De oorlog in Europa. V GENEBAAL VON BLOMBERG GEVANGEN? bureau thans in het D.N.B. overgegaan deze bijna alle vernield of zwaar beschadigd werden. De eerste Chineesche groep werd boven Hankou ontvangen door een goed ondierhou- den vuur der luchtafweerbatterijen, doch ont- moette slechts twee Japansche jachttoestel- len, die vluchtten zonder den strijd te aan- vaarden. Toen echter de derde groep zijn bom- men bad geworpen op bet vliegveld, bonden twintig Japansche toestellen, van een naburig terrein opgestegen, den strijd tegen de Chi- neezen aan. Drie Japansche jagers werden neergebaald, twee Chineesche toestellen wer den beschadigd, doch zij konden hun basis nog bereiken. Het Fransche blad Oeuvre schrijft uit Ber- lijn te hebben vernomen, dat maarschalk von Blomberg, de vroegere opperbevelhebber van het Duitsche leger en v'ijf andere hooge offi- cieren, zijn opgesloten in de vesting Lands- berg. Hitler zelf heeft in deze vesting gevangen gezeten na de mislukte putsch te Munchen in 1923 en heeft hier zijn boek ,,Mein Kampf" geschreven. DE FINSCH-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN. Niets lekt uit amtrent de Russische eischen aan Finland. De Scandinavische correspondent der N. B. Crt. telefoneerde Dinsdagochtend: Verscheidene buitenlandsche journalisten, die in verband met de Finsch-Russische be- sprekingen naar Helsinki (Helsingforszijn gegaan, zijn wanhopig en tegelijkertijd ver- wonderd over het feit, dat er niets, absoluut niets uitlekt over de verlangens van de Rus- sen. Zij moeten zich tevreden stellen met de weinig zeggende officieele communique's en met de weinige bijzonderheden die er bekend worden en die vaak nog voor tweeerlei uitleg vatbaar zijn. De Finnen'zelf hebben trouiwens vrijwel op- gegeven de kansen tegen elkaar af te wegen. Zij hebben hun lot met een aan fatalisme grenzend* vertrouwen in handen van de regee- ring gelegd en wachten af, zonder nervositeit maar zonder al te groot optimisme ook. De regeering overlegt over het antwoord op het memorandum dat Paasikivi uit Moskou heeft meegebracht. Het feit, dat er te bevoegder plaatse van een tegenvoorstel gesproken wordt, maakt het aannemelijk, dat het bericht uit Moskou, als zou er in principe reeds over- eenstemming zijn bereikt, op zijn minst voor- •barig is. Van officieele zijde verheelt men trouwens niet dat er meeningsverschillen zijn, al be- waart men zijn „beheerscht optimisme". Paa sikivi was ook geenszins terneergeslagen, toen hij gisteren te Helsinki terugkeerde, en later tegenover de journalisten verzekerde, dat de toon van de onderhandelingen, die geheel in het Russische 'gevoerd werden, uiterst vriend- schappelijk zijn geweest. Hoewel men nog niet durft te zeggen, wel- ke beteekenis hieraan toegekend moet wor den, heeft het te Helsinki sterk de aandacht getrokken, dat de bevolking van de veelbe- sproken eilandjes Hofland en Tyttarskar die vorige week Dinsdag ontruimd zijn, gisteren van de provinciale autoriteiten toestemming kreeg naar de eilanden terug te keeren. Of velen het zullen doen is nog de vraag. De ont- ruiming moest zoo overhaast geschieden, dat er geen gelegenheid was het vee mee te nemen en dit afgemaakt moest worden. 'Gunstige en ongunstige voorteekenen. Het kan als een teeken van toenemend op timisme in Finland beschouwd worden, dat de laatste dagen tientallen bestellingen voor plaatsen op de boot naar Zweden geannu- leerd zijn. Maar daar staat tegenover, dat de mili- taire en civiele voorzorgsmaatregelen in zoo snel tempo worden uitgebreid, dat men zich hier en daar beangst afvraagt, of de toestand misschien ernstiger is dan de autoriteiten willen toegeven. Eien zegsman van buiten landsche zaken heeft gisteravond verklaard, dat v^rscherping van de veiligheidsmaatrege- len geenszins opgevat moeten worden als een teeken, dat de Finsch-Russische kwestie op een gewapend conflict dreigt uit te loopen. Er is ook voor en na gezegd, dat de evacuatie een oefening is, zooals het ook heet, dat ,,de verduisteringsoefening tot nader order elken nacht herhaald zal worden", waarmee men bedoelt te zeggen, dat in groote deelen van Finland van nu af des nachts geen licht meer te zien mag zijn. Dat de evacuatie van de grensstreek niet alleen maar een oefening is, blijkt overigens duidelijk uit het feit, dat de duizenden inwoners uit Karalie geen tijd ge- had hebben om winterkleeren en voldoende voedsel mee te nemen en dat de boeren slechts te kiezen hadden het vee af te maken of de bosschen in te sturen om daar, zoo goed en zoo kwaad als het in dit barre jaargetijde gaat, voor zicbzelf te zorgen. DE DUITSCHE CONTROLE IN DE OOSTZEE. In de internationale wateren tusschen de Aaland-eilanden en de Zweedsche kust is, volgens een uit Helsingfors ontvangen be richt, het Finsche stoomschip Skandinaf, dat op weg naar Nederland was, door een Duitsch oorlogsschip gepraaid en vervolgens naar een Duitsche haven opgebracht. Dit bericht be- vestigt, dat de Duitsche bewaking thans ook tot de Botnische Golf is uitgestrekt, blijkbaar tengevolge van het feit, dat neutrale koop- vaardijschepen zich thans veel nauwkeuriger dan tevoren in de territoriale zone langs de Zweedsche kust houden. De bewaking door oorlogsschepen en vhegtuigen in deze zone is aanmerkelijk verscherpt en hieraan schrijft men het toe, dat er de laatste weken althans •geen enkel Zweedsch schip in de Oostzee is opgebracht. Van de zijde van de Zweedsche marine is medegedeeld, dat een Duitsch be- wakingsvaartuig waarschijnlijk de „grille" in de Olandszee zou zijn, ter hoogte van het Zweedsche eiland Vadlo, waar de schepen gedwongen zijn over internationaal water te varen wegens de vele klippen in de territo riale zone. Daar zouden verschillende vaar- tuigen gepraaid zijn. In verband hiermede is de Zweedsche bewaking in de Oostzee ver scherpt. „POLEN WAS EEN LEERZAAM VOORBEELD!" Het Engelsche ministerie van voorlichting bericht, dat de Duitsche propaganda poogt den indruk te scheppen, dat Polen nutteloos door de geallieerden is opgeofferd en dat het optreden van het Poolsche leger niet heeft geholpen. Dit is niet juist, de bijdrage van Polen voor de uiteindelijke overwinning der geallieerden is zeer groot, aldus het Britsche ministerie. Op de eerste plaats zijn de Duit sche verliezen in Polen ontegenzeggelijk veel grooter dan in den Rijksdag werd gezegd. Zeifs als deze verliezen 150.000 man zouden bedragen, hetgeen een redelijke schatting is, dan is dit nog veel voor het begin van een oorlog, welke lang kan duren. Ook zijn de Duitsche materieele verliezen zeer groot, ter- wijl het benzineverbruik enorm is geweest. Vender heeft het Poolsche leger in het Oos- ten zestig Duitsche divisies vastgehouden, waardoor Frankrijk ongehinderd kon mobi- liseeren en het Britsche expeditieleger rustig kon worden verscheept. Ook heeft de veld- tocht in Polen een inzicht gegeVen in het ge bruik van de pantsertroepen en gemotoriseer- de afdeelingen. Ht ministerie besluit met te verklaren, dat de heldhaftige verdediging van Warsehau en Modlin een voorbeeld is geweest voor het Westfront. DE BRITSCHE OORLOGSINDUSTRIE WERKT DAG EN NACHT. Kolossaal is het eenige woord om de be- drijvigheid te teekenen van de Britsche be- wapeningswerkzaamheden op de werven voor den oorlogsscheepsbouw, die een ver- tegenwoordiger van Reuter met toestemming van de admiraliteit heeft bezocht. Eerst bracht hij een bezoek aan groote staalfabrieken, waar de modernste installa- ties gebruikt worden voor het vervaardigen van staal voor alle typen bewapeningen, met inbegrip van vliegtuigonderdeelen, pantser- platen, zware kanonnen voor slagschepen, pantserdoorborende granaten enz. De fabrie- ken werken 24 uur per dag en zeven dagen per week. Voortdurend worden proefnemin- gen met staal gedaan, teneinde de bewape- ning te verbeteren. Op de scheepswerven aanschouwde de cor respondent wat neerkomt op een in aanbouw zijnde nieuwe Vloot. Voorts werden hem koopvaardijschepen getoond, die verbouwd worden tot hulpkruisers voor de vloot en andere koopvaardijschepen, die uitgerust wer den met geschut en andere beschermings- maatregelen. Deze schepen zullen bemand worden met zeelieden der koopvaardij, die in vele centra worden geoefend. Ook kreeg de correspondent treilers te zien, die verbouwd worden tot mijnenvegers en duikbootjagers. HET LOT DER POOLSCHE VLUCHTELINGEN IN ROEMENIe. De Times meldt uit Boekarest: Het jammerlijke lot van de 80.000 Poolsche burgers en soldaten, die naar het gastvrije Roemenie zijn gevlucht, tart elke beschrijving, nu de regen is gaan yallen en de winter in al zijn Balkan-strengheid weldra zijn intocht zal doen. De ongelukkigen, die drie weken geleden over de grens trokken, brachten hun kost- baarste bezittingen mee in den vorm van ju- weelen, anderen hun spaarpenningen in zloty's die nu nagenoeg waardeloos zijn. De meesten bezaten slechts de kleeren, waarin zij vlucht ten. Al die menschen dwalen door Roemenie, geven aan de autoriteiten veel zorg en leve- ren een schouwspel op van diepe ellende. Hun gastheeren en gastvrouwen, de Roemenen, hebben hen met ontroerende hartelijkheid en sympathie ontvangen. Er zijn onaanzienlijke straten in Boekarest, waar tenminste een derde deel van de bewoners verscheidene be- hoeftige Polen herbergen. In de armelijke dorpen, die over het Roemeensche platteland verspreid liggen worden kleine groepen Polen welkom geheeten en verzorgd met warme, zij het ontoereikende gastvrijheid. Het vluchtelingenvraagstuk is er niet mee opgelost. Een doelloos zwerven schijnt deze nieuwe dakloozen te hebben aangegrepen. Zij kunnen niet tot -rust komen, verlangen naar hun vaderland, waarheen zij niet kunnen terugkeeren en worden geplaagd door ge- dachten aan verwanten, die zij hebben achter- gelaten. Of zij rouwen om het verlies van hun dierbaren, die gevallen zijn in den strijd. De vluchtelingen gaan van plaats tot plaats met zware bundels, die geleidelijk lichter worden als zij zaken van waarde, die ze bevatten, moeten inruilen voor voedsel. Ondanks de gastvrijheid van particulieren is er overal een tekort aan onderdak. In vele dorpen zijn ontspanningszalen en ongeventi- leerde sohuren voor de vluchtelingen gerequi- reerd. Zij ovemachten er, samengepakt in de bedorven lucht. Verscheidene organisaties, zooals het Roe meensche en het internationale Roode Kruis en de Vereeniging van christelijke jongeman- nen trekken zich het lot der rampzaligen aan, trachten wat orde te brengen in de verwar- ring en zoeken naar middelen om hen tegen ziekte en de strenge koude, die straks kan worden verwacht, te beschermen. De leden van de vroegere Poolsohe regee ring zijn nu uiteen gegaan. Kolonel Beck, wiens zenuwgestel zwaar geschokt is, bevindt zich in een sanatorium in Sinaia, oud-presi- dent Moscicki is daar ook. Andere ministers zijn in Herculanee bij Turnu Severin. Maar schalk Smigly Rydz en zijn vrouw zijn ge- intemeerd in een paleis in Craijova. Verschei dene Roemeensche officieren zijn aan hen toegevoegd en de toegang tot hun woonplaats is verboden voor hen, die geen door den mi nister van buitenlandsche en deiy minister van oorlog onderteekende vergunning kunnen too- nen. Het paleis heeft een kleinen tuin met fraaie boomen, maar de maarschalk is naar het schijnt nog niet in de stemming zich in dien tuin te vertreden, hoewel zijn gezond- heid is verbeterd. Hij zal tot het einde van den oorlog in Craijova moeten blijven. DE DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT TEN EINDE. Havas meldt uit Rome: In fascistische kringen is men van gevoe- len, dat in Berlijn iets wordt voorbereid, waarvan de loop van den oorlog zal afhangen. De belangstelling der Italiaansche kringen wordt meer en meer geconcentreerd op Hitler en op de belangrijke beslissingen, die hij op het part zou staan te nemen. Men is van mee- ning, dat de redevoering van Chamberlain in zekeren zin een einde heeft gemaakt aan iedere diplomatieke activ'iteit. De uiterst hef- tige taal van de Duitsche pers jegens de beide groote. Westelijke mogendheden wordt nog steeds krachtiger. Heeft Hitler het voornemen een algemeen offensief aan het Westelijk front te ontkete- nen, gepaard gaande met een luchtbombar- dement van de Engelsche kust? Zal hij in- tegendeel een besluit uitstellen, teneinde eenigen tijd te winnen voor minder proble- matieke verrassingsmogelijkheden. Deze vra- gen houden de aandacht in Romeinsche krin gen vast en worden openlijk besproken door de Berlijnsche correspondenten van de fascis tische bladen. Deze laatsten schijnen van meening te zijn, dat zich ieder oogenblik nieuwe groote feiten van Duitschen kant kun nen voordoen op militair gebied. Vooral mel- den zij, dat binnenkort een geheime raad in Berlijn bijeen zal komen, waaraan deelgeno- men zal worden door de bevelhebbers der Duitsche strijdkrachten. Deze vergadering zou ten doel hebben de hooge Duitsche militaire autoriteiten op de hoogte te brengen van de besluiten, die door Hitler zullen zijn genomen. In welke mate rekent Hitler, om zijn doel- einden te bereiken, op Russischen militairen steun? Voor de Italiaansche waarnemers lijdt het geen twijfel, dat de regeeringen van Ber lijn en Moskou elkander krachtens het Duitsch Hussische accoord van 28 September zullen raadplegen. Dezelfde waarnemers echter brengen met een zekeren nadruk de volstrek- te reserve naar voren, die men te dien aan- zien te Berlijn en vooral te Moskou hand- haaft. Tegelijk maken zij melding van de ontwij- kende antwoorden, die de laatste dagen door de woordvoerders van de Wilhelmstrasse worden gegeven aan de buitenlandsche jour nalisten, die hen ondervroegen over de eerst- volgende ontwikkeling van de Duitsch-Rus- sische vriendschap. HET MOSTERDGAS. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn meldt: iGelijk men weet zijn bij Jaslo in Galicie bij het doen ontploffen van een door de Polen ondermijnde lyug een aantal Duitsche genie- soldaten door mosterdgas gruwelijk gewond. Hieruit blijkt, dat op deze plaatsen van Pool sche zijde mosterdgas is gebruikt. Later von- den de Duitschers op Hela een magazijn met mosterdgas-bommen van Engelsch maaksel, welke in den fellen strijd om dit schiereiland blijkbaar niet waren gebruikt. Van Duitsche zijde heeft men uit een en ander geconcludeerd dat de Engelschen, ofschoon zij beloofd had den zulks na te laten en van Duitschland een overeenkomstige belofte hadden gevraagd en ontvangen, toch mosterdgas hadden gebruikt. Deze conclusie zal niet voor iedereen over- tuigend klinken, want afgezien van de gene- ralisatie, welke hier plaats vindt, kan men toch kwalijk zeggen, dat Engeland met mos terdgas heeft gevochten, omdat het uit En geland afkomstig mosterdgas in Polen in een bepaald geval gebruikt is. Aan te nemen is, dat andere kleine staten gifgassen in maga zijn hebben, welke van buiten de grenzen, b.v. uit Duitschland zijn geleverd. Mochten zij in den strijd worden betrokken en dat gifgas gaan gebruiken, kan men dan met klem van reden zeggen, dat Duitschland met gifgas heeft gevochten, ook als deze staten even- tueel Duitsehlands bondgenoot zijn? Deze redeneering lijkt op zijn minst ietwat gedwongen. Na het wel wat heel surrimiere dementi in deze zaak, hebben de Duitschers nu ook elders in Polen opslagplaatsen van (blijkbaar niet gebruikte) gifgassen of gif- bommen ontdekt en nu wordt officieus ver klaard, dat daardoor eerst recht het gebruik van mosterdgas door Engeland en de woord- breuk van Engeland is vastgesteld, waarbij dan wordt herinnerd aan Duitsehlands aan- kondiging, dat het zich alleen zoolang van het gebruik van gifgas zou onthouden, als de vijand dit ook doet. Het emstige in deze zaak is, dat een en ander niet geschikt is om de hoop, dat in dezen oorlog geen gifgas en in alle geval geen mosterdgas zal worden ge bruikt, te versterken. De N. R. Crt. teekent bij dit bericht aan, dat Reuter nog eens ontkent, dat Engeland Polen van gifgas heeft voorzien. Reuter ver- klaart dat de Duitschers in Maart 1915 alle voorbereidingen voor den gasoorlog op het westelijke front hadden getroffen. Het Wolf- meldde daarna op 17 April dat de Engelschen bij Yperen gifgas hadden gebruikt. Dat was niet waar. Eerst in Mei 1915 heeft Engeland gassen voor oorlogsdoeleinden vervaardigd, op 22 April kwam de eerste Duitsche gas-aan- val. De wereld kan nu zijn conclusie nemen, aldus Reuter). EEN INCIDENT TE SJANGHAI. Te Sjanghai is Maandag bij de brug van den Tsjetsjoeanweg een incident voorgeVal- len. De politie van de internationale neder- zetting hield daar twintig vrachtauto's aan, waarin 600 Chineesche arbeiders werden ver- voerd, die met vergunning van den gemeente- raad de internationale nederzetting wilden binnenkomen om daar een feest bij te wonen. Het feest was bedoeld als vierig van het aan- jarig bestaan van het gemeentebestuur van groot ^Sjanghai. De eerste twee wagens wer den door een gepantserden auto van de poli tie tegengehouden, toen zij, komende van de brug, den Pekingweg afreden. Er werden 30 Chineezen gearresteerd, de overigen werden verjaagd. Hierop verschenen twee gepant- serde auto's bij de brug van den Tsjetsjoean weg en dreven de acht vrachtwagens met Chineezen terug, die de brug nog niet over waren. De Chineesche arbeiders waren ver- woed over dezen maatregel van de politie en dreigden toch de internationale nederzetting te zullen binnendringen. Met de nieuwe Chi neesche vlag als vaandel namen zij een posi- tie in tegenover de politie. Toen trokken zij weg onder het zeggen, dat zij nog weleens op de zaak zouden terugkomen. NIEUWE BOTSINGEN IN MONGOLIE. Havas meldt uit Sjanghai dat de wapen- stilstand, die in Augustus gesloten was tus schen de Russische en Mongoolsohe troepen aan den eenen kant en de Japansche troepen aan den anderen kant aan de grens van Mantsjoekwo, op 8 October is afgeloopen. De actie met vliegtuigen werd hervat en in de buurt van het Boeimor en aan de Mantsjoek- wosohe grens vinden weer bombardementen plaats. Op bepaalde punten zijn de Japanners de Mongoolsche grens overgetrokken. Het heet dat ze door de Russische en Mongoolsche troepen zijn teruggeslagen, die ook de grens zijn overgegaan. Op 12 October is een Ja- pansch vliegveld door.Sovjet-vliegtuigen aan- gevallen. SARADJOGLU KEERT TERUG UIT MOSKOU. De Turksche minister van buitenlandsche zaken Saradjoglu zou Dinsdagavond uit Mos kou naar Turkije terugkeeren hoewel de on derhandelingen nog niet zijn afgesloten. De Turksche minister van landbouw Erk- nfen is Maandag te Odessa aangekomen, van- waar hij terstond naar Moskou is doorge- reisd. Zooals men weet wordt als reden van de komst van Erkmen een bezoek aan de land- bouwbentoonstelling te Moskou opgegeven. Gezaghebbende kringen in Moskou verkla ren, volgens Reuter, dat Saradjoglu naar An kara voorstellen van de Sowjets meeneemt, welke aldaar verder bestudeerd zullen worden. DE BRITSCHE ADMIRALITEIT ZAL GEEN DUITSCHE BEWERINGEN MEER TEGENSPREKEN. In haar commentaar op de Duitsche bewe- ringen, dat het Britsche linieschip Repulse zou zijn tot zinken gebracht, hetgeen door de Britsche admiraliteit wordt ontkend, schrijft de Daily Telegraph: ,,Een van de voomaam- ste redenen, waarom Duitschland beweert schepen van de Britsche linievioot te hebben tot zinken gebracht, is, dat het hoopt uit de Britsche ontkenningen te vernemen waar de vloten zich bevinden. Wianneer een vloot op zee is, zwijgt de radio en indien een directe ontkenning volgt op berichten over tot zinken brenging bewijst dit den Duitschers, dat de vloot in verbinding staat met de admiraliteit en zich derhalve niet op zee bevindt. Het kan om deze reden zijn, dat de admiraliteit voort- aan geen tegenspraken zal publiceeren en dat Duitschland voort zal gaan onjuiste berichten uit te zenden, die niet zullen worden weer- legd." DE DUITSCHE SCHEEJPVAART IN HET VERRE OOSTEN. Aneta meldt uit Tandjong Priok, dat enkele diensten iin het Verre Oosten en aangrenzen- de gebieden, welke tot dusver door Duitsche scheepvaartmaatschappijen werden bevaren, thans door Japansche lijnen zijn overgenomen. Dit geldt niet alleen voor de vaart op de eigenlijke Japansche havens, doch ook voor andere bestemmingen. De voor Japan bestem- de lading uit Duitsche schepen, welke te Tandjong Priok een toevlueht hebben gezocht is thans voor het grootste deel gelost en door Japansche schepen overgenomen. VERWOEST WARSOHAU. De Duitsche rijkscommissaris van de stad Warsehau heeft o.a. medegedeeld, dat voor het herstel van de stad twee millioen vier- kante meter vensterglas noodig is. Hiervan zijn als eerste begin 100.000 vierkante meter besteld. DS. NIEM6LLER WEER DUIKBOOT- COMMANDANT? Tot de predikanten, die als vrijwilliger bij de Duitsche krijgsmacht dienst wenschen te nemen, behoort naar de Berlijnsche corres pondent van de Standaard meldt ook ds. M. Niemdller, die nog steeds in het concentra- tiekamp te Oranienburg vertoeft. Op zijn scbriftelijk verzoek, dat hij voor dit doel tot de autoriteiten richtte, heeft hij ech ter tot nu toe geen antwoord ontvangen. De predikant heeft er den nadruk op gelegd, dat niet de wensch om in vrijheid gesteld te wor den, maar zijn vaderlandsliefde hem tot dezen stap heeft gebracht. EEN DUITSCHE KOERIER NAAR STALIN. Hitler heeft Maandag den heelen dag be- sprekingen gevoerd, naar het Hbl. meldt, met vooraanstaande personen van leger, vloot en luchtmacht. Daarop heeft hij een specialen koerier naar Moskou gezonden, die belangrijke mededeelingen zou oVerbrengen. Het schijnt, dat het overleg tusschen Rus- land en Duitschland in een nieuw stadium is gekomen. Voor zijn steun inzake Polen heeft Rusland zich laten betalen met een stuk van Polen zelf en een grooten invloed in de Oost- zeestaten. Ook de Russische verlangens ten opzichte van Finland zal Duitschland niet tegenwerken. Zonder slag of stoot heeft Rusland zoo- doende belangrijke voordeelen behaald. Men zegt nu in goed fngelichte kringen, dat Stalin aan Hitler ook militairen steun heeft toegezegd, welke hoofdzakelijk zou be staan uit vloot- en luchtstrijdkraohten. Als tegenprestatie zou Rusland daarvoor echter de vrije hand eischen in geheel Scandinavie. Bovendien zou de Sovjet-Unie ook op een ge- deelte van den Balkan zijn invloed willen uit- breiden. AUTONOMISTISCHE ACTIE IN DEN ELZAS. Wegens anti-Fransche actie zijn onlangs twee autonomistische afgevaardigden, Sturmel en Rosse te Nancy gearresteerd. De Excelsior weet hierover nog mee te dee len, dat de beide afgevaardigden plannen hadden voor de vorming van een ,,onafhanke- lijke regeering" in den Elzas. Reeds waren een gauleiter en een plaatsvervangende gau- Ieiter benoemd, zoo werd gezegd. Zooveel on- voorzichtigheid leek onwaarschijnlijk. Wat bleek Dat de gauleiter en onder-gauleiter in- derdaad bestonden. Sturmel en Rosse zoo deelt het blad nog mede, zijn in de gevangenis van Nancy op gesloten. PAASIKIVI SPOEDIG NAAR MOSKOU TERUG. Volgens een officieele mededeeling heeft Paasikivi na zijn aankomst uit Moskou een onderhoud met den minister van buitenland sche zaken, Erkko, en kort daarop een be- spreking met den minister-president en eenige andere ministers gehad. Later kwam de regeering bijeen om het ver- slag van Paasikivi over de onderhandelingen te Moskou te hooren. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde, volgens Reuter, dat ofschoon de vraagstukken die te Moskou besproken zijn, van ernstigen aard zijn, men hoopt en vertrouwt, dat een practi- sche oplossing zal worden gevonden. De Fin sche regeering zou zoo ver mogelijk gaan om een vredelievende oplossing te vinden. De re geering wenscht de bespreking niet op de lange baan te schuiven, zoodat Paasikivi zoo spoedig mogelijk naar Moskou zal terugkee ren ter voortzetting der onderhandelingen. DE SNEATON GETORPEDEERD. 32 officieren en minderen van het stoom schip Sneaton uit Cardiff dat door een Duit sche duikboot op den Atlantischen Oceaan tot zinken was gebracht, zijn in Engeland aange komen. Een stoker is bij den ondergang van het schip oingekdmen. DE ONAFHANKELIJKHEID V4(N FINLAND NIET IN HET GEDING. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Kalinin, de president van het praesidium van den Oppersten raad van de Sowjet-Unie, aan Roosevelt geantwoord, dat de staat van on- afhankelijkheid van Finland erkend is met vrijen wil van de Sowjet-regeering op 21 December 1917 en de souvereiniteit van Fin land gewaarborgd door het vredesverdrag van 14 October 1920 tusschen de Sowjetmacht en Finland. Kalinin voegt eraan toe, dat door boven- genoemde handelingen van de sowjetregeering de fundamenteele beginselen van de weder- zijdsche betrekkingen van de Sowjetunie en Finland goed gedefinieerd zijn en de huidige onderhandelingen gevoerd worden in overeen- stemming met deze beginselen. Het eenige doel van deze onderhandelingen, aldus Kalinin, is de consolidate van de weder- zijdsche betrekkingen en de versterking van de vriendschappelijke samenwerking tusschen de beide landen om de veiligheid van de Sowjetunie en Finland te garandeeren. DE AVONDVERDUISTERING IN DUITSCHLAND. ,,Je wordt er gek van." Men schrijft aan de ,,Msb." van de Oost- grens: De verduistering van de Duitsche steden en dorpen begint men als een ondraaglijken last te gevoelen. Niet alleen, dat op pi-kdon- kere avonden en die zijn er nog al in het? najaar, zich niemand op straat begeeft, die er niet dringend iets te doen heeft, maar het brengt een nerveuze stemming te weeg. In den beginne werd het als een pretje be schouwd, de avonden waren toen nog niet zoo lang; maar thans voelt men het als nog erger aan dan de geheele levensmiddelenrantsoe- neering. In den beginne werden de verduisterings- voorschriften ook voortreffelijk opgevolgd, thans begint men er onverschillig onder te worden, zoodat in tal van steden de controle verscherpt is en een ernstige waarschuwing onder bedreiging van strenge straffen, tot de bevolking is gericht. Een reiziger, die per trein over de grens kwam, na 14 dagen in Bremen te hebben doorgebracht, vertelde, dat de levensmidde- len in deze maand nog wel meevielen, maar dat de verduistering het ergste was, dat hij had beleefd. En hij beklaagde het Duitsche volk, dat den geheelen winter er mee zou zit- ten en hij was er van overtuigd, dat het met den dag meer op de zenuwen zou gaan wer ken. ,,Je wordt er gek van", was zijn oordeel. DE FINSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN. Reuter meldt uit Helsinki: Het is mogelijk, dat Paasikivi zijn terug- keer naar Moskou zal uitstellen tot na den terugkeer van president Kallio van de confe rence der staatshoofden te Stockholm, welke heden begint. Ondertusschen bespreekt de Finsche regee ring het verslag van Paasikivi over de be- sprekingen. Men is te Helsinki voldaan over het feit, dat de sowjets blijkbaar niet gehaast zijn en over de vriendelijke ontvangst, welke Paasikivi te Moskou ten deel is gevallen. De defensiemaatregelen van Finland wor den evenwel onverminderd voortgezet en de helft van de bevolking dient thans op een of andere wijze het land. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zouden president Kallio en de minister van buiten landsche zaken, Erkko, zich hedenmorgen vroeg met een speciaal vliegtuig naar Stock holm begeven en Donderdagmiddag eveneens per vliegtuig terugkeeren. Ook volgens dit agentschap zal Paasikivi waarschijnlijk pas Vrijdag weer naar Moskou vertrekken om de onderhandelingen voort te zetten. De Times meldt uit Helsinki: De maatregelen voor de bescherming van de burgerlijke bevolking, zoo er een conflict mocht uit'breken, maken in alle richtingen voortgang. In veel plaatsen midden in het land zijn uitgebreide vluchtelingenkampen in- gericht en duizenden menschen zijn er reeds aangekomen. Van groot economisch belang is het initiatief, dat de belangrijkste indu- strieele organisaties hebben genomen, waar bij alleen een overeenkomst, aangaan, waar in wordt bepaald, dat men gemeenschappelijk het risico aanvaardt voor alle schade die door oorlog kan ontstaan. Met dit vergelijk wordt naar schatting nijverheidsrisico tot een be- drag van meer dan tien biljard Finsche mar- ken gedekt. Een soortgelijk contract is ont- worpen voor de huiseigenaren van het land. ROYAL OAK EN REPULSE. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Ber lijn: Na de behouden terugkeer van de duikboot, welke het Britsche linieschip Royal Oak en de Britsche liniekruiser Repulse heeft getorpe- deerd, is het mogelijk ook over de nadere bij zonderheden van dezen Duitschen aanval een officieel bericht te geven. Kapitein-luitenant ter zee Prien was met zijn duikboot de baai van Scapa Flow binnen- gedrongen. 'Hij heeft uit de daar geankerde Britsche oorlogsschepen de Repulse en de Royal Oak getorpedeerd. Ondanks mijnen en netVersperringen is het den commandant van de duikboot en zijn bemanning gelukt zich aan het Britsche verweer te onttrekken. Dinsdagochtend om negen uur is de duik boot in een Duitsche haven teruggekeerd. Ad- miraal Rader, de opperbevelhebber van de marine, is ter verwelkoming van den com mandant en zijn bemanning daarheen ver- trokken. De commandant en de bemanning zijn on- derscheiden met ijzeren kruizen le en 2e klasse. DE ROYAL OAK INDERDAAD IN SCAPA FLOW GETORPEDEERD. Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld, dat het linie schip Royal Oak tot zinken werd gebracht toen het schip in Scapa Flow voor anker lag. Dit is een bevestiging van het Duitsche bericht. BRITSCHE VERKENNINGSTOOHT ROVEIN WEST- EN NOORD-WEST-DUITSCHLAND. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt bekend, dat een zeker aantal vlieg tuigen van de koninklijke luchtstrijdkrachten Dinsdag met succes verkenningsvluchten hebben uitgevoerd boven West- en Noord- West-Duitschland. Een der toestellen is niet teruggekeerd. HEFTIGE INFANTERIEGEVECHTEN. Het Fransche legerbericht van Dinsdag avond luidt: Plaatselijke actie aan het geheele front, dat niettegenstaande de heftige infanterie-gevech- ten op zekere plaatsen sedert vanochtend niet gewijzigd is. Een Duitsch koopvaardijschip is door onze vloot op den oceaan buitgemaakt. DE VERMETELE DUITSCHE AANVAL OP SCAPA FLOW. In het Hoogerhuis heeft Lord Chatfield, meldt de N. R. Crt., medegedeeld, dat het slag- schip „iRoyal Oak" tot zinken werd gebracht door een duikboot, terwiil het voor anker lag in Scapa Flow in N&fid-Schotland te 13 uur 30 op 14 October. Hij voegde hieraan toe, dat nog niet bekend is hoe de duikboot er in is geslaagd de ver- dedigingswerken van de haven te passeeren. Het binnendringen van de duikboot moet wor den beschouwd als een opmerkelijk staaltje van kunde en durf. Een commissie van onder- zoek is gevormd. Lord Chatfield zeide verder, dat de duikboot blijkbaar de beide stuurboordtorpedo's heeft afgevuurd op de Royal Oak", een hiervan trof het schip aan den boeg. De gedempte ontploffing, welke werd gehoord, wordt toege- schreven aan de ontploffing van de ontplof- bare stoffen aan boord van het slagschip. Twintig minuten later vuurde de duikboot nog drie of vier torpedo's af en deze troffen kort na elkaar het schip, waardoor het kap- seisde en zonk. De -Royal Oak" lag aan het uiterste einde van de haven en daardoor zijn officieren en minderen verdronken voor men hulp kon bie- den. Meer dan 800 opvarenden zijn om het leven gekonicn. In antwoord op een vraag in het Hoogerhuis heeft Lord Chatfield geantwoord: ,,We heb- t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2