Gemengde Berichten VI.JF britsohe toestellen verloren TERNEUZEN, 4 OCTOBER 1939. VERBODEN GEBRUIK VAN EEN MOTOR. HET SENSATIONEELE POSTZEGEL- GEVAL TE ZELZATE. AXEL. OOSTBURG. RECHTSZAKEN. BELEEBIGING IN DE V ERG A DERZAAL DER TWEEDE KAMER. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De Engelsche minister van voorlichting heeft Zondagavond medegedeeld, dat vijf Brit- sclie verkenningsvliegtuigen boven de Sieg- friedlinie een groot gevecht met vijftien Duit sche Messerschmidt-gevechtstoestellen hebben gehouden. De minister voegt hieraan. toe: De Britsche vliegers bebben verliezen geleden, docb in hun eerste oorlogservaring bebben zij weder de oude gevechtskwaliteiten getoond. De Britsche vliegtuigen hadden opdracbt ge- kregen een bijzondere stelling acbter de Duitsche linie, in bet sterkst verdedigde deel van de Saarwerken, te verkennen. De lucht- doelbatterijen openden een bevig spervuur, doch de Britsche vliegtuigen kwamen daar met succes doorheen. Tben zij zich op een behoorlijken afstand van de grens op een boogte van meer dan 6000 meter bevonden, kreeg de escadrilleleider den vijand in bet oog. Van acbter een mistbank naderden 9 gevechtsvliegtuigen, die 700 M. hooger vlogen. Aan de rechterzijde zetten zes andere toestellen den aanval in. De verken- ning moest volbracht worden en de Britsche escadrille vloog dan ook door. Toen het ge vecht begon, onthulde de vijand zijn tactiek. De Duitscbe toestellen verbraken hun formatie en concentreerden acbtereenvolgens op alle Britsche machines een massavuur. Het was hun tactiek in duikvlucht naar beneden te komen en onder den staart der Engelsche vliegtuigen te komen. Het hevige gevecht duurde 35 minuten. Drie Engelsche toestellen werden neergeschoten, een vierde maakte een noodianding, doch men heeft waargenomen, dat acht leden van de twaalf koppen tellende bemanningen der vliegtuigen zich door middel van. hun valscherm konden redden. De escadrilleleider bleef over en zette zijn werk voort. Hij verwijderde zich van het geconcentreerde vijandelijke vuur, doch bleef den koers, die voor de verkenning noodig was, volgen. Intusschen bleef het geschut in den staart van het toestel voortdurend vuren. Een regen van kogels trof het leidende Messer- schmidt-toestel, dat brandend neerstortte. Een tweede Duitsche machine ging in vrille naar beneden terwijl een zwarte rook uit de neus opsteeg. De 13 overblijvende Duitsche vliegtuigen gaven den strijd op. De navigator gaf den bestuurder den koers voor den terug- tocht aan, hoewel zijn instrumenten vernield waren en hij zelf aan het voorhoofd gewond was. Beide benzinetanks waren gebarsten. Toen het vliegtuig over de grens vloog, weigerde de motor. Bij de landing geraakte het in brand. De bemanning werd echter gered. BRITTEN NAAR HET FRONT. De correspondent van de Paris Soir deelt mede, aldus Reuter, dat Britsche troepen Maandag in een lange gemotoriseerde colonne door de Fransche dorpen naar het front ver- trokken zijn. De correspondent verklaart zeer onder den indruk te zijn van het enorme aan- tal gepantserde voertuigen, dat kanonnen, machinegeweren en andere wapens vervoerde. EEN FRANSCHE BESCHOUWINTG OVER DEN DUIKBOOT-OORLOG. Hayas meldt uit Parijs: Gedurende de afgeloopen weken schijnt de oorlog ter zee van karakter veranderd te zijn. Men hoort niet meer van het torpedeeren van geallieerde schepen op den Atlantischen oceaan, in het Kanaal of in die Noordzee, doch daarentegen nemen de Duitsche aanvallen op Scandinavische schepen in de wateren tus- schen de Oostzee en de Noordzee plotseling toe. In marinekringen heeft men den indruk, dat de tweede golf van Duitsche duikbooten, die zee heeft gekozen, afziet van den duik- bootoorlog op de Noordzee en in den Atlan tischen oceaan en zich beperkt tot pogingen, den handel tusschen de Scandinavische landen en de Britsche eilanden af te snijden. In werkelijkheid kunnen de Duitsche duik booten niet meer hopen, op den Atlantischen oceaan een eenzame prooi tegen te komen, omdat elk transport thans geconvoyeerd is, zoodat elke aanval op deze koopvaardij-vloten, die beschermd zijn door patrouillevaartuigen en zelfs door vliegtuigen, een poging tot zelf- moord zou zijn van de bemanning van de duikboot, die een aanval zou wagen. Het kleine percentage duikbooten, dat in de Duitsche haven is teruggekeerd, heeft ondanks den moed van de duikbootbemanningen op dit elitecorps der marine diepen indruk ge- maakt. Volgens een inlichting van de Fran sche admiraliteit zouden admiraal Rader en [Hitler zelf in Wilhelmshaven bij het vertrek van de tweede groep duikbooten aanwezig zijn geweest om de bemanningen aan te moedigen. De beperking der duikbootactiviteit tot de Oostzee en de wateren bij de Duitsche kust kan ook verklaard worden door de verliezen, welke de duikbooten met een groot reikge- bied, die in staat zijn tot trans-atlantische kruistochten, hebben geleden. Het zijn waar- schijnlijk duikbooten van meer dan 250 ton, waarvan de Duitsche vloot er volgens offi- cieele opgaven op 1 Januari j.l. slechts 18 bezat, die in de eerste weken van den oorlog optraden. Volgens deze hypothese zou de Duitsche vloot dus nog hoofdzakelijk beschik- ken over kleine kustduikbooten van maximaal 250 ton, waarvan zij volgens de officieele statistiek 25 stuks zou hebben. Deze duikboo ten zijn volkomen ongeschikt voor lange toch- ten, doch kunnen in de lOostzee en in de Scan dinavische wateren uitstekend dienst doen. Hoe het ook zij, vervolgt Havas, in de laat- ste vier dagen ging slechts een Britsch koop- vaardijschip verloren, doch werden 50 Scan dinavische schepen aangevallen, waarvan er zeven tot zinken werden gebracht. Naast het duikboot-gevaar ondervindt de scheepvaart der Scandinavische landen veel hinder van de mijnenvelden in de Oostzee. Dat geldt ook voor de Deensche haven Esbjerg, vanwaar voor den oorlog groote hoe- veelheden levensmiddelen naar Groot-Brit- tannie werden verscheept, speciaal eieren en bacon. DE STILSTAND AAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransche legerbericht van Dinsdag- ochtend luidt In den loop van den nacht was er een groote activiteit van patrouilles der beide partijen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In het Westen slechts geringe activiteit van artillerie en luchtmacht. Te Don don wordt vemomen, dat de konink- lijke luchtstrijdkrachten Dinsdagochtend vroeg tijdens een verkenningsvlucht boven Berlpn en Potsdam, strooibiljetten hebben uitgeworpen. Omtrent den inhoud van deze biljetten, de eerste welke boven Berlijn wer den uitgeworpen, wordt niets onthuld. Afwaehting aan het front. De Temps beschouwt de militaire situatie anders. Dit blad is van meening dat thans een geheel andere toestand is ontstaan dan men eenige weken geleden meende te kun nen opmaken uit de bewegingen aan het front. Na een veelbelovend begin, aldus dit blad, hebben de Fransehen hun actie vertraagd omdat deze aanvankelijke actie zonder on- middellijk doel was geraakt, nadat de Pool- sche legers zoo snel waren ineengestort. Sindsdien hebben de Fransehen zich tot een afwachtende houding bepaald. De Duitschers schijnen van hun kant geen haast te hebben den Fransehen gelegenheid te bieden een algemeenen slag te leveren. Een gedeelte van de in Pdlen gebruikte troepen is reeds naar het Westen overgebracht, deze troepen zijn bij de reserve in het achterland gevoegd in het Saargebied en in Baden om voor iedere eventualiteit gereed te zijn. Doch er vallen geen groote transporten op te mer- ken naar het een of andere deel van het front of naar de grenzen van neutrale landen en evenmin vinden elders concentraties op groote schaal plaats, die het vermoeden zouden wet- tigen dat met een groot offensief rekening gehouden moet worden. In tegendeel zijn ver- scheidene uit Polen teruggekeerde afdeelin- gen teruggegaan naar hun garnizoenen, blijk- baar om aangevuld te worden, zoowel wat menschenmateriaal betreft als wel op het ge- bied van wapens en munitie. Bovendien zijn talrijke vliegtuigen uit Polen naar hun bases in vredestijd teruggevlogen. In het algemeen en afgezien van de plaatse- lijke operaties, aldus concludeert de Temps, kan men dus zeggen, dat zich een stilstand voordoet in de krijgsbedrijven. De troepen die hieraan hebben deelgenomen zijn niet talrijk geweest. Het grootste deel van de troepen wordt in gereedheid gehouden achter de linies, langs de spoorlijnen en zelfs in de garnizoenen. Het blad vraagt zich ten- slotte af, hoelang deze periode van afwachten zal duren. Engelsche meeningen. De geleidelijke vooruitgang der Fransche troepen in de richting van Saarbrucken houdt opnieuw de aandacht bezig van de provinciale bladen, die wijzen op de toenemende ongerust- heid van den Duitschen generalen staf. De Manchester Guardian is van meening, dat, indien de opmarsch der Fransche legers op de kaart onbeteekenend kan schijnen, hij toch van aanzienlijk belang is en geen ge- makkelijke operatic beteekent. Naar het schijnt, bereiden de Duitschers een tegenoffensief voor of een aanval in de hoop den op Saarbrucken uitoefenenden druk te verlichten. Met dit doel concentreeren de Duitschers troepen langs de frontlijn van de Zwitsersche grens af in Noordelijke richting. Naar het schijnt is de opening bij Belfort hun voornaamste doel. Na gemeld te hebben. dat het Fransche leger zich in puiken toestand bevindt, spreekt de militaire redacteur van de Yorkshire Post de meening uit, dat de operaties in het Wes ten beoogen het beleg van Saarbrucken te centraliseeren. De Fransehen houden thans drie zijden van de hoofdstad van het Saar gebied bezet, en de Oostzijde wordt beschermd door artillerievuur, zoodat niemand vandaar kan naderen. De onroerende goederen zijn intact, aan- gezien het niet tot de Fransche gewoonte behoort uit genoegen iets kapot te maken. De frontlijn in de buurt van Saarbrucken wordt door den vijand beschouwd als den voornaamsten sector van verdediging der Siegfriedlinie. De vijand, aldus gaat het ar- tikel verder, blijft terrein verliezen, met name Maandag bij Saarlautern, waar alle hoogten thans in Fransche handen zijn. EEN DUITSOH BERIOHT OVER DE VERLIEZEN DER GEALLIEERDEN IN DE LUCHT. Het D.N.B, meldt uit Berlijn: Zaterdagmorgen vroeg hebben Duitsche jachtvliegtuigen boven de Noordzee twee Engelsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. 's Morgens probeerden vijf Engelsche ge vechtsvliegtuigen bij Saarbrucken over de Duitsche grens te vliegen; zij werden alle door een Duitsche groep jachtvliegtuigen neergeschoten. Deze groep jachtvliegtuigen schoot des middags bij Bitche een Fransch jachtvliegtuig neer. In totaal hebben de Fransehen in den loop van de eerste oorlogsmaand 37 vliegtuigen door toedoen van de Duitsche jachtvliegtuigen en het Duitsche afweergeschut verloren. De Engelschen verloren bij luchtgevechten en door het afweergeschut 27 vliegtuigen. Boven dien werden, gelijk reeds gemeld, het vlieg- kampschip Coureagous getorpedeerd en een tweede vliegkampschip door een treffer met een zware bom vernield. Het staat vast, aldus besluit dit bericht van het Duitsche Nieuwsbureau, dat het aan- tal der daarbij vemielde vliegtuigen het op- gegeven verliescijfer vele malen overtreft. MACHINESOHRIJVEN. Voor machineschrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het instituut Rients Bait te Den lHaag slaagde dezer dagen, mej. J. Kolijn, alhier. DIRECTE BELASTINGEN. De Rijksontvanger verzoekt ons te berich- ten, dat deze week worden vervolgd: a. de aanslagen Personeele Belasting 1939, gedateerd in April en waarop nog niet deel is betaald; b. de aanslagen Inkomsten Belasting 1939/ 40, gedateerd in Jiuli, waarop nog niet 2/9 deel betaald is. Door de politie te Terneuzen is Zondag j.l. proces-verbaal opgemaakt tegen een landbou- wer uit Zaamslag, die, ondanks het uitgevaar- digd verbod, gebruik maakte van zijn motor- irijwiel. DE GEVOLGEN VAN HET VERBOD VAN ATJTO-RIJDEN OP ZONDAG. Van verschillende drukke centra's wordt ge meld van den grooten invloed, die het verbod op het stadsbeeld en op dat der wegen heeft gehad. Op de groote, anders drukke wegen, zag men thans geen verkeer, tot nadeel van de aan die wegen gelegen zaken, die daarvan gewoonlijk profijt trekken. In de groote steden was het heel rustig en de voetgangers konden zich op dien dag weer eens verplaatsen en wegen oversteken zonder geVaar voor overreden te worden. Ze behoef- den zelfs niet te wachten tot de electrische stopseiinen op voor de voertuigen onveilige kleur wisselden. Minister Van Steenberghe, naar gemeld wordt een flink autobestuurder, demonstreer- de, hoe men, dank zij zijn verbod, er toch ook in de vrije natuur op uit kan gaan, door met zijn vrouw een rit te maken op de tandem. Voor de autobezfitters, die, ter besparing van den voorraad benzine van hun voertuig geen gebruik mochten maken, was het minder prettig te zien, dat op verschillende vaarten pleziermotorjachten er lustig op los tuften en rustig benzine mochten vermorsen. Hoe het verbod ook nog aanleiding kan zijn tot grooter verbruik van benzine, vonden wij gedemonstreerd in een geval waaran een fa- milie die voor een wekelijkschen rit op Zon dag steeds gebruik maakt van een eigen auto, deze nu in de garage liet staan, doch een taxi requiireerde. Die taxi moest nu viermaal den afstand afleggen die anders tweemaal gereden wordt; dat er op die wijze geen sprake is van benzinebesparing, hetgeen toch het doel van het verbod is, ligt voor de hand. VOLRSBIBLIOTHEEK. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, opent de welbekende Volksbibliotheek op 7 dezer opnieuw haar deuren voor het lees- grage publiek. De zomer is weer voorbij en heeft de herfst zijn intrede gedaan met zijn koude, regen- achtige dagen. Met de langere, donkere avon- den is de tijd weer aangebroken om 's avonds in den gezelligen huiselijken kring verpoozing te zoeken door het lezen van een mooi boek. En hiertoe biedt de bibliotheek weer ruim- schoots gelegenheid, terwijl ook de lage prijs van 2 cent per boek en per week voor nie mand een bezwaar behoeft te zijn. Tenslotte wijzen wij er nog op, dat ook ge legenheid bestaat zijn sympathie met deze nuttige instelling te betuigen door als dona- teur steun te verleenen met een jaargift van minstens 2,50, waarvoor desverlangd ge bruik kan worden gemaakt van de bibliotheek. TERNEUZENSOH itEISRUREAU. Voor de goedkoope reis naar Rotterdam op Donderdag a.s. bleek groote belangstelling te bestaan. Totaal werden hiervoor 66 personen geboekt. Daar de spoorwegen in den eersten tijd de vroeger ingevoerde goedkoope spoorkaartjes die 's Woensdags om de 14 dagen geldig waren. niet kan uitgeven, zal in het komende winter-halfjaar door het T. R. B. enkele malen een goedkoope reis naar Rotterdam worden uitgeschreven. Bereids zijn daarvoor de noodige schikkin- gen getroffen. NEUTRALE BOND VAN PERSONEEL IN DE VOEDINGSBEDRIJVEN. Maandagavond werd in ,,Ons Huis" geopend de cursus ter opleiding voor het examen voor het Middenstand§diploma Handelskennis en Vakkennis, die uitsluitend is ingericht voor de leden van den Bond, die in het slagers- of bakkerijbedrijf werkzaam zijn. Te half zes uur waren daartoe in het lokaal, waarover de afdeeling van den Bond alhier tevens de beschikking kreeg als les- lokaal, aanwezig het afdeelingsbestuur, be- nevens de Bondsvoorzitter, de heer Holtrop, en mevr. Koer, sec.-penningmeesteresse van het Hoofdbestuur, en een 20tal cursisten, ter wijl onder de genoodigden behoorde de burge- meester van Terneuzen, de heer Mr. Telle- gen en een deputatie der Kamer van Koop- handel en Fabrieken. De heer Holtrop opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezi- gen en verklaarde in het bijzonder op prijs te stellen de belangstelling die werd betoond van de zijde van het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Overigens betuigde hij zijn spijt. dat nog niet alle cursisten aanwezig waren. Het is bij den Bond gewoonte om op tijd te beginnen en daarmede zul'len de cursisten rekening moeten houden. Er behoort orde te zijn. Met teleurstelling had hij vemomen, dat er patroons zouden zijn, die hun knechts nog vasthielden en alzoo beletten tijdig tegen- woordig te zijn. Hij had vernomen, dat er hier nogal eens de hand gelicht wordt met de Arbeidswet en waarschuwde, dat de Bond, zoo noodig, in deze een wakend oog zou hou den, al is het, dat zij opbouwend en niet af- brekend wil werken. Hij deelde mede, dat de Bond tot het in- richten dezer cursussen besloat, omdat de kosten van de reeds bestaande cursussen voor de werknemers in de desbetreffende bedrijven te hoog zijn. Men had het voordeel hier plaat- selijk in den heer De Theije te kunnen be- schikken over een slager die door zijn aan de Slagersvakschool te Utrecht behaald diploma bevoegd is tot het geven van onderwijs in dat vak. Daardoor zullen de kosten voor de deel- nemers vermoedelijk niet hooger komen dan 35 cent per week. In den heer Leenhouts heeft men een geschikten leeraar gevonden voor het theoretisch en practisch onderwijs aan de bak- kers, terwijl het onderwijs in taal. handels- en wetskennis zal worden gegeven door mevr. Koer, de secr.-penningmeesteresse van het Hoofdbestuur van den Bond, die zich daarvoor belangeloos heeft beschikbaar gesteld, ter wijl het hoofdbestuur het betalen der reis- kosten op zich heeft genomen. De lessen wor den gegeven om de 14 dagen, de cursisten zullen schriftelijke opgaven ontvangen, ter wijl hun werk dan wordt meegenomen om te worden gecorrigeerd. Deze cursus is als een voorloopige te beschouwen, daar mevr. Koer een selectie zal houden, om na te gaan wie deze opleiding zullen kunnen volgen. Aange- zien zij zich belangeloos disponibel stelt, is het een plicht van de cursisten hunnerzijds hun uiterste best te doen, voor het volgen en verwerken der lessen. Onder de aangegeven omstandigheden zullen de kosten voor de deelnemers ook niet te bezwarend zijn. Spreker wees er voorts op. hoe een oplei ding van de vakgenooten noodzakelijk is ge- worden door de invoering der Vestigingswet, doch dat die opleiding in handels- en wetsken nis. benevens die in vakbekwaamheid, ook zonder die wet ten zeerste in het belang is van de bedrijfsgenooten, tot verhooging van hun levenspeil, maar bovendien ook van het publiek, dat door hen bediend moet worden, aangezien juist de voedingsbedrijven voor het geheele vo'lk van groote beteekenis zijn. Ook voor het economisch bestaan der werk nemers is deze opleiding van groote beteeke nis. daar zij die de opleiding met goed resul- taat volgen, zich als volslagen vakgenooten zullen kunnen presenteeren en aanspraak kunnen maken op volwaardig loon. De burgemeester, Mr. Teliegen herinnerde reeds meermalen de opening van vakcursus- sen in deze gemeente te hebben bijgewoond. Het gemeentebestuur stelt daarin groot be lang, omdat het veel waardeering heeft voor alles wat verricht wordt tot verhooging van het peil der inwoners. Hij hoopt, dat het te geven onderwijs vruchtdragend zal mogen zijn en de vooruitzichten die de heer Holtrop voor de cursisten heeft ontvouwd vervuld mogen worden. De secretaris der Kamer van Koophandel, de heer Harte, kon zich namens de Kamer bij deze wenschen aansluiten en wees er op, hoe de opleiding voor het behalen van het diplo ma algemeene handelskennis en dat van vak- diploma's een completeering zijn van de Ves tigingswet, aangezien 't voor de Kamers een t e bezwarende opgaaf zou worden, indien deze zelf de candidaten die zich voor het ves- tigen eener zaak e.d. zouden aanmelden zelf op handelskennis en vakbekwaamheid zouden moeten toetsen, al is het ook. dat de wet aan de Kamers de bevoegdheid daartoe toekent. De Voorzitter sloot alsnu het officieele ge deelte. Huishoudelijk bleven bestuur en cur sisten nog bijeen. Omtrent het sensationeele bericht uit Zel- zate, volgens hetwelk een inwoner van Axel in een boekwinkel was betrapt op diefstal van kostbare postzegels en dat men dezen per- soon verdacht van andere diefstallen en zelfs linbraken, die daar in den laatsten tijd waren gepleegd, blijkt, dat daar de fantasiie van de betrokken boekhandelaarster en van andere menschen in die buurt oorzaak zijn geworden, dat geheel onverdiend een ernstigen blaam is geworpen op den inwoner van Axel, dat men politie en justitie geheel onnoodig veel werk heeft bezorgd en dat een en ander oorzaak geworden is, dat een onschuldige 3 weken in de gevangenis te Gent heeft moeten door- brengen. In een bericht, ontleend aan de Ax. Crt. was daaromtrent reeds een en ander meegedeeld en thans werd ons dit nader bevestigd. De betrokkene, de heer 't Gilde, winkelier te Axel, had in den betrokken boekwinkel een Astrid-zegel, een rouwzegel, ter waarde van fr. 2.45 besteld en kwam informeeren of die leverbaar was. Dat en dikt alleen is het feit, waar al het andere omheen is gefantaseerd. De winkelier- ster meende 2 zakjes met postzegels ter waarde van fr. 2 te missen. Deze lagen bij het onderzoek echter onder ander papier. De waarde van die postzegels stelt het ver- haal al terstond in een vreemd licht, dat demand er b.v. aan denken zou zich te ver- rijken met een waarde van 12 cent! Een andere juffrouw deelde mede, eenige weken geleden een doosje pudding ter waarde van fr. 20 te hebben vermist. Voor het Hof van Beroep heeft de verdachte gisteren kun nen aannemelijk maken, dat hij in de laatste 4 maanden niet in dien winkel was geweest. Dat de heer 't G. nog zoo lang in voor- arrest is moeten blijven, sproot 'voort uit de omstandigheid. dat hij in beroep was gegaan tegen het bevel der rechtbank tot gevangen- houding. Gisteren heeft de zaak pas voor het Hof van Beroep gediend, met het resultaat, dat de heer 't Gilde onmiddellijk op vrije voeten is gesteld. Een en ander geeft den indruk, dat daar in Zelzate zeer lichtvaardig is gehandeld, en. aangezien reeds aanstonds was vastgesteld, dat geen postzegels vermist werden, door de politie voorts alleen is afgegaan op ongemo- tiveerde buurpraatjes. Zij heeft zich onnoodig werk bezorgd, doch voor een onschuldige, die daarvan op die wijze de dupe wordt, is het zeer te betreuren, zoowel voor hem als voor zijn familie. BEJAARDE MAN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ KLOETINGE DOOR TREIN GEGREPEN. Toen Maandagmiddag de bejaarde heer P. C. Kerkhove uit Goes per fiets den onbewaak- ten overweg- aan den Molenweg te Kloetinge passeerde, werd hij door het ter plaatse eerst kort geleden aangebrachte flikkerlicht er op attent gemaakt, dat een personentrein uit de richting Goes naderde. De man bleef wachten, totdat deze gepasseerd was. Hierna stapte hij weer op zijn fiets, niet bemerkend, dat uit tegenovergestelde richting een goederentrein aankwam. De man werd gegrepen en een eindje verder neergeslingerd. Het slachtoffer is na geneeskundige hulp verleend te zijn, in zorgwekkenden toestand naar het Gasthuis te Goes overgebracht. Door de politie te Axel, is tegen een twee- tal winkeliers proces-verbaal opgemaakt in- zake de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet n.l. verboden prijsopdrijving van winkelwaren. Onder leiding van het bestuur van Land- bouw en Maatschappij, afd. West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd te Oostburg een openbare protestvergadering gehouden tegen de lage be- looning in den landbouw. Voor een voile zaal sprak de voorzitter het welkomstwoord. Na een uitvoerige uiteenzetting van het absoluut te lage prijspeil der producten en der genomen belemmerende maatregelen voor landbouw, handel en middenstand, gaf hij het woord aan de vergadering. De heer Castel noemde de prijzen onaan- nemelijk. Vele artikelen, welke moeten wor den aangekocht, zijn reeds 20 a 25 geste- gen. Hij beschouwt de maatregelen der regee- ring als oorzaak van de ontstemming onder de plattelanders. Vervolgens deed de heer Snoep lezing van een genomen besluit van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, betreffende verbod ver- malen of mengen van crisisproducten, waar- door de molenaars den nekslag wordt toege- bracht. Ook is de molenaar uitgesloten als handelaar. Ook de heer Quaak drukte als handelaar zijn misnoegen uit over de genomen maat regelen. Een der bestuursleden deed uitkomen het geweldige prijsverschil betreffende de fijne zaden in binnen- en buitenland en vroeg wie de winst zal opstrijken, zeker niet de ver- bouwer Verder beschouwde hij de keuring der gra- nen als totaal overbodig en achtte hij de han- delaren best in staat voor eigen rekening te koopen en aan de regeering te leveren voor vastgestelde prijzen. Een motie van afkeuring, voorgelezen door den voorzitter, werd met algemeene instem- ming begroet en zal worden gericht tot den desbetreffenden Minister. (De IZ. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 3 October 1939. De volgende zaken werden behandeld: In den nacht van 5 op 6 Augustus 1.1. ge durende de kermis, werd de politie te Retran- chemeht gewaarschuwd, dat men in een cafe aan het vechten was geraakt. Bij aankomst aldaar bleek de orde te zijn verstoord en werd een der vechtlustigen vastgehouden. Er waren verder een paar aanwezigen die bloe- dend waren verwond. Een drietal aanwezige militairen werden naar hun garnizoen te Oost burg teruggestuurd. Thans hadden zich een drietal personen voor den Politierechter te verantwoorden n.l. J. J. la G., oud 37 j., werkman te Rertanchement, was verdacht van mishandeling van H. Pau- lussen en J. P. Dingemanse; J. L. oud 29 j., was verdacht van mishandeling van H. Paulus- sen en ten slotte J. de S., oud 33 j., had J. P. Dingemanse mishandeld. De verdachten waren niet verschenen. Con form den eisch van de Officier van Justitie, werd ieder der verdachten veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. d. V., oud 30 j., meubelmaker, zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, heeft op 13 Mei 1.1. te Kapellebrug, gemeente Clinge, den cafehouder H. de Nekker, bedreigd met doodslag. De verdere behandeling dezer zaak werd aangehouden en bevel gegeven tot medebren- ging van den niet verschenen getuige H. de Nekker. Geldboete tegen Kamerlid geeischt. In den bewogen tijd van de Ossche kwestie hebben zich in de vergaderzaal van de Tweede Kamer eenige ongeregeldheden voorgedaan. Toen op 1 Maart een interpellatieverzoek van het Kamerlid Mr. M. M. Rost van Tonningen betreffende deze kwestie niet werd toegestaan, hield dit lid een rede, die door den voorzitter herhaaldelijk met den hamer moest worden onderbroken. Ten slotte werd den spreker het woord ontnomen en hem het recht ontzegd den verderen dag in het gebouw der Tweede Kamer aanwezig te zijn, waama de voorzitter de vergadering schorste. Er ontstond daama nog eenig handgemeen tengevolge van het woord ,,landverrader", dat het Kamerlid H. Ruyter den heer Rost van Tonningen toevoeg- de. Deze laatste heeft tegen den heer Ruyter een klacht ingediand wegens beleediging, welke klacht Dinsdagmorgen voor de Haag- sche rechtbank diende. De officier van justitie eischte tegen verdachte een geldboete van 60 gulden of 60 dagen hechtenis. De rechtbank zal 17 October vonnis wijzen. AUTODIEVEN VEROORZAKEN EEN ERNSTIG ONGELUK. Maandagmiddag werd de lojarige H. de Regt te Rotterdam terwijl hij 'n carrier bereed, aangereden door een personenauto, waarin drie mannen zaten. De auto gaf geen voor- rang, hetgeen de oorzaak van het ongeluk werd. De auto reed, hoewel de R. zich na de botsing aan de treeplank vastklemde door en zelfs gaf de chauffeur nog meer gas. De R. moest toen loslaten en werd door een der wie- len overreden. Toen de jongen op straat was gevallen, bleef de auto nog doorrrjden en werd de vaart er van nog meer versneld. Omstanders, die zich al eerder verbaasd hadden over het roe- kelooze optreden van den chauffeur, wisten een voorbijkomend automobilist op het ge- beurde attent te maken, waarna deze een achtervolging instelde. De wagen met de drie mannen werd ingehaald en tot stoppen ge- noopt. Burgers snelden toe en al spoedig was er ook een agent, die een onderzoek instelde. In den wagen zaten de 19jarige L. H., de 19- jarige J. M. 'H. v. d. A. en de 21jarige A. H., jongemannen, die al eerder met de politie in aanraking zijn geweest. Zij werden meegeno men naar het bureau in de Oostervantstraat, waar even voor de aankomst van de drie aan- gehoudenen de heer v. d. L. uit Nieuw Beijer- land was geweest, om aangifte te doen van diefstal van zijn auto. Het onderzoek wees al spoedig uit, dat de auto van den heer v. d. L. door de drie jonge mannen was gestolen en dat zij kort na den diefstal het ernstige ongeluk veroorzaakten. Zij zijn in arrest gesteld. Het slachtoffer van de aanrijding H. de R. is door den G.G. en G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Hij bleek een kaak te hebben gebroken en ernstige hoofd- wonden te hebben gekregen, alsmede inwen- dige kneuzingen en schaafiwonden. NAGHTELIJK AVONTUUR VAN TWEE MILITAIREN. Twee, tot de gemotoriseerde afdeeling van bet leger behoorende militairen, die onder den invloed van drank een huurauto bestuurden, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag aan eep groot gevaar ontsnapt. Te ongeveer kwart voor een werd de brug- wachter van Molenaarsbrug, de heer van Zijl, uit zijn slaap gewekt door een hevigen slag. Naar buiten kijkend zag hij, hoe een personen auto door de Noordelijke leaning van de brug- was gereden en met de voorwielen boven de breede Heymans Wetering hing. Twee in mili taire uniform gekleede personen werkten zich uit het voertuig en maakten zich haastig uit de voeten. Een vluchtige blik overtuigde den brugwachter, die tevens onbezoldigd rijksveld- wachter is, dat de auto, van den Oudshoom- schen Weg komende, in voile vaart tegen de leuning- van de brug moest zijn gereden. Deze learning was over een lengte van ongeveer 7 meter totaal weggeslagen en slechts aan het feit, dat de ijzeren stangen zich om de motor- kap hadden gekronkeld, was het te danken geweest, dat de wagen niet van de brug in het breede water was gestort. De brugwach ter ging de beide vluchtelingen onmiddellijk per rijwiel achtema en 't gelukte hem onge veer halverwege den Oudshoomschen Weg hen in te halen. 't Bleken een sergeant en een soldaat te zijn, van wie laatstgenoemde, die hevig uit't voorhoofd bloedde, verklaarde, den auto te hebben bestuurd. De man weigerde echter aan 't verzoek van den brugwachter, die zijn politiepenning toonde, om mee te gaan, gehoor te geven. Toen deze daarop den milicien wilde arres- teeren, ontstond een formeele vechtpartij, waarbij de sergeant als toeschouwer fungeer- de. Toen de politie, die inmiddels telefonisch gewaarschuwd was, ter plaatse verscheen, bleek de milicien zich uit de voeten te hebben gemaakt. Onmiddellijk werd de geheele om- geving afgezocht, maar zonder resultaat. In middels werd de sergeant, de 25-jarige H. B. M. uit Bodegraven, die kennelijk onder den in vloed van drank verkeerde, naar het politie- bureau overgebracht, waar hem een verhoor werd afgenomen. Aanvankelijk verklaarde hij, dat de soldaat den auto, dien zij van den garagehouder V. te Zwammerdam hadden gehuurd, zou hebben bestuurd, maar daar een groot gat in de voor- ruit bewees, dat degeen, die naast den chauf feur had gezeten, met 't hoofd door de ruit moest zijn gegaan en de gearresteerde geen enkele verwonding bleek te hebben opgeloopen. was deze bewering niet lang vol te houden. Hij deelde daarop mede, dat zij 's middags den auto hadden gehuurd en vrijwel den geheelen verderen dag in een cafe hadden doorgebracht. Met welk een kracht de auto tegen de brug is opgereden, blijkt wel uit het feit, dat de wagen van voren totaal in elkaar was gedrukt, terwijl een ijzeren trekstang van de brug ter dikte van een pols finaal door midden was ge broken, 't geen tot gevolg had, dat de brug niet meer kon worden geopend. Het mag dan ook wel een wonder heeten, dat de beide in- zittenden er nog zoo goed zrjn afgekomen. De voortvluchtige soldaat, die vrrj ernstige verwondingen aan het hoofd moet hebben op geloopen, was ook Zondag nog niet bij zijn onderdeel teruggekeerd. Zijn naam is echter bekend. In verband met het drukke scheepvaart- verkeer door de Heymans Wetering, welke deel uitmaakt van den vaarweg Rotterdam Amsterdam, is Zondag onmiddellijk een ploeg werklieden begonnen om de brug te herstellen. Nadat de trekstang was gelascht, kon de brug weer worden geopend. Zondagmiddag is op den rijksweg ter hoogte van de marechausseekazeme te Gilze-Rijen een personenauto komende uit de richting Til- burg, bij het passeeren van een militaire autobus geslipt, tegen een boom gereden en vervolgens gekanteld. In den wagen zaten behalve den chauffeur, de heer Van Meer en zijn echtgenoote, alien uit Steenbergen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3