ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uitreiken Distri buti esta m kaarten. ~Rheumat'eK "AKKBRtJBS Kantoor- en Schoolbehoeften. Binnenland Buitenland Woensdag 25 October 1939, a. voor de ten behoeve van de gemeente- administrate te ieveren Kantoor- en Schrijfbehoeften b. de levering van Schoolbehoeften voor de openbare lagere scholen A, B en C en de openbare U.L.0.-school. H. M. DE KONINGIN AANVAARDT EEN GEBENKRAAM. DE VOORNEMENS ONZER REGEERING. ENGELSCHE DESTROYER ZOU VEERBOOT LASTIG GEVALLEN HEBBEN. rCUDTIQ. T>S-*.▼i> A A ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post fl,55 per 3 maanden Bjj vooruitibetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amgrika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No, 25. 0,20. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelaboxmement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT I EI) E It EN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTREGELING PRO VINCI ALE STOOMBOOTDIENST. Vanaf beden is op bet gemeentehuis (bode- kamer) gratis verkrijgbaar, voor hotelbouders e.a. DE DIENSTREGELING VAN DEN PROVINCIALEN STOOMBOOTDIENST OP DE WESTER-SOHELDE. welke is ingegaan 15 October 1939. Temeuzen, 21 October 1939. De Burgemeester, P. TELLEGEN. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengi. ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvragen om vrijstelling van den Dienst- plicbt, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen- woordiger. b. door elk der overige voor deze gemeente Voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hun wettelijke vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericbt aan de Koningin, docb worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, den 23 Oct. 1939. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat de Distributiestamkaarten uitge- reikt zullen worden op: van 81 en 25 utir. De uitreiking geschiedt stembureauxgewijze. Ieder hoofd van een gezin, of diens gemachtigde, die in hetbezit moet zijn van het gezonden formulier meldt zich dus op boven- vermelden datum aan het lokaal waar hij ge- woon is zijn stemplicht te vervullen. Teneinde onnoodig wachten te voorkomen, wordt ieder aangeraden zooveel mogelijk te komen op het tijdstip waarop hij anders kwam stemmen. Hoofden van gezinnen, die nog geen stem plicht hebben te vervullen, alsmede vreemde- lingen, melden zich mede aan het lokaal voor het stemmen in hun wijk aangewezen. Inlichtingen dienaangaande kunnen door Uw buren verstrekt worden. Temeuzen, 20 October 1939. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. Uiterlijk 7 November a.s„ des n.m. 2 uur, wordt prijsopgaaf ingewacht: De voorwaarden zijn op de secretarie ver- krjjgbaar, waar ook nadere inlichtingen ver strekt worden. Temeuzen, 23 October 1939. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, PTELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZQNNEVULLE, Secretaris. In de Groote Kerk van de Ned. Herv, gemeente te Apeldoorn heeft Vrijdagmiddag de aanbieding van het gedenkraam een geschenk van de studenten der universiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen, Amsterdam en Delft aan H. M. de Koningin in verband met Haar veertigjarig regeeringsjubileum plaats gevonden. De plechtigheid, die in verband met de tijds- omstandigheden een sober karakter droeg, werd opgeluisterd door orgelspel van den organist C. Wijers. Bij de aankomst van H. M. de Koningin waren in de kerk reeds aanwezig de burgemeester van Apeldoorn Jhr. Dr. C. G .C. Quarles van Ufford en de senaten van de studentencorpsen der universiteiten, die aan het geschenk hebben bijgedragen. H. M. de Koningin was vergezeld van Haar adjudant, generaal-majoor titulair Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, Haar particuliere secretaris C. S. Sixma baron van Heemstra en jkvr. A. baronesse Sohimmelpenninck van der Oye. Nadat H. M. de Koningin in de Koninklijke loge had plaats genomen, betrad de praeses van het Leidsche studentencorps Jhr. P. R. Beelaerts van Blojdand, den katheder, welke voor deze gelegenheid ter zijde van de Konink lijke loge was geplaatst en bood in een korte toespraak namens de verschillende studenten corpsen het fraaie, door Joep Nicolas te Roer- mond vervaardigde gedenkraam, aan H. M. aan. De Koningin aanvaardde met enkele woor- den dit geschenk en droeg het vervolgens over aan den 'kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente, welks voorzitter, de heer G. H. Eiken dal, dit geschenk aannam. Vervolgens verliet de Koningin Haar loge om het raam van nabij te bezichtigen, waarbij Jhr. Beelaerts van Blokland en de heer Nico las Haar van voorlichting dienden. Het gezel- schap begaf zich tenslotte naar de consistorie kamer, waar thee werd geserveerd. Per auto begaf de Koningin zich tenslotte wederom naar het Paleis Het Loo. H. M. DE KONINGIN BIJ HET LEGER H. M. de Koningin heeft Vrijdag ergens in het Oosten des lands oefeningen van lichte troepen bijgewoond. H. M. was vergezeld van luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, gen.- majoor Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van iH. iM. de Koningin en baronesse Schimmelpenninck v. d. Oye. H. M. heeft zich tusschen de troepen bewogen en verschillende commandoposten bezooht. Ondanks den aan- houdenden stroomenden regen begaf H. M. zich meermalen in het terrein, teneinde de stellingen te bezichtigen. Na afloop hebben de troepen op meerdere plaatsen voor H M de Koningin gedefileerd. DE ZEE-ONGEVALLENVERZEKERING. De Minister van Waterstaat heeft met ingang van Vrijdag bepaald: le. Het premiebedrag, verschuldigd voor verzekering bij den staat van de uitkeeringen. bedoeld in art. 2 der Zee-ongevallenwet 1919 (dat zijn uitkeeringen aan leden der beman- ning bij ongeval), zal zoowel voor de schepen in de handels- en sleepvaart als voor schepen in het zeevisscherijbedrijf, voor elk geval af- eonderlijk worden vastgesteld. 2e. Geen verzekering wordt bij den staat gesloten, mdien naar het oordeel van den minster of van den inspecteur-generaal of van de inspecteurs van de scheepvaart de eigenaar van het betreffende zeevaartuig in gebreke is eenige aan een anderen verzeke- raar verschuldigde premie te voldoen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over hoofdstuk I der Rijksbegrooting deelt de Regeering mee: In zake de handhaving van het gezag en de bescherming van de geestelijke vrijheid wordt thans in het algemeen niet anders gedacht dan onder het vierde kabinet-Colijn. Terzake van de Zondagswet bestaat het voornemen, de tot standkoming van een nieuwe wet voor te bereiden. De ontwerpen betreffende de kinderbijslag- verzekering en de echtscheiding zullen worden gehandhaafd, het laatste waarschijnlijk be- oudens eenige aan te brengen wijzigingen. Omtrent de ontwerpen betreffende de open- bare orde wordt een nader onderzoek ingesteld. Het ligt in het voomemen der regeering een ontwerp ter zake van een wettelijke vacantieregeling in te dienen. De voorberei- ding van een wettelijke regeling van de werk- loosheidsverzekering zal krachtig worden voortgezet. Verder bestaat het voornemen, bij de aan- staande herziening van de rijksinkomstenbe- lastmg nader rekening te houden met de »e- Mnsbelangen, zoowel door in de heffing onder- scheid te maken tusschen gehuwden en onge huwden als door aandacht te wijden aan een versterking van den kinderaftrek. In dezelfde Memorie van Antwoord zegt de regeering, dat zij het verlangen naar verbe- tering der leerlingenschaal deelt. Zij hoopt dan ook op dit gebied iets tot stand te kunnen brengen. Maar op dit oogenblik ontmoet dit bezwaar, aldus de regeering. Indien de ver- betering thans werd aangebracht, zou de kans groot zijn, dat zij straks weer ongedaan zou moeten worden gemaakt. De wenschelijkheid, aldus de regeering, iets voor de werklooze onderwijizers te doen is nu door de mobilisatie, verscheidene onder- wijzers tijdelijk aangesteld zijn, minder acuut dan het bij deze aangelegenheid betrokken onderwijsbelang. Het ontwerp van een wet, die het in het algemeen verslag over de rijksbegrootin'3' met klem gevraagde in zake de scbrrjtfwijze van de Nederlandsche taal izal verzekeren, is reeds geruimen tijd .geleden opgemaakt. Omdat deze wet voor het geheele koninkrijk zal moeten gelden, is het ontwerp aan de regeeringen der overzeesche gewesten om advies toegezonden. Zoodra de adviezen zullen zijn ontvangen, zal de verdere behandeling zooveel mogelijk wor den bespoedigd, aldus deelt de regeering mede in haar memorie van antwoord op bovenge- noemd verslag. De regeering deelt tenslotte in haar memo rie van antwoord mee, dat het in haar voor nemen ligt, in de algemeene voorschriften voor de uitvoering van werken onder het departe- ment van waterstaat een bepaling op te nemen, volgens welke over het geheele land gelden de collectieve arbeidsovereenkomsten ten aanzien van loonen en andere arbeidsvoor- waarden toepasselijk worden verklaard. stellen om alles krachten in dienst moeten tijdig te kunnen verwerken. De oorzaken van deze abnormale drukte lig- gen ten deele ook elders. De aanvoer van land- bouwproducten uit Zeeland is in dezen tijd van het jaar altijd grOot. Voor Bergen op Zoom is het de tijd, dat de industrie daar ter stede haar kachels en haarden aflevert. Naar deze artikelen overtrrt't de vraag op het oogenblik verre die van andere jaren. Maar voorloopig heeft men te Roosendaa! toch het hoofd te bieden aan den sterk toege- nomen invoer uit Belgie. In de eerste weken van September voerde Belgie vooral veel bedrijfsauto's in. Heele karavanen trucks passeeren bij Nispen de grens. In het verloop yan twee, drie weken zijn naar schatting langs dezen weg 500 auto's ingevoerd. Vooral wollen stoffen, garens en mode-arti- kelen komen over het Roosendaalsche station ons land binnen. De Nederlandsche huismoe- der betaalt op het oogenblik wat zij op dit gebied noodig heeft, vele procenten duurder dan anderhalve maand geleden en zij betaalt dat graag, omdat het straks nog veel duurder zal worden. Doch de prijzen, waarvoor wol en garens uit Belgie hier binnen komen, zijn op het oogenbliklager dan voorheen! De Belgische en Fransche modehuizen heb ben over hun afZet naar het lage land aan de zee evenmin te klagen. In weerwil van oorlog en stijgende duurte blijven zij hun creaties in even groote hoeveelheden als voorheen invoe- ren. Wat dat betreft behoeft er hier te lande uiterlijk" niets te veranderen. Het is wel merkwaardig, dat terwijl de import aldus aanmerkelijk gestegen is de export, voqrzoover te Roosendaal is waar te nemen, zoo goed als stop staat. 't Meest springt dit wel in 't oog wat de me- talen betreft. Terwijl geen colli metaal zonder consent ons land verlaten mag (zelfs de leege vaten en kisten, waarin de ingevoerde artike len verpakt zijn, mogen er niet zonder consent uit), voert Belgie zelfs heele staaldonstructies in. Nog onlangs passeerde te Roosendaal een speciale trein die een complete brug bevatte. Een ander artikel, dat Belgie aan Nederland levert, is rubber. Tot we weinige artikelen, welke thans ons land uitgaan, behooren kaas, boter, pootaard- appelen, vlas en stroo. Vooral stroo wordt in groote hoeveelheden naar Belgie uitgevoerd," zelfs in zulk een sterke mate, dat de Veenkolonie haar geheele over- schot van de laatste vier jaar, dat zij vreesde nimmer kwijt te raken, in een maand tijds heeft kunnen verkoopen. Dat deze stroo-transporten den spoorwegen heel wat meer werk hebben gegeven, komt bovendien nog door het feit, dat een groot deel van de vrachtauto's, welke anders "voor dit vervoer zorgden, door de regeering zijn gevorderd of om andere redenen niet meer rijden. Het aantal vrachtautodiensten is sterk ingekrompen. DRUKTE AAN STATION TE ROOSENDAAL Hoewel, schrijft het iR. Nbl., alom stagnatie optreedt als gevolg van den internationalen toestand, de visschers niet uitvaren, de kra- nen en elevators in onze havens werkeloos blijven, de handel stagneert en het ver'keer met het buitenland ten deele stopstaat, werkt men op het station Roosendaal onder hoog- spanning. De uitvoer naar Belgie staat feite- lijk stop, maar de invoer in Nederland is bijna verdubbeld uit Belgie zoowel als uit Frankrijk De spoorwegen hebben hier tal van losse RECLAME! Woensdag eerde de V.A.R.A. Jean Louis Pisuisse door het draaien van eenige op- namen van liedjes, die hij indertijd voor de gramofoon gezongen heeft. De luisteraars zullen wel versteld hebben gestaan, aldus de s.d. Arbeiderspers, toen de omroeper bij het aankondigen van de derde plaat zei: ,,Het lied puntje, puntje, puntje kunnen wij u niet laten hooren, want daar heeft de radio- controle-commissie bezwaar tegen gemaakt." Ongetwijfeld zal men daarbij gedacht heb ben aan een staatsgevaarlijk of misschien wel een onkuisch lied. Een blik in de Radio- gids echter hielp ons uit den droom. Het verboden lied kan men vinden in den offi- cieelen soldaten-liederenbundel, en het werd bij het verplichte zang-onderricht tijdens de vorige mobilisatie met voorliefde gezongen! Het was het lied ,,Asperine"... Deze kwestie herinnert ons aan een soort- gelijk geval, waarbij de radio-controleur' zelfs de verbinding tusschen de studio en den zen- der verbrak. Dat was, toen in een lied het woord Norit voorkwam. Dat was namelijk, zoo meende hij, reclame. Als wij ons wel her- mneren, heeft de minister indertijd verklaard, dat zulk een optreden wel wat ver ging. Het- geen de commissie echter Woensdagavond tot stand bracht, gaat nog vdel verder. Bezwaar maken tegen een liedje, dat iedere Nederlan- dei kent, dat in een officieelen liederenbun- del van het leger voorkomt, dat in den tegen- woordigen tijd weer actueele beteekenis ge- kregen heeft en bovendien niet de geringste reclamebeteekenis heeft, dat is eenvoudia be- lachelijk. Wij kunnen de commissie nog wel een paar tips geven, als zij op dezen weg wil voort- gaan. Er zijn platen met liedjes van Louis Davids, bij voorbeeld ,,De olieman heeft een Fordje opgedaan", reclame voor Ford en ,,'Hup, met zijn alien in het trammetie naar Zandvoort" klaarblijkelijk een han- dige reclame van de V.V.V. Zandvoort. VERHOOGING GEMEENTEFONDS- BELASTING. De Minister van Financien verdedigt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer het wetsontwerp tot tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks door middel van opcen- ten op de Gemeentefondsbelasting. In te^en- stelling met de leden die in het Voorloopig Verslag bezwaren maa'kten, is de Minister van oordeel dat een verhooging van de Gemeente fondsbelasting de voorkeur verdient boven een verhooging van de bestaande opcenten op de Rijksinkomstenbelasting, die ten getale van (0 88 ten behoeve van de algemeene midde len en ten getale van 10 ten behoeve van het Werkloosheidssubsidiefonds worden geheven. Doordat de progressie in het tarief der RijASinkomstenbelasting in den loop der jaren sterk is opgevoerd en bovendien progressie in de opcenten is gebracht, is de druk van deze belastmg in verband met wat uit anderen hoofde moet worden betaald voor-.de be- paalde inkomens reeds tot een bedenkelijke hoogte gestegen. Om het benoodigde bedrag van 30 millioen per jaar te verkrijgen uit opcenten, zouden de 80 tot 98 bestaande op centen nog met ongeveer 60 moeten worden verhoogd. Zulk een verhooging, welke zelfs het nuttig rendement der heffing in gevaar zou brengen, acht de Minister ontoelaatbaar. De Minister is van oordeel, dat de Inkomsten- belasting in haar huidigen vorm voor verdere verhooging niet meer in aanmerking komt Daarom stelt hij zich voor de vereischte ver sterking van de middelen te vinden door een herziening van de inkomstenbelasting, ge- paard aan een heffing van opcenten op de Ge meentefondsbelasting. Hierdoor zal tevens het voordeel worden verkregen, dat dan rekening wordt gehouden met enkele persoonlijke om- standigheden, die bij de Rijksinkomstenbelas ting worden verwaarloosd, doch die niettemin op de draagkracht van de belastingplichtigen een soms belangrijken invloed uitoefenen. De Minister bedoelt hier het verschil, dat de Ge meentefondsbelasting maakt tusschen gehuw den en ongehuwden, op den bijslag wegens samenwonen, alsmede op het wonen in een ge meente die in de tweede of derde klasse is gerangschikt. De Minister acht het daarom geen bezwaar maar een voordeel, dat in de voorgestelde hef fing ook zullen bijdragen zij, die niet worden aangeslagen in de rijksinkomstenbelasting, doch bijvoorbeeld omdat zij ongehuwd zijn of in een gemeente der tweede of derde klasse wonen, wel in de Gemeentefondsbelasting wor den aangeslagen. De Minister is voornemens bij de aanstaan- de herziening van de inkomstenbelasting daar- in een klasse-indeeling op te nemen. Evenzeer koestert hij- dat voornemen ten aanzien van het thans slechts in de Gemeentefondsbelas ting gemaakte onderscheid tusschen gehuw den en ongehuwden. De vraag van verscheidene leden, of het niet mogelijk zou zijn, het ontwerp tot de voor- loopige 15 opcenten te beperken, moet de Minister ontkennend beantwoorden, aangezien hij het niet mogelijk acht, de voorgenomen herziening aan de Rijksinkomstenbelasting zoo tijdig tot stand te brengen, dat zij met 1 Mei 1940 in werking zou kunnen treden. Aan het denkbeeld van enkele leden, het aanhangige voorstel gedeeltelijk te vervangen door een verhooging van de Dividend- en Tan- tiemebfelasting, kan de Minister geen gevolg geven, alleen al, omdat de Dividend- en Tan- tiemebelasting door een andere zal worden vervangen. Ook tegen het denkbeeld, opnieuw progressie te brengen in de opcenten op een progressieve belasting, heeft hij overwegend bezwaar. De suppletoire aanslagen wegens de 15 op centen zullen invorderbaar zijn in vijf maan- delijksche termijnen. Bij de invordering zal soepelheid worden betracht. HET CONVOYEEREN VAN NEUTRALE SCHEPEN. Dezer dagen verschenen berichten, waarin werd vermeld, dat van wege de Engelsche Regeering aan de handelsschepen der neutra- len convooy ter bescherming zou of was aan- geboden. Dit heeft de Duitsche Regeering aanleiding gegeven zich tot de Regeeringen der neutrale staten te wenden, om hen er aan te herinneren, dat een treden in het Engelsche aanbod vol- kenrechtelijk den neutralen schepen hun neu- traliteit ontneemt.en dat zij dan als schepen van den vijand zouden kunnen worden be- handeld. Zoodanige nota is Vrijdagavond ook over- handigd aan onze Regeering. Die nota is door den Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Kleffens, en zijn adviseurs terstond in studie genomen. De parlementaire redacteur van „De Tele- graaf" vermeent, dat, indien in den loop dezer week als resultaat dezer studie een antwoord aan de Duitsche regeering zal worden gezon den, daarin ongetwijfeld naar voren zal wor den gebracht, dat Nederland van de Engelsche Regeering tot dusver geen aanbod van con- voyeering heeft ontvangen. Trouwens, onze Regeering heeft bij vorige gelegenheden nim mer eenige geneigdheid tot het aanvaarden van een dergelijke bescherming getoond. Wan neer onze Regeering meent, dat er aanleiding bestaat van gewapend convooi, dan heeft zij hiervoor de beschikking over schepen behoo- rende tot de Koninklijke Nederl. Marine. Ook uit Brussel wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat de Belgische Regeering even min het voornemen heeft, het aanbod van En gelsche zijde tot bescherming van Belgische schepen te aanvaarden en dat trouwens te dier zake ook aan Belgie van wege Engeland nog geen aanbieding is gedaan. en spit veroorzaken pijnen, die soms niet te dragen zijn. Een of twee "AKKERTJES" verdrij- ven de pijn vlug en grondig. 2390 mill, ton tegen 2291 mill, ton in Augus tus j.l. De voorraden zijn echter met 265.000 ton verminderd. Tusschen Belgische en Fi ansche kolenhandelaren is onderhandeld over het vervoeren van Belgische kolen naar Frankrijk. DE BELGISCHE VROUWEN EN DE NEUTRALITEIT. (Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, heeft het Verbond van moe- ders, oorlogsweduwen en weduwen van oor- logsinvaliden, in zijn jongste algemeene ver- gadering een motie aangenomen, welke tele- grafisch aan het koninklijk paleis werd over- gemaakt en waarbij de leden van deze orga- nisatie koning Leopold verzoeken de betuiging van hun eerbiedige bewondering en onuit- sprekelijke dankbaarheid te willen aanvaar den voor zijn wijze politiek, waardoor het mo gelijk is geworden Belgie voor de gruwelen van een nieuwen oorlog te behouden. De bekendmaking van dezen tekst heeft in alle kringen, ook die waar men niet zeer sympathiek staat tegenover het volgen van cen integrale neutraliteitspolitiek, een diepen indruk teweeggebracht. HOOGER VERGOEDING VOOR BELGISCHE SOLDATENVROUWEN IN NEDERLAND. De Belgische legerleiding overweegt thans maatregelen voor het toekennen van een ver- lof aan de Belgische "emobiliseerden, wier gezinnen in Nederland of Frankrijk verblij- ven. Wegens de meer ingewikkelde formali- teiten, die daarbij zullen noodig zijn, zou dat verlof van langeren duur zijn dan dat, ver- leend aan de gewone gemobiliseerden. Ook wordt overwogen aan de gezinnen van de gemobiliseerden, die in Nederland wonen, een hoogere vergoeding te verleenen, dan de fr. 8, fr. 10 of fr. 12 per dag. die de Belgi sche soldatenvrouwen genieten, zulks om het valutaverschil eenigszins te vergoeden. VAN ZEELAND VOOR VREDESBEMIDDELING NAAR AMERIKA In neutrale diplomatieke kringen te Londen doen, volgens United Press, geruchten de volgens welke de gewezen Belgische minister-president Van Zeeland, die Zaterdag met de President Harding" in New York arriveerde. met president Roosevelt en Hull de mogelijkheid zal bespreken van een vre- desbemiddeling van de Vereenigde Staten. Volgens deze geruchten heeft Londen het nieuws bereikt, dat Hitler zijn groote offen- sief uit zou stellen in afwachting van de resultaten van Van Zeelands pogingen. Dezelfde kringen verklaren, dat Hitter zal pogen door de Maginot-linie heen te breken, mdien die pogingen falen. Ook verklaren deze kringen, dat Van Zeeland in de laatste drie weken voor hij zich op de ..President Harding" inscheepte, Londen twee maal be- zocht heeft. Naar verluidt, is Van Zeeland volledig geinstrueerd betreffende de voor waarden, waaronder Duitschland en de ge- allieerden bereid zouden zijn een vredes- poging van Roosevelt aandachtig in over- weging te nemen. 'Het blad Tokio Asahi Sjimboen meldt, vol gens een D.N.B.-bericht uit Tokio, dat een En gelsche torpedojager tusschen Foesan en Ha- kata aan de noordkust van Kioesjoe ten oos ten van Sjimonoseki de Japansche veerboot Tamaru heeft lastig gevallen. De torpedo jager kwam van Moji en voer in de richtin®- van Nagasaki. De veerdienst Foesan-Moji vormt de be- langrijkste verkeerslijn tusschen Korea en Japan. KRANSLEGGING BIJ EEN BORSTBEELD VAN TROMP. Zaterdag heeft ter gelegenheid van het feit, dat het toen 300 jaar geleden was, dat Maar- ten Harpertszoon Tromp welke vlootvoogd yan 1606 tot 1642 te Rotterdam woonachtig is geweest in den slag bij Duins een groote over-winning bevocht op een Spaansche vloot, een kranslegging plaats gehad bij het borst- beeld aan het stadhuis te Rotterdam. Deze plechtigheid werd behalve door den burge meester, Mr. Oud, en diens echtgenoote, bij gewoond door vele burgerlijke en militaire autoriteiten en tal van belangstellenden. De plechtigheid was georganiseerd door de plaat- selijke afdeelingen van „Onze Vloot", het Al gemeen Nederlandsch Verbond en het Comitd tot behartiging van Rationale belangen. Me- dewerking verleenden een aantal tamboers en pijpers van het korps mariniers. BELGISCHE KOLEN. Gestegen productie; afgenomen voorraden. Volgens een voorloopige opgave bedroeg de Belgische kolenproductie in September j.l. ENGELSCHE HULDE AAN DUITSCHE VLJEGERS. Reuter meldt uit Londen Bij de teraardebestelling van de twee Duit sche vliegers, die omgekomen zijn bij den Duitsche luchtaanval op de Schotsche kust, heeft een geestelijke het woord gevoerd. [Hij zeide: „de teraardebestelling, welke wij thans ondernemen, is een hulde aan de trouwe p.ichtsvervulling van deze twee jonge Duit- schers. die eerlijk hebben gestreden en moe- dig zijn gestorven. Tevens is zij de uitdruk- king van onze Christelijke hoop, dat zij in een andere wereld den vrede zullen vinden, die hun op aarde was ontzegd". HITLER ROEPT LEIDERS VAN STAAT EN PARTIJ NAAR BERLIJN. Volgens den correspondent van de Telegraaf te Berlijn schijnen beslissingen van zeer groote draagwijdte voor de deur te staan. De Fiihrer heeft alle rijksstadhouders en gouw- leiders naar de rijkshoofdstad ontboden, waar zij Zaterdagmiddag arriveerden. Zij hebben in het hotel Kaiserhof aan den Wilhelmsplatz hun intrek genomen. Zij zouden waarschijn lijk Zondag door Hitter ontvangen worden. Omtrent de redenen waarom tot dezen stap besloten werd, waren geenerlei inlichtingen te verkrijgen. Wel liet men doorschemeren, dat Hitler hiertoe niet zou zijn overgegaan, indien met kwesties van het allergrootste belang aan de orde zouden zijn. Het besluit schijnt ge nomen te zijn, nadat den geheelen dag in de Wilhelmstrasse geconfereerd was. Ook Zater-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1