ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de /erscbrikkelijke ttaredage" AKKZPWS Feuilleton No. 9975 MAANDAG 9 OCTOBER 1939 79e Jaargang Binnenland GEEN GASMASKERKOOL TER VERVANGING VAN GASMASKERS, DE BEPERKING VAN HET RENZINE- VERBRUIK HIER TE LANDE. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar V'oor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KEF.TNE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VORSTELIJK VOORBEEED IN BENZINE- BESPARING. De burgerij der residentie wordt sinds enkele dagien herhaaldelijk verrast door bet uitrijden van H. M. de Koningin of Prinses Juliana in een open rijtuig, met een glanzend zwart dub- belspan en koetsier en palfrenier in gewone livrei. De verscbijning op de Haagscbe straten van een Koniniklijke caleche met leden van het Vorstenkuis, anders dan in een officieelen rij- toer is, sedert bet overlijden van Koningin Emma, die meer van een rijtuig dan van een auto gebruik maakte voor korte ritten in de stad en naaste omgeving, booge uitzondering geworden. Voor het Konimiklijk Huis zijn thans paard en rijtuig ook voor dageiijkseb gebruik weei in eere bersteld op uitdrukkelrjk verlan- gen van H. M. de Koningin, die hierin als hoogste in den lande een voorbeeld wil geven in besparing van benzine. MIDDENSTAND DRINGT AAN OP DISTRIBUTIE. Het boofdbestuur van den Ned. Modernen Middenstandsbond heeft een adres gericht tot den ministerraad. waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke invoering van de distributie. Door bet uitblijven van bepaalde beslissin- gen van de regeering, aldus het adres, en door allerlei maatregelen van fabrikanten en gros- siers is voor den distribueerenden middenstand een zeer onbevredigende toestand ontstaan, waarvan ook de werkloozen en de laagst be- zoldigen de dupe dreigen te worden. Door het uitblijven van de eerlijkste verdeelingsmethode, n.l. de distributie, koopt een deel van bet publiek in een angstpsycbose, uit vrees voor naderend tekort, wat bet koopen kan. Dit beeft ook onafwendbaar prijsstijging tengevol- ge gebad. Deze angstpsycbose kan naar het oordeel van adressant alleen geremd worden door onmiddellijke distributie van alle levens- middelen en levensbeboeften, tegen door de regieering in overleg met 't bedrijfsleven vast- gestelde prijzen en inboudsopgaven. VAN URK NAAR LEMMER „OVKR LAND". De heeren P. de Rook, A. Kieinsma en P. de iBijl hebben, nu Urk geen eiland meer is, als eersten den tocht van Lemmer naar Urk „over land" ondemomen. Zij vertrokken Zater- dagmorgen 7 u. 15 uit Lemmer en kwamen om 12 u. 20 te Urk aan. Bij aankomst aldaar reikte de burgemeester van Urk hun een oor- kunde uit. Zij zijn des mamiddags weer naai Lemmer vertrokken. GEEN STAAT-VAN-DIENST-BOEKJES. De Minister van ,Sociale Zaken beeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat worden inge- trokken de bij Koninklijke Boodschap van 10 Mei 1039 aangeboden wetsontwerpen, strek- kende respectievelijk tot wijziging en verhoo- ging van het Elfde Hoofdstuk der Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1930 en tot uitvoering van een staat-van-dienst-boekje voor jeugdige naannelrjke personen. BELASTINGONTWERP INGETROKiKEN. De Minister van Financien beeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat wordt inge- tnokken bet wetsontwerp, houdende heffing van een nationale inkomsten- en winstbelas- ting en wijzigingen van enkele belastingwetten. DISTRIBUTIEREGEUNG VAN KUNSTMESTSTOFFEN. De Minister van Oeconomische Zaken maakt bekend, dat met ingang van 9 October in wer- king zal treden een distributieregeling van kunstmeststoffen, met uitzondering van kalk- meststoffen. De centrale leiding van de kunst- mestdistributie berust bij bet kunstmest distributiebureau, gevestigd te 's-Graven- hage, Alexanderstraat 19, tevens is ingesteld EEN VROOLIJKE LIEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WTTTE. 43Vervolg. Peggy Delamere bad al spoedig van de andere verpleegsters gehoord, dat verschil- lende collega's het hospitaal badden verlaten, omdat ze gingen trouwen met een dokter uit dezelfde inrichting. ,,IMaar indien ze in hetz'elfde hospitaal werkten, boe kregen ze dan kans om met elkaar in aanraking te komen?" vroeg de onschuldige Peggy. .Inderdaad, dat is waar. Je zou zeggen, dat jij ook nog erg groen bent, Delamere", zei de zuster, die haar juist met deze inlieh- tingen van dienst was geweest. ,,Daar beb je bijvoorbeeld denachtdienst. D'r is nooit meer dan e&n hoofdverpleegster in dienst en denk je dat die evenals de monsters uit de apoca- lyps een veelzijdig oogenstelsel beeft om overal tegelijk te loeren naar ongerecbtig- heden? En beb je de brandtrappen al eens gezien, die een zeer menschlievend architect en een nog menschlievender regeering voor elke verdieping hebben geconstrueerd en voor- geecbreven? Wie weet of men daar van tijd tot tijd niet een luchtje gaat scheppen en zou bet dan zoo te verwonderen zijn, indien een dokter en een verpleegster tegelijkertijd naar dezelfde trap togen om dat zoo hoognoodige luchtje te scheppen Ik zeg je, dat er al meer dan een verpleegster haar ,,ja"-woord heeft gegeven op die prozaische ijzeren construc- ties. En door die buitenlucht-conversatie kwamen ze vanzelf weer binnen." „Binnen?" vroeg Peggy onnoozel, daar ze een commissie van advies voor de distributie van kunstmeststoffen. Het verkoopen en afleveren van kunstmest stoffen is met ingang van den genoemden datum nog slechts toegestaan aan ben, die bij bet kunstmestdistributiebureau zijn inge- schreven. Voor inschrijving kunnen in aanmerking komen de volgende personen of liehamen: le. kunstttiestproducenten, waaronder worden ver- staan alien, die kunstmeststoffen bereiden, samenstellen of delven; 2e. handelaren in kunstmeststoffen, waaronder mede te verstaan cooperatieve of andere aankoopvereenigingen welke betrokken zijn bij den handel in kunst meststoffen, alsmede importeurs en exporteurs van kunstmeststoffen. Degenen, die ing-evolge de Kunstmestdistri- b'jticbeschikkmg 1 een inventarisatieformuiier hebben ingevuld en opgezonden worden geacht een verzoek om inschrijving te" hebben gedaan. Overigens diemt een verzoek om inschrijving schriftelijk te geschieden aan het kunstmest distributiebureau. 't Vervoer van kunstmest stoffen is met ingang van 9 dezer weder vrij. Zij, die bij het Kunstmestdistributiebureau zijn ingeschreven zijn verplicht, nauwkeurig in acht te nemen de voorscbriften en aanwijzin- gen, vastgelegd in de Kunstmestdistributiebe- schikking II. Tegelrjk met de inschrijvingS' kaart wordt bun een toelichting toegezonden, waarop de verplichtingen zijn aangegeven. In schrijving vindt slechts plaats, nadat de be- trokkene een bedrag van f 5,heeft gestort of overgeschreven op postrekening no. 364100 van bet Kunstmestdistributiebureau. Verbruikers van kunstmeststoffen, d.w.z. zij, die kunstmeststoffen noodig hebben ter uit- oefening van bun land- of tuinbouwbedrijf kun nen deze slechts koopen tegen inievering van kunstmestbonnen. Deze bonnen worden ver- kregen tegelijk met een toewijzingsbiljet, waarop staat aangegeven de hoeveelheid kunstmeststoffen, welke den verbruiker voor een bepaald tijdvak wordt toegewezen. Verbruikers, die voor een toewijzing in aan merking wenschen te komen, moeten een aan- vraagformulier invullen en opzenden. De for- mulieren kunnen worden verkregen op nader door den provincialen voedselcommissaris bekend te maken plaatsen en tijd. De toewijzing wordt verstrekt door den provincialen voedselcommissaris, volgens nor- men en voorschriften, vastgesteld door het Kunstmestdistributiebureau en met inacht- neming van de bij de aanvrage verstrek-te gegevens. Het is verboden kunstmestbonnen te verhandelen of weg te schenken. Het toe wijzingsbiljet en de daarbij behoorende kunst mestbonnen kunnen in ontvangst worden ge- nomen op nader door den provincialen voedsel commissaris bekend te maken plaatsen en tijd, tegen betaling van 0,02 per toegewezen 20 kg (of geaeelte van 20 kg) zuiver(e) stikstof (N) fosforzuur (P2Og) of kali (K20). Het vervoer van kunstmeststoffen is toege staan. Van beslissingen van het Kunstmestdistri butiebureau ten aanzien van de inschrijving staat voor den betrokkene gedurende 14 dagen beroep open bij den Minister van Eoonomische Zaken. Van beslissingen van den provincialen voed selcommissaris ten aanzien van de toewij zing staat voor den betrokkene gedurende 14 dagen beroep open op bet Kunstmestdistribu tiebureau. Van deze beslissing van bet Kunst mestdistributiebureau staat voor den betrok kene gedurende 14 dagen beroep open op den Minister van Economische Zaken. Voorts worden alle gewenschte inlichtingen verstrekt door 't Kunstmestdistributiebureau, Alexanderstraat 19, 's-Gravenhage, alsmede door de provinciale voedselcommissarissen. ENTING TEGEN FOKKEN. De Nederlandsche Mij tot bevordering van de geneeskunde sehrijft: De ervaring leert, dat in tijden van oorlog met de tecbnische termen van het verpleeg- sterleven nog niet zoo vreeselrjk bekend was. „Nou verloofd dan, indien je dat liever boort", lacbte de andere verpleegster oneer- biedig. ,,Vraag het maar eens aan dat blonde kind, die leuke vriendin van je. Die kent den plattegrond van heel ons gebouw als geen ander. Dat lijkt me nu predes bet geschikte type om een onderzoek in te stellen naar den aard van die trappen, als ze juist al haar aandacht zou moeten schenken aan een patient die niet slapen kan of aan de redem van zijn slapeloosheid'voegde ze daar een beetje jaloersch aan toe. Ze kon klaarblijkelijk niet goed verdragen, dat Arabella met haar opvallende vroOlijkheid en haar meer dan alledaagsche schoonheid1 reeds de harten van alle mannen en van heel Wat collega's had veroverd. duster Ames is heelemaal niet van dat slag, dat kan ik je op een briefje geven", zei zuster Delamere met een overtuiging, die bewees, dat ze voor de onkreukbare eer van haar vriendin door het vuur gegaan zou zijn. ,Durf je te veronderstellen, dat zij ooit zou flirten met een dokter, als ze nachtdienst heeft? Trouwens, ze is al lang verloofd; haar verloofde is aan het front." „Nou, dan zal bet bier ook wel zijn, wat niet weet, dat niet deert", zei de babbelzieke collega. Peggy Delamere vond die zuster een ecbte kletskous en een doortrapte kwaadspreek- ster. En toch... Maar den volgenden morgen werden alle angstige voorgevoelens reeds uit haar hoofd verjaagd door een bericht, dat het gebeele hospitaal in uiterste opwinding had gebracht. Een twintigtal gewonde Engelsclhe soldaten zouden in den loop van de week aan de zor- gen van het St. Hester's hospitaal worden toevertrouwd. Elozend en stralend en toch ook wel wat terneergeslagen door de tegenstrijdige ge- voelens die dit bericht bij haar bad opgeroe- pen, zocht Arabella haar vriendin zuster De- besmettelijke ziekten, die in gewone tijden niet gezien worden, gemakkelrjk ons land binnenkomen. Ook in 1918 is dit bewezen (velktypbus). Onverwacht en plotseling toch kunnen vreemde elementen van ver over onze grenzen komen en de kiemen medebren- gen van ziekten, die in bun land inheemsch zijn. Met het oog op de tegenwoordige tijdsom standigheden voelt het boofdbestuur van de Nederlandsche Mij tot bevordering van de ge- neeskunst zicb verplicht de Nederlandsche bevolking dringend aan te raden kinderen bene- den den leeftijd van twee jaar te doen inenten tegen de pokken. Sedert jaren is de verplichte inenting voor scboolkinderen in Nederland opgebeven. De beveiliging tegen de pokken, welke een zeer besmettelijke en tevens zeer gevaarlijke ziekte is, is daardoor zeer gering. Een enkel geval kan den zeer ernstige epi demie veroorzaken en daarmede de aanleiding worden tot den dood of de verminking van duizenden. Inenting beneden den leeftijd van twee jaar sluit bet optreden van ongewenscbte verwikke- lingen practiscb zoo goed als zeker uit. Om- trent bet inenten van oudere kinderen en van volwassenen iwinne men den raad in van zijn huisdokter. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen aanvallen uit de lucht, te 's-Gravenhage, heeft aan de burgemeesters in den lande medegedeeld, dat bet hem bekend is, dat hier en daar wordt overwogen als noodmaatregel tegen gasgevaar gebruik te maken van de z.g. gasmaskerkool, gewikkeld in een lapje, hetwelk voor neus en mond wordt gehouden. In verband hiermede brengt hij onder de aandacht van de burgemeesters dat bedoelde ikool wel in staat is oorlogsgassen in gas- en dampvorm te absorbeerem, doch niet om gif- tigen rook en nevels af te vangen. Bovendien worden door bedoelden maatregel de oogen niet beschermd en is een behoorlijke aansluiting op bet gezicht niet gewaarborgd. Voorts zal de kool abnormaal vocbtig worden, waardoor het absorbeerend vermogen sterk daalt. Het komt den inspecteur van belang voor dat de propaganda voor ''n zakje met gasmas kerkool, ter vervanging van een gasmasker, wordt tegengegaan. DE VISSCHERIJ IN OORLOGSTIJD. Gelijk reeds is gemeld, heeft de Minister van Oeconomische Zaken onlangs aan de organisa- ties in bet visscbersbedrijf financieele mede- werking in het vooruitzicht gesteld bij enkele voorzieningen voor het weder uitvaren van de v issch ersvloot Naar het A. N. P. van bevoegde zijde ver- neemt, is thans de definitieve regeling bekend gemaakt. Hierin is o.a. bepaald, dat den ree- ders steun zal worden verleend ten bedrage van de uitkeeringen bij oorlogszeeongelukken, welke de reeders boven de wettelijke uitkee ringen aan de opvarenden zullen verleenen. In de huiddge premie voor de staatsmolestverzeke- ring zal een tegemoet koming worden verleend van drie vijfden. Verder is bepaald, dat deze regeling slechts geldt voor een periode van 6 weken, welke voor elk schip afzonderlijk aanvangt op den dag van bet uitvaren, mits dit binnen drie weken geschiedt. Wanneer blijkt, dat de be- drijfsresultaten over deze periode zoodanig zijn, dat het bedrijf de extra-lasten gebeel of gedeeltelijk zelfstandig kan dragen, zal de financieele medewerking van de regeering ge- heel of gedeeltelijk achterwege kunnen blijven. Volgens deze regeling zal niet de gebeele vloot uitvaren, hetgeen aan een regelmatiger ontwikkeling van den aanvoer ten goede komt. De reeders worden in het algemeen verplicht lamere op bij de groote kuip voor het vuile linnen, die zoowel de ontvangplaats van een serie handdoeken als van vertrouwelijke praatjes was geworden. ,^Peggy", zei ze met een erg gewicbtige stem, dat zal mijn eerste „gewonde" worden. ,,Vind je dat niet erg geheimzinnig. Dit vind ik gewoonweg om te juicben. Alles wat ik voor hen zai doen, alles, van af het verzor- gen bunner wonden tot de brieven die ik zal schrijven voor hub meisjes, hub moeder, hun vrienden... ik zal het niet anders kunnen dan met de gedachte, dat bet voor hem zal zrjn, voor mijn Sidney, die daarginds aan bet front vecht." Deggy hoorde met groote geruststelbng deze woorden aan. Ze keek blij verrast naar den trots, die van onder de flatteerende ver- pleegsterkap van ditinnemende meisjesge- zicbt afstraalde. Peggy wist maar al te goed, dat Arabella haar hart had verpand aan Sid ney Sharpe en dat niemand, niemand nog toegang zou krijgen tot dat boordevol gevul- de, goede hart. Ze wist nu stellig, heel stellig, dat Arabella haar Sidney nooit lafhartig in den steek zou laten. Dat ze dien eenvoudigen soldaat en nederigen handelsrei'ziger nooit zou inruilen al was 't tegen den knapsten en geleerdsten huisdokter. Nee, zij was heusch niet bang... Alleen moest ze dit telkens en telkens voor zdeh zelf herhalen.En dat is toch een heel veeg teeken. Het beteekemde zooveel, dat Peggy Dela mere in den grond van haar hart toch een heel klein beetje huiverde, dat die stelligheid meer op hoop dan op zekerheid berustte. Dat ze de mogelijkheid niet uitgesloten achtte, dat het eens geschieden zou, het verschikkelijke... Het gebeurde bij tientallen meisjes, vooral in deze snelle oorlogsdagen, waarbij het leven zoo weinig beteekende, dat velen niet eens meer den moed of het geduld bezaten om af te wachten, totdat het zicb in zijn voile glorie ontvouwen zou en het surrogaat verkozen boven een twijfelachtige werkelijkheid. Peggy hun vangst in Nederland aan te voeren. Naar het persbureau verder vemeemt, beeft ook de Minister van Sociale Zaken medewer king verleend om bet weder uitvaren van de vloot te bevorderen. HET ALGEMEEN STEUNOOMITe 1939. Overeenkomstig het verlangen van Hare Koninklijke Hoogbeid Prinses Juliana beeft de regeering besloten maatregelen te treffen ter behartiging van de bijzondere nooden, waarin een deel van het Nederlandsche volk tengevolge van den oorlogstoestand is komen te verkeeren. Zij heeft bet wenschelijk geacht, „het Na- tionaal Ponds voor Bijzondere Nooden" te ontheffen van de zorg voor gemobiliseerden en derzelver gezinnen, waarmede dit fonds zicb sinds April 1939 voorloopig had belast. Deze zorg is voorzooverre de kostwinner- nersvergoeding daarin niet voorziet naast haar bestaanden werkkring, opgedragen aan „de Koninklijke nationale vereeniging tot steun aan miliciens". Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo den zal, naast zijn oorspronkelijke taak, de belangen behartigen van hen, die zonder ge mobiliseerd te zijn, door den oorlogstoestand in hun bestaan bedreigd worden en niet voor regelmatigen steun van overheidswege in aanmerking komen. Teneinde bet onderlinge verband tusscben de werking van deze beide instellingen te ordenen, en door een algemee- nen oproep aan het Nederlandsche volk haar in staat te stellen in de vele onmiddellijke nooden te voorzien, is, onder het eere-voor- zitterschap van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, het algemeen steuncomite 1939 in het leven geroepen. In verband met de maatregelen, welke de regeering al getroffen heeft ten einde groo tere spaarzaamheid bij bet gebruik en ver- bruik van benzine te bereiken, (bet verbod van autorijden op Zondag) en die zij verder nog zal nemen te weten gerantsoeneerde distributie hebben wij, sehrijft de N. R. Crt., getracht te weten te komen, waarom een en ander noodig is. Van welingelichte zijde kon men ons mede- deelen, dat de op het oogenblik in ons land aanwe'zige voorraad benzine op zich zelf wel voldoende is en dat zulks ook gezegd kan worden van den toevoer. Maar.regeeren is vooruitzien en om nu te voorkomen, dat wij op een bepaald moment toch eens zouden vastloopen, is het wenschelijk geacht, tijdig voor eenige beperking van het verbrujk zorg te dragen. In dit opzicht brengt de voor- zichtigheid nu eenmaal met zich mee te be- denken, dat het toch altijd beter is wat te vroeg dan te laat te zijn, zoo voegde men er aan toe. Overigens vemamen wij nog, dat er ver- moedelijk nog wel meer dan een maand ge- moeid zal zijn met de voorbereiding van het in te voeren stelsel van rantsoeneering van de beschikbaar te stellen hoeveelheden ben zine, zoodat er nog wel enkele Zon'dagen zul len komen, waarop de stilte op den weg zal heerschen. DE OSLO-STATEN EN DE OORLOG TER ZEE. Op het oogenblik is tusschen de staten, die deel uitmaken van wat men de Oslo-groep pleegt te noemen, langs diplomatieken weg overleg gaanfde, met betrekking tot het op treden van Duitsche duikbooten tegen de neutrale han'delsscheepvaart. Er wordt n.l. voeling gehouden, ten einde het ondernemen van een gezamenlijken stap te Berlijn, naar aanleiding van het torpedeeren van neutrale handelsschepen, te overwegen. Ook aan de Nederlandsche regeering, als had de kleine drama's al van dichtbij meege- maakt in de weinige weken van haar contact met de groote wereld. Ze wist nu, dat het mo- gelijk was, dat een meisje in alle koelhloedig- heid den mindere opofferde zoodra de betere haar een kans bood. De verre verloofde ver- loor zijn kansen tegen den voomamen bewon- deraar ter plaatse. Verbeeld je, als dit ook met Arabella moest gebeuren! HOOFDSTUK XXI. Arabella brengt zich weer in opspraa-k. Er hing een buitengewone spanning in het doen en laten van het St. Hester's hospitaal. Die spanning had twee oorzaken. De eerste was de komst der gewonden, die elken dag tegemoet gezien werd en waar- schijnlijk reeds dienzelfden middag zou plaats vinden. De andere was een uiterst opgewon- den praatje, dat alle zalen in opschudding bracht en tot oorzaak had een vermeend schandaal met zuster Ames. ,,0, ik heb altijd wel gedacht dat ze d'r vingers nog eens zou branden. Dat kun je juist van die sentimenteele en huichelachtige vlaskoppen verwachten. Toch maar goed, dat de dienstdoende nachtchef haar eens fijn ge- snapt heeft, terwijl ze daarbuiten op de gang met dien dokter Henderson stond te vrijen." Zoo kwam Peggy Delamere in kennis met de verschrikkelijke gebeurtenis, die al haar vertrouwen in de onwankelbare trouw van haar blijmoedige vriendin deed ineenstorten. Al kwam dit nieuws dan ook van dezelfde jaloersche collega, die haar op Zoo frapante wijze had ingeleid in de moge'lijkheden der brandtrappen en haar wantrouwen in miss Ames, toch lag er een kern van waarheid in. En die kern doorschokte de arme Peggy zoo- zeer, dat ze moest hoesten en niezen om de tranen in haar zakdoek te kunnen opvangen. Het was alsof een vreemd spook een koude hand op haar hart had gelegd. Arabella aan het flirten met dien knappen dokter? Indien dit inderdaad waar was, en hieraan dorst ze - „verloren dagen", heetle hel vroeger. Nu niet meer - nu zijn er"AKKERTJES"! Een paar per dag, wegpijn en narigheid! regeering van een land, dat tot de Oslo-groep behoort, is de vraag gesteld, hoe zij over zulk een stap zou denken en of zij eventueel aan een dergelijk gemeenschappelijk optreden zou willen deelnemen. Het schijnt nog geenszins zeker te zijn, tot welke beslissing men hier- omtrent in Den Haag zal komen (N. R. Crt.) DE PRIJZEN VAN DE SCHOENEN. Mededeelingen van den Nederlandschen bond van schoerunakerspatroons en schoenwinkeliersvereenigingen. Van de zijde van den Nederlandschen bond van schoenmakerspatroons- en schoenwinke liersvereenigingen ontvingen wij, sehrijft de N. R. Crt., mededeelingen over den stand van zaken in het schoenwinkeliershedrijf, waar van wij hier een samenvatting laten volgen: Het publiek heeft reeds gemerkt, dat de prijzen van schoenwerk en reparaties zijn ge- stegen. Menigeen heeft uit vrees, dat ook de prijzen van het schoenwerk even sterk en abnormaal zouden stijgen als tijdens de oor- logsjaren van 19141918, meer dan een paar schoenen gekocht, en inderhaast schoenen laten repareeren, die slechts weinig gesleten waren. Deze vrees is van alien grond ontbloot. Het was te verwachten, dat de prijzen van het schoenwerk en de reparaties zouden oploopen. De Nederlandsche schoenindustrie is wel in staat om in de gebeele binnenlandsche be- hoefte te voorzien, maar het huidproduct van edgen bodem is te week van sugstantie om tot zoolleder verwerkt te worden. Voor dit artikel zijn de looiers geheel op het buitenland aangewezen. Het Nederlandsche huidproduct is wel bij uitstek geschikt om verwerkt te worden tot eenige soorten overleder, zadel- makersleder en leder voor tasschen, fietsdek- ken en meubelbekleeding. De kalfsvelien voor de productie van over leder worden grootendeels uit Polen aange- voerd en deze aanvoer staat thans, naar te begrijpen valt, geheel stil. Ook de import van de overige vellen, bestemd voor de fijnere soorten overleder, is geheel ontwricht. Toen de oorlog uitbrak, verkeerde de huidenmarkt in een periode van dalende conjunctuur. De Brabantsche looiers hielden hun voorraden zoo gering mogelijk, om niet te groot verlies te lijden, voor het geval, dat de leerprijzen nog meer zouden dalen. Kort daarvoor was bovendien een productiebeperking van leer in- gevoerd. De lederindustrie had door een en ander zeer geringe voorraden in begin Sep tember, die door de massa aankoopen van De- fensie werden uitgeput. Als het hier hij ge- bleven was, zouden de prijzen slechts weinig zijn gestegen, maar het publiek reageerde met grootere aankoopen waardoor de schoenma- kers en de schoenwinkeliers belangrijker or ders moesten inzenden. Daardoor zijn thans prijsstijgingen van 30 tot 40 proeent ontstaan. Het is dan ook niet te verwonderen dat de schoenmakers en schoenwinkeliers tot prijs- verhooging zijn overgegaan. De verhooging, welke thans is waargenomen, houdt echter nog te weinig verband met de inderdaad hooge prijzen van grondstoffen. Naar het in- zien van bovengenoemde vereeniging is een prijsstijging van 25 a 30 proeent niet alleen zelfs in haar grootste optimisme niet te twij- felen... nou dan was er weer een blije illusie voor Peggy aan scherven gevallen... Arabella de vriendin met het gouden hart... „0, nee!" riep ze tenslotte woest uit, ,,dat kan niet waar zijn, gemeene lasterkous dat je bent! Je moet je vergissen... met den naam..." „0, daar is geen vergissing mogelijk, lieve kind antwoordde de ander op venijnigen toon. Vraag het zelf maar aan de nacht chef. Toen voegde ze er met een gemeene happigheid er aan toe; ,,Ek zou wel eens willen weten, wat er gebeuren gaat. Ik bedoel, wie van hen tweeen de laan uit gaat. Want in een dergelijk geval heeft de directrice maar den vonnis: opgemarcheerd! Zij, zou ik zoo zeg gen. Dat lijkt mij het billijkst en... het voor- deeligst. En ook het rechtvaardigst ten slotte." ,,Wat bedoel je daar allemaal mee?" vroeg Peggy, die eigenlijk maar half geluisterd had. „Wat ik bedoel? In dergelijke aangename omstandigheden vindt er onmiddellijk een be- stuursvergadering plaats. Menschen die je anders nooit in het hospitaal ziet, komen nu in zacht ruischende auto's onze poort binnen- gereden en vellen met deftig uitgestreken ge- zichten 'n vonnis, dat het zoo beroemd hoog- staande moreele peil van het hospitaal moet handhaven. Beide partrjen worden indien ge- wenscht gehoord en kunnen hun verdediging op zich nemen. De beslissing moge naar den eenen of naar den anderen kant uitvallen, het eindresultaat is in ieder geval, dat een van beiden voor goed buiten wordt gezet. Daar- mee achten genoemde dames en heeren de eer van de hun zoo dierbare stichting weder vei- lig gesteld en in dezelfde zacht ruischende auto's verdwijnen ze weer naar hun deftige koude huizen. Men wil nu eenmaal voorkomen dat er een smet geworpen zou worden op de beroemde zuivere sfeer van ons hospitaal. Je begrijpt dus, het gaat hier om den dokter of de verpleegster." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1