WEK UW LEVER-GAL OP HEUMATIEK Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Gemengde Berichten DUITSCHLAND VRIJWEL VAN ZIJN OVERZEESCHE VOORRAADSBRONNEN AFGESNEDEN TERNEUZEN, 27 OCTOBER 1939. fransche reacties op ribbentrops SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. SMOKKELJACHT VERBEURD VERKLAARD. Pas op! Er is een R in de maand... de R van .1 DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. ENGELAND WIL MEER KOLEN UITVOEREN. Waarsehijnlijk zal Engeland zijn steenkolen- uitvoer uitbreiden om Polen en Duitsehland van de buitenlandsche markten uit te sludten. Men zal alles in het werk stellen om den uit- voer van de producten der Britsche mijnen te verhoogen en het binnenlandsche verbruik zooveel mogelijk te beperken. In tegenstelling tot de verwachting zullen gas en electriciteit niet gerantsoeneerd wor- den. doch de noodzaak van kolenrantsoenee- ring blijft bestaan. Set is noodzakelijk, zoo zegt men in Engeland, dat zooveel mogelijk kolen worden geexporteerd, opdat men de be- schikking krijgt over buitenlandsche valuta voor het betalen van levensmiddelen en an- dere benoodigdheden uit het buitenland. De verduistering heeft reeds tot een groote be- zuiniging op het kolenverbruik geleid. Krachtens een overeenkomst, die te Man chester tot stand is gekomen, zullen 350.000 textielarbeiders in Lancashire een loonsver- hooging van gemidddeld 12% procent ontvan- gen. De verhooging wordt gemotiveerd door de stijging van de kosten van levensonder- houd en de verbetering in den katoenhandel. „WIJ MOETEN OOK DEN NA-OORLOG WINNEN." De Britsche minister voor de Dominions, Eden, heeft een raddotoespraak gehouden, waarin hij onder meer zeide: ,,De oorlog duurt nog geen twee maanden, doch reeds heeft Sitler het initiatief verloren. Het aanvankelij ke voordeel van den aanvaller is uitgeput. De weg naar het Oosten is door Rusland geblokkeerd of door Turkije afgeslo- ten. In het Westen -groeit de kracht der vrije democratieen met de week. Terwijl onze stuwkracht snel toeneemt, komen wij op gang. De Duitsche luchtaanvallen op onze oorlogs- en koopvaardijschepen zijn een groote mislukking gebleken. Eden sprak daarna aver de doeleinden van den oorlog en zeide: ,,Wij veohten niet tegen een man of voor een bepaalde grens, maar voor het beginsel van goede trouw tusschen de volken, zonder welke er geen vrede kan zijn. De dominions verlangen er naar een rol te spelen in den strijd, welke ten doel heeft in Europa en later in de geheele wereld een geest van vrijwillige samenwerking te vesti- gen. die karakteristiek is voor het Britsche volkerengemeenebest. Wij zijn vastbesloten voort te gaan tot wij een einde hebben ge- maakt aan een stelsel, dat uitgroeide tot een macht door het breken van beloften en de verheerlijking van het geweld. Ditmaal moe- ten wij niet alleen den oorlog, maar ook den na-oonlog winnen en dat kan moeilrjker zijn.' HEX BRITSCHE MINISTERIE VAN VOORLICHTING. Lord Midleton verklaarde in het Engelsdhe Lagerhuis, dat het ministerie van voorlichting beschikt over een staf van controleerend per- soneel van ©1 personen, waarvan 56 een sala- ris van 800 pond sterling per jaar en meer venchenen. Verder beschikt het ministerie over tweehonderd ondergeschikte ambtenaren, afgezien van de klerken en de boodschappers. Spreker vroeg een drastische bezuiniging. 338.000 ton goederen door Engeland onderschept. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verko udheids-balsem, hermede 'savonds keel, borst en rug inwrijv-en, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 ct. Do-os 30 ct. Dalnupo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en ihoest. Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoatfd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt! den. Weliswaar heeft hij uit Fransch oogpunt niets nieuws verteld dat Berlijn nog altijd Parijs van Londerr tracht af te trekken, is een versleten tactiek. Zelfs kunnen de Fran- schen zich daaraan ergeren, omdat het den schijn wekt alsof zij militair en diplomatiek niet meetellen, dit kan niet de bedoeling van von Ribbentrop zijn. Wei zou hij Frankrijk als een land beschouwen dat gemakkelijker dan Engeland te misleiden is. Deze waan is van die zij-de niet de eerste waaraan hij zich overgeeft. Zoowel het uit- breken van den oorlog als het pact met Rus land worden hem verweten. Nu zou hij inzien zich misrekend te hebben, dat kan de heftig- hei-d van zijn rede verklaren. In dit opzicht zijn twee opvattdngen te ondersch eiden: vol- gens de eene, welke blijkbaar door de regee- ring gedeeld wordt, was de uitzending voor binnenlandsch gebruik bestemd, waartegen- over anderen, gelijk Blum, stellen, dat zij zich richtte tot de Vereenigde Staten, Italie, Japan en Frankrijk, de Mohamedaansche en Aziati- sche naties. Von Ribbentrop zou daarmee niet veel anders gedaan hebben dan het ,,Gott straffe Engeland" van 25 jaar geleden te her- halen. - .1 LUXOR-THEATER. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minis ter voor dgn economischen oorlog medege- deeld, dat bij het udtbreken van den oorlog bases voor het toezicht op contrabande zijn gevestigd te Weymouth, Kirkwall, Duins, Gibraltar en 'Haifa. In de eerste zes weken van den oorlog is een hoeveelheid van 338.000 iton goederen, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitsehland bestemd waren, onder- schept en in beslag genomen. Daarbij waren 76.500 ton petroleumproducten, 65.000 ton ijzererts, 38.500 ton mangaanerts, 24.500 ton phosphaten, 21.500 ton aluminiuimerts, 16.500 ton bloedsteenerts, 13.000 ton copra, 10.300 ton oliehoudende zaden. De minister zei verder, dat onlangs bespre- kingen over kwesties, die in verband met de controle zijn gerezen, zijn aangeknoopt met een aantal neutrale regeeringen. Delegaties van de regeeringen van Nederland, IJsland, Zweden en Belgie bevinden zich thans te Londen. Met andere regeeringen wordt on- derhandeld langs diplomatieken weg. De be- sprekingen worden in vriendschappelijk sfeer gehouden en vorderen goed. Bij de beschou- wimg van den algemeenen toestand kan men zeggen, dat Duitsehland thans van vrijwel al zijn overzeesche voorraadsbronnen is af- gesneden. Het blijft noodig, dat alle ladingen met de grootste zorgvuldigheid onderzocht worden en terwijl de Britsche regeering n-atuurlij-k ten voile rekening wenscht te houden met de bonafide handelsbehoeften der neutrale lan- den, aldus de minister, is zij vastbesloten haar rechten van oorlogvoerende regeering volledig uit te oefenen en alle contrabande te onderscheppen. DE BIJDRAGE VAN AM ERIK A VOOR DE OPLOSSING DER HUTDIGE PROBLEMEN. De Britsche ambassadeur in de Ver. Staten Lord Lothian heeft een redevoering gehouden waarin hij sprak over twee punten van de Engelsdhe oorlogsdoelstellingen. „Het eerste is, dat er geen hoopvolle toekomst kan zijn voor de Europeesche naties en voor de vrij- heid, aleer de Gestapo uit haar midden is ver- dreven. Het tweede is, dat wij de een of an dere zekerheid in het leven moeten roepen tegen voortdurende nieuwe oorlogen en agres- sies en tegen een toestand, waarin Hitler om de zes mahnden in staat is geweest een nieuw land onder bedreiging met oorlog of met wer- kelijken oorlog, te annexeeren". Voortgaande zeide lord Lothian: ,,'Het Hit- lensme is een kind, dat het bolsjewisme ver- wekt heeft bij algemeen economisch nationa- lisme. Hitler tart niet de in Versailles ont- worpen grenzen, maar de geheele democratl- sche opvatting van het internationale leven". Lord Lothian stelde den Amerikanen de vraag „Wat denkt gij, dat de regeling behoort te zijn waamaar wij na den oorlog moeten streven?" Voor mij is het ondenkbaar, dat de Ver. Sta ten, die reeds zoo onmetelijke dingen hebben gedaan voor de vrijheid van het menschdom, niet hun eigen bijdragen te geven zouden heb ben aan de oplossang van het grootste pro- bleem, dat ooit gesteld is aan den mensche- lijken geest. REDE TE DANTZIG. Het was niet te verwachten, aldus de cor respondent van de IN. R. Crt. te Parijs, dat de rede van von Ribbentrop hier indruk zou ma- ken, zoowel naar vorm als inhoud vindt zij algemeen afkeuring. Het feit dat iemand, "wiens redenaarsgaven niet in de schaduw van die der groote mannen van het stelsel staan, op dit oogenblik met het uitspreken belast wordt, ziet men als een bewijs van het belang der besluiten die hij moest voorberei- Mr. Mo to, de gehei rnzi n ni ge Deze film zal Lorre's populariteit nog doen stijgen, want „Mr. Moto, de geheimzinnige", is een detectivefilm van de allerbeste soort. Zelfs de „doorgefoumeerde" liefhebber van detectivefilms en -boeken is tot de laatste mi- nuut in het onzekere, wie nu eigenlijk de lei- der is van de sinistere organisatie, die moor- den op bestelling levert. In de mistige Londensche nachten, waarin geheimzinnige en angstaanjagende voetstap- pen dof klinken, wordt de strijd geleverd tus schen mr. Moto en de moordenaarsbende. Zoo- mede in lugubere havenkroegen maar ook in de chique vertrekken van de hoofdpersonen van het complot. Moto is een wonder van grimeerkunst. De film begint met een ontsnapping uit Cayenne van twee boeren: een er van is... mr. Moto, die zich heeft laten insluiten in Cayenne, om achter de geheimen van de bende te komen. Als alle Moto-films zit er ook in deze een pleizierige gang en een voortreffelijk tempo. Hiervan veel te schrijven, zou fout zijn want een ook maar schetsmatige beschrijving van den inhoud zou eenige ontknoopingen be- schrijven en dat behoort, ter wille van het genoegen en de thrill" der adspirantbezoe- kers vermeden te worden. Uitstekend gereigisseerd en uitstekend ge- speeld is deze Moto-film. De Cechische staal- magnaat, op wiens leven men het gemunt heeft, is prima, hetgeen al evenzeer geldt voor zijn charmante secretaresse „to say nothing" van de boeven, die in hun soort prima boeven zijn. Aangezien deze recensie een uitgebreide advertentie dreigt te worden, zullen we het hierbij maar laten, doch niet zonder gecon- stateerd te hebben, dat de ware liefhebber van een goede thriller" een allergenoeglijk- sten avond in Luxor kan beleven. Little Miss Broadway. Het moet moeilijk zijn voor de filmfabri- kanten van Hollywood am dat wat zij denken j dat het groote publiek het liefst ziet: zang, dans en rhythme, steeds maar weer in een nieuw kleed te steken. In de film Little Miss Broadway wordt die moeilijkheid opgelost door een rechter in een groot proces te laten eischen, dat een heele Broadway-revue als be- wijsstuk in de rechtszaal wordt gedemon- streerd. Compleet met spotlight", achter- gronden en costuums voert de verdachte een grootsche revue op, terwijl het publiek, dat als razenden gevochten heeft om een gratis plaatsje voor deze ,,tereehtzitting", alles doet wat een publiek gewoonlijk pleegt te doen in i een theater: applaudisseeren, stampen en joe- len. Ook de rechter laat zich nu en dan ver- leiden tot een applaus, maar bedenkt dan steeds op tijd, dat dit een proces is en de heele vertooning niets anders dan een ,,getuigenis", al of niet onder eede. Voornaamste getuige in dit wonderlijk ge- val is Shirley Temple, het tot meisje op- groeiende filmkind, met haar expressieve ge- zichtje en aarddge stemmetje. Rond haar is een heele intrige gebouwd van een booze rijke vrouw en een groep arme artisten, die hun beetje zielig leven leiden in een artistenpen- sion. Daartusschen door speelt zich nog een liefdesverhaal af met vele komische momen- ten tusschen een rijken jongeman, die Shirley uitstekend voorgaat in een paar tapdansen, en een arm, maar mooi meisje. Na allerlei wederwaardigheden die in het kort samen zijn te vatten m,et een: ze krijgen mekaar niet-wel-niet-wel weet Shirley alles in het reine te brengen, zoodat deze film, waarin vele droeve dingen maar even aangetipt wor den, toch gelukkig eindigt. Wie van zang houdt en van dans niet veel, maar hier en daar een beetje en wie vooral van Shirley Temple houdt, en ook van den befaaanden komiek Jimme Durante, moet deze film gaan zien. zoek instelden. Toen men hiermee wilde be- ginnen, kwam de vreeselijke tijding dat de echtgenoot van de vrouw, P., in een schuur van den landbouwer J. M. aan den weg naar Sasput, ongeveer een half uur gaans van de plaats van het misdrijf, levenloos was gevon- den. Hij had zich daar door ophanging om het levjen gebracht. Deze schuur had P. in gebruik voor het opbergen van zijn materiaal, daar hij zooals gezegd, kolenhandelaar was. Dokter B. 'H. Laming die dadelijk ontboden werd, kon bij beiden niet anders dan den dood constateeren. De justitie is van het gebeurde in kennis gesteld. KOSTBARE POSTZEGELS. Een bekend philatelist ontdekte dezer dagen bij een postzegelverzamelaar te Sluis een aan tal waardevolle oude zegels van China, Korea en Formosa. Van China zijn het de volledige series uit- gegeven in de jaren 1878, 1885 en 1895. (De zegels van Korea zijn uitgegeven resp. in de jaren 1885, 1900 en 1901. In beide laatste jaren zijn het dezelfde post- zegels van 1885, doch met opdruk. Bij de zegels van Korea zijn er een 3-tal met een fout die zelfs in de groote catalogus van de Franschen Yvert en Tellier niet is aangegeven. Die van Formosa, welke de meest kostbare zijn, zijn in 1888 uitgegeV&n. Ongetwijfeld een buitenkansje voor den verzamelaar, die zelf niet wist dat zijn verza- meling zulke waardevolle zegels bevatte. (Midd. Crt.) JUBILEUM DS. SWART. Ds. J. A. Swart, Ned. Herv. predikant te Schoondijke, die 1 November a.s. 25 jaar predikant is, heeft den uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven, dat dit jubileum geheel onopgemerkt zal voorbijgaan. Gemeenteraad. In de op Maandag 30 October 1939, des namiddags 6% uur, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Benoeming lid vertegenwoordiger der gemeente in de commissie voor de ge- meenschappelijke arbeidsbeurs. 3. Vaststelling suppletoir kohier der belas- ting op de honden over 1939. 4. Vaststelling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1940. 5. Alsboven van den vleeschkeuringsdienst Sas van Gent voor 1940. 6. Alsboven der gemeente-ibegrooting voor 1940. 7. Vaststelling bedrag bedoeld in artikel 55bis, eerste lid, der lager onderwijswet 1920 voor het jaar ,1940. 8. Vaststelling ingevolge artikel 103, 2e lid der L. O. wet 1920 van het bedrag der vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs en het ibedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uit- gaven over 1938. 9. Verzoekschrift van het bestuur der ISt. Michaelschool om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor den aankoop van een nieuwe kachel in een der school- lokalen. 10. Voorstel van de oudercommissie der O. L. school A voor de verstrekking van melk aan kinderen dier school. 11. Voorstel tot vaststelling verordening regelende het ten laste der gemeentekas verleenen van wachtgeld en pensioen aan gewezen wethouders der gemeente iSas van 'Gent. 12. Voorstel tot vaststelling bepalingen be treffende de gevallen, waarin en de voorwaarden waaronder indienstneming op arbeidsovereenkomst naar het bur gerlijk recht door of vanwege de ge meente kan plaats hebben. 13. Voorstel tot wijziging der verordening op den keuringsdiehst van vee en vleesch in de gemeenten Sas van Gent, Westdorpe en Philippine. 14. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1939. ECHTELIJK DRAMA TE SCHOONDIJKE. Het anders zoo rustige dorp Schoondijke is, naar de Vliss. Crt. meldt, door een drama op- geschrikt, dat twee menschenlevens heeft ge- kost. Hoogstwaarschijnlijk heeft de ruim 40- jarige kolenhandelaar B. P. zijn 43jarige vrouw, waarvan hij sinds eenigen tijd geschei- den leefde, op den weg aangevallen en ge- dood, waama hij in een schuur door ophan ging zichzelf van het leven heeft beroofd. Half Augustus was de vrouw met haar vier kinderen van 16 tot 20 jaar (de oudste was juist Maandag j.l. in militairen dienst ge- gaan), naar Oostburg getrokken, waar zij in- trek hadden genomen in een huisje aldaar. De reden hiertoe was dat zich herhaaldelijk tus schen de beide echtelieden oneenigheden voordeden. Naar het schijnt moet de man een zeer onhebbelijk heerschap zijn geweest, zoo dat de vrouw tenslotte ,het besluit nam, hem in den steek te laten en met haar kinderen naar elders te gaan. Daar zij echter bij den landbouwer R. te Schoondijke op het land werkte, kwam zij iederen morgen van Oost burg naar hier. Haar echtgenoot, die reeds meermalen moet hebben verteld, dat zijn vrouw weer zou terugkomen, hetgeen echter niet geschiedde, schijnt nu de vrouw op weg naar haar werk in den Groeneweg te hebben opgewacht en aangevallen. Arbeiders, die zich naar het land begaven, zagen de vrouw aan den kant van den weg liggen, terwijl hoofd en lichaam verschillende bloedsporen vertoonden. Direct werd de burgemeester, de heer F. A. van Rosevelt en de rijks- en gemeentepolitie gewaarschuwddie onmiddellijk een onder- en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. da§ moet,uw lever een liter lever-gal inuw d°5n vloeien. Wanneer deze stroom van ?.nVr9 1Sl verteert uw voedsel niet ?iw ^?4erft- voe't u opgeblazen, u raakt verstopt 'f ^fSi'tigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn siechts lapmidde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vru te doen vloeien en S ml «i=Sr, geH ee an?er mensch voelen. Onschade- zacht' onovertroften om de lever- gal te doen vloeien. drogfstenCafrt0 75 LeVer"Pi'letJes bij apothekers en Een voltallige Arnhemsche rechtbank heeft gedurende eenige uren de plechtige zit- tingszaal in het Paleis van Justitie ver- laten, om zich op de werf van de N.V. Arnhemsche Stoomsleephellingmaatschappij op de hoogte te stellen van de typische inrichting van een motorjacht, dat ruim een maand ge leden op den Rijn bij Lobith in beslag genomen was, deelt de „Tel." mede. De „Jasmijn" was namelijk niet zoo on- schuldig als zijn bloemennaam deed vermoe- den. De directeur van 's Rijksbelastingen had er om bijzondere reden de hand op gelegd en hiertegen was de eigenaar, de Amsterdamsche handelsman M., in verzet gekomen bij de rechtbank te Arnhem. De r$j'ksadvocaat, mr. C. de Kempenaer Jr., verdedigde de belangen van den Staat, wat geen al te moeilijke taak was. Want nadat het jacht eerst eens door het water heen en weer gesleept was en tenslotte opgetakeld werd, bleek dat voor aan den boeg, onder de waterlijn en geheel in de stroomlijn van de boot, een paar eigenaardige bergruimten wa ren gebouwd. De eigenaar noemde het wel doodonschuldige vischkaren, maar waarom waren zij dan niet zooals gebruikelijk is, van binnen uit te bereiken? Alleen van buiten af kon de ,,beun" gevuld of geleegd worden en bovendien was de uiterlijke vorm zoo dat ket- tingen welke onder 'n schip doorgetrokken Worden om te constateeren of er smokkelwaar onder de kiel meegevoerd wordt, zonder eeni gen weerstand konden doorglijden. Er waren trouwens nog andere redenen wel ke tot wantrouwen aanleiding gegeven hadden. Het jacht was namelijk in de eerste woelige Septemberdagen door de douane van Lobith aangehouden, toen het zonder bij te draaien in 't schemerduister iUegaal ons landtrachtte binnen te komen. Juist in die dagen was het toezicht aanmerkelijk versoherpt en zoo ont- snapte het snel voorbijvarende scheepje niet aan de aandacht der douane. Op een werf bij Lobith, waar het jacht aan een onderzoek onderworpen werd, 'bleek deze achterdocht gegrond.Er kwamen wel geen smokkelwaren voor den dag, maar de aan- bouw onder de waterlijn was voldoende aan leiding om de boot vast te houden. De opva- renden mochten met een ander vervoermiddel doorreizen, maar de „Jasmijn" werd naar Arn hem gesleept en aan den ketting gelegd op de werf van de Stoomsleephelling. De rechtbank was tenslotte evenzeer over- tuigd, dat er geen termen aanwezig waren om de verbeurdverklaring teniet te doen, hetgeen beteekent, dat het jacht thans zonder verdere rechitsvervolging aan den Staat der Neder- landen vervallen is. Dit buitenkansje voor den Staat, aldus genoemd blad, berust op een wet van 4 April 1870, die zegt, dat ieder vervoermiddel, kenne- lijk ingericht om goederen aan toezicht te onttrekken, door de bevoegde ambtenaren kan worden aangehaald en aan den Staat komt te vervallen, zonder dat zelfs van smokkelarij sprake behoeft te zijn. De eenige kans om zoo'n in beslag genomen vervoermiddel nog terug te kunnen krijgen, biedt een bezwaar- schrift, dat binnen een maand bij de recht bank moet zijn ingediend, welke dan een beslissing neemt. In het geval van de ,,Jas- mijn" heeft ook dat niet mogen baten. DIENSTWEIGERAAR TOT TWEE JAAR VEROORDEELD. Voor den zeekrijgsraad stond Woensdag terecht de zeemilicien-kustwachter 3de kl. Th. Sch. uit Amsterdam, wegens opzettelijke onge- hoorzaamheid. Hij had op 24 Augustus j.l. geen gevolg gegeven aan den oproep in wer- kelijken dienst te komen en toen hij, na door de militaire politie te zijn aangehouden voor den commandant der marine-kazeme te Amsterdam werd geleid, nam hij een non- chalante houding aan. De kapitein-luitenant ter zee Hetterschij gaf hem tweemaal order de militaire houding aan te nemen, doch be- klaagde zei: Waarom zou ik dat doen? Bekl. had voorheen zijn militaire verplich- tingen vervuld, doch was in den loop der jaren tot de overtuiging gekomen, dat hij niet mocht medewerken aan vemietiging van menschen levens en goederen, noch aan verrichtingen die den oorlog voorbereiden. Daarom weigerde hij in dienst te komen. Tengevolge van zijn dienst- weigering verloor hij zijn betrekking van assistent-bedrijfsleider bij een firma te Am. sterdam. De fascaal betoogde, dat voor hand-having van onze rechten en vrijheden een leger nu eenmaal noodig is. Wie de lusten van den staat aanvaardt, dient ook de lasten te dra- gen. Met het oog op de generale preventie eischte spr. 2 jaar en 6 maanden gevangenis- straf met aftrek van preventief, voorts ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Na raadkamer veroordeelde de Zeekrijgs raad beklaagde tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, met ontslag en ontzet ting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. SYBRIGJE V. VEROORDEELD TOT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF. Het Amsterdamsche gerechtshof wees Don- derdag arrest in de strafzaak tegen Sybrigje V. uit Groningen, verdacht van den diefstal van 45.000 gulden ten nadeele van haar bejaar- den vriend. Het Hof veroordeelde haar tot twee jaar gevangenisstraf, waardoor de straf, die de rechtbank had opgleegd, met een half jaar werd verhoogd. Ter terechtzitting had de procureur-generaal 2% jaar gerequireerd. Het geld, dat in de bank te Oude Pekela door de politie in beslag werd genomen, is den eigenaar teruggegeven. VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Woensdagavond is de ca. 23jarige on-ge- huwde J. Assies, uit Veenhuizen, die een ac- countantskantoor te Smilde bad, met zijn motorfiets tegen een voor hem uit rijdenden vrachtauto gereden. Enkele oogenblikken later is hij aan de gevolgen overleden. ONGELUK IN DIENST IN HET VRIJE KWARTIER. In de Chasseekazerne te Breda is Dinsdag- middag een ongeluk gebeurd, waarbij de 19- jarige dienstplichtige H. A. van het 17e depot bataljon en afk-omstig uit Vught, nauwelijks 24 uur na zijn in dienst treden dusdanig werd gewond, dat hij in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Het was in het vrije kwartier, dat eenige recruten op het Chassee-terrein elkaar in jeugdigen overmoed voorwerpen van verschil- lenden aard toewierpen en opvingen. Plotse- ling wierp een der recruten en zware ijzeren staaf hoog in de lucht. Bij het naar beneden komen kwam deze staaf juist terecht in den nek van A., die bewusteloos ter aarde stortte. De consternatie onder de pas opgekomen recruten is groot. VRIEtVDINNETJE HIELP HET GELD OPMAKEN. Op een kantoor te Koudekerk aan den Rijn is een belangrijk-e verduistering aan het licht gekomen, waaraan de 28jarige ongehuwde boekhouder der firma, L. v. R., wonende te Woubrugge, zich zou hebben schuldig ge- maakt. Hoewel de directie zich over den om- vang van het verduisterde bedrag niet wensehte uit te laten, mag het wel worden aangenomen, dat dit in de duizenden loopt. De boekhouder heeft kans gezien in een betrek- kelijk korten tijd vermoedelij-k siechts eenige maanden zich dit bedrag door ver- valsching van cheques op bankinstellingen, zoowel- als bij den postcheque- en girodienst toe te eigenen. Voorloopige controle van de boeken heeft thans de verduistering aan het licht gebracht en uit een verhoor van den boekhouder, die daarbij een volledige bekente- nis heeft afgelegd, is tevens komen vast te staan. dat van de ontvreemde som niets meer te achterhalen zal zijn. Tezamen met een vriendin in Den Haaig heeft de man, die het voile vertrouwen van de directie genoot, het geheele bedrag in enkele maanden tijds ver- brast. RAZZIA qp AUTOMATEN. De politie te Alphen aan den Rijn heeft den strijd aangebonden tegen de zgn. fruit-auto- maten en centenprikkers, welke vooral wor den aangetroffen bij cafdhouders, die daar- Rillerig weer, nog wel geen winter, maar alles zoo klam en kil en in Uw ledematen weer dat gevreesde stramme gevoel van rheumati- sche pijnen-op-komstWaarom weer wil- loos die pijnen te doorstaan, heel den langen winter door? Neem nu Uw maatregelen: doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Daarmee bestrijdt ge Uw rheumatiek in den oorsprong. Want de aansporende wer- king van Kruschen Salts op lever, nieren en ingewanden hergeeft deze organen hun oude energie en kracht. Meer en beter dan nu, zul len ze Uw bloed zuiveren van overtollig, schadelijk zuur, dat zich anders ophoopt in weefsels en gewrichten en dat de oorzaak is van Uw kwaal. Tienduizenden bracht Kru schen uitkomst; waarom zoudt gij dan blijven lijden Neem ook Kruschen Salts, hoe eerder hoe beter. L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U mijn waardeering betuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daarmee prachtig resultaat heb be- haald. Zoo wil ik U langs deze weg alle lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de hoop, dat er nog velen baat bij mogen vinden, dank ik U. Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden; ook gij zult bij een regelmatig gebruik de weldadige invloed ondervinden van de be- roemde dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a 0,40, 0,75 en /1.60 (extra groot pak). FabrikantenE. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opgericht 1756. Adv. door, naar de politie aanneemt, gelegenheid geven tot hazardspel. Den laatsten tijd bleek vooral onder de rijpere jeugd de animo voor deze zgn. behen- digheidsspelen om contant geld, dermate groeiende, dat het de aandacht trok van de politie. Men kan veilig aannemen, schrijft het H-andelsblad, dat wekelijks tientall-en guldens niet alleen door jongens, maar ook door vol- wassenen, onder wie steuntrekkers, die het geld niet kunnen missen, worden vergokt. Nog onlangs is aan de politie gebleken, dat een loopjongen een bedrag van zestig gulden, dat aan zijn patroon toebehoorde, door middel van de verleidelijke automaten, waar bij het er om gaat de daarop afgebeelde vruchtensoorten in de vereischte volgorde te krijgen, had verspeeld; daarom werd besloten aan deze speelgelegenheden voor goed een einde te maken. Daartoe heeft de politie een ware razzia gehouden bij cafeh-ouders, hetgeen tot gevolg had, dat zeven automaten in beslag werden genomen en per vrachtauto naar het politie- bureau werden overgebracht. Ook een sigarenwinkelier bleek een derge- lijk instrument in zijn winkel te hebben. Tegen alle eigenaars is proces-verbaal opge- maakt. TWEE NEDERLANDSCHE SCHEPEN VERMIST. Het is ruim 4 weken geleden dat de Neder- land-sche kustvaarder Tegri, metende 400 ton afkomsti-g uit Gasseltemijeveen, met een la ding vertrokken is uit een Zweedsche haven. Er bevonden zich zeven personen aan boord. Sedert het vertrek van het schip heeft men niets meer van schip of bemanning vernomen. Men verkeert dan ook in ernstige ongerust- heid over het lot van de Tegri. Nasporingen in de oorlogvoerende landen hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Een later bericht meldt, dat het schip wel als verloren kan worden beschouwd. Het schip was o.a. geladen met munitie en is op 25 September uit Gothenburg vertrqk- ken. Aan boord bevonden zich zeven perso nen. De Tegri was van het type der Gronin- ger vloot en is gebouwd is 1938. Er heerscht verder ongerustheid over het motorschip Safe, dat reeds veertien dagen onderweg is van Antwerpen naar Riga en waarvan sedert het vertrek niets meer is ver nomen. De Safe was geladen met stukgoede- ren. ACHT KOEIEN IN VLAMiMEN OMGEKOMEN. Woensdagavond heeft een ernstige brand gewoed in de boerderij van den landbouwer van der Zalm aan den Stompwijkschenweg te Leidschendam. Toen men den brand ontdekte, heeft men nog getracht het vee in veiligheid te brengen. Het vuur had reeds zoo hevig om zich heen gegrepen, dat dit siechts ten deele mocht ge- lukken. Acht koeien kwamen in de vlammen om. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, mocht er niet in slagen de boerderij te behouden. T-oen dan ook om ongeveer elf uur het dak instortte, was het pl-eit beslecht en kon men zich bepalen tot het behouden van enkele omliggende gebouwtjes. Om ruim half een kon de brandweer inruk- ken. De boerderij was vrijwel geheel verwoest. Woensdag is in den Schermer, onder de gemeente Unsem, de 37jarige mevrouw Blank- Oud uit Avenhorn, die zich per rijwiel op weg bevond voor een bezoek aan h-aar ouders, door een uit Halfweg komend-en vrachtauto gegrepen en gedood. De vrachtauto kwam in de sloot terecht, doch de beide inzittenden bleven ongedeerd. GELUKSTOFFEES DIE DEN WINKELIERS GEEN GELUK BRACHTEN. De politie te Velsen heeft tegen een aan tal winkeliers proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der lot-erijwet, n.l. het in voorraad hebben van z.g. gelukstoffees. De aanwezige d-oozen toffees en de prijzen wer den in beslag genomen. MEISJE DOOR MILITAIREN MOTOR- RIJDER AANGEREDEN. Op den Apeldoomschenweg te Wapenveld is het 20j-arige meisje E., dat met een vriendin rechts van den weg liep, door een militairen motorrrjder aangereden. Beiden vielen en werden emstig gewond. Het meisje brak o.m. een been, de militair kreeg een schedelbasisf-ractimr. De slacht- jffers zgn naar een ziekenhuis te Zwolle over- ;ebrach-t. De toestand van den militair was jorgwekkend. Het motorrijwiel werd bescha- digd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7