umm m m msmwu a m MEUMATIEK PUROL er op! Dit moet Uw Eerste Gedachte zijn bii ml§ I ,11m \M.il Dam- en Schaakrubriek Iii TERNEUZEN, 20 OCTOBER 1939. GASMASKERS VOOR DE BURGERIJ. EEIN TRAP VAN EEN PAARD. SCHAKEN. SLUISKIL. AXEL. Pas opEr is een R in de maand de R van DAMMEN. ill EXAMEN SURNUMERAIR BELASTINGEN Voor het examen van surnumerair der di- reote belastingen, registratie en domeinen is o.m. geslaagd onze stadgenoot de heer J. A. M. Smits. BENOEMD. Mej. J. M. Bouman, kweekeling met akte aan de Ohr. school te Driewegen, is als zoo- danig benoemd aan een Chr. school te Rot terdam. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Op het eind der maand September was het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen als volgt: Axel 1-2; Clinge 3; Graauw 10; Hoek 4; Hontenisse 9; Hulst 13; Oostburg 2; Philip pine 28; Sas van Gent 62; St. Jansteen 4; Sluis 3; Westdorpe 8; Zaamslag 3; Terneuzen 309; totaal 470, waaronder 4 landarbeiders. Bestellen op de postkantoren. Met ingang van Maandag zullen aan de Ne- derlandsche postkantoren, bijpostkantoren, hulpkantoren en poststations bestellingen wor- den aangenomen op gasmaskers voor de bur- gerij. De prijzen varieeren van /3,50 tot f 6,25. Er worden twee merken beschikbaar gesteld. 'Het goedkoopste, zonder draagzak, zal f 3,50 kosten. Het betere merk kost zon der draagzak 5,50 en met draagzak /6,25. Tegelijkertijd, bij de bestelling moet het be- drag betaald worden. Degenen, die voomemens zijn, zich gas- maskers aan te schaffen, moeten zich eerst in het bezit stellen van een formulier, onder- teekend door den burgemeester der gemeente waar de ge-gadigden woonachtig zijn en waar- op de maat nauwkeurig zal worden aange- geven. Zonder een dergelijke verklaring kan de bestelling niet uitgevoerd worden. Gesprongen Handen, Ruwe hui(f en Schrale Lippen, Barsten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten, Winterooren en Winterteenfn Huidwondjes, Ontvellingen, Huidschavingen, iSnij-, Stoot-, -Brand- en Valwonden; Roode ontstoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid Het verzacht dadelijk en geneest spoedig. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 cent; Tuben 80 cent Bij Apoth en Drogisten KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 16 October 1939, in het Landbouwhuis te Goes. te zijn, door den oorlogstoestand in hun be- staan bedreigd worden en niet voor regelma- tigen steun van kerkelijke of particuliere zijde of van overheidswege in aanmerking komen, zullen deze zich kunnen wenden tot het Nationaal fonds voor bijzondere nooden, Koningskade 17, 's Gravenhage en zijne plaatselijke commissies van samenwerking. DISTRIBUTIEKOSTEN VOOR DE GEMEENTEN. Ter uitvoering van artikel 10, tweede lid, van de Distributiewet 1939 is thans een alge- meene maatregel van bestuur afgek-ondigd inzake de tegemoetkoming van het rijk in de kosten, die de gemeentebesturen bij de uit voering dier wet moeten maken. In het ..Tegemoetkomingsbesluit distribu tiewet 1939" (de naam, die deze algemeene maatregel van bestuur draagt) wordt o.m. het volgende bepaald: Het percentage van het totaal der kosten, dat het rijk aan de gemeentebesturen zal ver- goeden, wordt bepaald op 85. De Minister verleent, volgens nader door hem te stellen regelen, een voorschot aan de gemeentebesturen op het bedrag der door hem te ontvangen tegemoetkoming. De Minister is bevoegd van de gemeentebe sturen te vorderen, dat periodiek zal worden ingediend een raming der te verwachten kos ten, een gespecificeerde opgave van de wer- kelijk gemaakte kosten, en een opgave van den aard en den duur van de ter zake van de uitvoering der wet gesloten overeenkom- sten, alsmede van de daaruit voortvloeiende geldelijke verplichtin-gen. j De Minister is voorts bevoegd door nader door hem aan te wijzen personen of instanties inzage te doen nemen van de door de ge meente gevoerde administratie der kosten. instanties duidelij-k uiteen gezet is, maar er kan geen goedkeuring verkregen worden gel- den voor dit doel -uit te geven, wel kon men 12 gasmaskers krij-gen en die waren er zeer spoedig. De heer Catsman deelde mede, dat reeds begonnen was met een schuilloopgraaf te maken voor de kinderen der R.K. meisjes- school en dat reeds de plaats voor een schuil loopgraaf voor de leerlingen der R.K. jongens- school was bepaald. Voorts heeft men gezocht naar een dergelijke plaats voor de leerlingen der openbare school. Aangezien er leerplicht bestaat, heeft, naar sprekers meening, het gemeentebestuur den plicht bij eventueel ge- vaar te zorgen, dat de kinderen kunnen schui- len. Dat de hoogere autoriteiten daaraan hun goedkeuring niet kunnen geven, vond spreker erg jammer. Hij wil de zaak nog niet opgeven en vroeg daarom den voorzitter deze zaak aan- hangig te maken bij den Commissaris der Konin-gin. De voorzitter, aldus de VI. Crt., zal hieraan gevolg geven. Dinsdagmiddag kwam een voetballende jon- gen op het Molenwater te Middelburg te val- len juist in de omgeving van het paard van een officier. De jongen kreeg van het paard een trap tegen zijn hoofd en werd daarbij hevig bloedend verwond. ©p medisch advies is hij naar het gasthuis overgebracht, ook al liet zijn toestand zich niet direct ernstig aan- zien. AUTO DOOR LOCAALTREIN GEGREPEN. BEN LANDEUJKE COLLECTE VOOR ALGEMEEN STEUNCOMITe 1939. De burgemeesters van alle gemeenten in ons land zijn thans uitgenoodigd, in hunne gemeenten eene openbare inzameling aan de huizen en op straat te houden ten behoeve van het algemeen steuncomitd 1939, zoo eenigszins mogelijk in de week van 13 tot 18 November 1939. De burgemeesters zijn voorts uitgenoodigd tot het vormen van plaatselijke inzamelings- comite's en het welslagen van de collecten met alle middelen te bevorderen, in het bij- zonder ook om een persoonlijk beroep te doen op de kapitaalkrachtige lichamen. Zooals reeds werd gemeld in het Algemeen Steuncomite 1939, onder eere-praesidium van 'Prinses Juliana, ingesteld ten einde in een centraal orgaan te belichamen de beharti-ging van de in deze zorgvolle dagen zoo bij uitstek gewichtige ondersteuning van de talloozen, die bijstand behoeven. Deze bijstand zal in drieerlei vorm kunnen worden verleend. In hoofdzaak zal ingeschakeld blijven de werkzaamheid, tot dusver verricht door de Koninklijke nationale vereeniging tot steun aan miliciens en het Natonaal fonds voor bij zondere nooden. Daamevens zal, als de mddelen het gedoo- gen, nog Iangs anderen weg hulp worden ge- boden. I. Bijzondere steun aan gemobiiiseerd-en. Bij ald-ien een gemobiliseerde of zijn gezin door den oorlogstoestand in omstandigheden verkeert, waarbij de wekelijksche soldij of kostwinnersvergoeding, ook na mogelijke ver- hooging, beslist ontoereikend blijkt, dan wel bemiddelende hulp voor bedrijf of gezin nood- zakelijk wordt geacht, kan zoodanig gemobi liseerde, door tusschenkomst van zijn mili- tairen commandant, een desbetreffend ver- zoekschrift indienen aan de Koninklijke na tionale vereeniging tot steun aan miliciens (Stamil), Weteringschans 96 te Amsterdam. De burgemeester van de woonplaats van den gemobiliseerde zal dan verzocht worden, een nauwkeurig onderzoek naar de vermelde omstandigheden in te stellen, terwijl ook de armenraad, plaatselijke commissies e.d. ge- raadpleegd kunnen worden. II. Bijzondere steun aan indirecte slacht- offers van den oorlogstoestand. Voorzoover personen, zonder gemobiliseerd LOSSE DISTRIBUTIEBONNEN ZIJN NIET iGELDIG. Nu de distributie voor de suiker is ingegaan. blijkt, aldus het Hbl., bij het publiek de vraag op te komen, hoe de daarvoor aangewezen bon aan den winkelier moet worden overgelegd' mag men zelf thuis den bon af-knippen of moet men de geheele kaart aan den winkelier ter hand stellen, opdat hij er de schaar in kan zetten He laatste is, zooals ook reeds eerder is aangekondigd, het geval. Men moet de geheele kaart meenemen naar den win-kel en de winke lier d-ient er den -bon af te knippen bij leve ring van de suiker. Het is de bedoeling natuur- lijk,' dat dit systeem ook wordt gevolgd voor andere artikelen, mochten die in distributie komen. De winkeliers mogen dus wel hun scharen laten slijpen! De aandacht van het publiek wordt er ver- der ook op gevestigd, dat het noodig is, dat op de kaart d-en naam van den rechthebbende wordt geschreven, daar dit later van beteeke- nis -kan zijn en ook eventueel verwarring kan voorkomen en gemak opleveren bij het ver- liezen der kaart. DE PETROLEUMsDISTRIBUTIE. Naar wij veroemen krij-gt een ieder, onge- acht de grootte van zijn gezin en ongea-cht zijn maatschappelijke omstandigheden, indien hij in zijn woning over gas kan beschikken, een petroleumkaart, waarop men per week den liter petroleum kan aan-koopen. Wie geen gas heeft, krijgt een naar gelang van het aantal huisgenooten, een daarmede overeenstemmend aantal kaarten tot ten hoog- ste vijf kaarten. iHet aantal kaarten voor hen, die petroleum voor hun bedrijf noodig hebben, zal later wor den bekend gemaakt en ook hier zal de hoe- veelheid in overeenstemming zijn met den om- vang van het desbetreffend bedrijf. MOGEN ER IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN GEEN GEIiDEN UITGEGEVEN WORDEN VOOR LUCHTBESCHERMING De heer A. I. Catsman te Aardenburg bracht in de laatstgehouden raadsvergadering de luchtbescherming ter sprake. Het apparaat der luchtbescherming is in Aardenburg heele- maal voor elkaar, maar een hoogere autori- teit zegt: Daarvoor mag geen geld uitge- geven worden. De menschen moeten maar ge- waarsch-uwd wordien als er een bom gevallen is. Dat is toch al te mal! De voorzitter zei, dat de zaak bij hoogere Blindspelen. Philidor speelde drie partijen tegelijk blind. Paul Morphy bereikte zonder eenige inspan- nmg het aantal van acht partijen. Die partijen zijn zoo verbluffend in hun afwikkeling, dat blijkbaar het aantal noch de andere moeilijk- heden van de blindseance voor den speler een bezwaar moeten geweest zijn Meer dan acht blmdpartijen gelij-ktijdi-g heeft Morphy niet gespeeld, maar wij moeten aannemen, dat een grooter aantal hem geen groote bezwaren opgeleverd moet hebben. Er was echter geen reden om het aantal hooger op te voeren Wit: Marphy (blind). Zwart: Baucher. Parijs 1858. 1. e2e4 e7—e5 2. Pglf3 d6 De Philidorverdediging, die toen zeer in de mode was. 3. d2d4 e5Xd4 De eenvoudigste voortzetting, die Zwart een solide spel geeft. Modern is de Hanham- variant. 3-. Pd7, die echter in Morphys tijd ^?i-.,°:n':iekend was; de oude variant van Philidor zelf 3. f5, leidt tot verwikkelingen welke men thans voor Zwart ongunstig acht 4. DdlXd4 pv,e 6 5. Rflb5 6. Rb5Xc6 vleugel, dan zou hier Pf7 de aangewezen zet zijn geweest. Wederom dus een nadeel van 12. Dd7 in plaats van Rd7. 14. f2f4 a7a5 Een aanval zonder reden. Zwart speelt nu eenige zeer zwakke zetten en komt weldra in moeilijkiheden. 15. f4f5 Tf7fg 16. Pd4e6 Tf8g8 Met de bezetting van e6 heeft Wit een sterke stelling gekregen, maar hij heeft e5 moeten loslaten. 17. a2a4 Dit schijnt wel te veel zet a5. 17 18. Dc4e2 19. Rh4g3 Zwart beden-kt een listig plan om Pe6 onschadelijk te -maken, n.l. Rd7 (waar de raadsheer al lang hoorde te staan). Intus- schen blijkt het niet meer goed uitvoerbaar te zijn, en beter ware het geweest, met Pe5f7 een sterke verdedigingsstelling in te nemen. 20. Rg3-Xe5 d6Xe5 Een tweede beteekenis van den zet Dc8, want nu is de dame uit de torenlijn gehaald 21. Tflf3 Rc6 d7 Emdehjk! Maar nu is de zet bepaald fout daar Wit een stuk wint. De combinatie is zeer fraai. eer voor Zwarts Ph6g4 Pg4e5 Dd7c8 Pb8c6 Rc8d7 Rd7 X c6 ^Wit streeft naar snelle ontwikkeliner. 7. Rd g5 f7f6 Vrijwel gedwongen. Wit vefliest een tempo, maar wint dit weer terug, daar Pg8 nu niet g>ed te ontwikkelen is, terwijl bovendien pion f6 de ontwikkeling der dame belemmert. 8. Rg5h4 9. Pble3 10. 0—0 11. Dd4c4f 12. -Pf3d4 Dreigt Pe6 en mogelijkerwijze ook Pf5 Het beste was Rc6d7. Dd8d7 13. Tald-1 Wegen-s de dreiging Pf5 moet Zwart zijn paard op h6 houden en kan dus niet Ph6f7 e5 spelen. Pg8—h6 Rf8e7 0—0 Kg8h8 - Toen de lan-dbouwer -Dieleman uit Ellewouts- dijk Dinsdagmiddag met zijn d-ochter van de markt te Goes naar huis reed, zou hij op Schoorkens Zandweg te 's-Gravenpolder den overweg passeeren, toen de locaaltrein van - ongeveer -half v-ier uit Hoedekenskerke kwam. De auto werd door den trein gegrepen. Het achterste gedeelte van de auto was totaal vernield. De heer Dieleman en zijn dochter kw-amen er met wat kneuzingen en schram- men af en konden, na door dokter Kole ver- bonden te zijn, naar h-uis gebracht worden. Het uitzi-cht op de spoorlijn laat daar niets j te wenschen over. (De Z.) LUXOR THEATER. De Ochtendpatrouille. I 1 Als de film begint, is de wereldoorlog al eeni-gen tijd aan den gang. Wij zijn in een vliegkamp achter het front. Men is materieel niet tegen den vijand opgewassen. Toch moe ten de patroeljes ied-eren morgen in de lucht om de -bew-egingen van den vijand te verkennen en hem daarbij afbreuk te doen. Het staat van te voren vast, dat er dagelijks op het slagveld achter zullen blijven. Zij worden vervangen door- stee-d-s jongere, steeds snel-ler opgeleide soldaten, een steeds zekerder buit van den tegenstander. Het is nog niet zoo erg voor de jon-gens, die het gevaar, dat zij tegemoet •gaan, nauwelijks beseffen. Het is nog nief- eens zoo erg voor de ervarener vliegers, onder wier leiding zij opstij-gen. Erg is het voorai voor d-en kampcommandant, die hen in een zekeren doo-d moet st-uren, terwijl hij zelf op den grond blijft, die zich door zijn patroelje- leiders, die zijn vrienden zijn, een moordenaar en e-en -slager moet laten noenfren, maar bij hun meerderen geen gehoor vinden voor hun be zwaren, omdat het onmogelijke moet worden beproefd en geen betere middelen zijn. We leeren majoor Brand1 kenn-en, den com mandant van het kamp, iederen morgen weer angsti-g luisterend, hoevele van de vliegtuigen, die uitgevlogen zijn, terugkeeren, afwachtend wie nu weer gevallen zijn, machteloos in zijn verzet tegen de onVervulbare o-pdrachten van het hoofdkwartier, ontzenuwd- door het ver- wijt, dat hij van zijn ondergeschikten voelt, zelfs wanneer zij zijn bevelen met „goed" be an twoorden. Hij is dan ook zeer blij, dat hij het com mando moet overgeven aan Courtney. Deze is een van de twee asses'' van zijn kamp, hij en zijn vriend iScott. Aan deze twee leert men het leven van de vliegers kennen, iederen mor gen opnieuw dapper de lucht in, hun noodlot tartend, den dood uitdagend. Zij laten zich niet door hun gevoelens overmeesteren, als Hollister, die niet over den dood van een van zijn vrienden heenkomt, die den vijand niet vergeven kan, die als krijgsgevangene in hun handen valt. De vriendschap van Courtney en Scott be- reikt haar hoogtepunt, als zij samen er op uit- trekken om den smaad, die de tegenstander hun kamp heeft aangedaan, te wreken, een hachelij-ke expeditie, waarvan zij samen in een vliegtuig terugkeeren, na een vijandelijk kamp vrijwel vem-i-eld te hebben. Zij wordt echter zeer beproefd, die vriendschap, als Courtney kampcommandant geworden, het jonge broertj-e van Scott, ongeoefend als hij aankomt, om een gevaarlijke expeditie de lucht inzendt. Zij hebben in geen weken met elkaar gesproken, als er een vrij-williger ge- vraagd wordt voor een nieuwe karwei. Scott zal gaan en een bekl-emmend oogenblik is het weer, als tusschen de vrienden, in het aan- gezicht van den -dood, die voor Scott zeker lij-kt, het ijs breekt. Maar niet Scott, Courtney gaat. Hij volbrengt de opdracht, sneuvelt echter toch nog op den terugweg. Scott neemt het commando over en nu moet ook hij de veranjtwoording dragen voor den dood, waarin hij dagelijks -de pas aankomende vliegers stuurt De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. Bij den aanvang der vergadering heet de Voor zitter in het bijzonder welkom den heer Ir. J. D. Dorst, Provinciaal Voedselcommissaris voor Zee- land, adviseerend lid van het Dagelijksch Bestuur. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespre- kinjg: BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 October kwamen in onze pro-vincie 11 gevallen van be- smettelijke ziekte voor, n.l. twee gevallen van febris typhoidea en wel te St. Maartensdijk en Tholen. Voorts 9 gevallen van roodvonk, n.l. 3 te Terneuzen (w.o. 2 gevallen in edn gezin), 2 te Vlissingen en 1 in elk der gemeenten Mid delburg, Oost- en West-Souburg, Ellemeet en Serooskerke (W.). De heer C. J. de Putter te Hoek is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school alhier. Te Spui is een Geref. Knapenvereeniging en een Geref. Jongemeisjesvereeniging opge- richt. Bheumati-ek in de luchtGevoelige men schen merken dat dadelijk. De minste wijzi- gmg in het weer meld-t zich bij voorbaat door zangerig-e pijn, door stramlieid en kramp in die ledematen. Neem Uw maatregelen. N-eem Kruschen Salts! Maar bijtijds, bij voorbaat. De aansporende werking van Kruschen Salts op Uw organen, zuivert op natuurlijke wijze Uw bloed van alle overdaad aan pijnverwek- ken-de zuren, omdat lever, n-ieren en ingewan- den weer worden teruggebracht op hunne yolledige jeugdige kracht. Naarmate de over- tollige zuren verwijderd worden, stroomt zuiverder bloed door Uw aderen en ge kunt weer leven, vrij van ongemak en pijn. L. V. te Rotterdam sehrijft: Met de-z-e wil i-k U mijn waardeering betuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdejide was aan Iscbias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daarmee prachtig resultaat heb be- aal-d. Zoo wil ik U langs deze weg alle lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de hoop, fk r n°° velen baat m°gen vinden, dank Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden; ST zult Mj een regelmatig gebru-ik de weldadige invloed ondervinden van de be- roemde dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a 0.40, f 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fa-brikantenE. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) gericht 1756. Op- Adv. (Kh8 dan Dh5 mat). 25. Dh5f Th6. 26. Df7t Kh8. 27. Dg7 mat. 2 2h7h6 23. De2d2 Dreigt wederom mat door Th6:f gh6: Dh6- mat. Zwart moet het mat dekken en verliest Rd7. Een mooie combinatie met een zeer eenvoudig motief: dubbelen aanval (matdrei- gin-g met gelijktijdige bedreiging van een stuk) 2 3..Kh8—b7 24. Dd'2Xd7 Re7d6 Zwart is natuurlijk verloren, maar Wit wint op fraaie wij-ze zonder gebruik te maken van zijn stuk meer. 25. Th3xh6f Leidt tot mat, want Zwarts zetten zijn ge dwongen. 2PKh7 X h6 26. Tdld3! Er dreigde Th3 mat. waaraan ook De8 niet helpt (niet Th3f Dh5, maar De8: en Th3 mat). Op Rc5f volgt niet Pc5: maar Khl en Zwart is niets verder gekomen. 27. Dd7f7f g7—-°-6 Of Kb4 Th3f en -Dg6 mat. De auteur van dit emdspel is ons niet be kend. Kan iemand onzer lezers ons misschien mlichten. No. 3. Castor" van W. Polman Jr. Zwart: 2 schijven op 22 en 32. Wit: 3 schijven op 12, 42 en 45. Wit forceert de winst. fNo. 4. /Pollux" van Zwart: 2 schijven op 26 en 32. Wit: 3 schijven op 8, 15 en 42. Wit speelt en wint. Ook van dit eindspel konden we den auteur met opsporen. Wie kan ons helpen? No. 5. Bladprobleem van G. L. Gortmans vroeger te Amsterdam, thans te Londen. ZWART 28. 28. Df7- h2- -h7f -h-3 mat. Kh5g4 13. Tf8f7 Als niet Pf5 had gedrei-gd met beslissende versterkmg van den aanval op den konings- a b c d e f g h -Stand na 22. Th3 Wit dreigt mat in twee zetten, n.l. Th7:f Kh7: Dh5 mat. Hiertegen zijn twee verdeii- gingen n.l. h6, wat gespeeld wordt, en g6 Na g6 volgt: 23. Th7:f Kh7: 24. fg6:f Tg6: 591. Eindspelen en problemen, Voortzetting van rubriek 590. De oplossingen van de hele serie geven we later. Voor voll-edige uitwerkingen van de zijde onzer lezers houden we ons als steeds aanbe- volen. No. 1. Eindspel van P. Olree. (,,De Damschool" 1915.) Zwart: twee schijven op 9 en 13. Wit: twee schijven op 21 en 46. Wit forceert de winst. Vooi bet practische spel zijn zulke eindspe len van onsohatbare waarde. We raden onze lezers dan ook ernstig aan door logisch dwangspel voor het bord de oplossing te zoe- ken, precies alsof -het in de partij om de winst zou gaan. No. 2. Eindspel van Zwart: 3 schijven op 8, 28 en 38. Wit: 3 dammen op 18, 36 en 40. Wit speelt en forceert de winst. WIT 47 48 Wit speelt en wint. Wij ontdekten dit fraaie stukje van den schoonheidszoeker Gortmans in „De Dam- school" van Sept. 1915. Hiermee komt dus vast te staan. dat niet R. Vonk te Appingedam de eerste bewerker van dit systeem is, zoals uit verschillende pu- blicaties in „Het Damspel", de „Haagsche Post" en ,,De Prink" (1935 en 1936) zou op te maken zijn. Trouwens, de heer J. P. Geensen te Terneu zen had dit slagsysteem al geruimen tijd voor den heer Vonk bewerkt. Wij komen bierop bij de plaatsing der op lossingen nader terug. Prijzen landbouwproducten. Uitvoerig werd van gedacbten gewisseld over de prijzen, waarvoor de Regeering de landbouwproduc ten overneemt en welke tot zoo groote ontstemmin-g van den boerens-tand aanleiding hebben gegeven. Het Dagelijksch Bestuur heeft het afwijzen-d standpunt, dat het Landbouw-Comite ten aanzien van de gevoerde prijzenpolitiek der Regeering in- neemt, eenstemmig goedgekeurd en acht deze hou- ding dan ook volkomen igrecbtvaardigd. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat de prijzen der granen te laag, die van de peulvruchten en fijn-e zaden zeer in het bijzonder te laag zijn vastgesteld. Onjuist werd geacht, dat voor de ronde Walcher- sche kogelboonen en de duiveboonen geen afzonder- lijke prijzen zijn vastgesteld, welke hooger dienen te zijn dan die der bruine boonen, resp. veldboonen. Besloten werd bij het Landbouw-Comite hierop aaji te dringen. Met voldoening werd kennisgenomen van de mededeeling, dat het Landbouw-Comite het initiatief heeft genomen om in samenwerking met de beide andere landbouworganisaties een onderhoud met den Minister van Economiscbe Zaken inzake de prijs- vaststelling der landbouwproducten aan te vragen. Het Dagelijksch Bestuur acht bet noodzakelijk, dat de prijzen, waarvoor de producten van oogst 1939 worden afgenomen, worden verhoogd, opdat het vertrouwen van de boeren in de regeering, dat in ernstige mate is gescbokt, weer zal terugkeeren. Voor het welslagen van het bodemproductieplan voor 1940 is dit een eerste eisch. Aardappelregeling. Het Dagelij-ksch Bestuur nam kennis van de rege- ling, wellie voor de consumptie-aardappelen is ge- troffen. De in uitzicbt gestelde garantieprijs voor {le con sumptie-aardappelen per 1 April 1940 acht het Dagelij-ksch Bestuur vol-doende om een algeheele ontwriehting van de aard-appelmarkt te voorkomen. Met betrekking tot de grove consumptie-aard appelen werd de denaturatievergoeding onder de huidige omstandigheden redelijk geacht. Met voldoening werd vemomen, dat de mogelijk- heid is geopend om voorloopig tot 1 Januari a.s. een n-ormaal kwantum pootaardappelen tusschen de maten 28 en 55 mm uit te voeren, terwijl de in uit- zicht gestelde garantieprijs per 1 April 1940 voor- komt, dat tegen afbraakprijzen moet worden ver- kocht. Met betrekking tot de aardappelregeling heeft voorafgaand overleg met de qrganisatie plaats ge- had. Dat de prijsregeling der aardappelen meer be- vredigend kan worden genoemd dan die der andere landbouwproducten, is ongetwijfeld een gevolg van het overleg dat heeft plaats gehad. Zaaizaadregeling. Van ouds is het verhan-delen van zaaizaad van boer tot boer gebruikelijk geweest. Bij de nieuwe zaaizaadregeling is dit voor niet-te-velde gekeurde wintergranen verboden. Van boer tot boer kan wel N.A.K.-zaad, docb geen V.V.O.-zaad worden ver- handeld. Het Dagelijksch Bestuur acht dit niet juist en besloot het Landbouw-Comite te verzoeken de noo- dige stappen te doen, opdat het verhandelen van V.V.O.-zaad van boer tot boer weer mogelijk wordt gemaakt. Br o uwgerstregeiing Besproken werd de regeling, welke is getroffen voor -ce afname van brouwgerst. Partijen zomer- gerst van bepaalde rassen, welke aan de eischen van het NaCoBrouw loldoen, kunnen tegen verhoogden prijs als brouwgerst worden afgeleverd. Hlervoor komen echter slechts in aanmerking die partijen, welke bij de eerste beoordeeling in klasse A worden gekeurd. Partijen. welke in klasse B worden geplaatst, komen niet als brouwgerst in aanmerking Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat de B- partijen echter eveneens tot de brouw-gerstkwaliteit kunnen worden gerekend en besloot zich met de Akkerbouw-Centrale in verbinding te stellen, opdat ook de B-partrjen voor afname als brouwgerst in aanmerking komen. Verbouw suikerbieten. In verband met de op 16 October j.l. ingevoerde suikerdistributie, heeft het Dagelij-ksch Bestuur als No. 6. Auteur en bron Voor de tweede maal roepen we de mede- werkin-g van al onzer lezers in om auteur en bron van het volgende motiefvraagstukje te achterhalen. (Zwart: 19, 22, 28, 29, 34. Dam op 47 Wit: 38, 44, 45, 48, 49. Dam op 42. Wit speelt en wint. No. 7. Lokzetje met naspel. Zwart: 7, 8, 9, 11, 15, 18, 33. Wit: 27, 30, 34, 35, 37, 43, 47. Mag zwart 3339 spelen? Ook het eindspel uitwerk-en. No. 8. Probleem van Edg. te Clinge. ZWART 1 2 3 Plasschaert WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Een bekend slotmotief, dat hier de aan dacht vraagt door een aparte bewerkings- wijze. Voor damjmers-philatelisten. Mr. A. van den Berghe, Impasse St. Nico las 3 a St. Nicolas-Li 6 ge (Belgique), oud- kampioen van Lu-ik en van de ,,Damier Mo- san", wil gaame correspondeeren met Neder- iandse dammers, die tevens postzegelverzame- laars zijn. Gelegenheid tot het ruilen van postzegels en het spelen van correspondentie- partrjen. Men kan zowel in het Nederlands als in het Frans schrijven aan bovenstaand adres.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7