ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de Verschrikkelijke /f Vastgestelde prijs en kwaliteit. Uw winkelier heeft No. 9973 WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 79e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland HET ONGELUK MET DE JAN VAN GELDER. Toestanden kunnen zich wijzigen, Falcon blijft wat hij was. Van F. 19.75 af worden Falcon-jassen en mantels verkocht in Egyptische katoen. Van F. 22.50 af in gabardine, in tweed, in kameelhaar, in effen, in alle modellen, kleuren en dessins. Van F. 19.75 af koopt U een jas of mantel met alle eigenschappen, die Falcon beroemd hebben gemaakt. De prijzen zijn in overeenstemming met de richtlijnen, die de Regeering in het algemeen belang getrokken heeft, voor het geheele land vastgesteld. Het Falcon etiket en het Falcon certificaat geven U de zekerheid, dat U on- mogelijk teveel kunt betalen. we a r H6tiP/)oof TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPKIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post ,'1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. MT BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, lVOENSDAG- EN VRIJDAGAVONll. DE LIGHTING 1940. Kans op vervroegde oproepdng van (le geheele lichting. Maandag zijn reeds zooals gemeld, enkele groepen van de lichting 1940 (die normaal in 1940 zou zijn opgeroepen) onder de wapenen gekomen. Daartoe behooren de ingedeelden bp de intemdance, de geneeskundige en ver- plegingWtroepen en de huzaren-motorrijders. Thans vememen wij, dat emstige rekening moet worden gehouden met vervroegde op- roeping van de geheele lichting 1940. Er is nog overleg gaande, maar dat schijnt hoofd- zakelijk betrekking te hebben op de data van opkomst. Enkele data in October worden ge- noemd. (N. R. Crt.) STIJGENDE PRIJZEN BIJ DALENDE KOOPKRAOHT. Het Haagsche vakcomite heeft in een adres aan B. en W. gewezen op de prijsstijgingen van velerlei levensbenoodigdheden en op de daling die de arbeiders en met hen gelijk te stellen lagen onder de bevolking, in het bij- zonder die de werkloozen daarvan ondervin- den. Het vakcomite vreest, dat de door offi- cieele onderzoekingen vastgestelde ondervoe- ding bij kinderen uit ondersteunde gezinnen daardoor emstig zal toenemen en dringt er bij B. en W. op aan, dat maatregelen worden ge- nomen, om de daling van de koopkracht tegen te gaan. HET M.S. SLOTERDIJK VOOR DE H.A.L. TE ODENSE TE WATER GELATEN. Zaterdag is te Odense op de Odense Staal- kibsrvaert der wed. A. P. Moller met goed ge- volg te water gelaten het dubbelschroefmotor- schip Sloterdijk, een zusterschip van het motorschip Sommeisdijk en eveneens bestemd voor den dienst New-YorkJava van de Holland Amerika Lijn. De te waterlating geschiedde door de echtgenoote van den Nederlandschen gezant te Kopenhagen, ridder Huyssen van Kattendijke. DE VASTSTELLING VAN DE KOSTVVINNERSVERGOEDING Op 21 September heeft de heer Van Sleen den Minister van Defensie de volgende sehrif- telijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding in stesrke mate rekening gehouden wordt met het feit, dat de gemobiliseerden niet ,,thuis in de kost" is. en zoo ja, acht de Minister het dan niet billijk. dat dezen bij verlof een vergoeding voor menage wordt toegekend? 2. Is het eveneens waar, dat bij het ont- bijt en bij den broodmaaltijd uitsluitend koffie wordt verstrekt, en zoo ja, wil de Mi nister dan bevorderen, dat eok thee wordt uit- gedeeld. zoodat de militairen voorkeur te kennen kunnen geven? Het antwoord van den Minister van Defen sie luidt: 1. In het algemeen wordt bij het bepalen van het vergoedingsbedrag rekening gehou den met het feit, dat het onderhoud van den dienstplichtige gedurende zijn afwezigheid uit het gezin niet ten laste van het gezin komt. Wanneer daartoe aanleiding is, wordt echter van deze algemeen geldenden regel afgewe- ken. Zijn b.v. de inkomsten van een gezin lager dan de geraamde kosten van levens- onderhoud, dan wordt ook de aftrek voor levensonderhoud van den dienstplichtige naar evenredigheid verminderd. Ten aanzien van personen, die bij de op komst steun genoten of in de werkverschaf- fing waren in welke gevallen de vergoe ding zich in hoofdzaak regelt naar het bedrag van den steun of van het loon wordt in het geheel geen aftrek wegens de afwezigheid van den kost winner toegepast. EEN VROOLIJKE LIEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WITTE. 41) Vervolg. Ze namen haar mee naar de Pall Mall. Het wend inderdaad een kleine feestmaaltijd. Want Eric's kregelige gevoel om het ver- stoorde tete a tete verdween spoedig onder den invloed van miss Ames' prikkelende goede stemming en haar buitengewone vrien- delijkheid voor Peggy. Hij vond haar opnieuw een verrassend aardig en aantrekkelijk kind en zou inderdaad geneigd zijn geweest in zijn oude bewondering te hervallen, indien hij door zijn ernstige voomemens met Peggy niet volkomen Arabella-proof was geworden. Want ondanks zijn tamelijk zorgeloos verle- den hehoorde Eric niet tot dat verachtelijke soort jongelui, die tegelijkertijd verliefd kun- zijn zijn op verschillende meisjes. Het gesprek verliep op uiterst vlotte wijze en .De Schuur" scheen voor geen van drieen ooit bestaan te hebhen. Niemand scheen iets af te weten van Arabella's minder eervollen terugtocht, van mr. Ames laatsten kogel in den vorm van een allerabominabelsten brief aan mrs. Cattermole, of iets wat ook maar in de verste verte iets had uit te staan met het mislukte experiment. Het drietal scheen elkander sinds lang te'kennen. In ieder geval had hun tegcnwoordige vriendschap niets meer met ,,De Schuur" uit te staan. Toen kwam Peggy ineens met het groote nieuws voor den dag, wat eigenlijk wel de voornaamste reden van haar bezoek aan Lori- den was geweest en waarin eigenlijk die ,;din- Wat de vergoeding voor menage betreft, is de ondergeteekende bereid, de kostwinners vergoeding te verhoogen, opdat daaruit de voeding van den dienstplichtige gedurende de gewone verlofdagen kan worden bekostigd. Koffie en thee voor de militairen. 2. Hoewel aanvankelijk door den etappen- dienst uitsluitend koffie werd aangevoerd, vindt sinds eenigen tijd aanvoer van koffie en thee in gelijke hoeveelheden plaats. Bij een der maaltijden kan derhalve thee, bij den anderen koffie worden verstrekt. Of bij een maaltijd zoowel thee als koffie kan worden uitgedeeld, moet ter beoordeeling van den betrokken commandant worden overgelaten, aangezien zulks afhankelijk is van de beschik- bare kookgelegenheid. Het A.N.P. meldde Maandag uit Den Helder: Wij hadden vanmiddag een onderhoud met eenige opvarenden van de Jan van Gelder, die ons over de toedracht van bet ongeluk bet volgende mededeelden: De Jan van Gelder was juist gereed geko men met het vegen van een mijnenveld en maakte aanstalten de terugreis naar Terschel- ling te aanvaarden. Naar verondersteld wordt, is een door den sterken stroom van haar plaats geslagen mijn van een ander in de nabijheid liggend mijnen veld door een der schroeven van de ,,Jan van Gelder" naar het schip gezogen en door de schroef getroffen. De explosie gaf eenzelfde verschijnsel te zien als hij de ramp van de „Van Ewijck". Een geweldige zuil rook en water spoot omhoog. Het achterschip vloog in stukken over het schip been, brokken ijzer en hout kwamen daarbij op bet dek terecht. Twaalf manschappen sprongen over boord. Allen waren den geheelen dag zoowel uit voorzorg als bij wijze van oefening van hun zwemvesten voorzien, zoodat gevaar voor ver- drinking niet aanwezig was. Ook de twee zwaar gewonden, de kwartiermeester Arends en den adspirant-kwartiermeester Van Eyck lagen in het water. Zij werden door den kok Beckhoven gered, doordat deze hen boven water wist te houden totdat een sloep hen oppikte. Aan boord heerschte ondanks de conster- natie orde en kalmte. De opvarenden, die ooggetuigen waren geweest van de ramp van de ,,Van Ewijck", waren als het ware voor- bereid. De meesten bleven aan boord van het schip, ofschoon het zwaar slagzij naar stuur- boord maakte. De commandant, luitenant ter zee eerste klasse Eraser, wilde aan boord blijven. Hij verliet het schip eerst nadat hij met twee manschappen op een veiliger plaats de ankers had laten vallen om te voorkomen dat het schip naar het andere mijnenveld zou drijven. Vanmiddag om kwart voor drie is de Nau tilus, die eveneens hulp had verleend bij de- ramp, te Nieuwediep teruggekeerd. Maandagmiddag vijf minuten voor drie is, gesjord tusschen twee sleepbooten van de firma Doeksen uit Terschelling en gesleept door twee andere sleepbooten, de ,,Jan van Gelder" in de haven van Den Helder aange- komen. De voorsteven was eenigzins omhoog gericht en het schip maakte slagzij naar stuur- boord. Het achterdek was sterk ingedeukt en in den zijwand aan stuurboord vertoonde zich een groote scheur. Op het dek was een groote ravage van het vemielde materiaal te zien. Het schip werd direct op de werf gesleept. Een groot aantal belangstellenden was van de aankomst getuige. Een aantal opvarenden van de ,,Jan van Gelder" kon thans zijn plunje van boord halen. Zij zijn met eenige dagen verlof naar huis gegaan gen voor haar zelf" bestonden. Ze ging stu- deeren voor ziekenverpleegster. Ten slotte bleek dit nog het beste te zijn voor een meisje als ze toch geen kans kreeg om naar het front te worden gezonden. Want er waren al heele vrachten gewonden met de Roode Kruis- booten naar de Londensohe hospitalen ge bracht. Peggy zou opgenomen worden in St. Hester's. ,,Jouw brief heeft me het eerst op dit idee gebracht", zei Peggy met een knipoogje. Eerst veel later zou Arabella te hooren krij- gen wat er allemaal aan dit besluit had vast- gezeten. Hoe verontwaardigd mrs. Catter mole was geweest, toen ze tot de ontdekking was gekomen, dat de worm ten slotte haar kop begon op te steken en dat haar slaaf en juffrouw van gezelschap haar ten slotte ging verlaten... de ontgoocheling en nijd bij de zus- ters, die immers nog twee jaar moesten wachten om in aanmerking te komen... hoe- veel familieraden en geheime zittingen er waren gehouden, voordat Peggy tenslotte de toestetmming had gekregen. ,,En nu jouw verhaal", zei ze tegen Ara bella, terwijl ze samen heerlijk een Peche Melba zaten uit te lepelen. ,,Je heht me toen geschreven, dat je naar het Roode Kruis zou gaan. Hoever hen je daar al mee op streek?" ,,Och, ik ben eigenlijk al aan het eindsta- tion zonder ooit vertrokken te zijn", merkte Arabella lachend op. Toen een beetje ernstig en spijtig: „Ik geloof, dat het „binnen kor- ten tijd" wel tot in der eeuwigheid verlengd zal worden." ,,Waarom zou miss Ames niet eens probee- ren zich ook in St. Hester's te dringen en eerst met jou saimen te werken", stelde Eric voor. ,,Neem haar vanmiddag mee Waar- om niet?" „Ja, waarom eigenlijk niet?" herhaalde Peggy, want dit voorstel was haar uiterst welkom. .Waarom zou je niet met mij mee- komen, Arabella?" ,,Ik laat me hangen, als ik er iets op tegen heb", antwoordde de aangesprokene. UITVOER-MONOPOLIE ZOETWATERVISOH. Naar de Minister van Economische Zaken mededeelt ligt het in het voornemen, met ingang van Donderdag 5 dezer de Nederland- sche Visscherijcentrale aan te wijzen als monopoliehoudster voor den uitvoer van zoet- watervisch (andere dan aal en paling) versch, gekoeld, bevroren. Dit houdt in, dat de uitvoer van dit pro duct slechts zal zijn t°egestaan, indien daar- voor eene machtiging tot uitvoer is afge- geven, hetgeen geschiedt door of namens de Nederlandsche Visscherijcentrale en wel slechts, nadat de betrokken exporteur met die centrale of een door haar aangewezen instantie een monopolie-overeenkomst voor het uit te voeren artikel heeft afgesloten. Slechts met een exporteur, die zich bij de Nederlandsche Visscherijcentrale heeft doen organiseeren, kunnen monopolie-overeenkom- sten worden afgesloten. Met nadruk wordt er de aanadcht op ge- vestigd, dat de Nederlandsche Visscherijcen trale in voorkomende gevallen het sluiten van een monopolie-overeenkomst kan weigeren, dan wel een reeds gesloten monopolieover- eenkomst wederom ongedaan kan maken. Van de tot dusverre bestaande voorschrif- A &aJ£emL Een kwartier later namen ze allebei af- scheid van den vriendelijken geleider, die hen met een taxi tot aan den ingang van St. Hes ter's had gebracht. De meisjes liepen in de heerlijkste opwinding de grijze trappen op. Daar kwamen zij een jongelman tegen, die juist naar beneden kwam en er zeer streng en plichtsgetrouw uitzag. Hij had een jacket aan en een keurigen hoogen hoed op. Hij wierp een verbazend onderzoekenden blik op het meisje met die weelde van blonde haren nam toen zijn hoed af en zei heel heleefd: ,,'Ik weet niet, of de jonge dames soms iemand wenschen te bezoeken in het hospi- taal, maar ik ben hier de geneesheer en het spijt me u te moeten mededeelen, dat er op het oogenblik geen bezoeken kunnen worden afgelegd." ,,Wij zijn geen bezoeksters" zei Arabella. Ze glimlacbte daarbij op zoo bijzondere wijze tegen den nieuwen kennis, dat Peggy er reeds een geringschatting voor een ander jong- mensch in meende te herkennen. Vreemd, dat Arabella's pad altijd met dergelijke inciden- ten moest zijn bestrooid. Peggy voelde zich naar worden, toen ze dacht aan het ongeluk dat den armen Sidney boven het hoofd hing. En Arabella, de onverschrokkene, scheen klaarblijkelijk van plan om deze kans niet te laten voorbijgaan. Ze sprak op tamelijk reso- luten toon: ,yWij wenschen de directrice te spreken. Deze jongedame en ze wees een beetje zelfgenoegzaam naar Peggy, die het inmid- dels bijna uitproestte van de pret heeft een afspraak met haar. Maar ik kan me niet zoo gelukkig prijzen. Toch zou ik er mijn leven voor willen geven om te weten te komen of ze ook mij niet als verpleegs'ter wil aan vaarden. Daar komt bij dat ik een typisch zelfvertrouwen bezit, zoodat ik voor mezelf reeds overtuigd ben, dat een eerste kennis- making tot dat verblijdende resultaat zal lei- den." Zij glimlachte weer erg, erg ondeugend en voegde er aan toe: ,,Zoudt u wellicht iets voor me kunnen of willen doen? Kunt u ons niet een briefje of een kaartje of iets derge- lijks meegeven?" Er was een oogenblik van diepe stilte. Twee keurige jonge meisjes stonden op grijze hardsteenen treden van Londen's strengste hospitaal angstig af te wachten wat die zake- lijk aangelegde, doch uiterst charmante ge neesheer wel zou zeggen. Toen sprak deze: ,,Ik vrees, dat dit alles niet veel zou baten." „Lieve deugd, dan kan ik me wel opzou- ten", riep Arabella ontsteld uit. ,,Maar", besloot hij met een bereidwillig- heid, die de meisjes verdacht onzakelijk von- den, ,,ik zal u zelf even naar de kamer van de directrice brengen." HOOFDSTUK XX. Arabella wordt verpleegster. Peggy Delamere en Arabella Ames zouden er daarboven in de directiekamer van St. Hester's hospitaal maar erg bekaaid zijn af- gekomen, indien ze niet veilig geweest waren onder de schutse van den buitengewoon aar- digen dokter, die, dat vergat ik in al mijn haast nog om te zeggen, Henderson heette. Want de directrice was een echte Kenau Has- selaar, die met ijzeren hamer regeerde. Het was een mager en klein vrouwtje, in dat hatelijk zindelijke Mauwgrijze costuum zonder schort, maar met helwit even omge- slagen kraagje en losse manchetten, die haar hoogen rang aanduidden. Toen ze daar die twee zoogenaamde vrijwilligers zag binnen komen, de een met een rood-bruin kapsel, sjofel maar uiterst correct gekleed en van merkbaar armen adel en dat kwam maar om aan den man te komen met een rijken patient de ander met een brutale weelde van blonde haren en het bescheiden zondares- sengezicht, waarin een paar verdacht guitige oogen alle moeite deden om niet te schijnen, wat ze eigenlijk waren en dat was geen knip voor den neus waard had de directrice maar edn woord op de lippen: afgekeurd. Want zij had zich vastgeroest in een voor- ten voor den uitvoer van genoemd product komt door dezen nieuwe maatregel geen enkel te vervallen. Zooveel mogelijk zal de Nederlandsche Visscherijcentrale aan de haar bekende ex- porteurs van het genoemde artikel een cir- culaire toezenden, waarin een en ander nader wordt uiteengezet. Deze circulaires zijn tevens op aanvraag verkrijgbaar bij de Neder landsche Visscherijcentrale, Juliana van Stol- bergplein 34 te 's-Gravenhage. DE STRIJD TEGEN DEN WOEKERHANDEL IN BELGIE. De correspondent van de N. R. Ort. te Brussel meldt: Te Luik heeft de politie een aanzienlijke partij suiker en een groote hoeveelheid zout, die tegen overdreven prijzen aan den man werden gebracht, in beslag genomen. De oneerlijke winkelier werd ingerekend terwijl de politie de in beslag genomen suiker en zout onmiddellijk deed verkoopen, tegen respec- tievelijk fr. 3.75 en fr. 0.75 per hgr inplaats van fr. 4.55 en 1 frank. In een andere Waalsche plaats, te Mont- sur-Marcbienne, legde de politie de hand op een voorraad leder, die bij de regeeringscon- trole niet was aangegeven. Te Dinant ver- oordeelde de rechtbank een handelaar, die al te hooge winsten had gemaakt op den verkoop van zout, tot het betalen van een geldboete van 4200 francs. In samenwerking met den minister van oeconomische zaken heeft de ..Intersyndicale groepeering voor de verdeeling van koloniale waren en eetwaren" de kleinhandelsprijzen vastgelegd welke met ingang van heden mogen worden gevraagd. Op de prijslijst komen echter talrijke artikelen voor, als witte suiker, Japansche rijst, zachte zeep, witte, harde zeep, keukenzout enz., die in den detail- handel zoo goed als niet meer voorhanden zijn. Men hoopt evenwel, dat deze sehaarschte slechts van voorbijgaanden aard zal zijn. DE VREDESVOORSTELLEN DER TOTALITAIREN. Nu ook het koloniale vraagstuk en de Midldellandsche Zee aan de orde. Het omroepstation Rome heeft Maandag- avond medegedeeld, dat het bezoek van Ciano aan Berlijn gelegenheid heeft geboden voor een bespreking van beslissingen van Duitsch- land en Italie in verband met den nieuwen toestand. Deze besluiten, aldus werd gezegd, beoogen een rechtvaardigen vrede en voorzien in de eerste plaats in de vorming van een nieuwen Poolschen staat als Duitsch protectoraat. In dezen nieuwen staat worden niet de door Rusland bezette gebieden en de districten, welke het voorwerp van de oorspronkelijke Duitsche eischen waren, opgenomen. In de tweede plaats voorzien de besluiten in het bijeenroepen van een Europeesche con ference tot regeling van de koloniale vraag- stukken en de vraagstukken betreffende de Middellandsche Zee, die voor Italie van vitaal belang zijn. De omroeper zeide, dat deze week waar- schijnlijk vredesvoorstellen op dezen grond- slag gedaan zullen worden. AVIL ITALIe BUITEN HET CONFLICT BLIJVEN? Het Belgische persagentschap Belga publi- ceert het volgende telegram uit Parijs. Inlichtingen uit Italiaansche bron veroor- loven te zeggen, dat het bezoek, dat Ciano aan Berlijn heeft gebracht niet het effect heeft opgeleverd, dat de Duitschers ervan hadden verwacht. oordeel, waarvan geen koning haar kon af- brongenin een hospitaal kun je feen ver- pleegsters gebruiken, die' er al te° leuk uit- zien. ,,Dat schijnt dus allemaal in orde te zijn" zei ze tenslotte met klaarblijkelijke spijt, aan het emde van een uitgebreid onderzoek naar longen, hartkloppingen, hoofdpijn en duizelig- heid, bloedsomloop en bloeddruk, want deze twee kerngezonde meisjes hadden alvast van dien kant geen enkele onregelmatigheid te vreezen. Gelukkig, dat die strenge directrice niet te weten kon komen, dat ze alle twee hun hart verloren hadden en hun kloppingen van tijd tot tijd ontstellend in aantal en hevigheid kon- den toenemen. Maar zoowel Peggy als Ara bella maakten daar blijkbaar geen gewetens- bezwaren van en toen de directrice dus akelig van het rijtje af informeerde naar: hart, ant- woordden heiden: normaal! „!Dan hoop ik maar, dat u zich volkomen bewust bent van den emst van uw onder- nemen' voegde ze er aan toe, maar haar ge- zicht drukte volkomen twijfel uit. Naar stem en uiterlijk te oordeelen beloof- den die twee vbor haar niet veel goeds en ze stak het niet onder stoelen of banken, want ze liet er onmiddellijk op volgen: ,,Ik hoop verder, dat je volkomen begrijpt, dat je hier niet gekdmen bent om plezier te maken of met je aardige pakje rond te para- deeren. Wie in St. Hester's Hospitaal wenscht te worden opgenomen, is bezield met den ernstigen wil om zich nuttig te maken voor de lijdende menschheid. Een verpleegster is een werksiter..." ,,En geen louter ornament", voegde Ara bella er met een deemoed aan toe, die de dochter van een orthodoxen dominee niet be- schaamd zou hebben. De dokter moest op eens erg zijn neus snuiten en de matrone doorboorde de zondares met een verwijt, waaronder Arabella heusch begon te blozen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1