WIE PRIIS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERIJ, NOOROSTRAAT 79 Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Sport Gemengde Berichten Feuilleton- vertellingen Burgerlijke Stand VOETBAL. Afdeeling n. ZEEPFABRIEK DOOR BRAND GROOTENDEELS VERWOEST. BRABANTSCHE BRIEVEN. t. a. v. LOOP DER BEVOLKING. GEMEEN TERAAD VAN TERNEUZEN. den, om te bereiken dat veevoeder van eigen bedrijf zal mogen worden gebruikt, inplaats van eerst inleveren en later mengvoeder terugkoopen. G renskantoor Eede. Verkocht zal worden dit voor W. Zeeuwsch- Vlaanderen zoo belangrijke grenskantoor open te stellen. Lanidbomvverloft militairen. IDe aandacht zal gevestigd worden op de noodzaak van landbouwverlof tijdens den herfstzaaitijd. Er zijn bedrijven waar zulks dringend noodig is. Zaaizaadvoorziening. Er zal aangedrongen worden dat verkoop van boer tot boer toegestaaai wordt. Dat zulks verboden is, veroorzaakt veel last; wel bestaat de mogelijkheid dat de Voedselcom- missaris voor levering van boer tot boer toe- stemming geeft, zulks moet evenwel geen uit- zondering zijn, maar algemeen vrijgesteld worden. LEVERING veevoeder. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt bet volgende onder de aan dacht yan belanghebbenden. Herbaaldelijk komt het voor, dat ingeval van levering van veevoeder aan een veehou- der witte bonnen worden aangevraagd door den betreffenden leverancier (molenaar). Deze handelwijze is niet juist. In bet be- lang van een behoorlijke controle dienen de witte bonnen uitsluitend door den betreffen den veehouder bij de plaatselijke secretaris- sen te worden aangevraagd. Met nadruk zij erop gewezen, dat voortaan uitsluitend aan veehouders witte bonnen zullen worden afge- geven en niet meer aan de leveranciers van bet veevoer. INVENT ARISATIE. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt bet volgende onder de aan dacht van belanghebbenden. Nog steeds blijken er georganiseerden te zijn, die bij de gehouden inventarisatie de by ben aanwezige voorraden of hun veestapel niet juist bebben opgegeven. In dit verband zij er nogmaals de aandacbt op gevestigd, dat op bet doen van een onjuiste opgave hooge boeten zijn gesteld en de producten in beslag kuirnen worden genomen. Ook de voorraden granen, peulvruchten, lijnaaad enz. van vorige oogsten, alle kracbt- voerartikelen, meelsoorten, enz. moeten wor den opgegeven. Tot dusver is slechts in enkele gevallen tot inbeslagname overgegaan. Met ingang van heden zullen echter alle voorraden, die de georganiseerden niet heb- ben opgegeven, in beslag worden genomen. Zij, die een te lagen voorraad hebben op gegeven, worden in bun eigen belang aange- raden hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven door invulling van een supplement- inventarisatieformulier, welke verkrijgbaar zijn bij de Districtssecretarissen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afdeeling I. Afd. A: HaarlemBlauw-Wit; DOS 't Gooi; VSVStormvogels; KFCAjax; DWISADO. Afd. A: XerxesFeijenoord; HBSVUC; RED—(HIDVS; VCC—DHCDEC—Sparta. Afdeeling in. Afd. A: Enschede—NEC; AGOVTV—Tuban- tia; Quick(Heracles; WageningenGo- Abead; Hengelo(Enschedesehe Boys. Afdeeling IV. Afd. A: NOAD—DONGABW—Willem II; RoermondIHelmondPSVEindhovenJu liana(Limburgia; M!WNAC. Afd. B: WalcherenMiddelburg; RCS Vlissingen; Zeelandia—EMM. Afd. F: Temeuzen 2—Corn Boys; Axel— Hulst; Temeuzensche BoysSluiskil. Afd. G: Uzendijke—Temeuzen; Hoofdplaat OostburgSchoondijkeAardenburg. Afd. H: Goes 2—Goesche Boys; De Zeeu- wen 2HKC; Middelburg 2Vlissingen 2. Afdeeling V. Afd. A: Sneek(HSC; HeerenveenVeen- dam; Leeuwarden—Be Quick; GVAV—Achil les; VelocitasWW. OI'VA REN !>EN VAN DE „BIU>ER(DIJK" ZAGEN DE )rPUKKASTAN" TORPE- DEEREN. De ..Bilderdijk" van de Holland-Amerika- Lrin is eindebjk behouden thuis. Het is een reis vol wederwaardigheden ge- weest, vertelde kapitein De Munnik aan de Msb. Kapitein De Munnik zag reeds in den vorigen oorlog tweemaal zijn schip op een mijn loopen. In 1916 overkwam dat de „Rrjh- dam" en een jaar later de „Noordam". En toen deed hij het relaas van deze reis, waarbij men het genoegen mocht smaken 35 mannen „en een bond™, van het getorpedeer- de Engelsche s.s. „Pukkastan" te redden en behouden aan wal te brengen. ,,'t Zal ongeveer kwart over een Green- wichtijd geweest zijn aldus het verbaald van kapitein De Munnik op dien gedenk- waardigen 7en September, dat we ons aan de udpunt varL Engeland bevonden, bij den in gang van het Kanaal. De reis was vlot ver- oopen en we hoopten spoedig thuis te zijn. ^ec&cht 2X311 and€rS lo°Pen dan we hadden Op een mijl of acht afstand zagen we bet schip, dat later bleek de „Pukkastan" te zijn en op weg was van Kaapstad naar Rotter- darn met een lading van 8000 ton mais aan Doord. Plotseling werden we opmerkzaam, dat er SCdip aan d« hand moest zijn, het gmg finaal van koers veranderen en maakte heel eigenaardige capriolen, die in normale tijden ondenkbaar zijn. Onmiddellrjk dacht ik: daar is een dUik- boot m de buurt. In die meening werden we nog versterkt, toen het schip als op com mando hevig begon af te blazen. Uit alle pijpen siste de stoom naar buiten. Men was derhalve bevreesd voor een explosie en de veronderstelling was gewettigd, dat het schip getorpedeerd ging worden. Even later zagen we ook inderdaad een duikboot en niet lang daarna gebeurde het vreeselijke. Een ontzettende rookzuil steeg omhoog, als bewijs, dat een torpedo was ingeslagen en een geweldige ontploffing plaats greep. Er waren er onder onze bemanning, die als 't ware een trilling door ons schip voelden gaan en gesuis in de ooren waarnaraen, mogelijk vanwege den luchtdruk. Tegelijk zagen we, hoe de schoorsteen van het schip van binnenuit spleet en naar buiten omkrul- de. Het schip was midden in het ketelruim geraakt. We beseften welk verschrikkelijk lot de bemanning beschoren kon zijn. We wilden helpen, maar moesten eerst zekerbeid hebben, dat d'e duikboot verder geen kwaad in den zin had, b.v. tegen ons. Doch zoodra was de duikboot niet onder water verdwenen, in een andere richting dan de onze, of we stoomden er op af, om hulp te bieden. Daarvoor moesten we wel een uur varen, maar onze moeite werd beloond. De bemanning van het getorpedeerde schip had lijfsbehoud gezocht in een tweetal sloe- pen, die ons tegemoet kwamen. Het was weliswaar behoorlijk weer maar in een sloep op zee voel je toch altijd onbehaaglijk en daarom was het geen wonder, dat ze blij waren toen ze heelhuids bij ons op dek ston- den, terwijl de hond dankbaar om hen heen sprong. De ,,Pukkastan" was toen nog niet in de golven verdwenen. Maar het zou niet lang duren. In het midden vertoonde het schip een knak. Het was gebroken. Dangzaam zonk het weg, verticaal. Nog even dook de schroef boven water uit en toen zoog d'e zee haar prooi op. De sloepen hebben we voor de vinders ge- laten en zijn verder gevaren, koerszettend naar de Reede van Downs. In een gesprek met de geredden vernamen we, dat ze keurig behandeld waren. De duikbootkapitein had hun ruimschoots tijd gegeven de sloepen te proviandeeren en van boord te gaan. Geen hunner was dan ook gewond. Twee dagen later hebben we alle 35 man in Ramsgate, op de reede van Deal aan de Z.O. kust van Engeland, behouden aan land gebracht. We schreven toen 9 September en als iemand ons verteld had, dat we er ruim drie weken vastgehouden zouden worden, had niemand onzer het geloofd. En toch was het zoo. Na 24 dagen wachten kregen we Maandagavond bericht, dat we konden vertrekken. Daar op de reede van Downs was het heel druk. Het aantal ter controle daar gebrachte schepen wisselde voortdurend. Soms telden we er wel zestig. De Engelschen hadden het zeer druk met het onderzoeken van al die schepen. Ze gaan daarbij niet de ruimen af, dat zou toch geen doen wezen. Daarom vergenoegen ze zich met de scheepspapieren. Het hangt uitslui tend van den inhoud van de lading af, of men spoedig mag vertrekken of niet. Een voor- naam ding is, dat we niets van de lading, die bestond uit ongeveer 3000 ton graan en ver der stukgoederen, hebben behoeven achter te laten. Je lag daar maar en je wachtte... en wachtte... en bet duurde ontzettend lang. De Engelschen hebben ons, zooals hun aard is, beleefd en voorkomend behandeld en dat het zoo lang geduurd heeft, zal zijn goede reden wel hebben gehad. In de zeepfabriek Ronix, gelegen aan den Oudekerkerdijk 107 aan de overzijde van den Amstel te Amsterdam, heeft Dinsdag in den vooravond een zware brand gewoed, waardoor de fabriek, waar een achttal arbeiders werkte en die in vol bedrijf was, grootendeels werd verwoest. De fabriek is een langgerekt pand van naar schatting 30 meter lang en 10 meter breed. Het vuur is uitgebroken in de droog- kamer, geheel aan de achterzijde van het ge- bouw. In het belendende perceel is de groote win- terstalllng voor hooten van den heer Scheen gevestigd. De heer Scheen zag plotseling door een opening in den tusschenmuur vlam- men en hij rook een sterke brandlucht. On- middellijk rende hij de zeepfabriek in, waar hij in het voorste gedeelte den eigenaar, den heer J. C. van der Waag, aantrof. Samen lie- pen zij naar de droogkamer, doch de vlammen sloegen hen tegemoet. Qnmiddellijk werden brandweer en politie gewaarschuwd en intus- schen probeerde de heer Scheen, die een eigen brandslang in zijn nieuwe loods heeft, door een gat in den muur zooveel mogelijk te blusschen. Het was onbegonnen werk en de eigenaar van de bootenstalling bepaalde zich tot het nathouden van den tusschenmuur en het dak. Zeer kort na de waarschuwing was de brandweer, gehandicapt door het pontje over den Amstel, met voel materiaal ter plaatse. De vlammen sloegen aan de achterzijde uit het gebouw en het vuur sloeg over naar een volgende afdeeling van de fabriek, waar een ketel met 16.000 kg toiletzeep, die ver- warmd werd met stoom, in brand geraakte. Na ruim een half uur was de brandweer het vuur meester. De schade is aanzienlijk, vele machines, o.a. de persen, zijn verwoest en bovendien is een groote hoeveelheid nieuw pakmateriaal verbrand. De eigenaar is verzekerd. De fabriek, die vooral voor den binnenlandschen handel werkt, had juist groote bestellingen onder- handen. PRIJSOPDRIJVING. De Haarlemsche politie heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een schoenwinkelier, die de Prijsopdrijvinigswet heeft overtreden. Hij Verkocht schoenen tegen prij.zen, welke van 24 tot 56 pet. hooger waren dan in Aug. 1800 paar schoenen zijn in beslag genomen. Amico, Gradus Bogers, ge wit, den oudsten stiefzeun van den Blaauwe, is ook motten opkomen veur de mobilisatie. Enne .dat was nog al erg! Ge wit, den Gradus is getrouwd mee Mie- neke van den Heuvel, den Jaan z'n tweede dochter. 't Jonge spanneke was samen nog gin veertig jaren op den trouwdag; 't eerste kindeke was rap present, toen, na elf maanden kwam er 'nen tweeling ('nen klei- nen Tiest en 'nen kleinen Jaan!) bij, zoodat ze daar al heel gauw gezegend waren mee drie dreutels. Als hier prijzen wierden gegeven veur ,,op- voering van 't zielental", lijk in sommige andere landen, dan won den Gradus ze alle- maal, zoowel in den sprint als op den lan- gen afstand! Maar allee, daarover wou ik 't nie hebben g'ad. Den Graad begost 'n klein boerderijke, aohter Ulvenhout, onder Notsel; en 't liep den gaauwerik mee! 't Gong in 't verkens- kot ook voor den wind. En mee den steun van z'n vader, den Blaauwe, die van den verkensteelt jarenlang z'n werk mokte, kwamen den Graad zijn kuuskes (biggen) ferm op de pooten te staan. Ginnen plazie- riger spaarpot veur 'nen jongen boer, dan 'n tierig verkenskot! Zekers, dat krulsteert- gedierte frit 'm de ooren van zijn kop af. Maar van den anderen kant, als ie op z'n eigen uitzuinigt, dan groeit 't spek aan den balk. En als 't Slachtmaand wierd, Novem ber, dan beurde-n-ie z'n eerste brieven van honderd pop, hield eigens 'n verken in de kuip en d'eerstvolgende voorjaarsveemarkt trok ie mee mij en den Blaauwe naar Etten en kocht daar zijnen eersten veestapel''. 'n Volwassen melkbeest en 'n veers. WUj hadden allemaal ieut in den fermen knuppel en z'n Mieneke! Den Blaauwe droeg 't zijne bij in de verzurging van 't vee, 't tim- meren van hokken, de voeiing, den slacht ook en van alles wat daar by te schaften valt. Ik eigens gaf m'n aanwijzings veur den verbouw van zijnen grond en zoo kwam 't jonge span neke van jaar tot jaar geef vooruit. De Graad werkte als 'nen trek-os, Mieneke is 'n pront wefke, dat, al trekt ze veul op den Jaan, toch veul pienter is! Ze wonen diep in 't land, wijd van den weg af. Lastig veur 't bedrijf, maar, van- eigens ze zitten daardeur op 'nen schap- pelijken pacht! In 't zand, over de akker- paaikes van 'nen voet bridte, kunde mee de fiets nog al licht ieverans komen en bij nie te sturmig weer is den Graad 's Zondags toch mee 'n minuut of twintig wel in de kerk. 't Is werken Van den vroegen mergen tot in den avond, tijd veur 'n krantje lezen schiet er nog gineens op over. Nouja, wie zou ook daar heelegansch, veur twee dubbeltjes per week, elken dag 'n krant bezurgen...? Neee, veur 't leste nuuws in... eh... in 't ,,Politieke Conflict'', lijk ze de weareldkeet' noemen, daarveur mot ge bij den Graad nie zijn! Die hee wel iets anders te doen: z'n kinders, z'n kiepen, z'n verkens, z'n runders, zijnen grond, den gank van 't bedrijf, kort- om den heelen opbouw van 'n klein stukske weareld. Veur de rinnewatie van de weareld hee den jongen boer gin oog en ginnen tijd; daar veur ,,zurgen" de ouwe heeren uit de stad wel! Daarveur zurgt de... Beschaving, die zoo geren neerziet op den jongen, vromen boer, die leeft en werkt naar Gods wetten, daar eenzaam op den wijen buiten, waar de stilte suizelt over den vruehtdragenden eerde. Toen den Blaauwe den Graad dan ook zeg- gen gong dat er pampieren waren aange- plakt, ,,prokklematies", zee den Tiest, dat den Graad weer naar de soldaten moest, den Fielp had 'm onderlest vrij gekregen, dan vroeg den Gradus, mee 'n ongeloovig ge- zicht: ,,alweer?" Den Blaauwe knikte. ,,Enne... wanneer?"' ,,Dalijk, Graad, Nou." „Ge... ge wit 't zekers? Vader?" ,,Ja, Graad. 'k Ben zekers. Ge mot dalijk weg." „We... we... waar naar toe?" „Da staat toch in oew zakboekske, jonk." „Da... da's... naar Limburg?!" ,,Da zal danja". Toen begost Mieneke te simmen. Maar 'n uur later was „dienstplichtige Bogers" vertrokken, heel z'n hebhen-en-hou- wen, waaraan ie verknochi; is, achterlatende en wie wist veur hoelang? Toen zijn den Blaauwe, den Jaan en ik maar bij malkaar gekropen en hebben wij 'ns overleed, hoe we deus jonge spanneke. dat telkens opnuuw veur de onmogelijkste moeilijkheden wordt gezet deur dieen wea- reldkonkelfoes, deur den kwajen tijd zouwen trekken. Den Jaan was rap gereed mee z'n gedacht. ,,Ik trek weer hij Mieneke in," zee-t-ie. En in alien ellend, keek den Blaauwe mij 'ns leu- tig aan en knipte 'n oogske. Want dat den Jaan liever ieverans elders is dan bij z'n Tonia, - en vooral bij z'n Mieneke! da's nou dalijk gin staatsgeheim bekend aan an- derhalven diepelmaat. ,,Ik", zee den Blaauwe: „neem al 't vee veur m'n rekening en onzen Giel mot dan maar veur heele dagen bij Mieneke gaan wer ken, maar... krijg ik daarmee den oogst bin- nen, want onzen Gradus alleen werkt veur drie volslagen arbeiers!" ,,Dan staai ik veur den oogst onzen Eeker af," stelde-n-ik voor: ,,en dan zal Drd IU, die telt ook veur twee, z'n eigen ook nie heele- gaar onbetuigd laten." Dat, amico, was 'n goeie afspraak en ik kan oe nou zeggen: daar is ginnen graankor- rel van den Graad verloren gegaan en 't ge- doeike tiert! Maar goed beschouwd: vijf man is noodig gewist om den Gradus te vervangen, want zooals dieen knuppel te keer'gaat bij den ar- beid, dat hebben we nou pas goed gemor- ken, da's..., allee, da's peerdewerk! Daar is denen strop aan: den Graad krijgt gin kostwinnersvergoeiing, omdat zijn vrouw 't bedrijf voortzet...! Neee, dat mot gezeed zijn: daar wordt deur den Staat mee onze belastingcenten nie ge- smeten, als... nouja, als 't gin groote, dub- bele pensioenen aanbelangt. Daarmee is piepa Staat veul scheutiger. Den Graad schrijft aan z'n Mieneke elke week 'nen brief. Uit... Oneee, da's geheim. Maar uit z'n stiekume standplots dan, schrijft Gradus eens per week en Driek Frijters, die elke week 'n half uur wijd mot stampen om op de fiets dieen brief bij Mieneke te bestel- len, hee al gezeed, dat ie blij zal zijn, als al dat oorlogstuig weer van de baan zal zijn. Daar in dieen brief alderhande aanwijsings staan veur 't bedrijf, meugen wij 'm allemaal lezen van Mieneke. Gradus schrijft dan: 22 Sept. 1939. Beste Vrouw en Kinders, Ik laat uw weten alsdat ik goed gezont zij, hopende van U van hetzelfste. Denkt erom Mieneke, dat Gij meel inslaat voor 't voejer van de beesten. Vraagt maar of vader, de mrjne, het wilt bestellen bij Jacobs, daar heb ik het altij van tegen zeven centen, maar niet zoo'n rommel als leste najaar toen was het meer zand als meel en van zand krijg ik geen melk en geen spekverkes. Den Drd heeft goed prijs gemaakt voor den terw. Den boer waar ik in kwartier leg heeft het niet gekregen. Ik zij content Mieneke. Zegt aan vader dat Louwloenes, dat verke mee 't zwart oor, bestemd is voor de kuip. Daar aan groei tog geen spek. Hij is een doorjager en het beste mot verkocht worden. De mart van de eiers loopt omhoog. Hout daar rekening mee, Mieneke. Nimt er nou en dan een af voor uw eigen want wij mot- ten op ons eigen passen. Dat zee den boer van mijn kwartier ook. Dat is sjuust een man als ik, maar rijker. Maar zijn vrouw is minnekes. Is den spienazie gezaait? En de aardappels gekuild? Er mot pulp opgedaan worden, voor het wintervoejer voor de run ders. Praat eens met den Dre maar vraagt ook prijs aan boer Steenstraten. Ge wit nie wat ik uitstaai als ik den boer van mijn kwartier in den arbeid zie. En als ik dan denk aan mijn eigen bedrijf. Ik beb gisteren mijnen rijkszakdoek in twee stukken gedraaid van zenuwelen. Denk erom den pacht te be- talen mee Bamis. Vraagt kwitansie. Mee eenen zegel! En vraagt ook om afslag. Zegt de baas is hij de soldaterij, ik hou diejen pacht niet vol. Bie vijftig gulden minder. Doet hij het niet, bie dan vijfentwintig. Zegt maar wij leggen zoo wijd van den weg. Doet hij het dan nog niet laat hem dan den pip krijg en. Want het is goeden grond en een goed huis. Laat vader, de mijne want de Uwe heeft daar geen verstand van, eens in- fermeeren naar den koopprijs. En de iep- teek. Ik heb een bedrag in mijn kop, maar laat vader eerst eens infermeeren. Zoolang ik geen eigen boer ben is het maar centen wegbrengen naar den eigenaar. iHoe maakt U het, Mieneke? Ik wou dat ik weer thuis was! Maar ik krijg 2 X 24 uur. Over tien dagen. Uw vader mot dan maar thuis gaan slapen. Zijn de knollen al gerooid. Let er op dat zij goed drogen. Als 't regent legt ze dan in de schuur, luchtig, en laat de deuren open. Anders verrotten ze. Afijn, den Dre wit dat wel, maar let op dat het gebeurt het zijn ons knollen. Als Ik over tien dagen thuis ben, zal ik eigens den terwe en den rog uitzaaien. Laat onzen Giel de akkers. klaarmaken. Vooral veel terwe want die zal goed opbrengen mee de distributie die komt als het langer duurt. Laat Uw vader het zaaigoed ontsmetten. Laat den Giel de stokken opbergen van de erten en boonen. Hij legt ze maar op den vliering van 't stalleke. Als er rooie buiten opzitten, vuur, die mot ie dan opstoken. An ders gaan al mijn stokken naar de pinnen. Gij wit nou zoo iets. Ik wou dat ik er bij kost zijn. Allemaal gegroet van mijn, Mieneke! Ons vaders, moeders, den Drd, den Eeker, den Giel en allemaal veul bedankt, mot U zeg gen. Mieneke zegt ook ons kinders gedag van mijn. Ik zal kontent zijn als ik ze ge- zond verom zie over tien dagen. U ook har- telijk gegroet van die zich noemt Gradus Bogers". Ge ziet, amico, den Graad zit daar in... (geheim) te boeren uit de verte. Z'n hart is op zijn gedoeike, hij vrouw en kinders, bij den akker en 't heele bedrijf Maar hij hoeft z'n eigen ginnen kopzung te maken, wij rooien't wel! Tonia is minder goed te spreken. Kwam een van deus dagen 'ns oploopen bij Trui. Toontje is vaul alleen, ziet den Jaan alleen 's Zaterdagsavonds, als ie z'n eigen komt verschoonen! Zoo is iedereen gemobiliseerd. Maar den Graad toch 't ergste. Die zit z'n zakdoeken tot 'nen frut te draaien...! En nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, Dre III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen DRE. TERNEUZEN. (Nadruk verboden.) Huwelijks-aangiften. 29 Sept. Francois Marie Lauret, oud 27 j., jm. en Maria Lucia Michielsen, oud 24 j., jd. Geboorten. 22 Sept. Simon Pieter, z. van Daniel Willem van der Hooft en van Janna Jacomina de Jonge. 23 Sept. Cornelis Hen- drik, z. van Pieter de Jonge en van Jacomina Cornelia de Kraker. Levina Cornelia, d. van Willem Bondewel en van Neeltje Rosalia Dieleman. 26 Sept. Adriaan Cornelis, z. van Cornelis Hamelink en van Pieternella van Drongelen. Johannus Franciscus, z. van Rene Franciscus Eduardus van Dommelen en van Petronella Jacoba Vriens (wonende te Westdorpe). Elizabeth, d. van Jacobus Wal- hout en van Janna Walbout. 29 Sept. Johan na, d. van Abraham van Hoeve en van Maria Dekker. Neeltje Sara, d. van Daniel Willem Cornelis Harte en van Gijsberta Pieternella Veerman. Overlijden. 25 Sept. Willemina Cornelia van Tatenhove, oud 73 j., wed. van Pieter Remijn. HOEK. Huwelijks-aangiften. 9 Sept. Adrianus Johannes de Bruijn (van Rotterdam), oud 26 j. en Elizabeth Adriana Riemens, oud 18 j. 14 Sept. Adriaan Cornelis Brakman (van Ter- neuzen), oud 23 j. en Elizabeth Suzanna Meer- tens, oud 23 j. 21 Sept. Jan Kaijser (van Axel), oud 25 j. en Cornelia de Kraker, oud 25 j. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Sept. Adriaan Cornelis Brakman (van Temeuzen), oud 23 j. en Elizabeth Suzanna Meertens, oud 23 j. Geboorten. 17 Sept. Aaltje, d. van Jaco bus Koster en van Janneke de Jonge. 24 Sept. Abraham, z. van Jannis de Putter en van Dingetje Adriana de Jonge. 27 Sept. Aamout, z. van Jacobus de Bruijne en van Maaike van Stralen. Overlijden. 14 Sept. Cornells de Visser, oud 53 j., eehtg. van Lijntje Verhelst. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 28 Sept. Eduardus A. M. Warrens, oud 29 j. en Elisa van Troost, oud 24 j. Joseph van Waterschoot, oud 22 j. en Matbilde Ivens, oud 22 j. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Sept. Johan nes D. van de Vijver (van Biervliet), oud 34 j. en Maria P. de Nijs, oud 27 j. Geboorten. 26 Sept. Joannes Fr. a. van Alphonsus van Damme en van Celina M. P. Eggermont (geb. te St. Gilles-Waes, Belgie). 30 Sept. Martha D., d. van Eduardus J. Pau- wels en van Paulina M. Vink. Overlijden. 22 Sept. David Chr. J. van Doominck, oud 77 j., z. van Joan W. van Doominck en van Spree R. Scheltinga (overl. te Zuthpen). 25 Sept. Maria J. van Huff el, oud 65 j., d. van Ludovicus en van Anna M. Verdurmen. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Sept. Johannes Jacques Ignatius Antonius van Hemert (van Oosterhout)oud 30 j. en Jeannie Augusta Michielsen, oud 23 j. 30 Sept. Michel Walter Inghels, oud 26 j. en Anna Maria Elias, oud 25 j. Geboorten. 30 Sept. Adriana Helena Barendina, d. van Albert Vinke en van Aagje Timmers. TERNEUZEN. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: C. Dees, werkman, Bamhardstraat 6, van Gent. E. J. I. Kalle, zonder, Kanaalweg 78, van Wachtebeke. P. Hamelink, landarbeider, Kanaalweg 17, van Grevenbrock. C. P. Oosterman, electr. techn., Axelsehe- straat 16, van Ede. W. K. Folkerts, zonder, Klaassenstraat 1, van Emden. G. Th. Tacq, kapper, Spoorstraat 5, van Valkenswaard. J. H. Wiertsema, opzichter, Julianastraat 24, van Oudewater. E. Zegers, zonder, Juliana van Stolberg- plantsoen 57, van Axel. J. Th. R Vercauteren, commies dir. bel., Scheldekade 57, van Roosendaal. M. F. van Driel, zonder, Westkolkstraat 38a, van Vlissingen. J. K. A. Molema, opzichter, Grenulaan 40, van Hulst. J. J. Vermeulen, schipper, Stationsweg 4 a.b., van Wemeldige. C. C. A. Heeffer, kantoorbed., Hondiusstr. 26, van Sas van Gent. Vertrokken L. J. de Regt, bakker, Schoolweg 23, naar Zaamslag. J. de Putter, zonder, Baandijk 26, naar Biervliet. F. Collijn, hotelbediende, Westkolkstraat 810, naar Amsterdam. P. J. Westerweel, leerl. geschutmaker, Axelschestraat 75, naar Den Helder. J. F. G. M. de Meijer, zonder, Westkolk straat 23, naar 's Gravenhage. iS. J. Schieman, zonder, Emmalaan 22, naar Schoondijke. C. E. Bliek, zonder, Julianastraat 25, naar Bergeijk. R. M. P. de Rijk, dienstbode, Nieuwstraat 13, naar Vogelwaarde. A. J. Geensen, onderwijzer, Vlooswijkstraat 71, naar Kloetinge. H. de Bruijn, dienstbode, Rosegracht 1, naar Zuiddorpe. H. Hartog, zonder, Nieuwstraat 56, naar Leiden. H. W. Depenbrock, zonder, Noordstraat 43a, naar Rotterdam. J. J. de Bakker, electricien, Nieuwediep- straat 106, naar Delft. S. Laurens, zonder, Brouwerijstraat 10, naar Vlissingen. D. L. Oppeneer, schipper, Steenkamplaan 91, naar Rotterdam. P. J. Visser, inspecteur verz. mij., Leeuwen- laan 6, naar Haarlem. H. Koudenburg, schipper, Stationsweg 4 a.b., naar Dordrecht. SAS VAN GENT. In de week van 24 tot en met 30 September hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. R. Henrion, dienstbode, van Etterbeek. E. L. Henrion, dienstbode, van Etterbeek. Vertrokken: O. Gijselingok, schaapherder, naar Water- vliet. A. A. de Smet, zonder beroep, naar Krui- ningen. M. L. van de Lavoir, dienstbode, naar Graauw. J. A. Michielsen, zonder beroep, naar Oos- terhout. M. M. de Moor, dienstbode, naar's Graven hage. C. C. A. Heeffer en gezin, kantoorbediende, naar Temeuzen. Vergadering van Donderdag 28 Sept. 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Rit- them, A. J. W. B. van Rietschoten, J. L. de Cock, D. E. de Kraker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, P. J. van Strien, G. Klaassen en J. F. K. A. P. Filius. Afwezig de heer J. Riemens. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Riemens bericht heeft, verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. 1. Ingekdmen stukken. a. Het raadsbesluit van 3 Augustus 1939, tot wijiziging der begrooting voor den dienst 1939, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 3 Augustus 1939, tot wijziging der verordening op de gemeente- politie, voorzien van bewijs van Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van den volgenden inhoud: Ondergeteekenden, Th. A. van Pienbroek, arts, voorzitter en L. Ch. Wabeke, secretaris der vereeniging ,,Het Groene Kruis", afdee ling Temeuzen, hebben de eer het volgende onder Uw aandacht te brengen: dat het Groene Kruis zich niet alleen bezig- houdt met wijkverpleging, maar dat zij bovendien de bestrijding der T. B. C. als volksziekte op zich heeft genomen, dat de administratie van de financien van de T. B. C.-bestrijding volgens wettelijk voor- schrift geheel los staat van die der wijkver pleging, dat zij op grond van artikei 2, lid e, harer Statuten tracht een doelmatige geneeskun- dige behandeling van on- en minvermogende T.B.C.-lijders te bevorderen, dat zij dit laatste ook tracht te bereiken door het uitzenden van T.B.C.-patienten naar sanatoria, dat alleen uitgezonden wordt en kan worden op advies van den districtsarts voor T.B.C.- bestrijding te Middelburg, dat het voor de T.B.C.-afdeeling uitermate moeilijk is, de benoodigde gelden voor uit te zenden patienten bij elkaar te krijgen; dat het zelfs voorkomit, dat een aanvrage

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7