Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Sport Gemengde Berichten BEMANNING VAN DE VERMONT AAN LAND GEZET. TWEE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT TERNEUZEN, 25 OCTOBER 1939. ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. ZAAMSLAG. GROENENDIJK. WALSOORDEN. KLOOSTERZANDE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. JONGEN OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. DE „ATHENIA". De News Chronicle publiceert volgens Reu- ter een brief van een Canadees aan, zijn advo- caat te Londen, waarin hij schrijft, dat hij gezien heeft, dat een duikboot de ,,Athenia" tot zinken bracht. De briefschrijver is de beer iH. S. Swindley uit Toronto, een van de overlevenden der ,,Athenia". Hij schreef: ,,Ik stond op het derde klasse dek te wachten op het sein voor het diner, toen wij werden getorpedeerd. Het was on- geveer 23 u 45. Ik dacht terstond dat het een torpedo was en dat hij kwam van bak- boordzijde, achter midscheeps. Ik keek aan bakboordzijde over het water en zag het dek en den toren van een duikboot op ongeveer 300 meter afstand". Swindley had reeds tweemaal eerder schip- breuk geleden. Het Canadeesche ministerie van buitenland- sche zaken heeft naar aanleiding van de tor- pedeering van de „Athenia" de volgende ver- klaring afgelegd: Na een volledig en nauwgezet onderzoek heeft men thans het stellige bewijs, dat de ,,Athenia" kanonnen, noch munitie of eeni- gerlei oorlogsmateriaal aan boord had. Volgens de Daily Express zal de Britsche regeering naar aanleiding van de beschuldi- gingen van Gobbels aan het adres van Chur chill een dossier overleggen, dat vernietigende bewijzen bevat tegen de stelling van den nationaal-socialistischen minister. Volgens de Express had de Engelsche regeering eerst de Duitsche propaganda willen negeeren, doch de Engelsche bewijsstukken zijn zoo volledig, dat men besloot ze te zijner tijd te publi- ceeren. Naar de Times meldt, zijn in een haven van West-Engeland de opvarenden van het Fran- sche s.s. Vermont (5186 ton, van de Cie Gen. Transatlantique) aan land gezet. Het schip was onlangs getorpedeerd. De Vermont had geen passagiers aan boord. De duikboot, die het schip in den vroegen morgen door eenige schoten af te vuren aanhield, gelastte de 45 man sterke bemanning in de booten te gaan en zond daarna drie man aan boord, die alle levensmiddelen, welke zij maar konden vin- den, meenamen. Door het schieten van de duikboot waren twee opvarenden om het leven gekomen. Eenige leden van het machinekamer-perso- neel waren gewond. De kapitein had een arm gebroken, ook vier vingers verloren. De man- nen werden na acht uur te hebben rondge- dobberd, door torpedobootjagers aan boord genomen. VLIEGTUIGEN WAARSOHUWEN TEGEN MIJNEN. Een convooi Britsche koopvaardij schepen is, volgens een bericht van iStefani uit Londen, door de bewaking van vliegtuigen van een wissen ondergang gered. Het convooi voer langs de kust van Schotland en werd door patrouilleerende vliegtuigen gewaarschuwd, dat Duitsche duikbooten mijnen in den weg van het convooi hadden gelegd. Het convooi stopte en de mijnen werden eerst geveegd, waarna het convooi zijn weg vervolgde. Onlangs zijn, volgens een bericht van Reuter uit Londen, twee kleine Britsche schepen tot zinken gebracht. Het te Londen thuisbehoo- rende schip Sea Venture, dat 1375 ton meet, is door vijandelijke actie tot zinken gebracht en het kustvaartuig White Mantle is na een ontploffing gezonken. De Sea Venture is in drie uur gezonken en de 25 opvarenden zijn erin geslaagd met een kleine boot een eiland te bereiken. Een reddingboot heeft hen vervolgens naar een van de noordelijke havens gebracht. Veertien opvarenden van de White Mantle worden venmist, doch het is mogelijik, dat zij door een ander schip zijn opgepikt. Vijf anderen werden door een treiler gered, twee van hen zijn gewond. De mannen verklaarden niet te weten of de ontploffing, tengevolge waarvan het schip is gezonken is toe te schrij- ven aan een duikboot of aan een mijn. DE AFWEER VAN LUCHTAANVALLEN. Reuter meldt uit Londen: In welingerichte vlootkringen deelt men over den luchtaanval die Zaterdag op een Engelsch convooi heeft plaats gehad, nog mee, dat ooggetuigen verhalen, dat de schepen in twee linies in zuidelijke richting stoomden, beschermd door de oorlogsbodems. In het Noorden werd een aantal Duitsche verken- ningsvliegtuigen gezien en van tijd tot tijd zag men, dat vijandelijke vliegtuigen dekking zoe- kend achter lage wolken, het convooi volgden. Wanneer zij uit de wolken kwamen, openden de luchtdoelbatterijen van de schepen het vuur. Omstreeks half een kwamen drie bombarde- mentsvliegtuigen uit den mist, doch zij zochten bierin weer dekking voor de warme ontvangst van de begeleidende schepen. Te 1 uur verschenen meer vijandelijke vliegtuigen, hoog in de wolken in het Zuid- oosten, en spoedig hierop vielen twee escadril- les, elk van drie toestellen, het convooi aan. De escorteerende schepen openden een hevig vuur, waardoor de aanvallers zich terug- trokken. Een tweede rnaal vielen de bombardements- vliegtuigen aan, doch toen kwamen Britsche jachtvliegtuigen van het land en het laatst wat men zag was, dat de Britsceh toestellen de Duitschers achtervolgden. Op het convooi werden geen treffers geplaatst en zonder verderen overlast bereikte het convooi de haven. Wat betreft de hernieuwde activiteit van de duikbooten wordt in welingelichte marine- kringen verklaard, dat hoewel de Britsche scheepvaart wederom verliezen heeft geleden, deze slechts 10 procent uitmaken van het verlies van dezelfde periode in 1917 aan aan tal schepen en 21 procent van de toenmalige tonnage. De conclusie is, dat Duitschland definitief de eerste ronde heeft verloren van zijn poging een intensen luchtoorlog toe te passen tegen de Britsche vloot en koopvaardij. De aanval op de Firth of Forth was de eer ste aanval van moderne vliegtuigen in open strijd op moderne oorlogsschepen, voorzien van modern afweergeschut en geholpen door mo derne jachtvliegtuigen. De zware verliezen, welke de vijand heeft geleden, bewijzen, dat het zeer moeilijk is voor aanvallers te ont- komen aan het vuur van oorlogsschepen. De deskundigen van de marineluchtmacht zijn overtuigd, dat de Britsche vloot thans maatregelen heeft genomen tegen bombarde- mentsvliegtuigen en gereed is het hoofd te bieden aan elke verrassing. Men verwacht, dat Duitschland nog meer intense aanvallen zal doen, doch ook gelooft men vast, dat de verliezen, welke hem zijn toegebracht, zoo groot zijn, dat zij eenige aar- zeling zullen veroorzaken, alvorens men over- gaat tot massa-aanvallen. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. J.l. Zaterdag liep alhier het gerucht, dat de militair L. J. Hamelink iSz., gehuwd, en vader van een kind, afkomstig uit Temeuzen, bij een verkeersongeluk om het leven was ge komen. Bij informatie bleek later, dat de ge- mobiliseerde wel was overleden, doch er geen sprake was van een ongeluk. Zijn mak- kers hadden hem des morgens dood te bed ge- vonden, overleden aan een hartverlamming. Dinsdag heeft alhier de begrafenis met mili- taire eer plaats gehad. Daarvoor was naar hier overgekomen een deputatie zijner col- lega's uit de plaats waar hij gelegerd was. onder aanvoering van een onderofficier, ter wijl er bij tegenwoordig was een vuurpeleton onder commando van een le luitenant. De stoet werd voorafgegaan door een tamboer met omfloerste trom en een hoornblazer en werd gesloten door een 40-tal militairen. Nadat het vuurpeleton over de geopende groeve een salvo had gelost, werd de lijkrede uitgesproken door Ds. D. Goudzwaard van Breskens, waarna de vader van den over- ledene, de heer S. Hamelink, zijn op zoo'n plotselinge wijze uit dit leven weggeroepen zoon herdacht. Namens de familie dankte de heer J. Hame link, een broeder van den overledene, voor de aan dezen bewezen laatste eer en de betoonde deelneming. NEDERL. PROTESTANTEN BOND. Maandagavond j.l. was er een lezing voor de Afd. N. P. B. Terneuzen e. o. Na een wel- komstwoord en enkele bestuursmededeelingen kon de voorzitter het woord geven aan Dr. Meindersma, emeritus-predikant te 's-Graven- hage, die als onderwerp had, het boek van den Engelschen schrijver Thornton Wilder: ,,De brug van San Luis Rey". In het verhaal, dat zich in Zuid-Amerika afspeelt, gaat het om het eeuwigheidsbeginsel; of wij leven bij toeval, of bij een bepaald plan. Hoe is daarbij deze wereld in overeenstemming te brengen met het almachtig bestuur Gods. Aan de hand van enkele Bijbelsche voorbeel- den, komt spreker dan tot een uitgebreide behandeling van het boek. Van denzelfden schrijver verscheen het meermalen in ons land opgevoerde tooneel- stuk: „de Stad". Spreker vond in een goed gevuld ,,Ons Huis", een zeer aandachtig gehoor. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inliohtingen zijn te bekomen bij de daarachter vermelde adressen: Grijze handschoen, damesrijwiel, handschoen en schroevendraaier, bureau van politie. Huissleutel, J. Riejnens, Kazernestraat 13. Fokshondje, B. Smit, Steenkamplaan 15. Portemonnaie met inhoud, D. de Kramer, Tholensstraat 58. Idem, J. le Mat, Lange Kerkstraat 68. Glace dameshandschoen, A. Suij, Baan- dijk 93. Idem, C. Warrens, Lange Kerkstraat 41. Rijwielbelastingmerk, J. Klaassen, rijwiel- handel, Vlooswijkstraat. (Scheepsladder, G. Klaassen, ,P 46. Sleutel aan ring, M. de Bruijne, Axelsche- straat 72. Splitspriem, J. de Vos, Oudelandscheweg 13 (Driewegen). Scheepshaak, J. J. Beeldens, Schoolweg 4. Chevrolet-wieldop, J. Gerreman, Tholens straat 114. Rood kinderhandschoentje, A. v. d. Berghe, Westkolkstraat 7. Parapluie, K. Paulusse, Klaassenstraat 10. GEREF. JEUGDBEWEGING IN ZEELAND. Vanwege de afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag zal Vrijdag a.s. te Middel- burg een leidersvergadering worden gehouden waarin de heer K. B. bij de Vaate van Nieu- werkerk, penningmeester der afdeeling, zal spreken over: ,,De Bondsorganisatie". Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal eveneens een leidersvergadering worden gehouden n.l. op Zaterdag a.s. te Terneuzen. Hier zal hetzelfde onderwerp worden ingeleid door den voorzitter van de Zeeuwsche Afdeeling, de heer Jacq. de Smit te Souburg. DISTRIBUTIEKAARTEN VOOR SOHIPPERS. De Minister van Economische Zaken vestigt er de aandacht op, dat schippers, die tijdelijk verblijf houden in een andere gemeente dan die, waarin zij in het Bevolkingsregister staan ingeschreven, zich ter verkrijging van rijks- distributiekaarten en distributiestamkaarten moeten vervoegen aan het gemeentehuis van de gemeente, waar zij tijdelijk verblijven. Voor het geval de schipper reeds voor de aankomst der kaarten mocht vertrekken, dient hij het adres op te geven, waarheen de kaarten kun- nen worden gezonden. Met nadruk wordt er de aandacht op ge- vestigd, dat schippers zich dus niet recht- streeks van een gemeente uit, waar zij tijdelijk verblijven, per brief moeten wenden tot de ge meente, waar zij in het bevolkingsregister staan ingeschreven. EITGELEVERD. Naar we vernemen is door de Belgische regeering aan de Nederlandsche Justitie uit- geleverd de persoon van A. C., 26 j., reiziger, wonende te Ritthem, die onlangs naar Belgie is uitgeweken en die er van verdacht wordt, zich te hebben schuldig gemaakt aan verduis- tering van groote geldsbedragen ten nadeele van een Middelburgsche firma. C. is naar het huis van bewaring te Middelburg overge- bracht. BELANGEN DER SCHEEPVAART CONTRA DIE VAN HET LANDVERKEER. De Axelsche brug voortdurend te Lang geopend, klaagt het landverkeer. De Axelsche brug te langdurig ge sloten, klaagt de scheepvaart. Voltooi de ontworpen nieuwe brug, dan zijn beiden gebaat, zegt de practicus. Door de Koninklijke Schippersvereeniging ,,Schuttevaer" is aan den Minister van Water- staat een adres gezonden, houdende een klacht over het te lang gesloten houden van de brug over den Oostelijken kanaalarm te Terneuzen, luidende als volgt: Bij voortduring komen bij het hoofdbestuur der Koninklijke Schippersvereeniging ,,Schut- tevaer" klachten in over het langdurig geslo ten houden van de Axelsche brug over den Zuidelijken toegang tot de Oostsluis te Ter neuzen. Volgens de bestaande voorschriften moeten schepen van 7.50 M. breedte en minder en dus het meerendeel der vaartuigen van genoemde sluis gebruik maken. Als door de andere slui- zen te Terneuzen wordt door de Oostsluis alleen geschut van ±3% uur voor tot 3'V& uur na hoogwater. Dit geeft voor schepen, die zich iets na het ingaan van den sluitingstijd voor passage aan- melden, aanleiding tot een extra-oponthoud van circa 5 uur. Vooral voor de schepen, die van de zijde van iSas van Gent naderen, is dit tijdverlies nadeelig, omdat deze na het ver- I laten van de haven van Terneuzen afhankelijk zijn van het getijde, dat tijdens het wachten gedeeltelijk verloopt. Het is begrijpelijk, dat vooral deze schippers aanmerking maken op het langdurig gesloten zijn van de Axelsche brug, die vaak oorzaak is, dat de Oostsluis niet tijdig genoeg wordt foereikt. Zijn de verkregen inlichtingen juist, dan wordt genoemde brug niet geopend 15 min. voor het vertrek van een trein van Terneuzen tot den vertrektijd en verder van 5 minuten na aankomst eener trein tot 20 min. na die aankomst. Naar 't oordeel der jongste algemeene ver- gadering der vereeniging voomoemd, waar deze aangelegenheid onderwerp van bespre- king uitmaakte, zou, gezien den afstand tus- schen brug en station volstaan kunnen worden met sluiting van 10 minuten tot 2 minuten voor het vertrek eener trein en zou het brie- venvervoer naar de Provinciale boot, dat slui ting na aankomst der treinen eischt, niet ge- schaad worden, indien de sluiting onmiddellijk zou eindigen na passage der post, en iets later zou beginnen. In opdracht van genoemde vergadering nemen wij beleefd de vrijheid de aandacht van Owe Excellentie te vestigen op de belangen der scheepvaart die ter bedoelde plaatse meer dan noodig wordt geacht, worden geschaad. Het is, merken wij, (Red. T. Crt.) op, van voldoende bekendheid, dat reeds sinds vele jaren door het verkeer te land wordt geklaagd over deze brug, die bijna een voortdurend ver- keersobstakel vormt, en dat door het ge- meentebestuur e. a. krachtige pogingen zijn aangewend om deze vervangen te krijgen door een brug die voldoet aan de eischen van het tegenwoordig verkeer te land en door vluggere bediening ook het verkeer te water zou dienen. Door de gemeente en de provincie zijn daar voor. belangrijke bijdragen toegezegd. Het stond er zoover mede, dat onlangs de aanbe- steding van den onderbouw was uitgeschreven. Naar aanleiding van het resultaat daarvan schijnt de uitvoering van dit zoo hoogst ge- wenschte werk weer te zijn opgeschort. Er werd dezer dagen van hooger hand tegenge- sproken, dat de huidige omstandigheden oor zaak zouden worden van het opschorten der uitvoering van verschillende rijkswerken, waaronder kanaalovergangen (Noordzee- kanaal) die millioenen zouden vorderen. - Zou de verbetering van dezen kanaalovergang, die een heel wat bescheidener bedrag vraagt, zoo- wel in het belang van het verkeer te land als te water, ook niet kunnen worden doorgezet? VALSCHE MUNTER TE HULST BETRAPT. De gemeente-veldwachter te Hulst hield Zondagavond controle over de in een volks- logement verblijf houdende vreemdelingen. Na raadpleging van het register wilde de politie- man zich persoonlijk overtuigen van de vreem delingen die in het logement aanwezig waren. Hierbij bleek, dat op een der zolderkamertjes zekere R. zich reeds een veertien dagen ge- vestigd had. De veldwachter klopte, doch het duurde eenige minuten, alvorens door R. werd opengedaan. In dien tusschentijd keek de veldwachter door een spleet van de deur, wat R. zooal uitvoerde. R. schrok hevig, toen hij een politieman ontwaarde. Een grondig onder zoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat R. in het bezit was van een fototoestel, zinken en koperen platen, valsche bankbiljetten van Franschen, Belgischen, Deenschen, Russischen en Engelschen oorsprong. Bovendien diverse munten, zooals dollars, Belgische francs e.d. Na verder onderzoek bleek, dat er een afdruk van een Engelsch bankbiljet tusschen de andere werd aangetroffen. In October kreeg hij van den commissaris van politie te Brussel last om Belgie als onge- wenschten vreemdeling te verlaten. R. werd gearresteerd. Op het politiebureau bleek, dat R. al meer iets op zijn kerfstok had. In 1937 heeft hij n.l. een jaar gevangenisstraf ondergaan wegens het uitgeven van valsche rijksdaalders en guldens. Dinsdagochtend is R. voorgeleid voor den officier van justitie te Middelburg. (D. v. Zeel.) AANRIJDING TE MIDDELBURG. Genoodzaakt door voetgangers reed een matroos met een auto in de Lange Delft te veel links. Hij kwam daardoor in botsing met een bakfiets, waardoor een aantal flesschen melk braken. Zaterdagmiddag kreeg bij het voetballen te Cadzand een militair den bal dermate hard tegen het hoofd, dat hij onmiddellijk het spel moest staken en weggeleid moest worden naar zijn kwartier. De onmiddellijk ontboden militaire dokter constateerde een hersen- schudding. VECHTENDE VOETBALLERS. De Zondag te Vlisningen gespeelde wed- strijd tusschen De Zeeuwen 2 en Goesche Boys is 6 minuten voor het einde gestaakt, als ge- volg van een algemeene vechtpartij, welke slechts door de politie kon worden beeindigd. Het is wel treurig, dat- er onder onze Zeeuw sche voetballers elementen schuilen die op een sportveld niet thuis behooren. Hopenlijk zal, door streng ingrijpen, een tafreel, zooals Zon- dagmiddag op het De 'Zeeuwen-terrein te Vlis- singen werd vertoond, niet meer voorkomen. Doch terzake. Het begin van den wedstrijd had een vol- komen normaal verloop. De thuisclub toonde zich sterker en wist zich een 30 voorsprorig te verzekeren. Naarmate de eerste speelhelft verstreek, ontstond er ontevredenheid bij de Goesche Boys-spelers over de beslissingen van scheids- rechter E. Boogerd, welke ontevredenheid zij op luidruchtige wijze uitten. Nauwelijks had de heer Boogerd de rust aangekondigd, of de midvoor van Goesche Boys liep op hem toe en maakte hem in min der parlementaire bewoordingen duidelijk, dat hij het met de leiding niet eens was. Van- zelfsprekend achtte de scheidsrechter een dergelijk optreden niet gepast en daarom ont- zegde hij dezen speler het verder meespelen bij de hervatting. Dit was het sein voor een aanval op den heer Boogerd, die werd gemo- lesteerd. Een groote herrie ontstond, spelers en publiek hemoeiden zich er mede, klappen vielen en er dreigde een algeheele vechtpartij. Gelukkig kwam toen de ijlings gewaarschuw- de politie op het terrein en wist de rust te herstellen. Zoo kon, zij het met vertraging, de tweede helft een aanvang nemen. Tot groote verwon- dering van spelers en publiek, verscheen de midvoor van Goesche Boys weer in het veld, zij het op een andere plaats. De scheidsrech ter maakte daartegen geen aanmerking. Toen de stand inmiddels 41 was geworden, maakte een G.B.-speler hands, waarna ook een speler van De 'Zeeuwen hands maakte. De scheidsrechter kende onder protest van de thuisclub aan G.B. een strafschop toe, welke werd benut. De spelers van de thuisclub ble- ven sportief en speelden rustig verder. Toen echter 6 minuten voor het einde een der G.B.- spelers een verdediger van De Zeeuwen op- zettelijk natrapte, was dit het sein voor een algemeene vechtpartij, waarbij rake klappen vielen. Het publiek stroomde het terrein op en het zou er voor de Goesche Boys-spelers slecht hebben uitgezien, wanneer de politie niet door krachtig ingrijpen de rust had weten te herstellen. Scheidsrechter Boogerd had vanzelfsprekend den wedstrijd doen staken. Naar wij vernemen zal het bestuur van De Zeeuwen een rapport samenstellen over het onsportief optreden van G.B., waarna hopen lijk de gerechte straf niet zal uitblijven. (Midd. Crt.) Door den raad der Geref. Kerk is gekocht het huis naast de kerk, laatst bewoond ge- weest door wijlen de weduwe Jac. Dieleman. Ook de achterliggende tuingrond is gekocht. Het huis wordt bestemd voor pastorie en de tuingrond kan worden benut voor een even- tueel te stichten vereenigingsgebouw. (De Z.) Gemeente raad In de op Maandag 30 October 1939, des namiddags half 2 ure te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Verzoek van bewoners der Brouwerij- en Axelschestraat tot het aanleggen van een rioleering. 6. Aangaan geldleening. 7. Vaststelling besluiten ingevolge de L. O. wet 1920 (afrekening 1934 tot en met 1937). 8. Vaststelling bedrag per leerling als bedoeld in art. 55bis der L.O. wet 1920. 9. Behandeling begrooting 1940. 10. Vaststelling verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. 11. Vaststelling verordening op de heffing van haven-, kaai- en plaatsgelden. 12. Rondvraag. Aanrijding. Op den hoek Groenendijk-Langemunt alhier had een aanrijding plaats tusschen twee vier- wieligevrachtauto's, waarvan een beladen met klompen, komende uit de richting Groenendijk en een ledige zandauto, komende uit de rich ting Langemunt. In de bocht tegenover het Wilhelminaplein botsten beide vehikels tegen elkaar op, hetgeen een geweldigen knal ver- oorzaakte en weldra veel publiek op de been bracht voor dat ongewone schouwspel. Het verkeer werd ter plaatse gestremd, hetgeen voor velen geruimen tijd van wachten betee- kende. De politie verscheen onmiddellijk ter plaatse voor het instellen van een onderzoek en het nemen van foto's. Wonder genoeg bleef alles beperkt tot materieele schade, terwijl het meest beschadigde vehikel, geladen met klompen, door een kraanwagen uit Hulst werd weggesleept. De Perkpolder opgeleverd. Naar we vernemen behoort het geweldige stuk werk, in den volksmond genoemd ,,De Perkpolder", doch voor een juist begrip, de nieuwe inloophaven, tot het verleden. Gedu- rende geruimen tijd is dit werk met spanning gevolgd, terwijl de meest sombere voorspellin- gen daaromtrent soms de ronde deden. De een wist te vertellen, dat men dat werk nooit klaar zou spelen, omreden de grondslag niet geschikt zou zijn en men veel last zou onder- vinden van het verzakken en het verschuiven van den grond, terwijl anderen meenden, dat de bodem izdd hard was als metaal en daar onmogelijk machines voor waren, die den grond naar boven zouden halen. Doch alie voorspellingen en redeneeringen ten spijt is het machtige werk voltooid en rust de nieuwe haven thans weer in de eenzaamheid van het rustige polderlandschap. De kipkarretjes rijden nu niet meer af en aan, de zandzuiger heeft opgehouden met ratelen en ook de machtige knijper, die het zand met duizende kilogram- men tegelijk uit het water opdiepte, is thans verdwenen. Met dit alles is eveneens een mooi stuk werkobject letterlijk in het water gevallen. Menige arbeider heeft er met lust zijn werk verricht in de stille hoop, dat het zeer lang zou mogen duren en zoodoende ge- vrijwaard te blijven van de ramp der wer.kloos- heid. Doch ook hier gold nog steeds het spreekwoord: ,,Er is een tijd van komen en een tijd van gaan". Zij, die de somberste voorspellingen deden, zijn eveneens tot die ontdekking moeten komen. De Perkpolder kent thans weer een tijd van rust, van landelijke vreedzame rust, die straks opnieuw zal worden verstoord bij aankomst en vertrek van den Provinciale boot, wanneer de auto's met groote vaart door het landschap zullen suizen. Nachtrumoer. Een hevig lawaai en motorgeronk was een der 'laatste nachten oorzaak, dat de bewoners alhier plotseling uit hun slaap werden opge- schrikt. Velen waren in de veronderstelling, dat minstens een tiental vliegmachines van oorlogvoerende landen over ons dorp kwamen. Aangezien aan het geronk geen einde kwam en maar bleef duren, werden ramen opgescho- ven, deuren geopend en hier en daar kwamen nieuwsgierigen uit hun woning om eventueel een ongewoon schouwspel gade te slaan. Doch alles was van vreedzamer aard dan men ver- wachtte. Het bleek namelijk, dat de stoom- wals, bestemd voor het werk aan den Rijks- weg Walsoorden-Hulst, was gearriveerd. Door onbekendheid met den weg was de machinist op een onverhard gedeelte van den weg terecht gekomen met het gevolg, dat de ongeveer 10.000 kg zware machine gedeeltelijk weg- zonk. De machinist deed nog alle pogingen om uit zijn netelige positie te geraken, hetgeen hem echter eerst den anderen morgen gelukte met behulp van kelderwin en stophout. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 24 October 1939. J. J. H., 33 j., broodbakker, wonende te Graauw, had zich op 22 Augustus 1.1. in die gemeente schuldig gemaakt aan mishandeling van J. Verdurmen. Eisch10 boete of 5 dagen hecht. Uitspraak: idem. G. S., 27 j. en J. W. S„, 26 j., beiden van beroep veekoopman en wonende te Hoek, be- vonden zich op 2 September 1.1. wederrechte- lijk op het erf van den rechthebbende B. J. Kindt, op wiens meermalen gedane vordering zij dat erf niet wenschten te verlaten en zich alzoo schuldig maakten aan huisvredebreuk. Eischieder f 25 boete of 20 dagen hecht. Uitspraakieder 25 boete of 15 dagen hecht. E. v. d. K., 36 j., klompenmaker te Clinge, heeft op 11 Sept. j.l. den rijksveldwachter F. v. d. Zande beleedigd. Eisch: 15 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: Officier ivan Justitie niet ont- vankelijk verklaard. VOOR EEN ANDER IN DE GEVANGENIS. Het zal niet aikwijls voorkomen, dat iemand vrijwillig (zij het tegen vergoeding van 150 gulden) zijn intrek neemt in de gevangenis, toch was de zaak, die diende het tweede den officier van justitie Mr. Blok, bekende geval van vervanging. De verdachte, L. K., liet verstek gaan. Hij had een maand in de strafgevangenis te Scheveningen doorgebracht, waarbij hij zich uitgaf voor een zekeren W. uit Goes, die tot die maand was veroordeeld. Hij had de namen, voornamen, geboortedata enz. van den verd. en diens ouders, kinderen en verder familie- leden uit het hoofd geleerd, een portefeuille met naamkaartjes, brieven en kwitanties van W. in den zak gestoken en een met den naam van W. gegraveerde sigarettenkoker als bewijsstuk in bruikleen gekregen. Aldus toe- gerust klopte hij op de poorten van de straf- gevangenis, waar hij volgens de regels werd opgenomen. Doch evenals in het eerste geval kwam ook hier, aldus Mr. Blok, het bedrog aan het licht. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat zoo iets niet gemak- kelijk gelukt. In dit geval heeft de verd. zich niet alleen gelegimiteerd met uit het hoofd geleerde gegevens, doch ook met de papieren, de portefeuille en de sigarettenkoker van den veroordeelde. Bovendien vertoonen de veroor- deelde en de verdachte eenige gelijkenis. Nu heeft de oorspronkelijk veroordeelde zijn straf alsnog te ondergaan en hij is de 150 gulden, die hij aan K. betaald heeft, kwijt. K. heeft een maand in de gevangenis gezeten, zonder veroordeeld te zijn en staat nu terecht voor oplichting; immers hij heeft voedingsmiddelen en arbeidsloon ontvangen, waarop hij geen recht had. Daar K. reeds een uitgebreid straf- register had, eischte de officier zijn veroordee- ling tot een gevangenisstraf van zes maanden, Uitspraak 7 November. DE OUD-BURGEMEESTER VAN DINXPERLO VRIJ GESPROKEN. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht- gestaan de oud-burgemeester van Dinxperlo, aan wien was ten laste gelegd, dat hij giften zou hebben aangenomen, in strijd met zijn plicht te handelen. Hij zou nl. in strijd met de voorschriften aan Joodsche vluchtelingen ver- blijfsvergunningen hebben verstrekt. Hoewel verdachte aanvankelijk aannam, dat de be- dragen, die een gewezen Duitsche advocaat en tegen zijn wil gaf, zouden zijn een be- locming voor het afgeven van verblijfsvergun- ningen, tot welke afgifte hij volgens zijn mee- ning gerechtigd was, is verdachte voor de rechtbank hierop teruggekomen. Hij ver- klaarde toen, dat, zooals hem later bleek, het geld het honorarium was voor verstrekte ad- viezen. Het O. M. had in een zeer mild requisitoir, waarin de officier verklaarde verdachte te hebben leeren waardeeren voor het vele goede, dat hij gedaan had, veroordeeling gevraagd tot een geldboete van 300 of drie maanden hech- tenis. De rechtbank heeft verdachte Dinsdag vrij- gesproken. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het volgende onder de aan dacht van belanghebbenden. Herhaaldelijk komt het voor, dat een groo- tere of kleinere hoeveelheid landbouwproduc- ten wordt vertvoerd dan op het bijbehoorend geleidebiljet staat aangegeven. Een dergelijke wijze van vervoer kan aanleiding geven tot fraude en is daarom niet toegestaan. Met nadruk zij er op gewezen, dat op het geleidebiljet uitsluitend de werkelijk vervoer- de hoeveelheid dient te worden vermeld. Het bovenstaande geldt eveneens voor het venvoer van landbouwproducten, welke door de telers aan de Regeering worden geleverd. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afdeeling I. Afd. A: DOSBWSHaarlem—'VSV; Bl.- WitKFC; *t GooiADO; Stormvogels Ajax. Afdeeling H. Afd. A: HBSDFC; XerxesRFC; Feije- noord—-CW; VUC—Sparta; HDVSDHC. Afdeeling m. Afd. A: HeraclesTubantia; Go Ahead Enschede; Enschedesche BoysAGOW; HengeloQuick; NECWageningen. Afdeeling IV. Afd. A: Willem IIJuliana; (NOADBW NACHelmond; Eindhoven-Roermond; MW PSV; Limburgia(LONOA. Afd. B: VlissingenMiddelburg; Zeelandia Walcheren; EMMGoes. Afd. F: SluiskilCorn Boys; Temeuzen 2 Bienvliet. Afd. G: OostburgAardenburg; IJzendijke Breskens. Afd. H: Goesche BoysHKC; Middelburg 2Goes 2; De Zeeuwen 2Zeelandia 2. Afdeeling V. Afd. A: VelocitasAchilles; GVAV-Sneek; HSICiWW; VeendamBe Quick; Leeuwar- deniHeerenveen. Zeeuwsche Voetbalbond. Afdeeling C. 'HoekTemeuzensche Boys 2; HulstHon- tenisse 2; IHontenisse 1Axel 2. ZIJN VROUW GEDOOD. De 56-jarige J. de V., die eenigen tijd ge leden uit een zenuwinrichting op proef was ontslagen en met zijn 54-jarige echtgenoote woonde ten huize van zijn schoonzoon te Eind hoven, heeft Zondag blijkbaar weer een aan val van waanzin gehad. Hij heeft zijn echtge noote met een hamer vijf slagen op het hoofd toegebracht. De vrouw werd in zeer ernstigen toestand naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar ze Maandag is overleden. De dader werd spoedig- ontwapend en weder om in een krankzinnigengesticht opgenomen. Dinsdagochtend omstreeks 10 uur is de 19- jarige Oppendijk uit Lemmer, die werk ver- richtte op een kustvaarder te Amsterdam, over boord geslagen en verdronken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3