AlBEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de Verscbrikkelljke sss KLOOSTERBALSEM WAT GOED IS BLIJ FT No, 9977 VRIJDAG 13 OCTOBER 1939 79© Jaargang Feuilieton AKKER'S Binnenland EERSTE BLAD Burgemeester en Wethouders vanTerneuzen Burgemeester en Wethouders vanTerneuzen rir—eiw. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter. Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerlka f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regela f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KEEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar piaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVONJtl. doen te weten, dat door den Raad dier ge- meente in zijn openbare vergadering van 3 Augustus 1939 is vastgesteld de volgende verordening: VETtORDBNENG tot heffing van een recht voor bet tijdelijk in gebruik bebben van gemeentegrond in de gemeente Terneuzen. Artikel 1. Er zal ten behoeve van de gemeente Terneuzen een recbt geheven worden voor het tijdelijk in gebruik hebben van gemeente grond. Artikel 2. Dit recbt wordt geheven als volgt: a. Voor bet in gebruik nemen bij gelegen- beid van- en gedurende der kermis: 1. van spellen met stoomwerktuigen of motoren per vierkarite meter f 1, 2. van andere spellen, per vierkante meter 0,60. 3. van kramen per vierkante meter f 0,50. 4. van uitstallingen op den grond, op niet overdekte of overdekte tafels enz. van koop- lieden, die door aanprijzing en uitlegging "of toelichting van het gebruik hunner waren, toeschouwers of toehoorders om zicb verzame- len (z.g. standwerkers, zwemmers of demon- strateurs per vierkante meter 0,50) met een minimum van f 2,50. 5. van slagmachines per stuk f 2, 6. van slaaptenten, bergplaatsen van mate- rieel, als anderszins, beboorende bij spellen en kramen en niet begrepen onder bet over dekte gedeelte van een spel of kraam, per vierkante meter /0,30. b. Voor bet in gebruik nemen bij gelegen- heid der weekmarkt: 1. van kramen, op overdekte of niet over dekte tafels en uitstallingen op den grond enz. per vierkante meter f 0,15. 2. van de inrichtingen in 1 sub b en de uitstallingen op den grond genoemd, van kooplieden, die door aanprijzing en uitlegging of toelichting van het gebruik hunner waren, toeschouwers of toehoorders om zicb heen verzamelen (z.g. standwerkers, zwemmers of demonstrateurs) per vierkante meter /0,15 met een minimum van f 0,75; voor ingezete- nen in de gemeente kan daarvoor een vast recht geheven worden van j 10,voor een gebeel jaar voor hoogstens 4 m. te betalen in vier termijnen bij vooruitbetaling; voor niet-ingezetenen kan daarvoor een vast recht geheven worden van f 20,per jaar voor hoogstens 4 m., te betalen in vier ter mijnen bij vooruitbetaling. c. Voor het recht tot het in gebruik nemen van gemeentegrond, behalve gedurende de kermis en de weekmarkt: a. voor een dag per vierkante meter f 0,15; b. voor de eerste maand of gedeelte daarvan /0,30 per vierkante meter; c. voor de tweede maand of gedeelte daar van f 0,20 per vierkante meter; d. en voor iedere volgende maand of gedeelte daarvan f 0,10 per vierkante meter. Bij de berekening van het recht wordt een gedeelte van een vierkante meter voor een geheele vierkante meter gerekend. Artikel 3. Het recht moet betaald worden door den gebruiker voor de oppervlakte van den in gebruik te nemen grond. Artikel 4. Het recht moet worden voldaan door den gebruiker eener oppervlakte gronds aan den gemeente-ontvanger of diens gemachtigde, voordat het spel, de kraam, de uitstalling, als anderszins wordt opgeslagen of de opper vlakte in gebruik wordt genomen. Artikel 5. De in gebruik te nemen oppervlakte wordt EEN YKOOEMKF LIEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WTTTE. 45) Vervolg. Terwijl de gewonden webden binnengedra- gen had zij juist een boodschap moeten doen bij de hoofdverpleegster. Toen ze een kwar- tier later terugkwam, waren haar eerste schreden naar het bed van haar gewonde ge- richt. Die lag daar sinids enkele minuten tamelijk wezenloos te kijken, heelemaal weg- gedoken in het frissche linnen, dat hem goed soheen te doen. Zijn linkerarm was tegen de borst opgebonden. „Voel je je niet een beetje beter in dat heerlrjke bed?" vroeg Peggy belangstellend, terwijl ze vriendelijk naar het bleeke gezicht z&g- „Heeft die reis je niet al te zeer ver- moeid?" Ze bukte zich een weinig over het bed van den gewonde heen. Het was haar, alsof ze dat Cockney-gezicht al meer gezien had. Toen hij even later begon te praten, was de stem haar nog bekender dan het gezicht. „Och zuster, je moet ons maar niet te veel beklagen," zei hij met een vroolijken grijns op zijn bleek gezicht. Deze mooie, schoone lakens zijn heel wat gezelliger dan de vieze loopgraven bij Mons. Ik zou er toch weer naar toe willen als het moest, maar ik denk dat drie afgeschoten vingers aan m'n linker- hand er wel een punt achter zullen zetten." Peggy antwoordde iets, dat er belachelijk ernaast geweest moest zijn, want de jongen zei: „Nou zuster, je zou zoo zeggen, dat jij er met je hersens ook niet bij bent." door den ontvanger of diens gemachtigde berekend naar de door belanghebbenden opge- geven maten (lengte en breedte) hunner in richtingen en voor den trjd welke zij die wen- schen te gebruiken. Nadat een inrichting is opgeslagen wordt door den ontvanger of diens gemachtigde onderzocht, of de maten overeen- komen met de opgaven. Worden de maten kleiner bevonden, dan wordt het teveel be- taalde recht terstond teruggegeven. Worden de maten grooter bevonden, dan wordt het te min betaalde recht terstond ingevorderd en mag de inrichting niet geopend worden, voor het geheele recht is voldaan. Artikel 6. Een belanghebbende kan vooraf een plaats bespreken, doch is alsdan gehouden het recht te betalen onmidldellijk nadat hij bericht heeft ontvangen, dat de plaats voor hem zal wor den aangehouden; bij gebreke hiervan heeft hij geen aanspraak op de plaats. \erhinderd zijnde van de aangehouden plaats gebruik te maken, zal hij geen restitutie van het gestorte recht kunnen eischen. Artikel 7. De invordering der rechten geschiedt door den gemeente-ontvanger overeenkomstig de artikelen 291 tot en met 295 der Gemeente- wet. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking met ingang van 1 Januari 1940. Alsdan vervallen de thans geldende veror- deningen op de heffing en invordering van een recht voor het tijdelijk in gebruik hebben van gemeentegrond. Zij blijven van kracht ten aanzien van voor bovengenoemden datum verschuldigde rechten. Aldus vastgesteld in de openbare ver- gadering van den gemeenteraad van den 3 Augustus 1939. P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, wnd. Secretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Koninklijk Besluit van 15 Sep tember 1939 no. 23 en is hiervan afkondiging geschied waar het behoort op 13 October 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijn openbare vergadering van 3 Augustus 1939 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING op de heffing van reinigingsrechten in de gemeente Terneuzen. Artikel 1. In deze gemeente wordt onder de benaming van reinigingsrechten een belasting geheven voor het gebruik maken van diensten van den gemeentelijken reinigingsdienst. Artikel 2. De belasting wordt berekend als volgt: a. Privantputten. Voor het ledigen van een privaatput en het wegvoeren van de daaruit verwijderde stoffen per ebn M3 inhoud van den put (een gedeelte van een M3 voor een M3 gerekend); 1. Twee gulden voor hen, die in de Rijksin- komstenbelasting zijn aangeslagen, alsmede voor hen, die, hoewel niet in deze belasting aangeslagen, door Burgemeester en Wethou ders voldoende vermogend geacht worden; 2. Vijftig cent voor de overigen. b. Privaattonnen. Per kalenderjaar, voor het ledigen van een ton en het wegvoeren van de daaruit ver wijderde stoffen: Daarin kon hij wed eens gelijk hebben. Want zuster Delamere liep op dat oogenblik in het gezelschap van haar ondraaglijke tante en on- uitstaanbare niohten naast haar boezem- vriendin op het paadje dat naar de honden- hokken voerde, waar Sneeuwvlek met zijn nieuwe kindersehaar zoo ernstige concurren ce deed aan de populariteit van mrs. Catter- mole's ,,tot leven gekomen chrysanthen". Op dat paadje beluisterde ze een gesprek van een erg handigen reiziger in tongenworst met de zoo moeilijk van haar stuk te brengen keu- kenmeid, dat eindigde met een behoorlijke order. Maar het einde van het gesprek was het begin van een nieuw gebeuren, waarin Arabella een hoofdrol speelde, die zich in de oogen van de geheele familie voor goed on- mogelijk maakte en zich even later verloofd verklaarde met genoemden reiziger om het nuchtere feit alleen, dat deze jonge man haar verteld had, dat hij naar het front zou ver- trekken. Ze nam onmiddellijk het kaartje, waarop de naam van den gewonde te lezen stond en een vreemde gewaarwording kreeg ze toch wel, toen ze daar heel duidelijk zag staan: Sidney Sharpe. De buitengewone toe- valligheid van dit alles won het echter op de eventueele tragiek, die een kort te voren ge- dane beslissing over deze ontmoeting zou brengen. „Wel heb ik van mijn leven, hij is het!" riep ze uit, zonder te letten op de blikken der zieken, die verbaasd hoorden en zagen, dat de steeds zoo teruggetrokken zuster Delamere ook uitgelaten kon doen. En ze deed inderdaad uitgelaten. Ze bukte zich heel diep over het bed, lichtte even het jon- genshoofd op, zoodat ze nu duidelijk de sproe- ten bemerkte, die bleek lagen gespikkeld op het grauwe lijdersgezicht. „Mr. Sharpe", sprak ze. „Herken je mij niet meer? Ik heb u eens ontmoet, juist voordat u naar het front vertrok. Dat wil zeggen, u werd aan ons alien voorgesteld. Miss Ames is een vriendin van ons alle twee!" a. denmaal per kalenderweek of minder vier gulden b. tweemaal per kalenderweek zes gulden; c. driemaal per kalenderweek of meer, zes gulden, vermeerderd met 0,15 voor elken keer dat de t6h meer dan tweemaal per kalenderweek wordt geledigd. Voor het ledigen van een ton en het weg voeren van de daaruit verwijderde stoffen van tijdelijk in de gemeente verblijf houdende per- sonen, zooals de bewoners van keeten en woonwagens wordt f 0,15 per keer berekend. c. Afval slachtplaatsen. Voor het afhalen van de afval van slacht plaatsen: voor de afval van elk slachtdier 0,10; d. Ophalen van bedrijfsvuil. Per kalenderkwartaal of gedeelte daarvan, voor het op vaste tijdstippen ophalen van be- drijfsvuil, gereed gezet op de door Burge meester en Wethouders te bepalen wijze, in bakken of andere voorwerpen van door Bur gemeester en Wethouders te bepalen afmeting en samenstelling eenmaal per kalenderweek voor een hoeveelheid bedrijfsvuil tot een maxi mum van 3 M3. per jaar /0,05 per week; meer dan 3 t/m 7 M3. per jaar /0,10 per week; meer dan 7 t/m 11 M3. per jaar /0,15 per week; meer dan 11 t/m 15 M3. per jaar f 0,20 per week; meer dan 15 t/m 20 M3. per jaar /0,25 per week; meer dan 20 t/m 25 M3. per jaar f 0,30 per week meer dan 25 M3. per jaar 0,40 per week. Artikel 3. 1. Onvermogenden kunnen geheel van de betaling dezer belasting door Burgemeester en Wethouders worden vrijgesteld. 2. Als onvermogenden worden aangemerkt zij, die niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen. 3. Zij, die meenen in aanmerking te komen voor de toepassing van lid I zijn verplicht, daartoe een verklaring over te leggen van den inspecteur der directe belastingen. Artikel 4. Bewoners van de bebouwde kom van de stad, Sluiskil en Driewegen, die het ledigen van hun privaatputten vanwege de gemeente wenschen, betalen de gewone belasting, wan- neer zij op niet meer dan 200 M. afstand van de grens dier kommen wonen: voor iedere 100 M. of gedeelte daarvan verder 0,10 meer. De afstand wordt gemeten over den te be- rijden weg. Onder de bebouwde kom der stad, Sluiskil en Driewegen wordt verstaan hetgeen daar- onder wordt begrepen in artikel 1 der alge- meene politie-verordening voor de gemeente Terneuzen, zooals dat artikel thans luidt of nader wordt vastgesteld. Artikel 5. De inning van de belasting bedoeld in artikel 2 geschiedt ten kantore van den ge meente-ontvanger, tegen een door dezen af te geven ontvangstbewijs, ingericht overeenkom stig het door Burgemeester en "Wethouders vastgesteld model, waarop vermeld worden het volgnummer, de datum van afgifte, de naam van den verzoeker, de betaalde belas ting en het nummer en de straat waarin en waarbij de privaatput behoort. Artikel 6. De belasting wordt geheven van hem, die van de in artikel 2 bedoelde diensten gebruik maakt. Artikel 7. Het verleenen van diensten, als in art. 2 genoemd, moet worden aangevraagd aan een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen ambtenaar. ,,Wel heb ik van m'n leven, is dat even wat! Wacht 'ns... ja nu- weet ik het weer... jij bent miss Delamere. Jij bent het meisje, dat altijd zoo goed voor mijn meisje gezorgd heeft." Toen haalde hij zijn niet verwonde hand van onder het laken vandaan en nam de hare zoo stevig, dafc ze het bijna uitkerm- de van de pijn. ,,!Had ik ooit kunnen denken dat jij hier voor zusterr-zoudt spelenf Is me dat boffen! Ik heb geen.. brief meer van m'n meisje gehad sinds ze me schreef, dat ze in Londen een baantje ging zoeken. Misschien kun je me vertellen, waar ze uithangt? Mag ik hier bezoek ontvangen van m'n meisje, zuster? Arabella zal me zeker graag komen bezoeken, anders ken ik miss Ames niet meer, wat jij?" Dat was een lastig geval. Hoe kon ze nu tegen dien armen Sharpe vertellen dat het adres van miss Arabella Ames tot voor een uur, precies in dit hospitaal was geweest. Hoe kon zij nu tegen dien stakkerd vertellen, dat Arabella in dit zelfde hospitaal verpleeg- ster was geweest en om een belachelijke en hoogstwaarschijnlijk onzuivere reden was weggestuurd. Ze aarzelde en die aarzeling werd fataal. Want de beruchte kletskous die zich altijd indringerig interesseerde voor nieuwelingen en stiekum heel die kennismaking met den jongen gewonde had afgeloerd, was naderbij gekomen, toen ze bemerkte dat er tusschen die twee „iets bestond". Ook had ze den naam van Arabella Ames opgevangen en dat uit den mond van dien gewonde. ,,Neem me niet kwalijk, maar had die vriend van je het over dezelfde miss Ames, die hier verpleegster is geweest?" vroeg ze kwasie belangstellend, terwijl ze geen acht sloeg op Peggy's gefronste wenkbrauwen, die maar al te duidelijk zeiden: ,,Zeg hem niets van wat hier gebeurd is." De jonge Sidney Sharpe richtte zich met moeite een weinig in het bed op en er kwam een buitengewoon licht in zijn oogen. Verpleegster" herhaalde hij opgewonden Artikel 8. De voldoening der reinigingsrechten moet geschieden bij vooruitbetaling, tenzij het be- drag niet vooraf kan worden bepaald, in welk geval de voldoening moet geschieden binnen tien dagen nadat het verschuldigd bedrag aan den belastingschuldige is medegedeeld. Artikel 9. Deze verordening treedt in werking met in gang van den eersten dag der maand volgen de op dien waarin de Koninklijke goedkeuring zal zijn ontvangen. Op dat tijdstip vervallen de verordeningen op de heffing en invorde ring van rechten op het ruimen van privaat putten en -tonnen. Deze blijven van kracht ten aanzien van v66r bovengenoemden datum verschuldigde rechten. Vastgesteld door den Raad der gemeente Terneuzen in zijn vergadering van 3 Augustus 1939. P. TEDLEGEiN, Voorzitter. A. J. DEES, wnd. Secretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Koninklijk Besluit van 15 Sep tember 1939 no. 23 en is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort op 13 October 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PTELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJDLE, Secretaris. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. In December a.s. zal de lierkeuringsraad in eenige gemeenten zitting houden. Wie een keuring kunnen ondergaan. De gelegenheid om in die zitting een genees- kundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd. of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest. Personen, die bij een der keuringsraden of bij den herkeuringsraad voorgoed ongeschikt voor den dienst zijn verklaard worden niet meer tot een nader onderzoek toegelaten. Behoudens bijzondere machtiging van den minister van defensie worden voorts tot het onderzoek bij den herkeuringsraad niet toe gelaten: a. zij, die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn inge lijfd; b. zij, die in December van het vorig jaar dan wel dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. vrijwilligers, behoorende tot de land- macht, tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht. Het aanvragen van keuring. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aan vraag aannemelijk wordt gemaakt: dat de persoon, wien het geldt, na de uit- spraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden (dit geldt voor hen, die door een der keuringsraden geschikt werden verklaard)of dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie geen der keuringsraden uitspraak deed). Bij de aanvraag behoort, zoo eenigszins mogelijk, te worden overgelegd een genees- kundige verklaring, waaruit de vermoedelijke ongeschiktheid van den ingeschrevene blijkt. De aanvraag moet voorts vermelden den geslachtsnaam en de voornamen (voluit) van den belanghebbende, datum en jaar van ge- boorte, de gemeente en lichting, voor welke en blij. Verpleegster. Zou dat werkelijk mijn Arabella kunnen zijn? Ik zou zoo zeg gen dat je die naam met drie a's heusch niet elken dag tegen komt." ,,Onze Arabella Ames had blauwe oogen en ontzettend veel blond haar," gaf de ver pleegster hem bereidwillig verdere inlich- tingen. .Blond haar zeg je, en veel, natuurlijk, dat kan niemand anders als mijn Arabella zijn. Dat is ze, dat is ze," zei de jonge Sharpe zenuwachtig. ,,En je beweert dat ze in dit- zelfde hospitaal verpleegster is?" ,,Ze was het," zei de ander met veel nadruk. De gewonde viel teleurgesteld terug in de kussens. Alle vreugde, alle genoegens v an die eerste opwindende berichten waren verdwenen. „Wat wil je daarmee zeggen? Heb je ruzie met haar gehad. Sta er niet bij alsof je haar vanmorgen hebt begraven. Vooruit, zeg op, waarom is ze hier niet meer?" En voordat Peggy nog een uitvlucht had kunnen verzinnen. ten einde den jongen man voor de ergste teleurstelling te behoeden, voegde de ander hem in monsterachtige ge- voelloosheid toe: Zuster Ames is hier niet meer, omdat ze zich heeft gedragen op een manier, die het bestuur niet kon dulden en... nou ja, ze is doodgewoon weggestuurd." HOOEDSTUK XXII. Arabella komt tenslotte weer naar huis. Zuster Peggy Delamere van het St. Hes ter s Hospitaal dacht, dat haar hart zou bre- ken van alles wat ze de laatste dagen had moeten doormaken. Denk eens aan. Daar was me nu een van die soldaten teruggekomen van het front, na ginds al de verschrikkingen van zijn zware plichtleven te hebben doorstaan. Hij had in letterlijken zin zijn halve linkerhand gegeven voor Engeland en kwam nu naar huis terug om er de rechtmatige verpleging te ontvan gen, die St. Hester's hem bieden kon. En wat Reeds in oude tijden gebruikte men als balsem voor wonden en kwetsuren de aro- matische stoffen, welke deel uitmaken van Kloosterbalsem. Wie eenmaal de verras- sende werking van Akker's Kloosterbalsem heeft ondervonden, blijft deze gebruiken. In deze gezinnen blijft men steeds zeggen: „Doe er Kloosterbalsem op!" Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren,zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. Probeert het, want dan wordt voor U het be- kende spreekwoord: ..balsem opdewonde" voortaan: ..Kloosterbalsem op de wonde" Onovertroffen tegen wintervoeten, winter- handen, open winterteenen, schrale huid, gesprongen handen, kloven, roode huid. Onovertroffen als wrijfmiddel bij Spit, Rheumatiek, Spierverrekkingen, Stram- heid, Kneuzingen, Ischias, pijnlijke spieren. Per pot van 25 Gram f 0.62i/j, pot van 50 Gram f 1.04 hij: voor den dienstplicht is ingeschreven, het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het trjdvak of den datum, voor zijn inlijVing of zijn opkomst in werkelijken dienst vastgesteld, verder zijn volledig adres en ten slotte: of hij reeds voor een der keuringsraden of den herkeuringsraad is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hierv66r onder a, b of c bedoelde personen, keuring aan te vragen, dan is het wenschelijk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bijzonder belang voor hem in het ondergaan van de keuring gelegen zou zijn. De aanvraag behoeft niet gezegeId te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrahkeerd worden toeguzonden aan het volgende adres: Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, Gebouw van het Departement van Defensie, Casuaristraat 16, 's Gravenhage. Terneuzen, 12 October 1939. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. BLIJK VAN RELANGSTELLING VAN H.M. DE KONINGIN. De in het Marine-hospitaal in Den Helder verpleegd wordende leden van de bemanning van den onlangs door een mijn getroffen mij- nenveger Jan van Gelder, kwartiermeester L. van Eyck en de adspirant-kwartiermeester F. Haarens, hebben dezer dagen een hartelijk blijk van belangstelling ontvangen van H.M. de Koningin. Zij ontvingen namelrjk bezoek van den adjudant van den marine-comman dant, luitenant ter zee eerste klasse B. J. Vel- derman, wiens echtgenoote aan de beide ver- pleegden een mand met fruit aanbood namens de Koningin. Deze vriendelijke attentie van de Koningin werd door de beide verpleegden op hoogen prijs gesteld. moest die armen jongen nu het eerst vememen op vaderlandschen bodem? Wat lag er tus schen de vele gesehenken waarmede de bur- gerij hem had overladen? De sehunnige me- dedeeling van een jaloersche verpleegster dat zijn meisje zich in ditzelfde hospitaal onbe- hoorlijk had aangesteld en was heengeizon- den. Met de eenige conclusie: zijn meisje was hem in den korten tijd, dat zrj van elkander waren geweest, niet eens trouw kunnen blijven. Want toen Sidney Sharpe zich wederom had opgericht en met een nijdig gezicht had gevraagd wat zuster Ames dan wel had uit- gevoerd, dat het bestuur haar zoo maar dorst weg te zenden, had de afgunstige collega, die nu het terrein geheel meester was en de arme Peggy in letterlijken zin van het bed had weg gedrongen, er met een even sarcastisch glim- lachje aan toegevoegd, dat de lieve zuster Ames niet paste in dit strenge huis, waar het niet eens geoorloofd was om een van de doktoren een zoen te geven, terwijl je rustig bij het ziekbed van je zieken had te waken. „We weten niet, of het allemaal wel zoo zeker en zoo ernstig is", bracht de goede Peggy nog in het midden, maar de ander was er weer als de kippen biji om haar toe te bij ten „Och zuster, noem toch niet wit, wat zwart is. Ze heeft trouwens vanmiddag volledig be- kend en verzocht alleen te mogen worden ge- straft, omdat zij den dokter heeft overgehaald om haar te zoenen." Het werd een verbazend angstige dag aan bed drieentwintig. Hooge temperaturen en voortdurende koortsaanvallen van den patient, hoofdpijn bij de verpleegster en hoofdschud- den van den dienstdoenden dokter. En al dien tijd lag de arme jongen maar te woelen in zijn bed. Twee verdachte blosjes kwamen op zijn bleeke wangen. Soms begon hij te praten. Half voor zich zelf, half voor de tot wanhoop gedreven verpleegster, die toe- vallig de boezemvriendin van zijn meisje was. (Wondt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1