ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJK Beate weet, wat ze wil No. 9986 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939 79e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE BLAD N BELEG. STAAT VAN BELEG VOOK EEN GEDEELTE VAN HET RIJK. DE belangen der burgerbevolking BIJ EVACUATIE. OORKLEPPEN VOOR HET NEDERLANDSCHE LEGER. DE ONDERNEMERSOVEREENKOMST IN HET JAPONNENBEDRIJF. TER NEUZENSCHE CO U RANT MAINTIEND De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat deze gemeente voor wat betreft bet onderdeel in de Westerschelde vanaf de laagwaterlijn bij Koninklijik Besluit met ingang van heden in staat van beleg is ver- klaiard. Temeuzen, 1 November 1939. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De Regeeringspersdienst meldt: Op grond van militaire overwegingen is de noodzakelijkheid gebleken een gedeelte van het rijk, waarin militaire verdedigingswerken zijn of worden aangelegd, onderwaterzettingen zijn of worden gesteld, dan wel militaire be- wakingsdiensten moeten worden verricht, in staat van beleg te verklaren. In aansluiting hierop is uitgegeven Staats- blad 189, besluit van 1 November 1939 tot verklaring in staat van beleg van verschil- lende gemeenten. Hieronder zijn begrepen eenige gemeenten in de provincie Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Limburg. Dit besluit is met ingang van 1 November 1939 in werking getreden. In de provincie Zeeland betreft dit de gemeenten Aagtekerke, Amemuiden, Baarland, Bier- vliet, Biggekerke, Borssele, Breskens, Brou- wersihaven, Bruinisse, Burgh, Cadzand, Clinge, Colijnsplaat, Domburg, Dreischor, Driewegen, Duivendijke, Eakerzee, Ellemeet, Ellewouts- dijk, Goes, Graauw en Langendam, 's-Graven- polder, Groede, Grijpskerke, Haamstede, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, s^Heerehhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Hoek, Hoofdplaat, Hontenisse, Ierseke, Ka- pelle, Kats, Kattendijke, Kerkwerve, Kloe- tinge, Kortgene, Koudekerke, Krabbendijke, Kruiningen, Laurens (St.), Maartensdijk (St.), Meliskerke, Middelburg, Nieuw- en St. Joos- land, Nieuwerkerk, Nieuwvliet, Nisse, Noord- gouwe, Noordv/elle, Oost- en West-Souburg, Oosterland, Oostkapelle, Oudelande, Ouwer- kerk, Ovezande, Poortvliet, Renesse, Rilland- Bath, Ritthem, Scberpenisse, Schoondijke, Schore, Serooskerke (Schouwen), Serooskerke (Walcheren), Stavenisse, Temeuzen, Tholen, Veere. Vlissingen, Vogelwaarde, Vrouwenpol- der, Waarde, Wemeldinge, Westkapelle, Wis- sekerke, Wolphaartsdijk, Zaamslag, Zierikzee, Zonnemaire en Zoutelande. Voorts o.m. de watergebieden(Voorne) de westkust van het eiland Voome, de westelijke grenzen van de gemeenten Oudenhoom en Sommelsdijk, de westkust van het eiland Goe- ree tot aan de westelijke grens (in het Brou- wershavenschegat) van de gemeente Goede- reede, verder de grenslijn tusschen de provin- cies Zuid-Holland en Zeeland tot aan de grens lijn tusschen de gemeenten Brouwershaven en Zonnemaire, de westkust van het eiland Schou wen tot de westgrens van de gemeente Zierik zee, de westgrens dezer gemeente tot het snijipunt met de grenslijn der gemeente Wisse- kerke, de noordwestgrens dezer gemeente tot de parallel van k.p. 25 (Walcheren) des west kust van het eiland Walcheren, de Zuidgren- zen van de gemeenten Ritthem, 's Heer- Arendskerke, Borssele, de westgrens van de gemeente Ellewoutsdijk, de Noordgrens van de gemeente Hoofdplaat, de grenslrjnen tus schen de gemeenten Hoofdplaat en Breskens en Hoofdplaat en Schoondijke, verder de west grens van Zeeuwsch-iVlaanderen tot aan de territoriale grens. Wat is Staat van Beleg? Deze vraag beantwoord ,,De Telegraaf'' als volgt De Staat van Beleg", welike afgekondigd wordt bij Koninklijk Besluit en waarvoor ten opzichte van den vast te stellen duur een wets- ontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig ge- maakt moet worden, geeft bevoegdhedep aan het militair gezag van zeer ingrijpenden aard. Niet alleen gelden onder den Staat van Beleg" al de thans in het openbaar afgekon- digde bepalingen van den Staat van Oorlog, maar tevens moeten in de landsgebieden, waarvoor de ,,S. v. B.'J geldt alle burgerlijke besturen en ambtenaren het militair gezag ge- hoorzamen, volgens instructies, door de regee- ring vastgesteld. Het militair gezag is dan bevoegd: te regelen den toegang tot of het verlaten van het in S. v. B. zijnde gebied; te verbieden evntueel alle openbare bijeen- komsten of optochten, behalve wettelijk ge- oorloofde openbare godsdienstoefeningen (voor het houden van bijeenkomsten is een vergun- ning noodig van het militair gezag, dat op toe- gestane samenkomsten toezicht houdt); tijdelijk te sluiten inrichtingen voor ver- maak en ontspanning (cafd's, theaters, socie- teiten, etc.), zoomede fabrieken, werkplaatsen te gelasten de inlevering van wapens en muni tie te ontzeggen het verblijf aan personen in het in S. v. B. zijnde gebied en hen, zoo ver- wijdering niet mogelijk is, in verzekerde be waring te stellen; te verwijderen de bevolking uit een ver- sterkte plaats, welke gevaar loopt ingesloten te worden, voor zoover de bevolking niet voor verdediging noodig is; op rantsoen te stellen de bevolking van een ingesloten plaats; op te roepen in het belang der verdediging niet-militairen, hetzij om deel uit te maken van de militaire macht, hetzij tot het verrich- ten van militaire werkzaamheden; te verbieden of beperken het drukken of verspreiden van geschriften; de beschikking te krijgen over den post-, telegraaf- en telefoondienst, met recht van censuur; te onderzoeken elk perceel (woning, fabriek, werkplaats, boerderij, etc.); de huiszoeking geschiedt onder leiding van een officier; in te stellen in het S. v. B.-gebied een of meer tijdelijke krijgsraden (tijdens den wereld- oorlOg 19141918 werd bij speciale wet deze bepaling buiten werking gesteld en men weet reeds, dat thans nieuwe wettelijke voorzienin- gen voor tijdelijke krijgsraden getroffen wor den). DE HEER COLIJN ALS KAMER LIT) BEeEDIGD. De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond bijeen onder voorzitterschap van Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Bij den aanvang der vergadering werd ver- slag uitgebracht door de commissie tot on- derzoek van de geloofsbrieven van Dr. H. Colijn. Zij werden goedgekeurd. Tot de toe- lating van Dr. H. Colijn als lid werd besloten. In handen van den voorzitter legde de heer Colijn de vereischte eeden af. De voorzitter zei: „Ik wensch het vader- land geluk met uw toelating." De Regeeringspersdienst meldt: De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Brulne verzoeht zich in verbinding te stellen met de kerkgenootschappen, teneinde te verkrij- Bokeloh te 's-Gravenhage en voor de Gerefor- meerde kerken Dr. J. J. C. van Dijk, even- eens te 's-Gravenhage. Voorts heeft de Minister van Binnenland sche Zaken aan de commissie burgerbevol king toegevoegd een sub-commissie, waaraan wordt opgedragen de commissie van voorlich- ting te dienen met betrekking tot de aange- legenheden inzake de volksgezondheid. NEW-YORK—AMSTERDAM PER VLIEGTUIG? Naar het Handelsblad van zeer betrouw- bare zijde verneemt, worden momenteel on- derhandelingen gevoerd tusschen de K. L. M. en de Amerikaansche luchtvaartmaatschappij Pan American Airways. Het doel van deze onderhandelingen moet zijn, den P.A.A.-luchtdienst over den Trans- atlantischen Oceaan tusschen Noord-Amerika en Ierland welke dienst onlangs is stop- gezet in verband met de moeilijkheden, welke den passagiers wachtten op het traject Foy- n'es, de landingsplaats in Ierland, naar Lon- den, en welk traject na het uitbreken van den oorlog niet meer per vliegtuig kon worden afgelegd naar Amsterdam door te trekken. Het zou in de bedoeling van de P.A.A. lig- gen, deze route dan in plaats van met Boeing- clipper-vliegbooten met landvliegtuigen te onderhouden. De Intendance van het leger heeft dezer dagen, volgens de VI. Crt., voor het geheele Nederlandsche leger oorkleppen besteld ter bescherming tegen de koude. Daar deze oor kleppen bestiaande uit een stalen beugeltje met aan beide uiteinden een klepje, dat over het oor schuift, alleen in het zwart bestaan en alles bij het leger grijsgroen is, werden pogingen in het werk gesteld deze oorkleppen ook in die kleur te krijgen. Er is sprake van geweest, dat de militairen in den winter uitgerust zouden worden met wollen bivakmutsen, welke door de vrouwen overal in het land gebreid zouden worden. Men achtte het echter niet verantwoord in verband met de wolpositie van ons land zulke enorme hoeveelheden wol daaraan te besteden. Daar- om heeft men gezocht naar een andere oplos- sing en deze g;evonden in oorkleppen. Daar ze inschuifbaar zijn, zullen ze gemakkelijk opge- borgen kunnen worden in het bovengedeelte van den helm op het leeren draagstel. Daar- door wordt breken van de vrij teere voorwer- pen tevens voorkomen. Daar de marine zooveel meer te lijden heeft van de koude, zullen deze manschappen wel een wollen bivakmuts krijgen, waaraan door de verschillende eomitd's in den lande reeds druk gewerkt wordt. Naar het Vad. van legerzijde verneemt, wordt het breien van polsmoffen en sokken wel zeer op prijs gesteld, daar deze artike- ien practisch zijn en niet zooveel wol eischen als bivakmutsen, knielappen, buikbanden, enz. ZANDZAKKEN ONPRACTISCH. Men schrijft aan de ,,Msb." van de Oost- gen, dat een vertegenwoordiger worde aange- wezen om de regeering van voorlichting te dienen met betrekking tot de geestelijke ver- zorging der burgerbevolking in geval van evacuatie. Voor de Nederlandsoh-Hervormde kerk zal als zoodanig optreden Prof. Dr. J. R. Slote maker de Bruine te Wassenaar, voor de Roomsch-Katholieke kerk rector W. A. E. Door OTFRID VON HANSTEtN. Vertaald door Angelica van Hest. 5) Vervolg. „Wat nu?" Dornfousch dacht na. ,,Wanneer dat een wet is..." Zij stond dicht bij hem en zei op jamme- renden toon: ,,Wij kunnen toch niet getrouwd zijn! Wij houden niet van elkaar wij..." tEgon glimlachte weer. Zij werd steeds opgewondener ,Daar bedank ik voor. Moet ik soms mijn heele leven hooren, dat ik als een klit aan u ben blijven hangen? „Houd u kalm alstublieft. Ik neem de ge- schiedenis niet zoo tragisch op. Als we een van beiden beslist vrij willen zijn, kunnen we toch in een ander land scheiden, waar zoo- iets wel bestaat? Ik weet absoluut zeker, dat men in Montevideo kan scheiden." ,JDan gaan we daarheen!" ,/Daar heb ik geen tijd voor; ik moet naar Rosario. U moet een betrekking gaan zoe- ken. Ik heb nu een veel beter idee." „Wat voor een?" vroeg Beate ongeduldig. >>Iets behoorlijks gaan eten; het is tijd voor het middagmaai. Betalen moeten we toch en u hebt zeker ook wel honger." Zij zuchtte en glimlachte wat weemoedig. „Ik heb een vreeselijken honger." ,,Mag ik u een arm geven?" ,/Moet dat?" ,,Het staat beter." De kellner wees hun den weg de trap af. Zij kwamen in een groot vertrek, dat zeer bezet was en waaruit hun slechts Duitsche klanken tegemoet kwamen. Ook de kellners waren alien Duitschers. ..Alstublieft, hier in het midden is nog een tafel vrij." Egon nam de spijskaart. ,,Lieve Beate, wil je kreeftensoep Ze zag hem verbaasd en verschrikt aan, maar toen de kellner zich omdraaide, fluis- terde Egon: ,,Het kan toch niet anders. Eh- zijn uit- sluitend Duitschers hier en zij weten, dat wij getrouwd zijn. Wees een beetje flink!" „Het is goed, lieve Egon," antwoordde Beate op vriendelijken toon. HOGFDSTUK HI. Het middagmaai was afgeloopen; de klok wees acht uur en zij zaten weer in hun kamer. ,,Nu moet u toch werkelijk naar het sta tion", drong Beate aan. ,,Ik denk er niet aan. Wat moet ik 's mor- gens om vijf uur in Rosario doen?" ,,U wilt dus..." ,,Laten we nu eens even verstandig rede- neeren. Ik ga morgen vroeg naar Rosario en meldt me aan in mijn betrekking. Ik zal ook vragen of ik u misschien op het een of ander kantoor kan onderbrengen." ,,Moet ik naar Rosario?" ,Ik zal u natuurlijk aandienen als juffrouw Serenus. De trouwacte blijft in mijn porte- feuille. U hebt nog uw pas op uw vroegeren naam en behalve de hotelier dien wij moeten inwijden, hoeft iiiemand er lets van te weten." ,,Dat is gelukkig!" Juffrouw Serenus, als ik niet gedurende de geheele reis belang in u had gesteld, dan zou ik dezen lichtzinnigen stap niet hebben gedaan. Ik verlang nu van u, dat u mij ook verder als uw vriend beschouwt. Mijn adres is: Poste restante, Rosario. Zoodra ik iets naders weet, schrijf ik u. U moet mij uw woord geven, dat u niets ondoordachts zult doen. En nu zullen wij gaan slapen." Zij keek hem weer verschrikt aan. ,,Wij zullen Nu in Duitschland de avondverduistering van steden en dorpen reeds weken gewerkt heeft heeft men zooveel practische ervarin- gen opgedaan, dat de op theorie opgebouwde voorschriften successievelijk veranderd wor den. Men heeft vooral aandacht geschonken aan de zandzakken. die overal tegen woonhuizen, kantoren en openbare gebouwen liggen opge- stapeld, om de lager gelegen ruimten te be- schermen tegen granaatsplinters. Door de herfstregens zijn deze zakken een di'kke, moei- lrjk te bewegen massa geworden, zoodat de luchtcirculatie in de daardoor afgesloten ruim ten en kelders bemoeilijkt wordt. De ervaring heeft nu beweZen, dat de zakken het best door verplaatsbare zandkisten vervangen kunnen worden. Het oude voorschrift, dat in het be lang eener goede gasbescherming alle kelder- vensters hermetisch gesloten en vernageld moeten worden, is ingetrokken. Een venster moet geopend kunnen worden, daar anders de ruimte voor schuilende menschen te arm aan zuurstof zou worden. Des avonds op straat gebruikt wordende ,Weest u maar niet bezorgd. Ik heb ook de kamer hiernaast besproken." „Wat bent u toch goed!" Het frissche, vriendelijke jonge meisje was hem nog nooit zoo aantrekkelijk voorgekomen als op dit oogenblik. Egon greep haar hand, boog zioh voorover en keek haar in de oogen. „Goeden nacht, juffrouw Serenus! U zult morgen vroeg nog wel slapen, wanneer ik wegga. Wij hebben elkaar dus ons woord ge- geven, alles steeds eerlijk te berichten." Zij knikte zonder te spreken; hij ging naar de kamer emaast, hoorde, dat Beate onmid- dellijk de grendel op de deur schoof en hij draaide ostentatief den sleutel tweemaal om in het slot. zaklantaarns mogen niet meer van blauw glas voorzien zijn, maar moeten rood licht uitstra- len. DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW YORK. Naar aanleiding van het bezoek van den president van de Wereldtentoonstelling te New York, den heer Grover Whalen, aan ons land, met het doel de Nederlandsche regeering te bewegen, ook in het komende jaar weder- om deel te nemen aan deze tentoonstelling, wordt van bevoegde zijde gemeld, dat de Nederlandsche regeering niet verder zal deel- nemen aan de tentoonstelling te New York. Zij acht dit in de huidige omstandigheden financieel niet verantwoord. DE VESTIGIN GSVVET EN HET MAATKLEEDINGBEDRIJF. De Bond van maatkleedingbedrijven in Ne- derland heeft zich tot den minister van Eco- nomische Zaken gewend met verzoek, de Vestigingswet voor de maatkleermakerij niet toe te passen. Requestrant is van oordeel, dat de maat kleermakerij een geheel andere positie in- neemt, dan zekere groepen van winkelbedrij- ven. Hij heeft zijn juridische en technische bezwaren tegen deze wet uitvoerig uiteen- gezet. Toepassing van de wet uitsluitend voor de maatkleermakerij en niet voor de maat- annex-confectiezaken en de confectie-indu- strie, zou voor eerstgenoemde groep ernstige nadeelen met zich brengen. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. besluit van 25 October, houdende voorwaar- den, waaronder de Minister van Economische Zaken de ondernemersovereenkomst ter ver- betering van de toestanden in het japonnen- confectiebedrijf, op welke betrekking had het verzoek tot algemeen verbindendverklaring, op 30 Juni 1939 door belanghebbenden inge- diend, algemeen verbindend kon verklaren: Aan vertegenwoordigers van fabrikanten van japonnen-confectie, welke niet partij zijn bij de overeenkomst, en van de afnemers van japonnenconfectie zal gelegenheid moeten worden gegeven zitting te nemen in het or- gaan, hetwelk belast zal zijn met de uitvoe- ring van de overeenkomst. Dit orgaan zal zich uitdrukkelijk moeten beperken tot de aan dat orgaan bij de overeenkomst opge dragen taak. De benoeming van het hoofd van het bureau, dat belast zal zijn met de dagelijksche werkzaamheden ter uitvoering van de over eenkomst, zal afhankelijk zijn van een ver klaring van den Minister van Economische Zaken, inhoudende, dat bij dezen tegen die benoeming geen bezwaar bestaat. Het hoofd van dit bureau noch iemand van het overige daarbij werkzame personeel zal belang mogen hebben bij de vervaardiging van of den handel in confectiegoederen. In aangelegenheden van financieelen of ad- ministratieven aard zal het hoofd van het bureau moeten worden bijgestaan door een accountant, die niet de accountant van een fabrikant van japonnen-confectie zal mogen zijn. Het bureau zal, voor wat het toezicht op de naleving van de overeenkomst betreft, ter beschikking moeten staan van de Commissie, bedoeld in artikel 12 der Wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935. De Minister van Economische Zaken zal een vertegenwoordiger zijnerzijds aanwijzen, die tot taak zal hebben bij de uitvoering van de overeenkomst te waken voor het algemeen belang. Verlenging van de algemeen ver bindendverklaring. De Nederlandsche Staatscourant van Woens- dagavond bevat de ministerieele beschikking, waarbij. de Nederlandsche japonnenconventie met ingang van 1 Nov. voor den duur van een jaar opnieuw algemeen verbindend is ver- klaard. In deze beschikkingen zijn de over- wegingen, welke tot algemeen verbindendver klaring hebben geleid, alsmede de verbindend verklaarde bepalingen opgenomen. Ten be- hoeve van belanghebbenden kan worden mede- Met een ruk ging ze reohtop zitten. Onzin, wat een dwaze gedachten! Wat ging dien man haar aan Gelukkig, morgen was hij weg, als ze opstond. Natuurlijk zou ze hem niet schrijven. Het beste was, dat ze meteen morgen naar Montevideo ging. Egon stond aan het venster van zijn kamer en keek naar buiten. Voor hem breidde zich de sombere huizenmassa van de groote stad uit. De straten lagen nu volkomen eenzaam en verlaten; uit de verte klonk uit de rich- ting van de haven nu, en dan de sirene van een uitvarend schip. De ook nu nog zwoele lucht streek om zijn voorhoofd. Hij was moe en toch kon hij niet slapen. Wat een onge- loofelijk lichtzinnige streek had hij uitge- haald, door het leven van dit meisje aan het zrjne te binden! Onzin, dat was toch geen huwelijk, enkel een formaliteit en morgen ging hij burners weg! Als hij niet wilde, dan zag hij haar immers nooit meer terug! Hij ging naar bed en trachtte te slapen. Beate lag in bed. Een eigenaardige stem ming was over haar gekomen. In de eerste plaats een gevoel van angst; van gewetens- wroeging om hetgeen zij had gedaan. Toen sloegen haar gedachten andere wegen in. Wat was hij toch goed; hij had haar geen ver- wijten gemaakt en hij zorgde voor alles. Nu lag hij hiernaast. Ze had den warmen blik in zijn oogen opgemerkt en een oogenblik dacht zij aan de woorden van Jousten. Had hij geen gelijk zou dat niet de beste oplos- sing zijn, als ze bij elkaar bleven? Egon zat in de eetzaal te ontbijten en dacht na. Zou hij een groet voor haar achterlaten? Misschien een paar bloemen tot afscheid Onzin! Nu, in den vroegen ochtend, was hij weer volkomen nuchter en kon hij den toe- stand duidelijk §verzien. Het beste was zonder groet weg te gaan. Hij betaalde zijn kamer en bestelde een auto. ,,En mevrouw?" ..Die blijft voorloopig nog hier." Tegen den middag kwam hij in Rosario aan. Nu merkte hij eerst, hoe moeilijk het voor- hem was, zich te redden met de paar spaansche woorden, die hij kende. Hij trad op een auto toe. Hotel Aleman." De man knikte begrijpend, reed door een aantal prachtige groote-stadsstraten en hield tenslotte stil voor een deftig uitziend gebouw. Dornbusch kon onmogelijk met zijn koffers naar de fabriek rijden. Hij nam dus een kamer, hoewel de prijs heel wat hooger was dan in Buenos Aires; daarna ging hij eten en nam hij weer een auto. Ditmaal kon de Duitsche portier het adres opgeven van de firma Gonzales Co. Gedurende den rit ging hij, narekenen. Die eene dag in hotel Jousten, de reis naar Rosario en nu het pension in dit hotel dat alles had honderd mark verslonden, de helft van hetgeen hij bezat. Hoe onaange- naam het ook was, hij moest zijn nieuwen chef meteen om voorschot vragen. Het was een groot en indrukwekkend fabneksgebouw, waar de auto stilhield, maar tot zijn verbazing waren de ijzeren poorten gesloten en was er nergens een mensch te zien. Aan de andere deur hing een bord, Probeer 't toch op zulke da gen eens met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door hun bijzon- dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende \werking. Vaak nagemaakt, 'maar nog nooit geevenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpljn, koorts, kou. Doos: 13 stuks- 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. Ingez. Med. gedeeld, dat deze beschikking ter inzage ligt bij alle kamers van koophandel en fabrieken. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot leden der algemeene japonnen- commissie a. Als vertegenwoordigers van de deel- nemers der overeenkomst ..Nederlandsche japonnenconventie": R. Dooyes, directeur der N.V. Amsterdamsche Confectiefabriek R. Dooyes en van Kuyk, Amsterdam; M. Druyf, Amsterdam; H. Reysoo, directeur der N.v! Confectie-ateliers „Tubantia", EnschedeI. Sluizer, directeur der firma Victor van Vries- land en Sluizer, Amsterdam; M. de Vries van Buuren, Amsterdam. b. Als vertegenwoordigers van de fabri kanten van japonnenconfectie, rpet-deelnemers der sub. a. genoemde overeenkomst: S. Har- togs, Rotterdam; J. B. Tepe, Zwolle. c. Als vertegenwoordigers van de afnemers van japonnenconfectie: M. F. Kempkes, Am- hem; J. W. Voss, Amsterdam; F. Wassen, Rotterdam. DE TELEFOON-AUTOMATISEERING EN DE OORLOG. Het is de bedoeling met de stichting van nieuwe gebouwen en verbouwing van be- staande tot verbetering van de huisvesting van den post- en telegraafdienst en ten be- hoeve van de automatiseering van den tele foondienst zoolang mogelijk voort te gaan volgens het daarvoor vastgestelde program. O*ok met de verdere automatiseering van de telefoon zal naar in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Postbegrooting wordt medegedeeld der- halve, zoo eenigszins mogelijk, op den be- staanden voet worden doorgegaan. Het P.T.T.-bedrijf heeft van de leveranciers de verzekering gekregen, dat de levering van de automatische apparatuur geen stagnatie zal ondervinden. EEN HALVE TON VOOR HET ALGEMEEN STEU NCOMITe Het Alg. Steuncomite 1939 meldt: Het bestuur maakt met bijzondere vreugde i groote erkentelijkheid bekend, dat de N.V. Kon. Ned. Mij. tot exploitatie^van petro- leumbronnen in Ned.-Indie en de N.V. De Bataafsche Petroleum Mij. elk afzonderlijk aan het Algemeen Steuncomitd 1939 'n bedrag van 25.000 hebben geschonken. Moge deze schenking van onze groote petroleummaatschappijen een aanmoediging zijn voor andere groote Nederlandsche maat- schappijen om dit voorbeeld te volgen! waarop te lezen stond, dat dit de kantoor- ingang was. Daar zat een portier en Dorn busch vroeg: .,1s senhor Gonzales te spreken?" De man antwoordde met een geweldigen omhaal van woorden, die Egon niet verstond en wees naar boven. Ook hier was alles leeg en doodstil. Hij klopte aan verscheidene deu- ren, eer hij een antwoord hoorde. Ten slotte trad hij een kamer binnen, waar een oude man over boeken gebogen zat. „Senhor Gonzales?" Gelukkig bleek de man wat Duitsch te spreken. „De firma Gonzales is acht dagen geleden failliet gegaan. Ik ben de curator." Het was Egon Dornbusch, alsof de blik- sem voor zijn voeten insloeg. ,.Maar ik ben hier aangenomen voor een betrekking." .Ik weet het, senhor, ik heb uw contract hier bij de acteh. Maar daar de firma in staat van faillissemtent is en u eerst vandaag in betrekking zoudt komen, kan ik niets voor u doen." "Ik sta nu echter zonder eenig middel van bestaan in Rosario." •Dat is heel jammer, maar ik ben slechts ambtenaar. Het spijt mij, maar ik kan er niets aan doen..." >,Ik moet toch zeker eenige schadevergoe- ding..." ..Wianneer u aanspraak meent te kunnen maken op schadevergoeding, moet u dit aan de rechtbank opgeven. Al zou ik willen, ik ben toch in het geheel niet bevoegd, om uit- betalingen te doen, voor welk doel dan ook." ,,Waar is senhor Gonzales?" De curator lachte. ,,Ja, als u ons dat zoudt kunnen vertellen, zou ik u onmiddellijk duizend pesos geven. Maar hij is jammer genoeg naar het buiten- land uitgeweken zonder adres aohter te laten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5