ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-YLAANDEREN Beate weet, wat ze wil No. 9985 Vingerkloven WOENSDAG 1 NOVEMBER 1939 79® Jaargang Binnenland Feuiileton 0i^0ia9enee8t ze v'u9 dL was"1""''611 NEUZENSCHE COU RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzeu f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Beigie en Amerlka 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeef sterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0 20 KEEEVE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehe's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. Dir BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MAAJVDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstellmg. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat een uitspraak op a an vrage ora vrijstelling van den Dieiiit- plicht ter Secretarie deizer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag: van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen- woordiger. b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingescbre- ven personen of door bun wettelijike ver- tegenwoordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het beboeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ge'richt aan de Koningin, docb worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, il November 1939. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. waren nooit een, we zijn bet niet en zullen bet nooit worden. Oak van den R.K. kant is de diepere tegenstelling nooit over het hoofd ge- zien, getuige bet in 1935 verschenen werk van Dr. Corneiissen. Spr. wees vervolgens op de verwarring on financieel en economisch gebied en den stroom van geschriften, welke daarvan het gevolg was. Dr. Colijn stond vervolgens stil bij de kabinetsformatie van 1937, memoreerde de met m vervulling gegane optimistische ver- wachtingen op financieel gebied in 1938 met als gevolg de door Minister De Wilde bekende aangenomen houding, gevolg van een niet tot stand gekomen overeenstemming tusschen dezen bewindsman en zijn collega's wat er toe leide, dat Minister De Wilde aftrad. later volgde het geheele kabinet wijl op gew'ichti°-e punten van staatsbeleid geen eensgezindheid meer bestond. iSpr. stond bij de financieele plannen van zijn kabinet nader stil. Tegen- over hen die vragen of, waar er toch al zoo- veel moest geleend, dit er nog niet bij gekund had, wees spr. er op, dat voor de A.R bet financieel probleem ooik een zedelijk vraag- stuk is. Het bezit van een natie behoort, naar Kuyper's woord, niet aan een generatie toe. bpr gaf een overzicht van de samenwerking met de R.K.. herinnerde aan de verwerping van de Vlootwet en het gezantschap bij bet Vaticaan en wees er op, dat bij al het goede uit zal komen. Hij oordeelde, dat men voor klappen niet bang moet zijn maar staan moet in de overtuiging, dat deze partij vertegen- woordigt het grondkarakter van ons volks- leven zooals zij dat in art. 1 van haar program omschreven heeft Wie -vertuigd is, dat deze partij den rechten weg gaat behoort bij de stembus haar zijn stem te geven. Nadat staande gezongen was Ps. 89 8 sloot Prof. Dr. K. Dijk van Kampen het Con vent met dankzegging. DE DISTRIiBUTIEKAARTEN. Het onderscheid in kleur tusschen kaarten voor vreemdelingen en die voor Nederlanders. De hier te lande in het bevolkingsregister ingeschreven vreemdelingen ontvangen stam- uistiibutie-kaarten van eeh andere kleur dan die, welke aan Nederlandsche onderdanen wor den uitgereikt. Reeds boorden wij, schrijft de N. R. Crt., hier en daar onder de buitenlanders de bange vraag opperen, of dit kleur-onderscheid wel- licbt samenhing met een voornemen van de regeering om eventueel, b.v. als de besehik- bare voorraad eens zeer krap mocht wezen, aan buitenlanders minderte laten toewijzen dan aan Nederlanders. Uit de ons van bevoegde zijde verstrekte in- DR. OOUIJN OVER DE ANTI-REV. PARTIJ ONDER DE GEWIJZIGDE POLITIEKE VERHOUDINGEN. In hotel Wittebrug te Den Haag is Vrijdag vanwege de Anti-Rev. partij een Centraal Con vent gehouden, dat zeer druk bezocht was. Onder de aanwezigen bevonden zich de oud- ministers Dr. J .J. C. van iDijk, Mr. J. A. de Wilde en Mr. J. Terpstra benevens tal van leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal. De vergadering werd gepresideerd door Dr. H. Colijn. voorzitter van het Centraal Comite der partij, die haar op gebruikelijke wijze opende en Ps. 93 las. Alan Jhr. Mr. S. van Oitters, oud-eommis- saris der Koningin in Gelderland en lid der le Kamer, die door een ongeluk een linkerbeen- breuk had opgeloopen en deswege verhinderd was, verzond de vergadering een telegram van medeleven. Dr. Colijn sprak een kort openingswoord, waarin bij wees op de factoren, welke tot bet houden van een Centraal Convent hebben ge- ieid, waarop gelegenheid zou zijn te spreken over de positie der A.R. partij onder de ge- wijzdgde politieke verhoudingen. Zijn rede voor dit convent aanvangend, wees Dr. Colijn er op, dat de Kabinetsformatie eigenlijk voor de A.R. maar bijzaak is. Het gaat immers om bet program waarmede een nieuw kabinet optreedt. Spr. wilde het den fonmateur niet euvel duiden, dat er geen A.R in -zijn kabinet zitting hebben genomen, want bij heeft daartoe alle pogdngen gedaan. Dat de aangezocbte personen geweigerd hebben was met algeheele instemming van het cen traal comite. Dr. Colijn heeft geen enkel be- zwaar tegen dit kabinet wat de personen be- treft al betreurde hij bet, dat niet eerst een poging tot een andere formatie is gedaan. Belangrijker echter dan dit alles acht spr. de breuk in de coalitie als een gevolg van de onmogelijkheid om op practische punten van gewichtig staatsbeleid tot overeenstemming te komen. Onmiddellijke oorzaaik van deze breuk ligt in verschil van inzicht in de financieele positie van ons land. Maar daarmede is niet alles gezegd, want bet kan niemand ontgaan zijn, dat de R.K. en de A.R. de laatste jaren al meer tegenover elkander zijn komen te staan. -Dit komt voort uit de tegenstelling Roomsch-Katholiek-Calvinist, het laatste be- grip genomen in confessioneelen zin, in den zin van oorsprong en aard der Reformatie in tie Nederlanden. Reeds Kuyperij scbreef: we door de samenwerking bereikt, die niet "altiid I hchtingen blijkt, dat een dergelijke overwegin gedragen werd door overeenstemming op ge- aan o-emaout-,, A wichtige punten van practisch staatsbeleid. De coalitie had zich voor onzen tijd al enkele jaren overleefd, wat niet zeggen wil dat die samenwerking niet weer eens herleven V, '^gez}en van de dreigende tijdsomstan- digheden, die tot elkander vinden kunnen lei- den acht spr., dat op berstel van de oude coalitie-gedachte weinig of geen uitzicht be- stiiat. Wat nu de politieke positie van de A.R. party betreft wilde spr. opmerken, dat aan het gemaakte onderscheid in kleur, ten eenen male vreemd is. Van zulk een voor nemen is geen sprake. Tot de redenen, die dan w51 aanleiding heb- ben gegeven om aan de ingezetenen-vreemde- lingen stamdistributie-kaarten van andere kleur te laten uitreiken, behoort o.m. dat in zekeren zin dergelijke kaarten als identiteits- oewijs dienst kunnen doen en dat het reeds met het oog daarop gewenscht kan zijn, dat onrniddellijk te zien is of men met een vreem- het met tot het wezen eener politieke partij te doen heeft- Voorts, dat op deze wijze behoort. dat zij door partijgenooten in het I ee.n hJederlander niet zonder meer van een kabmet yertegenwoordigd is. Treuren over bet feit, dat de A.R. bij toekomstige kabinets formatie waarschijnlijk aan den kant van den weg zullen staan is het allerlaatste wat men van hen verwachten mag. Spr. is volkoftien content met de natuurlijke taak, welke aan de fv, P in de volksvertegenwoordiging thans 1S toebedeeld. Wij zijn, aldus spr. geen oppositie maar staan apart met eigen taak. De A.R. partij bestaat niet uit starre dogma- en a,ls ons land in ernstige moeilijkheden zou geraken is zij bereid zelfs de rol van hout- bakkers en waterputters te Vervullen en mede- verantwoordelijkheid te dragen voor een kabi- net welks geboortebewijs zij overigens niet in orde acht te zijn. Spr. stond tenslotte stil bij de formatie van zijn 5e kabinet om te beslui- ten met de opmerking, dat de A.R. parti)' haar taak thans vooral zal moeten zoeken in »en stevige voorlichting van het volk. Op het gesprokene voigde een levendige se- dachtewisseling waaraan o.a. deelnam oud- mmister De Wilde, die er den nadruk op legde dat het financieel prohleem oorzaak was van het gerezen schisma. Spr. heeft met instem ming kenms genomen van de Millioenen-nota en de memorie van antwoord op hoofdstuk I der staatsbegrooting. iDe historie zal het op- treden der A.R. rechtvaardigen. Zij hebben altijd meegewerkt aan de versterkin- van de financieeie weerkracht van ons volk en zullen het thans ook mogen doen aan de moreele weerkracht. Daarbij late men zich nimmer leiden door rancune. Spr. is Van oordeel, dat de AR. partij met een gerust hart de komende stembus kan tegemoet treden. Hierna heeft Dr. Colijn de gemaakte qpmer- kmgen beantwoord. Hij vand daarbij gelegen- heid te wijzen op verschillende zaken, welke i J°ng'ste kabir|etscrisis zijn gepasseerd en SfoTSi te Staan biJ de holding van ae Cnr.-Hist., waar evenals bij de R.K. sterk d vergeereinde stroomingen gevonden worden. Dr. Colijn besloot zijn repliek met de opmer king, dat de A.R. partij de laatste jaren bij herhahng midden in de branding heeft ge- vreemdeling, welke ons land verlaat, diens kaart kan overnemen om haar dan ongemerkt te gebruiken naast de eigen kaart (en), waar op hij wel recht had. Ook kan het voor de administratieve instanties het eventueele toe- zicht helpen vergemakkelijken, dat in bijzon- dere mate op vreemdelingin zou moeten wor den uitgeoefend indieu Norland ooit oens in ooriog mocht komen. Nog andere overwegin- gen schijnen bij het kleur-verschil mee in het spel geweest te zijn. Maar zoo is ons nog eens met nadruk verzekerd de vrees, dat het iets te maken zou hebben met eventueele discriminatie van de vreemdelingen, wat de e verstrekken hoeveelheden levensmiddelen aangaat, is volkomen ongegrond. PRINS BERNHARD BIJ HET le LEGERKORPS. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Dinsdag, ver- gezeld door zijn waamemenden adjudant majoor H. J. Phaff. namens H. M. de Konin gin een oefening bijgewoond van het eerste legerkorps. 500 SC-HUILHUTTEN MET „RINNENDIJK" VERGAAN. Maandag heeft wethouder Feber in de gemeenteraad van Den Haag medegedeeld, dat van de 1000 stalen Anderson-schuilhutteni die de gemeente Den Haag ten wederverkoop aan ingezetenen besteid had, 500 stuks gearri- veerd zijn. De andere 500 behoorden tot de lading van de „Binnendij'k" en zijn met dit schip, dat op een mijn is geloopen, verdwenen. DRIE K.L.M -VLIEGTUIGEN VOOR DE INDIe-LIJN naar napels. Na eindelooze pogingen is de K.L.M. er in geslaagd voor eenmaa] vergunning van de Duitsche regeering te krjjgen drie machines via Duitschland naar Italie te vliegen, die daar dan bij de K.L.M.-vloot gevoegd kunnen worden om een herstel van den driemaal weke- lijkschen dienst mogelijk te maken. De vliegtuigen mogen slechts uit de rich- Door OTFRID VON HANSTEljN. Vertaald door Angelica van Hest. 4) (Vervolg.) HOOFDSTUK II. De heer en mevrouw Dombusch werden door den portier van het volkomen Duitsche hotel begroet. Hun komst was reeds aange- kondigd door de expediteursfirma Fourlong e had gebracht. ..Ik heb een mooie kamer voor mijuheer en mevrouw gereserveerxi. Mag ik u voorgaan?" vr^To- J"1.1®011® hotelier, die naderbij kwam, t^f' d™^ Pratend, of ze een goeden over- haddf" ..gehad, of ze lang dachten te jven en of hij hen in de vreemde stad mis- schien behulpzaam kon zijn. Zondereen woord te antwoorden traden ze m de lift, stegen naar de derde verdieping van den wolkenkrabber en kwamen daar in een vnendelijke kamer. De twee bedden. die Een oogenbhk stond Egon te overleggen wat hij zou doen; toen wees hij met een uit toS6 beWe?in& °P clubfauteuil voor ..Neemt u alstublieft plaats!" Beate gehoorzaamde zwijgend en ze zai en To,„ .graat trein naar Rosario?" ,,'T Z1JU drie mogeujkheden. Er gaat om vijf uur s middags een trein." Zij keek op de klok. „AIs u zich haast, kunt u dien nog halen." ,,Zoo vlug kan ik echter niet weg." .,Ik dacht, dat u hier niets te doen had"' „Zeker, ik heb nog verplichtingen tegen over mijn vrouw." ..Volstrekt niet! Het is trouwens goed, dat erover spreekt. Gaat u even voor het raam staan, dan zal ik mijn duizendmarkbiljet uit zgn verborgenheid te voorschijn halen; ik ben kuSenSmaUkem"0m aanha^^ te „Laat dat bankbiljet maar in de verboraen- i 1 zooals u dat noemt, rusten. Wij kunnen de Argentijnsche rechtbank niet den eersten dag den besten lastig vallen. Het is vee! be- angrijker, dat wij beiden eerst vasten grond I® V°fen kri^en; en daar we voorloo- pig toob met van plan zijn te trouwen, of lie- nog.€€ns te trouwen, komt het er op een S^Wdeen---€t-°P aa"'. -Bovendien hen ik ting van Denemarken het Duitsche gebied afvliegen. Vandaar dat de drie Indie-machines Dinsdagmorgen van Scbiphol naar Kopen- hagen zijn vertrokken, om heden pas naar bet Zuiden in de richting van hun bestemming te vliegen. Van het feit, dat geen passagiers mogen worden meegenomen, heeft men gebruik ge- maakt om de vliegtuigen, die alle drie in zg. Indie-uitrusting zijn, vol te pakken met reserve-onderdeelen en materialen, welke de technische dienst noodig heeft te Napels, waar thans de revisie der Indie-machines geschiedt. SUIKER UIT INDIE NAAR ONS LAND. De Nederlandsche regeering heeft ver schillende schepen gecnarterd voor het ver- voer van suiker uit Nederlandsch-Indie naar ons land. In de haven in Soerabaja werden momenteel twee Nederlandsche schepen, een Grieksch en een Deensch sichip met suiker geladen, welke bestemd is voor de Nederland sche regeering. Ook copra en rubber wordt voor onze regeering uit Indie verscheept MEER SUIKER MET ST. NIOOLAAS. Naar de Mkb. verneemt, is besloten, dat aan bakkers en banketbakkers met het oog op het grooter suikerverbruik in verband met de St. Nicolaasdrukte, voor de tweede periode een rantsoen zal worden verstrekt dat ander- half maal de normale hoeveelbeid bedraagt. Voor de derde periode, welke daarop aansluit, zal een en een kwart maal de gewone hoeveel beid worden toegewezen. Men deelt verder mede, dat deze grootere rantsoenen als voorschotten zijn te beschou- wen en dat het meer toegekende dan het nor- maal rantsoen bedraagt, in mindering wordt gelbracht op de toe te wijzen hoeevelheden in de maanden Januari, Februari en Maart 1940. GEEN OORLOGSBROOD, EVENMIN DISTRIBUTIE. Naar de parlementaire redacteur van het Handelsblad te 's-Gravenhage van gewoonlij'k welingelichte zijde verneemt, is er geen sprake van, dat de samenstelling van ons dagelijksch brood voorloopig zou veranderen, of dat men tot het zoogenaamde ,,oorlogsbrood" sou over- gaan. Evenmin wordt op het oogenblik aan distri- butie van brood gedacht. Slechts indien het in de toekomst zou blijken, dat men brood als veevoeder zou gaan gebruiken, zou aldus onze zegslieden een distributiemaatregel ovenwogen kunnen worden. UNIFORME KLEUR VOOR NEUTRALE BURGER VLIEGTUIGEN IN BEGINSEL VASTGESTELDORANJE. Nadat door de Duitsche en Franscbe auto- riteiten reeds eerder was medegedeeld, dat harerzijds tegen het plan, om de burgervlieg- tuigen van de neutrale maatschappijen een Oranjekleur te geven, geen bezwaren beston- den, is thans ook door de Engelsche autori- teiten in principe de goedkeuring verleend. Ook door de vier maatschappijen K.L.M., Sabena, D.D.L. en A.B.A. is in beginsel de Oranjekleur aanvaard. Voordat men definitief overgaat tot dlen maatregel, die groote financieele consequen- ties medebrengt, zal men in de practijk moe ten toetsen, in hoeverre die Oranjekleur aan de verwachtingen voldoet. Daarom zal de K.L.M. een van haar Douglasvliegtuigen ge- beel Oranje schilderen en zullen de andere maatschappijen in de gelegenheid worden gesteld, zich van de doeltreffendheid te over- tuigen. Daartoe zal bet vliegtuig worden ingezet op verschillende lijnen; dit zal uiter- aard speciaal worden aangekondigd. Een bijzonderheid is, dat dit proefvliegtuig de ,,Mees" zal zijn, die op 26 September van Helgoland door een Duitsdh militair vliegtuig werd aangevallen, waarbij een Zweedsche ingenieur werd gedood. De „Mees" is thans weer geheel gerepareerd. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten, woon talen. gc- proeessen, die ik voer, zelf te be- Zooals u wilt, maar dan kunt u toch best weggaan?" loopt^'611' ik Wil 6erst Zien' 1106 het m6t u af- ..Interesseert u dat werkelijk zoo?" „Ik ben misschien verwaand, maar nu u eenmaal mijn vrouw bent, houd ik het voor nujn phcht. Er zijn nog twee trelnen; ce eene gfaat vanavond om half tien." ,,Dat is toch uitstekend." „Neen, wirnt dan ben ik al 's morgens om L m Rosario- 'Hot is beter, dat ik om acht uur morgenochtend ga." .Alstublieft niet." !ea.te no™aal en gezond mensch was, dan dat hij zich, ondanks het ongewild komische van de situatie, aan dit eerste uur- len Praten met 'Zijn Vr0UW had ml- en onttrekken, deed, alsof hoorde. hij haar niet ver^r ™0ten even verstandig praten. In ben verphcht om morgen, dat wil zeggen een dag na de aankomst van de boot, mijn betrekking te Rosario te aanvaarden. Ik moet dus op z'n laatst morgenochtend verder reizen, maar ik kan u hier niet alleen achterlaten, zonder bij een verstandig iemand voor il raad te zoeken echter moet ik bekennen, dat ik niet graag den Duitschen consul zou lastig vallen met ons min of meer ongewoon huwelijk." ..En ik ook niet." ..Men heeft mij verteld, dat de eigenaar van dit hotel een keurig mensch is, die zich bijzonder interesseert voor Duitsche reizigers. Ik stel u voor om samen naar hem toe te gaan en hem de heele geschiedenis te vertellen „Moet dat?" "Het moet. Ik heb er geen flauw idee van wat u moet beginnen en als ik weg ben, kunt u misschien wel wddr een domheid begaan bovendien wil ik niet gaame worden aange- zien voor een gewetelooze ecbtgenoot, die°er vandoor is g"eg*aan." ..Dat begrijp ik dus om uwentwil..." ..Neen, in de eerste plaats om uwentwil." ..Goed, vooruit dan maar!" Zij was innerlijk wat ontstemd en beschouw- de Egons zorg als een bewijs van wantrou- wen jegens haar. Zij gingen weer met de lift naar beneden en de jonge ecbtgenoot ver- voegde zich aan het kantoor. ..Is de directeur te spreken?" Men bracht hen in een klein, zeer gezellig- spreekkamertje en dadelijk daarop trad een sympathieke, nog jonge man binnen. Mijn naam is Jousten." „Wij wilden u gaame om een onderhoud verzoeken inzake een pijnlijke aangelegen- ..Bent u niet tevreden met uw kamers?" - neen, de kamer is heel mooi, maar..." De heer Jousten werd onrustig; hij ver- moedde, op grond van talrijke vroegere erva- rmgen, dat de twee geld noodig hadden en dat maakte hem wat voorzichtiger. „Wiaarmee kan ik u van dienst zijn?" vroeg hij zakelijk. Beate zag dat de hotelier onrustig op zijn stoel been en weer schoof en ze riep uit: „Mijn hemel, mijuheer Dornbusch, vertelt u toch, wat er aan de hand is!" Jousten hoorde met verbazing, op welk een zonderlinge wijze de jonge vrouw haar man aansprak en Egon ging verlegen rechtop zatten. ..Wij zouden u graag om raad willen vra gen. Het gaat om ons beiden, dat wil zeggen, eigenlijk alleen om deze dame dat wil zeg gen ons huwelijk..." De hotelier meende te begrijpen. ..O, bent u misscliien niet getrouwd?" ..Zeker, en of, sinds een uur. Kijkt u maar mer heb u het bewijs." ,,Maar mijnheer...." ,,Neen, alstublieft, wij willen juist graag dat u het papier inkijkt. Wanneer u het niet doorleest, kunt u ons ook geen raad geven." .,De trouwacte is volkomen in orde." De hotelier begreep nog maar steeds niet waar de twee eigenlijk naar toe wilden en Keek vragend van den een naar den ander. "Ik 231 u vertellen, wat er aan de hand is." Jousten hoorde zwijgend toe, terwijl Egon de geheele geschiedenis van hun huwelijk ver- telde. Toen zei Beate: „En nu wilden we zoo spoedig mogelijk weer scheiden en wil ik in Buenos Aires een betrekking zoeken." De hotelier had een paar maal met het hoofd geschud en zei nu zeer ernstig: ..U hebt beiden werkelijk buitengewoon on- voorzichtig gehandeld. Weet u niet, dat de Argentijnsche wet geen scheiding kent en dat ieder huwelijk in dit land slechts ontbonden wordt door den dood?" Beate slaakte een kreet van ontzetting en zag Egon radeloos aan. Ook hij was ee- schrokken. ,,Is dat werkelijk een wet In ieder land be- DE REGEERINGSSTEUN VOOR WERKVERRUIMING. In een nota naar aanleiding van het ver- slag over het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming zegt de regeering o.a.: Het is niet mogelijk thans reeds defindtief te bepalen, of de eventueel aan te koopen gron- den na de bewerking zullen worden verpacht of verkocht. Het kan zeer goed mogelijk zijn dat in verschillende gevallen verschillend wordt gehandeld, al naar gelang het belang van het rijk dit zal voorschrijven. Het is de bedoeling der regeering, om, gelijk tot heden gebruikelijk was, ook bij de uitvoe- ring van civiel-technische onderdeelen zoo mogelijk aannemers in te schakelen. Ten aanzien van de vragen omtrent de wijze, waarop de regeering zich voorstelt de subsidies voor de productieve werken op het gebied van nijverheid en verkeer te bereke- nen, merkt de regeering het volgende op: dat het wenschelijk schijnt ruinate te laten zoowel voor subsidieering op den voet van kapitali- satie van den bespaarden steun als voor subsidieering op den grondslag van den be spaarden steun tijdens de periode van uit- voering. Het ligt niet in de bedoeling der regeering bij het toekennen van subsidies voor produc tieve werken op het gebied van nijverheid en verkeer en voor particuliere objecten van algemeen maatsdhappelijk nut invloed uit te oefenen op de uit te betalen loonen. Bij deze werken zullen in het algemeen de loonen gelden, welke in het vrije bedrijf gebruikelijk zijn. De regeering kan niet erkennen dat de gedachte wijziging in het verstrekken van financieelen steun voor de uitvoering van openbare werken beide vormen van steun- verstrekking zullen naast elkander blijven werken tot gevolg zou moeten hebben, dat een deel van de bereids uit het Werfkonds aan de gemeenten en andere openbare lichamen verstrekte leeningen zou moeten worden kwijt- gescholden. DE PRIJZENPOLITIEK DER REGEERING. Controle op de prijzen der grondstof- fen bij den invoer of bij de productie. Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde: In de eerste week na het uitbreken van den ooriog verklaarde de Minister van Economi- sche Zaken een verhooging van de prijzen boven het peil van Augustus 1.1. ongeoorloofd, tenzij een dergelijke verhooging op grond van stijging van den kostprijs gerechtvaardigd was. Tevens werd het standpunt ingenomen, dat een prijsberekening waarbij van de vervan- gingswaarde werd uitgegaan in beginsel niet kon worden aanvaard. Intusschen is het vraagstuk der vervan- gingswaarde in beteekenis verminderd door- dat de voorraden, welke bij het uitbreken van den ooriog aanwezig waren, geleidelijk worden geruimd. De tot nu toe genomen maatregelen droegen vooral een incidenteel karakter. De Minister acht thans het oogenblik ge komen, om tot een meer systematische be- handeling van het prijsprobleem over te gaan. Daarbij zal ervan worden uitgegaan, dat de prijsontwikkeling het beste kan worden ge- volgd, door in de eerste plaats de prijzen der grondstoffen bij den invoer of bij de produc tie dus bij de bron te controleeren en ook ertegen te waken, dat onredelijke prijs- verhooging plaatsvindt. Door deze controle aan de bron zal de basis voor de prijspolitiek worden gelegd en zal het gemakkelijker vallen prijsopdrijving tegen te gaan, dan wanneer het product zijn volgende stadia bij den groot- handel en bij den kleinnandel doorloopt. De controle in deze stadia kan dan beperkt blijven tot het nagaan of niet meer dan de normale marge in rekening wordt gebracht. staan toch echtscheidingen." ..Alleen in Argentinie niet." De twee jongelui, die zoo volkomen in de war waren, boezemden hem medelijden in en hij probeerde, ze op hun gemak te stellen. ..Misschien is het wel heek goed zoo. U zult elkaar toch wel graag mogen lijden, anders had mijnheer niet toegestemd. Bovendien is het voor een jong echtpaar veel gemakkelijker zich er hier doorheen te slaan en ik moet eer- lijk bekennen, dat het voor een dame alleen bijna onmogelijk is." Beate was opgestaan. ,,Maar wij kennen elkaar eigenlijk toch bijna niet." Egon knikte tegen Jousten, die het gevoel had, dat het nu toch beter zou zijn, dat het jonge paar het gesprek onder vier oogen voortzette. t J';ia mij zeker wel toe, dat ik mij terug- Mijnheer Jousten, ik moet in ieder geval morgenochtend doorreizen naar Rosario. Ik vraag u vriendelijk, of u zich over de dame wilt ontfermen. Ik kan u verzekeren, dat zij met alleen van heel goede familie is, maar dat zij ook veel heeft geleerd en dat zij het leven energiek weet aan te pakken. Ik zal u zeer dankbaar zijn, als u haax met raad wilt ter- zijde staan. Zij is trouwens nog van voldoen- de geldmiddelen voorzien, zoodat u, wat dat betreft, niet angstig behoeft te zijn." Er werd aan de deur geklopt met de bood- schap Mijnheer Jousten, of u even aan de telefoon komt." Beate en Egon waren weer alleen. Ze voelde zich nu heel kleintjes en zag hem hulpeloos en angstig aan. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1