ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN KlflDSTERBALSEM Beate weet, wat ze wil KNEUZINGEN No 9983 tweede blad VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 79e Jaargang Binnenland Feuilleton AKKER'S HET BUITENLANDSOH BELEID VAN ONZE REGEERING. TER NEUZENSCHE CO U RANT W A All NEMIN G ARTS-AR M E.NTRAKT 1.1K Met ingang van 1 November a.s. is als waarnemend arts belast met de armenprak- tijk aangevvezen, Dr. TH. WEGHELAAR, Telefoon no. 51, Sluiskil. Behalve des Zondags houdt deze dagelijks spreekuur in bet ziekerihuis, Axelschestraat 58, van 4 tot 5 uur n.m. Boodschappen voor 3 uur n.m. aan het zie kenhuis. Temeuzen, 26 October 1939. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, P. TEILiLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. PRINSES JULIANA SPREEKT VOOR DE GELUIDSFILM. In verband met het feit, dat Profilti Nieuws in zjjn joumaal een onderwerp wijdt aan het Nederlandsche Roo^e Kruis, heeft Prinses Juliana de bereidwilligheid gehad, voor de lens en den microfoon van Profilti een woord van opwekking voor het Roode Kmis tot het Nederlandsche volk te richten en tevens den toelichtenden tekst, die de beelden verklaart. te spreken. Men ziet achtereenvolgens H. K. H., die het inleidende woord spreekt, en de verschillende opnamen, welke gewondentransport, Roode Kruisoefeningen, magazrjnen en helpstercur- sussen in beeld brengen. Bijizondere aandacht is besteed aan den bloedtransfusiedienst. Hiervoor heeft men een wenkelijke bloedtransfusie genomen. Ook de Roode-Kruistreinen zijn niet vergeten. Tot slot richt H. K. H. dan het woord tot het Nederlandsche volk, waarbij de nadruk word! gelegd op de beteekenis van het werk van het Roode Kruis en ieder wordt herinnerd aan wat in het bijzonder in deze dagen door het Roode Kruis tot stand is gebracht. HET ONTSLAG VAN DEN FORT-COMMAN DANT VAN HOEK VAN HOLLAND. De Oentrale Raad van Beroep heeft Donder- dagmorgen uitspraak gedaan in de zaak van een uit den militairen dlenst ontslagen kapi- tein der artillerie te Hoek van Holland. De kapitein zou zieh in zijn particuliere leven op een dergelijke wijze hebben gedragen, dat de eer en de goede naam van den officiers- stand daardoor gevaar liepen. Aanvankelijk was de kapitein door den regiments-comman dant gestraft met 14 dagen streng arrest, na onderzoek door 'n commissie van advies werd htj eohter wegens ongeschiktheid om een ver- antwoordelijke functie te vervullen, uit den dienst ontslagen. De kapitein was tegen deze beslissing in be roep gekomen bij den Oentralen Raad van Beroep. De raadsman van den kapitein, Mr. R. A. James, uit Apeldoom was van oordeel, dat het ontslag in strijd is geweest met de geldende voorschriften, daar de commissie van onder zoek zich daarbrj niet aan de wettelijke voor schriften zou hebben gehouden. Voorts be- streed pi. het oordeel van de commissie ten opziehte van de ongeschiktheid van den kla- ger voor den militairen dienst. Voor den Minister van Defensde was opge- treden de heer T. Paauwe, hoofdcommies op het departement. Donderdagmorgen heeft de Centrale Raad van Beroep het Kon. Besluit van 7 Juni 1939 nietig verklaard, zoodat klager in zrjn beroep gelrjk gesteld werd. HET 125-JARIG BESTAAN DER KON. MARECHAUSSEE. Ter gelegenbeid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke marechaussee heeft het comite tot huldiging van dit wapen den inspec- teur der Kon. Marechaussee het volgende tele gram gezonden: ,,Op dezen historischen feestdag waarop het Nederlandsche volk met dankbaarheid en waardeering de groote daden en beproefde deugden van het wapen der Koninkl. Mare chaussee, gedhrende zrjn 125-.jarig bestaan. mag gedenken, bledt het ter huldiging van dit Door OTERED VON HAiNSTEHN. Vertaald door Angelica van Hest. 2) Vervolg. Dombusch stak haar de band toe. ,,Juffrouw Serenus, ik dank u voor uw ver- trouwen. Ik ben zelf een soort avonturier en ik heb er nog geen flauw idee van, wat er van me terecht zal komen. Ik reis direct door naar Rosario. Als u mij uw adres wilt geven, zal ik u steeds het mijne zenden. En als ik u eens goeden raad kan geven..." Ze stond vlak voor hem en keek hem vast in de oogen. ,,Ik heb gehoopt, dat u dat zeggen zoudt ik wil u graag als vriend hebben. Maar goed begrepen, beslist alleen maar als vriend." Hij glimlachte. .jNatuurlijk, dat was ook mijn bedoeling." Hij wilde met een buiging heengaan, toen ze hem nog eens terugriep: ,,Mijn vrijwillige biecht is nog niet geheel ten einde. Misschien komt er nog een vraag by u op, waarover u struikelt: Waarom reist een meisje zonder middelen eerste klasse op de .ySierra Morena?" Niet van het geld van mijn vader. Ik heb een klein erfdeel van mijn moeder en bezit zelfs nog een duizendmark- biljet. Tot ik uit Duitschland wegstoomde, was ik mejuffrouw Beate Serenus! Wat er nu komt, zal niemand weten dan ik; het is dus volkomen onbelangrijk. Tot weerziens, mijnheer Dornbusch!" Hij zag haar na, toen ze met krachtige sdhreden, sterk, jong en energiek, wegstapte. Egon Dornbusch was volstrekt niet verliefd op Beate Serenus, maar toch voelde hij zich Koninklijk wapen gevormd landelijk comite, in de hoop dat eerlang de wereldconjunctuur eens waardiger huldiging zal toelaten, reeds thans U hoog-edelgestrenge, uwe officieren, onder- officieren en marechaussees zijn oprechte ge- lukwenschen aan". KOSTWINNERSVERGOEDING. Naar het Volkshlad vemeemt heeft de re geering het plan om te komen tot vereenvou diging van den grondslag voor het verleenen van kostwinnersvergoeding'en voor gemobili- seerde militairen. Over deze kwestie heeft Dinsdag overleg plaats gevonden tusschen het departement van Defensie en de vakcentralen. IDe rvertegenwoordigers van de vakcentralen bleken de voorgenomen vereenvoudiging in het algemeen met instemming te begroeten, doch zij hebben op enkele niet onbelangrijke onder- d'eelen een aantal opmerkingen gemaakt, die door het departement in overweging genomen zullen worden. Naar wordt vemomen zal de voorgenomen vereenvoudiging spoedig in werking treden. Instemming met de gevoerde zelfstandigheidspolitiek. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Karrier over de begrooting van Buitenland- sche Zaken is het volgende ontleend: Zeer vele leden verklaarden, dat zij met voldoening den huidigen minister als hoofd van het departement hadden zien optreden Algemeen verklaarde men met waardeering te hebben kennis genomen van de stappen, welke mede van Nederlandsche zijde werden ondernomen tot behoud van den wereldvrede. Enkele leden oordeelden, dat de regeering ernstig dient te overwegen, of zij niet het initiatief tot het openen van vredesonderhan- delingen behoort te nemen. De zelfstandigheidspolitiek door de regee ring met betrekking tot de internationale aangelegenheden gevoerd, had de instemming van alle leden. Voor de zorgvuldigheid, door de regeering betracht, bij het treffen van de noodige maat- regelen, om onze neutraliteit naar alle zij den te beschermen, zoowel te land als ter zee als in de lucht, bracht men haar gaarne hulde. Enkele leden konden met de gewapende bescherming van onze neutrahteit niet in- stemmen. Nederland aldus deze leden heeft slechts belang bij het bereiken van den vrede. 'Het ligt daarom niet op den weg van dat land zich te wapenen, ook niet voor een verdedigingsoorlog en voor de handhaving van zijn onzijdigheid. Alle overige leden stelden daartegenover, dat wij er met alle beschikbare middelen tegen moeten waken, dat ons gebied een mili- tair luchtledig zou worden. Dat Nederland niets liever wil dan vrede, is waar. Juist daarom echter is een krachtige verdedigings- voorbereiding en neutraliteitsbescherming naar alle kanten geboden. Zeer vele leden gaven als hun meening te kennen, dat de voor de hand liggende vraag, of er in de huidige omstandigheden nog wel aanleiding is, den Volkenbond in stand te houden, in bevestigenden zin moet worden beantwoord. Eenige andere leden noemden opzegging van het lidmaatschap van den Volkenbond gewenseht. De belligerenten zijn geneigd, aidus ver- scheidene leden, aan het economische besluit van de neutrale staten eischen te stellen, welke in het Volkenrecht geen enkelen grond slag vinden en door die staten dan ook niet aanvaard kunnen worden. In het huidige conflict zal, naar hun meening de regeering ongetwijfeld het standpunt innemen, dat zij zich bij de regeling van onze handelsbetrek- kingen met die oorlogvoerende partijen niet door de belangen van welke dier partijen ook laat influenceeren, doch als eenig richtsnoer neemt de belangen van onze' eigen volkshuis- houding, in de eerste plaats, die van onze voedselvoorziening, welke belangen uiteraard niet alleen door de benoodigde quantiteiten, maar ook door qualiteiten. prijzen en risico's worden bepaald. nu opgelucht en in zijn schik. Een dapper meisje! Hij zou zich geergerd hebben, wan- neer ze werkelijk als een onnoozel kind in haar ongeluk was geloopen. De boot naderde langzaam de haven van Buenos Aires. Rechts, ver naar voren ge- schoven, teekenden zich reeds de enorme complexen der brouwerijen van de voorstad Quilmes af; daarna kwamen de grijze gebou- wen aan de kust naderbij en langzaam baan- de zich de ,,iSierra Morena" een weg door een onafzienbare vloot van groote en kleine boot- jes, die aan de allesbehalve fraaie haven van de Argentijnsche hoofdstad iets indrukwek- kends geven. (Beate stond allang weer op het dek en keek naar het land. Vuil van zand en leem spoel- den de golven der Da Plata, die zich hier bqna tot een baai verwijdde, om het schip. Een lichte nevel lag over de groote stad, schoor- steenen rookten. Sirenen van schepen loei- den, kleine politiebooten schoten pijlsnel door het water. Als een licht, lachend feest had voor eenige dagen de sprookfesachtige baai van Rio de Janeiro voor Beate gelegen, als een weekdag vol zwaren arbeid doemden daar de sombere schuren en fabrieksgebouwen van Buenos Aires voor haar oogen op. De deksteward riep met luide stem: ,,De dames en heeren der eerste klasse wor den verzocht, voor pas- en politiecontrdle in den rooksalon te komen." Een van de eersten was Egon Dombusch; hij legde zijn papieren en zijn contract als ingenieur bij de machinefabriek Gonzales Co. op tafel. Hij ontving zonder eenige moeite de noo dige stempels en haastte zich weer naar zijn hut terug. Door het gesprek met Beate had hij waar- achtig vergeten, zijn koffers te pakken. Veel was het niet, dat hij bij zich hakl en hij had ook geen duizendmarkbiljet in zijn porte- feuille, doch slechts nauwelijks tweehonderd mark. Wat hinderde dat? De firma, waar- En evenzeer ligt het voor de hand, dat de regeering uitgaat van de stelling, dat ook op economised gebied de beslissing omtrent onze houding geheel aan ons zelf dient te worden geeerbiedigd. Als onze economische belangen door een der oorlogvoerende partijen worden getroffen, staat het bij uitsluiting aan oris te beoordeelen, hoe daartegen zal worden op- getreden en zal de tegenpartij zich van elke inimenging behooren te onthouden. In dit verband vxoegen vele leden in het bijzonder de aandacht voor de feiten, dat ver- scheidene van onze handelsschepen zeer ge- ruimen tijd voor onderzoek zijn vastgehouden, dat ladingen geheel of gedeeltelijk in beslag werden genomen en dat zelfs postzendingen van boord werden gehaald, een en ander ten deele of geheel in strijd voorzoover bet de genoemde postzendingen betreft zelfs in fla- granten strijd met de positieve normen en met den geest van het internationale recht. Gevraagd werd in het kader van deze be- schouwingen nog, of het niet mogelijk zou zijn, meer eensteimmigheid te verkrijgen over het begrip contrabande, welks uitlegging thans telkens tot groote moeilijkheden aan leiding geeft. Algemeen gaf men uiting aan zijn voldoe ning over de goede vriendschap, welke tus schen Nederland en Belgie bestaat. De ver- wachting werd uitgesproken, dat de in beide landen voor elkander heerschende gevoelens de samenwerking, waarop zij vooral thans in menig opzicht zijn aangewezen, bij voort- during zullen vergemakkelijken en veraange- namen. Niet in de laatste plaats dachten verschei- dene leden in dit verband aan de handelspoli- tieke betrekkingen tusschen de twee buurlan- den, welke naar hun meening behooren te worden beheerscht door de gedachte, dat beide elkanders industfie tot hooger niveau kunnen opvoeren door het welbewust nastre- ven van een goed overwogen differentiatie. Gevraagd wehd, welke landen thans een diplomatieke vertegenwoordiging bij het Va- ticaan hebben en of (Nederland niet 43ij die lan den ten acbter staat, wat betreft de beschik- king over van belang zijnde gegevens en ver- bindingen, welke in dat internationaal-poli- tieke vredescentmm kunnen worden verkre- gen. Eenige leden stelden de vraag, of niet mede voor het departement van Buitenlandsche Zaken een taak moet worden geacht te zijn weggelegd op het gebied van het tegengaan van belastingvluoht. De in het buitenland wonende Nederlanders toch hebben telkens de hulp en de rechtsbe- scherming van den Nederlandschen staat noo- dig, welke hun dan wordt verleend in den vorm van verrichtingen door de gezantschap- pen en consulaten. OPSCHORTING ONTSLAG AAN DIENSTPLICHTIGEN. Ingediend is een ontwerp van wet tot op- schorting van ontslag aan dienstplichtigen. De memorie van toelichting luidt als volgt: Krachtens art. 43, eerste lid, der Diens- plichtwet zou met ingang van 1 October 1939 ontslag uit den dienst plaats hebben van dienstplichtigen a. Voor zocver zij den rang van onderoffi- cier of dien van officier niet bekleeden, in- dien zij in 1939 veertig jaar oud worden. b. Voor zoover zij den rang van onderoffi- cier of dien van officier bekleeden, indien zij in 1939 45 jaar oud worden. De buitengewone omstandigheden, op grond waarvan tot algemeene mobilisatie is overge- gaan, hebben het raadzaam gemaakt, de sterkte van de land- en de zeemacht voors- hands niet belangrijk te verminderen. In ver band hiermede is gebruik gemaakt van de in art. 45 eerste lid der Dienstpliehtwet neer- gelegde bevoegdheid om bet ontslaan van de hiervoor bedoelde dienstplichtigen tot nader order uit te stellen. De datum, met ingang waarvan het ont slag eerlang zal kunnen worden verleend, hangt ten nauwste samen met de ontwikke- ling van den internationalen politieken toe- stand. Het wordt daarom niet wenschelijk ge acht, dezen datum thans reeds vast te leggen. bij bq in dienst kwam, had hem zijn boot- en spoorbiljet thuis gezonden en als hij eenmaal in Rosario was, begon hij ook dadelijk te ver- dienen. Kort na Egon verscheen Beate Serenus voor de tafel, waaraan de heeren zaten. Zij liet haar papieren en haar contract zien, maar de beambte zag haar verwonderd aan en stond op. ,,Een oogenblik, alstublieft, Senhorita!" Zq gevoelde zich buitengewoon ongerust, toen de beambte met haar naar de conver- satiezaal ging. Zij voelde de blikken der an dere reizigers en het was haar, alsof zij weer de Beate Serenus der laatste dagen in Ber lin was. ,ySpreekt u Spaansch?" Ja, Senhor." ..Bent u zangeres?" ,Jk? Neen." ,,Of danseres?" jHoe komt u op die zonderlinge vraag?" Jk heb opdracht, om u deze vragen te stellen." ,,U kunt op dit papier lezen, idat ik als ge- zelschapsdame van een Duitsche, die met een Argentijn getrouwd is, naar Tucuman ga." ,,Naar Don Erico Valezza." Juist." ,,'Weet u, dat deze heer bezitter is van een cabaret van den zooveelsten rang?" ,,Wat zegt u?" .Senhorita, het spijt mij u te moeten mede- deelen, dat u niet kan worden toegestaan, aan land te gaan." Beate schrok geweldig. .Mijn papieren zyn toch in orde." ,,U moet mij goed begrijpen: deze maat- regel wordt uitsluitend in uw eigen belang genomen. Er zqn talrijke gevallen voorge- komeri, waarin jonge meisjes, die lichtzinnig op advertenties ingingen, waarin betrekkin gen werden aangeboden, haar ongeluk tege- moet zijn gegaan. Daarom is er een wet uit- gevaardigd, dat alleenreizende meisjes, die geen betrekking hebben by menschen welke HET RIJVERBOD Of ZONDAG. Ministeriee.e mededeeling aan den A.N.W.B., dat naar soepeler toe- passing wordt gestreefd. Het verbod om op Zondag gebruik te maken van motorrijtuigen geldt, zooals bekend is, alleen voor personenauto's. 'Het blijkt in de practijk echter niet zoo eenvoudig om nauw- keurig uit te maken wat onder een personen- auto moet worden verstaan. Wagens, die er uitzien als luxe auto's worden wel degelijk in veel gevallen voor vrachtvervoer gebruikt. Is de lading echter ter bestemder plaatse af- geleverd en rijdt de wagen leeg terug, dan blijkt uit niets meer, dat de rit gemaakt is voor vrachtvervoer en komt de bestuurder dus in aanmerking voor een bekeuring. Omge- keerd is het voorgekomen, dat menschen, die louter voor hun plezier reden, wat goederen achter in hun auto legden am te traohten op die manier de controleerende ambtenaren wijs te maken, dat zij ,,in vrachtvervoer" reden. Zoo doen zich tal van gevallen voor, die aanleiding geven tot min of meer ernstige moeilijkheden. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft de aandacht van den Minister van Economi sche Zaken op deze moeilijkheden gevestigd, onder meer naar aanleiding van het ook in de couranten vermelde geval van iemand, die in zijn functie van agent voor verschillende dag- bladen, op Zondagochtend couranten moet vervoeren en bezorgen, waarna hij noodwen- dig met een leegen wagen terug moet ryden. De Minister van Economische Zaken is be- reid gebleken rekening te houden met de be langen van hen, die op deze wijze door het rij- verbod worden gedupeerd en heeft den A.N.W.B. bericht, dat hij aan den Minister van Justitie en aan de Burgemeesters als hoofden der politie heeft verzocht eenige soe- pelheid te betrachten met betrekking tot het rijverbod op Zondag, in het bijzonder wat be treft de motorrijtuigen die niet dienen en niet zijn ingericht voor het vervoer van personen. HERKEURING VAN EENIGE LIGHTINGEN Wanneer de mobilisatie van langen duur zou worden, spreekt bet vanzelf, dat gestreefd zal worden naar een zoo groot mogeiyke verlich- ting van de persoonlijke lasten voor de dienst plichtigen. Naast verrudming van de verlof- regeling, kunnen wellicht ook andere maat- regelen hiertoe strekken. Alle mogelijkheden zullen worden bekeken. Zoo is op bet oogenblik, naar de Tel. ver- neemt, ten departemente van Defensie o.m. in studie de vraag, of het wenschelijk en mogelijk zou zijn, door herkeuring van afgekeurden van een aantal der jongste lichtingen en door op- heffing van vrijstellingen wegens broeder- dienst de beschikking te krijgen over een be- hoorlijk aantal volwaardige vervangers van degenen, die het langst in dienst zijn. Aangezien eventueel deze nieuwe dienst plichtigen eerst nog volledig opgeleid1 zullen moeten worden, zullen tijdig de noodige maat- regelen moeten worden genomen. Voor het geval tot herkeuring mocht worden besloten, hoorden wij als datum van aanvang hiervan 1 Januari 1940 noemen. Tqdens de vorige mobilisatie is er pas in 1917 een herkeuring geweest van de afgekeur den van een aantal lichtingen, de z.g. Bos- boom-lichting, genoemd naar den toenmallgen minister van defensie. Het Vol'ksdagblad1 meldt in dit verband nog: Aivorens men hiertoe kan overgaan, zal de volksvertegenwoordiging zich er echter over dienen uit te spreken, omdat voor het instellen van herkeuring een wet vereischt is. Hieruit biykt, dat er nog wel eenigen tijd mee gemoeid zal zijn voor de afgekeurden zich weer zullen moeten laten onderzoeken. Buitengewoon dienstplichtigen. lets anders is het met de dienstplichtigen, die vrijstelling hebben verkregen wegens broe- derddenst. Zij behooren tot de zgn. buitenge woon dienstplichtigen, hetgeen beteekent, dat zij in buitengewone omstandigheden in aan merking komen om in werkelijken dienst te worden opgeroepen. De dienstpliehtwet zegt nadrukkelijk, dat de vrijstelling uitsluitend geldt in normale omstandigheden. De regee- bij de politie als onberispeiyk bekend staan, die geen familie in Buenos Aires hebben of hier gekomen zijn om te trouwen, niet aan land mogen gaan. En een dergelqk huwelijk moet dan nog onmiddellijk plaats vinden." Beate was heelemaal teneergeslagen. ,,Ik moet aan land; ik ben u voor uw waar- schuwing heel dankbaar en zal natuurlijk niet naar Tucuman gaan. Ik ben gezond en bezit nog duizend mark. Ik zal een andere betrekking zoeken." ,,Het spijt mij, Senhorita, maar ik ben slechts beambte en niet in staat, de wetten te veranderen." „Dus moet ik..." „Het beste is, dat u op het schip blijft en daar u, zooals u zegt, nog geld bezit, reist u maar weer naar Duitschland terug. Het spijt mij, u deze teleufstelling te moeten aan- doen, maar onze regeering is zich van een zware verantwoordelijkheid bewust." Hierna maakte de beambte een beleefde buiging, legde de papieren op tafel en liet haar alleen. De boot lag stil en toen Beate uit de con- versatiezaal kwam, zag zij den kapitein in gesprek met de heeren van het hoofdagent- schap van den Noord-Duitschen Lloyd in Ar- gentinie. Kapitein Nauer, een oogenblikje!" Zy liepen een paar passen verder en Beate vertelde hem zenuwachtig, wat haar was overkomen. ,,Duivels, dat is een onaangename geschie- denis! Maar ik kan er jammer genoeg niets aan doen. Dat jongedames toch altijd weer erin vliegen met zulke advertenties, inplaats van behoorlijk bij de overheid te informeeren!" ,.Moet ik werkelijk terug?" ,,Er is niets aan te doen. Het is ook het beste, want een jong meisje, dat geen be grip heeft van de verhoudingen in Buenos Aires neen, dat gaat onmogelijk." De kapitein werd weggeroepen en Beate bleef alleen achter, volkomen in de war. Zij was heel bleek geworden. Ze pijnigde haar veroorzaken veel pijn en veel last. De huid is gewond of gebarstenhet vleesch gekneld en beleedigd, vaak tot op het been. Alles doet zeer, is stijf en opge- loopen, waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsem het middel bij uitnemendheid, want die heeft gelijktijdig een dubbele werking. Kloosterbalsem bevat aromatische ge- neeskrachtige stoffen, die diep in de beschadigde weefsels dringen en daar hun weefsel-hersteilende werking ver- richten. Kloosterbalsem bevat echter 66k stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van elken aard. Bovendien ongeevenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stramheid, ischias en pijnlijke spieren. Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden. brandwonden. blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. Per pot van 25 Gram f 0.62i/?, pot van 50 Gram i 1.04 ring heeft dus, zonder eenige nadere wettelqike regeling, zooals by herkeuring vereischt is, de bevoegdheid, buitengewoon dienstplichtigen op te roepen. Langs dezen weg zou de regeering eveneens de beschikking kunnen krijgen over een aan tal vervangingsmanschappen. Wij vestigen er echter de aandacht op, dat de regeering nog geen enkele beslissing heeft genomen en dat de mogelijkheid vooralsnog slechts een punt van overweging en studie uitmaakt. MAATREGELEN VOOR GEMGBILISEERDE M11 >DENSTA NI>KKS BEPLEIT. Van verschillende zij den werd, volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken, ook dit jaar de aandacht gevestigd op den ongunsti- gen toestand van den middenstand. Vooral voor de gemobiliseerden werden speciale maat- regelen bepleit teneinde hen in staat te stellen hun zaken in stand te houden en in het by'zon- der hun hypotheeaire verplichtingen na te komen. Er werd aan herinnerd, dat de Minister ver- leden jaar heeft verklaard te zullen ingrijpen, indien het euvel van het cadeaustelsel zich tot het geven van huishoudeiyke artikelen mocht uitstrekken. Verscheidene leden meenden, dat dit op groote schaal reeds geschiedt. Zij acht- ten het oogenblik gekomen om door kracbtig wettelijk ingrijpen voorgoed aan dit euvel een einde te maken; de binnenlandsche cadeaux-industrie zal daarvan thans, naar zij meenden, weinig nadeelen ondervinden. Verder werd opgemerkt, dat de wetteiyke regeling in zake het uitverkoopen blijkens de practqk op verschillende punten wijzlging be- hoeft. Daarmede zou gepaard kunnen gaan een uitbreiding, waardoor ook tijdelijke aan- biedingen, welke de werking der wet kunnen verlammen, aan een vergunjring worden ge- bonden. Gevraagd werd, of de Minister het niet wenscheiyk acht hetzy de ondememers-over- eenkomstenwet zod te wijzigen, dat zij ook op het kleinbedrijf kan worden toegepast, hetzij voor dit bedrijf een afzonderlijke regeling tot stand te brengen, overeenkomende met die, welke voor den landbouw is ontworpen. BRANDSTOFFENBIJSLAG. Voor kleine boeren en tuinbouwers. De Minister van Economische Zaken heeft aan de gemeentebesturen een rondschryven hersens af om een uitweg te vinden. Naar Europa terug? En daar zonder een cent staan? Nooit! De deksteward, die de laat ste dekstoelen opruimde, kwam langs. ,M<>e lang blqft de controle-commissie nog aan boord?" ,jDie zal nog een uur of twee werk hebben in de derde klasse; eerder mag er niemand van boord." Een a twee uur In dien tyd moest zg een uitweg vinden. Als zij het eens aan direc- teur Kleinwachter vroeg? Die woonde in Buenos Aires en had gedurende de reis zoo graag met haar geflirt. Daar stond hij tegen de reeling geleund. Mijnheer Kleinwachter, mag ik u even spreken?" ,,Wel? Nu begint de jacht op de mannen! Breek er armen en beenen maar niet by en veel geluk! Krijg ik een verlovingskaart als het zoover is?" Beate wist, dat de man haar nooit voor vol had aangezien, maar wat gaf het? Zij vertelde haastig, wat haar was overkomen en vroeg toen: ,,|Neemt u mij mee aan land! Zegt u, dat ik bij u in dienst ben. Verder vraag ik niets van u". ,,Nee, kindlief, ik word door mijn vrouw en dochter afgehaald en dan kan ik toch niet dadelgk met zoo'n mooi, jong meisje..." De toon van zijn stem was totaal veran- derd. Zij werd rood van schaamte. Beate zag, dat de directeur even later met Dr. Abeles stond te praten en hem blijkbaar haar verhaal vertelde, want ze keken beiden hoofdschuddend haar kant uit. Nu stond Beate geheel alleen. Een half uur was ver- streken. Behalve de drie Duitschers waren nog slechts buiterlanders aan boord, die haar zeer zeker niet konden helpen. Ook de kapi tein had haar al afgewezen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5