zich afvroeg wat deze twee landen nu zullen gaan doen. Het omgekeerde is echter het geval. Men breekt zich in Engeland en Frankrijk het hoofd over de vraag wat Duitschland op mili tate gebied wel in den zin zou kunnen hehben. Hierdoor wordt erkend, dat het initiatief ge- heel in Duitsche handen ligt. mel op niet minder dan 14.000 geschat! Wij laten Ds. Kammel aan het woord. „Op het oogenblik is het aantal vermoorde en vermiste Protestanten nog belangrijk hooger, maar", aldus Ds. Kammel, „van de vermisten komen nog dagelijks enkelen terecht. Ds. Kurt Eichstadt, predikant te Bromberg, toonde mij een lijst van 600 vermoorde lidmaten! Het aantal vermiste Volksduitschers bedroeg al- daar echter nog 700. In de kerkelijke ge- meente van 'het dorp Dochowo zijn 47, in Prin- zenthal-Schlausenau 26, Klein Bartelsee- Schrottersdorf 53, Gross-Neudorf 110 lid maten vermoord! Van de 180 predikanten der ,,unierte evangelische Kirche" in Posen efi West-Pruisen werden er 15 als ,,Rijksduit-' schers" in de tweede helft van Augustus uit- gewezen. Van de 165 anderen werden er 2 in de plaats hunner inwoning vermoord. Ds. Friedrich Just uit Sienno, de schrijver van versehillende boekwerken, werd in het bosch als een hond neergeschoten; de kleeren werden hem van het lrjf gescheurd en men liet hem stervend onder een boom liggen. Ds. Richard Kutzer uit Jagerhof hij Bromberg werd samen met zijn ouden vader en met 61 andere lidmaten door het Poolsche janhagel afgeslacht; 66 predikanten (waarvan de namen naar hij verklaart in Ds. Kammels bezit zijn) werden naar de Poolsche binnen- landen geleid; hierbij waren predikanten van ver over de 70. Van hen'^ijn er 42 niet terug- gekeerd! Twee van hen zijn op dezen ver- schrikkelijken tocht van honger en ontbering bezweken. Drie werden onderweg neerge schoten! Zeven andere zijn vermist; hun terugkomst wordt niet meer verwacht! Ook de beken'de Ds. Johannes Schwerdtfeger is vermoord; hij werd uit een troep gevangenen naar voren geroepen en kreeg een kogel, om- dat hij predikant was! Ds. Dassahn in Bromberg-Schwedenhone moest het met eigen oogen aanschouwen, dat zijn kerk en zijn pastorie met teervaten in brand werden ge stoken". Ds. Kammel verzoekt de kerken en de internationale Christelijke organisaties om een en ander na kennisname te onderzoeken. Wij onzerzijds zijn overtuigd, dat dit verzoek billijk is niemand kan een zoodanig rap port zonder meer aannemen noch ook ver- werpen doch dat een dergelijk onderzoek in oorlogstijd wel zeer bezwaarlrjk is. Inmid- dels lijkt het ons afgezien van details wel waarschijnlijk dat de Poolsche volkswoede zich op de Protestantsche kerk in Polen ge- koeld zal hebben en de Protestantsche kerk in de Septembermaand in bijzondere mate het slachtoffer geweest zal zijn. Aan den anderen kant vergete men niet hierbij ook in rekening te brengen dat, naar bij geruchte verluidde, na de bezetting door de Duitsche troepen represailles genomen zijn, van welke de Roomsch-Katholieke kerk in het bijzonder te lijden had. De Paus dien- de daarover reeds een protest te Berlijn in en kondigde een zoo noodig gedocumenteerd rap port aan. Feiten en getallen werden nog niet gepubliceerd, doch de pauselijke aankondiging bewijst dat ook in dit opzicht gruwelen te ver- melden zullen zijn. Zoo biedt zich een beeld aan van oorlogs- schade voor kerk en Ohristenheid, niet alleen bestaande uit het ontzettende der boven aan- geduide gruwelen en verwoestingen, maar dan bovendijen nog vemleerderd met al de overige materieele en ntog meer geestelijke chade en afbraak, welke bij het genoemde zonder meer moet worden aangenomen. 1 GASMASRER THANS HET MEEST VERDOREN VOORWERP. Dagelijks worden thans in Engeland hon- derden gasmaskers verloren. Er zijn tal van menschen, die hun tijdelijk eigendom achter- iaten m treinen, theaters, bioscopen en op andere openibare plaatsen. In een Eondensche music hall" werden op een avond na sluiting met minder dan 80 gasmaskers onder de ver- laten stoelen gevonden. De bureaux hebben het thans even druk met gasmaskers als vroe- ger met de overbekende vergeten parapluie's. Het zijn vooral de mannen, die vergeetachtiger en zorgeloozer zijn dan de dames. De regeering overweegt maatregel, het verlies strafbaar te stellen. als opvoedende van een gasmasker HET BUITMAKEN VAN DE „CrTY OF FDINT". De Duitsche kaper ,,Deutschland", welke de ,,Oity of Flint" genomen heeft, was overbe- mand in verband met het aantal prijsbeman- mngen, dat het aan boord had, zoo heeft Mc Oonnochie, de Engelsche radio-officier van de „City of Flint", die te Tromsoe van het schip ontsnapt is, voor de B.B.C. verteld. Dit was hem, naar hij verklaarde, meege- d0°r leden van de Duitsche prijsbeman ning, welke aan boord van de „City of Flint" was gegaan. Uit hun gesprekken had hii on- gemaakt, dat zij uit de Spaansche wateren kwamen, waar zij reeds waren voor de oorlog urtbrak. Sommigen hadden banden om hun muts van versehillende schepen, waaronder de ,,Emden". McConnochie besehreef hoe de prijsbeman- nmg een machinegeweer en handgranaten aan boord bracht, en revolvers en bajonetten waar- mee de Amerikaansche bemanning bedreigd werd. Zg gooiden een handgranaat overboord om de ontplofflng te demonstreerenZri waren verbaasd, dat de „Stonegate" het con- vooi verlaten had, waar het schip veilig- p-e- weest zou zijn. „Ze toond'en een verhluffende SZtem" beWeffingen van de Engelsche h J^6n de in de Noorsche wateren aan boord van de „Oity of Flint" kwam, wist hij DE HERTOG VAN WINDSOR AAN HET FRANSCHE FRONT. Een medewerker van de Journal heeft den hertog van Windsor als inspecteur-generaal van het Engelsche leger bij: een bezoek aan het Fransche front ontmoet. De hertog onder- hield zich op zijn dagenlangen tocht met chefs en soldaten en is uitstekend te spreken over het hooge moreel dat hij bij alien aantrof. Hij liet zich vleiend uit over de kameraadschap tusschen militairen en burgers en interesseer- de zich vooral voor de pakkem wollen goederen en dergelijke, die" de Fransche soldaten uit het eigen land, maar ook uit het 'Britsche rijk krijgen. De hertogin van Windsor geeft zich daar veel moeite voor. De hertog 'bracht o,a. een bezoek aan Straatsburg, waar hij diep onder den indruk kwam van de verlatenheid, die er heerscht sinds de stad door de bewoners ontruimd werd. Hij bracht hulde aan den onberispelijken stand, waarin de reinigingsdienst de straten houdt! evenals aan de politie, om de bswaking, die zij ten aamzien van de 'huizen toepast, waarin de bevolking alles liet zooals het was, op het oogeniblik dat -zij naar een ander departement werd overgebracht. EEN ONTZETTEND RAPPORT. De Protestantsche kerk het sJachtoffer. 'Het Ned. Ghr. 'Persbureau schrijft: De leider van het Poolsche (Protestantsch) Christelijk Persbureau te Posen, Ds. Richard Kammel, oud-predikant der Unierte Even- gelische Kirdhe te Posen, heeft een inspectie- reis door Polen gemaakt, teneinde van den toestand der Protestantsche gemeenten op de hoogte te komen. Met voorhehoud ten aan- zien van het feit, dat in den oorlog ieder be- richt met zekere reserve moet gelezen wor den, citeeren wij uit dit rapport, dat de Pool sche woede bij het uitbreken van den oorlog zich blijkbaar op de Protestanten in Polen richtte, die alien voor Duitschgezind gehou- den werden. Zelfs liep een volkspraatje door Polen hij den aanvang van den oorlog, dat al wie een Protestant dooclsloeg absolutie kreeg. Er werden er dan ook ontzaglijk veel ver moord. Het aantal gedoode leden der Prote stantsche kerk in Polen wordt door Ds. Kam- DOGDGESOHOTE^. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn Wegens poging tot verzetpleging na zijn arrestatie is op 30 October de reeds herhaal- delijk eerder gestrafte 25 jaar oude Bruno Witte uit Berlijn doodgeschoten. Hij had, ondanks vermaningen, getracht zijn mede- arbeiders op te ruien tot eigenmachtig ver laten van hun voor den oorlog belangrijke werkplaatsen. Eveneens doodgeschoten werd de 37-jarige Paul Bressert uit Hamrn, die ook reeds herhaaldelijk eerder was gestraft. On der het voorwendsel ambtenaar te zijn van de Gestapo had hij afpersingen gepleegd op het gezin van een aan het front staanden soldaat. r DE BERICHTIGEVING UIT DUITSCHLAND. D.N.B. meldt uit Berlijn: Nu gebleken is, dat de vijandelijke berich- tendienst op vergaande wijze gebruik heeft gemaakt van het onbelemmerde nieuwsver- keer tusschen Duitschland en de neutrale landen, heeft ook Duitschland zich de laatste dagen gedwongen gezien beperkingsmaat- regelen te nemen op het gebied van het door- geven van nieuws. Alle neutrale staten wor den op gelijke wijze door deze maatregelen behandeld. In het buitChland verspreide ge ruchten over beperking van het tot dusverre in den oorlog onderhouden spoorwegverkeer naar het huitenland zijn geheel ongegrond. DE DUIKBOOTENOORDOG. De ..Berlingske Tidende" meldt volgens het D iN.B. uit Oslo, dat daar het Noorsche s.s. ,,Bardaland" na een dramatische reis is aangekomen. De bemanning vertelde, dat zij deze op groote schaal zal zijn. De correspon dent vemeemt, naar hij zegt, uit Berlijn, dat Duitsche militaire kringen thans erkennen, dat de weersomstandigheden een aanval op groote schaal op de Maginotlinie voor het voorjaar onmogelijk maken. Thans valt sneeuw op het geheele gebied tusschen Kar- pathen en Vogezen van Modlin in het Oosten tot Belfort in het Westen. Majoor Temperle, spreekt in hetzelfde blad een dergelijke meening uit. Hij voegt hier evenwel aan toe, dat het geheel in overeen stemming zou zijn met de methoden van Hit ter, wanneer Engeland als hoofddoel werd uit- gekozen, daar de Duitsche propaganda dit land verheven heeft tot de positie van hoofd- vijand". Het is na de jongste verkennings- vluchten boven het gebied van Hull en Grimsby waarschijnlijk, aldus de Engelsche majoor, dat deze zones en een zeker aantal andere havens zullen worden aangevallen. ENGELAND EN DE NEUTRALEN. i In het Engelsche Lagerhuis is den minister- president gevraagd of de regeering een ver klaring wilde afleggen aan alle neutrale mogendheden in antwoord op de Duitsche waarschuwing aan de neutrale regeeringen, dat hun onderdanen groot risico zouden loopen bij het reizen aan boord van Britsche schepen. Namens Chamberlain antwoordde Butter dat de aandacht van de regeering is gevestigd op zekere publicaties in de Argentijnsche en Deensche pers. 1 Zij is niet van meening, dat een verklaring van haar zijde noodig is. In alle neutrale lan den zijn de maatregelen tot bescherming van de Britsche scheepvaart en het groote succes hiervan voldoende bekend. Een correspondent van de Times in Frank rijk heeft verlof gekregen de verlaten stad Straatsburg te bezoeken. De stad ligt stil te wachten op de projec- tielen, die er nog niet zijn gevallen. Als de burgers er morgen terugkeeren, zouden zij alles vinden zooals zij het verlaten "hebben. De ongeschondenheid van Straatsburg is, zegt de correspondent, blijkbaar doelende op de berichten van Duitschen kant dat de Fran sche soldaten de huizen der vertrokken be woners geplunderd hebben, voor de Fransche officieren een eerekwestie, en alleen een bom- bardement zou de stad, die keurig in orde wordt gehouden, kunnen schenden. De meeste winkels laten nog steeds hun waren zien, netjes geschikt in de etalages, die voor het grootste deel geen beschertaende betimmering hebben gekregen. De kostbare gebrandschil- derde ramen van de kathedraal zijn verwij- derd en de pilaren en de ornamentiek binnen en buiten worden door zandzakken beschermd. De kostbare stukken van musea en die van het oude paleis zijn ingepakt en opgeborgen. Maar wel hangt er een niet-aardsche at- mosfeer over Straatsburg, die een in steenen geschreven Fransch-Duitsche geschiedenis kan heeten. Die atmosfeer wordt nochtans vol bedreiging, als men de laatste brug over den Rijn nadert. Men kan uiteraard niets mededeeten over de formidabele Fransche verdedigingswerken achter dit bruggehoofd en langs den rivieroever. De brug is waar schijnlijk aan beide einden van mijnen voor- zien en zij wordt beheerscht door twee blok- huizen van kwaadaardigen aanblik. Aan beide kanten wacht men en kijkt men uit, Als men naar de Fransche waarnemingsposten kroop kon men, nauwelijks twintig meter vooruit, de Duitschers aan het werk zien op de empla- eementen van hun kanonnen. Dit is een van de punten, waar zij rechtstreeksche propa ganda maken. Hier hangen zij hun groote doeken uit met Hitters leuzen er op. De tek- sten veranderen elken dag. Een er van luidt: „Als de oorlogsmakers veertien dagen gebom- bardeerd werden, zouden zij gauw van idee veranderen". De Duitschers zenden ook bal lonnetjes uit, die door den wind over de rivier worden gedreven en waarop geschikte teksten of afbeeldingen zijn geschilderd. Soms bren gen zij verklaringen van Hitters redevoerin gen over, die overigens ook door zeer luide luidsprekers aan den Franschen kant hoor- baar worden gemaakt. ESKIMO'S OVER DE EUROPEANEN. „Oorlog-voeren, dat doe je toch niet". De Scandinavische correspondent der N. R. Crt. meldt: Ejnar Mikkelsen, Poolreiziger, schrijver en sedert eenige jaren ook zooveel als oommis- saris van politie in Oost-Groenland, is dezer dagen van een inspectiereis door zijn district te Kopenhagen teruggekeerd en heeft aan de joumalisten verteld, dat de Eskimo's, die nu door de radio voor het eerst met het begrip oorlog kennis hebben gemaakt, zeer ontdaan zijn over wat de menischen van de Europeesche ,;woonplaatsen" thans uitspoken. Waar hij maar kwam, vroegen de Eskimo's of het nu werkelijk waar was, dat de blanke mannen op el'kaar schoten zooals men op Greenland op zeehonden schiet en als hij dat dan beves- tigde schudden ze somber en niet-begrijpend het hoofd en vroegen ze naar het waarom. En Mikkelsen, vertelde dan, dat blanke man- ter hooete van "'J nen van de eene woonplaats naar de andere holm", dat door een Duitsche duikboot tot zinken was gebracht, had gered. Naar de Engelsche bemanning mededeelde, was de ,,Clan Crisholm" met 24 andere schepen op 14 October in convooi vhn Gibraltar vertrok ken. Plotseling waren de aanvallen der Duit sche duikbooten begonnen. Tenminste vijf schepen van het convooi waren tot zinken gebracht. Lijlten van twee Duitschers aangespoeld. Dinsdagochterid is, naar Havas meldt, te Sangate bij Calais het stoffelijk overschot aangespoeld van twee Duitsche zeelieden. Vermoedelijk hebben zij deel uitgemaakt van de bemanning van een onderzeeer, welke kort geleden door vliegtuigen onschadelijk is- gemaakt. Met militaire eer werden de lijken op het kerkhof van Sangate ter aarde besteld. Een katholiek en een protestantsch geestelijke zegden gebeden. Te Withernsea zijn Dinsdag volgens Reu ter aan Engelands Oostkust vier sloepen en een aanzienlijke hoeveelheid wrakhout aange spoeld. Men vermoedt, dat dit alles afkom- stig is van het Finsche schip, dat Maandag op de Noordzee gezonken is. KOMT ER EEN GROOTE DUITSCHE AANVAL OP ENGELA'ND? De correspondent van de Daily Telegraph te Kopenhagen schrijft: ,,Indien men in Duitsch land gelooft, dat een aanval aan het Westelijk front zal komen, denkt men toch niet, dat teneinde zich in 't beizit van hun hutten, hun kajaks, hun wenktudgen, hun jachttereinen te stellen. Dan keken de Eskimo's hem nog ver- wonderder aan. Zooiets doe je toch niet, een woonplaats is toch immers het onkrenkbaar bezit van hen, die er hun hutten gebouwd hebben. En een oude rebbenjager haalde ge- ergerd zijn schouderls op en zei: Jullie in Europa denken altijd, dat jullie veel verstan- diger zijn dan wij. Jullie kunnen zoo veel wat wij niet kunnen. Maar ik geloof niet, dat jul lie nu je venstand nog hebben. Ejnar Mikkelisen geloofde niet, dat de ver- ontwaardiging van de Eskimo's1 over't gedrag van de menschen van de woonplaatsen in Efurepa invloed zou hebben op de verstand- houdimg tusschen de Eskimo's en de Denen. Zij weten, dat Denemanken niet aan den oor log meedoet, voor hun begrip is Denemarken het machtigiste rijik op aarde en daarom zijn zij er van overtuigd, dat de blanke mannen van de oorlogvoeren'de woonplaatsen van een lager, ontwikkeld, minder beschaafd en min der verstandig soort zijn dan de Denen, die zij kennen. Groenlanders, die dichter bij de Deensche posten wonen dan de Eskimo's van Ejnar Mik kelsen, hebben, naar een Deensche krant ver- telt, vijf-en-twintig jaren geleden al iets van oorlog gehoord. De laatste boot, die toen voor den winter naar Greenland kwam, bracht de tijding mee, dat er in Europa een oorlog was uitigebreken. Het zou tot in den voorzomer duren voor er weer een boot kwam en heel den winter praatten de oude mannen er in de winkels van het bestuur van Greenland over, hoe het afgeloopen zou zijn. Men maakte zich er bezorgd over, dat Denemarken misschien aangevallen en veroverd was en dat de nieuwe menschen op de woonplaats van de Denen misschien vergeten zouden, in het voorjaar een schip te zenden met al die dingen, die er in de winkels van het bestuur te koop plegen te zijn. Maar enkele ontwikkelde Groenlan ders, die in Kopenhagen waren geweest en er de geweldig steenen woningen hadden gezien, hidden er bij de anderen den moed in door te vertellen, hoe rij'k en machtig de menschen daar in Denemarken waren. Groot en geispierd en ongelooflijk sterk waren de mannen daar, groot en lang was hun oudste, koning Chris- tiaan, en wanneer die zijn berenmuts opzette en zich aan het hoofd schaarde van de met groote geweren gewapende mannen, die de Groenlanders voor het paleis van den koning hadden zien loopen, dan zou geen man van een andere woonplaats ook maar een voet op de woonplaats van de Denen durven te zetten. Het koude, vochtige jaargetijde is weer aan- gebroken, de periode die U als lijder aan Rheumatische pijnen tot wanhoop brengt, door de onafgebroken kwellingen. Uzelf maken ze radeloos en Uw gezin lijdt mede, omdat er met alle goede zorgen van warme kruiken en dekens en kussens toch geen helpen aan is. Rheumatische pijnen moeten van binnen uit bestreden worden 'n bloedzuiverende kuur, die kan U redding brengen. Doe eens zoo'n kuur! met Kruschen Salts. Als ge er vaste gewoonte van maakt, 's morgens na het op- staan de kleine beroemde dosis Kruschen te nemen, zult ge U spoedig een ander mensch voelen. De aansporende werking van Kru- sehen's zes minerale zouten sporen Uw lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. Uw bloed gaat sneller stroomen en overtollig schadelijk zuur, dat zich anders vast'zet in spierweefsels en gewrichten en dat de oorzaak is van Uw kwellende pijnen, wordt op natuurlijke wijze afgevoerd. De Heer C. S. te Noord Scharwoude schrijft: Ik heb Kruschen Salts een half jaar ge- bruikt en voel mij heel wat beter. Ik had het zoo vreeselijk in mijn rug, handen en voeten en kon haast niet meer van de pijn. Eerst gebruikte ik Kruschen Salts maar ben er toen te gauw mee opgehouden. Maar nu kan ik er niet meer buiten Prebeer 't 66k met Kruschen. Neem het ge- regeld en ge zult spoedig het resultaat aan den lijve ondervdnden en U een ander mensch voeten, verlost van ongemak en pijn. Kruschen Salts, verkrrjgb. bij apoth. en drog. a 0,40, 0,75 en 1,60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd.. Manchester (Engeland). Opgericht 1756. Adv. Bij Koninklijk besluit van 1 November 1939 is met ingang van 15 November 1939 be- noemd tot burgemeester der gemeente Honte- nisse Mi*. Dr. C. J. M. A. van Rooy, volontair der gemeente-secretrie te Castricum, boven dien adjunct-secretaris der Staatseommissie voor de herziening der Woningwet. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van besmet- telijke ziekten, over de week van 22 tot en met 28 October, in de provincie Zeeland be droeg. Roodvonk: Clinge 1, Driewegen 1, Koewacht 1, Kruiningen 1, Terneuzen 5, Tho- len 1, Vlissingen 1. x LUXOR THEATER. „De danseres van San Diego". Een amusante en spannende film, waarin Dolores del Rio de rol vervult van de danseres die in een reusachtige dancing, zooals de wereldhavenplaatsen bezitten, een beroep uit- oefent dat haar op vrijen voet brengt met al- lerlei mannen, aan wie zij altijd dezelfde dra matische en interessante levensgesehiedenis vertelt. Er zijn er die er inloopen en er zijn er die de geschiedenis in het algemeen wel kennen en dus niet bepaald in tranen uit- barsten. T6t de eerste categorie behoort de brave zeeman, die door Richard Dix wordt voorge- steld. Een brave, krachtige, goedgeloovige „sailor", die zich haast zijn spaarduiten, z(jn hart, zijn nieuwgekocht huisje en zijn hand aan de voeten van de verleidelijke Carmen neer te leggen. Nauwelijks is Richard het zee- gat uit, of Dolores zit weer in de dancing haar levensgesehiedenis te vertellen, o.a. aan een vriend van den pasgetrouwden zeeman, Ches ter Morris. Hij weet niet, dat het vrouwtje met de levensgesehiedenis de vrouw is van zijn vriend - hij behoort verder tot de tweede categorie, tot de mannen die dramatische levensgeschiedenissen met een korreltje zout nemen, en hij amuseert zich een week lang uitstekend. Dan komt de brave Richard terug en hij stelt zijn huis en zijn vrouw voor Chester krijgt den schok van zijn leven en Dolores slaat de armen smeekend om hem been hij moet het toch vooral niet vertellenen net op dat oogenblik komt Richard metr - de „drinks" binnen Dolores heeft de tegert- woordigheid van geest Chester een oorvijg'te geven, aldus den schijn wekkend, dat hij de flirt begonnen is en even daama heeft hij een knock-out van zijn vriend te pakken De twee vrienden zijn vijanden. Chester is bij den onderzeedienst en Richard bij den duikdienst. De onderzeeer van Chester loopt bij de manoeuvres op een wrak en zinkt naar den bodem. Slechts 66n duiker haalt die diepte van negentig meter: Richard. Ondanks de S.O.S.-berichten, blijft Richard zich schuil houden hij wil geen duik nemen om zijn vriend te redden. Tot Dolores haar geheim verraadt en Richard het gevaarlijke werk onderneemt, aldus er in slagend de be manning te redden. Dan gaan zij voortaan samen weer gezellig uit. In een zeer druk bezochte vergadering te Oostburg op jj. Maandag is, meldt de Vliss. Crt., deflnitief opgericht de Bond van Polders en Waterschappen in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D.; aangesloten zijn 76 polders en water schappen ter gezamenlijke grootte van 22600 ha. In het tegelijk vastgestelde reglement vin-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7